Volleyba ldames: nu verder? TWEEDE" NU WERELDKAMPIOEN Peeters rondt ploegwerk af -Sovjet-Unie l#)PPermaC':ltl§ Ballon herenteam geheel doorgeprikt JUITSERS IN FINALE yAN DAVIS CUP al Gantwarg loopt uit Zware tegenstand voor AZC Alphen 5PORTTRIBUNE EfiidócSotwont MAANDAG 7 OKTOBER 1985 PAGINA 13 0mjn Prost wordt gelukge- 4829,50.jsl met Zjjn wereldtitel door winnaar van de race Nigel (sell. BRANDS HATCH De „eeuwige tweede" is toch nog wereldkampioen geworden. De 30-jarige Alain Prost had gisteren op Brands Hatch bij de Grote Prijs van Europa voldoende aan de vierde plaats om de begeerde titel in de formule 1 binnen te halen, als eerste Fransman in de geschiedenis. De slechts 1,59 meter grote Prost, die vroeger de honderd meter liep in 11,0 seconden en daarom koos voor een atletiek- loopbaan maar die weer opgaf omdat hij het alleen trainen beu werd, loste zijn teamgenoot Niki Lauda af als wereldkampioen. Met 72 punten werd Prost, die de voorgaande jaren steeds misgreep, onbereik baar met alleen de Grote Prijzen van Zuid-Afrika en Australië nog op het programma. Zijn enige concur rent Michele Alboreto viel in Engeland al na twaalf ronden uit. In de schaduw van Prost vierde de Brit Nigel Man- sell zijn eerste Grand Prix-overwinning. Hij bleef voor eigen publiek de Braziliaan Ayrton Senna en de Fin Keke Rosberg ruim voor. Na het uitvallen van Alboreto was het voor Prost nog slechts zaak de McLaren heel te houden. De Fransman, die slechts de zesde trainingstijd had ver wezenlijkt, probeerde al bij de start enkele plaatsen op te schuiven. De inhaalmanouvre mislukte jam merlijk, waardoor de titelfavoriet terugviel naar de veertiende positie. Prost passeerde Alboreto echter al na zeven ronden en nestelde zich op de zevende plaats. Vijf ronden later was de spanning goeddeels weg. Prost, die in 1983 de titel pas in de laatste race verspeelde aan Piquet, kwam na 55 ronden als vijfde door, een klassering die hem wereldkampioen zou maken. Door een bandenwissel en uitvallers - De Angelis, Surer en Lafitte - bezette de Fransman zelfs even de derde plaats. Hij nam echter niet de moeite die te verdedigen. De Fransman, wiens contract met McLaren in 1988 afloopt, kon zijn geluk niet op. „Frankrijk viert dit' succes uitbundig met me mee, maar mijn team is En gels. Een land wordt niet wereldkampioen, maar de rijder en zijn stal. Mijn McLaren-bolide heeft niet uitgesproken het beste chassis en de beste motor, maar is het product van het beste compromis. De wa gen is erg betrouwbaar". De nieuwe wereldkam pioen, die dit seizoen vijf overwinningen behaalde, is niet van plan nu op de lauweren te gaan rusten. „Ik wordt door mijn baas betaald om zestien Grand Prix- -wedstrijden te rijden. Ik ga dus ook naar Kyalami. Om te winnen". Huub Rothengatter startte gisteren niet. In de trai ning reed de Nederlander zaterdag te langzaam. OPNIEUW OVERWINNING VOOR TEAM RAAS CHAVILLE Er moet een geheim schuil gaan achter de onon derbroken successen reeks van ploegleider Jan Raas. Gisteren werd de 75e Grote Herfstprijs gewonnen door Ludo Peeters, die deze wedstrijd ook in 1983 op zijn naam bracht. De triomf van de 32-jarige Belg betekende het zesde hoogtepunt tussen een kleine vijftig overwinningen sinds de door rugklachten gepijnig de klassiekerkoning in mei besloot ploegleider te worden. BRONS GEEN GARANTIE VOOR BLIJVEND SUCCES Carbo. Aanvoerder Zaitsev met de trofee die behoort bij de Europese van jherentitel. Back. tach-lC - TT Scheidsr -p Versehd RicharcftMSTERDAM Voor de zevende achtereenvolgen- maal en voor de tiende keer in totaal is het he renteam van de Sovjet-Unie gisteren Europees vol- balkampioen geworden. Als enige bleef het team ïèidsrecpan coach Platonov ongeslagen. Ook de laatste wed ders ttrijd, tegen de Fransen, werd gewonnen: 3-0 (15-4, PajJ5-6, 15-12). ;us. Te Toch zorgde Frankrijk voor de grootste verrassing in het toernooi. Voor de ploeg van coach Jean-Marc Buchel gold het a's voorbereiding op het wereldkampioenschap, Van Pat volgend jaar in eigen land wordt gehouden. Dit „tussen- Mipernooi" werd een succes. De finale-poule werd gehaald zon- puntverlies. De Fransen, uiteindelijk goed voor het brons, <2-fl)iverden de attractie van het toernooi door hun snelle en geva- 2-0, 60.lieerde spel. ,Phtlr°Cf)merke 1 ijk in het toernooi was eveneens de prestatie van de S3500.r Tsjechoslowaken. In de voorbereiding werd het team drie- iriders. maal verslagen door Nederland. Het bleek geen slecht voorte- n Stavken. Tot grote frustatie van de Nederlandse spelers veroverde riessemfsjecho Slowakije zelfs het zilver. Teleurstellend verliep het voor Italianen. De nummer vier van de vorige gelsUVaPuroPese titelstrijd, verloor in de finalepoule alle duels en O'erd zesde. Het was wel genoeg voor kwalificatie voor het Reyniloernooi om het B-wereldkampioenschap. Italië krijgt In 1986 ihuttu, in Griekenland gezelschap van de Roemenen en Zweden, die tich via de B-poule plaatsten. Tsjecho Slowakije mag door de plaats direct naar de A-titelstrijd. Bij de dames ging de Europese titel eveneens, en in dit geval n voor de elfde keer, naar de Sovjet-Unie. Titelhouder Oost- ^IIlIïlDuitsland werd gisteren in Arnhem in een hoogstaand duel 3-0 (15-10, 15-11, 15-9) verslagen. ARNHEM De grote vraag, die speelsters en begeleiders van het Ne derlands damesvolley balteam zich na het suc cesvol verlopen Europees kampioenschap ongetwij feld zullen stellen, is hoe het nu eigenlijk verder moet. Hef veroveren van de bronzen medaille mag dan een voorbeeldige prestatie zijn geweest, ga rantie op blijvend succes in de toekomst geeft die plak niet. Dat is met name bondscoach Peter Murphy, wiens contract gisteren afliep, zich ter dege bewust en hij greep de hosanna-sfeer in Arn hem dan ook aan om ie dereen duidelijk te ma ken dat er een structure le verandering moet worden aangebracht wil Nederland het huidige niveau vasthouden. De belangrijkste kritiek van Murphy gaat uit naar de Ne derlandse Volleybal Bond die hij in velerlei opzichten gë- brek aan beleid ten aanzien van het nationale team ver wijt. „Zoals het de afgelopen twee jaar gegaan is, kan het niet langer", schetste Murp hy. „Ik vind het onverant woord om nog langer als een part-timer te moeten werken. Ik pieker er niet over om op die manier verder te gaan. De ploeg heeft een fantas tisch succes geboekt, maar ik heb geen idee hoe we daar mee aan de slag moeten. Ik moet daar nog eens heel diep over nadenken. Het kan in Dat mijn opvolger". Enig denkwerk zal er bij de NeVoBo verricht moeten worden, want Murphy heeft aangetoond dat er met een gerichte aanpak best interna tionaal succes mogelijk is. Voorwaarde is dan dat er door de bond een beleid ten aanzien van de nationale ploegen wordt ontwikkeld en er niet mag worden uitge gaan van de bezieling van een coach. Nu is de bronzen medaille veroverd, maar ont breekt een toekomstvisie met betrekking tot de nationale ploegen. De bond is alleen voornemens met het succes van het damesteam de spon- sormarkt op te gaan in de hoop dat er een geldbron wordt gevonden. Maar er is meer waar de Ne VoBo haar gedachten eens over moet laten gaan. Murp hy noemde als voorbeeld de competitie en het selectiebe leid van de jeugdteams. De bondscoach: „De basis voor een succesvolle nationale ploeg ligt bij de clubs. De clubaanpak moet aansluiten bij het werk van een bonds coach en dat gebeurt in Ne derland alleen bij Olympus en Orion. Toen ik begon, heb ik alle twaalf eredivisieclubs gevraagd hoe zij te werk gaan. Wanneer er wordt ge piekt en wanneer niet. Dat is voor ^nij belangrijk om te wetenrïk weet dan wat mijn speelsters bij hun club doen. Zegge en schrijve van zes clubs kreeg ik bericht. De rest liet niets van zich horen. Die hebben in mijn ogen dan geen verstand van volleybal. Als de clubs volgens mijn lijn hadden gewerkt, zou ik geen zes maar drie maanden voor bereiding op het EK nodig hebben gehad. Nu moest ik de speelsters nog van alles le ren. Dat is mijn werk niet, dat had al bij de club moeten gebeuren". Sterker Door het gebrek aan mede werking in de afgelopen twee jaar geniet Murphy dubbel van de derde plaats op het Europees kampioen schap. Zijn positie is er alleen maar sterker op geworden. Niet voor eigenbelang, maar voor de toekomst van het Nederlands volleybal pro beert Murphy de door hem gewenste veranderingen aan te brengen. „Toen ik begon kreeg ik veel kritiek. Vooral omdat ik mijn ploeg regelma tig tegen toplanden liet spe len. Dat moest echter wel, omdat ik tot het EK maar twee jaar de tijd had. Wij nog zo ont zettend veel leren. Uiteraard verloren we kansloos van landen als China, de Vere nigde Staten en Cuba. Maar van elke nederlaag leerden Verbetering „Heel langzaam trad er ver betering op. We pakten eens een set of verloren met ge ring verschil. Voor mij was die ontwikkeling van groot belang. Ik wilde weten wat er op- wereldniveau aan de hand is. En zoals ik ver wachtte, kwam er een mo ment dat wij ook gingen win nen van sterke landen. Die werkwijze bleek juist, want tijdens deze EK kwamen we niet één keer voor verrassin gen te staan. In die twee jaar hebben we een ontzettend grote achterstand moeten overbruggen. Daarom was de tevredenheid over die derde plaats zo groot". Het betrokken blijven van Peter Murphy bij de nationa le damesploeg, in welke functie dan ook, zal van groot gewicht zijn voor de toekomst. De coach heeft de afgelopen twee jaar niet al leen zijn vakbekwaamheid aangetoond, hij heeft ook een groot vertrouwen gekweekt bij de speelsters van wie Pe tra van der Linde al openlijk heeft verklaard alleen onder Murphy nog voor de nationa le ploeg te willen uitkomen. Een vingerwijzing voor de bond wil de huidige selectie niet geheel uit elkaar vallen. Immers, voor Irene Klunder, Martje de Vries en Els Tuyn- man was het Europees kam pioenschap definitief het ein de van hun interland-carriè re. De rest gaat in principe door, al zal er voor verschil lende speelsters op het gebied van de maatschappelijke be geleiding het een en ander geregeld moeten worden. HENK STOUWDAM r Arbv GRONINGEN Het leek vooraf allemaal zo mooi, het werd uiteinde lijk helemaal niets. De langste en duurste voor bereiding uit de historie van de NeVoBo, leverde het Nederlands heren team de tiende plaats op bij het Europees kampi oenschap. Precies de plaats die twee jaar g e- leden ook voor Oranje gereserveerd was. Alleen was toen de periode voor de Eruopese titelstrijd een typisch Nederlandse ge weest. Drie oefenwedstrijden en twee weken moesten ge noeg zijn. Het werd een tien de plaats, een redelijke pres tatie. Twee jaar later kon opeens heel veel. Met de ti telstrijd in eigen huis kwam bijna een half miljoen gulden beschikbaar. Spelers werden vrijgemaakt van de competi tie. Een nacompetitie werd ingesteld met prijzengeld om nog meer te kunnen spelen. De resultaten volgden. "Niet direct, wel geleidelijk. Een paar weken geleden werden Tsjecho Slowakije, van de zilveren medaille in Amsterdam, en Roemenië weggespeeld. De enorme bal lon werd steëds verder opge blazen. De eerste prik werd verricht door de Bulgaren. De uitschakeling kwam hard Zodat in de strijd om de ze vende plaats in Groningen, de ballon geheel werd door geprikt. Na het verlies tegen de Zweden was nog veel mo gelijk. Zaterdag volgde een knappe overwinning op het lastige Griekenland. Deelne ming aan het B-wereldkam pioenschap stond nog steeds open. Winst op Roemenië, de vierde op rij, zou genoeg zijn. Het bleek een ijdele hoop. De ploeg bleek te weinig ver trouwen in eigen kunnen te hebben en een tiende plaats bleek uiteindelijk het hoogst haalbare. De ontgoocheling straalde Geert Trompetter na afloop van het gezicht. „Blijkbaar zijn mijn kwaliteiten, tech nisch en taktisch, niet vol doende geweest. Dat is de conclusie die je hier uit mag trekken. Er zijn in de afgelo pen periode goede wedstrij den gespeeld, maar niet op het juiste moment. Misschien heb ik de ploeg verkeerd la ten pieken. Het was een lin ke groep, een hele linke die zorgde voor een mijnenveld. Dat zal het toch altijd ook blijven. Ik heb geprobeerd op mijn manier er een eenheid van te maken. Met een strak ke discipline, met minder harde hand. Het lukte blijk baar niet. De tegenwerkin gen vanuit de groep en daar buiten heb ik niet goed inge schat. Maar daar neem ik de verantwoordelijkheid voor op. Ik heb mijn weg bewan deld. Dat was een goede, maar niet de beste. Maar ook ik heb mijn lering uit deze tijd getrokken". Joeg dii ateur ANKFORT/MALMOE Zelfs s werelds eXlPisser nummer één Ivan Lendl heeft '-'-^st-Duitsland niet uit de finale van het Da- Cuptoernooi kunnen houden. Boris Becker \4 n(*reas Maurer hadden slechts 1 uur 42 82 in <luten nodig om de 2-0 voorsprong na de i GijoleIsPelen van vrijdag uit te bouwen tot een t goednende voorsprong van 3-0. Ze versloegen laatsenn Lendl en Tomas Smid met 6-1, 7-5; 6-4. werd daarna nog 5-0 voor de Westduit- dezelfde score bereikte Zweden tegen lgerije oeschcf itralië in Malmö. dl, die als gevolg van een armblessure niet in het ïlspel uitkwam, bleek ver van zijn normale vorm vijderd. Hij verloor driemaal zijn opslag. Smid, >rden jfPut na zes uur durende marathon van de 1 Men- ,ervoor (bij verloor met 17-15 in de vijfde set id Kat^'c^ae^ Westphal), was niet in staat de inspiratie openïf brengen, die Tsjecho-Slowakije zo nodig had. i de srer was 'n de vorm van zijn leven, maar gezegd tt. dat de tien jaar oudere Andreas Maurer nauwe- i voor hem onderdeed. Middelpunt van de feestvreugde, die na de laatste klap losbarstte, waren coach Niki Pilic en aanvoerder Wilhelm Bungert. De laatste had een Duitse overwin ning met 4-1 voorspeld, hetgeen door menigeen rijke lijk optimistisch werd gevonden. Ook Becker gaf dat toe. „Zelfs toen bekend werd dat Lendl niet in het enkelspel zou aantreden, schatte ik onze kansen niet hoger dan vijftig procent. Dit is een ongelooflijk jaar. Eerst Wimbledon en nu het berieken van de Davis Cupfinale. Wie had daar begin dit jaar aan geloofd?". De Duitsers realiseren zich overigens dat Zweden in de eindstrijd een niet te onderschatten tegenstander zal zijn. Voor de Westduitsers is het pas de tweede keer dat zij tot de finale doordringen. In 1970 verlo ren Wilhem Bungert en Christian Kuhnke in Cleve land met 5-0 van de Verenigde Staten. Zweden bereikte in Malmoe voor de derde achtereen volgende maal de eindstrijd. Jarryd en Edberg reken den in iets minder dan twee uur af met de Australiërs Mark Edmondson en John Fitzgerald: 6-4, 6-3, 6-4, waardoor ook hier de stand 3-0 werd. Het werd in beide halve finales uiteindelijk 5-0. Becker versloeg in de vierde partij invaller Libor Pimek met 6-1, 6-4 en Westphal zette Mecir opzij met 6-3, 6-4. Wilander versloeg Peter McNamara met 6-4, 6-4 en Jarryd troefde invaller Masuraf met 6-1,6-2 Andreas Maurer wordt door Boris Becker van vreugde opgetild na het gewonnen dubbelspel, die de finaleplaats betekende. NIEUWEGEIN De Nederlandse uitdager Rob Clerc is de der de week van de damtweekamp om de wereldtitel tegen wereld kampioen Anatoli Gantwarg met een achterstand begonnen. De laatste partij in Rotterdam, de tiende in de serie van twintig, ging voor Clerc na vier uur spelen verloren. De elfde ontmoe ting, die in Nieuwegein werd gespeeld, eindigde na drie en een half uur spelen op voorstel van Clerc na 53 zetten in remise, waardoor wereldkampioen Gantwarg met 12-10 leidt. Het einde van de eerste helft van dit wereldkampioenschap had voor Rob Clerc niet op een ongelukkiger manier kunnen ko men. De Hagenaar wilde na zijn zege in de zevende partij wel weer eens vuurwerk in deze tweestrijd, maar koos in de laatste Rotterdamse partij daarvoor niet het gelukkigste spelpatroon. volfit; i 12-18; 11. 34-30. 25x34; I Twee titels voor judoka De Kok LONDEN Irene de Kok heeft tijdens het toernooi om de open Engelse judokampioenschappen twee titels behaald. De Tilburg- se zegevierde in Londen in haar gewichtscategorie (tot 72 kilo gram) en in de open klasse. Beide keren trof De Kok in de fina le de Engelse Avril Malley, die ten hoogste een minuut staande bleef. Derde plaatsen waren er voor Belinda Stoeltjes (Amster dam) in de klasse tot 61 kilogram en voor Veronique Akker mans (Tilburg), tot 52 kilogram. Onbekende grootheden als Henri Manders, Maarten Du- crot en Gerrit Solleveld won nen etappes in de Ronde van Frankrijk. Joop Zoetemelk werd wereldkampioen, Adri van der Poel en nu Ludo Pee ters wonnen de eerste twee van drie najaarsklassiekers. Zaterdag is de ploeg van Raas weer grote kanshebber in de Ronde van Lombardije. Ludo Peeters rondde gisteren op top van de Cóte de l'Hom- me Mort (Dodemansheuvel) het gedegen ploegenwerk der Kwantums af met een puntige demarrage. In het kop-pelo- tonnetje van achttien renners, dat zich 32 kilometer voor de eindstreep afscheidde, ver richtten Ad Wijnands en Leo van Vliet het vuile werk. Na dat op initiatief van de Frans man Regis Clere een kopgroep van zeven was ontstaan, be reidde Van der Poel de zege van Peeters voor. De winnaar van Parijs-Brussel demarreer de drie keer op de voorlaatste heuvel, de Haute de Buc. De Ier Kelly en de Italiaan Ar- gentin, de favorieten als het op een sprint zou aankomen, wer den zo afgemat, dat ze geen antwoord meer hadden op de sprong van Ludo Peeters vijf kilometer demarrage de Teun het einde. De 3 de goed rijden- Vliet tussendoor had te weinig kracht om een beslissend gat te slaan. Net als zoveel grote triomfen in de sport, oogde deze over winning kinderlijk eenvoudig, al weet iedereen dat een klas sieker winnen moeilijk is. Er moet iets bijzonders achter de overmacht van Raas' man schappen schuilen. „Het is de ontspanning", meende Leo van Vliet. „Als er één grote koers gewonnen is, gaat de rest vanzelf. De toestand van Panasonic in het vooijaar ma ken wij in het naseizoen mee". De succes schijnen tevens ook nog te maken hebben met het begrip vakantie. De harde hand bestaat uit deze herhaal delijk uitgesproken zin: „Wie niet goed rijdt, wordt niet op gesteld. Die krijgt vakantie". Winnaar Ludo Peeters legde uit dat zo'n vakantie weieens enorme lengte kan aannemen. „Dan wordt namelijk je con tract niet verlengd". DUBROVNIK HILVER SUM De waterpolohe- ren van AZC Alphen en HZC De Robben hebben zich afgelopen weekeinde geplaatst voor de volgen de ronde van de toernooi en om de Europa Cups voor respectievelijk lands kampioenen en bekerwin naars. Landskampioen AZC verloor in de laatste wedstrijd van de eerste ronde in het Joegoslavi sche Dubrovnik ondanks uit stekend spel met 9-8 van gast heer Jug. Zaterdag was na een matige zege van 8-6 op SKK Stockholm reeds zekerheid verkregen over kwalificatie. Bij de loting voor de volgende ronde kwamen voor AZC zwa re tegenstanders uit de koker. De Nederlanders treffen in de kwartfinales Spandau (Wdl), Possilipo Napels (Ita) en BVSC Boedapest (Hon). Gunstige bij komstigheid is dat de wedstrij den over twee weken in ons land worden afgewerkt. De plaats van handeling is nog niet bekend. Verrassend Bekerwinnaar HZC De Rob ben bereikte verrassend de kwartfinales door gisteren voor eigen publiek met 10-9 te winnen van CN Barcelona. Door dit resultaat blijft de ploeg van coach Harry Vriend, die gisteren de geschorste Nico Landeweerd moest missen, ac tief op Europees niveau, met als groot voordeel dat ook de volgende ronde door de Ne derlandse club (dan vermoede lijk in Ede) mag worden geor ganiseerd. Zaterdag verloor HZC De Robben met 8-6 van het Hongaarse Vasas Boeda pest. Het Turkse Adalar Istan- boel bleef zonder opgaaf van redenen uit Hilversum weg.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13