s n Siemens verder op weg naar superchip Uw reis is al ver genoeg: laat de verhuizing aan ons over Industrielanden verkochten toch miljarden dollars Beurs van Amsterdam ECONOMIE CeidaeSotwatit ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 PAGIN) 31111 >rugs 'Vans Nede: 'ERPIGI Klompen fabrikanten: meer populieren ST.OEDENRODE De Nederlandse Vereniging van Klompenfabrikanten vindt dat er meer populie ren moeten worden aange plant. Dat heeft voordelen voor het landschap, het milieu en de zelfvoorzie ningsgraad van hout in Nederland. De overheid zou het aanplanten van populieren veel meer dan nu het geval is moeten sti muleren. Dat zei K. van der Velden, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Klompenfabri kanten, gisteren in St. Oe- denrode bij de opening van de jaarlijkse klompen- beurs. In het Meerjarenplan Bos bouw stelt de rijksover heid een eenmalige aan- plantsubsidie in het voor uitzicht van 3.000 gulden per hectare. Die aanmoe digingspremie vindt Van der Velden echter veel te laag. „Het is veel voordeli ger om te huren voor het dumpen van mest, dus worden onvoldoende nieu we populieren aange plant". IMF geeft Mexico 900 miljoen SEOEL Het Internationale Monetaire Fonds is bereid Mexico 300 miljoen dollar hulp te geven met het oog op de ge volgen van de aardbevings ramp die het land onlangs heeft getroffen. Het bedrag wordt zonder voor waarden gegeven. In het ver leden is dat vaker gebeurd bij lidstaten van het IMF, die door natuurrampen worden getroffen. De aardbeving is voor Mexico extra hard aange komen, omdat het land op nieuw in grote financiële pro blemen is gekomen. De nu aangekondigde hulp staat los van onderhandelingen over een nieuwe IMF-lening, die nu plaatsvinden. Die onderhandelingen zijn no dig. omdat het land niet heeft voldaan aan de voorwaarden die het IMF aan de bestaande lening heeft gesteld. Mexico, tot vorig jaar gezien als het land dat een naar IMF-nor- men voorbeeldige prestatie le verde met de aanpassing van zijn economie, heeft vooral te lijden gehad onder de daling van de olieprijzen en is vol gens het IMF onvoldoende in staat gebleken zijn overheids uitgaven in de hand te hou den. MARKTEN LEIDEN Noteringen groente- 110-190; stokbonen: 260-300; snijbo nen: 320-360; stambonen: 290-360; Chinese kool: 43-48; spitskool: 30-62; postelein: 137-151; prei: 67-83; spina zie: 30-72; ijsbergsla: 30-82; spruiten al: 73-75. all: 62-66. bl: 55. bil: 53-57. d: 35-120; uien: 12-25; witlof: 185- 375; bloemkool 6 per bak: 125-170. 8 per bak: 115-130. 10 per bak: 85; knolselderij: 53-58; sla: 13-40; bleek selderij: 41-74; bospeen: 75-82; pe terselie: 10-20; selderij: 25-52; papri ka kg.: 115, st.: 20-63; paksoi: 71; amsoi: 87; komkommmer 90/I: 80. 76/I: 80-81. 76/II: 80. 60/1: 75-77. 60/11: 75. 50/1: 74-78. 50/11: 75. 40/1: 69-74, 40/11: 72. 35/1: 60-63. 35/11: 62. Beurskoersen in partijblad Italiaanse communisten MILAAN L'Unita, het orgaan van de Ita liaanse communistische partij PCI, is deze week begonnen met het afdrukken van de beurskoersen. De koersen, graadmeter van de werking van het door communisten verguisde kapitalisti sche marktmechanisme, worden afgedrukt op verzoek van vele honderden lezers. De PCI, de grootste communistische partij in de Westerse wereld en de tweede politieke par tij van Italië, heeft de laatste tijd enkele ge voelige verkiezingsnederlagen geleid en de partijleiders breken zich het hoofd hoe de PCI een rol kan spelen in de marktecono- Opnieuw gasvondst voor Hollandse kust SCHEVENINGEN Voor de kust van Nederland is opnieuw een be langrijke gasvondst gedaan. De Amerikaanse maatschappij Pennzoil, die als operator functio neert voor een groep maatschappij en, maakte bekend dat een veld 150 kilometer ten noorden van Scheve- ningen per dag zo'n 642.000 kubieke meter aardgas kan opleveren. In het consortium dat dit veld. alsmede een andere gasbel in hetzelfde ge bied, wil exploiteren werken onder meer Hoogovens, Shell, BP en.Ca- land Exploratie samen. Fusie-onderhandelingen Ford en Fiat vastgelopen ROME De onderhandelingen over een fusie tussen het Italiaanse auto mobielconcern Fiat en Ford Europa zijn vastgelopen, zo is uit kringen van de automobielindustrie vernomen. Er wordt nog wel verder onderhan deld, maar tijdens recente gesprekken tussen topmensen uit de twee be drijven leek de kloof tussen de standpunten onoverbrugbaar. De gesprekken zijn vooral gestrand op meningsverschillen over financiën en de samenstelling van het toekomstige bestuur. De directeur van Fiat, Cesare Romiti, wilde geen commentaar geven op de stand van zaken maar zei wel dat er nog steeds naar een fusie wordt gestreefd. Ingewijden menen dat als de fusie definitief van de baan is er nog altijd gepraat kan worden over minder vergaande vormen van samenwerking. De besprekingen tussen Fiat en Ford houden verband met de moeilijke situatie op de Europese automobielmarkt. Volgens Fiat-president Giovan ni Agnelli dwingt de sterke vermindering van de vraag naar auto's de Westeuropese automobielconcerns tot vergaande samenwerking. Agnelli heeft voorspeld dat er aan het einde van dit decennium over de hele we reld nog maar vier grote concerns over zullen zijn. REGENSBURG Sie mens steekt opnieuw ruim vierhonderd miljoen gul den in de ontwikkeling en fabricage van superchips. Het concern bouwt mo menteel in Mtlnchen twee nieuwe complexen voor onderzoek op het gebied van de micro-elektronica, waar begin volgend jaar negenhonderd medewer kers aan het werk gaan. Siemens heeft bovendien met het Japanse Toshiba kennis en licenties uitge wisseld voor de vervaardi ging van chips. De West- duitse elektronica-gigant heeft hiermee zijn achter stand op de Japanse con currentie met een jaar in gelopen, zo heeft dr. Her mann Franz, lid van de raad van bestuur van het Westduitse Siemens AG, deze week bekend ge maakt in de chips-fabriek in Regensburg. Siemens verwacht de produk- tie van de 1 Megabit-chips (een geïntegreerd circuit met ruim één miljoen schakelingen) al begin volgend jaar te kunnen beginnen. Verder is definitief besloten een grote chipsfa briek in de Verenigde Staten neer te zetten. Wanneer dat gaat gebeuren, staat echter nog Dr. Franz benadrukte gisteren nog eens dat Siemens één van de belangrijkste producenten wil worden van zeer kleine chips. Voor dit doel is in 1984 het zogeheten Megabit-project gestart dat via de ontwikke ling van de 1 Megabit-chip be gin volgend jaar in 1989 moet leiden tot de produktie van de 4 Megabit-chip, de kleinste chips waarvan de ontwikke ling en produktie tot nog toe binnen enkele jaren haalbaar wordt geacht. Siemens en Philips werken sa men in dit project en leggen daarvoor meer dan 3,5 miljard gulden op tafel. Hun overeen komst houdt in, dat zij elkaar adviezen verstrekken opdat zij zo snel mogelijk de sub-mi crontechnologie onder de knie krijgen, de basistechniek voor de vervaardiging van die zeer kleine chips. De activiteiten gaan gepaard met grote haast om te voorkomen dat de Ja panners en Amerikanen, die vóór liggen op dit gebied, de markt gaan beheersen voordat de Europese elektronica-con- cerns er aan te pas kunnen ko- Sneller, kleiner Op het eerste gezicht lijkt de miljardenverslindende wed loop van de Europese, Japanse en Amerikaanse elektronica giganten ver van ons bed te staan. Er zijn echter enorme belangen mee gemoeid om in elk geval als één van de eerste producenten de allerkleinste chips op de markt te kunnen brengen. De chiptechnologie zal namelijk binnen enkele ja ren leiden tot een volkomen nieuwe generatie van consu- mentenprodukten en produk- tie-processen. Dat wil zeggen; sneller, kleiner, beter en ook goedkoper. Eigenlijk heeft niemand over zicht van de mogelijke toepas singen en kostenbesparingen, maar vast staat dat de gevol gen revolutionair zullen zijn. Een superchip zou bijvoor beeld in koffiezetapparaat een groot aantal functies kunnen besturen en controleren. Zo wordt het mogelijk het ge wicht van de filter te registre ren, waarbij de hoeveelheid kookwater automatisch wordt aangepast. Ook de tempera tuur van het warmteplaatje re gelt de „intelligente" koffie zetter zelf, opdat het laatste restje koffie niet verbrandt. Om een tweede consumenten toepassing te noemen; er doen al geruchten de ronde dat Phi lips gloeilampen ontwikkelt met chips die zelf de licht sterkte en stroomverbruik naar gelang de behoefte rege len. Goedkoper en eenvoudi ger dan een dimmer. Chips kunnen er ook voor zorgen dat de verlichting in een klaslo kaal aanspringt als reactie op de trillingen die de binnenko mende scholieren veroorza ken, de lichten gaan dan weer automatisch uit als de kinde ren het lokaal verlaten. Ook de vervaardiging van alle apparaten wordt stukken een voudiger omdat chips vele verbindingen met elektrische bedrading overbodig maken. Produktieprocessen met geslo ten compartimenten zoals in de chemische industrie en de biotechnologie zijn via super chips veel nauwkeuriger te re gelen en te controleren. In de biotechnologie bijvoorbeeld gebeurt het proeven van yog hurt of camembert in de fa briek nu nog door mensen vaak letterlijk met een natte vinger maar chips kunnen ervoor zorgen dat de gewenste samenstelling en smaak con stant gecontroleerd worden. Locomotief Dr. Franz; „We móeten in deze sector zitten, ook al is nu nog niet te berekenen of we onze investeringen zullen te rugverdienen of niet. We we ten echter wel zeker dat deze technologie verstrekkende ge volgen zal hebben voor tal van industrieën en over een lengte van vele jaren. We zien de sub-microntechnologie als een soort locomotief voor de mi cro-elektronica. Daarom is een elektronica-fabrikant compleet verloren als hij deze technolo gie straks niet in huis heeft. Hij komt eenvoudig het vol gende decennium niet in". Dr. Franz erkende dat de race naar steeds kleinere chips tot gevolg heeft dat elke nieuwe en weer kleinere chip de vori ge buiten spel zet, miljoene ninvesteringen of niet. Franz: „Dat is de regel van het spel en daaraan moeten we meedoen, of we willen of niet. Want de concurrent zit niet stil. Als die wel en jij niet met kleinere en snellere schakelin gen op de markt komt, gaat hij met jou spelen". Siemens bouwt in München twee nieuwe complexen voor onderzoek en ontwikkeling op het gebied van micro-elektronica. Een ontwerpcentrum voor chips, een bijbehorend kantoorgebouw en een technologiecentrum. Begin 1987 moeten hier negenhonderd medewerkers aan het werk kunnen. In beide complexen investeert Siemens vierhonderd miljoen D-mark. Kennis Siemens heeft deze afgelopen zomer kennis van Toshiba kunnen kopen op het gebied van halfgeleiderschakelingen om een achterstand van zeven maanden op de Japanners in te lopen. „De Japanners waren zo snel aan het opstomen dat we te laat zouden zijn als we ons Megabit-schema zouden aanhouden. Het was sneller lo pen in de ontwikkeling van de 1 Megabit, of het gehele pro ject stoppen. Omdat tijd haalbaar bleek, hebben we de achterstand belangrijk inge haald door kennis over pro- duktietechnieken van Toshiba te kopen. Dat was mogelijk, omdat Toshiba dringend verle gen zat om kennis over sys teemtechnologie, die wij. in huis hebben". Eén en ander betekent dat Toshiba waarschijnlijk de eer ste zal zijn die de 1-Megabit chip op de markt brengt, maar daarentegen zal Siemens naar alle waarschijnlijkheid één van de eerste zijn die met de 4-Megabit chip op de markt komt. Franz deelde nog mee dat met Philips is besproken of de on derneming uit Eindhoven ook kennis van Toshiba zou moe ten kopen, maar dat bleek niet nodig. Philips en Siemens werken weliswaar samen in het Megabit-project maar hou den uteindelijk verschillende belangen, omdat beide onder nemingen de sub-microntech nologie in verschillende soor ten produkten toepassen. Bij Philips ligt het zwaartepunt meer op consumenten-elektro- nica en bij Siemens eerder op de zware industrie. Philips on dervindt derhalve veel meer hinder van de Japanse concur rentie en vandaar dat Philips- topman Wisse Dekker de laat ste maanden een kruistocht houdt tegen de verdeelde Eu ropese markt en in elke rede weer pleit voor samenwerking tussen de Europese elektroni cafabrikanten. HENK ENGELENBURG (ADVERTENTIE) Verhuizen doet u niet elke dag Zeker niet naar het buiten land. Een buitenland-verhuizing is een verhaal apart met z'n vele verpakkingsvoorschriften, verzekeringen en douaneformaliteiten. Dat is werk voor een specialist: Varekamp, een naam waarop u kunt vertrouwen. Al meer dan een eeuw. Wij zorgen er met persoonlijke aandacht voor dat uw bezittingen veilig èn op tijd op de plaats van bestemming zijn. Zodat u zich straks weer snel thuis voelt varelcamn Varekamp Verhuizingen bv., Den hlaag Tel. (070) 825614 Massale interventies om koers te drukken SEOEL Sinds de minis ters van financiën van de vijf grootste industrielan den op 22 september be sloten de koers van de Amerikaanse dollar geza menlijk omlaag te bren gen hebben'centrale ban ken miljarden dollars ver kocht om het gewenste re sultaat te bereiken. Japan en Italië leverden de grootste bijdragen, zo is gisteren vernomen in kringen van bankiers in Seoel, waar de jaarverga dering van het Internatio nale Monetaire Fonds goud en zilver haakjes de vorige noteringen): bewerkt verkoop: 33.130 laten bewerkt verkoop: 680 laten (660 (IMF) en de Wereldbank wordt gehouden. Tot duverre hadden Europese geldhandelaren steeds aange nomen dat nog niet geïnterve nieerd was en de koers van de dollar louter duikelde uit angst voor mogelijke ingrepen in de valutamarkt. Maar in Seoel werd tot verbazing van velen gezegd, dat tussen 22 septem ber en 1 oktober daadwerke lijk voor in totaal 3,5 miljard dollar „gedumpt" is. Eén en ander zou de koersval van de dollar (in die periode met bijna 30 cent) verklaren. Japan en Italië verkochten sa men liefst 2,3 miljard, de reste rende 1,2 miljard werd op de markt gebracht door Frank rijk, de VS Westduitsland en Groot-Brittannië. De ministers van financiën van de grote vijf (de VS, Japan, Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Brit-I tannië) komen vandaag in Se oel opnieuw bijeen om hun verdere beleid te bepalen. (ADVERTENTIE) I^tel 1-75 Den Haag 070-603376 Beurs flauw AMSTERDAM De beurs stond gisteren onder wat zwaardere druk dan de afgelo pen dagen en de stemming kon zeer zwak tot flauw ge noemd worden. Unilever kreeg het daarbij zwaar te ver duren, maar ook fondsen als Akzo, Aegon, Amev, Heineken en Wessanen moesten klappen incasseren. De verdere koers val van de dollar zal daar niet vreemd aan zijn geweest. Unilever voerde de rij verlie zers aan met rond het middag uur een achteruitgang van 4,50 op 320. Akzo was 1,40 lager op 119,60, zodat het kleine vlammetje van gisteren al weer werd gedoofd. Philips ging twee kwartjes terug tot 46,40, Koninklijke Olie kwam er relatief nog niet eens zo slecht af met ƒ0,40 verlies op 189,70. Van de verzekeraars lag Ae gon flauw met een verlies van bijna 3 op 90,40. Amev zak te ƒ2,50 tot ƒ276. Verder lag ook Ahold slecht met een ver lies van 3,50 op 254,50. Opvallend in de overwegend zwakke lokale markt was een forse winst voor Proost en Brandt. De koers liep snel op van 455 naar 459, ten op zichte van donderdag een vooruitgang van 19. Ook Brink Molyn was vast gestemd met een winst van 4 op 99. Bij overigens zeer lage omzet ten ging Otra terug naar 181 en raakte Internatio Muller 1,50 achterop bij een koers van 57. hoofdfondsen 258,00 149[20 ehouden en kam ntdekt,i edeelte ragen. >panje er ver. De e omgei lindhove )e marki ^schat o overige aandelen IOVJ ACF-Hokllng 'Rubber I Rijtuig Boer 0e. Kon. Bots, Kon BorsumyWahry Burgman- H. Cafvé-OeWtc b*n3-10 I 225.00 beurs3-t0 beur»4-10 Pont. Kon. Dordtschepr. VRGGemBez. Wegener's Wegen cert WottersSamsom 248.00 *8 PARIJS 'eaoo ftetten srooo "orden 26630 IU"en 9550 (che d< Ü8j (Jnie „Russi WASHII Ing Bur KorxJor Kempen&Beg. 810.00 225o!oO TechnotogyF. Tokyo PacH 129.50 io.w Vance.Sanders 18.70 18.70 II 44 50 45^30 I 171.00 170.00 obligaties

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6