Gevecht om nieuw en veilig paspoort i scrim i natie wet trommelt louter op de stembussen Politiek Partij Parlement NNENLAND EeidócSoumnt ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 PAGINA 5» HAAG Vrouwen Jt homoseksuelen die uit oenH t deze week gehouden fierdebat over de anti- criminatiewet de hoop aben geput, dat zij bin- i afzienbare tijd op alle fltschappelijke terrei- i gelijke rechten zullen hnen laten gelden als er andere Nederlander, eten die gedachte maar fciw weer laten varen, hoop zal straks een blijken te zijn. Als en PvdA er al in |iden slagen, nog vóór verkiezingen van 21 li volgend jaar een Itsontwerp tegen discri- ïiatie op grond van ge- Jcht en seksuele geaard- Id tot stand te brengen, dat vooral bedoeld zijn I een lokkertje voor hun ezers. p een volledige behandeling van raib zo'n initiatiefwet door de hlld®QJten-Generaal en publicatie chllderjfrVan 'n ^et Staatsblad kan ten al om tijdsredenen vóór verkiezingen geen sprake I-648nyr zijn. En aangezien na zo» verkiezingen altijd een andere politieke wind waait dan daar vóór (ook al zou de coalitie de zelfde blijven), is de kans groot dat op dit punt weer van vo ren af aan zal worden begon nen, ongeacht een eventueel ter tafel liggend initiatief voorstel vanuit de Kamer. Het lijkt een boude conclusie, maar er zijn maar weinig poli tieke signalen waarneembaar die tot een andere opvatting kunnen voeren. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer wil inderdaad al meer dan zeven jaar dat discrimina tie van vrouwen en homosek suelen bij wet wordt verboden. Je zou denken dat zoiets im materieels als gelijke behande ling van gelijkwaardige men sen dan toch simpel geregeld zou moeten kunnen worden. Zeven jaar politieke praktijk heeft echter aangetoond dat het zo eenvoudig niet ligt. Ne derland mag dan een tolerant land zijn, er blijft grote huiver om die tolerantie ook in de wetgeving tot uiting te laten komen. Als gevolg daarvan worden vrouwen nog dagelijks in allerlei situaties bij mannen achtergesteld en worden ho moseksuelen nog maar al te vaak stelselmatig vernederd en uitgesloten. Ook de afgelopen week bezon gen alle fracties in de Tweede Kamer (met uitzondering van de woordvoerders van de klei ne orthodox-christelijke partij en) de noodzaak deze discrimi natie aan te pakken. „Dat leidt immers tot gekwetste, achter gestelde en miskende mensen en daarin mogen wij niet be rusten", verwoordde CDA- woordvoerder Krajenbrink zijn gevoelens. In feite waren dat de gevoelens van zo'n 140 leden in de Tweede Kamer. Niet berusten Zij allen vinden dat in het voortduren van discriminatie niet berust mag worden. Niet temin zijn het juist CDA-mi- nisters geweest, die de tot standkoming van een wetsont werp Gelijke Behandeling in het kabinet onmogelijk hebben gemaakt. In christen-democra tische kring is er voortdurend op gehamerd dat christelijke instellingen zoals scholen de vrijheid zouden moeten be houden, homoseksuele werk nemers te weigeren. Deze week bleek in de Kamer dat in elk geval alle linkse fracties willen dat er zo gauw mogelijk een wetsontwerp komt waarin aan discriminatie homoseksue len paal en perk wordt gesteld. Zij vormen echter nog geen meerderheid. Daarvoor is steun van de VVD nodig. Tot voor kort was ook deze partij voor zo'n beperkte wet, maar sinds het kabinet in grote pro blemen over dit onderwerp is geraakt, willen de liberalen een anti-discriminatiewet met een veel bredere reikwijdte. De reden daarvan is vooral van politieke aard. Het kabi net kon door het verzet van vooral de CDA-ministers Deetman (Onderwijs) en Brinkman (WVC) niet beslui ten tot een algeheel verbod op discriminatie wegens homo seksuele geaardheid en dieno vereenkomstige leefwijze. Om toch het regeerakkoord uit te voeren en het gezicht van het kabinet te redden werd daarop gepoogd dit discriminatiever bod in te passen in een brede re wet, die ook ongerechtvaar digd onderscheid op grond van ras, godsdienst, politieke en le vensovertuiging zou verbie den. In zo'n wet zou kunnen worden volstaan met vrij alge mene bepalingen, waardoor het voor het CDA zo gevoelige punt van de homoseksuele ge dragingen zou kunnen worden omzeild. Ook hierover was echter geen unanimiteit binnen het kabi net mogelijk, zodat de VVD nu zelf het heft in handen wil ne men. Maar dan wel met een „brede wet" als uitgangspunt, want op die manier is de kans het kleinst dat het CDA voor het hoofd wordt gestoten, iets dat de VVD zoveel mogelijk wenst te vermijden, desnoods ten koste van vrouwen en ho moseksuelen. Het CDA is im mers nog steeds de coalitie partner van de liberalen en als Nijpels en de zijnen nog een kansje willen houden straks weer mee te mogen doen in het volgend© kabinet, kan dat alleen bij de gratie van het CDA. Schoothondje Hetzelfde geldt in feite voor de PvdA. Ook de socialisten zijn al sinds 1978 vurig voor stander van een wet die discri minatie van vrouwen en ho moseksuelen apart aanpakt. Tot vorige week zaterdag werd dit geloof met kracht be leden en werd de liberale koerszwenking richting CDA weggehoond. Den Uyl betitel de een week geleden Nijpels nog als „het schoothondje van het CDA", dat dankbaar kwis pelt als hem af en toe een brokje wordt toegeworpen. Dinsdag bleek de PvdA-wind opeens uit een geheel andere hoek te waaien. De fractie verklaarde zich met nadruk bereid met de VVD te gaan onderhandelen over de door de liberalen (ter wille van het CDA) gewenste brede anti-dis- criminatiewet „Je moet in de politiek van dag tot dag reage ren op voorstellen die op je af komen", verklaarde woord voerster Jeltje van Nieuwen- hoven de ommezwaai, of schoon van enig nieuw feit in de voorstellen absoluut geen sprake was. „Als we allemaal op ons eigen standpunt blijven staan komen we ook geen stap verder. Het gaat tenslotte om meerderheden", voegde zij daar later desgevraagd nog eens aan toe. Meerderheden In de politiek draait het inder daad om meerderheden. En zowel VVD als PvdA weten dat zij na de stembus-slag van 21 mei volledig overgeleverd zijn aan het CDA, willen zij meedraaien in de volgende meerderheidsregering. Dat is de socialisten bij nader inzien ook duidelijk geworden. Hoe wel zij het helemaal eens zijn met de kleine linkse partijen en liever deze eindeloos ver traagde kwestie snel de wereld uit zouden willen helpen, kan en mag de PvdA het CDA niet te veel ergernissen bezorgen. Nu de anti-discriminatiewet geving nadrukkelijk door pre mier Lubbers tot „vrije kwes tie" is bestempeld (overigens tot woede van het CDA) heeft de VVD de vrije hand met de PvdA zaken te doen. Maar de grenzen daarvan blijven ten volle bepaald door het CDA, dat hoe dan ook te vriend moet worden gehouden. Maór als samenwerking tussen PvdA en VVD tot een wet zal leiden die alle vormen van discriminatie verbiedt, ook die van homo's en vrouwen, dan is het uiteindelijke doel toch bereikt, zou men kunnen zeg gen. Inderdaad, alsMaar wie zijn oor op het Binnenhof te luisteren legt krijgt te horen dat zelfs de meest betrokkenen in PvdA en WD daar niet in geloven. Er is vóór de verkie zingen gewoon geen tijd meer om de zaak definitief te rege len, zo wordt achter gesloten deuren erkend. Als alles mee zit kan er volgend jaar hooguit een initiatief-wetsontwerp bij de Kamer liggen, dat gesteund wordt door PvdA en VVD en wellicht toch ook door één of meer kleine linkse fracties. Maar zo'n ontwerp hoeft geen enkele betekenis te hebben voor de fracties die na de ka- merverkiezingen aantreden, laat staan voor een nieuwe re geringscombinatie, waar hoe dan ook het CDA in zal zitten. In de kabinetsformatie kan al het moois dat mogelijkerwijs de komende maanden tot stand wordt gebracht weer als sneeuw voor de zon verdwij nen. De kans is levensgroot dat de politiek op het punt van de discriminatie na de stembus van 21 mei weer terug is bij Af, waar de discussie in 1978 was gestart. Al het gepraat over initiatief voorstellen voor een Wet Ge lijke Behandeling is dus niet veel meer dan een politiek spel. Van alle spelletjes die da gelijks in politiek Den Haag worden gespeeld is dit alleen al door de aard van het onder werp er één van een minder hoog niveau. PvdA en VVD mogen van het CDA naar hun achterban toe nog even goede sier maken met een tamelijk loos en ongevaarlijk initiatief, maar né 21 mei moeten ze weer braaf terug in het hok. Als twee schoothondjes. ARJEN BROEKHUIZEN Aor de goede orde: de burger inte- Iseert zich alleen voor de vraag of jt nieuwe paspoort „naar Europees s en verpdel" hem meer gaat kosten. Ant- '-EJJROftjQrd; waarschijnlijk zal het lood om i muntP 'Jzer ziJn en blijven de kosten om eiing gej zestig gulden schommelen. Maar Laanj» is iets anders: wat beoogt de rijks- erheid met de invoering van een !uw paspoort? Het antwoord op die aag is minstens zo belangrijk als de aag wat de burger voor het nieuwe Europese Gemeenschap Konintófc der Nederlanden >OT 12 ij 38.000. 1 paspoort betalen moet. Waarom? Om dat het nieuwe paspoort het begin in luidt van een nieuwe, uiterst fijnma zige controle en registratie van per soonsgegevens. Niet alleen in Neder land maar ook in de Europese Ge meenschap en straks ver daarbuiten. Wie praten of, beter gezegd, ruziën daarover? Dat zijn de staatssecretaris sen Van Eekelen van Buitenlandse Zaken, die produktie, afgifte en re gistratie op een centraal punt gere geld wil zien, en Van Amelsvoort van Binnenlandse Zaken, die vindt dat de gemeenten nog dagelijks be wijzen heel goed zelf paspoorten te kunnen afgeven en gegevens op te slaan. Wie heeft groot belang bij een goede afloop van dit conflict? Dat is de Staatsdrukkerij en -uitgeverij, die volgens Buitenlandse Zaken niet in staat is aan de hoge veiligheidseisen te voldoen. Rondom de komst van de nieuwe paspoorten (de streefdatum is weer twee jaar opgeschoven en nu vastgesteld op 1 januari '88) woedt achter de schermen een gevecht om geld, macht en invloed, die als het aan premier Lubbers ligt, in het voordeel van Van Eekelen zal eindi gen. Voor wie zich erin verdiept, is het verhaal bijna een roman. „Big Brother" een stap dichterbij. Het binnenwerk van het ontwerp dat de Staatsdrukkerij gemaakt heeft voor Buitenlandse Zaken, is naar een ontwerp van de graficus Joost van Roon, die zich heeft laten inspireren door het begrip „Nederland-waterland in vogelvlucht". (ADVERTENTIE) Bijzondere aanbieding van uw krant: 14-DAAGSE CRUISE uisi? naar MADEIRA en de n CANARISCHE J EILANDEN snJ Cruisen met het m.s. „Black Prince" vanuit yenJ Rotterdam naar Madeira en de Canarische Ei- jooc landen betekent een fantastische en zorgelo- 30 u ze vakantie. Niet alleen als comfortabel schip, maar vooral als varend hotel geniet de „Black - Prince" grote faam. De gerenommeerde keu- ken, het stijlvolle restaurant, de gezellige bars, de zonneterrassen, het eigen zwembad, em« het casino, de winkels waar van alles te koop er is, de bibliotheek en de bioscoop, ze dragen mé alle bij om u waar voor uw geld te bieden en kndj een zorgeloze vakantie op dit fraaie cruise- >t5l schip te garanderen. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 wordt uit Rotterdam afgevaren voor een 14- >171 daagse cruise naar de palmen en de zon. Ach- tereenvolgens worden Lissabon, Madeira. fla[ Lanzarote en Tenerife aangedaan. De terug- pri) reis is over Las Palmas, Madeira en Tilbury (Londen) weer naar Rotterdam. Aankomst donderdag 12 december 1985. In de verschil- lende aanloophavens worden uitstapjes geor- I ganiseerd. In samenwerking met VCK- K Zeereizen werd voor de lezers van onze krant een aantal hutten gereserveerd tegen een r aantrekkelijke prijs. De aanbieding betreft: - 4-persoons hut met j O O O douche en toilet (violet)lOOOa" - 2-persoons hut met wastafel en toilet (licht- /MiA blauw)2040." - 2-persoons hut met /OC4C douche en toilet (groen)O010i" Toeslag 1-persoonshut 632.- Bij deze prijs zijn de kosten van de cruise, het logies en de maaltijden (ontbijt, koffie, lunch, thee, diner, midnight snack) inbegrepen. De betaling aan boord is in Nederlandse guldens en er varen een dokter en een gediplomeerd verpleegster mee. De volledige folder met vaarschema e.d. kunt u op ons ondervermelde adres inzien en ver krijgen of wordt u op telefonisch verzoek gaarne toegezonden. Gecombineerde reisverzekering 35.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. DEN HAAG Elke politie man, elke douanebeambte of marechaussee zal het beamen: het mooiste zou zijn wanneer alle lidstaten van de Europese Gemeenschap een uniform paspoort zouden voeren met daarin een optisch leesbare op gave van de persoonsgegevens, die zowel in Ierland als in de verste uithoek van Grieken land, op de computer direct na te trekken zijn. Het is ook de droom van minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken. Wat langs andere kana len niet te regelen is geweest, lijkt in deze tijd van elektroni ca en uitgebalanceerde compu ter-technieken nu ineens gere aliseerd te worden: de opslag van alle belangrijke persoons gegevens op een centraal punt. We spreken over het paspoort „naar Europees model", een „fraude-bestendig" bordeaux rood boekje dat overal in de Europese Gemeenschap nage noeg hetzelfde formaat zal hebben. De VS, Canada en Australië en tal van andere landen gebruiken soortgelijke boekjes. De registratie van de persoonsgegevens in al die landen (sommigen landen zijn daarin al heel ver, anderen nog niet) lijkt „verdacht" veel op elkaar. Het net sluit zich langzaam. Even in het kort een paar be langrijke technische aspecten, die een grote rol spelen. De persoonlijke gegevens worden straks niet meer in het boekje gedrukt, zoals nu het geval is, maar met behulp van een kostbaar en geavanceerd foto- chemisch proces letterlijk „in het papier gestopt". Een com puter kan de gegevens lezen. Losse pasfoto's en met de hand geschreven aanduidingen zijn niet meer nodig en taboe. Het boekje is ingenaaid en niet ge niet, zodat het verwisselen van bladzijden ook niet meer mo gelijk is. Controle op fraude Wat wil Buitenlandse Zaken? Premier Lubbers, die maandag gesproken heeft met de kibbe lende staatssecreterissen Van Eekelen en Van Amelsvoort, was dinsdagavond bereid er desgevraagd enige uitleg over te geven. „Minister Van den Broek van Buitenlandse Za ken wil een waterdichte con trole en het gevaar van fraude zoveel mogelijk uitsluiten. Daar draait het om. Ik vind dat hij gelijk heeft. Daarom heb ik Van Eekelen en Van Amelsvoort gevraagd het mi nisterie van Justitie erbij te betrekken om naar die fraude te kijken. Maar ik heb ze ook gevraagd dat ik precies becij ferd wil zien wat het nieuwe paspoort kost als Buitenlandse Zaken het helemaal verzorgt en wat het kost als de gemeen ten het doen, omdat daarover geen duidelijkheid bestaat. Dat neemt niet weg, dat de veilig heid centraal staat", zei Lub bers. Zijn boodschap is duide lijk. Paradijseljk Drs. P. Uiterlinden, hoofd bu reau paspoortaangelegenheden van Buitenlandse Zaken, is in genomen met de steun van Lubbers. „Wat de Staatsdruk kerij nu maakt is een puur slecht produkt. Er circuleren op de zwarte markt 35.000 pas poorten, die voor een bedrag van 4000 tot 5000 gulden van de hand gaan. We willen een hoogwaardig en fraude-be stendig produkt. Maar de men sen moeten ook niet denken, dat Big Brother nu in aantocht is. Als wij op dit punt vijf pro cent van de mogelijkheden hadden, die men ons toedicht, dan zouden we in een paradij selijke toestand leven. Het zou natuurlijk wel mooi zijn, want zoals het nu gaat, kan het niet meer; maar we zijn nog lang niet zover". Wat wil Binnenlandse Zaken? Dit ministerie vindt dat de ge- door Buitenlandse Zaken een brevet van onvermogen moet laten opspelden. Sterker nog, er is altijd gestreefd naar het overhevelen van rijkstaken naar lagere overheden. Met de rijbewijzen is dat al gebeurd. Waarom zou dat nu ineens met paspoorten niet meer kun-- bers dat nu eerst laat onder zoeken bij Justitie, want wij kunnen best aan die eisen vol doen. Kwestie van organiseren en rekenen. En als BZ zegt, dat zij het paspoort voor 25 gulden kunnen maken, vragen wij ons af, of de burger de afgelopen jaren die 47,50 rijksleges voor de flauwekul betaald heeft", luidt het com mentaar van drs. F. Meijer Van Meijbeek, plaatsvervan gend hoofd algemene en juri dische zaken van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten. Nul komma nul •Hij bestrijdt dat de gemeenten, die om aan de eisen van BZ te kunnen voldoen, zelf dure ap paratuur moeten gaan kopen, ook hun prijs zouden moeten verhogen. Volgens hem kun nen er ook meerdere, regiona le paspoortdrukkerijen komen. BZ is daar fel op tegen. Uiter linden: „Dan gaan al die per soonlijke gegevens over veel langere lijnen en dat vergroot de kwetsbaarheid in hoge mate. De gemeenten, die de lege boekjes krijgen, willen daarin dan later een kaart met alle gegevens erop verwerken. Echt, dat gaat niet. Die tech niek, die we in een laborato rium hebben laten .beproeven, beantwoordt totaal niet aan onze eisen en is volkomen on betrouwbaar. Zo kun je de fraude niet tegengaan. Het spijt ons voor de gemeenten, maar daar beginnen we dom- „weg niet aan". Uiterlinden bestrijdt- ook het verhaal van de VNG dat on der meer in de VS het afgeven van paspoorten wel naar de gemeenten is overgeheveld. „Dat is gewoon niet waar. In de VS moet de burger die een paspoort wil hebben, zich mel den bij een paspoort-agency, die in rechstreekse verbinding staat met een centraal punt waar alles is geregistreerd. De bemoeienis van de lagere overheden is nul komrria nul". Order De Staatsdrukkerij volgt het conflict op de voet, al staat dit bedrijf er feitelijk buiten. Wie het boekje ook uitgeeft, de Staatsdrukkerij wil de order, waar enige miljoenen mee ge moeid zijn, graag hebben. Di recteur technologische zaken ing. J. van Wees: „Wij maken al sinds mensenheugenis pas- Directeur ing. J. van Wees (links) van de Staats drukkerij laat sa men met secreta ris mr. E. Bakker de map zien met de nieuwe pas-"* poorten „naar Europees mo del". Op de ach tergrond de elek tronisch afge grendelde en be veiligde ruimte waar het huidige paspoort wordt gedrukt. (Foto: Milan Konvalinka) poorten. BZ doet nu net alsof wij het nieuwe paspoort niet zouden kunnen maken. Dat is flauwekul, want we kunnen het wel". Van Wees laat een boek zien met modellen, inclusief de fo- tochemisch geprepareerde bladzijde met de persoonlijke gegevens. Ook het andere bin nenwerk naar een ontwerp van de graficus Joost van Roon die op een opmerkelijk fraaie manier het gegeven „Nederland-waterland" uitge werkt heeft, is op een bijzon dere manier gemaakt. Fraude' is nagenoeg onmogelijk. Uiterlinden van BZ (dat ook offerte gevraagd heeft bij de geld-drukker Joh. Enschedé in Haarlem) maakt er geen ge heim van geen hoge pet op te hebben van de nu beschikbare know-how op de Staatsdruk kerij. „Dingen die binnenska mers gezegd worden, ga ik niet op straat brengen. Maar ze hebben op dit moment de techniek niet in huis om te kunnen maken wat wij willen en dat hebben anderen wel. We zijn streng, want de fraude is ongekend en niet alleen in; Nederland". Premier Lubbers is het da; jroerend mee eens. Maar over de bescherming Van de per soonlijk privacy spreekt nie mand. ED FIGEE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5