Kabinet wil reclameverbod voor alcohol op radio en tv Plaatsing kruisraketten komt steeds dichterbij Mitterrand wist van aanslag Na het feest BON: EG-ministers snijden in voedselhulp aan Afrika Geklungel van Belgische rijkswacht Het enige wat nu telt, is uw handtekening. ISSAN sportscar DEALER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthof! Pers. Apothekersdijk 34,2312DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betalinq).kwartaal f 65,68, jaar i 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tol 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excïï5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43permm. Zaterdag 5 oktober 1985, 77e jaargang no. 23315 Zaterdag: In „Nieuwslijn" op Ned. I om 22.05 uur de onder werpen kruisraketten, drink water en wet op privacy. Op Ned. II om 20.05 uur tv-spel „Jacht op het verleden". Zondag: Op Ned. I om 22.30 uur moeders in „Lief en leed in het grote gezin". Op Ned. I om 12.00 uur „Capitool" over Israëlische actie tegen PLO. Perioden met zon en mogelijk een bui. In de middag rond 18 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. Morgen zonnige perioden, 18 graden. Morgen zon op: 6.49 uur. On der: 18.07 uur. Schev. hoogw.: 6.53 en 19.10 uur. Laag: 2.41 en 15.05 uur. Jongen dood onder tractor NOORDWIJKERHOUT Een 6 jaar oude jongen is gisteravond overleden nadat hij was overreden door een tractor op het Westeinde in Noordwijkerhout. Het ongeval gebeurde kort na zes uur. De trac tor, bestuurd door een 35-jarige in woner van Noordwijkerhout, reed over het Westeinde. De jongen reed met zijn fietsje van een uitrit de weg op en kwam onder een van de wielen terecht. De chauffeur heeft de jongen in het geheel niet gezien. Het slachtoffer werd met zware verwondingen vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar hij later overleed. Celstraf voor „tenentrapper''' NASHVILLE In Nashville, in de Amerikaanse staat Ten nessee, is de 35-jadge George Mitchell tot 11 maanden en 29 dagen cel veroordeeld, omdat hij herhaaldelijk op ander mans voeten gaat staan. Rech ter Sterling Gray achtte het duidelijk in het nadeel van de beklaagde dat hij in 17 jaar meer dan 40 maal is gearres teerd voor dezelfde overtre ding. Mitchells advocate, An drei Lee-Sadier, zei de hulp van God en een psycholoog te hebben ingeroepen om Mit chell van zijn gewoonte te ge- VEEL GASTARBEIDERS WILLEN GRAAG TERUG GRONINGEN Veel Turkse en Spaanse werkne mers in Nederland willen graag terug naar hun land van herkomst. De meesten worden geplaagd door heimwee naar gezin en familie. Dat concluderen twee Groningse studentes algemene sociale geografie van de rijksuniversiteit in een vergelijkend onderzoek on der Turkse en Spaanse werknemers in Nederland. Bij de motieven om terug te keren horen niet de terug- keerpremies die sommige bedrijven aan buitenlandse werknemers meegeven in geval van remigratie. Deze premies worden door hen als ontoereikend be schouwd om er een nieuw bestaan mee op te bouwen. De onderzoekers hebben de Spaanse en Turkse werk nemers van vier grote bedrijven in Nederland onder vraagd. Van hen is 56 procent van plan terug te ke ren naar het land van herkomst. Nog eens een derde gaf te kennen onder bepaalde voorwaarden te willen remigreren. Dierendag Werelddierendag is gisteren in Wasse naar met een spe- fciale feestelijke ge beurtenis gevierd. Prinses Juliana bpende er „De Se- jiiorenclub", Euro pa's eerste bejaar denhuis voor hon den. Een speciale Werelddierendag was het ook voor de ^ier en een halfjari ge ruin Zender, die sinds gisteren prins (Willem Alexander (als zijn baas mag (noemen. De prins «reeg het paard gis teren in Uddel van de Federatie voor Landelijke Rijvereni- jgingen als geschenk voor zijn achttiende verjaardag. Van de zelfde Federatie kreeg de prins bij iijn geboorte een hobbelpaard. Op de achtergrond kijkt koningin Beatrix la- fchend toe. DEN HAAG Het kabi net wil de reclame voor alcohol op radio en televi sie gaan verbieden even als de verkoop van alco holische dranken in voet balstadions en benzinesta tions. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met deze door staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid voorge stelde maatregelen in zijn gisteren verschenen nota „Alcohol en Samenle ving". De alcoholproblematiek zal volgens de nota moeten wor den teruggedrongen door een samenhangend pakket van maatregelen in de sfeer van voorlichting, hulpverlening en wetgeving. Het kabinet wil de Drank- en Horecawet vervangen door een doelmatiger alcoholwet. Verkoop van alcohol in voet balstadions en bij benzinesta tions zal moeten worden ver boden. De openingsuren voor sportkantines en horecabedrij ven worden beperkt. Het kabi net stelt ook voor, de gemeen ten de bevoegdheid te geven om de verkoop van bier, wijn of gedistilleerd in avond- en nachtwinkels te beperken of te verbieden. In de loop van 1986 zal bij ver keerscontroles de ademanalyse de huidige bloedproef gaan vervangen. De nota kondigt ook een voorlichtingscampag ne over alcohol aan. Om het gebruik van alcohol in sport kantines en sociaal-culturele instellingen te beperken, zul len die zelf stringente huisre gels voor de verkoop van alco hol op moeten stellen. yan huisartsen verwacht het kabi net dat ze een grotere rol gaan spelen bij de hulpverlening aan problematische drinkers, onder meer door alcoholpro blemen al in een vroeg stadi um te signaleren. De Nederlander drinkt op het ogenblik gemiddeld driemaal zoveel als in 1960. Het percen tage drinkers is maar weinig toegenomen, maar steeds meer alcoholgebruikers, vooral vrouwen en jongeren, zijn meer en vaker gaan drinken. De tien procent zwaarste drin kers consumeert bijna de helft van alle alcohol. „REGENVAL BELOOFT BETERE OOGST" (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL In bijeenkomsten op 20 en 21 september blijken de ministers van financiën de EG-voedselhulp voor Afrika voor het komend jaar verminderd te hebben met 320 miljoen gulden. De reden: regenval in het door honger geteisterde gebied. Het bedrag dat nu besteed wordt aan voedselhulp komt net boven de 1,2 miljard gulden. Aangenomen wordt dat het Europees Parlement tijdens de EG- -begrotingsbehandeling in november geen genoegen zal nemen met het verminderen van de voedselhulp. Volgens betrouwbare bron hebben de ministers vastgesteld dat er door de regenval geen acute behoefte meer bestaat aan een voedselhulp van 500.000 ton voor het hongerende deel van Afri ka, omdat dat zich beter zelf zal kunnen bedruipen. De beslissing staat in schril contrast met de bevindingen van een commissie, die recent een onderzoek verrichtte in Ethiopië, een van de noodlijdende landen. Grote tekorten aan zaden en de vlucht van talloze boeren naar de steden betekenen dat het land niet kan profiteren van de betere oogstmogelijkheden. Dat houdt in dat ook in 1986 nog 6 miljoen Ethiopiërs honger zullen leiden als de voedselhulp drastisch verminderd wordt. Band Aid geeft 5 miljoen aan Ethiopië GENÈVE De Britse gele- getroffen Ethiopië. Band Aid genheids formatie Band Aid betaalde voor 3.000 ton bloem, heeft goederen ter waarde van 500 ton bonen en 500 ton sui- 1,765 miljoen dollar (5,189 mil- ker. De eerste zending, door joen gulden) ter beschikking een speciaal Band Aid-schip, gesteld van Rode Kruis-projec- zal eind november arriveren, ten in het door hongersnood De leden van de Bende van Nijvel, die al twintig koelbloe dige moorden op hun naam hebben staan, lopen nog steeds vrij rond dank zij het verbijsterende geklungel van de Bel gische politie. De rijkswacht blijkt niet te zijn opgewassen tegen georganiseerde misdaad, terreur of onverwachte cri sissituaties. Dat is in het Heizelstadion gebleken, maar ook nu weer na de overvallen op supermarkten in Overijse en Eigenbrakel. Een hooggeplaatste rijkswachter: „We zullen het in dit land nooit, maar dan ook nooit leren. Wat nu is gebeurd getuigt van verregaand amateurisme. Tegen alle daagse dieven kunnen we het misschien nog net redden". Een verslag over het optreden van de rijkswacht na de overvallen van de Bende van Nijvel op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE: Het nukkige klimaat jaagt de Nederlander Bert Langerwerf met zijn unieke verzameling hagedissen naar Gran Canaria. Heeft tbr nog wel zin? Justitie twijfelt eraan; de hulp verleners menen dat tbr zinvol is. i Het blazoen van de privé-detective is aan de poetslap i Computers en zonnepanelen in dienst van de bijbel: opnieuw verrichten missie en zending pionierswerk in Afrika. i Surfen is weer terug waar het hoort: in de branding, i John Eriksen, de nieuwe spits van Feyenoord, wil niet de naam krijgen een halve miskoop te zijn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Zeg nee tegen de kruisraketten. Teken het Volkspetitionnement. Geen kaart ontvangen? Bel 020-238672 en ukrijgt'm direct toegestuurd. Bijdrage storten? De organisatie van het Volkspetitionnement kost veel geld. Geef steun. Stort wat u missen kunt op postgiro 77555 tn.v. Volkspetitionnement, Amsterdam. PREMIER LUBBERS VERWACHT GEEN VERDERE RUSSISCHE STAPPEN FRANSE KRANT LE FIGARO: PARIJS De rechtse Franse i krant „Le Figaro" heeft giste- ren geschreven dat president i Mitterrand een maand tevoren op de hoogte was van het plan de Rainbow Warrior „uit te schakelen". In verband hiermee heeft Charles Hernu vorigemaand ontslag genomen als minister van defensie terwijl het hoofd van de geheime dienst, admi raal Lacoste ontslagen is. Tot nu toe hadden president Mit terrand en premier Fabius steeds verklaard dat zij niet op de hoogte waren van de opera tie tegen de Rainbow Warrior. De krant wijst er op dat tot de operatie tegen de Rainbow Warrior begin juni besloten is tijdens een bespreking tussen minister Hernu, het hoofd van de geheime dienst Lacoste en twee naaste medewerkers van Mitterrand, generaal Jean Saulnier en Francois de Gros- De eerste was toen hoofd van de militaire staf van het staats hoofd, terwijl De Grossouvre als secretaris van Mitterrand belast was met het toezicht op de geheime diensten. De krant meent dat deze twee medewerkers onmogelijk zon der medeweten van de presi dent gehandeld kunnen heb ben. Volgens het bericht is premier Laurent Fabius niet op de hoogte gebracht van het besluit van begin juni. Mitterrand zou geaarzeld heb ben met het vaststellen van de waarheid, waarop Fabius bij hem 'aangedrongen had. Vol gens de krant leidde Mitter- rands besluiteloosheid tot een „reusachtige komedie" waarbij hij de indruk wekte op zoek te zijn naar de waarheid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister president Lubbers ver wacht niet dat de Sovjet- Unie nog verdere stappen zal ondernemen die van invloed kunnen zijn op het Nederlandse plaat- singsbesluit van kruisra ketten. Na het wekelijkse kabinetsbe raad zei Lubbers dat het kabi net vast blijft houden aan de eis dat er op 1 november niet meer dan 378 SS-20-raketten in het Europese en het Aziati sche deel van de Sowjet-Unie mogen staan, wil Nederland afzien van de plaatsing van 48 kruisraketten. De Russische leider Gorbatsjov verklaarde eerder deze week in Parijs dat in het Europese deel van de Sovet-Unie niet meer dan 243 SS-20's staan op gesteld. Lubbers zei al eerder van deze boodschap van Gor batsjov in een tot dusver ge heime briefwisselling met de Russische leider op de hoogte te zijn gebracht. De premier zei geen illusies te willen wekken dat de plaat sing in Nederland van kruisra ketten nu op losse schroeven zou staan. Gorbatsjov heeft geen melding gemaakt van het aantal SS-20-raketten op Azia tische bodem. Volgens Lub bers ligt het totale aantal in ie der geval „enkele tientallen" boven de 378 „Nog te veel om onzerzijds af te zien van plaat sing", aldus Lubbers. Hij noemde de uitlatingen van de Russische partijleider ech ter bemoedigend voor het ko mende ontwapeningsoverleg tussen de USSR en de VS in Genève. „Er is nu van Russi- (ADVERTENTIE) sche zijde een plafond ijl het aantal SS-20's gelegd, wat een basis kan vormen voor de on derhandelingen". Lubbers zei verder niet te twijfelen aan de juistheid van het door Gor batsjov genoemde aantal, maar deze zei niks over raketten in Azië. Het kabinet gaat af op de NAVO-cijfers en die geven aan dat er nu meer dan 378 SS-20 raketten zijn. Volgens Mient Jan Faber, lid van het Komitee Kruisraket ten Nee, heeft de Nederlandse regering a-politiek en zeer be denkelijk gereageerd op de aankondiging van Gorbatsjov. „De regering heeft alleen maar gezegd: „Dit is niet ge noeg" in plaats van dat ze te vreden waren dat een groot land zich laat beïnvloeden door een klein land". „Het is volstrekt duidelijk dat de aankondiging van de Sov jet-Unie over de ontmanteling van de kruisraketten bestemd was voor Nederland. Uit het feit dat de Sovjet-Unie is be gonnen met de ontmanteling en uit het feit dat ze voor het eerst aantallen raketten heb ben genoemd blijkt dat het Nederlandse 1-juni-besluit van 1984 werkelijk invloeden heeft gehad op de Soviet-Unie en dus heeft gewerkt' Een feest geeft altijd rommel. En rommel geeft weer werk. Dat blijkt ook nu weer in Leiden, waai gisteren de laatste resten van Leidens Ontzet uit de straten zijn weggeveegd. Traditiegetrouw vertrouwt de stadsreiniging altijd de Leidse Courant toe hoeveel ton het feest nu weer aan afval is verzameld. En telkens weer blijkt dat meer te zijn. Hoe het nu weer was staat vandaag weer te lezen in de Leidse Courant. Niet alleen met nieuws vóór, tijdens en over, maar ook na het feest. I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. en daartoe aanleiding bes tod/, kan een verre ■§"£ciclócSoiwcmt j

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1