Tïeidóe Sou/temt Gemeente Leiden wint strijd om Endegeest Mei dsehèamdm STAD OMGEVING Toezicht op samenwerking met Indonesië i 20 ifif/VAARS dAldÓÓS Stoorzender politie uit de lucht gehaald Leiden ontdaan van 20.000 kilo afval °-g* Witte Singel twee weken afgesloten LID UNIVERSITEITSRAAD R. VAN HET MEER: WEEK EINDE ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 PAGINA 11 ►gel in gebruik (nomen PEN De Gereformeerde 'k (Vrijgemaakt) aan de Heren- jht beschikt weer over een dege- orgel dat welluidende klanken rtbrengt. Gisteravond werd het eel gerestaureerde instrument ■lelijk in gebruik genomen met concert van de organist Charles Volff. Van het uit 1878 daterende n 1926 uitgebreide orgel is alleen front hergebruikt, voor de rest is 5 nieuw. Voor het karwei werd [lbouwer W.N. de Jongh uit Lisse getrokken. Hij klaarde het in an- half jaar tijd. De totale restaura- osten bedragen 150.000 gulden. Bouwvakker breekt heup in Stevenshof LEIDEN Een 34-jarige inwoner van Zwijn- drecht is gisteren omstreeks het middaguur zwaar gewond geraakt in de Stevenshof. Hij kwam terecht-onder een aantal ramen die to taal 1.500 kilo wogen. De man werd met in wendig letsel en vermoedelijk een heupfrac tuur naar het AZL overgebracht. De bouwvak ker was aan het werk bij een nieuwbouwpro ject aan de Stevenshofdreef. Een aantal houten ramen, waarin ook al glas was aangebracht, stond rechtop om te worden weggetakeld. De man was bezig met enige daarvoor noodzake lijke voorbereidende werkzaamheden toen de ramen door onbekende oorzaak plotseling om vielen. De Arbeidsinspectie stelt een .onder zoek naar het gebeuren in. LEIDEN Een illegale radiozender die al ruim een week het mobilofoonverkeer van de politie stoorde, is gistermiddag uit de lucht gehaald. Op het dak van een pand aan de Salomonsteeg werd door de Radio Controle Dienst de apparatuur aangetroffen. De zender draaide zonder dat daarbij iemand aanwezig was. De politie heeft nog geen idee wie verantwoordelijk is voor het plaatsen van de zender. Volgens een woordvoerder van de poli tie zorgde de piraat ervoor dat politie-auto's en -motoren in som mige buitenwijken van Leiden soms volstrekt onbereikbaar wa ren. Dat was onder meer in de Merenwijk het geval. „Gevaarlij ke situaties hebben zich voor zover wij dat weten als ge volg daarvan echter niet voorgedaan", aldus de politiewoord voerder. Een paar weken geleden werd ook al een piraat uit de lucht gehaald, die voortdurend de politieradio stoorde. LEIDEN Het 3 October feest heeft dit jaar aanzienlijk minder afval opgeleverd dan in voorgaande jaren. Werd vo rig jaar nog 27.000 kilo vuil van de straten opgevist, giste ren veegde de Gemeentereini ging 20.000 kilo afval bijeen. Een verklaring voor dit grote verschil is dat in voorgaande jaren ook het kermisterrein werd schoongemaakt. Dit keer echter draait de kermis nog een paar dagen door en kun nen de straten waar de diverse attracties staan pas maandag goed worden aangeveegd. Hoewel er minder vuil werd afgevoerd, moest er zo moge lijk nog steviger worden aan gepakt dan vorig jaar. Volgens een woordvoerder van de Ge meentereiniging lagen de res ten van het 3 October feest erg verspreid door de stad. Gister ochtend om vier uur al kwam de eerste veegmachine in actie om voor de bugsen bij het sta tion een vrije doorgang te ba nen. Om vijf uur kwam de rest van de manschappen en het materieel in het geweer. In to taal gingen zestig medewer kers aan de slag en werden on der meer zeven huisvuilwa- gens, twee grofvuilwagens, zes veegmachines en andere voer tuigen ingezet om de rotzooi af te voeren. Tegen de middag was de stad op orde. Het ker misterrein werd zo goed en zo kwaad als dat kon geveegd, maar onder de attracties ligt nog het nodige vuil. LEIDEN/OEGSTGEEST Een en ander blijkt uit 1De strijd om het psy- adv«es dat de chiatrisch ziekenhuis En- deSeest j Stuur Van nei ziei degeest is in het voordeel heeft uitgebracht van de gemeente Leiden Leidse college van en w. beslist. Een advies dat de Leidse Endegeest wordt wethouder volksgezondheid niet geprivatiseerd maar (E. Kuijers) dus onder een het advies van de commissie. En- In het ziekenhuis wordt ge- het algemeen be- steld „dat Leiden gewoon de uiteindelijk de het ziekenhuis macht niet wil afstaan" en waarin behalv het daarom beheersvormen als der onder anderen nog W. een stichting, die los staat aantal andere Leidse raadsle^ de gemeente, afwijst. het psychiatrisch ziekenhuis Volgens het advies moet de In 1983 besloot de raad commissie op een aantal pun- wel meer zeggenschap behalve de wethou- krijgen. Zo krijgt men de be voegdheid personeel aan te nemen of te ontslaan. Het da den zitting heeft te vragen gelijks bestuur van het Ende Endegeest wordt momenteel zichzelf uitbrengt. Het bestuurd door een commissie advies zal ook ongetwijfeld die namens het Leidse colle- advies uit te brengen geest dat nu louter de een commissie onder lei- ding van de Leidse wet- houder volksgezondheid en w worden overgenomen, blijft het hoogste be- eventuele verandering wethouder bestaat, kan in de nieuwe bestuursvorm uit groeien tot een bestuür dat van de bestuursvorm. Vol gens dat advies is het los w W optreedt. Al ken van Endegeest van Lei- uit meerdere 1974 boog de Leidse ge- den, waardoor het zelfstandi de ger en onafhankelijker meenteraad zich stuurlijk orgaan van het Binnen Endegeest is lang niet vraag of dat wel de meest ge- kunnen gaan functioneren, ziekenhuis. gelukkig met lukkige bestuursvorm niet gewenst. Binnen Endegeest wordt ech ter niet verwacht dat dat in de praktijk ook zal gebeuren. De Witte Singel is gisteren voor het autoverkeer afgesloten. De afsluiting is noodzakelijk door een verzakking van het wegdek en zal zeker twee weken duren. Zolang denkt de gemeente nodig te hebben voor het herstel van een en ander. Tussen de H. de Grootstraat en de G. Doustraat is in de riolering een flinke lekkage ontstaan en door die lekkage is zoveel zand weggespoeld dat het weg dek is gaan schuiven. Maar één rijbaan afsluiten, bleek niet haalbaar omdat het wegdek inmiddels zover is ondermijnd dat daardoor ongelukken zouden kunnen gebeuren. Volgens de gemeente is de volledige afsluiting van de Witte Singel ook noodzakelijk door de aanwezigheid van een water leiding. Deze ligt vlak naast de lekke riolering en zou door het autoverkeer ook kunnen gaan ver zakken. Maandag wordt begonnen met het herstel van de riolering en het wegdek. Het verkeer wordt omgeleid via het Noordeinde en de Breestraat. Ook de bussen volgen die route. EREN houder J. Peters (ruimtelij- spiit-iey^rdening) gaf gistermiddag 3 startsein voor de bebou- iaMf01- p®ters deed dat door etagieerste paal te schroeven. hecel ig nat 2e e._„ iele huis ir deze techniek is gekozen, beglazing heien de omliggende C~1 - k.(0UWjng 20u kunnen be- "J^Jdigen. Erica Beheer uit chuur en Haag bouwt een complex i.500.- mP 9rond- een twaalftal drie- bergruirr vierkamerappartementen t grote ra ondergebracht. De bouw instaiiatifnt ongeveer een jaar in be- ver». Aarr Ï.000.- k.i LEIDEN Het fractielid R. van het Meer van de Progressieve Partij van de universiteitsraad wil dat de Leidse universiteit toe zicht krijgt op het op te starten samenwerkings project van de juridische faculteit met Indonesië. Van het Meer stelt voor een commissie in het le ven te roepen die het pro ject doorlicht en rappor teert aan de universiteits raad, aan de hand waar van de raad een beslissing kan nemen over het sa menwerkingsproject. Het raadslid heeft het voorstel neergelegd in een motie die de raad op zijn verzoek op 1.4 ok tober zal behandelen. Van het Meer is tot de motie gekomen door „de terechtstellingen van de politici Mohemmed Munir, Rustomo, Gatot Lestario en Djoko Untung", en door „het feit dat 35 andere politieke ge vangenen hetzelfde lot wacht". Hij stelt dat de opzet van het project van de nieuwe stichting nog niet duidelijk is en dat deze in geen geval de „goede naam van de juridische faculteit mag aantasten". De stichting, waaraan ook andere universiteiten steun geven, zorgt ondermeer voor nascho ling van Indonesische rech ters. Leiden biedt het bureau van de stichting huisvesting. De motie Van het Meer gaat lang niet zover als moties, vo rige maand, van de universi teitsraad van Utrecht en de Hogeschoolraad van Wagenin- gen over de relatie met Indo nesië. Utrecht stelde dat de sa menwerking moet stoppen zo dra er nieuwe executies wor den voltrokken en Wagenin- gen heeft besloten de contac ten te bevriezen. Of de Leidse motie een meerderheid in de raad zal krijgen is de vraag. De Studentenfractie CGL heeft vorige vergadering al la ten weten niets te zien in poli tieke uitspraken door de uni versiteitsraad. De Unie van Faculteiten en Diensten stelt zich al jaren op dit standpunt. Het aannemen van de motie ligt ook niet voor de hand aan gezien Leiden sinds kort het landelijk zwaartepunt vormt op het gebied van Indonesi sche studies. Hiervoor heeft de raad onlangs nog een flinke som geld beschikbaar gesteld. 8.000.- k.ijet bijdragen van Willem iTnschuuPijteweg, Marcel Gelauff den In eri Gert Visser, vestibuioto Wim van Noort app.. trap ge: d. wastaf! °ehee?S}n(/e van Leiden 5.000.- k.lj [IfV regionale omroep Rijnland zich nog niet verheugen [udwvn een grote luisterdichtheid. ^^^t geheel terecht want de iroep weet regelmatig aar- Je programma's te produce- a die doorgaans de moeite p het luisteren best waard Zo wordt één maal in de c een uur lang aandacht teed aan de Leidse poli- Verslaggevers van de roep volgen trouw alle ge en telijke commissie- en idsvergaderingen en doen rvan via de kabel uitge lid verslag. skundigheid en objectivi- staan daarbij nog wel eens gespannen voet met het housiasme van de vrijwilli- van Rijnland. Zo was af- )en dinsdag via de radio volgende interview met -raadslid Rob van Lint te langrijke dingen schrijven l constateren dit geheel in |ienstelling tot andere partij- -(-,f- A Zijn jullie nu gewoon goed flaat ik het anders stellen, p e komen jullie toch steeds l ïer aan die onderwerpen i elke keer weer met veel Skundigheid ter tafel ko- jn. En toffn" nard wai-aandachtige luisteraar zou ih bijna af gaan vragen wat nks Leiden betaald heeft CAfer deze gratis reclame-uit- nding. Omroepvoorzitter op Walenkamp ook frac- 00 uur voorzitter van het CDA -«reeffcK-zijn ver- rt gegaan. Ook Rob van 1 Hilversuf11 toont zich hoorbaar ver st. „Dat is leuk om te ho rt", zegt Rob. „Ik moet je ei- mlijk wel bedanken voor al e fraaie complimenten". -t- Jantje van Leiden (2) Vervolgens doet Rob uit de doeken hoe Links Leiden het voor elkaar krijgt zo vaak in het nieuws te komen: „Wij hebben niet het idee dat het raadslidmaatschap een ere baantje is waarbij je zoveel mogelijk naar recepties moet en één maal in de drie weken naar de gemeenteraad; het geen volgens ons voor sommi ge raadsleden wel geldt". Een uitgelezen kans voor de Rijnlandverslaggever op een spraakmakend primeurtje. Wie zou Rob op het oog heb ben? De vraag blijft echter liggen en het gesprek kabbelt nauwelijks interessant naar een einde toe. Daarom het raadslid maar eens opgebeld met het ver zoek zijn beschuldiging nader toe te lichten. „Ik ben best be reid dit hard te maken, ik heb ■dat voor de radio gezegd en sta er ook volledig achter. Maar het lijkt me niet netjes over de hoofden van mensen heen te vertellen wat ik van hen vind. Dat zou beter aan de orde kunnen komen in een discussie over het functione ren van de gemeenteraad, waar die mensen zelf bij zijn". Het bekende liedje. Wel in het openbaar roepen dat je collega's zich er met een Jan tje van Leiden van afmaken maar ondertussen niet man of paard durven te noemen. En ook in een commissievergade ring zal dat niet gebeuren, dat weet Rob net zo goed als ieder ander raadslid. Het is te ho pen dat de plaatselijke politici die zich door Rob van Lint aangesproken voelen, wat alerter zijn dan de politiek- verslaggever van de streek- omroep. Dan kunnen we dinsdag nog een aangenaam uurtje aan de radio beleven. (On)schadelijk (1) Het aantal parkeercontroleurs in de Leidse binnenstad be gint de afmetingen van een waarachtig legertje aan te ne men. Met als doel het zoge naamde „parkeerregiem" van de verantwoordelijke wethou der Jit Peters te kunnen ver wezenlijken. Er is straks nog mogelijkheid c edkoop in de bi kunnen verblijven i dat is het onschadelijk maken dan wel tijdelijk buiten ge bruik stellen van de parkeer automaat. De huidige parkeercontro- zi Eén onvervalst Lelds affiche aan de gevel van De Lakenhal, afkomstig van de krakers van het voormalige pand van drukkerij Brill. Het juridische gevecht om het pand woedt nog volop, maar blijkbaar hebben de krakers zelf weinig vertrouwen in de voor hen goede afloop. leurs kunnen een rijk gescha keerde bloemlezing geven van de oplossingen die door automobilisten worden aange grepen om het „regiem" te ontlopen. Zo weten de contro leurs op een vrolijke wijze te verhalen van de student die een, tot voor enkele jaren nog gebruikelijke, parkeerschijf in zijn auto op een wekker had aangesloten. Het uurwerk zorgde ervoor, dat de schijf telkens wat verschoof. De truc werd ontdekt toen een controleur de auto telkens maar legaal zag staan en het voertuig aan een nader onder zoek onderwierp. Hij zag aan de achterzijde van de schijf wat electriciteitsdraadjes en daarmee was het raadsel op gelost. De overlevering wil, dat de kantonrechtbank uit bewondering voor het tech nisch vernuft het „schuldig zonder straf" uitsprak. (On)schadelijk (2) Bovenstaand relaas is echter een uitzondering. Parkeerme- ters worden heel wat vaker simpelweg gemold, uit het trottoir gehaald en in de gracht gegooid. De kostbare parkeerautomaten zijn in de Leidse binnenstad tot op he den ook geen lang leven be schoren. Aan de Apothekers- dijk werden er twee met che mische middelen bestreden, hetgeen vele maanden onge stoord langparkerèn veroor zaakte. Jaarlijks treffen parkeercon troleurs ook tal van voorwer pen aan in de automaten. Vele honderden paperclipsen bijvoorbeeld, alsmede een aanzienlijke hoeveelheid rin getjes van blikjes frisdrank en buitenlandse -muntjes. Enige ambtshalve waardering kan een enkele parkeerwachter opbrengen voor de automobi list die een stickertje met het opschrift „di aanbrengt, het gleufje maliter zijn muntjes werpt. (On)schadelijk (3) Al deze pogingen om de fi nanciële gevolgen van het parkeerregiem te ontlopen, worden de nieuwe parkeer wachters van Leiden geleerd. Met daarbij de instructie hoe te handelen. Wanneer de wegsleepregeling van toepas sing is, wanneer een bon ge schreven kan worden en wat gedaan moet worden als een betrapte automobilist verhaal komt halen. Of met een smoes op de proppen komt. Verreweg de meest gebruikte smoes is „Ik sta hier net, ik moest even iets naar binnen brengen". Maar de contro leurs hebben in de afgelopen jaren een breed scala te horen gekregen, van de zieke tot aan de barende vrouw. Als je dat allemaal zo hoort, dan lijkt het baantje van par- keercontroleur nu niet een van de meest aantrekkelijke. Toch zitten er kennelijk tal van leuke kanten aan. Want niet minder dan 184 personen solliciteerden onlangs naar de zeven vacatures in Leiden. Promotion De promotie van de stad Lei den is een aangelegenheid die de laatste jaren de gemoede ren danig bezig houdt. Zo is er de club Leiden Promotion, die als onderdeel van de onderne mersvereniging Leiden Leeft aardige plannetjes bedenkt om de naam en faam van de stad uit te stralen. Nu is de club Leiden Leeft op sterven na dood, dus de basis onder Leiden Promotion dreigt weg te vallen. Voorzitter van de promotie- club en VVV-directeur Cees Hugens (je kan je soms afvra gen van welke organisatie Hugens nog geen voorzitter danwel bestuurslid is) is nij ver doende om zijn organisa tie elders onder te brengen. In samenspraak met de gemeen te, die vorig jaar met de nota 'Leiden de moeite waard' op de proppen kwam, waarin tal van raadgevingen waren ver vat om de stad aantrekkelij ker te maken. Soms slaat de VVV-directeur Hugens wat door als hij zich druk maakt over een club als Leiden Promotion. Laatst kwam hij met de stelling, dat zijn club een beroepskracht nodig had ter stroomlijning van de toeristische promotie van Leiden. Alsof er niet vol doende beroepskrachten zich sprongsgewijs met hetzelfde onderwerp bezighouden. Burgemeester Cees Goekoop bijvoorbeeld, die Leidens Ont zet aangreep voor een inter nationale promotie („Leidse haring is het symbool van de vrijheid"). Of gemeente-amb tenaar Ewalt Keijser van Eco nomische Zaken, die de halve aardbol afreist om de stad als vestigingsplaats aan te prijzen. Wat te denken van Cees Hu gens zelf, die met zijn be roepskrachten van de VVV toch op zijn minst bezig is met promotie van de stad. Of zou den al die beroepskrachten het volgens Hugens niet goed doen? Feministisch Wethouder Henriette Van Dongen is het niet eens met haar collega-wethouders in Leiden om het contract met de Vereniging voor bescher ming van het Ongeboren Kind voort te zetten. De vere niging huurt van de gemeente een lantaarnpaal aan de Nieu we Beestenmarkt om er een reclamebord aan te hangen. De Leidse vrouwengroep 'Wij vrouwen eisen' vindt het re clamebord getuigen van mi nachting tegenover de be zoeksters van de enkele hon derden meters verdergelegen abortuskliniek en eiste van de gemeente dat het contract verbroken wordt. En wethou der Van Dongen is het met hen eens. Van alle kanten is benadrukt dat opzegging van het con tract in strijd is met de vrij heid van N meningsuiting en derhalve juridisch niet haal baar mag worden geacht. Dat vindt ook wethouder Jit Pe ters die op dit gebied als des kundige mag gelden. „Het is één van de weinige onder werpen waar ik echt iets van afweet" zei Peters deze week voor omroep Rijnland. En ge lijk heeft hij. Peters promo veerde immers enkele jaren geleden op het onderwerp vrijheid a „Ik durf verwedden dat als de ge meente zou besluiten het con tract niet te verlengen, een advocaat van de VBOK de vernietiging van dat besluit zo af kan halen in Den Haag", aldus Peters. Maar Van Don gen echter lapt deze deskun digheid aan haar laars. Van Dongen haalt de zaken een beetje door elkaar. Ook zij heeft recht op haar eigen vrij heid van meningsuiting maar waar het om het reclamebord gaat, lijkt Van Dongen meer geïnspireerd door de ideeën van haar eigen feministisch getinte achterban dan de in de grondwet vastgelegde rechten van de Nederlander. En dat nu is op z'n zachtst ge zegd een tikje opmerkelijk voor iemand die het ambt van wethouder bekleedt. Vervelend Een Haagse rechtbankpresi dent-bepaalde deze week dat de samenvattingen uit een studieboek, die het LOI voor zijn cursisten had gemaakt niet langer gebruikt mogen worden. Zo maar boeken co- piëren mag niet, vond de uit gever en de rechter gaf hem daar gelijk in. Dat is een in breuk op de auteurswet. Doet de LOI dat vaak, copië- ren uit boeken? De LOI houdt het er zelf op dat dat „erg meevalt". Niet onlogisch, zo'n antwoord, want de LOI zit ongetwijfeld niet te wachten op een tweede wakkere uitge ver die vindt dat zijn boeken niet gecopieerd maar gekocht moeten worden. Maar ook al valt het bij de LOI erg mee, feit is dat de co- pieer-apparaten op bijvoor beeld de universiteiten dage lijks overuren maken. Bij me nig universiteitsbibliotheek staan ze in slagorde opgesteld en in Amsterdam is op één van de universiteiten intussen een commercieel bedrijf ge vestigd, dat tientallen pagina's studieboek tegen een paar cent per exemplaar bereidwil lig in een hoog tempo verme nigvuldigt. Mocht het optreden tegen het grote LOI-voorbeeld schaal navolging krijgt wordt het voor de student pas echt vervelend. Menigeen vraagt zich nu al vertwijfeld af hoe hij al die copiën moet betalen. Laat staan de boeken zelf.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11