VVD en PvdA: trendvolgerschap niet uitbreiden Oppositie: Nederland zonder invloed op inzet kruisraketten Onderzoek naar beste vorm Europees paspoort f QwdwOowcvnt Buitenlandse \l politici zijn hier niet populair Artsen en specialisten voor miljoenen opgelicht Denk- en speurwerk voor oplossingen Weduwe Rost van Tonningen houdt vast aan nazi-leugens BINNENLAND WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 PAGINA 3 DEN HAAG Buitenlandse politieke leiders zijn in vergelijking met premier Lubbers niet bijzonder populair in Ne derland. Het laagst scoort president Botha, die voor slechts 6 procent van de mensen aanzien geniet. Maar ook de< meest populaire buitenlandse leider, bondskanselier Kohl scoort met 46 pro cent nog belangrijk lager dan Lubbers die door 64 procent van de mensen welgezind wordt beoordeeld. Reagan is bij 34 procent van de mensen populair, Gorbatsjov bij 21 procent. Eén en ander in in blijkt uit een enquête van het bureau voor Lagendijk. Pale- Israël mili- nheid ?gatie ïft de uitge- Belastingtelefoon wordt permanent DEN HAAG De belastingtelefoon is sinds gisteren een blijvend onderdeel van de belastingdienst geworden. Voor lopig zullen tien informanten op werk dagen van acht tot vijf vragen op het terrein van de inkomstenbelasting, de loonbelasting en de premieheffing volksverzekeringen beantwoorden. De belastingtelefoon (06-0543) moet vol gens het ministerie van financiën de vraagbaak worden voor de meer alge mene vragen op het terrein van de di recte belastingen. Niet voor vragen waarbij persoonlijke belastinggege vens moeten worden geraadpleegd die al aan de belastindienst zijn doorgege ven. Wie opbelt wordt in elk geval ge holpen. ARNHEM De politie van Arnhem heeft de 44-jarige finan cieel adviseur D. de W. uit Brummen aangehouden op verden1 king van beleggingsfraude. De W. zou in de afgelopen maanden tientallen beleggers, vooral (tand)artsen en specialisten hebben opgelicht door enkele miljoenen guldens via Zwitserse bankre keningen spoorloos te laten verdwijnen. Het fiscaal fraudeteam Gelderland en de recherche van de Arn hemse politie zijn al sinds begin augustus met het onderzoek naar de fraude bezig. Dat onderzoek kwam op gang na aangiften van gedupeerde artsen, die De W. geld hadden toevertrouwd voor beleggingen in onder meer goud en zilver. Al snel bleek dat een flink deel van het geld nooit voor dat doel werd ge bruikt. Over de omvang van de fraude, de herkomst van het te beleg gen geld en het bedrag dat in totaal wèl is belegd wil de politie in het belang van het rechercheonderzoek niets zeggen. Er zul len mogelijk nog meer arrestaties volgen. Eerste makelaar in schoonmaak onderhoud ASSEN Nederland heeft sinds gisteren zijn eerste en enige offi cieel erkende makelaar in schoon maakonderhoud. De 67-jarige Th.A.A. van der Pasch uit De Kiel (gemeente Schoonoord) is door de rechtbank in Assen op grond van het wetboek van koop handel als zodanig beëdigd. Het eenmansbedrijf van Van der Pasch die enkele freelance me dewerkers tot zijn beschikking heeft bemiddelt en adviseert bedrijven die schoonmaak- Nieuwe Surinaamse zaakgelastigde DEN HAAG De tijdelijk zaakge lastigde van Suriname in Den. Haag, Mariene Graanoogst, is te ruggeroepen en wordt vervangen door Kenneth J. Middelijn, zo heeft de woordvoerder van de Surinaam se ambassade in Nederland van morgen bevestigd. Middelijn, een arts, komt binnenkort naar Neder land. Over de redenen voor het vertrek van Graanoogst wilde de woordvoerder niets zeggen. Sinds het terugroepen van ambas sadeur Heidweiller en diens tweede man, medio juli, wordt de ambassa de in Den Haag geleid door een tij delijk zaakgelastigde. Kamer wijst gekozen formateur van hand DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een motie Stoffelen (PvdA) verworpen om de Tweede Kamer een kabinetsformateur te laten voordragen aan het staats hoofd. PvdA. D'66, PPR. CPN, PSP, EVP en Janmaat stemden voor de motie. Een motie Engwir- da (D'66) om de invloed van de kiezers op de kabinetsvorming via een grondwetswijziging uit te brei den, met onder meer de suggestie van rechtstreekse verkiezing van de kabinetsformateur sneuvelde eveneens doordat de regerings fracties en de drie kleine christelij ke fracties ter rechter zijde tegen stemden. luch- WETSVOORSTEL DE KONING NOG ONZEKER Ezer eft er ht ze- iogin- bren- ;t uit- ?ront- elijke rijla- ïheid er bij 'oert, elijk- ensie met et de e ac- n de ge- kan- laakt (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een Ka mermeerderheid van VVD en PvdA voelt niets voor het plan van minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegen heid om werknemers bij ziekenfondsen, bedrijfs verenigingen en de om roep trendvolger te ma ken. Ook zouden werkne mers bij de Nederlandse Spoorwegen (nu nog trendvolgers) volgens een meerderheid van de Tweede Kamer hun eigen arbeidsvoorwaarden moe ten kunnen bepalen. Dat bleek gisteravond in een debat in de Tweede Kamer over het Wetsvoorstel Ar beidsvoorwaardenontwikke ling Gepremieerde en Gesub sidieerde Sector („Waggs"). De Wet, waaronder ruim een half milioen werknemers zullen vallen, moet in de plaats ko men van de Tijdelijke Wet Ar beidsvoorwaarden Collectieve Sector („Twacs"). Deze tijdelijk Wet, sinds 1979 van kracht, is steeds een doorn in het oog geweest van de poli tieke partijen omdat men vond dat de bemoeienis van de overheid met de onderhande lingen en met het onderhande lingsresultaat van partijen te veel ver ging. Over het nu voorliggende wetsvoorstel, waarin de overheidsbemoeie nis is teruggebracht, zijn de meningen verdeeld. De rege ringsfractie VVD wijst het voorstel van de hand omdat, aldus VVD-woordvoerder De Korte, het de onderhande lingsvrijheid van werkgevers en werknemers zou belemme- De CDA-fractie steunt de be windsman. Volgens de fractie is de overheid verantwoorde lijk voor de collectieve sector. „Tenslotte nemen in de collec tieve uitgaven de kosten van de arbeidsvoorwaarden een belangrijke rol in", aldus CDA-woordvoerder Gerritse. Ook de PvdA is het in grote lijnen eens met de minister. Volgens PvdA'er Buurmeijer is het legitiem en noodzakelijk dat de overheid een rol ver vult in de arbeidsvoorwaar den-ontwikkeling. Buurmeijer wees er in zijn betoog echter nadrukkelijk op dat uit zijn woorden niet de conclusie mag worden getrokken dat zijn fractie het wetsontwerp al kan steunen. Zo wil de oppositie partij dat in het vaststellen van de loonruimte rekening wordt gehouden met de cao's in het bedrijfsleven en dat de ruimte voor de ontwikkeling van de arbeidsvoorwaarden niet ondergeschikt mag wor den gemaakt aan bezuinigin gen. Het wetsvoorstel gaat uit van een begrenzing van de ar beidskosten, voorzover deze Zeker zo'n tweeduizend werknemers van apotheken, ziekenfondsen, omroepen en sociale verzekeringen demonstreerden gisteren tegen de trendvolger splannen van minister De Koning. voortvloeien uit wijziging van overschrijden waardoor het de arbeidsvoorwaarden. Dat gevaar ontstaat van aantasting wil zeggen dat het kabinet het van de voorzieningen, laatste woord heeft om te Het debat wordt vandaag voorkomen dat de onderhan- voortgezet met de bpantwoor- delingspartners het budget ding van minister De Koning voor de arbeidsvoorwaarden in eerste termijn. Waterleiding bedrijven: Rijn is nog steeds te vuil LINDAU De Rijn moet vol ledig worden gesaneerd. Dat is de mening van de IAWR (In ternationale Arbeitsgemein- schaft der Wasserwerke im Rheineinzugsgebiet), een orga nisatie van 97 waterleidingbe drijven in West-Duitsland, Zwitserland en Nederland, die momenteel bijeen is in Lindau aan het Bodenmeer. In het Rijnwater bevinden zich nog teveel schadelijke stoffen en de zoutbelasting van het rivierwater is ondanks ja renlang overleg inmiddels tot een recordhoogte gestegen. De waterleidingbedrijven in het stroomgebied van de Rijn zijn dan ook nog lang niet tevre den over de kwaliteit van het water, waaruit zij voor twintig miljoen mensen drinkwater bereiden. Voorzitter C. van der Veen van de IAWR, directeur van de Amsterdamse waterleidin gen zei dat het mogelijk moest zijn de lozing van alle voor de gezondheid schadelijke stoffen te beëindigen. Van der Veen deelde voorts mee dat de Ndeerlandse waterleidingbe drijven met behulp van de IAWR de kalimijnen via ge- rechterlijke stappen willen dwingen de zoutlozingen te verminderen. Kort nadat het kabinet tot overeenstemming was gekomen over de nota aan de Kamer over de kruisraketten, merkte minister De Ruiter van Defensie dat hij zijn doel voorbijgeschoten was. Op weg naar de Nederlandse troepen op Kreta miste De Ruiter uit gang A 10. Een klauterpartij voorkwam dat hij ver op zijn schre den moest terugkeren. DEN HAAG De frac ties van CDA en VVD in de Tweede Kamer zijn in grote lijnen tevreden over de brief van het kabinet aan de Tweede Kamer. De VVD stelt verheugd vast dat ons land geen uitzdnde- ringspositie in de NAVO gaat innemen, terwijl het CDA in een eerste reactie constateert dat de Nederlandse invloed op de inzet van kruisvluchtwa- pens via de NAVO-procedures in gegarandeerd. PvdA-leider Den Uyl meent daarentegen dat door dit kabinetsbesluit de VS te alleh tijde de beslissing over de kruisraketten naar zich toe kan trekken. Volgens Den Uyl veranderen alle bestaande consultatiepro cedures niets aan het feit dat de overeenkomst in laatste in stantie uitsluitend aan de pre sident van de VS de beslis singsbevoegdheid geeft over de inzet van kruisraketten vanaf Nederlands grondge bied. D'66 verwijt het kabinet in de brief aan de Kamer de sugges tie te wekken dat Nederland bij de inzet van de raketten een beslissende stem zou heb ben. De fractie toont zich „verbaasd" over het feit dat de indruk wordt gewekt dat Ne derland het de NAVO onmo gelijk kan maken tot de inzet van wapens over te gaan. De PSP meent eveneens dat het kabinet geen enkele garantie biedt dat een eventueel „nee" van Nederland de inzet van kruisraketten van tegenhou den. De voorzitster van het Komi- tee Kruisraketten Nee, Strik - werda, is van mening dat mi nister De Ruiter wel bakzeil heeft gehaald in zijn geschil met minister Van den Broek. „Er is duidelijk gekozen voor de lijn-Van den Broek. Aan de consultatieprocedure is vol strekt niets veranderd", aldus Strikwerda. IKV-secretaris Faber heeft in Brussel verklaard dat de Ne derlandse vredesbeweging ge baat is bij een linkse overwin ning bij de Belgische verkie zingen op 13 oktober. Als er in België een regering komt die afziet van verdere plaatsing van kruisraketten, bestaat de kans dat de Nederlandse rege ring helemaal geen raketten plaatst. Het Russische persbureau Tass berichtte vanmorgen dat de Nederlandse regering „een eerste stap in de richting van plaatsing van Amerikaanse kruisraketten" heeft gezet. Tass noemde de brief van Lubbers aan de Tweede Ka mer een „regeringsmanoeu vre", om de noodzaak te om zeilen een verdrag met Was hington aan de Kamer voor te leggen. Hiervoor had de rege ring nooit de vereiste tweeder de meerderheid in het parle ment kunnen krijgen, aldus Tass. DEN HAAG Er komt een onderzoek naar de goedkoopste en meest ef ficiënte manier om bij de invoering in Nederland van het standaard Europe se paspoort in 1988 dit reisdocument te produce ren en uit te reiken. Dit' zijn vertegenwoordigers van de ministeries van binnenlandse zaken en buitenlandse zaken deze week tijdens een gesprek met minister-president Lubbers overeengekomen. De twee ministeries verschil len al jaren van mening over de beste manier om het Euro pees paspoort in Nederland in te voeren. -Buitenlandse Zaken vindt dat om een zo fraudebe stendig mogelijk reisdocument te produceren een machine straat van enkele miljoenen guldens nodig is die te duur wordt voor individuele ge meenten. Het nieuwe paspoort zou dan ook centraal moeten worden aangemaakt. Dit le vert een paspoort op waarvan de foto en persoonsgegevens via fotochemische weg in het paspoort worden gedrukt waardoor vervalsing vrijwel onmogelijk wordt. Het ministerie van binnen landse zaken daarentegen is bang voor verlies van taken van gemeenten en prefereert de oude regeling waarbij ge meenten een centraal gemaakt blanco paspoort met de hand of machinaal invullen en uit reiken. Bovendien zeggen de ministeries over de voorstellen van elkaar dat de vorm die zij zelf prefereren goedkoper is. Beide ministeries stellen dat hun voorstel 25 tot 30 gulden per exemplaar kost en dat van de ander 60 gulden. Door het conflict is Nederland één van de laatste van de tien en binnenkort twaalf lidstaten van de EG die het Europees paspoort invoert. DEN HAAG LEIDEN De begrotingspuzzel, die deze krant op Prinsjesdag aan de lezers heeft voor gelegd, heen zowel bij individuele lezers als bij scholen voor heel wat denk- en speurwerk ge zorgd. Daar was aanleiding toe. Daags na publicatie van de puzzel berichtte ons de voorlichtingsdienst van de Tweede Kamer naar aanleiding van vraag 7 dat het kiesrecht voor vrou wen niet tot één jaartal beperkt kon worden. In 1917 kre gen de vrouwen het zgn. passief kiesrecht: zij konden in de Kamer gekozen worden. In 1922 kregen de vrouwen ook actief kiesrecht, ofwel het recht hun stem uit te brengen. Beide antwoorden werden bij de inzendingen goed gere kend. Ook vraag 20 zorgde voor enkele hoofdbrekens. De rijks begroting wordt opgesteld in samenspraak door de minis ters een kabinetszaak derhalve en vervolgens door de minister van financiën aan de Kamer aangeboden. Andere voetangels betroffen het eerste lijsttrekkerschap voor het CDA (Van Agt), het voorzitterschap van de VVD- fractie in de Eerste Kamer (niet Nijpels maar Zoutendijk) en de staat waaraan het Nederlandse deel van St. Maarten grenst: Frankrijk. De lijst met correcte antwoorden ziet er als volgt uit: I B, 2 C, 3 C, 4 A, 5 A, 6 B, 7 B of C, 8 A, 9 A, 10 B, II A, 12 B, 13 A, 14 B, 15 A, 16 C, 17 B, 18 C, 19 A, 20 B. Winnaars De volgende individuele inzenders komen in aanmerking voor de prijs: een dagje politiek Den Haag: Pieter W. Vis, Hazelaar 11, Naaldwijk; mevr. C.D.G.M. v.d. Bol, Brederode 128, Leidschendam; P. van Adrichem, Overgauwseweg 11, Pijnacker; Eddy Efietveld, Dorpsstraat 85, Hazerswoude en mevr. Moerkerk, Leidseweg 218 te Voorschoten. De winnende klas is 4 VWO Rijnlands Lyceum te Wasse naar o.l.v. geschiedenisdocent R.H. Cools. Met alle prijswinnaars wordt een dezer dagen contact op genomen. Dagje Den Haag De prijs houdt voor de individuele inzenders in dat onder leiding van enkele van onze parlementaire redacteuren een bezoek wordt gebracht aan het politieke bedrijf op het Binnenhof: Nieuwspoort, Ridderzaal en de gebouwen van Eerste en Tweede Kamer (in het kamerrestaurant wordt de lunch gebruikt). De datum wordt in onderling overleg Ook de schoolklas maakt een toer door politiek Den Haag, gevolgd door een bezoek aan ons krantegebouw in de Rijs- wijkse Plaspoelpolder. Daar wordt de lunch gebruikt en vervolgens een inzicht gegeven in de dagelijkse produktie van de krant. Video- produktie over Christo AMSTERDAM De regisseur George Schouten gaat voor film/videoprodukties Eclips in Amsterdam een video-productie maken over de ingepakte Pont Neuf in Pa rijs. De film wordt een gedramatiseerde docu mentaire „waarin humoristische voorvallen het immense en veelomvattende van het „in- pak-project" terug moeten brengen tot men selijke proporties". George Schouten is de maker van de film „Beelden en gezichten" ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Amsterdamse Rijksmuseum. De opnamen zijn op 19 september begonnen. De première is half november in het Amsterdamse film museum gepland. Het programma zal via Olympus Televisie worden uitgezonden. De video wordt eveneens verkocht aan diverse musea en particulieren kunnen de band le nen via de videotheek van Openbaar Kunst bezit. Helen Mac Innes over leden NEW YORK Helen Maclnnes, de schrijfster van 21 spionageverhalen, is op 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in New York overleden aan de ge volgen van een beroerte die Haar drie weken gele- den trof. De boeken van Maclnnes zijn in 22 lan den vertaald en alleen al in de Verenigde Staten werden 23 miljoen exemplaren verkocht. Haar laatste boek, „Ride a Pale Horse", werd in de VS een bestseller. Vier van haar romans zijn ver filmd, waaronder „Above Suspicion", met Joan Crawford en Fred MacMurray in de hoofdrollen, gebaseerd op dagboekaantekeningen die ze maak te tijdens de opkomst van de Nazi's in Duitsland. Helen Maclnnes, die in 1951 Amerikaans staats burgeres was geworden, verving later in haar schrijverscarrière de nazi's als booswichten door de communisten. „Ik ben in het algemeen tegen extremisten. FRIEMELS' "Mjje&ieHüe. J UWOQPT OEJOC VEflUltHd 2 s «O* Et, ARNHEM „Het ging om historische beschou wingen en iedere histori cus heeft het recht om een bepaalde visie uit te dra gen". Met deze koele me dedeling verdedigde giste ren de weduwe van de NSB-voorman Rost van Tonningen het bezit en de verspreiding van lectuur vc?.rin de p^zi-misctaden als „leugens" worden be stempeld. Voor de rechtbank in Arnhem werd gisteren tegen de wedu we, op haar 70ste nog steeds een warm pleitbezorgster voor het nazisme, drieduizend gul den boete en vier weken voor waardelijk geëist. Volgens de officier van justitie mr. J. Denie wordt in de vorig jaar bij mevrouw Van Tonnin- 2?n in bes!22 genomen ge schriften „op ongehoord grove wijze gelogen" over de daden van het nazi-regime. Hij noemde het ambtshalve lezen van die geschriften een „ui terst onsmakelijke bezigheid" en sprak in dat verband over „reacties van afschuw" en „in fame onwaarheden". „Grove leugens over het mas sale onrecht dat onder het nazi-regime heeft plaatsgevon den hollen het bewustzijn uit ea brengen ene dichter bij een gevarenzone", zo motiveerde mr. Denie zijn eis voor 3000 gulden boete. Bovendien wor den de nabestaanden volgens mr. Denie tot in het diepst van hun wezen gekwetst als hun peilloos leed als een leugen van tafel wordt geveegd. De raadsman van de weduwe noemde zijn cliënte „naïef, maar volslagen integer; een vrouw die hard is geworden door de vele keren dat ze op haar oorlogsverleden is aange sproken". Mevrouw Van Ton ningen zelf voegde daar nog aan toe het een „lachertje" te vinden dat zii nu terecht moet staan, „terwijl anderen die met de bezetter hebben meege werkt buiten schot blijven". Bij het verlaten van de recht zaal kon de politie ternauwer nood een handgemeen tussen sympathisanten van de wedu we en anti-fascistische demon stranten voorkomen. Uit spraak op !5 oktober

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3