Pleidooi voor verkeersluw gebied tussen raadhuis en Grote Kerk VLOK zendt kabelkrant uit Instellingskoks blijven ijveren voor erkenning Wapentuig spoelt nog steeds aan Nieuwe brandweerwagen in Warmond in gebruikgesteld Ummels beëdigd ^LEIDEN OMGEVING EckUcSourant WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 PAGINA 15 ïid Afscheidsreceptie directeur Koedam VOORSCHOTEN In het Cultureel Centrum nam Voorschoten gistermiddag afscheid van de direkteur fi nanciën van de gemeente Voorschoten, de heer A. A. Koedam. De 60-jarige direkteur en le loco-secretaris is deze maand tevens veertig jaar in overheidsdienst, waarvan 24 jaar in Voorschoten. Hij maakt gebruik van de zogenaamde VUT-regeling. De heer Koedam kwam in 1961 naar Voorschoten als tweede man op de afdeling financiën, hij werd in 1967 chef financiën en kreeg in 1977 de titel van direkteur en comptabele. Honderden Voorschotenaren en oudrVoorschotenaren vormden een lange rij om de heer en mevrouw Koe dam de hand te drukken. Een en ander ging vaak ge paard met geschenken. De heer Koedam blijft in Voor schoten wonen, maar zal een groot deel van zijn tijd doorbrengen in Friesland, de provincie, die zijn hart gestolen heeft. Nieuw raadslid in Voorschoten VOORSCHOTEN Met in- gang van 1 december zal de heer Ed. de Keuning terug keren als raadslid in de vaca ture, die is ontstaan na het vertrek van mr. S.A.C. Be geer. De heer De Keuning was al raadslid van 1978 tot 1982, waarvan 3 jaar fractievoor zitter van de VVD. In 1982 trok de heer De Keuning zich terug in verband met zijn werkzaamheden. Hij is journalist. Zijn echtgenote is voorlichter van de gemeente Voorschoten. Veiligheidsglas: inbrekers tegen de lamp gelopen NOORDWIJK Doordaat de eigenaar zijn ra dio- en televisiewinkel aan de Prins Bernhard- straat in Noordwijk van veiligheidsglas had la ten voorzien, is een 20-jarige Amsterdammer tegen de lamp gelopen. Hij wilde vannacht met een maat inbreken in de winkel en poogde zich toegang te verschaffen door een tröttoirtegel te gen de winkelruit te gooien. Die begaf het vanwege de speciale gesteldheid niet en verbrijzelde slechts. De direct op het af gaande alarm aangestormde politie kon nog net de 20-jarige aanhouden, terwijl zijn vriend er vandoor ging. Het tweetal bleek met een in Sassenheim gestolen auto naar Noordwijk te zijn gekomen en in Sassenheim stond weer een auto die de twee in Amsterdam hadden gesto len. Fietser gewond RIJNSBURG Een fietser (12) is gistermid dag naar het ziekenhuis vervoerd toen hij op de Brouwerstraat door een auto werd aangereden en ten val kwam. De jongen stak plotseling de straat over zodat de auto hem niet meer kon ontwijken. De jongen liep bij het on geluk verwondingen aan zijn been op. Kind door brommer geschept RIJNSBURG Een drie jarig kind is gistermiddag op de Akkerwinde in Rijnsburg door een brom mer geschept. Het kind stak plotseling de weg over en de brommer kon het niet meer ontwijken. Het slachtoffer is met een gebroken been naar het ziekenhuis gebracht. planij denina ?eds wi NOORDWIJK Het par keerprobleem waarmee de gemeentebestuurders na de voltooiing van de raadhuisbouw te maken krijgen, wierp gisteravond in de raadscommissie voor verkeerszaken zijn scha duwen vooruit. Wethou der Van Duyn deelde mee, dat, nu de raadhuis- bouw vorderde, het colle ge zich wil beraden over de herinrichting van het straatgedeelte Zeestraat- Voorstraat tussen de nieuwbouw van het raad huis en de Grote Kerk. Volgens de wethouder gaan de gedachten uit naar het creëren van een soort erf in dit gebiedje met een aantal parkeerha vens. Mede gezien de in het verleden gevoerde discussies, ligt het niet in de bedoeling om het straatgedeelte volledig af te sluiten. Dat er in de omgeving van het raadhuis regulerende maatre gelen nodig waren voor het personeel en voor de bedrijven ter plaatse, was voor Van Rijn berk (D'66) geen punt, maar hij betwijfelde of daarvoor per se 65 parkeerplaatsen ge creëerd moesten worden. Een kort en bondig commen taar kwam van Rubingh (VVD). Zijn fractie had bij de behandeling van de raadhuis- plannen reeds gesteld, dat ook de omgeving van de nieuw bouw een sobere aanpak dien de te krijgen. Dit herinrich tingsplan voldeed daar niet aan, vond de woordvoerder van de liberalen. Rubingh voeldp dan ook niets voor het creëren van 65 parkeerplaat sen. Hij stelde dat aan de Schiestraat - een paar minuten lopen van het raadhuis - vol doende parkeerruimte was. Na alles wat reeds door de an dere commissieleden naar vo- gebracht, verklaarde v Voorham (PvdA) zich te kunnen vinden in een verkeersluwe oplossing voor de directe omgeving van het raadhuis. Het langzame ver keer zou daarin grote prioriteit moeten krijgen. Verkeerscirculatieplan De evaluatie van het verkeers circulatieplan voor Noord wijk- Binnen leverde weinig nieuwe gezichtspunten op. Van Rijn berk (D'66) zei het jammer te vinden, dat de herinrichting van de Tramsteeg niet doorge gaan was. Daarmee verdween ook de kans om het Digros- terrein een veiliger uitrit te geven. Met een terugblik pp de toen gevoerde discussies, pleit te Van Rijnberk voor het ne men van een proef met één- richtingverkeer op de Molen straat. Tezamen met de Bronckhorststraat vormt ge noemde straat een belangrijke langzaamverkeerroute. Uit de discussie werd duidelijk, dat het in de bedoeling ligt om in 1988 een langzaamverkeerrou te te creëren tussen de De La Bassecour Caanstraat en de Schiestraat. Mevrouw Voorham (PvdA7 herinnerde aan de verhitte discussies met rode koppen" over het verkeersplan Noord- wijk-Binnen. Als fractie had de Partij van de Arbeid toen het standpunt ingenomen: kijk uit en trek niet een te grote broek aan". Daarom was ge pleit voor een kleinschalige oplossing. Het parkeerterrein achter de Kerkstraat achtte mevrouw Voorham voldoende. Er is daar altijd plek, behalve misschien op zaterdag. Molen straat en Bronckhorststraat waren volgens mevrouw Voorham nog altijd knelpun ten. Rubingh (VVD) zei bijzon der tevreden te zijn over de destijds vastgestelde plannen. Willms (CDA) verzocht de knelpunten Molenstraat en Bronckhorststraat nog eens te bekijken, terwijl Rubingh (VVD) aandacht vroeg voor de afsluiting van de Kerkstraat. Nieuwe dominee in Schakenbosch LEIDSCHENDAM Domi- nee C.J. Honig wordt zondag 6 oktober in de Hulp en Heil- kerk aan de Veursestraatweg in Leidschendam bevestigd als predikant van het psychi atrisch centrum Schaken bosch. Bevestiger is ds. A. G. Honig, gereformeerd predi kant te Amsterdam, Sloter- meer/Geizenveld. De dienst, een gemeenschappelijke kerkdienst van gereformeer den en hervormden, begint om tien uur. Muzikale mede werking verleent van Inter kerkelijk Jeugdkoor „Holy Sound" onder leiding van Rien Klok. Het koor wordt begeleid door een combo. Na afloop van de dienst is er ge legenheid dominee en me vrouw Honig persoonlijk te ontmoeten. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de hal van het War- mondse gemeentehuis is gisteren de nieuwe brandweerwa gen officieel overgedragen aan de gemeente. In het kader van de bezuinigingen werd vorig jaar overwogen de brandblus- werkzaamheden uit te besteden bij een beroepsbrandweer, bijvoorbeeld die van Leiden. De leden van het vrijwillige War- mondse brandweercorps hebben zich daar sterk tegen ver zet. Tenslotte werd gekozen voor de aanschaf van de nieuwe wagen en daarmee voor het behoud van de plaatselijke brandweer. De inzet van de brandweermannen, de goede op leiding van hen, de bekendheid ter plekke en de kortere af stand wonnen het van de kosten en daar toonden alle aanwe zigen zich gisteren blij mee. De Mercedes 1117 kan op 19 oktober uitgebreid bezichtigd worden als de brandweer open dag houdt van een tot vier uur. Behalve de nieuwe brandweerwagen is er veel meer te zien: regio-blusmateriaal, moderne blusapparatuur, video films en dergelijke. Voor de jeugd wordt er een kleurwedstrijd georganiseerd en er worden adviezen ter voorkoming van 'brand gegeven. Op de foto: Van links naar rechts: De heer Lont, die de wagen kwam afleveren, commandant Haverkort en burgemeester Hendrikx. CULINAIRE SHOW ZIL VEREN INSTELLINGSKNOOP KATWIJK De Vere niging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) zendt sinds 1 oktober de door haar geredigeerde kabel krant uit via kanaal 45. Met het uitzenden van deze van het televisie scherm afleesbare infor matie zet de lokale om roep de eerste stap als plaatselijke zendgemach tigde. Naast het uitzen den van deze kabelkrant hoopt de VLOK dit jaar ook nog te kunnen star ten met radio- of televi sieuitzendingen. Zoals overal in den lande kent ook Katwijk het feno meen lokale omroep. Deze vereniging, die geheel draait op vrijwilligers en qua opzet zo gevormd is, dat vrijwel ie dere Katwijkse instantie of vereniging door middel van een afgevaardigde vertegen woordigd is, trad afgelopen maandag voor het eerst naar buiten met haar kabelkrant. Officieel mocht dit vanaf dinsdag gebeuren, maar aan gezien het hebben van de ka belkrant gedeeltelijk via de gemeentebedrijven loopt kon vanaf maandag de krant op de televisie „doorgebladerd" worden. Eenmaal per week wordt de inhoudt van de krant aangepast en dit ge beurt tegelijk met de infor matiewisseling van de ge meentebedrijven op maan dag. Voorlopig dient de loka le omroep de twintig be schikbare kabelkrantpagina's te delen met de gemeente, die sinds jaar en dag daarop informatie uitzendt over tele visiekanalen. Computerprogramma Een enthousiast bestuurslid Jos den Boer van de VLOK legt uit, dat de kabelkrant te ontvangen is op kanaal 45. „Iets boven BBC 1". Als be stuurslid van het VLOK heeft hij de kabelkrant in zijn portefeuille. De redactie daarvan ligt echter bij Leen Harteveld. Wel komt het idee om in Katwijk uit te gaan zenden met een kabelkrant van Jos den Boer. Nadat de gemeente Katwijk op 5 sep tember toestemming gaf de twintig pagina's van de ge meentebedrijven voor de helft te gaan vullen, zette Jos den Boer alles in het werk om daarmee per 1 oktober te kunnen starten. Via verande ringen in het computerpro gramma zorgde hij er voor dat de pagina's voorzien zijn van een tijdbalk, die aangeeft hoe lang de pagina nog blijft staan, en mogelijkheden om woorden te laten knipperen of in andere kleuren te laten verschijnen dan de rest van de tekst. Samen met de voor lichter van de VLOK, Harry de Reus, geeft Jos den Boer een toelichting op de inhoud van de kabelkrant. Behalve een korte uitleg over „wat is een kabelkrant" bestaat een groot gedeelte van de beeld krant uit een agenda en drie rubrieken over gemeente' nieuws, kerk diensten en de weekeinddiensten der huis artsen. Aangezien een pagina van de kabelkrant uiterlijk 12 regels van drieëndertig te kens elk mag beslaan, is de hoeveelheid informatie die men totaal kwijt kan gering. „Vandaar dat we alleen in formatie in de agenda opne men, wat aantrekkelijk is voor een groot publiek in Katwijk", aldus Harry de Reus. Het voordeel voor het publiek, vinden beide be stuursleden van de VLOK, is de mogelijkheid dat men vie rentwintig uur per dag de kabelkrant kan raadplegen". „Advertenties" Met de opzet om in eerste in stantie algemene informatie aan te bieden zijn de wensen van de VLOK ten aanzien van de kabelkrant nog niet vervuld. In de toekomst hoopt zij een aantal „vraag en aanbod"-pagina's vooi particulieren in de wekelijk se uitgave op te kunnen ne men. De wet geeft namelijk deze ruimte en, aldus Jos de Boer, kan de opbrengst deze „advertenties" een nanciële steun voor VLOK betekenen. Financiële steun heeft de VLOK name lijk hard nodig wil het ook komen tot radio- of televisie uitzendingen. Naast een groot aantal leden twaalf gulden per jaar, heeft men daarbij gemeentelijke subsidie nodig. Deze subsidie is, tegen de verwachtingen in, tot op he den nog niet vergeven. Voor het uitzenden van de kabel krant behoeft de VLOK ech ter geen grote uitgaven te doen. Vandaar dat het vanaf deze week iedere Katwijker de nodige informatie kan. verstrekken. WASSENAAR „De overheid zou moeten- ver plichten dat instellingen gediplomeerde en gespeci aliseerde chef-koks als hoofd van de keuken in dienst hebben. Nu is dat bij sommige instellingen nog steeds niet het geval. Dat is toch een treurige zaak. Je hebt de verant woording voor de voeding van minimaal tweehon derd bewoners". De negatieve publiciteit rond om de keukens van instellin gen zit Cock van der Kleij niet lekker. Hij is voorzitter van de Vereniging Keukenhoofden Ziekenhuizen en Instellingen. Op de studiedag „Keukenhy- giëne, een fataal probleem" werd begin vorige week in Utrecht ook niet bepaald vlei end gesproken over de hygië ne in de keukens van instel lingen. De bekende garnale- naffaire, die nog niemand is vergeten, vormt ook geen complimentje voor de instel lingskoks. „Het wordt altijd op ons afgeschoven, maar wat die garnalen kwestie betreft is er nog steeds geen antwoord ge geven op de vraag bij wie de uiteindelijke schuld ligt. De le den van de vereniging doen juist erg veel aan hygiëne". De 17 jaar oude vereniging timmert al jaren aan de weg om verbetering in deze situa ties te brengen, l^aar ook om het fenomeen „instellingskok" meer positieve bekendheid te geven. Al sinds 1978 organise ren de honderd leden jaarlijks een culinaire wedstrijd waarin wordt gestreden om de Zil veren Instellingsknoop. Erva ren koks en leken kunnen zien en proeven dat de instel lingskoks niet onder doen voor hun collegea in de restaurants. Kwaliteit Deze show wordt dit jaar mor gen en overmorgen gehouden in de Kievitenhal aan de Dr. Mansveldkade in Wassenaar. „En de de meest groots opge zette wedstrijd sinds de oprich ting van de vereniging", aldus Cock. In die twee dagen moet voor vierhonderd personen worden gekookt. Dit alles ge beurt in de hal zelf. Een van de sponsors installeert maan dag een complete instellings keuken, inclusief spoelmachi- nes en lopende banden. De gasten, onder wie politici en bewoners en patiënten van in stellingen en ziekenhuizen, krijgen een maaltijd voorge schoteld zoals die ook in de in stellingen wordt geserveerd. Geen exclusieve gerechten dus, maar dat is bewust ge daan. „Iedereen moet kunnen proeven waar instellingskoks toe in staat zijn. Hoe maaltij den voor bewoners en patiën ten elke dag worden verzorgd. Dat er kwaliteit kan worden geboden voor een betaalbare prijs". Een gedegen opleiding draagt bij aan de goede hygiëne in de instellingen. Leerlingen van de Stichting Vakonderwijs Horecabedrij ven (SVH) gaan die twee da gen achter de fornuizen staan. Verdeeld in acht groepen moe ten zij een verzorgd menu uit de grote pannen en ketels to veren. Dit alles onder leiding van meesterkok Jan Benard, die in het dagelijks leven de scepter zwaait over de keuken van de Haagse verzorgingsflat Waalsdorp. Benard is één van de twee koks in de gezond heidszorg die de zeer moeilijk bereikbare titel „meesterkok" mag dragen. De leerlingen worden geassisteerd door stu denten van van de Middelbare Beroepsopleiding Civiele Diensten en leerlingen van de Francois Vatelschool zorgen voor de bediening. Kleij. „Het zijn tenslotte de leerlingen van deze opleidin gen die na afronding van hun studie bij ons verder worden geschoold". Deze vervolgoplei ding duurt nog eens vier jaar en wie dat wil kan zich specia liseren in vakgebieden als ma nagement, dieetkunde of het leermeesterschap. Enthousiast Volgens de voorzitter is vooral een gedegen opleiding belang rijk voor de kwaliteit van de instellingskeukens. Deze oplei dingen worden door de leden nauwgezet gevolgd, alle leden verlenen enthousiast hun me dewerking bij het ontwikkelen van nieuwe projecten. Ze ma ken de leerling-kok vertrouwd met de gang van zaken bij door het organiseren van tests. De vereniging heeft ook al plannen klaarliggen voor een soort roulatiesysteem van de leerlingen bij diverse instellingen. Om het jaar wor den de koks dan in andere, bij de vereniging aangesloten in stellingen, te werk gesteld om nieuwe ervaringen op te doen. Er wordt momenteel bekeken hoe de plannen in een juri disch waterdichte vorm kun nen worden gegoten. Tekort aan personeel, zoals het schreeuwend gebrek aan leer ling-verpleegkundigen en zie- kenverzorgsters, kennen de instellingskeukens niet. De heer Van de Kleij: „Er is vol doende aanbod en leerlingen die van 6chool komen, vinden altijd een bedrijf om zich ver der in het koken te verdiepen. Voor een goede vakman is er trouwens altijd werk". LOEK MOOR Een zeer korte raadsvergade ring (twee minuten) bleek gis teren in Wassenaar voldoen de voor de beëdiging van mr.J.M.W. Ummels tot plaatsvervangend gemeente secretaris van die gemeente. Pas in december, wanneer de huidige secretaris A. Mig hout met pensioen gaat, wordt mr. Ummels ook offi ciéél geïnstalleerd. Ondanks dat feit werd er gisteren door de raad en mr. Ummels en zijn echtgenote een beschei den feestje gevierd, nadat de nieuwe gemeentesecretaris de „eed van zuivering" had afgelegd. litievoorlichter A. de Vos van de Wassenaarse gemeentepoli tie. Volgens hem gebeuren er in de kustplaats mooit onge lukken, „omdat het vaak gaat om dermate oud spul, dat het niet zo heel veel kwaad meer kan". Het college van B en W heeft naar de Wassenaarse Red dingsbrigade een brief ge stuurd, met daarin richtlijnen voor melding na een vondst van explosieven. Zo moet er worden gepost bij de vind plaats, om te voorkomen dat onvoorzichtige wandelaars er mee aan de haal gaan. Dertien vondsten in alleen al dit jaar wordt in Wassenaar niet als verontrustend ervaren. De politie, zowel als de red dingsbrigade zijn er aan ge wend. Bovendien is er geen sprake van een stijging van het aantal meldingen in verge lijking tot vorige jaren. WASSENAAR Het komt aan het Wassenaarse Slag nog regelmatig voor dat er explosieven worden gevonden die gemaakt zijn in de Eerste Wereld oorlog. Ook de laatste oor log laat nog 'steeds sporen na op het strand van Was senaar. Alleen al dit jaar zijn er dertien meldingen geweest van onder meer granaten, die door voor namelijk wandelaars en badgasten zijn aangetrof fen. De Explosieven Op ruimingsdienst heeft in alle gevallen gezorgd voor opruiming door de bom men te laten exploderen. Het bloot komen te liggen van oude granaten wordt veroor zaakt door wegwaaien van zand, maar ook komt het voor dat ze aanspoelen. Dat stelt po-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15