„Als Cherry Groce geneest dan waait ook deze storm wel over" r 1 Golf Syncro en Polo GTG 40 volwaardig alternatief voor GTI g „Zweden moet defensie fors versterken" SCHERPE KRITIEK OP BRITSE POLITIE, MAAR: BUITENLAND fieldde Sotuant DINSDAG 1 OKTOBER 1985 PAGINA (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het leven gaat weer ïijn gewone gang in het gore Zuid- -Londense Brixton dat zelfs wanneer de zon doet alsof het nog echt zomer is moeilijk een riante wijk genoemd kan worden. Blanke en zwarte huis vrouwen gingen gisteren weer winkelen; de glas scherven van zaterdag en zondag werden opgeruimd en de politie was niet al te nadrukkelijk aanwezig. De nieuwsgierige binnen- en buitenlandse „toeristen" van de dag tevoren waren verdwe nen. Er hingen alleen nog wat journalisten rond, laatkomers, tuk op sensatie, die echter al lang niet meer voor het rapen lag. En voor de Britten zelf was Brixton inmiddels oud nieuws geworden dat hen niet veel meer intereseërde. In de ogen van deze gewelddadige wereld hoort een stedelijk op roer immers ook tot het genre van de eendagsvliegen. Maar bij de winkeliers van Brixton zitten de gebeurtenis sen nog diep in het geheugen gegrift. Deze mensen zijn ver re van gelukkig. Net als hun collega's van Handsworth in Birmingham, nauwelijks drie weken geleden, beklagen zij zich over de slechte bescher ming, die de politie hen heeft geboden. Graham, Desmond en Kevin Gunn, die in de Reliance Ar cade, een overdekte winkelga lerij van Brixton, samen twee juwelierszaken drijven, vinden dat de sterke arm veel te wei nig preventief optreedt. Passief „Brandstichtingen, inbraken en diefstallen worden nooit verhinderd," zegt de oudste, Graham Gunn. „De politie laat maar begaan en kijkt passief toe, zonaamd bij gebrek aan voldoende manschappen. Zij maakt trouwens zeer geregeld gebruik van de taktiek van de „elastische terugtocht", die in feite neerkomt op lafhartig de benen nemen". De amokmakers van afgelo pen zaterdag hebben beide ju welierszaken van de gebroe ders Gunn deskundig geplun derd. De drie broers schatten het verlies op zo'n 250.000 pond. Het was hun 30e grote diefstal sinds zij zich acht jaar geleden vestigden in Brixton. Alles bij elkaar zouden de in braken en plunderingen hen daar al anderhalf miljoen pond hebben gekost. Zondag al spraken de winke liers van Brixton van een ge zamenlijke schade van om en bij de 3 miljoen pond. Maar de verzekeringsmaatschappijen hebben gisteren hun beste mensen naar de rellenwijk ge stuurd om ter plekke de rava ge rustig te bekijken. Deze experts kwamen vrij snel tot de conclusie dat het sterk overdreven was te gewagen van een miljoenenramp. Vol gens hen is de schade beperkt gebleven tot „verscheidene honderdduizenden pond ster ling," een raming die de win keliers van Brixton de vrees doet uitspreken, dat zij nooit volledig vergoed zullen wor den. De winkels en warenhuizen van Brixton werden afgelopen zaterdag niet alleen door zwar ten maar ook door blanken leeggeplunderd. „Het was net of de dieven zich gereedhiel den om toe te slaan," zo vertel de een ooggetuige. „Zelfs jonge kinderen graaiden alles weg wat er te grijpen viel. En hoewel de rellen ei genlijk een strijd waren van zwart tegen blank, nam geen enkele zwarte winkelplunde raar het de blanke dieven kwalijk, dat ook zij veel dure buit vergaarden". De 94-jarige" Brit Ernie Harris staat voor de ruïnes van zijn huis, waar hij 45 jaar gewoond heeft. Het huis is zaterdag in rook opgegaan na de rellen in de Londense wijk Brixton. „Je kan wel zeggen dat die schietpartij van zaterdag een ongeluk was, man," kakelde een pezige zwarte jongen, die in de goot van de Brixton Road achteloos tegen de glas scherven stond te schoppen, „maar wij weten wel beter. Op een blanke dame zouden zij niet zo vlug hebben gescho ten!" Deze jongen doelde natuurlijk op de politie en Cherry Groce (37), de Jamaicaanse moeder van zes kinderen, die door de sterke-arm 'per abuis' onder vuur werch genomen toen zij uit haar slaapkamer kwam. Verlamd Cherry Groce is nog steeds half verlamd. Zij ligt in het St. Thomasziekenhuis, waar de dokters alleen maar kunnen hopen, dat de verlamming van voorbijgaande aard zal blijken. Cherry s oudste zoon Michael (22) is inmiddels voor de rechtbank verschenen. Hij had zich zondagavond aangemeld bij de politie, die hem prompt arresteerde. Met Michael Groce was het al lemaal begonnen. Hij is wat men noemt een knaap met een gerechtelijk verleden. De poli tie betrapte hem al ruim 40 keer op kleine en grote mis- "drijven. Michael Groce werd trouwens al 14 keer voor het gerecht gedaagd. Ditmaal wordt hij beschuldigd van on geoorloofd wapenbezit. Zijn vuurwapen was een karabijn met afgezaagde loop. Kortgele den zou Michael Groce hier mee geschoten hebben op de politie. De gerechtsdienaren probeer den hem zaterdagmorgen op te pakken in het huis van zijn moeder, maar Michael had on raad geroken en was via de re genpijp uit zijn slaapkamer ge vlucht. De politierechter heeft hem gisteren onder 4.000 pond borgtocht (dit bedrag wordt door familieleden betaald) zes weken in voorlopige vrijheid gesteld. Hij moet al die tijd doorbren gen in het huis van zijn groot moeder. Hij mag alleen zijn moeder bezoeken in het zie kenhuis en zijn advokaat gaan raadplegen; voor het overige staat hij volledig onder huisar rest. „Als Cherry Groce geneest, man, die in zijn hemasrr wen patroeilleert in Brixton Road. Rode Londense dubbel dekkers en vierkante zwarte taxi's rijden af en aan. Het le ven is weer normaal, maar uit het puin van de tot aan de grond toe afgebrande panden komt nog rook. Het is net of Brixton helemaal vol sloopwo ningen staat. De autoriteiten beloven meer geld voor nieuwe huizen en „social centres". Aan de spoor brug over de Brixton Road hangt een groot bord met deze vriendelijke boodschap: „Wel kom in Brixton." Maar voor je plezier moet je hier niet ko men rondneuzen. Afgelopen zaterdag werden* in Brixton zo'n 50 wagens volledig ver nield. Een collega van de Ti mes werd gedwongen zijn auto achter te laten. Een van de zeven journalisten, die klappen kregen, was bijna een oog kwijt. Collega Paul Davidson (36) van de Sunday People-zondagskrant, kreeg van een zwarte amokmaker een messteek, die een diepe wonde achterliet over zijn voorhoofd en een stuk van zijn schedel. De snede reikte tot aan zijn rechteroog dat net niet werd getroffen. De politie van Brixton be weerde gisteren, dat zwarte agitatoren, afkomstig uit Handsworth in Birmingham, afgelopen zaterdag hadden deelgenomen aan de rellen in Brixton. De autoriteiten ne men gewillig aan, dat de zwar te bevolking van deze Zuid- -Londense stadsgemeente zich bedreigd voelde en dat zij wil de protesteren tegen de jam merlijke schietpartij in het huis van Cherry Groce. Het vandalisme, de brandstichtin gen en plunderingen, die volg den op de demonstratie voor het politiebureau van Brixton, waren echter niet goed te pra- Op de politie wordt nog steeds scherpe kritiek uitgebracht omdat zij zo snel heeft gescho ten. Iedereen vraagt zich af wat er hapert aan de opleiding van haar scherpschutters. Vol- fens Scotland Yard is deze esondanks de beste ter we reld. Toch is het merkwaardig, dat de politie die het huis van Cherry Groce was binnenge drongen, zich daar als het ware gereedhield om te vuren op alles wat bewoog. De man die de fatale schoten afvuurde, gaf geen enkele waarschuwing. Het is mogelijk dat hij gestraft zal worden, maar het onderzoek in ver band met het drama waarvan hij met Cherry Groce het mid delpunt is, vordert slechts langzaam, want de zwarten van Brixton weigeren de poli tie te helpen. DE N ei AM! Ned tach STOCKHOLM Om de oplopende spanningen tussen de wèv* terse landen en de Soviet-Ünie in Noord-Europa tegen te gaU moet het neutrale Zweden zijn militaire uitgaven fors verhoge,. Deze waarschuwing heeft de Zweedse opperbevelhebber, gen raai Lennart Ljung, gisteren laten horen. „De twee machtsblo, ken zijn steeds meer geïnteresserd geraakt in het Noordse g, bied en de bewapening in de meeste ons omringende landen gestegen. m Intussen is de Zweedse defensie-inspanning de laatste jaren ve minderd", zo zei Ljung. Om het tij te keren moeten de defensr -uitgaven de komende vijfjaar volgens hem jaarlijks met 3 pr cent, oftewel twee miljoen kronen (750.000 gulden), worden ve hoogd. Nu worden er jaarlijks 23 miljoen kronen (acht miljo» gulden) voor uitgetrokken. Ljung zei dat de militaire paraatheid van Zweden vergroot ma, worden omdat de waarschuwingstijd voor een mogelijke buite: landse inval in de toekomst korter zal zijn. Doelend op de Rust. sche „Spetsnaz" sabotage-eenheden, die speciaal zijn bpgele. voor het plegen van politieke moorden en het opblazen van n litaire installaties, zei Ljung dat Zweden moet inspelen op de nieuwe bedreigingen. Westerse deskundigen menen dat de schendingen van Zweedse wateren door Russische onderzeeboten in de afgelopt jaren voor een deel landingsoefeningen van „Spetsnaz"-?roept betroffen. Zweden volgt een politiek van gewapende neutralin die erop gericht is een beperkte aanval van een supermacht kunnen weerstaan. DE hei. gul sub zoe wei sub „Staal-akkoord kan protectionisme voorkomen' DEN HAAG „Als er spoedig een regeling wordt gevonde:. voor de staal-problemen tussen de EG en VS, dan zal de reg» ring-Reagan een krachtig argument hebben om het Congres ei van te overtuigen dat het treffen van protectionistische maatro gelen onjuist is. Blijft een staal-akkoord echter uit dan zal d, druk vanuit het Congres om tot protectionisme over te gaan n<L. krachtiger worden". Dit zei vanmiddag (maandag) de voorzitte van de Amerikaanse Kamer van Koophandel, F.L. Morsani, ti. dens een lunchbijeenkomst in het Promenade Hotel in De- Haag. Tijdens zijn speech wees Morsani op het dreigende gevaar va. protectionisme, dat de internationale handel dusdanig kan ve; storen waardoor het ingang gezette herstel van de wereldeconi mie voor langere tijd teniet gedaan kan worden. Teneinde d sterker wordende tendens tot protectionisme een halt toepte na pen, benadrukte Morsani de noodzaak om de wortels van hi enorme overheidstekort in de VS open te leggen. Als een oo: zaak van het Amerikaanse overheidstekort wees Morsani op c hoge dollarkoers, die wel veel buitenlands kapitaal aantrol maar de concurrentiepositie van de Amerikaanse exportbedrï ven heeft verzwakt. Hij zei te verwachten dat de dollarkoers komende maanden geleidelijk zou kunnen dalen tot rond de gulden vijftig. Dit zal de rentevoet in de VS eveneens omlaa drukken, waardoor investeringen verder kunnen toenemen. In VARA zendt film uit van Simone Signoret HILVERSUM De VARA zendt morgenavond in verband met het overlijden van de Franse actrice Simone Signoret na afloop van het normale TV-programma de in 1979 opgenomen film „Chère Inconnue" uit. In deze film van Moshe Mizrazi speelt Signoret een vrouw van middelbare leeftijd, die samen met haar invalide broer op het platteland woont en via contactadverten ties probeert de eenzaamheid te doorbreken. Degene die rea geert is echter haar broer. De film begint om 23.55 uur. Enig voorbehoud is dat de regeringscommissaris voor de omroep toe stemming geeft voor het gebruik van extra zendtijd voor deze film. In Frankrijk reageerde men geschokt op het nieuws van het ovérlijden van de 64-jarige actrice. De Franse minister van cul tuur Jack Lang liet weten: „Simone Signoret stond altijd voor aan, zowel in de film als in het dagelijks leven, opkomend voor de mensenrechten, in elk land, aan elke horizon' De Griekse minister van cultuur Melina Mercouri en haar echt genoot, de Franse acteur Jules Dassin, spraken van „een groot verlies. Zij was een groot artieste en schrijfster". Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. 15.45. Whitnes» (12); ma. Oi. wo. 20.15. KINDERVOORSTELLINGEN Billy Turf, haantje da voorsla; t 6. tel. 01720-20800): I rider (al); 18.45, 21.30. wo. ook 14.00. EUROCINEMA II: Fleah and Blood (16); 18.30, 21.15. EUROCINEMA III: Rambo (12); 20.00. KINDERVOORSTELLINGEN Da achele koning en da kraai; wo. 14.00. DEN HAAG* ASTA 1 (Spui 27, tel. 463500): Pale rider (al); 14.00, 19.00, 21.30. ASTA 2 (Spui 27. tel. 463500): Detperat- ly seeking Susan (al); 14.00, 18.30, 21.15. wo. ook 14.00. KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA II: Tom Jer ry-festival IV (al); wo. 14.15. LEIDEN LUXOR (Stationsweg vola (12) Desperately seeking Susan (al); 14.30. 19.00, 21.15. Flash Blood (16); 19.00, 21.15. ma. di. ook 14.30. TRIANON (Breestraat 31. tel. 123875): The cotton club (16); 14.30, 19.00, 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52. tel. 071-125414): Het vrolijke sex-pension (16); 14.30, 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN LIOO: Sneeuwwitje; wo. 14.30. NOORDWIJK LIOO THEATER (Pr. Bernhardstraat 56, tel. 01719-12800): The falcon and Mask (al); 471656): The Bounty (al); 14.00, Beverly Hills cop (al); City I. CITY THEATER III: Fire- fox (16); tijden zie City I. CITY THEATER IV: Intieme spelletjes (16); tijden zie City I, beh. wo. 14.45. KINDERVOORSTELUNGEN CITY THEATER: Martij de Ma- 18.45, 21.15. BABYLON 2: The breakfast club (al); 14.00, 18.45, 21.15. e CINEAC 1 (Bui tenhof 20. tel. 630637): Flesh blood (16); 14.00, 18.45, 21.30. CINEAC 2: Police Academy 2 (al); 14.00, 18.45, 21.30. e CINE- AC 3: The blues brothers (al); kill (12); 14.00. 18.45, 21.30. METROPOLE 2: Carmen (al); I.00, 20.15. METROPOLE 5: The world according to Garp (12); 18.45, 21.30. ma. di. 14.00. ODEON 1 (Herengracht 13. tel. 462400): Traffic school (al); 13.45, 18.45. 21.30. ODEON 2: Porky's wraak (16); 13.45, 18.45, 21.30. ODEON 3: First blood, part llo (12); 13.45, 18.45, 21.30. ODEON 4: Mask (al); 13.45, 18.45, 21.30. LE PARIS 1 (Ket tingstraat 12b, tel. 656402): Ge waagd liefdesspel (18); 12.00 tot 22.30. LE PARIS 2: Meis jes die begeren (18); 12.15 tot 459900): Zaal 1: Effi Briest; i 16,15, 20.30. Die sehnsucht der Veronika Voss; di. 16.15, 19.30, 21.0. Bolwiesen wo. 16.15, 19.30, 21.45. Zaal 2: A strange Let's make love: 16.15, 21.30. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiir Op de autotentoonstelling van Frankfort moesi^elk Westduits merk natuurlijk wel een pu- bliektrekker hebben. Dat leek voor VW een beetje een pro bleem te worden: de afgelopen tijd had het merk al zoveel ge presenteerd. Toch bleken er nog wel een paar technische hoogstandjes vanaf te kunnen, die misschien niet voor het breedste publiek bedoeld zijn, maar uitstekend de aandacht zullen weten te trekken. Met een knipoog naar dochter Audi, die zo langzaamaan niet meer kan teren op de roem van het Quattro-concept. Op de conferentie over de Golf Syncro (dus met vierwie- laandrijving zoals de Passat Syncro of Bus Syncro) lokte dr. Lincke van VW's onderste lontwikkeling de vraag eigen lijk al zelf uit: gaat VW nu be wijzen dat Audi het al die tijd verkeerd heeft gedaan? Er werd namelijk gesteld dat de verdeling van het aandrijfkop- pel in gelijke mate over voor- en achterwielen niet de juiste oplossing was. Dat rekende men bij VW uit met computer simulatie, om vervolgens een systeem te ontwikkelen dat zelf regelt waar de meeste kracht naar toe moet. Centraal in dat ajles staat de visco-kop- peling die al zo lang gebruikt wordt door het Britse Fergu son, pionier op het gebied van vierwielaangedreven perso nenauto's. Diezelfde visco- koppelng paste VW eerder toe bij de Bus-modellen - terwijl de Passat Syncro nog is opge bouwd volgens het Quattro- idee van Audi, dus zonder zo'n magische koppeling. Ook Ford gebruikt een dergelijke koppe ling tussen voor- en achter wielaandrijving overigens in de Sierra XR4x4. Zonder al te technisch te worden komt het erop neer dat er een verband bestaat tussen toerentalver- schil en doorgegeven vermo gen aan de ingaande en uit gaande as van zo'n visco-kop- peling. Die werkt met een dik- vloeibare olie welke het ver mogen overbrengt, en zo'n vloeistof noemt rhen „vis keus", vandaar de naam visco- koppeling. In plaats van een gewoon differentieel, zoals Audi, gebruikt VW dus voor de Golf Syncro zo'n visco-kop- VW Polo GTG 40 peling die al naar gelang de behoefte vermogen gaat door geven naar de achterwielen. Rollen de achterwielen ge woon mee, dan is er geen toe- rentalverschil tussen de twee uiteinden van de visco-koppe- ling en draagt hij geen vermo gen over. Ontstaat er wel een toerentalverschil doordat de (aangedreven) voorwielen be ginnen door te slippen dan gaat de koppeling wel vermo gen naar achter doorgeven, totdat maximaal 50 procent van het vermogen op de ach terwielen staat. Audi heeft als voordeel van het Quattro-concept altijd aan gevoerd dat de vierwielaan- drijving daarbij permanent is. •Volkswagen lijkt nu met de semi-permanente versie de ideale oplossing gevonden te hebben, want ook de Synero- aandrijving van de Golf is in zoverre permanent dat de be- grat1s elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over films,muziek theater, recreatie,exposities en een complete agenda stuurder zelf hem niet kan in- of uitschakelen. Hij is eigenlijk „zelfdenkend". In eerste in stantie krijgt de Golf Syncro de 1,8 liter carburateurmotor met 66 kW/90pk mee, maar als er naar vraag is zou dus makkelijk ook een Diesel Syn cro of GTI Syncro gebouwd kunnen worden. Superpolo VW heeft ook merkbaar lang het verschijnsel van de com pressor van alle kanten beke ken. Zoals dr. Seiffert van de ontwikkelingsafdeling zei, is de beste weg naar meer ver mogen in een auto doodge woon een grotere motor in te bouwen. Voor de Polo dacht men daarbij aan de 1,8 liter krachtbron van de Golf GTI, die immers nauw verwant is met de normale Polo-motoren. Produktietechnisch was dat echter onmogelijk: er zitten bij het inbouwen veel te veel chassisdelen in de weg. De standaardoplossing is dan een kleinere motor met compres sor, waarbij er nog keus is tus sen de populaire turbo of de minder bekende mechanisch aangedreven compressor (Roots-blower of Volumex, zo als Fiat/Lancia het noemt). Maar VW wilde weer zo nodig iets dat de voordelen van die systemen combineerde. Het onmiddellijke aanspreken bij de laagste toerentallen van de De G-lader levert minder bijgeluid dan de Roots-compressor en neemt minder vermogen op. mechanisch aangedreven com pressor, echter zonder de gie rende bijgeluiden daarvan bij hoger toerental, en met het hoge rendement van de turbo compressor die geen motorver mogen opneemt voor de aan drijving. En zowaar, ze von den nog zoiets ook. Zoals ge bruikelijk is het geen geheel originele uitvinding, want het idee van de „G-lader" gaat te rug tot 1902. Maar eveneens zoals gebruikelijk was de tech niek in die tijd nog lang niet ver genoeg gevorderd om met dat idee ook iets te doen. Zoals een Roots-compressor wordt de G-lader door de motor zelf aangedreven vanaf de krukas, waarbij echter maar half zo veel vermogen gebruikt wordt. Hij zijn allebei verdrin- gerpompen, maar daar houdt de gelijkenis ook wel op. In de Roots-compressor draaien twee achtvormige rotors, bij de G-lader gaat het om in elkaar liggende spiralen, waarvan er éen vast ligt en de ander heen en weer beweegt. Daarbij wordt de lucht langs de spi- raalarmen door de compress: geperst, waarbij veel" rnincf verliezen optreden. Doordat i bewegende delen veel mind snel langs de vaste delen gat levert de G-lader ook' mincfr bijgeluid dan de Roots-cop pressor en neemt hij minet: vermogen op. GTI-karakter Hoe het in de praktijk wen? hebben we nog niet mogjv meemaken: zowel de GÏu Syncro als Polo GTG 40 wo den pas begin volgend jaar r. dend gepresenteerd. Op papku ziet het er echter indrukwe^ kend uit en VW is er het li- drijf niet naar om veel te op; mistische beloftes te doe Doel was dus, zoals al aangefe: ven, een volwaardig altern tief te bedenken voor de G| GTI-motor met 83 kW/112 L Uitgangspunt was de normi 1,3 liter Polo-motor die het l 55 kW/75 pk brengt. Daar bouwde VW dan zo'n G-ladi' een inlaatlucht-tussenkoel' en een elektronisch gerege ontstekings/inspuitsysteem. Gevolg: de Polo GTG 40 levr zelfs 85 kW/115 pk en precr hetzelfde koppelverloop als 1,8 liter GTI-motor. Goed v<e een top van 195 km/h en acc leratie tot 100 km/h in ronér seconden. Natuurlijk krijgt j super-Polo daarbij een vijfbic' en aangepast onderstel m»rr De typenaam ontstaat ove° gens als volgt: GT, omdat ln een coupémodel is, G van i iu G-lader, 40 staat voor breedte van de spiraalarm»»v: in de compressor (een brede»^>- compressor levert meer hier voor een grotere motor). Ua: - het: Audi voert dan wel i slagzin „voorsprong door tec niek", maar moederbedL Volkswagen kan er ook v| van. De speciale Polo en G| zullen natuurlijk niet goe koop zijn en dus niet ten goe) komen aan het hele VW-j) bliek, maar het zijn toch te<r nische hoogstandjes van t lang' PETER FOKKf

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6