Meerderheid Tweede Kamer tegen 1 trendvolgersplannen De Koning H Spaanse couturier Balenciaga in Lyon herdacht KK noemt belastingrente onaanvaardbaar Regels tegen yervuiling milieu door tandartsen De juiste cassette voor uw deck BEDRIJFSVERENIGINGEN, ZIEKENFONDSEN EN OMROEP DEMONSTREREN Principe-akkoord over korter werken in de welzijnssector KONINKLIJK HUIS CONSUMENTENINFORMATIE GaidóaQcwiwnt DINSDAG 1 OKTOBER 1985 PAGINA 5 NA 4 sa. de 1 vak steren schul- 'chan- litieke naken nent»- r De I over Het Konsumenten Kon- takt is ernstig verontrust yver een wettelijke rege ling" die het ministerie /an Financiën in de, op Prinsjesdag gepresenteer de begroting heeft aange kondigd. Het ministerie wil met ingang van 1 april volgend jaar rente zaan betalen bij het te Iaat 'terugstorten van te zeel betaalde belasting en tegelijkertijd rente gaan heffen over inkomsten en vennootschapsbelas ting dat niet op tijd, te weten 15 maanden na af loop van het belasting jaar, is betaald. l/poral over dat laatste punt is jty consumentenorganisatie tiiDgerust. Mr. I. Weernekers, luridisch medewerkster bij Konsumenten Kontakt: „Ons bezwaar geldt vooral de gifti ge adder onder het gras, na melijk dat ook mensen die uitstel van betaling hebben aangevraagd met de wettelij ke rente van zeg 9 procent worden geconfronteerd. Het ministerie vindt dat de over heid niet hoeft op te draaien voor de rente, als men zijn be lasting later wil betalen. Als u een lening had moeten afslui ten om aan uw belastingplicht te voldoen, was u nog duurder uit, zo redeneert het ministe- Men vergeet daarbij gemaks halve de reden waarom men sen uitstel aanvragen. Dat is immers, omdat ze de belasting niet kunnen betalen. Door rente te gaan heffen, komen die mensen in nog grotere fi nanciële problemen' Ook bij kwijtschelding Nog gekker wordt de aange- de overheid 33 miljoen gulden wil bezuinigen, bij kwijtschel- dingsaanvragen, vindt mr. Weernekers. „Veel aow'ers met een klein pensioen vra gen om kwijtschelding van de inkomstenbelasting, omdat ze echt geen kans zien deze te betalen. Maar stel nu, dat hun kwijtscheldingsverzoek wordt afgewezen. Dan moet alsnog de inkomstenbelasting wor den betaald, verhoogd met die rente. Zo moeten die mensen nog meer betalen dan ze in eerste instantie al niet kon den. Een absurde situatie". Onroerend goed Navraag bij net ministerie van Financiën leerde, aldus mevrouw Weernekers, dat men niet uitsluit dat ook an dere belastingen onder de voorgenomen regeling gaan vallen. „Mede door aktie van het Konsumenten Kontakt zijn nu veel meer mensen op de hoogte van kwijtschel dingsmogelijkheden. Maar stel je voor dat de rente-rege ling ook gaat gelden voor de onroerend-goedbelasting. Heel veel mensen vragen daar uitstel van betaling voor n. of gehele of gedeeltelijke tijd, dus dikke kans dat de be talingstermijn van 15 maan den wordt overschreden. Het is volstrekt onacceptabel dat men dan alsnog met rente-be taling wordt belaagd". Een brief aan staatssecretaris Henk Koning van Financiën is inmiddels de deur uit. En als dat geen resultaat heeft? Mr. Weernekers: „Dan zullen we ons tot de Tweede-Kamer leden wenden. Het moet wor den voorkomen dat deze wet telijke regeling er snel door heen wordt gejast, laat staan dat hij wordt uitgebreid naar andere belastingen". CAROLIEN MEIJER Handartsen in de Europese Gemeenschap vervuilen het milieu elk jaar met veertig •ten kwik en achttien ton zilver. Omdat deze «aetalen niet door zuiveringsinstallaties Jqjnrven worden verwerkt, heeft de Europe se Gemeenschap een richtlijn opgesteld die déze,aanslag op het milieu een halt moet toeroepen. Dat schrijft Eurofocus, een voor lichtingsblad van de EG uit Brussel. Qe Franse Europarlementariër Alain Carig- npn had kritiek geuit op de vervuiling van hjet milieu door tandartsen. Volgens hem komt niet meer dan eenderde van het door f tandartsen gebruikte zilver en kwik in kiezen van de patiënten terecht. Eender- wprdt opnieuw gebruikt en eenderde tóomt via het spoelbakje in het riool terecht, ijjwik en zilver in opgeloste vorm kunnen ryet door zuiveringsinstallaties worden ver wijderd; kwik in vaste vorm blijft achter in qe befcinkingstanks. De Europese Commissie die door de Euro- F^rlettientariër aan de tand werd gevoeld oVer de milieuvervuiling verwees naar een vfcrig jaar aangenomen richtlijn. Daarin slaat dat de EG-landen verplicht zijn om vóór juli 1988 programma's op te stellen ter bbstrijding van de milieuvervuiling. Ge dacht wordt onder meer aan vervanging, 'behoud en terugwinning van kwik. Cassette-bandjes zijn er te kust en te keur. Lukraak iets kopen was vroeger niet verstandig. Maar te genwoordig zijn de mees te cassettes van een zeer goede kwaliteit. Dat blijkt uit een internatio naal Konsumentenonder- zoek. Er zijn drie soorten bandjes op de markt. Type I (van ijzeroxyde), II (chroombandjes) en type IV (metaalband). Vroeger bestond ook nog type III, bandjes van ferrochroom, maar deze bandsoort is uit de handel genomen. De metaalbandjes zijn duur der dan de andere soorten en alleen hun geld waard als u een hele dure installatie heeft. Voor de meeste toepassingen kunt u heel goed uit de voe ten met de goedkopere band jes van het type I en II. Heeft u een eenvoudige (draagbare) radio-cassettere corder, dan kunt u het beste naar een goedkoop type I bandje op zoek gaan. Alle merken komen in aanmer king, maar speciale aanbeve ling krijgen Basf LH Super of Maxima, Fuji FR-I, Maxell, Philips UF I, Sony HF-S, TDK D en AD. Deze merken zijn ook geschikt voor de wat betere apparatuur. Van de type Il-bandjes worden aan geraden Basf Cr en Crs, Max well en TDK SA. Koopt u cassettes voor de auto, dan is het type I-bandje aanbevolen. De temperatuur van een in de zon geparkeerde auto kan hoog oplopen; type II bandjes zijn daar minder goed tegen bestand. Uit de test bleek dat de Memorex dB, Memorex Chrome Super door kromt rekken volstrekt onbruikbaar werden. LYON Parijse mode-ontwerpers en zijdefabrikanten uit Lyon zijn vorige week bijeen geweest om de in 1972 over leden Spaanse couturier Cristobal Balenciaga te eren. Ont werpers als Angelo Tarlazzi en Jean-Louis Scherrer woon den de opening bij van een tentoonstelling over het werk van de Spaanse couturier, die tot aan zijn dood beschouwd werd als een van de invloedrijkste figuren in de Parijse modewereld. Voor veel modeliefhebbers was hij eenvou digweg „de meester". Coco Chanel zei ooit over hem: „Hij is de enige couturier. Alleen hij is in staat zelf de stof te knippen, te draperen en met de hand te naaien. Alle ande ren zijn slechts ontwerpers". Balenciaga, die in 1895 in het noorden van Spanje geboren werd, vluchtte in 1937 tijdens de Spaanse burgeroorlog naar Parijs. Zijn eerste winkel op de Avenue George V was en is nog altijd een groot succes. Balenciaga, bijgenaamd „de monnik", had de reputatie een gesloten, veeleisend en perfectionistisch persoon te zijn. Modeverslaggevers hingen vaak rond bij zijn winkel, in de hoop een glimp op te vangen van zijn nieuwe collectie. Velasquez en Spaanse stierengevechten. Antieke Spaanse religieuze beelden inspireerden hem tot het creëren van zijn beroemde omgeslagen kraag. Balenciaga experimenteerde graag met vormen en materi alen. Hij werd vaak beschouwd als een trendsetter, of het nu om zijn elegante, streng getailleerde satijnen baljurken ging, of om de tunieken en minijurken. Veel tentoongestelde creaties zijn nu in het bezit van Hu- bert de Givenchy, leerling en vriend van de Spaanse ont werper. Het merendeel is echter afkomstig uit de gardero bes van 64 beroemde klanten van Balenciaga, zoals prinses Gracia van Monaco, mevrouw Paul Mellon, twee barones sen de Rothschild en andere beroemdheden. Meloenmouw Hedendaagse ontwerpers spraken hun bewondering uit voor bepaalde détails van zijn ontwerpen, zoals zijn inge nieuze hoeden, sieraden en de beroemde opgeblazen, „me loenmouw" die Balenciaga in 1950 ontwierp. In een film over de ontwerper die op de tentoonstelling te zien is, zegt een vermoeide atelier-assistent peinzend: „Ach, hoe je drie uur over een mouw kan doen...?" De tentoonstelling over Balenciaga in Lyon duurt tot zes januari 1986. Daarna verhuist zijn werk naar het textiel museum in Barcelona en tegen het einde van de lente zal de tentoonstelling waarschijnlijk te zien zijn in New York. Yves Saint Laurent, Cardin, Scherrer en andere eigentijd se ontwerpers hadden hun mannequins voor de gelegen heid gehuld in satijn, crêpe, tafzijde, katoenfluweel, ve lours en geborduurde en met kraaltjes versierde zijde. Avant-gardiste Anne-Marie Beretta toonde opvallende, metaalkleurige jasjurken met oversized zakken. De felge kleurde driekwart jasjes van satijn van Claude Montana, die in punten geknipt over zwarte mini-kokerrokjes val len, zouden wel eens een blijvend succes kunnen worden. Thierry Mugier eerde Balenciaga tenslotte met een opval lende ijsblauwe creatie, voorzien van een hoepelrok en uitgebreid bedrukt met spijkerkoppen, ontworpen voor de Macbeth-productie van de Comédie Frangaise. SUZY PATTERSON BINNENLAND DEN HAAG Wie vindt iet tegenwoordig nog -leuk om ambtenaar of •trendvolger te zijn? Was ?en baan in één van deze lectoren vroeger nog een garantie voor een goed in komen, goede rechtsposi tie en prima oudedags voorziening, de laatste ja ren is het bestaan van de overheidsdienaar onder hevig aan de bezuini gingsdriften van kabinet ten dikke overheids- vingers in de pap van ar- beidsvoorwaarden. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat werkne mers „yan de omroep, zie kenfondsen en bedrijfs verenigingen vandaag de 'dag in groten getale de Straat opgaan om te de monstreren tegen het trendvolgersschap dat dreigend boven hun hoof den hangt. Terwijl zij hun ongenoegen ui ten op het Binnenhof begint binnenskamers het lang ver wachte debat over de ■„Waggs": de Wet Arbeidsvoor waarden Gepremieerde en Ge subsidieerde Sector, waaron der ruim een half miljoen werknemers zullen vallen. De Wet komt in de plaats van de „Twacs", de huidige Tijdelijke Wet Arbeidsvoorwaarden Col lectieve Sector. Deze tijdelijk wet werd in 1979 ingevoerd toen de partijen in de „non-profitsector" geen overeenstemming konden be reiken over vrijwillige loon matiging. Vervolgens besloot het kabinet via een tijdelijke wettelijke maatregel de loon matiging op te leggen, een si tuatie die tot op de dag van vandaag geldt. Onder de nieuwe wet, die op 1 januari 1986 moet in gaan, zul len ook de vandaag demon strerende partijen gaan vallen, en daar voelen deze werkne mers, gesteund door hun bon den, weinig voor. Immers, het vallen onder (in)directe over heidssfeer heeft, gezien de for se bezuinigingen, nog nauwe lijks voordelen. Trend De zogenaamde trendvolgers doen hun naam allang geen eer meer aan. De „trend" stamt uit de periode dat de loonstijging van ambtenaren en werknemers in semi-over- heidsinstellingen nog volledig werd bepaald door de ontwik kelingen in de marktsector. Om de loonstijging te bepalen werd uitgaan van het gemid- veertigtal grote delde 1 SUSKE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM" Het is overigens nog allesbe halve zeker dat minister De Koning in het debat de brood nodige meerderheid voor zijn plannen zal kunnen krijgen. De VVD heeft inmiddels laten weten het wetsontwerp niet zonder meer te zullen accepte ren. De CDA-fractie steunt de minister en de PvdA eist een belangrijke concessie van De Koning in ruil voor steun. De Partij van de Arbeid wil na melijk dat er in de wet duide lijk rekening wordt gehouden met de bereikte cao-resultaten in het bedrijfsleven. Hoewel de wet volgens de mi nister tot doel heeft meer on derhandelingsvrijheid voor werkgevers en werknemers in deze sectoren te creëren, zal daarvan in de praktijk nauwe lijks sprake zijn. Er is welis waar een verhouding werkge ver/werknemer, maar deze is onvergelijkbaar met de situatie in het bedrijfsleven. In de marktsector wordt de onder handelingsruimte bepaald door de economische factoren van de bedrijfstak. In sectoren die afhankelijk zijn van overheidsfinanciën, kan de werkgever niet zelf over de financiële middelen beschikken. Er is altijd een subsidie- of premiegever (de overheid) die over de centen gaat. Looneisen betekenen dus óf een verhoging van de subsi die, óf een beperking van de dienstverlening. De beslissing ligt dan bij de overheid en niet bij één der sociale partners. In de tijdelijke wet is het nog de overheid die bepaalt hoe veel de lonen mogen stijgen. De nieuwe wet is wat ruimer omdat deze „slechts" de finan ciële ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden vaststelt. De cao-partijen heb ben de mogelijkheid deze ruimte te overschrijden, maar lopen dan wel het risico het volgend jaar minder geld toe gewezen te krijgen. Ruimte Hoe de ruimte wordt benut is dus een zaak van werkgevers en werknemers. Het begrip ruimte (in dit verband de ar beidskosten) is tweeledig: de hoeveelheid werknemers en de loonhoogte. Het aantal werknemers werknemers blijft echter voorbehouden aan de overheid en dus is alleen de loonruimte per werknemer vrij onderhandelbaar. Volgens SllDerbaSS De Koning, daarin gesteund door PvdA en CDA, is de per soneelssterkte zo nauw ver bonden met het voorzienin genniveau dat daarover de overheid moet "beslissen. Al zes jaar lang verzet de vak beweging zich met succes te gen de pogingen van de res pectievelijke regeringen om de uitvoeringsorganen voor de so ciale zekerheid, de zieken fondsen en de omroepmede werkers onder de (tijdelijke) trendvolgerswet te brengen. De dienstenbonden vinden dat de nieuwe wet de vrije onder handelingen tussen werkge vers en werknemers aantast omdat de minister vooraf de „ruimte" dicteert waarbinnen de bonden kunnen onderhan delen over de arbeidsvoor waarden. Bovendien, zo me nen de bonden, krijgt de rege ring hierdoor de mogelijkheid om na de onderhandelingen kortingen op te leggen als het onderhandelingsresultaat om de een of andere politieke re den niet bevalt. Daarnaast vrezen de bonden dat de be zuinigingen die voor 1986 voor ambtenaren en huidige trend volgers op stapel staan ook voor de nieuwe groep zullen gelden. Volgens de Dienstenbond FNV betekent een en ander dat deze werknemers er een soort „superbaas" bijkrijgen: UTRECHT De circa 120.000 werkne mers in de welzijnssector krijgen per 1 januari '86 een werkweek van gemid deld 38,5 uur. Ze gaan dan per jaar 84 uur korter werken. Dit jaar wordt er 58 uur korter gewerkt wat neerkomt op een werkweek van gemiddeld 39 uur, zo zijn vakbonden en werkgeversorganisa ties in principe overeengekomen. Volgens de FNV-bond AbvaKabo worden de vrijkomende arbeidsplaatsen voor 80 procent d? herbezet. Die herbezetting vormde lange tijd een struikelblok omdat het ministerie van soci ale zaken aanvankelijk maar 42 miljoen gulden beschikbaar wou stellen wat neer zou komen op een herbezetting van slechts 60 procent. Maar volgens Abvakabo-bestuurder L. Geradts ging „Den Haag" er uiteindelijk mee akkoord dat bedrag met bijna 12 miljoen te verhogen waarmee een herbezetting van 80 procent als nog in zicht kwam. Overigens moet minister Ruding van Financiën nog zijn fiat aan dat ex tra bedrag geven maar volgens Geradts is dat een formaliteit. Minister de Koning de minister van Sociale Zaken. „Bij de omroepen is het nog erger. Naast de eigen voorzit ter en minister Brinkman van WVC zou minister De Koning de derde kapitein op het schip worden", aldus de Diensten bond. die met de actieleuze „Met drie bazen is de omroep een zinkend bedrijf", de 6.000 omroepmedewerkers voor het trendvolgersschap wil behoe den. Ook de werkgevers voelen weinig voor de „Waggs". Vol gens hen is er geen sprake meer van onderhandelen wan neer de tegenpartij precies weet wat de loonruimte is. En. die is bekend want die wordt uiteindelijk vastgesteld na goedkeuring door het parle ment. Naast de vraag of een meer derheid van het parlement zijn goedkeuring aan de kabinets plannen zal hechten, blijft ook nog de vraag of het wetsont werp niet in strijd is met de verdragen van de ILO, de in ternationale arbeidsorganisa tie. Al eerder keurde de ILO de tijdelijke wet af omdat in alle situaties waarin de over heid, juridisch gezien, niet de positie van werkgever in neemt, zij zich niet mag be moeien met het arbeidsvoor waardenoverleg en onderhan delingen tussen werkgevers en werknemers. Van de berispingen van de ILO heeft minister De Koning zich overigens weinig aange trokken. Ook nu bestrijdt hij het oordeel van de internatio nale organisatie, dat zijn voor stellen strijdig zouden zijn met de vrijheid van vakvereniging en collectief onderhandelen. Het woord is aan de Tweede Kamer. MARGA RIJERSE Nederlanders in Zwitserland mogen niet voor Kamer kiezen DEN HAAG Als vol- gend jaar voor het eerst de in het buitenland wo nende Nederlanders schriftelijk mogen deelne men aan de Tweede- Ka merverkiezingen, zal dit recht waarschijnlijk niet kunnen worden uitgeoe fend door de Hollanders die in Zwitserland hun domicilie hebben. De Zwitserse regering staat namelijk niet toe dat bui tenlanders zich met ver kiezingen in hun moeder land inlaten. De VVD-Kamerleden Weis glas en Wiebenga hebben daarom de ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en Rietkerk (Binnenlandse Za ken) gevraagd, de Zwitserse regering te bewegen op dit punt van gedachten te veran deren. Er moet zo spoedig mo gelijk overleg met Zwitserland over deze kwestie worden ge voerd, menen de VVD'ers. Zij willen ook van de ministers weten of er wellicht nog ande re landen zijn waar deelname aan de verkiezingen door Ne derlanders op belemmeringen stuit. 2 oktober Prins Bemhard verricht de hero pening van het vernieuwde Post- museum in Den Haag. Prinses Margriet woont In de Carnegiehall in New York het be nefiet-concert van het Concert gebouw Orkest bij. Dit concert wordt gegeven in het kader van de actie Restauratie Concertge bouw. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en nabezorgd. 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 w krant wordt nog dezelfde avond

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5