EXTREME MOSLIMS ONTVOEREN RUSSEN s Franse schooljeugd krijgt les in burgerplicht „Algemeen kiesrecht leidt tot dictatuur'" Duitse politie kritiseert politici fel na rellen Afrika nog armer dan 15 jaar geleden Reagan en Hoessein willen nog dit jaar vredesbesprekingen "K R trr Fanatieke moslims beheersten sociale leven in Tripoli Grivnina dient t klacht in wegens laster Vluchtauto Belgische overvallers gevonden ~u& BUITENLAND ftjidóe Gouiant DINSDAG 1 OKTOBER 19b5 PAGINA 4 Seismoloog Richter overleden PASADENA De Amerikaanse seismoloog Charles Richter, de uit vinder van de schaal van Richter, de kracht van aardbevin- i op 85-jarige leeftijd in Pasadena, Californië. Hij had al jaren hartklachten. Richter werd bekend met zijn in 1935 ingevoerde schaal voor aardbevingen. Daarin wordt het verband gelegd tussen de sterkte van een aardbeving en de vrijgekomen energie. „Hij was dol op aardbevingen", zo zei één van zijn voormalige medewerksters. AMSTERDAM De mensen in Afrika zijn nu nog armer dan in 1970. En als het zo doorgaat zijn de Afrikanen er in '95 nog slechter aan toe dan voor de onafhankelijkheid. Afrika, waar de bevolking in deze periode het sterkst gegroeid is, heeft niet veel tijd meer. Dat heeft de vice-president van de Wereldbank, Willi Wa penhans. gisteren gezegd op een symposium over het nut van plattelandsontwikkeling in de arme landen Volgens Wapenhans heeft Afrika zich teveel gericht op industrie en te weinig op het moderniseren van de agrarische sector. Afrika heeft z'n voedselpro- duktie als enig continent de laatste decade niet kunnen vergroten, terwijl de kansen daarvoor wel aanwezig waren. De wereldvoedselorganisatie (FAO) heeft berekend dat er in Afrika zo'n 800 miljoen hec tare goede landbouwgrond is, en in Azië bijvoorbeeld maar 350 miljoen hectare. De centrale rol van de vrouw in de plattelandsontwikkeling van arme landen wordt nog steeds onvoldoende herkend. Vrouwen moeten veel meer bij de besluitvorming over voed- selproduktie, de watervoorzie ning. medische zorg en „fami lie-planning" betrokken wor den. En mannen moeten meer bereid zijn ook „vrouwen werk" te doen. Mr. J. van Roijen, plaatsver vangend directeur-generaal voor internationale samenwer king van het ministerie van buitenlandse zaken zei dat na mens minister Schoo (Ontwik kelingssamenwerking) op het zelfde symposium. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan en de Jordaanse ko ning Hoessein hebben gisteren na hun onderhoud in Washington laten weten nog dit jaar de Arabisch-Israëlische vre desbesprekingen tot stand te willen brengen. „De tijd om te beginnen is nu", verklaarde Reagan. Naar buiten toe maakten beide leiders een eensgezinde indruk. Maar dat nam niet weg dat Reagan en Hoessein nog altijd sterk verschillen over de wijze waarop de Midden-Oosten onderhande lingen zouden moeten plaatsvinden. Hoessein herhaalde zijn oproep tot een internationale conferentie over het Midden-Oosten, waaraan de vijf perma nente leden van de Veiligheidsraad dus ook de Sovjet-Unie zouden moe ten deelnemen. De VS zijn tegenstander van dit voorstel en zeggen dat Moskou maar eens moet tonen dat het een con structieve rol kan spelen. Washington wil alleen op bilaterale basis vredesbe sprekingen beginnen. „Regering perst samenleving af' WARSCHAU Lech Walesa, de leider van het ondergrondse vak verbond Solidariteit, heeft gisteren de Poolse regering ervan beschul digd dat ze de samenleving "chan teert" door amnestie voor politieke gevangenen afhankelijk te maken van de opkomst bij de parlements verkiezingen op 13 oktober. De verklaring van Walesa werd over de telefoon voorgelezen door een van zijn medewerkers. De Poolse leider generaal Jaruzelski had zon dag in een vraaggesprek met de Washington Post gezegd dat een opkomst van 75 tot 80 procent een eerste stap naar amnestie zou kun nen zijn. Het takt 5ver Ung yan Prin de b kont wil april zaan laat zeel iege heffi <¥>P l/por Jo duko ïïp V' I i met; Jejuni se G 10eri tljpht De I hpt kpm t President Pieter Botha heeft gisteren in Port Elisabeth aangeboden om een paar zwarten in een presidentiële adviesraad op te nemen. Algemeen kiesrecht wees hij echter opnieuw af. ZUID AFRIKAANSE PRESIDENT BOTHA: JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president Pieter Botha heeft giste ren algemeen kiesrecht voor zwarten uitgesloten, maar wel aangeboden een paar zwarten op te nemen in de Presidentsraad, een soort hogerhuis dat bij wetgevende zaken een ad viesfunctie heeft. In een redevoering voor een congres van de regerende Na- sionale Partij in Port Elisabeth in de Oostelijke Kaapprovincie zei Botha dat de ervaring in de rest van Afrika heeft geleerd dat algemeen kiesrecht de dic tatuur betekent van de groot ste zwarte groep. De 60 leden tellende Presi dentsraad werd vorig jaar her zien, waarbij voor het eerst kleurlingen en Aziaten in dit lichaam werden opgenomen. De blanken behielden echter de numerieke meerderheid en hun overheersende positie. In de toespraak ontbrak de strijdlustige retoriek die zijn langverwachte toespraak van 15 augustus kenmerkte. De te leurstelling over toon en in houd van die toespraak had een internationale uitwerking die het land dieper in zijn eco nomische crisis dompelde. Botha zei dat structuren moe ten worden geschapen die zwarten zeggenschap geven over hun eigen gemeenschap pen, in de steden zowel als de thuislanden, alsook over zaken van gemeenschappelijk be lang. Hij deed een beroep op zwarte leiders mee te doen aan onder handelingen. Daarbij liet hij na eerdere voorwaarden te herhalen waaraan de onder handelingspartners zouden moeten voldoen, zoals het af zweren van geweld. Een zwarte man is door een zwarte menigte doodgestoken, waardoor het dodental van de onlusten tussen zwarten in het weekeinde in Durban is opge lopen tot zes, terwijl in de Oostkaap twee zwarten wer den verbrand, zo heeft de poli tie gisteren verklaard. BEIROET De extreme sji'itische organisatie Isla mitische Jihad heeft de verantwoordelijkheid op geëist voor de ontvoering gistermiddag in Beiroet van vier Russen. Anonie me woordvoerders van de Jihad hebben gedreigd de Russen, drie diploma ten en een ambassade arts, te zullen doden als de pro-Syrische milities het beleg van de Noordli- banese stad Tripoli niet beëindigen. De Jihad-woord voerders ver klaarden dat de ontvoering een vergelding was voor het door Syrië gesteunde offensief van linkse milities. der die van de Moskougezinde Libanese Communistische Partij. Zij eisen dat Moskou druk uitoefent op Syrië om een einde te maken aan „het uitroeien van moslims in Tri poli en om het beleg van deze stad op te heffen". In Tripoli gaan ondertussen de gevechten onverminderd voort. Pro-Syrische milities hebben vanochtend onder dekking van zwaar artillerie- geschut en tanks een door braak geforceerd in de verde digingslinies van de funda mentalistische Islamitische Eenheidsbeweging, Tawheed De doorbraak kwam vier da gen na het starten van het grote offensief, dat door Syrië wordt gesteund. De weg naar de haven van Tripoli zou nu min of meer open liggen voor de linkse milities. Een pro-Syrische strijder bewaakt, ge zeten achter een zwaar machinege weer, een straat in een noordelijke bui tenwijk van Tripoli. Sinds het offensief, dat de pro-Syrische milities afgelopen za terdag met steun van Damascus waren be gonnen, zijn de meeste buitenwijken van deze stad op de moslim fundamenta listen veroverd. In het centrum van Tripoli wordt zeer zwaar ge vochten. BEIROET De Noordli- banese havenstad stad Tripoli, waar het leven sinds 1983 werd gecontro leerd door de Islamitische Eenheidsbeweging, Taw heed, wacht gelaten het eind van het strikt islami tische bewind af. De door Damascus gesteunde linkse pro-Syrische mili ties lijken vastberaden de macht in Tripoli met ge weld te willen heroveren. De leiders van de Tawheed zijn er altiid van overtuigd ge weest dat nun streven naar is lamitische overheersing de verwoestende strijd in Tripoli rechtvaardigt. „Het is islam. Het is de ware godsdienst, we vechten om de islam groot te maken", verklaarde Hashem Minkara, een elektricien die Tawheed-districtshoofd werd en vanuit een bunkerachtig gebouw bij de haven 250 strij ders leidt. Hij sprak tegen dat zijn beweging banden onder houdt met PLO-leider Arafat, die twee jaar geleden met zijn troepen door pro-Syrische Pa- lestijnen uit Tripoli werd ver dreven. Volgens meldingen strijden ook nu enkele hon derden Palestijnen aan de zij de van de Tawheed, die zich ontfermde over de zware wa pens die de Palestijnen in 1983 achterlieten. Damascus heeft altijd beweerd dat de Tawheed wordt bewapend en gesteund door de PLO. Sinds het vertrek van Arafat heeft de Tawheed niet-islamitische oolitieke groeperingen uitge schakeld en Tripoli een isla mitische wetgeving opgelegd. Veel inwoners van Tripoli klagen over wat zii de Taw- heed-dictatuur islamitische onderwijzers Tripoli moesten aannemen voor mos lim-studenten. zijn gesloten De meeste christenen zijn al maanden geleden de stad ont vlucht. „Tawheed is bijna overal. Het is de staat in Tripoli", ver klaarde een functionaris van een niet-sektarische partij. „Zij komt tussenbeide in alle officiële en privé-onderne- mingen en controleert het ge hele sociale leven". „Ze willen alle bedrijven controleren. Mannelijke kappers mogen zelfs geen dames meer knip pen". Christelijke scholen, die Tawheed-lei^ers worden er •bovendien van beschuldigd enorme winsten te hebben ge maakt uit de haven-inkom sten. Met dat geld is een grote voorraad wapens gekocht. ..Deze mensen zijn erger dan de sji'itische Hezbollah (Partij van God)", aldus de functio naris van de Syrische Natio nalistische Sociale Partij (SNSP). ..Hezbollah strijdt te gen Israël, maar deze mensen vechten tegen nationalisten, linkse groeperingen en Sy rië". Toen de Tawheed de macht in reageerden die de oorlog moe waren geworden, gela ten. „Door de onophoudelijke gevechten, hoopten de men sen dat de rust zou terugkeren als slechts eén partij de macht zou hebben", zo legt een on dernemer uit. „Maar de mees te bewoners, zowel christenen als soennieten, hebben nooit willen samenwerken met de fundamentalistische militie van de Tawheed, die hen een strikt islamitisch levenspa troon wilde opleggen. Ze be zetten alles, drongen flats bin nen om te zien of wij alcohol dronken, en gingen zich te buiten aan diefstal, overvallen en afpersing", vertelt een winkelier in Tripoli. 32 BRUSSEL De Belgi sche rijkswacht heeft in St. Martens Lennik de resten gevonden van de auto waarmee waarschijn lijk de overvallen op twee supermarkten vrijdag zijn gepleegd. Daarbij kwa men acht mensen om het leven. De auto was in stukken ge sneden. Alles wat zou kun nen leiden tot identificatie van de wagen was verwij derd. Er zaten geen banden meer aan, de binnenbekle- ding was weg, het stuur ont brak en stoelen en de kop lampen waren verwijderd. De gerechtelijke autoriteiten raken er nu steeds meer van overtuigd dat de overvallen gepleegd zijn door dezelfde misdadigers die tussen au gustus 1982 en december 1983 dood en verderf zaaiden in de streek ten zuiden van Brussel en die de „bende van Nijvel" werd genoemd. Die bende bracht bij overval len in '82 en '83 twaalf men sen om het leven. Ook toen werd er een in stukken ge sneden Volkswagen Golf te ruggevonden. De resten van die wagen werden eveneens in St. Martens Lennik aange troffen. De rijkswacht bewaakt sinds zaterdag alle warenhuizen in België. In de provincie Bra bant zijn de bewakers zelfs uitgerust met kogelvrije ves ten. Binnen de rijkswacht heerst echter ongenoegen over de coördinatie van het optreden. En het publiek is veront waardigd dat de politie in Overijse pas zo'n 20 minuten na de aanslag arriveerde. De overvallen hebben overigens geleid tot een felle discussie over de veiligheidssituatie in het land. >- y -r.'-j M' De „ontmantelde" Volkswagen Golf, waarmee de Belgische overvallers vrijdag twee supermarkten overvielen en waarbij acht mensen om het leven kwamen is gisteren gevonden. HANNOVER Naar aanleiding van de rellen en de monstraties in de Bondsrepubliek heeft de voorzitter van de Duitse politievakbond Gunther Schroder giste ren zware kritiek geuit op de verantwoordelijke minis ters voor de politie. Schröder uitte met name kritiek op de vele ontmoetingen van ree hts-radicale groepen als de neo-nazistische partij NPD. Naar aanleiding van zo'n bijeenkomst ontstonden in het weekeinde zware ongeregeldheden in Frankfort, die aan een man het leven kostte. Schröder zei dat de discussie niet op straat moet plaats vinden, maar in het parlement en dat gebeurt volgens hem niet; „De NDP en andere radicale groepen mogen zich ontmoeten en ma nifestaties houden en de politie moet het dan maar opknappen", aldus Schröder. In de afgelopen nacht is het in West-Berlijn en Hamburg onrus tig geweest. Na een stille tocht uit protest tegen de dood van de Frankfortse demonstrant kwam het tot ongeregeldheden toen een filmteam opnamen wilde maken van de tocht. In Hamburg werden op enkele plaatsen aanslagen gepleegd met brandbommen kennelijk in samenhang met de gebeurtenissen in Frankfort van het afgelopen weekeinde. Er werd slechts ge ringe materiële schade aangericht. Vier personen werden aange houden. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1097) „Tja..., meneer Verholenvervoigae kolonel .Plimmp met een ernstig gezicht. „Jopie de Bietel was slechts een schuilnaam voor onze beste geheime agent. Zijn ware naam is Sjeems Pond. Zijn codenummer 009. Hij bleek opge wassen tegen de grootste internationale misda digers, maar hij moest het afleggen tegen het briljante hersenwerk van uw over-ijverige dorps veldwachter Eelco Eelkema. Eelco heeft hem opgesloten onder de toren. Maar het stomste was, dat diezelfde Eelco daarna alles is gaan verklappen aan de valse smidje Verholen, ofte wel Pjotr Nogrottr. De rest kunt U nu wel raden. De Nicolagoniërs zijn een fraaie filmcomedie gaan opvoeren bij de toren van Rijkhuyzen. Ze hebben de kerker opengebroken en zich mees ter gemaakt van Sjeems Pond. De zaak heeft dus een zeer ernstige wending genomen. En nu had ik U willen vragen...." - „Ik begrijp het al, kolonel," antwoordde de smid vastberaden. „Ik bied U graag mijn diensten aan. Ik heb mijn le ven aan de B.G.D. te danken. Dus mag ik ook wei wat terugdoen. Pjotr nam MIJN plaats in te Rijkhuyzen. Ik ben bereid nu ZIJN plaats in te nemen. Als het nog niet te laat is tenminste." - Dankbaar schudde kolonel Plimmp de hand van smidje Verholen en hij zei: „Maar U beseft toch, dat iets héél gevaarlijks gaat ondernemen? U was onder dienst, dus U kunt wel met wapens omgaan. Verder zal ik U natuurlijk allerlei foef jes en B.G.D.-handigheidjes meegeven. Kom mee, kerel! We beginnen meteen met de in structie!" Een goed uur later reed de wonder lijke auto van Meyer en Vijfderibbe het dorp Rijkhuyzen al binnen en draaide het kleine pleintje op naar de benzinepomp bij de smidse. Maar daar stond al een èndere auto gepar keerdëen Pegsof '63... PARIJS Onder het zin gen van de Marseillaise en het zwaaien met de natio nale driekleur is de Fran se Marianne dit schooljaar na een lange periode van afwezigheid weer in de schoolbanken terugge keerd. Ze maakt net als het volkslied en de vlag van de republiek deel uit van de eerste les over na tionale symbolen. Twaalf miljoen Franse school kinderen zullen voortaan elke dag een uur lang gewezen worden op de plichten en ver antwoordelijkheden van de burger. Deze opvoedkundige lessen zijn i hersteld door de minister van onderwijs, nota bene de zeer linkse Jean- Pierre Chevènement, die daar mee pleit voor het terugkeren van de vooroorlogse waarden van de Derde Republiek, geba seerd op de autoriteit van de meester. De minister wil dat de klok wordt teruggedraaid „in het belang van het cultive ren van de deugden die de steunpilaren zijn van een geci viliseerde maatschappij en de mocratie". Veel onderwijzers vinden de patriottische ideeën van Che vènement reactionair en anti- Europees. Volgens een opinie peiling in Le Monde bekijkt twee derde van de Franse on derwijzers het nieuwe vljg- gengewapper daarom met wantrouwen, maar heeft het achterliggende idee van een nostalgisch avontuur een over donderend succes. Negen op de tien onderwijzers juichen het opnderwijzen van algeme ne morele waarden toe. Men is unaniem van mening dat schrijven, lezen, rekenen en algemene Franse geschiedenis het voornaamste doel moeten worden van de lagere school. Volgens de minister zijn de burgerplichtlessen „zeer goed voor de zeden, moedigen ze moed en eerlijkheid aan, ver oordelen ze racisme en bren gen ze liefde voor het vader land bij". De houding van de onderwijzer moet in overeen stemming zijn met de ideeëp die hij onderwijst Omdat er geen godsdienston derwijs gegeven wordt op de staatscholen ddie door een grtoot deel, van de Franse jeugd bezocht worden, krijgen de kinderen een aantal alge meen geldende gedragsregels voorgeschoteld. De volgende passage komt uit een van de nieuwe leerboeken: Een vader die door rood licht rijdt, een moeder die voordringt in de rij voor de kassa automobilisten die om een parkeerplaatsje vechten en ouders die vissen belangrijker vinden dasn stemmen: deze kinderen ver geten dat hun kinderen op hen letten en dat ze daar later op aangesproken zullen worden". Het commentaar van Le Mon de op deze passage: „Beeft, gij waardeloze ouders DE* - -let <-4euk ^tren 5en sect< »ara kom DEN HAAG De Mos- Jevi kouse dissidente en jour- „in„ naliste Irina Grivnina heeft gisteren bij de Mos- „inn kouse stadsrechtbank een (,eid aanklacht ingediend we- gens „laster" tegen de Russische journalist B. Antonov. Dit is meege- "ler deeld door de Boekovs- Ken ki-stichting in Amster- ,ere dam. iag Stra; Grivnina wil dat Antonov gerechtelijk wordt vervolgd wegens het schrijven van n twee artikelen over haar en de in Californië wonende dissident Vladimir Boekovs- ki. In een artikel, dat al in 1982 werd gepubliceerd, be schuldigt Antonov Grivnina ervan met opzet onjuiste in formatie te hebben verspreid over misbruik van de psychi atrie in de Sovjet-Unie. Volgens Antonov heeft Gri vnina opzettelijk verzinsels gepubliceerd over vermeenJ de opsluitingen van anders denkenden in psychiatrische inrichtingen. Grivnina zat tot juni 1983 in de gevange nis wegens „belastering van de Sovjet-staat". In een verklaring, gericht aan de deelnemers van de demonstratie ten bate van Sovjet-joden, die vandaag in Amsterdam is gehouden, heeft Grivnina een oproep gedaan om ondanks de uit zichtloze situatie door te gaan met acties voor ver volgden in de Sovjet-Unie.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4