poggenpohl Raad legt bestemming Oude Raadhuisbuurt vast UiT Schippersvereniging viert gouden jubileum Inbraken in Alphen Él Informatie avond over brug naar Vlietland VEEL BELANGSTELLING VOOR BUURTCENTRUM HAASWIJK brieuen lezers i keukens «EIDEN OMGEVING CeidócSouomit DINSDAG 1. OKTOBER 198S PAGINA 17 Visser uit gemeenteraad Poelmans voert lijst D'66 aan LEIDERDORP De heer R.P.L.S. Visser heeft per 1 november 1985 ontslag genomen als 'lid van de gemeenteraad van Leiderdorp. Hij is één van de twee leden van de D'66-fractie. De heer Visser, die na de verkiezingen van 1982 in de raad kwam, had zitting in de raadscommis sies bestuurszaken, financiën en economische zaken, en onderwijs. De eerstvolgende op de kandidatenlijst van D'66 die voor benoeming in aanmerking komt is de heer L.W.C. Lamers. De heer Lamers maakt als burgerlid deel uit van de raadscom missie bestuurszaken. Hij heeft informeel laten weten een eventuele benoeming te aanvaarden. ^Déigeloofsbrieven van het te benoemen raads- ■litoullen worden onderzocht in de raadsverga- iring van 25 oktober. De beëdiging moet in de raadsvergadering van 18 november plaatsvin- OEGSTGEEST Bij de raadsverkiezingen in Oegst- geest zal het komende jaar voor D'66 de heer M.J. Poel mans de lijst aanvoeren. Als hij gekozen wordt, zal hij het huidige raadslid, de heer Wuisman, opvolgen. Poelmans is het hoofd bestuurszaken van de SER en voorts oprichter en voorzitter van de Vereniging Haaswijk. Hoofdwond na botsing OEGSTGEEST Een 24-jari- ge inwoner van Oegstgeest is gisteren gewond geraakt toen hij met zijn auto in botsing kwam met die van een 42-jari- ge plaatsgenoot. Met een hoofdwond boven zijn linker oog is hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De gewonde wilde met zijn auto vanaf de Dahlia laan de Dorpsstraat inrijden terXvijl zijn opponent juist met diens auto vanuit de Dorps straat de Dahlialaan in wilde rijden. ALPHEN AAN DEN RIJN Drie woningen aan de Groenoord in Alphen kregen gisternacht ongenood bezoek. In alle gevallen werden de tuindeuren geopend. Een woning werd wel door zocht, maar daar werd niets vermist. Uit een andere woning werden 25 bank- en girocheques met pasjes, gouden armbanden, manchetknopen, horloges en broches ontvreemd. De cheques vertegenwoordigen een waarde van 5500 gulden. De waarde van sieraden is nog onbekend. Ook een derde woning werd bezocht, maar wat daar ontvreemd werd is nog onbekend omdat de bewoners met vakantie zijn. In het weekeinde werd er ingebroken in een woning aan de Wikkestraat. Daar werden een TV, 12 cheques en sieraden buit gemaakt met en gezamelijke waarde van 2600 gulden, de daders kwamen binnen door een raam aan de achterzijde te vernielen. Bij een autoverhuurbedrijf aan de Kalkhovenweg werd gister ochtend 1000 gulden ontvreemd. Rond negen uur was het kan toortje van het bedrijf even onbeheerd. Onbekenden maakten van de gelegenheid gebruik om het geld buit te maken. Betere voorlichting over huisvesting ouderen OEGSTGEEST Er komt in Oegst geest betere voorlichting over huis vesting voor ouderen. Wethouder Th.L. Blom-de Koek van Leeuwen heeft dat toegezegd. Zij deed dat als reactie op een notitie van het Dorps- beraad Ouderen Oegstgeest (DOO). Het DOO heeft vastgesteld dat oude ren veel problemen en onduidelijk heden tegen komen als zij een andere woning zoeken. Als inwoners zich laten inschrijven als woningzoekende en een huurwo ning willen, komen ze terecht in een puntensysteem. In de loop der jaren krijgt ze meer punten, net zo lang tot ze in aanmerking komen voor een andere woning. Een systeem dat voor alle ingeschrevenen van jong tot oud geldt. Óp oudere leeftijd gaat echter de tijd een rol spelen. Het Dorpsbe- raad Ouderen wil daarom voor oude ren het puntensysteem herzien. Ouderen kiezen vaak voor een klei nere huurwoning als een flat, een be jaardenwoning of een service-flat. Het huis waarin ze wonen is te groot, te bewerkelijk en trap lopen wordt vaak een probleem. Ouderen willen dus vaak naar een andere woning, maar weten niet welke stappen ze moeten ondernemen. Ook de subsi dieregeling voor aanpassing van een woning is voor veel ouderen ondui delijk. Reden voor de wethouder om een voorlichtingspakket te laten sa menstellen. Pontje bracht ruim 19.000 personen over VOORSCHOTEN Het veer- pontje over de Vliet tussen Voorschoten en de Vlietlanden voer afgelopen zondag voor het laatst dit jaar. In totaal zijn 19.000 betalende overtochten gemaakt en dat allemaal in een tijdsbestek van tweeën- [halve maand. Pontbaas Dick van Keulen is uiterst tevreden: „Natuurlijk zijn er door het slechte weer dagen geweest waarin de tijd omkroop. Bij een goede zomer hadden we gemakkelijk het dubbele aantal bezoekers ge haald." Het pontje over de Vliet is een projekt van de Stichting Weer- Werk en speciaal bedoeld om langdurig werklozen aan werk te helpen. Toch viel het de stichting tegen dat er zo wei- ni nig gegadigden waren voor no pontbaas of assistent van de os veerman. io'i Morgen wordt de veerpont te- ;Si- ruggevaren naar een haven van de Rijkswaterstaat, welke instantie de boot uitleende. Het veerpontje over de Vliet werd mogelijk door de samen werking tussen Rijks- en Pro vinciale Waterstaat, de ge meente Voorschoten en de be reidheid van enige langdurig werkzoekenden om de pont te bemannen. Als het aan de vas te bemanning van de heer Van Keulen ligt, dan begint de pont volgend jaar per 1 april weer te varen. Al voor de start van de veer pont waren buurtbewoners be vreesd voor overlast door ge parkeerde auto's en fietsen. De praktijk heeft uitgewezen dat de automobilist het liefst per eigen auto gaat, te meer daar de weg van de pont naar het rekreatieve gebeuren in de Vlietlanden nog behoorlijk lang is en de fietsers gingen met fiets en al, enige uitzonde- f« ringen daar gelaten, de Vliet over. De buurt heeft weinig of geen overlast gekregen door de veerpont en dat maakt de start volgend jaar vrijwel ze ker. VOORSCHOTEN De brug die Voorschoten moet verbin den met het recreatiegebied Vlietland komt of tegenover de Raadhuislaan of tegenover Badhuisweg nabij de ijsbaan. Binnen de gemeente Voor schoten bestaat een lichte voorkeur voor de Raadhuis laan. Over deze weg vinden dagelijks 3300 verkeersbewe gingen plaats; met een brug over de Vliet komen er zo'n 2000 bij. Tijdens de hoorzitting die gis teravond werd gehouden voegde wethouder J. van Leeuwen de circa hónderd be langstellenden toe dat in Vliet land voor voldoende parkeer gelegenheid wordt gezorgd zo dat de auto's in het recreatie gebied kunnen staan en de wijk rondom de Raadhuislaan niet wordt overbelast. Behalve een vaste oeververbinding voor autoverkeer, komt er ook een fiets-voetbrug nabij de Knip. LEIDERDORP Het bestem mingsplan Oude Raadhuis- buurt is gisteravond door de Leiderdorpse gemeenteraad goedgekeurd. De VVD, de grootste fractie in de gemeen teraad ging echter pas akkoord na de toezegging van wethoir- der A.H. Meerburg een win kelbestemming op de ruimte naast de woning van de heer J. Bodrij aan de Hoofdstraat te zullen leggen. Het VVD-raads- lid W. Kruidenier had laten weten dat zijn fractie wel wat voelde voor kleinschalige win kels naast het pdnd van de heer Bodrij dat gelegen is te genover het oude raadhuis. Wethouder Meerburg stelde daar op zich niet tegen te zijn maar nij voelde er niets voor de gemeente als voortrekker te laten fungeren. „Wanneer zich te zijner tijd mogelijkhe den voordoen kan altijd nog aan een partiële herziening van het bestemmingsplan wor den meegewerkt", aldus Meer burg, die uiteindelijk toch wa ter bij de wijn moest doen ten gerieve van de VVD. Het bestemmingsplan „Oude Raadhuisbuurt" is voorname lijk een weergave van de be staande situatie. Nieuwe ele menten zijn: het Kruisgebouw aan de Berkenkade dat thans in aanbouw is, de garages ach ter de Kastanjelaan, de moge lijkheid voor de bouw van nieuwe woningen aan de Kerklaan waarvoor zoals be kend de gebroeders Molken- boer en stoelenmatter Bodijn zich hebben aangemeld. Ook is in de restauratie van de in verval geraakte plan aan de Kerklaan voorzien. Hiervoor loopt een onderzoek waarvoor de stichting i.o. „Het Monu ment te Leiderdorp" zich sterk heeft gemaakt. De gemeenteraad stelde ver der een bedrag beschikbaar van 3.825 gulden voor het gra veren van waardevolle appa ratuur op de Leiderdorpse ba sisscholen. Het aantal inbra ken op de Leiderdorpse basis scholen blijkt de laatste tijd sterk te zijn toegenomen. Ver wacht wordt dat aan het eind van dit jaar het schadebedrag aan gestolen apparatuur zal zijn opgelopen tot 32.000 gul den. In 1982 was dit nog geen 1000 gulden. Het aantal inbra ken geeft een stijging te zien van 5 in 1982 tot 15 dit jaar Ook de bouwkundige schade en de schade door vernielin gen is behoorlijk toegenomen. Met een bedrag van bijna 80.000 gulden valt dit jaar wel erg uit de toon, maar dat komt voornamelijk door de inbraak met brandstichting in de r.k. Meijegaardschool. Veel heil verwacht de raad overigens niet van het graveren van ap paratuur. Het voorstel is geba seerd op de gedachte dat het verhandelen van gemerkte ap paratuur veel moeilijker zal worden. Mevrouw M. Holier- hoek voelde er meer voor het probleem „bij de basis" aan te pakken, waarmee zij het uitoe fenen van sociale controle be doelde. En passant hield zij een betoog Altes inzake de bestrijding van de zogenaamde kleine crimi naliteit bekritiseerde. Het VVD-raadslid R. Klerks, ge steund door zijn fractiegenoot J. de Waard, beweerde met stelligheid dat graveren als preventieve maatregel niet werkt. Het belette hem en zijn fractiegenoten overigens niet voor het voorstel te stemmen. Ook stelde hij dat het grave ren belangrijk goedkoper kan. Om zijn woorden kracht bij te zetten toonde hij een graveer- pen die hij, zoals hij het uit drukte, voor slechts een paar gulden had weten te bemachti gen. Wethouder J. Bezemei (PvdA) raakte daar vooralsnog niet van onder de indruk. Hij hield zich liever aan de advie zen die hij onder meer van de politie had gekregen. „Maar als het goedkoper kan, zal ik dat niet nalaten", stelde hij Klerks gerust. OÖSTÖEV E f. Gebouw 1: het multifunctioneel centrum. Gebouw 2: de buurtsupermarkt en de kantoorruimte. OEGSTGEEST Buurtgroep Haaswijk onthulde gister avond de tekeningen die ge maakt zijn voor een buurtcen trum nabij de Van Eysinga- brug. Daarin komen drie ge bouwen voor met een winkel-, diensten- en multifunctionele bestemming. Het multifunctio nele centrum is min of meer door genoemde buurtgroep in gevuld. Een en ander in over leg met de Stichting Jeugd en Jongeren Oegstgeest. Het ligt in de bedoeling dat de SJJO zich zal vestigen in het sous- terrain van het gebouw waar in een jongerenruimte van on geveer 80 m' is gepland, een tienersoos van 54 m', een ruimte voor de medewerkers en het stafbureau, alsmede een stencilruimte etc. De SJJO zal ook gebruik kunnen maken van grote zaal die de eerste verdieping zal vullen. In die zaal van 198 m\ denkt men zich 148 zitplaatsen. Tevens is er een toneelruimte en achter in bevinden zich nog extra ruimtes voor „instructie". Tus sen sousterrain en eerste ver dieping bevindt zich de begane grond waarin men een ont- moetings- en expositieruimte vindt. Tevens komt daar een jeugdbibliotheek en een peu terspeelzaal. De zuidgevel van het gebouw zal aan een in- steeknaventje grenzen dat uit komt op het Oegstgedster Ka naal. Dit haventje lijkt op het oog wat ludiek doch de Haas wijkbewoners die gisteravond de tekeningen aanschouwden, waren er niet enthousiast over. Het tweede gebouw in het buurtcentrum is geschikt voor winkels en kantoren en het derde gebouw zal onder meer een artsencentrum be vatten alsmede winkelruimtes. Men verwacht dat er zich een supermarkt zal vestigen. De plannen zijn in er gevorderd stadium. De gemeenteraad van Oegstgeest heeft er tot op he den nog geen uitspraak over gedaan. Daar moet men de te keningen nog voorgelegd krij gen. Duobaan werkt goed in De Regenboog NOORDWIJKERHOUT Het werken in duobaan voor leerkrachten op de basisschool De Regenboog in Noordwij- kerhout wordt overwegend als positief ervaren. Maar twee halve banen blijken opgeteld heel wat meer werk te geven dan een hele baan, aldus con cludeert de directeur van De Regenboog in een evaluatie die vanavond besproken wordt in de raadscommissie onderwijs. Het evaluatierapport is ge schreven op een duobaan die vervuld wordt door twee on derwijzeressen op de openbare lagere school. Het onderling overleg bleek goed maar de heer Voorn benadrukt dat er wel goede werkafspraken moeten zijn over wat de taken zijn en hoe deze over de twee leerkrachten verdeeld worden. Het is vooral dit overleg dat de „halve baan" zo zwaar maakt. Zo zwaar zelfs dat iemand van de medezeggenschapsraad sprak van een „wurgcontract". Zo moeten er dagelijks schrif telijk het programma en een evaluatie worden vastgelegd, wekelijks moet ter onderling overleg zijn tussen de duo-ba- ners en er is maandelijks over leg voor de lange termijnplan ning. Daarbij moeten ook de gewone algemene teamverga deringen worden bijgewoond alsmede allerlei schoolse festi viteiten, informatieavonden enz. De leerkrachten die de duobaan opvullen hebben dit werkschema zelf helpen op stellen maar desondanks kon het door de zwaarte van die halve baan wel eens gebeuren dat er wel eens botsingen kwa men van individueel belang met schoolbelang. Zolang de voortgang van de leerlingen- groepen goed „bewaakt" wordt door Ret bijhouden van het dagelijkse logboek kan men toch stellen dat de duo baan positief beoordeeld kan worden. Het renoveren van Dieren park Wasse naar doet ook deze nu vrijgelaten bewoners deugd. Dit duo uit de groep gibbons maakt met graagte gebruik van het gibbon eiland dat spe ciaal voor hen ontworpen. Het bevat zelfs een klimrek over de gehele lengte van het eiland. De uit de bossen van Zuid-Oost Azië afkomstige middelgrote apen, slinge ren zich in de vrije natuur graag van tak tot tak en dat kan hier wor den nage bootst. Gib bons staan overigens be kend om iets dat alleen de hele vroege bezoekers van het Dierenpark zullen merken: hun indringen de, zangerige roep die zij vooral in de prille ochtend uren laten ho ren. Brieven graag Kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Voorhout Het is weer stil in Voorhout. Voor de zomervakantie leek er een aardige politieke storm op te komen, maar de rust in de plaatselijke politiek is weerge keerd. Hoe stonden de zaken er ook alweer voor? Burge meester Van de Wouw bleek commissaris te zijn van Huis ter Duin bv., eigendom van de Gebroeders Noorlander, pro- jektontwikkelaars en bouwers van de wijk Oosthout in Voor hout. Het CDA sprak uit deze schijnbare belangenverstren geling onwenselijk te vinden. PPR en Gemeentebelangen spraken zelfs hun onaanvaard baar uit en zeiden geen ver trouwen meer te hebben in de heer M.Th. van de Wouw. De heer Piet Verdegaal (fractie voorzitter CDA) beschuldigde PPR en Gemeentebelangen onder andere van „het op wei nig subtiele manier inlichten van de pers". De heer Toon de Groot (fraktievoorzitter PPR) stelde voor om zijn lidmaat schap van de gemeenteraad ter beschikking te stellen, wanneer Verdegaal één van zijn beschuldigingen zou hard maken. Wanneer Verdegaal dat echter niet zou kunnen, diende hij zelf op te stappen. De burgemeester zei desge vraagd in een interview zijn handen in onschuld te wassen. Zijn integriteit was niet aan toonbaar aangetast en als bur gemeester kon hij zich nu een maal niet verdedigen. Boven dien werden slechts door de gemeenteraad beslissingen ge nomen, zo zei hij. En toen werd het stil. Het leek of iedereen was vertrokken en we ons moesten troosten met de gedachte dat die rust nooit langer dan 4 of 5 weken zou kunnen duren. Dan zou de storm in alle hevigheid losbar sten. Intussen ging de burge meester gewoon door met Zijn werkzaamheden. Hij liet zich vereeuwigen met Voorhouts achtduizendste, sloeg ver momd als bouwvakker een eerste paal en stortte hier en daar wat beton. En onze volks vertegenwoordigers? Nooit meer wat van gehoord! Geen storm, zelfs geen zuchtje wind. Bij navraag bleek dat Verde gaal er voor had gekozen om net te doen alsof hij van niets wist. Hij had persoonlijk geen brief genad en hij zou de open brief van Toon de Groot in de Voorhoutse pers niet hebben gelezen. En De Groot? Hij vindt dat hij niet aan zet is, hetgeen feitelijk juist is. Twee maal achtereen zetten is tegen de spelregels en vermoedelijk is hij bang dat overtreding van de spelregels hemzelf en zijn partij zal schaden. Kortom, PPR en Gemeentebe langen zijn uit voorzichtigheid stilgevallen, het CDA is om andere redenen angsthaas en de VVD zweeg en zwijgt in de hoop daaruit munt te slaan. En zo is ook deze Voorhoutse poli tieke storm teruggebracht tot de windstilte van het partijpo litieke eigenbelang. Dat is jam mer. Wij hadden een kaartje voor een wedstrijd en die wed strijd ging niet door. Maar vooral jammer voor de Voor houtse politiek, omdat de dis cussie waar het allemaal om begon, de schijnbare belangen verstrengeling van de burge meester-commissaris, ini wer kelijkheid nog niet gevoerd gaat worden. Daarom houdt Voorhout de burgemeester die het verdient. Wat de volksver tegenwoordigers betreft... Vol gend jaar zijn er verkiezingen, dan zijn de burgers aan zet. Denk er alvast maar over na. Wij mogen maar één keer in de vier jaar. Hein Juffermans VOORHOUT GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA KATWIJK Het is deze Im^nd op de kop af vijf tig jaar geleden dat de Katwijkse Vereniging Ivan Schippers-eigenaren werd opgericht. Om dit feit te vieren en om de vereniging enigszins in de b£&ngstelling hij de Kat wijkse gemeenschap te plaatsen hield het bestuur afgelopen zaterdag open huis in zijn kantoor. Behalve haar leden en de op varenden van de vloot on- moette vrijwel de gehele Ne derlandse visserijtop elkaar op deze gezellige en tevens gedenkwaardige officiële bij eenkomst. Het gedenkwaar dige daarbij is, aldus voorzit ter N. van Duijn, dat deze kleine vereniging ondanks alle druk zelfstandig is geble ven en in haar totaliteit een kleine, maar gezonde tak van de „visserij-boom" van de Ne derlandse zeevisvaart is. Grofweg valt de Nederlandse bedrijfstak van de zeevisvaart te verdelen in kotters en hek- trawlers. Het verschil daarbij ligt voornamelijk in de groot te van de schepen en de aard van de visserij. De kleinere kotters, bevaren door zes of zeven vissers, varen voorna melijk van maandag tot vrij dag en zoeken hun vangstge- bieden derhalve niet al te ver weg. Zij vissen op platvis, schol of tong, of op rondvis, voornamelijk bestaand uit ka beljauw en soms haring. De Katwijkse Vereniging van Schippers-eigenaren kent bei de typen vissers in haar vere niging, dat wil zeggen leden met een kotter waarmee men platvis vangt of leden die op rondvis vissen. De hektraw lers, schepen met een lengte die inmiddels de honderd me ter overschrijden, vallen qua scheepstype niet onder deze categorie, zodat de reders van die schepen geen lid zijn van de VSE (Verneiging van Schippers-eigenaren). Zondagsheiliging De benaming Schipper-eige- naar duidt er op, aldus secre taris J. Ouwenand van de vereniging, dat het een spe ciale groep is binnen de visse rij. Het gaat hier om een schipper, gezagvoerder van het vissersvaartuig, die tevens de ondernemer van het be drijf is. Aangezien deze on dernemer in principe dus de gehele week op zee is, was en is het nodig dat zijn belangen aan de wal behartigd worden. In Katwijk kende men van oudsheer weinig schipper-ei- genaren. De visserij werd hier gedomineerd door de haring vangst, welke uitgeoefend werd door Katwijkers op ha- ringloggers, die eigendom wa ren van aan de wal vertoe vende reders. Toen aan het eind van de jaren twintig de eerste tekenen van een nade rende economische teruggang merkbaar werd, namen ver schillende Katwijkse vissers, die door de reders ontslagen werden, het risicq zelf een be drijf te stichten.' Zij kochten een opgelegde haringlogger en voeren daarmee ter vis vangst als „schipper-eige- naar". De schipper-eigenaren verenigden zich op 11 septem ber 1935 in de „Vereniging van Schipper-eigenaren van Motortrawl en Haringlog- gers." Doel van deze vereni ging was tweeerlei: het collec tief en dus goedkoper inkopen van scheepsbenodigdheden en het onderschrijven van de be langrijke bepaling van de sta tuten, namelijk het niet vissen op zondag. Door deze bepaling onderscheidde de vereniging zich van andere, iets wat in feite tot op de dag van van daag geldt. De definitieve op richting vond plaats op 27 september 1935, precies vijftig jaar voor de feestelijkheden van het afgelopen weekeinde. Ledental De VSE telt momenteel vij fentwintig leden. In 1962 was dit ledental nog vijf maal zo groot, maar sanering en moei lijke economische omstandig heden veroorzaakten de te ruggang tot het huidige aantal leden. Gezamenlijk geven zij daarbij aan circa honderdvijf tig vissers werk. Daarnaast zorgen deze vijfentwintig on dernemers voor ongeveer veertig miljoen omzet per jaar. Dit alles kenschetst de vereniging tot een gezonde vereniging van schipperseige- naren anno 1985, aldus voor zitter en reder N. van Duijn, die als 72-jarige inmiddels drieëntwintig jaar voorzitter is van de vereniging. (ADVERTENTIE) Een bijzonder goed adres voor een bijzonder goede keuken 'Exklusieve duurzaamheid Kunt U zien bij: Industrieweg 14 De Grote Polder 0w"v*"°*n Zoeterwoude-Rijndijk rnaVmvrg. (130-12.30 uur. 13.30-17.00 uur. do. avond 19.00-21.00 uur. za 9.15-15.00 uur. 21 jaar ervaring met Poggenpohl

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17