£eidóe6ou/ta/nt<r „Wij zullen ook de pretparken overleven" STAD OMGEVING ALLER LEItDS) Bulgia SLB ziet definitief af van gemeentesubsidie KINDERBOERDERIJ CENTRAAL TIJDENS KINDERBOEKENWEEK Universiteitsraad bepleit nieuw studentenbeleid Economisch wel en wee DINSDAG 1 OKTOBER 1985 PAGINA 13 3 October op j radio en tv LEIDEN Omroep Rijnland doet komende donderdag rechtstreeks verslag van de 3 Oetober-festiviteiten. Het ra dio-programma is van twaalf uur 's middags tot half zes s avtonds via de kabel (88.1 Mjhz 1 te beluisteren Evenals vqrig jaar zal Omroep Rijnland ocjk op televisie aandacht aan d<j viering van Leidens ontzet besteden. De televisiebeelden worden zaterdag 5 oktober via BftT 2 op het scherm gebracht. D(t anderhalf uur durend pro gramma begint om half zeven 1 s avonds. Twaalf appartementen aan Haarlemmerstraat LEIDEN Nog deze week wordt begonnen met de bouw van een appartementengebouw aan de Haarlemmerstraat. Het gebouw komt op de plaats waar vroeger de voormalige Harte- brugschool stond. Inmiddels is vlak achter de Haarlemmerstraat een nieuwe interconfessio nele school gebouwd en in gebruik genomen. Op de begane grond van het appartementenge bouw komen winkelruimten en daarboven twaalf appartementen met drie of vier kamers. Het gaat om koopflats in de premie-A-sector. De meeste flats zijn inmiddels al verkocht. De eerste paal voor het project wordt vrijdagmid dag geschroefd door wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening. Het project is ontwikkeld door Erica bv. Steun voor omwonenden terrein gasfabriek DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid-Holland zal 15.000 gulden be schikbaar stellen voor de ondersteu ning van de bewoners die rond het ter rein van de voormalige gasfabriek aan de Langegracht wonen. Het geld moet een goede inspraak van de bewoners mogelijk makén. De provincie acht de bijdrage met name op zijn plaats, omdat de komende jaren de gifgrond opgeruimd zal wor den. „Juist in die fase moet de inspraak van de bewoners zo goed mogelijk ge regeld zijn", aldus Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De gemeente Leiden had om een bijdrage van de provincie gevraagd, omdat de gemeente zelf geen geld zou hebben. Politie maakt schoon schip bij station LEIDEN De politie heeft gisteren schoon schip gemaakt bij het station door er 104 fietsen weg te halen en per auto af te voeren naar het bureau aan de Zonneveldstraat. „Eens in de zoveel maanden, als de overlast te groot wordt en we veel klachten krijgen, halen we de fietsen die maar overal worden neergezet, weg. In de hoop dat het dan weer een poosje goed gaat en het station weer wat toegankelijker wordt", aldus een woordvoerder van de politie. De eige naars kunnen hun fiets tegen betaling van vijftien gulden op het bureau afha len. Marktkraam gestolen LEIDEN Vanaf het terrein van de Groe- noordhallen zijn in de nacht van zondag op maandag 74 schragen van marktkramen ge stolen. De kramen wa ren gebruikt bij de mo- bielmarkt, die afgelo pen weekeinde in de Groenoordhallen werd gehouden. De schragen zouden door de ver huurder maandagmor gen weer worden opge haald. De schade be draagt 4.000 gulden. Rechtdoor op Plesmanrotonde LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar heeft gisteravond tevergeefs geprobeerd met zijn auto rechtdoor te rijden over de Plesmanrotonde. De man kwam vanaf de Ples- manlaan en had een zo hoge snelheid dat hij er niet in slaagde de bocht voor langs het belastingkantoor te ma ken. Hij ramde een verkeers geleider en schoot het plein midden op de rotonde op. De auto, die flink werd bescha digd, kwam op een olievat tot stilstand. Twee gewonden op Europaweg LEIDEN Bij een kettingbotsing op de Europaweg waarbij drie auto's wa ren betrokken, zijn gisteravond twee vrouwen gewond geraakt. Een 50-ja- rige inwoonster van Zoeterwoude had niet tijdig in de gaten dat de au to's voor haar stilstonden en klapte op de auto voor haar. De vrouw liep letsel in het gelaat op. De bestuurster van de auto waar zij tegenaan reed een 36-jarige inwoonster van Zoeter- meer werd met borstletsel naar het AZL gebracht. De bestuurder van de auto die daar weer voor stond raakte niet gewond. De drie auto's werden zwaar beschadigd. Heeft de kermis nog toekomst? Sommige mensen maken zich zorgen over de perspec tieven van de kermis, nu de gevolgen van re cessie ook zichtbaar worden op het kermis terrein. Aan de vooravond van 3 october een gesprek met Bertus Donks, voorzitter van de natio nale bond van kermis exploitanten en vice- president van de Euro pean Showmen's Union ofwel ondervoorzitter van de Europese Unie van artiesten. Een reac tie op zijn woorden komt van de C.J. Koole, penningmeester van de 3 October Veree- niging. De Leidse kermis met meer dan honderd at tracties is morgen van vier uur 's middags tot twaalf uur 's avonds open, donderdag 3 okto ber van negen uur 's morgens tot twaalf uur 'savonds, vrijdag 4 oktober van vier tot twaalf en zaterdag 5 oktober van tien tot twaalf uur 'savonds. BERTUS DONKS VOORZITTER KERMISBOND: LEIDEN „We hebben de schouwburg en de televisie overleefd. We zullen ook de pretparken overleven, als we er maar in slagen voldoende service te blijven bieden en als de gemeenten de exploita tie van de kermis maar mo gelijk blijven maken". Bertus Donks, grote baas van de na tionale bond van kermisbe- drijfhouders (BOVAK). wil er geen enkel misverstand over laten bestaan dat hij op timistisch is over de toekomst van de kermis, een van de oudste vormen van volksver maak in Nederland. Donks' optimisme valt op in een tijd, waarin de kermis zichtbare tegenslagen heeft moeten incasseren: de reces- De kermisexploitanten zijn voorzichtiger geworden met het in vesteren in nieuwe attracties, zoals hier de Hula Swing. siegevoelige portemonnee van de gemiddelde kermisbe zoeker is de laatste jaren wat smaller geworden, kermisex ploitanten investeren duide lijk minder dan vroeger en er staan nu minder spectacu laire attracties op de Neder landse velden en pleinen dan pakweg tien jaar geleden. Donks: „Inderdaad, exploi tanten en bezoekers zijn wat voorzichtiger geworden met het doen van uitgaven, maar er gaan toch altijd nog hon derdduizenden guldens om op de kermis. Daarom zeg ik: gemeenten, houdt rekening met het feit dat kermis een belangrijke vorm van actieve en passieve recreatie is. De kermis is een noodzaak, die, daar ben ik van overtuigd, de komende honderd jaren ze ker zal blijven bestaan. Mits we de gelegenheid krijgen onze zaken op een goede ma nier te blijven exploiteren". In Leiden hebben de exploi tanten alle kans, zegt C.J. Koole, de penningmeester van de 3 October vereeni- ging in een reactie op de woorden van Donks: „De kermis in Leiden krijgt alle ruimte en dat is niet onlo gisch, want het is de kurk waar de 3 Octoberfeesten fi nancieel gezien op drijven. Wij werken met een openba re inschrijving. Elke exploi tant, die in Leiden wil staan, laat weten hoeveel hij wil be talen en op welke plaats hij wil staan. Men laat ook vaak weten dat men niet wil ko men als er* een concurrent met dezelfde attractie komt. De prijs wordt dus niet door ons bepaald, maar door de exploitanten zelf". Koole bevestigt het beeld dat door Donks wordt geschetst van de recessie in de kermis- branche: „Men schrijft duide lijk voor lagere bedragen in dan een paar jaar geleden". Toch is de 3 Octoberkermis één van de grootste van Ne derland waar voor de exploi tanten een goede boterham is verdienen, blijkt uit zijn woorden: „We moeten elk jaar weer kiezen uit honder- Met de opbouw van de kermis rond Molen de Valk is dit weekend al begonnen. Met behulp van een kraanwagen werd de achtbaan in elkaar gezet. den exploitanten. Ze verdrin gen zich om een plaatsje". Voorzichtig Voorzitter Donks erkent dat niet alleen gemeenten „schuld" hebben aan een ze kere devaluatie van groot vermaak op de kermis. De exploitanten zelf zijn de laat ste jaren duidelijk met- min der leuke dingen voor de mensen voor de dag geko men dan vroeger. „Ik denk dat men niet meer zo gemak kelijk durft te investeren als jaren geleden. Toen de reces sie begon werd men voor zichtig. Als je kijkt naar wat een splinternieuwe attractie kost. Het vliegend tapijt dat twee jaar geleden werd geïn troduceerd kost meer dan een miljoen. Zo'n ding ex ploiteren betekent vdat je in een week tienduizenden gul dens moet zien op te bren gen". „Er worden overigens heus nog wel nieuwe zaken ge bouwd en er is de laatste ja ren overigens echt nog wel wat nieuws gebracht op de kermis. Denk maar eens aan die grote heen en weer zwaaiende boot, de Bounty, aan het Vliegend Tapijt en aan de Ranger, de boot die mensen op de kop laat zit ten... Het kan echter niet steeds doorgaan. Men is een keer uitgedacht. Ja, ie kunt wel iets nieuws bedenken, als je perse wilt. Maar dat kost dan miljoenen. En de vraag is wie dat gaat betalen en wie het gaat neerzetten". Echte compleet nieuwe, vol strekt -onbekende attracties biedt de kermis in Leiden dan ook niet. De achtbaan meet dit keer 51 bij 17 meter en is daarmee de grootste. „Je kan niet mëer verwach ten-dat iemand met iets ge heel nieuws komt. Daarvoor zijn de noodzakelijke investe ringen te hoog", meent ook penningmeester Koole. Nostalgie Volgens Donks is dat ook niet noodzakelijk: „Ik weet niet of splinternieuwe dingen op dit moment zo nodig zijn. Het publiek is verzadigd ge weest van nieuwe dingen. Bij de investeringen die nu wor den gedaan wordt goed nage dacht: wat is de vraag van het publiek. De tendens is nu dat we meer gaan letten op het oudere publiek, omdat we. gelukkig, merken dat dat weer terugkomt naar de ker mis. Die mensen vragen meer naar nostalgie. Die hoe ven niet steeds sneller, steeds mooier en steeds groter. Die willen een swingmill terug, een cake walk en die willen weer naar een theatertje". „We moeten voortdurend op onze hoede zijn. Ik ben er echter van overtuigd dat, als we goed amusement bieden, gekoppeld aan het verlenen van een goede service, we uitstekende toekomstperspec tieven hebben. Ach, dat kan ook niet anders. De kermis bestaat al vanaf de Middel eeuwen. Noem mij eens ie mand op die niet weet >vat kermis is of er nog nooit is geweest. Het is een groot so ciaal gebeuren. De bakker loopt er naast de notaris en de tandarts". Mevrouw Smit Mevrouw Smit speelt zondag 6 oktober in het LAKthea ter aan de Cleveringaplaats de voorstelling ..Het verdron ken land van Milo" voor kin deren van 6 tot 10 jaar oud. Mevrouw Smit is een coöpe ratieve theatervereniging en bestaat uit de spelers Beatrijs Sluyter, Elsje Slats, Jan El- bertse en Bruun Kuyt. De re gie is van Allan Zipson. De voorstelling begint om drie Gitaarduo De gitaristen Bert Maas en Robby Faverey geven maan dag 7 oktober een concert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Faverey was leerling van de Brazili aan Sao Marcos en hij stu deerde luit bij Gusta Goldtsc- hmidt en Michael Schaeffer. Hij maakte verschillende pla ten met onder andere Jaap van Zweden, Willem van Manen, Rien de Reede en Werner Herberts. Maas kreeg les van Antonio Pareira en later volgde hij meestercur- sussen bij Julian Bream en Konrad Ragossing. In de Ka pelzaal speelt dit duo werken van Gallès, Sor, Lennon/Mc Cartney, Rodrigo, Marco, Jo- livet, Brouwer en De Falla. Het concert begint om kwart over acht. Kaarten kosten vier gulden vijftig per stuk en zijn te koop bij K&O. Oppas Noppes De Vrijwilligerscentrale Lei den start half oktober een nieuw project: „Oppas Nop pes Het is de bedoeling dat zich vrijwilligers melden die voor niets willen passen op kinderen van personen met een minimuminkomen. Ge dacht wordt aan personen die in het kader van een stage willen oppassen of ouders die met andere ouders om de beurt op eikaars kinderen willen passen, kunnen ook reageren. Voorlopig komen alleen kinderen in aanmer king van ouders die werken, een cursus buitenshuis doen of die als vrijwilliger werken Degenen die oppas nodig hebben en een inkomen heb ben dat niet hoger is dan 1324,20 voor een alleen staande en 1471,30 voor sa menwonenden of getrouw den kunnen zich vanaf 16 oktober melden bij „Oppas NoppesVrij willigerscen tra - le Oude Rijn 44, tel 143762 op woensdagmiddag van half twee tot half vier. Studentenekhlesia De werkgroep TV-issue van de studentenekklesia aan het Rapenburg 100 vertoont maandag 7 en maandag 21 oktober het gesprek van dr. Dorothee Sölle en dr. C.F. Beyers-Naudé, die onlangs op televisie is uitgezonden. De theologe en schrijfsterren de secretaris van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken analyseren in het gesprek de achtergronden van het ge- loofsdenken in West-Europa en Zuid-Afrika. Zij kritiseren de rol die de kerk door de ja ren heen heeft gespeeld in Zuid-Afrika en zij pleiten voor een herleving van de kerk op basis van: gemeen schapszin, sociale bewogen heid en afschaffing van de kapitalistische erfenis. Het gesprek dient als inleiding voor een discussie. De twee bijeenkomsten in de studen tenekklesia beginnen om acht uur. Hutspot-bridge In de Stadsgehoorzaal is af gelopen zondag de Hutspot- bridge-dri*e gehouden. Hon derdvier paren streden in een zeer genanimeerde sfeer om de Zilveren Hutspot Het koppel Zwerver-De Vrind eindigde als eerste met een totaal van 3123 (68.04%). Tweede werd het koppel Kasteleyn-Van Dortmond, gevolgd door het duo Van Dam-v.d. Nieuwenhuyzen. «lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het Marine- patrouillevaar tuig Hr. Ms. Bulgia bezoekt Leiden in het kader van de viering van Leidens Ontzet. Het vaartuig is afgemeerd aan het Bolwerk, tussen de Rembrandtbrug en de Mor- spoort. Het vaartuig is mor gen te bezichtigen van vier tot zes uur, donderdag van half tien tot half twaalf en van drie tot zes uur, en vrijdag tot en met zondag telkens van twee tot vijf uur. LEIDEN Het bestuur van de Stichting Leidse i Binnenstad heeft gisteren J definitief besloten geen i beroep meer op de ge- j meente te doen voor het j verkrijgen van een jaar- j lijkse subsidie. Het be- stuur wil zelfstandig en onafhankelijk van de ge- meente verder gaan. t Met het intrekken van de subsidie-aanvraag is een eind gekomen aan de discussies in politiek Leiden over het al of niet verlenen van subsidie. In een brief aan het gemeen tebestuur schrijft SLB-voor- zitter Van Leeuwen, dat twee overwegingen een rol hebben gespeeld bij het be sluit. In de eerste plaats de toezegging van wethouder Fase om de vrijgekomen middelen te blijven bestem men voor de economische sector. Van Leeuwen voegt daaraan toe, dat daarbij wel licht gedacht kan worden aan de destijds door dé SLB opgerichte commissie Leiden Promotion. In de tweede plaats is men tot het besluit gekomen door de wijze waar op de politieke discussie over de subsidie recentelijk is ge voerd. Daarbij werden feite lijke onjuistheden om de SLB in een kwaad daglicht te stellen, niet geschuwd, al dus Van Leeuwen. De SLB kondigt voor no vember een geactualiseerde beleidsvisie aan, gebaseerd op een breed opgezet onder zoek naar het economisch functioneren van de binnen stad. Daarin zullen zowel concrete plannen als toetsste nen voor het gemeentelijk beleid worden aangedragen. In de brief wordt het ge meentebestuur uitgenodigd om dan mee te praten, waar bij ook de financiering van bepaalde plannen of voor stellen daartoe aan de orde komen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIglIllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiii LEIDEN De kinderboerde rij in de Merenwijk is dit jaar nauw betrokken bij de kinder boekenweek, die als thema „Kind en dier" heeft meege kregen. Morgen wordt er om twee uur een film over dieren vertoond in de bibliotheekfili alen in Zuid-West, de Binnen stad en de Merenwijk. Na af loop kunnen de kinderen een bezoek brengen aan de kin derboerderij, waar een speur tocht is uitgezet. Vrijdag 4 en zaterdag 5 okto- -beritrijgen kinderen in groep jes de gelegenheid mee te hel pen op de boerderij bij het ver zorgen van de dieren. Maan dag 7 en dinsdag 8 oktober wordt er voorgelezen op de kinderboerderij van vier uur tot half vijf. Dat zelfde gebeurt woensdag 9 oktober in de bi bliotheek in de Merenwijk met aansluitend de mogelijkheid tot het maken van een „die renboek". Daarna is er weer een speurtocht op de kinder boerderij. Donderdag 10 okto ber staat er weer een speur- •{ocht op het programma. De scholen in Leiden-Noord en de Kooi werken met de bi bliotheek en de club- en buurthuizen aan een project met als thema „Kind en dier". De onderbouw houdt zich be zig met circusdieren, de mid denbouw met fantasiebeesten en de bovenbouw met prehis torische dieren. De uitwerking heeft plaats tijdens een circus voorstelling en een tentoon stelling in de buurthuizen de Kooi, het Spoortje en Groe- yoord. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN Minister van onderwijs Deetman dient alsnog te ko men met een nota studentenbeleid en zijn eigen notitie hierover van juni jongstleden terzijde te schuiven. Dit is de mening van een meerderheid in de Leidse universiteitsraad die hierover gis teravond een motie aannam. Het is de bedoeling dat het college van bestuur de motie meeneemt naar de vergadering van de Vereniging Samenwerkende Universiteiten (VSNU) die op haar beurt de minister deze Leidse mening kan overbrengen. ,Oe motie was afkomstig van een studentlid van de Progressieve Partij en moet worden gezien als-^en protest tegen het studen tenbeleid van de minister. Deze had in zijn genoemde notitie be gin deze zomer laten weten dat hij veel voorzieningen, zoals sport en studentenartsen in de toekomst niet meer wil financie ren. De universiteiten moeten zelf betalen welke voorzieningen ze willen handhaven maar moeten er dan zelf voor betalen. De PP stelt daartegenover dat gezien de slechte financiële situatie van de student een afbraak van de studentenvoorzieningen „on aanvaardbaar" is. Het college van bestuur ontraadde de motie ten zeerste. Het ziet „de realiteitszin" er niet van in om de mi nister op dit moment nog om een ander studentenbeleid te vra- Aan de Ganzenzijde 3 is gevestigd: Muziekschool Kreulen. Aan Punterwerf 13 is ge vestigd: Datassist, databank, opslaan van div. marktgege- Farm's Patates Friteshuis, Haarlemmerstraat 251 is op geheven. Aan de Oude Vest is ge vestigd: Chéers, café. Aan Van der Werfstraat 60 is gevestigd: Frank Verhuur, verhuur v. geluidsapp., feest verlichting en verplaatsbare podia. Aan de Nieuwe Rijn 19 i$ gevestigd: Koffiehuis de Markt, koffiebar. Aan de Morsstraat is ge vestigd: Leerspecialist, kle dingatelier. Aan Haven 52 is is geves tigd: Koffiehuis De Poort. Krant en Blad, kleinhan del en kranten is verplaatst naar Kooilaan 21 en tevens de handelsnaam gewijzigd in Sigarenmag. de Kooi. Reclame-Studio de Bruyn. A. Jacobslaan 64, is opgehe ven. Aan Lorentzkade 16 is ge vestigd: J. H. M. Kirch Pensi oen B.V., pensioenmij. Aan de Boshuizerkadë veld 5a is gevestigd: een kan tine van de voetbalclub Oranje-Groen, eigenaar C. Schouten. Aan Morsweg 55e, is ge vestigd: General Commercial Services, imp. en exp. van grooth. in audio en video- app., computers en elektr. spellen. Aan Storm Buysingstraat 18c is gevestigd: een kantine in de Scholengemeenschap Emilie Knappert, eigenaar R. Reterink.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13