Krachtige steun voor het muziekonderwi js op school M&S MAAKT MODE BETAALBAAR EcicbcSoutant ,GEEN GEJAMMER OP EEN ZAAGINSTRUMENT" MODE KUNST i. DIN: DINSDAG 1 OKTOBER 198S PAGINA 10 Het hoeft niet altijd piano, viool of gitaar te zijn. Ook een fagot is een prima instrument, in orkesten hoogge waardeerd. DEN HAAG Het is toe val, dat in dit Europees jaar van de muziek, in de periode van 7 t/m 11 ok tober muziekscholen in Nederland open huis hou den, afgestemd op de be langstelling bij de basis scholen. De open week is een project van Musica '85, dat onder voorzitter schap van Prins Claus niet alleen veel uitvoeringen tot stand bracht, maar ook stilstond bij de vraag hoe het muziekonderricht in ons land al dan niet flo reert. En omdat de muziekdocenten al lang hebben geconstateerd dat muzieklessen op school steeds minder voorstellen, werd stilgestaan bij een nieu we gedachte: als de muziek niet naar de (basis)school komt, zouden de basisscholen wel eens naar de muziekscho len) kunnen komen, maar ook omgekeerd. En dit nu, gebeurt. Er zijn in ons land zo'n 200 muziekscholen en 8375 scholen voor basisonderwijs. De minis- terie's van WVC en O en W hebben zich de activiteiten van Musica 85 aangetrokken en ervoor gezorgd dat er een nette brochure kwam en dat niet alleen: dat voorlichtings boekje werd op kosten van WVC en O en W naar alle muziek- en basisscholen ver zonden, naar consulenten mu zikale vorming, de opleidingen voor leraren basisonderwijs en diverse inspecties, totaal tien duizend exemplaren. „Dat de open week de twee educatieve systemen dichter 2bij elkaar mag brengen", "schrijft voorzitter van Musica '85, prins Claus in een voor woord, „acht ik van belang voor de toekomstige mogelijk heden op het gebied van de iuzikale ontwikkeling van ïze jeugd". Dat belang zien zowel de basisscholen als de muziekscholen. In en op elke school gebeurt in de vastgeleg de periode in oktober wel wat. De Haagse muziekschool laat weten: „We hebben elk jaar al. apen huis, in mei en juni en de organisatie van een breed pro ject tijdens de landelijke open huis-week zou wat veel wor den. Wel stellen we in die lan delijke week de deuren open ïn Kunnen leerlingen van ba- iisscholen lessen komen bijwo- len. Men kan kennisnemen van de manier waarop wij aan popmuziek doen, Turkse mu ziek, Surinaamse en straks ook Arabische muziek. En aan mu ziek voor gehandicapten doen al jaren". Het open huis-idee bij muziek scholen blijkt niet overal v; sommige scholen wer- isen mee op de Haagse manier, j andere maken er een heel pro ject van, zoals de gezamenlijke ischolen in Het Gooi, waar de Imuziek- en basisscholen el- Ikaar opzoeken. Er is een j week-plan opgesteld dat er niet om liegt en de bereidheid 'om te luisteren, muzikaal en verstandelijk, is gebleken. Medewerking De heer S.J. Scholten namens het ministerie van WVC: ".Maar niet alleen dit ministe rie verleent medewerking, ook dat van onderwijs. We bege ven ons met dit project im mers zowel op het gebied van het onderwijs als van de kunstzinnige vorming. Beide ministeries vonden gewoon dat het klimaat van het mu ziekonderwijs moest worden verbeterd. Andere ministeries komen er niet aan te pas, ook niet dat van defensie, om des noods gewapenderhand het muziekonderwijs een handje te helpen. Maar dat er iets moest gebeuren en dat dit Europese jaar van de muziek moest wor den aangegrepen om dat on derwijs krachtig te ondersteu nen, werd allerwege onder kend". De respons die Musica '85 on dervindt, is positief. De leeftij den van de leerlingen van bei de schoolrichtingen, lopen vrijwel parallel en hoewel zo wel de meeste schoolhoofden als de muziekdocenten van mening zijn dat het muziekon derwijs op school „niet zo best tot bedroevend" is, wordt er weinig aan gedaan. De wet op het onderwijs spreekt van het verwerven van noodzakelijke kennis en ook de muziek, of algemener, de expressieve ak- tiviteiten zijn bij wet geregeld. Maar tussen droom en daad staan weer andere schoolwet ten in de weg en praktische bezwaren en het komt er nu overwegend op neer, dat die noodzakelijke kennis de ex pressieve aktiviteiten sterk overvleugelt. Daarom grijpen vele school hoofden, onderwijzers en par ticulieren, wellicht met het nodige schuldbesef, de open week van 7 t/m 11 oktooer met beide handen aan. Doel'van Musica '85 is de inte resse voor muziek bij kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar sterk op te warmen. En drem pels te verlagen of af te bre ken. Nog steeds is het voor een jongen van tien geen pretje om met een vioolkist over straat te lopen: muziek maken mag, maar er zijn grenzen. Boven dien is het nog niet algemeen bekend dat een klarinet een geheel ander instrument is dan een hobo, dat pianospelen niet altijd gepingel betekent en vioolspelen niet altijd gejam mer op een zaaginstrument is. Met de open week willen de organisatoren bereiken, dat in zage wordt gegeven in de mu- ziekbeleving en de middelen daartoe. Instrumentalisten zul len' hun instrument tonen en de mogelijkheden ervan uit de doeken doen. Ook worden be langstellenden in de gelegen heid gesteld in een koor mee te zingen of mee te spelen in een ensemble, of te dansen in een dansgroep. Afhankelijk van de situatie op de respectieve scholen zullen wisselende mogelijkheden aan bod komen, met dit éne doel: de belangstelling voor de mu ziek onder de jeugd een duw in de rug te geven. Zodat een wisselwerking kan ontstaan tussen basisschool en muziek school; daar is tot dusver nog te weinig van terecht geko men, menen de organisatoren. De open week kan er wat aan doen. En prins Claus: „Muziek en zijn vele verschijningsvor men kan het menselijk be staan verrijken omdat het veel kan toevoegen aan het per soonlijk en gezamenlijk wel zijn. Muziek is onmisbaar voor de mens". FRITS BROMBERG RAPPORT: BIO-COLLECTES IN BIOSCOPEN MOETEN BLIJVEN AMSTERDAM Er is geen enkele reden te stoppen met de ruim een halve eeuw geleden gestarte bioscoop-collectes voor de Stichting Bio Kinderrevalidatie. Er is geen sprake van over-col- lectering: „De bioscoopbezoeker blijft bereid zijn portemonnee open te trekken". Wel moet duidelijker worden gemaakt wat er gebeurt met het geld en de theaters moeten de collecte flexibeler kunnen organiseren. Dat zijn enige conclusies van een onder zoek door Bio naar het nut van deze traditionele collecte. Een andere uitkomst is dat de exclusieve binding tussen Bio en de Nederlandse bioscoopwereld onvoldoende of geheel niet bekend is. De laatste bio-collecte was afgelopen zomer. Minder theaters dan gebruikelijk deden mee, maar de neergaande lijn van de collecte-opbrengst werd omgebogen, zo wordt gemeld in een uit gave van de Bioscoopbond. De opbrengst van de laatste collecte bedraagt ruim 232.000 gulden. Bio staat zoals bekend voor reva lidatie. Ongeveer 350 kinderen maken anno 1985 rechtstreeks gebruik van de activiteiten van Bio. Een kwart eeuw geleden werd dankzij de bioscoopcollectes het Bio-vakantieoord gesticht. Uni blouse. O.a.in zwart. Mt 38 t/m 50 M&S Mode nu ook in Zoetermeer, Promenade 47.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10