Als je flink -- huishoudt, wordt je kop subiet afgehakt" CcidócSouocmt antal slachtoffers jrkeer kan 30 minder Kamervragen over handel in scripties Gevolgen foute wijn lijken mee te vallen Lijsten met wan betalers toelaatbaar ELCO BRINKMAN VINDT MINISTERSCHAP EEN HEERLIJKE BAAN, MAAR... ^di n moment vergeet je je leven niet meer en even- de dagen die daarop volg- vertelt de minister, de Tiende donkere ogen op kaarsvlam gericht. „Daar d ik, 34 jaar oud, op de pen van Huis ten Bosch te- >ver de fotografen die zich Dtten van tien hadden op- eld. Ik ging naar het mi- Til Gardeniers aak aan me overdeed, en de daar voor het eerst hoe Joor allerlei ambtenaren i aangesproken als minis- Vanaf dat moment werd woord van mij als het vergroot en versterkt jelegd, ook zonder dat je jezelf het gevoel had ws te brengen. Merkwaar- ervaringen waren dat", de vergaderingen van de isterraad voelde ik me 'ankelijk echt een broekje, ir in feite waren er nog meer collega's wat onwen- dus dat schiep al gauw een clubgeest, te meer daar wisten dat we met flink tegenwind te maken zou- krijgen. Kennissen had- tegen me gezegd: „Ver- e nu niet in details, Elco. alleen de hoofdlijnen in [aten". Een goeie raad, die "T toevallig ook op het lijf geschreven, want ik ben •maal niet zo'n man van tils. Een voordeel was trou- .s dat ik als ambtenaar d had geleerd hoe je aller- rapporten moest doorne dus ik had al vrij gauw gaten wat er op dat mi ne allemaal aan de hand JNENLAND ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 HAAG Het aantal doden en ernstig gewonden in het verkeer in and is nog zeker met 30 procent terug te brengen door maatregelen ;t gebied van letselpreventie. Deze voorspelling doet TNO-onderzoe- r. J. Maltha in het septembernummer van het TNO-blad Toegepaste nschap. Ie resultaten met letselpreventie werden bereikt door de verplichte jordel, de valhelm en het kinderzitje. Ook voorschriften met betrek tot de constructie van de auto verhoogden de veiligheid, laltha denkt bij het terugbrengen van het aantal ongelukken op de ?re termijn, de jaren 1990, 2000. Nu vallen er per jaar nog zo'n 1700 n in het verkeer, aldus Maltha. Zo moet volgens hem de auto-indus- pet veiliger auto's komen: geen uitstekende delen, steviger deuren oorkoming van ongelukken bij zijdelingse botsingen. Maar ook ver ing van de wegen kan tot minder doden en ernstig gewonden in het eer leiden. DEN HAAG Het VVD-kamerlid Franssen wil van staatssecretaris Ginjaar (onderwijs) weten wat er waar is van verhalen over de omvangrijke handel in scripties onder scholie ren in het middelbaar onderw.iis. Volgens de li beraal gaat het om een „levendig en intelligent maar verborgen circuit van scriptie-uitwisse ling" doordat het leerling en leraar ontbreekt aan tijd voor werkstukken. Ginjaar dient de Tweede Kamer opheldering te verschaffen over de scriptie-praktijken, de onderwijskundige waarde aan te geven van een scriptie en tevens uit de doeken doen hoe het is gesteld met adequate begeleiding bij het vervaardigen van dergelijke werkstukken, al dus Franssen in schriftelijke vragen. UTRECHT Tot nu toe lijkt het erop, dat de veront reiniging van wijnen met diethyleenglycol, deze zo mer, geen belangrijke nierafwijkingen heeft veroor zaakt. Het Nationaal Vergiftigingen Informatiecen trum (NVIC) van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne leidt dit af uit de gege vens die tot dusver bij het centrum zijn binnengeko men. Nierafwijkingen vormen het belangrijkste scha delijke effect dat van de consumptie van diëthyleen- glycol valt te verwachten. Tot 1 september is het NVIC 488 keer om informatie gevraagd: 150 keer door particulieren die wilden weten welke sympto men ze konden verwachten na het nuttigen van ver ontreinigde wijn en 338 keer door artsen die naar de mogelijke verschijnselen, het te verrichten onderzoek en de behandeling informeerden. Molukkers mogen remigreren DEN HAAG Een aantal Molukkers mag remigreren naar Indonesië of mag daar in het kader van een vrijwilli- gers-project gaan' werken. Dit zijn een tweetal conclusies van een gisteren in Den Haag geëindigede bijeenkomst van de gezamelijke commissies van Nederland en Indonesië betreffende de Molukkers in Nederland. Deze conclusies zijn uitwerkingen van al be reikte akkoorden over de re patriëring van Molukkers naar Indonesië. Binnenkort kunnen veertig Molukkers zich in Indonesië vestigen. DEN HAAG Staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken) vindt het gezamenlijk aanleg gen van lijsten van wanbetalers door winke liers toelaatbaar, zolang de privacy „niet one venredig" wordt geschaad. Hij antwoordt dit op kamervragen van de PPR. Via de midden standsorganisatie KNOV zijn onlangs in Tiel onder winkeliers lijsten verspreid met de na men van wanbetalers. Van Zeil vindt dat een „normaal" middel voor een ondernemer om zich tegen het risico van wanbetaling in te dekken. Hij verwijst daarbij naar de kredietre gistratie bij banken. Volgens Van Zeil kan ie dereen die zich gedupeerd voelt naar de bur gerlijke rechter stappen en biedt ook de ko mende Wet Persoonsregistraties voldoende waarborgen. ,FT Op een avond tij de kabinetsformatie in najaar van 1982 zat Elco kman, in recordtijd opge- imen tot topambtenaar op ministerie van Binnen- se Zaken, met zijn vrouw raten over de vraag wie nieuwe politieke baas zou ien. Toen rinkelde de tele- Lubbers aan de lijn. Zou kman er voor voelen fni- r van Welzijn, Volksge- heid en Cultuur te wor- schrobbering van de Tweede Kamer, omdat hij zich in een Interview met Vrij Nederland nogal arrogant had opgesteld en zich laatdunkend over het parlement had uitgelaten. Hoe kijkt hij daar nu tegenaan? „Ik kan u verzekeren dat die afstraffing heel reinigend heeft gewerkt. Ik heb een flin ke schop onder m'n achterste gekregen en ben weer met beide benen op de grond gezet. Achteraf, hoe vervelend ik het op dat moment ook vond, denk ik dat het goed is dat het parlement een minister nauw gezet controleert. Niettemin vind ik nog steeds dat we eens serieus naar de werking van ons staatsbestel moeten kijken, Kamer en kabinet tezamen. Is dit nu wel wat we bedoeld hebben toen we een parlemen taire democratie hebben opge zet? Lange discussies over al lerlei vaak kleine belangetjes, Kamerdebatten over dingen die eigenlijk louter procedu reel van aard zijn, kan dat al lemaal niet anders?" „Laten we het terrein van WVC als voorbeeld nemen. Volgens mij hoeft de Kamer niet te praten over allerlei problemen rond een indivi duele instelling in bijvoorbeeld Pieterburen. Je moet een uit voerende instantie ook nog enige verantwoordelijkheid gunnen en ook de minister wat ruimte laten. Het parle ment dient de regering op hoofdlijnen te controleren. Als daarbij blijkt dat ergens iets niet klopt, dan is het prima daar dieper op in te gaan. Maar nu zie je vaak dat aller lei instellingen naar het parle ment toestappen om te berei ken dat de Kamer als arbiter in een geschil tussen die in stelling en de minister op treedt. Ik zou bijna zeggen: als een rechter in tweede instan tie". Heksenjacht Terwijl ae hoeveelheid lams vlees op onze borden slinkt tasten we enkele hoofdpunten van 's ministers beleidsterrein af, te beginnen met euthana sie. We constateren dat de mi nister het daar nogal moeilijk mee heeft. „Ik zie u denken: wat hebben we nu?", repli ceert hij. „Brinkman die altijd zo kordaat is, loopt opeens over eieren als het om eutha nasie gaat! Inderdaad, maar dat vind ik in dit geval ook te recht, want het is immers een zeer gevoelige zaak". „Het intrigerende ervan vind ik dat het iedereen ve« recht streekser raakt dan de abor tus-kwestie. Het is een zo emo tioneel geladen onderwerp, dat je niet zomaar zegt: dat regelen we wel even. We onderschat ten de reacties van familiele den van mensen, die bijvoor beeld in coma liggen. Er is een zekere angst, ook in bejaar denhuizen, dat een arts kan bepalen wat er gebeurt. De po litiek heeft ook met die gevoe lens te maken. Het is veel méér dan een puur juridisch vraagstuk". „Kijk, het is vrij algemeen ge accepteerd dat een zinloze be handeling niet wordt voortge zet. Het wordt ook in brede kring aanvaard dat je iemand in de stervensfase niet zodanig kunt laten lijden dat hij vol strekt ontluisterd wordt. Het toedienen van pijnstillende middelen, ook als men weet dat een patient daar uiteinde lijk aan zal overlijden, komt al veelvuldig voor. De kernvraag is echter, waar nu precies de grens ligt. Kunnen we onder alle omstandigheden iemand die wil sterven zomaar laten overlijden?" Zou het CDA niet de groot moedigheid moeten opbrengen om te zeggen: een meerder heid van de bevolking heeft geen bezwaar tegen euthanasie en een meerderheid van het parlement evenmin, dus laten we ons daar in grote lijnen in schikken? „Nee. We moeten zoveel mo gelijk ruimte laten aan de ver schillende opvattingen. Je moet ervoor waken dat de mensen die tegen euthanasie zijn het gevoel krijgen dat ze door de meerderheid worden weggedrukt. Dat geldt ook voor zaken als abortus en bij zonder onderwijs. Niet zozeer als minister van WVC, maar als CDA-politicus ervaar ik dat de hele discussie iets krijgt van een soort heksenjacht op Tholen of Urk: we moeten die christelijke opvattingen maar zien uit te roeien, want die passen niet meer bij de trend van deze tijd. We moeten ont zettend oppassen voor intole rantie ten aanzien van min derheidsopvattingen. Het is te gemakkelijk om te zeggen: PvdA en VVD zijn het eens en dus doen we het zo". We opperen of er misschien een compromis tussen CDA en VVD mogelijk is door eutha nasie alleen toe te staan als het sterven onafwendbaar aan staande is. „Dat is een buiten gewoon goede vraag, waar het kabinet een antwoord op moet geven. Ik begrijp wel dat u meer wilt horen, maar dat zit er nu helaas niet in. U moet nog een paar weken wachten. Tijdens de algemene beschou wingen zal het kabinet zijn vi sie over deze kwestie naar bui ten brengen". Ritueel „Het is volstrekte onzin, dat ik erop uit zou zijn omroepen als KRO en NCRV het leven zuur te maken", zegt Brinkman als wij hem confronteren met de niet aflatende kritiek op zijn mediaplannen. „Ik zou het verschrikkelijk vinden als de wijzigingen in het omroepbe stel ten nadele van een indivi duele omroep zouden uitwer ken. Ik ben er juist op uit om de omroepen die hun bestaans recht gedurende tientallen ja ren hebben bewezen, heel huids door de stormachtige ontwikkelingen heen te lood sen". Zelf voelt Brinkman veel voor een ander systeem van zend tijdtoewijzing: „Afstappen van die eindeloze jacht op de popu lariteit bij de kijkers. Ik voel veel voor een concessie-sys teem, een vaste zendmachti ging voor de omroepen voor een periode van tien jaar. Het hele systeem van A-, B- en C- omroepen is eigenlijk achter haald: iedereen is nu zo onder hand A-omroep. Dan kun je beter kiezen voor een vaste verdeling van de zendtijd on der die omroepen. Dan ben je verlost van dat steeds weer te rugkerend ritueel over status verhoging of -verlaging". Heeft Brinkman wel eens ge tracht ons omroepbestel aan een buitenlander uit te leggen? Gelach. „Ja, hoor. Onlangs nog in Londen. Dat is zeker niet eenvoudig, maar die bui tenlanders zeggen uiteindelijk: „Jullie hebben misschien wel een raar systeem, maar er mag toch maar verrekt veel". De kracht van ons bestel is, dat we niet gedicteerd worden door de macht van het geld, of door degene die de meeste stemmen heeft. En de over heid heeft over de program ma's helemaal niks te zeggen! Ach, elke straat heeft zijn ei gen kerk, zo zit Nederland nu eenmaal een beetje in elkaar". „Waar we wel vanaf moeten is die eeuwige concurrentie in de zin van: als ik niet minstens 1 miljoen kijkers heb op de vrij dagavond dan ben ik een slechte omroep, want 800.000 kijkers is bij wijze van spreken slechts een zes min op de kijk- cijferschaal. Dat vind ik echt de waanzin ten top. Het gaat toch in de eerste plaats om de kwaliteit die je brengt?". Van de noodzaak van een der de tv-net bent U nooit over tuigd geweest, maar het komt er toch. Dreigt dat niet een dumpnet te worden, als daar de NOS en de kleine omroep- jes worden geparkeerd? „Ik vind inderdaad dat je moet oppassen de kleintjes en de NOS op Nederland 3 te zetten. We moeten niet dezelfde situa tie krijgen als bij Hilversum 5: daar was iedereen ook aan vankelijk vóór, maar na een jaar zegt iedereen: zo hadden we het niet bedoeld. Welnu, als er een betere oplossing voor het derde net is, dan is die voor mij bespreekbaar". Velen maken U het verwijt dat de nieuwe Mediawet ook weer een optelsom van com promissen is, die achter de technologische en maatschap pelijke ontwikkelingen aan holt. „Ja, hoor eens, als iemand mij het verwijt maakt dat het me diabeleid niet de schoonheid sprijs verdient... zo lust ik er nog wel een paar. Geeft u mij een grote pot met geld plus carte blanche om eens écht flink in Hilversum huis te houden, nou, dan zult u nog eens wat beleven! Maar het heeft geen enkele zin op dit punt een vooruitziende blik te tonen. Want je kop wordt su biet afgehakt, zowel in Hilver sum als aan het Binnenhof. Mijn taak is nu eenmaal een compromis te smeden, waarbij je toch een stapje verder kunt komen in de richting van de technische ontwikkelingen". Leefstijl In de toelichting op de WVC- begroting voor 1986 staat het begrip „nieuwe leefstijl" cen traal: de Nederlandse bevol king moet zich meer bewust worden van de zorg voor zich zelf en voor de ander. Brinkman daarover: „De staatssecretaris en ik nemen stelling tegen de redenering: wij leven naar het ons goed dunkt en als er problemen ontstaan, dan zal de staat of een door de overheid gesubsi dieerde instelling die wel op lossen. Het maakt niet uit welk drinkgedrag, rookgedrag of seksueel gedrag je hebt, of wat voor gedrag dan ook, de gevolgen van die leefstijl zijn toch niet voor eigen rekening. Kijk, we kunnen natuurlijk niet zeggen: als iemand die veel rookt longkanker krijgt, dan ligt dat aan hemzelf en dus heeft-ie geen recht op me dische verzorging. Maar men moet zich er wel meer van be wust worden wat men met z'n eigen lichaam doet". „Het gaat bij die nieuwe leefs tijl trouwens niet alleen om za ken op medisch gebied, maar ook om de manier waarop wij met elkaar omgaan. Neem nou de sportverdwazing en het voetbalvandalisme. We mogen degenen die zich daarmee be zighouden toch wel de vraag voorhouden: waar zijn jullie in vredesnaam mee bezig? En be seffen jullie wel hoeveel geld dat de samenleving allemaal kost? Een ander aspect ligt op het vlak van de verzorging. Moet bijvoorbeeld een bejaar de moeder die een beetje met de gezondheid sukkelt onmid dellijk door de kinderen in een bejaardentehuis of een verpleeghuis worden gestopt?" „Dit soort dingen vergt na tuurlijk een enorme mentali teitsverandering, maar volgens mij is dat mogelijk. We hebben het in de afgelopen tien jaar ook gezien in de strijd tegen de milieuvervuiling. Door allerlei campagnes en andere acties zijn de Nederlanders langza merhand heel wat milieube wuster geworden. Het voort durend druppelen holt de steen uit, luidt een klassieke Griekse zegswijze. Als we maar keer op keer die bood schap van de nieuwe leefstijl uitdragen, dan zal dat op den duur zeker effect hebben". „Mag ik nog een bijzonder ac tueel voorbeeld geven? Toen enkele jaren geleden voor het eerst sprake was van aids, dachten velen: aids... ach, dat zal zo'n vaart wel niet lopen... Inmiddels is duidelijk dat het toch om een ernstig probleem gaat. Er zijn dan ook al ver schillende voorlichtingscam pagnes gevoerd om versprei ding van die ziekte zoveel mo gelijk te beperken. Bovendien heeft het kabinet vorige week op voorstel van staatssecretaris Van der Reijden een nota over aids uitgebracht. Die activitei ten blijven niet zonder gevol gen, dat zie je nu al. Velen zijn al heel wat voorzichtiger ge worden in hun seksuele con tacten". Welzijn Glimlachend mompelt de mi nister dat dit tijdens een maai tijd nu niet bepaald het meest aangename gespreksonder werp is. Terwijl het dessert in de vorm van verse vruchten wordt opgediend ontwikkelt de gedachtenwisseling zich in hogere richting. Centraal staat het eerste van de drie begrip pen waarmee Brinkmans de partement wordt aangeduid: welzijn. Een gewetensvraag aan de minister: heeft hij in de afgelopen drie jaar tijdens de vele kabinetsvergaderingen over bezuinigingen en kortin gen op inkomens en uitkerin gen, nooit eens de vinger opge stoken om te zeggen dat door al die beknibbelende maatre gelen het welzijn van vele burgers ernstig in het gedrang komt? Het antwoord is verrassend. „Bij dat soort discussies heb ik de vinger wel degelijk opge stoken, maar niet om te zeggen wat u suggereert. Ik heb juist gezegd: laten we die bezuini gingen nu ondanks de kritiek die erop komt gewoon doorzet ten, want het gaat er uiteinde lijk om dat er zo gauw moge lijk méér werkgelegenheid komt. Juist het hebben van werk, hetzij in een betaalde baan hetzij als vrijwilliger, is volgens mij van groot belang voor het welzijn van de men sen. Men moet zich op één of andere manier nuttig voelen. Dat is veel belangrijker dan het hebben van een paar gul den meer of minder". Nog even koffiedik kijken in uw politieke toekomst. U staat nu voor het eerst op de kandi datenlijst voor de Tweede Ka mer. Schrikt een kamerlid maatschap u niet af? „Nee, ik heb heel bewust ge kozen voor een loopbaan in de politiek. Ik ben nu toevalliger wijze begonnen als minister, maar ik heb er niet het minste bezwaar tegen in de Kamer te gaan zitten. Sterker nog: ik heb partijvoorzitter Bukman op schrift laten weten dat ik niet de ambitie heb om halver wege een kamerlidmaatschap naar een andere functie te gaan solliciteren en er tussen uit te glippen. Voorlopig ga ik er ook maar van uit dat ik ka merlid word. Het minister schap vind ik een heerlijke baan, maar u weet dat anderen daarover beslissen. Dat doet de partij. Ik wacht in spanning af wat de kabinetsformatie van volgend jaar zal opleveren". Zou u bereid zijn in een kabi net met de PvdA te gaan rege- re^? „Wel degelijk!". DICK VAN RIETSCHOTEN FRANS WEERTS jbers heeft me in het be- voorgehouden: „Zorg dat je )k voldoende oriënteert in informele politieke circuit, tiek is niet alleen wat er in tamer vóór de groene gor- en gebeurt, maar ook wat daaréchter afspeelt". Daar ik in het begin wel moeite i omdat ik vind dat je toch ral vóór de gordijnen za- moet doen. Je bent ten- e bezig met publieke aan- genheden, met dingen die [roleerbaar moeten zijn". Drhakken it mij op het departement meest is opgevallen, is dat in een belangrijk deel het WVC-veld niet ge- I is snel beslissingen te ien. Men is vaak geneigd ilange discussies te voeren Ier daadwerkelijk naar compromis te zoeken. Ik iemand die graag knopen hakt. Soms valt dat niet zeker niet in deze tijd bezuinigingen. Vroeger den problemen vaak wor- opgelost met een zak geld j, maar dat lukt tegen- rdig niet meer", zou het verstandig vinden in een volgende kabinets- k>de op WVC een tweede ltssecretaris zou komen. zou bijvoorbeeld het idbeleid en de sport onder lof haar hoede kunnen ne- I Op die manier kuh je k ik meer recht doen aan verschillende belangen fr je mee te maken hebt. 'ïrrein heeft immers be- aan erkenning door de ïzigheid van een be man, waar je bij wijze ireken eens kunt uithui- nood kan klagen. Het vrees ik, wat inmiddels aan tafel twee kellners met ge- tred om ons heen teneinde de gasten van spijs en drank, de eerste happen door Brinkman losjes over met staats- van der Reij- iemand die be moeilijk uit de plooi rwijl Joop het tegen- daarvan is. Hij deelt complimen- vaak uit zijn j mij gaat het allemaal langs gebaande we als ik op het minis- in aanwezigheid van bijvoorbeeld iets zeer en strak formuleer, dan hij tegen de toehoorders „Elco bedoelt eigen en dan volgt (hier laat een brede grijns een of andere kracht JLJ.LJ I Vy -Lllllll discussieiets krijgt van een soort heksenjacht op Tholen of Urk...". 's Middags had hij nog op een Rijswijkse school voor rattenvanger van Hameln gespeeld. Met een grote trom voor de buik en een lange sliert huppelende kinderen achter zich aan hield hij een boekje over het jeugdballet Scapino ten doop. Enkele uren later ontmoeten wij hem in een sjiek restaurant aan één van de schilderachtige grachtjes in Delft. Elco Brinkman, met zijn 37 jaar de jongste minister uit het kabinet-Lubbers, nipt voorzichtig aan het apéritief dat wij in een vertrek naast de eetzaal nuttigen in afwachting van het sein dat we aan tafel kunnen. Ter opwarming van het interview vertelt de minister over zijn jeugd. Tot zijn vijfde jaar woonde hij op het voormalige eiland Goeree-Overflakkee, in de gemeente Stad aan 't Haringvliet waar zijn vader burgemeester was. Twee gebeurtenissen staan hem nog scherp voor de geest. De eerste is de watersnoodramp van februari 1953. „Heel indrukwekkend was dat, vooral de kadavers die in de straten dreven en de manier waarop we werden geëvacueerd. Met een rijnaak werden we naar Rotterdam gevaren". Tweede herinnering: „Ik was als kleuter nu en dan in de kerk te vinden om daar om twaalf uur de klok te luiden. Een van de gemeente-ambtenaren had alle mogelijke functies, onder andere klokkeluider. Ik mocht wel eens met hem mee en dan hing ik als klein jochie aan dat touw te bungelen".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5