OM VAN 'T HEK: „Zo stoppen doet pijn J Moeilijk Stoppen ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 3ER 19^ TRECHT - Een golf van publici teit ontrolt zich over hockeyer PTom van 't Hek sinds hij bekend naakte zich niet meer beschikbaar j stellen voor het nationale team, fcmdat hij zijn buik vol heeft van pet beleid. Van 't Hek wil niet heer bij de herenselectie zolang Vim van Heumen de technische (cepter zwaait. „Omdat", stelt de an voerder van Kampong onom wonden, „ik meermalen ben bela zerd. Natuurlijk speel ik graag voor Dranje. Maar als de voordelen niet neer tegen de nadelen opwegen, ja, "an vind ik het niet langer verant woord". [Tom van 't Hek. met een verbaal ver mogen begiftigd waar een advocaat ja loers op zou kunnen zijn, legt een en an- Ider nog eens uit. ..Toen ik Van Heumen kan mijn besluit op de hoogte bracht, [heb ik er onmiddellijk aan toegevoegd [dat ik niet zou schromen mijn mening Jnaar buiten te brengen. Maar let wel, als [mij er om zou worden gevraagd. Ik ga natuurlijk niet zelf met de pers bellen. Ik .had ook geen zin een excuus te beden- Iken, zeggen dat ik geen tijd meer had of [zo. Het algemeen belang van het hockey gaat mij toch ook aan het hart. Dat ihoudt me bezig. En als er dan iets scheef Jzit. wil ik daar best iets over zeggen". Van 't Hek is laat die middag net terug luit Hilversum. Heeft de onaangename [aspecten van een file tot een minimum [beperkt („Een beetje van links naar ■rechts over die autobaan"). Studeert mo- Imenteel nog in zijn woonplaats Amster- Idam. waar hij de laatste medicijnen tot zich neemt. Van 't Hek loopt momenteel stage bij een huisarts omdat hij zelf ook looit graag een eigen praktijk wil begin- Ijncn. Er resten nog een paar uurtjes voor laat hij met Kampong aan de training zal I beginnen. I Plaats van handeling is hel ruime club- I gebouw van de Utrechtse landskampi- oen. Van 't Hek, niet-roker en wel-drin- I ker, geeft de voorkeur aan een glaasje I cola. Een tosti moet de inwendige mens vullen. Voornaamste onderwerp van ge sprek is dus de weigering van Van 't Hek nog langer voor het nationale team uit te I komen. I Nog even kort in chronologische volgor- de de ontwikkelingen van de afgelopen I tijd. Vonge week maakte Wim van Heu men, al tien jaar bondscoach, de natio nale selectie bekend. Onder de achttien geselecteerden bevond zich ook Ties Kruize, vedette van HC Klein Zwitser- Jand en net terug van een slepende rug- I blessure. Die uitverkiezing was voor Van 't Hek, die de bondscoach daarmee I tevens van vriendjespolitiek betichtte, een reden definitief te bedanken. Een be- I sluit dat een toelichting verdient. )ostei ere pari Bever :n (vijf.; id met- derheid ofessio; nlandst /an dt :erdam- indclljt indeler en, it in oos- oosjere ve heb man". lenheitj Markt Hiei ?t Oos- groen- llemaal is hel. Veet je lun ei- Heer- n zo'n u, daar in. dus elkaar /roeger! of de arkt is ;estem- ;eleden ijk be- ika af- articuj lormo-: hij op n ech-' h mo- ïg van zuinig op de eer te- dienti ningen n zou- an on- in e^n ekenis it niet; ikt het len in g ben, nets te is van onge- veren. tiet le- „Zoj je ze len is r een ze er als er heeft iet so- iREN „Laat ik voorop stellen dat het voor mij een heel moeilijke beslissing was",«zegt de 27-jarige aanvoerder van Kampong, de beste Nederlandse hockeyer van dit moment. „De zwaarste ook in mijn hele sportieve loopbaan. Want ik moet eer lijk zeggen dat het natuurlijk wel leuk is om op het hoogste niveau te spelen. Ik heb er ook heel lang over nagedacht. Toch zeker vier, vijf dagen heel intensief met mensen uit mijn omgeving over ge praat. Daar zaten ook vrienden bij die helemaal niets met hockey te maken hebben. Maar de beslissing sloeg natuur lijk terug op ervaringen in de afgelopen twee jaar". Van 't Hek, in oktober '76 debuterend voor Oranje tegen Oost-Duitsland, legt dat uit. „De eerste twijfels", herinnert hij zich, „kwamen al tijdens het EK in Amstelveen in augustus '83. Dat toer nooi wonnen we, met wat geluk trou wens. We versloegen de Westduitsers maar net in de halve eindstrijd en tegen de Russen was het indertijd ook kantje- boord. Ik heb toen al mijn mond open gedaan. Maar dat vond men gek. Ik con stateerde dat de voorbereiding slecht was geweest. Maar iedereen dacht: wat zeurt die Van 't Hek nou. Er was im mers gewonnen". De ergenis werd vergroot toen het Ne derlands team tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles ronduit faalde. „Al zaten we toch vlak bij succes", zegt Van 't Hek. „Maar we hadden toen een uitgeblust gezelschap met een vertroebel de sfeer. Van Heumen had weer voor de oudere garde gekozen. Daar was wat voor te zeggen, moet ik erkennen. Hij had daarmee tenslotte al eerder succes gehad. Helaas was echter de voorberei ding een soepzooi. Er werd niet eens op de corners getraind. Want - aldus de be geleiding - zonder Ties Kruize had het geen zin. Die was geblesseerd en kon toen de voorbereiding amper meema ken". Na de Spelen trok Van 't Hek wederom aan de bel. „Met een interview in Hoc- keysport. Toen heb ik op een fatsoenlij ke manier getracht een en ander duide lijk te maken. Sommigen konden dat niet begrijpen. Maar ik vond het alle maal keurig netjes, zoals het daar stond. Ik mag toch zeker mijn mening geven. Ook nu ga ik die heisa niet uit de weg. Ik vind het niet goed om aan de bar al lerlei praatjes te verkondigen. Zal me al tijd eerst rechtstreeks tot de betrokkenen richten". Vreemd „Er was", gaat de broer van cabaratier Youp verder, „namelijk helemaal niet gepraat over de wanprestatie in Los An geles. Dat vond ik zeer vreemd. Als op lossing werd toen dat driemanschap be dacht, met Joost Bellaart en Cees Kop pelaar naast Van Heumen. Maar in de praktijk veranderde er niets, want Van Heumen is nu nog de grote baas". Van 't Hek had zich - wegens zijn stu- Tom van 't Hek in actie als hockeyer voor het Oranjeteam, een activiteit die voorlopig niet valt waar te nemen na zijn bedanken voor de selectie. die - voor even teruggetrokken uit het nationale team. Maar keerde daar deze zomer weer in terug omdat Van Heu men tijdens het vierlandentoemooi met een aantal afzeggingen was geconfron teerd. „Toen mocht ik gelijk aanvoerder worden. Heb ik echter geweigerd. Want het was toch vreemd om een vent die net weer kwam kijken, direct aanvoerder te maken. Ik heb de afgelopen dagen over vriendjespolitiek gesproken. Dat bedoel ik overigens óók met vriendjes politiek. Dat gold ook voor mij". Het vierlandentoemooi verliep sportief niet voorspoedig. „Dat was ook niet vreemd. Er was een warrig selectiebeleid. In de achterhoede stonden drie spelers die in de competitie op het middenveld hadden gespeeld. Het was niet meer dan los zand. Zestien individuen beleefden daar op hun eigen wijze een gezellig toemooitje. Dat strookte niet met mijn 'instelling. Overigens was toen ook de voorbereiding weer slecht. Voor dat toernooi moesten we trouwens ook nog naar een demonstratietraining op Papen dal. Wat ik daar heb meegemaakt, was het ergste in mijn hele loopbaan. Onge looflijk knullig. Een vader van Be Fair Dl had het nog beter gedaan. Daar heb ik toen wat over gezegd. Het excuus was toen dat die training in het kader van een stage van een aantal trainers uit Ethiopië, Zimbabwe-Zuid enzovoort paste. Die wisten niet wat een chip, een wokkei, of wat dan ook was". „Ik heb", vervolgt de man die nooit tele visie kijkt en liever in de kroeg een praatje maakt, „voorzitter Sjoerd Bou- ma van de KNHB in het Novotel toen van mijn bezwaren op de hoogte gesteld. En ook met Van Heumen heb ik gespro ken. Heb hem ook gezegd dat hij op mij een minder gemotiveerde indruk maak te. Men moet mij dus niet verwijten dat ik de zaken naar buiten breng zonder dat ik eerst intern kritiek heb gespuid". Fris Een paar maanden terug, op een mooie zomeravond, sprak Van 't Hek wederom met Van Heumen. „Mij werd toen ge meld dat de zaken weer fris zouden wor den aangepakt. Van Heumen beloofde beterschap. Er zou een duidelijk beleid komen. Ik heb in het afgelopen jaar meer nieuwe gezichten in de selectie ge zien dan de afgelopen negen seizoenen bij elkaar". Van 't Hek rook vervolgens onraad toen in een landelijk ochtendblad melding werd gemaakt van de plannen van Ties Kruize terug te keren in Oranje. „Toen was het nog officieus. Maar ik voelde al iets aankomen. Kreeg ik dus ook de gele genheid er over na te denken. Toen de selectie vorige week officieel bekend werd gemaakt, heb ik dus direct Van Heumen gebeld. Dat was een hard ge sprek. Waarin weer beloften werden ge daan. Het was alsof ik een casettebandje hoorde draaien. Maar helaas ligt het nu versleten in mijn auto. Van Heumen zei nog: Ties heeft beloofd te trainen. Ja, dat is wel het minste dat van hem mocht worden verwacht". Van 't Hek voelde zich, zoals gemeld „belazerd". „Vanwege die eerdere belof ten. Als ik hoor dat de zaken fris worden aangepakt en dan merk dat Ties Kruize er bij komt, dan denk ik: daar gaan we weer met een zinkend schip, waar iedere drenkeling naar boven wordt gehaald. Ik heb niets tegen Ties Kruize, echt niet. Maar hij heeft in Los Angeles gefaald, samen met het hele team en de begelei ding overigens. Hij is niet altijd zo bepa lend als aan hem wordt toegeschreven. Vervolgens speelt hij het hele seizoen niet en nu komt hij twee keer in actie en wordt direct geselecteerd. Dat noem ik niet eens een verkeerd beleid, maar hele maal geen beleid". „Nog een voorbeeld van dat zogenaam de beleid: Bij Kampong speelt Bart Kersbergen. Vanuit de club was Van Heumen al een paar keer op hem attent gemaakt omdat die jongen gewoon we kelijks de spits van de tegenpartij uit de wedstrijd speelt. En dan zegt Van Heu men: Nee, die moet ik niet hebben want opbouwend is hij slecht. Okee, zeg ik dan, daar kun je immers van mening over verschillen. Maar wat gebeurt er nu ineens? Toch Van Kersbergen bij de se lectie. Dat vind ik vreemd". Van 't Hek is zich er van bewust dat hij met zijn kritiek een aantal mensen fors raakt. „Ik heb met Ties Kruize telefo nisch contact gehad. Dat is een goed ge sprek geweest. Hij is toen het eerlijkst geweest van alle betrokkenen. Dat was wel prettig. Maar ik heb hem ook duide lijk gemaakt dat het geen persoonlijke zaak was. Ik heb een puur hockey-tech- nische redenen voor mijn kritiek". Vriendjes Tom van 't Hek schroomt niet de term vriendjespolitiek in de mond te nemen. „Het riekt er in elk geval naar", zegt hij. „Maar dat geldt ook voor mij, heb ik al gezegd. Toen ik Van Heumen over mijn besluit belde, zei hij: Ja, maar je mag straks wel middelste middenvelder spe len en je wordt aanvoerder. Dat is dus ook een stukje vriendjespolitiek. Maar ja, daar ging het bij mij dus helemaal niet om". „Men heeft het intern altijd prettig ge vonden als Ties Kruize iets te zeggen had. Men vond het ook een goede zaak als ik iets wilde opmerken. Dan werd er puur gekeken naar de prestaties op het veld. En het maakte niet uit of er dan onzin werd uitgekraamd. Als juist die mensen maar iets zeiden. Maar ja, zo is het overal in de sportwereld. Als Cruijfï iets stoms zegt, dan luistert men naar hem. En als een vent van AFC 3 iets verstandigs opmerkt, wordt daar niet naar geluisterd". Tom van 't Hek ontving vanuit de selec tie van Van Heumen slechts een beperkt aantal reacties. „Dat heeft me niet ver baasd. Kijk, van een aantal mensen hoefde ik het ook niet te verwachten. Bovendien, jongens die er pas bijzitten, zeggen ook niets. Dat kan ik ook wel be grijpen. Verder heb ik er met de huidige clubgenoten natuurlijk wel over gespro ken. En maandagavond belde Ronald Jan Heijn, dat vond ik heel plezierig. Die stelde zich tenminste op de hoogte. In sommige anderen ben ik, moet ik toe geven, wel een beetje teleurgesteld". Hard „Sport is hard", constateert hij' dan. „Natuurlijk is het niet leuk voor Van Heumen dat ik dit over hem zeg. Maar zo is de sport en zeker de maatschappij. Ik heb in Amsterdam op kamers ge woond. Toen mocht Peter van der Horst, die daar ook woonde, twee weken voor het begin van een WK ineens niet mee. Dat was ook hard. Maar dat zijn de consequenties van topsport. Overi gens sta ik niet alleen in mijn oordeel. Dit thema houdt meer mensen bezig, daar ben ik zeker van. Ook spelers uit de selectie. Er was toch nooit zo'n heisa ge weest, als alleen ik die bezwaren had ge had". Er zijn mensen die zeggen dat hij, dat kleine mannetje van Kampong, een gro te mond heeft. „Dat klopt, zeker in ver houding", constateert hij grinnikend. En lastig en eigenwijs is. „Ach, dat moeten ze dan maar recht in mijn gezicht zeg gen. Dan kunnen we daar eens over pra ten. Maar helaas doet men dat niet. Ik wil, voor mezelf, wel graag dingen we ten. We hebben hier bij Kampong een sponsor. Dan wil ik weten wat die man in de club stopt. Op dat soort informatie heeft toch iedereen recht". „Ik heb op mijn afzegging tot nu toe al leen maar positieve reacties gehad. Maar zo gaat dat. Het is altijd leuker om ie mand te complimenteren. Veel mensen, die dat hebben gedaan, weten trouwens niet waarover ze praten. Want laten we eerlijk zijn. Hoeveel mensen kunnen nou zinnig over de toestanden rond het Nederlands elftal praten. Dat zijn er misschien vijftig in heel Nederland. Kijk, ik kwam vorige week in de kroeg. Dan krijg ik van mensen biertjes aange boden. Zo van: goed zo Tom, die Kruize moet er uit. Die begrijpen het dus niet. Dan zeg ik: drink dat biertje zelf maar op". Chantage „Van de direct betrokkenen, heb ik dus weinig gehoord", vervolgt Van 't Hek. „Je hoort en leest wel wat. Ik hoorde het verwijt dat Bellaart vindt dat ik chanta ge pleeg. Dat ik de selectie wil bepalen. Zo ligt het echter niet. Ik heb nooit na men genoemd. De selectie is de taak van de bondscoach. Maar als ik het ergens niet mee eens ben, mag ik toch wel zelf besluiten of ik daar nog aan mee doe. En als ik lees dat Bellaart zegt: die Van 't Hek moet maar gaan golfen, dan denk ik: ach, dat moet hij dan maar zo zeg gen. Voorlopig blijf ik trouwens lekker hockeyen, hier bij Kampong". Zoals afgelopen zondag toen hij met zijn club Amsterdam versloeg en dank zij drie benutte strafballen toch de grote man van de Utrechtse ploeg was. „Ik heb toen slecht gespeeld", analyseert hij achteraf. „Want ik was erg gespannen. Het was een raar gevoel, dat ik nooit eerder had gehad. Er werd - en zo zal het nog zeker even blijven - met argus ogen naar mij gekeken. En als je die strafballen er dan in'slaat, is dat leuk. Ik voelde me toen heel alleen. Alsof ik die ballen er tegen een heleboel mensen te gelijk insloeg. Alsof er meer dan één kee per in het doel stond". Van 't Hek wil dus een andere bonds coach. Joost Bellaart lijkt voorbestemd tot opvolger van Van Heumen die nog tot en met het WK van volgend jaar de touwtjes in handen heeft. Als Van Heu men eerder terugtreedt, is Bellaart dan een goed alternatief voor Van 't Hek? „Ik weet het met", zegt hij. „Bellaart doet hier natuurlijk ook al een jaar aan mee. Maar misschien heeft hij wel hele goede ideeën. Zou best kunnen". „Jammer", zegt hij dan, „dat de zaak nu in termen van winnen en verliezen is ge komen. Ik wil helemaal geen gelijk heb ben. Maar ik weet zeker dat als Neder land straks wereldkampioen wordt, waar ik niet zo bang voor ben hoor, ze zullen zeggen: Hij heeft het verkeerd gezien. En als ze achtste worden in Engeland, dan ben ik natuurlijk de man. Maar in deze zaak zijn louter verliezers. Ik en het na tionale hockeyteam". Tom van 't Hek, in een gesprek meestal goed voor een komische noot, is voor zijn doen zeer serieus aan het woord. Vooral doordat het onderwerp zich daar natuurlijk toe leent. „Het doet me pijn om te stoppen met interland-hockey. Vorige week had ik vakantie. Ik was er dag en nacht mee bezig. Ik ben blij dat ik nu weer aan het werk ben. Want dan heb je wat afleiding. Ik voel me nu ook weer wat rustiger". En dan staat Tom van 't Hek op om de training met zijn clubmakkers aan te vangen. „Zou je een krantje kunnen opsturen", vraagt hij nog. „Want vanuit Den Haag zullen ze ker niet veel mensen mij zo'n exemplaar toesturen". DENNIS MULKENS Dat de Nederlandse sportwereld deze week werd opgeschrikt door het bericht dat Kees Akerboom stopt met basketbal voert wat ver. Die berichten duiken tenslotte al bijna tien jaar op. En elke keer dat Kees de buitenwereld kond deed van zijn voornemen de hoge sportschoenen in het netje te hangen verminderde de geloofwaardigheid van die mededeling. Kees kwam inderdaad steeds weer terug. Meestal betrof zijn geannonceerde afscheid het nationale team, waarvoor Kees Akerboom maar liefst honderdtachtig wedstrijden speelde. Dan was hij het met eens met de persoon van de coach. Jan Janbroers, dan stond de financiële tegemoetkoming hem niet aan - er hyzs altijd wat. Maar alle problemen waren terug te voeren op slechts één aspect: mentaliteit. Kees Akerboom was een begenadigd sportman. In elke centimeter van ziin 2,06 meter lange gestalte lag het talent opgetast. Maar het geheel werd afgedekt door een grijze hersenbrij die de eigenaar niet altijd even evenwichtig in toom kon houden. Dat was leuk voor de pers, die elke keer als het Kees weer eens te machtig werd een leuk stukje kon afscheiden over Nederlands beste basketballer aller tijden. Dat was niet leuk voor de vaderlandse sport der lange mannen, die weer geruime tijd in onzekerheid moest verkeren over de vraag of en zo ja hoe lang Kees ditmaal weer bij zijn besluit zou blijven. Steeds krabbelde Kees terug. Om de lachers over zijn zoveelste Heintje- Davidsachtige manoeuvre en de critici over ziin wat labiele mentaliteit onmiddellijk de mond te snoeren met opnieuw een serie opmerkelijke parades vanaf de zijkant van de ring. Ik heb, ik dien het onverwijld toe te geven, ook wel eens de wenkbrauwen gefronst als Kees weer eens liet weten het verder maar voor gezien te houden. Maar mij verging het meesmuilend glimlachen als ik Kees weer tijdens een belangrijk toernooi de sterren van de hemel zag spelen. Als Kees weer ietwat slungelachtig aan de zijkant van hel basketbalveld naar voren dreutelde om, in schotpositie eekomen, de ontvangen bal met een feilloze precisie door de ring te laten glijden. Ruim 206 centimeter gedrevenheid, die hem niet altijd was af 'e zien. Want zijn talent mocht dan voor Nederlandse begrippen ongekend zijn, zijn sportieve mogelijkheden veroorzaakten geen uitstraling van zelfverzekerdheid. Hij bleef, versterkt door de motorische beperkingen als gevolg van zijn lengte, ook als ruim dertigjarige een tegenpool van een vedette, een anti-held, een negatief van een kleurenfoto. Kees heeft deze week wéér bekend gemaakt dat hij er mee ophoudt. Maar tekenend voor de oud-Haarlemmer is dat hij er niet direct mee stopt. Hij speelt nog een paar partijtjes mee en zet er dan een punt achter. Als je hem niet kent zou je kunnen denken aan een goed uitgekiende persoonlijke pr-campagne. Steeds zorgen dal je in het nieuws komt, op wat voor wijze dan ook, is vooral door voetballers tot een heilig moeten verheven. Even laten weten dat je in de markt bent levert niet alleen de mogelijkheid op een gunstiger overeenkomst elders op, maar vergroot tevens de kans op een (beter) sponsorcontract. Die berekenende tactiek is Kees totaal vreemd. De effectieve manier, waarop hij op een basketbalveld een opponent uitspeelde en scoorde was hem buiten de piste totaal vreemd. De man, die afgelopen seizoen nog tot meest waardevolle speler van de eredivisie werd uitgeroepen, de man die er in 1983 mentaal volledig onderdoor leek te gaan na een slepende knieblessure en bijna huilend op de bank zat, de man die zestien jaar op het hoogste niveau acteerde, de man die het Nederlandse team in 1976 bijna naar Montreal loodste, de man die ooit uit boosheid een drinkflesje naar een scheidsrechter gooide en uit de zaal moest worden gezet, de man die veelvuldig in Europese all-starteams werd gekozen, de man die regelmatig internationaal topscorer werd, de man die altijd zijn vrouw meenam naar buitenlandse toernooien, de man die in 1976 verklaarde er alleen nog maar voor de reisjes bii te blijven, de man die ooit met een beugel om de knie speelde om maar te kunnen spelen, de man die bij Den Bosch jaren geleden een simpel briefje kreeg met.bedankt en verder veel succes", de man die zijn aangeboren verlegenheid nooit helemaal kon uitbannen, ae man die wegging, de man die steeds weer terugkwam. Ik denk dat Kees dit keer niet op zijn beslissing terugkomt. Kees (33 inmiddels) heeft zich mede dank zij zijn laatste sponsor kunnen bekwamen op het gebied van computers. Zijn carrière was net tegendeel van geprogrammeerd. Een oprecht gemeend ..Kees, bedankt" is mede daarom binnenkort op zijn plaats. BUYS '£eidóc SouAcwit'

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25