De bank an opa |loopt svoorop Oktoberavonden aan het water 'CcidócGouAatif ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 Natuurlijk, er zijn ook allerlei andere oplossingen denkbaar. Er zijn lui die met kleine gesmede haken werken en in derdaad: recht te trekken zijn die door een „normale" vis niet. Wel is het zo dat grote vis aan kleine haken haast net zo moeilijk te pakken is als kleine vis aan grote haken Aas? Zagers, zeepier, spiering, zeebliek, alles is goed. Het mooiste aas voor de aal, zachte krab, is niet meer te pakken te krijgen. Wat ik een heel best aas vind - en die zijn na oostenwind in het na jaar nogal eens te rapen - zijn grote strandschelpen. Wees er vroeg bij als u ze wilt verzamelen want anders zijn de meeuwen u voor. Ik vis tegenwoordig - pas sinds kort - aan het strand met een seapicker: een zeer dunne, gevoelige hengel waar ik 25 gram lood aan hang en die ik bevis met 25/00. Wat dat van het najaar moet wor den weet ik nog niet; geen ervaring. Kleine vis pak je er prima mee, vooral als de onderlijn bestaat uit een dwarrel- lijn en als je zeer langzaam slepend naar binnen vist. Ik hoop dat dat spulletje van het najaar ten minste een paar keer door een fikse wijting wordt gepakt. Ik ben razend benieuwd wat de stok dan doet. A. C. VAN DER VET ie herinnert zich nog die stalen jarpotjes van de Nutsspaarbank? larin gingen je zuurverdiende livers, dubbeltjes en kwartjes, al t er tot je grote spijt een stevig it op. Het sleuteltje lag boven- Jn in de la bij die meneer van het ïikfiliaal. Die schudde om de zo- pl tijd de inhoud van het potje er zijn bureau uit en schreef dan t gespaarde bedrag bij. Dat ge urde in je eigen spaarbankboek- dat meestal veilig lag weggebor- n in een smal kartonnen hoesje larop met sierlijke inktletters je am was geschreven. Nu en dan, I je wilde weten hoe rijk je was, •ed je blik terug naar de eerste in- Dat was op je geboortedag: een orm bedrag „Van opa en oma". in 1818 opgerichte Nutsspaar- fcik 's-Gravenhage is inmiddels logbejaard. Het is het bedrijf er jhter alles aan gelegen zich te pro- leren als een bank met een volle- pakket bancaire diensten, een [gebreid computernetwerk en een Etsende" organisatie. Een bank e haantje de voorste is en net iets er doet dan de concurrent. Want iedereen mag weten van de nationale primeur van gelduitgifte automaten waarmee de „dicht-bij- huisbank" zeven dagen in de week en vierentwintig uur per etmaal open is voor het publiek. Een sterke bank ook, met een ba lanstotaal van meer dan drie mil jard gulden en een winst vorig jaar van achtendertig miljoen. Met 564 medewerkers in zevenendertig filia len in Den Haag en vijfenveertig in de omliggende plaatsen, is de Nuts spaarbank 's-Gravenhage nadruk kelijk in de regio aanwezig. Het moderne imago moet nog meer glans krijgen nu men als eerste spaarbank in Nederland ook zake lijke kredieten mag verlenen. Directievoorzitter mr. Ch. de Mon- chy, wiens oudoom een bekende burgemeester van Den Haag was, zegt daarover: „Daarbij zullen we ons richten op de detailhandel en de vrije beroepsbeoefenaren. De naam zal ongewijzigd blijven, maar intern zal de overgang van spaar- naar handelsbank een jarenlang aanpassingsproces van personeel en organisatie vergen". JTSSPAARBANK 'S-GRAVENHAGE Iedere rekeninghouder diende een verzoek in om te mogen sparen. Als dat werd ingewilligd, werd zijn naam met ganzeveer en in schoonschrift bijgeschreven in een „grootboek". Onder de naam kwamen het tegoed en de rente te staan. Een inleg was vaak niet hoger dan een gulden. Terugbetalen gebeurde niet vaak, want dat was eigenlijk niet de bedoeling. De mensen moesten toch juist leren wat sparen was. In de toekomst zullen in het bankkantoor steeds meer handelingen door de cliënt zelf worden verricht. Bijvoorbeeld het oproepen van saldo-informatie in een mini- beeldscherm. DEN HAAG - Stel je v >or. op een naandagochtend stapt een frisgewasseft ongeman bij meneer De Monqhy bin ten in het hoofdkantoor aan de Haagse IJan Hendrikstraat. Hij heeft een mooi plan voor een nieuw bedrijf dat afval moet gaan afbreken met behulp van re genwormen. Hij heeft een dik technisch rapport bij zich en kan aantonen dat er zeker een markt is voor zijn toekomstige dienstprodukt. Kortom, meneer straalt vertrouwen uit, maar heeft een half mil joen nodig. Wat doet de kersverse han delsbank? „Wel dat is heel simpel", zegt De Mon chy. „We introduceren die man bij Job Creation BV, waarmee de gemeente Den Haag en wij samenwerken om nieuwe arbeidsplaatsen te creëren. Spaarbanken verschaffen immers geen risicodragend kapitaal. We beleggen de spaargelden op een minder riskante manier, omdat we er toch zeker van moeten zijn dat we het geld óok terugkrijgen. Pas als iemand al startkapitaal bezit, bijvoorbeeld door het afsluiten van leningen bij vrienden en familie of door het uitgeven van aande len, kan hij bij ons in principe een aan vullende financiering krijgen. Bijvoor beeld als een bloemenman zijn zaak wil uitbreiden of verbouwen. Niet als ie mand een bloemenzaak wil beginnen". Vraagtekens Prof. dr. Th. Scholten, voorzitter van de directie van de Robeco Groep in Rotter dam, heeft onlangs in een interview de vraag opgeworpen of de eisen die De Nederlandsche Bank stelt aan spaarban ken die zakelijke kredieten mogen gaan verlenen wel voldoende scherp zijn. „Kredietverlening vereist toch een totale omschakeling in het denken van de or- Als iemand zou vragen wat ik de allermooiste periode vind om aan strand of zeedijk te vissen dan zou ik, na veel wikken en wegen, vermoedelijk uitkomen op oktober. In elk geval als we het hebben over de avond- of nachtvisserij. ganisatie. Je kunt niet volstaan met het inhuren van een specialist en die belas ten met de kredietverstrekking. Wat dat betreft heb ik wel wat vraagtekens bij de ontwikkeling bij een aantal spaarbanken in Nederland", zo zei Scholten. Wat vindt De Monchy daarvan? „Meneer Scholten heeft natuurlijk wel een beetje gelijk, want het betekent in derdaad een grote verandering voor onze organisatie. Iedereen binnen deze muren krijgt ermee te maken. Het is voor ons een totale cultuurverandering waarmee alle afdelingen in ons bedrijf doordrenkt moeten worden. Juist omdat we de noodzakelijke jarenlange ervaring missen voor het verstrekken van zakelij ke kredieten, gaan we behoedzaam te werk. Geen brokken maken, voorzichtig en degelijk, dat is het devies". „Je kunt natuurlijk ook zeggen: We be ginnen er nooit aan. Maar zo ligt de zaak niet. We zijn altijd een bank ge weest voor de kleine spaarders, de mid denstanders, vrije-beroepsbeoefenaren. Maar als zo iemand in zijn bedrijf wilde investeren, moesten we altijd nee verko pen. Als je dat nu maar lang genoeg vol houdt, dan zie je op een gegeven mo ment je markt afkalven. Dat we nu ook een handelsbank zijn, is dus ten dele de fensief. Aan de andere kant ligt zakelijke kredietverlening aan het kleinbedrijf in het verlengde van ons dienstenpakket. We opereren al in de regio, dus ook in stadskernen als Wateringen, want daar zitten ook middenstanders en artsen. Nee, over tuinders heb ik het niet in de eerste plaats, daarvoor heeft de Rabo de know-how in huis". Kleine luyden De bank werd opgericht als onderdeel Maar wel een rustige oktober. We heb ben waarachtig wind genoeg gehad van de zomer. Een rustige oktoberavond, met een westelijk windje kracht 2, als het helemaal echt moet kracht 3, en dan het tij liefst - indien ik op het strand ga vissen - zo dat het laag water is om een uur of zeven. Als ik evenwel op een zee dijk ga vissen krek andersom, te weten vloed om een uur of zeven. En dan twee uur voor dat tijdstip beginnen met vis sen, tot twee uur erna. En waarom vind ik dan oktober zo'n prettige maand? Omdat je letterlijk langs alle Nederland se stranden en dijken, van Breskens tot de Waddeneilanden, kansen hebt op de meeste soorten vis. De zomerse vissen zijn er (op geep en makreel na, maar daarvoor heb je toch een aparte vorm van visserij nodig) nog allemaal en er is een zeer gerede kans dat de wintergasten al beginnen te arriveren: de schar, de wijting, de steenbolk en wie weet ook al de gul, zijnde de vis die de najaars- en winterhengelaar in ons zilte nat het meest in vervoering brengt. Over het algemeen is het probleem dan ook niet hoe je aan vis komt. Nee, het probleem is welk materiaal te kiezen. En dan niet de hengel. De gewone, waarmee altijd op het strand of langs de dijken Erwtensoep Inmiddels 167 jaar ge leden, om precies te zijn op maandag 3 au gustus 1818, werd de eerste zitting voor het publiek gehouden; acht tien personen legden samen 93,95 gulden in. Elke rekeninghouder moest eerst een verzoek indienen om te mogen sparen. De inleg was meestal niet hoger dan een gulden en terugbe talen was eigenlijk niet de bedoeling. De men sen moesten juist leren wat sparen was. Als de klant toch wilde opne men, moest hij voor be dragen boven de vijfen twintig gulden een week opzegtermijn in acht nemen. Als ie mand meer dan elfhon derd gulden had ge- spaara, moest hij op stappen. Hij behoorde immers niet meer tot de minder draagkrach- tigen. Hoewel nog niet eens zo heel lang geleden, doet de manier waarop tot 1958 de jaarlijkse rentebiischrijving was geregeld, nu al volko men antiek aan. Alle medewerkers moesten in de laatste dagen van het jaar in de grote hal van het hoofdkantoor de rekening-courant- kaart bijwerken, de ren te berekenen en alles optellen. In 1957 waren er op die manier 250.000 rekeningen te behandelen. Nog voor Nieuwjaarsdag moest alles klaar zijn. Na af loop van het werk kreeg hel personeel in de Gro te Vergaderzaal een lunch die traditiege trouw bestond uit erw tensoep met kluif, cola en een sinaasappel. Daarna hield de direc teur een toespraak waarin hij uitvoerig in ging op het wel en wee van de bank en de ver wachtingen voor het ko mende jaar. Het perso neel luisterde echter vol ongeduld want bet spannende moment kwam aan het eind: krijgen we een dertien de maand of niet? met financiële problemen is gevonden door computers meer en meer het hand matige werk te laten overnemen. Automaten De Nutsspaarbank 's-Gravenhage die vanouds dagelijks te maken heeft met de massaverwerking van kleine stortingen en opnames, loopt daarin voorop. De bank beschikt over moderne computer systemen waardoor de bijkantoren direct verbonden zijn met het hoofdkantoor. De meest voor de hand liggende drem pel, de kantoorsluitingstijd, is weggeno men door het in gebruik nemen van au tomaten voor gelduitgifte. Ook ouderen worden op hun wenken bediend. De bank heeft zes bussen rijden die de ver zorgingstehuizen aandoen. Daar aange komen wordt de terminal uitgeladen en op een speciaal daarvoor ingerichte ka mer wordt de verbinding met het hoofd kantoor tot stand gebracht. De Monchy: „Er is een duidelijke ten dens dat de cliënten meer handelingen zelf gaan verrichten binnen het bankge bouw. Vroeger gebeurde bijna alles bin nen de bank op de administratie, de laatste tijd hebben die handelingen plaats op het verkoopkantoor. Dat men sen thuis vanachter hun personal-com puter al hun bankzaken regelen, zie ik toch niet binnen de komende tien jaar gebeuren. Tenminste, niet op grote schaal. Er worden wel proeven genomen met het zogeheten thuisbankieren, maar dat is alleen om de techniek onder de knie te krijgen. Want ga maar na, zou het werken vanachter je personal com puter werkelijk zoveel eenvoudiger zijn dan het op de post doen van een ban- kenvelop?". HENK ENGELENBURG van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. Dat was puur burgerinitiatief om de schrijnende armoede van die tijd te verlichten en het vaderlandse cultuur besef te bevorderen. Behalve spaarban ken heeft de Maatschappij ook gezorgd voor openbare leeszalen, nutstuinen, nutsscholen, nuts-ziektekostenverzeke- ringen en bestrijding van drankmis bruik. „Bankier spelen was er in het begin niet bij", zegt directeur De Monchy. De bank was geen commerciële instelling, maar een veilige haven voor het zuurverdien de geld van de „kleine luyden". De Monchy: „Het zijn die wortels die nog steeds bij onze bank horen, al zijn we voor de rest natuurlijk gewoon markt partij. Zie het als een twee-eenheid: uit het maatschappelijke voortgekomen, maar gedicteerd door de markt". De sociale betrokkenheid van de bank komt tegenwoordig vooral tot uitdruk king in de bestrijding van de werkloos heid door samen te werken met Job Cre ation en het omzetten van structurele overwerkuren in vijfenzeventig driejari ge arbeidscontracten voor schoolverla ters. Er zijn inmiddels zestig jongeren aangenomen. De Monchy: „Dat is geen filantropie. De schoolverlaters krijgen werkervaring en maken kans op een vas te betrekking, terwijl de bank geen extra kosten maakt. De schoolverlaters zijn immers goedkoper dan de mensen die het overwerk voor hun rekening na men". Versterking van de marktpositie door middel van zakelijke dienstverlening be tekent ook in letterlijke zin schaalvergro ting. Vandaar het onderzoek dat de bank dit najaar start naar een mogelijke sa menwerking met de Bondsspaarbank Noordwijk. „We willen nagaan of een fusie voor beide organisaties zin heeft. wordt gepionierd is okee, evenals molen en nylon. Nee, het gaat om de haken. Op platvis, met name schar en tong, vis ik het liefst met een niet te grote Blue Aberdeen, omdat dat dunne en scherpe haken zijn. Ze hebben overigens ook twee nadelen. In de eerste plaats roesten ze razendsnel; na een paar keer vissen kun je ze maar beter weggooien. Er zijn zelfs lieden die na elke visdag deze ha ken vervangen door nieuwe. Het gezins budget behoeft daar niet onder gebukt te gaan; de haken kosten een habbekrats. Het tweede nadeel is dat ze betrekkelijk slap zijn; een grote vis aan een kleine Blue Aberdeen ziet best kans die haak recht te trekken. Welnu, dat tweede na deel gaat in deze tijd van het jaar een rol spelen. Met een wijting zal er gewoonlijk niet te veel gebeuren. Het zijn wel druk temakers aan de haak maar echte krachtpatsers zijn het bepaald niet. Gek ker wordt het als hetzij een laatzomerse zeebaars, hetzij een vroegwinterse gul toehapt. Dat behoeven echt geen knapen van vijf en meer kilo's te zijn; jongelui van een pondje of drie, vier zien al heel best kans om de slappere haak recht te trekken en als dat gebeurt staat ge al heel beteuterd op dat avondlijke strand. Aan de andere kant: het is ook een beet je te gek om in deze tijd van het jaar meteen al pakweg een Mustad nummer 3 te monteren, zo'n echte kabeljauwen- haak die je in de winter nodig hebt als gul eigenlijk het enige doel is. Weliswaar sta je ervan versteld wat voor grote ha ken betrekkelijk kleine vissen soms kun nen verorberen (met name enigszins uit de kluiten gewassen scharren worden vaak aan gulhaken gepakt) maar vissen als aal^n tong pakje vast niet aan een al te fikse haak. Er is meer dan één mogelijkheid denk baar. Zelf vis ik op oktoberavonden al tijd met twee hengels. Als het een echt donkere avond is moet men ze niet al te dicht bij elkaar zetten, want ook de beste werper gooit wel eens scheef uit en ont knopingen in het duister zijn een hor reur. De ene hengel wordt gemonteerd met een doodgewoon driehaakspaternos ter en daarop het liefst drie Mustad- Aberdeen 2 of 4. Die zijn groot genoeg voor platvis en aal en je kunt er een niet te grote gul aan binnen brengen. Aan de andere stok monteer ik een lange dwar- rellijn onder een schuiflood; aan die dwarrellijn zet ik een Mustad-Beak 1/0, desnoods 2/0; die zijn van een formaat dat het pakken door schar of fikse tong nog best mogelijk maakt en een gul of wijting zul je er niet gauw aan kwijtra ken. Zijn we samen meer dan elk apart?", zegt De Monchy. „Maar let wel, de aan zet hiertoe is niet genomen vanuit de ge dachte dat de Nutsspaarbank 's-Graven hage de spaarbank in Noordwijk wel even zal overnemen. Als je de Bonds spaarbank Noordwijk tegen het licht houdt, zou je best wel eens tot de con clusie kunnen komen dat het de sterkste spaarbank van Nederland is". Toch wil Nutsspaarbank 's-Gravenhage geen grote landelijke bank worden. „Een regionale bank heeft ook z'n charme. We zijn flexibeler dan grote banken en kunnen zo soms sneller inspelen op wensen van de markt". Boven: De Monchy: Omschakelen van spaarbank naar handelsbank vergt een totale „cultuur verandering" waarvan de gehele organisatie doordrenkt moet worden. Onder: Met de geldautomaat is de bank zeven dagen per week het gehele etmaal geopend. De cliënt bedient zichzelf. Nederlartd zitten de banken als het ware op eikaars lip. Een flink aantal moet in één klein gebied werken. Als de ene bank met iets nieuws komt, moeten de andere gelijk volgen. De concurrentie wordt almaar heviger nu ook voor de banken de vette jaren voorbij zijn (voor de komende jaren is zelfs een krappere markt voorspeld). De onderlinge wedij ver spitst zich toe op de dienstverlening aan de cliënt. In de praktijk komt dat erop neer dat dezelfde bank het salaris ontvangt, de betalingen verricht, .het spaargeld verzorgt, een hypotheek ver schaft en verzekeringen en dergelijke re gelt. De slag om de gunst van de cliënt trekt een zware wissel op het personeel, dat dan ook regelmatig op bijscholingscur sussen wordt getracteerd. De tijd voor het geven van adviezen en het helpen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 23