male Nieuw Academisch Ziekenhuis Leiden heeft allure van een modern hotel Leidse Plein kloppend hart nieuwbouw 'CcidóGSoUAOtlt' BER 19 Ondanks de enorme afmetingen van de nieuwbouw zal de patiënt in het AZL toch veel gezelligheid kunnen vinden. (Foto: Dirk Ketting). wastat onkelijl !e etaj iat in 4 age: ov* kamer 4 tage: v« ner. gro* °°°'- REIDEN - Na twintig jaar (an plannen maken en at'stlwfoorbereidingen is het dan Ïpka'r3?ver- De eerste fase van de an tojiieuwbouw van het b<K"a°*cademisch Ziekenhuis in iden is klaar. Volgende iaand zal de verhuizing en richting beginnen, een klus e te vergelijken is met het richten en aankleden van jo'n vijfhonderd «gezinswoningen. Half latum december gaan de patiënten «ü'unjifver. De officiële opening van lit gigantische gebouw wordt olgend jaar mei verwacht, "evens zal dan waarschijnlijk Ie eerste paal voor het tweede leel van de nieuwbouw de ond in gaan. Het totale lekenhuiscomplex moet in 992 gereed zijn. Het heeft an zeker driekwart miljard ;ulden gekost en heeft een letto vloeroppervlak van ngeveer 85.000 vierkante n pinnieter oftewel zeventien i,. Voetbalvelden. Het zal het odernste en op een na ootste academisch iekenhuis in Nederland zijn. oor allerlei voorzieningen rijgt het nieuwe ziekenhuis te ïaSenslotte alles van een modern ^Jiotel, zodat de patiënt i^rmondanks de enorme o^k'iïlJafmefingen van het TOdorlionderkomen veel gezelligheid lei'wfkal kunnen vinden. Een onvruchtbare samenwerking <*>■- "tussen bedrijfsleven en ziekenhuis moet van het h„ ^centrum van het gebouw een voorziakloppend hart maken. Dit £k.rrï,hart" heeft de naam Leidse VbVein gekregen. Bgellng) inSw|ljot nu toe heeft de samenwerking met fhct bedrijfsleven erg gunstige resultaten 00,- kt opgeleverd", zegt mr. dr. J.H. Peters, al- rmeen directeur van het Academisch iekenhuis Leiden, tevens eindverant- 'oordelijke voor de nieuwbouw. „Vroe- >er deden we in het ziekenhuis bijna al les zelf. Het schoonmaken, de was, het ten enz. Tegenwoordig zijn veel van leze taken uitbesteed en dat werkt per fect. Door de bezuinigingen werd de 'raag opgeworpen wat de ware taak van :en ziekenhuis is. En het enig juiste ant- voord is dat wij er zijn voor de patiënt. 'Er wordt veel geklaagd over de bezuini- 1 'gingen, maar toch hebben die ook veel goeds opgeleverd. Door het uitbesteden ivan allerlei zaken gaat alles gewoon veel efficiënter en dat werkt voor iedereen \u'2,'heter. Het ziekenhuis is er voor de pa- Vgrelicnt en wasserÜ voor de was- De lÜd ikast; |dat commercie een vies woord was, is 1.296jvoorbij. De samenwerking is alleen ïoverümaar vruchtbaar. De patiënt is het mid- idelpunt en daar bouw je een hele organi satie omheen", aldus de heer Peters. I Leidse plein Die samenwerking met het bedrijfsleven krijgt in het nieuwe gebouw nog verder Igestalte. In de grote centrale hal. op de tweede verdieping van de nieuwbouw, moet een heus Leidse Plein worden ge creëerd. Een veelheid aan winkeltjes, eettentjes, koffieshops, die allemaal op commerciële basis zullen werken, moet die grote ruimte een bedrijvigheid geven die aan het gelijknamige plein in Am sterdam doet denken. Dit plein heeft nu nog niet zijn volledige 0171 vang, maar als 1de tweede fase in 1992 klaar is, dan is de vergelijking met het Amsterdamse niet overdreven te noemen. Deze centrale hal wordt dan tevens de entree van het ziekenhuis. Zolang de tweede fase nog {niet gereed is, komt er een tijdelijke in gang op de begane grond. Gastvrouwen Ien gastheren achter een informatiebalie !bij de ingang vangen de patiënten op en wijzen hun de weg. Op de begane grond 'is verder een koffieshop en een winkel Imet allerhande artikelen. iHet idee om van de centrale hal op de tweede verdieping een dergelijk plein te maken, komt van de algemeen directeur i Peters. „Het is een gigantische ruimte, maar doordat er veel leuke zaakjes ko men, heeft het toch veel sfeer. Omdat het tevens het centrum van het gebouw is, zullen veel mensen het plein ook pas seren. Per dag zullen ongeveer vijfdui zend mensen de hal oversteken. Bijna twee miljoen per jaar dus. Daarom heb ben de bedrijljes op het plein alle moge lijkheid om goed te draaien", aldus Pe ters. Om een idee te krijgen van de bedrijvig heid op het plein somt hij de branches op die zich er willen vestigen. Vooral de komst van een croissantene en een Itali aanse ijssalon doet hem veel deugd, j „Verder komt er een Petit Restaurant, waar je kleine hapjes kunt krijgen. Ook een goede kapsalon en een schoonheids- specialist. Veel patiënten hebben name lijk na een lang ziekbed behoefte aan een I uiterlijke opknapbeurt. Met een nieuw kapsel voelt men zich gewoon beter. Het leuke is dat de zaken op het plein alle maal roomservice bieden. Als je in je bed ligt en je hebt trek in een ijsje dan bel je de ijssalon en dan wordt de bestel ling naar je kamer gebracht. Er komt een winkel, waar men echt van alles kan ko pen. Voorts een bloemenkiosk, een ex positieruimte en een kunstuitleen. Er is trouwens toch veel aandacht voor kunst in het nieuwe gebouw. Grote leestafels onder laaghangende lampen geven een knusse sfeer. Daar kan men rustig de kranten en tijdschriften doornemen. Op een opvallende plaats is een grote voor lichtingsbalie ingericht, waar men met allerhande vragen terecht kan. Ook is er een ruimte waar patiëntenverenigingen zitten met voorlichtingsmateriaal. Aan pilaren in de hal worden beeldschermen met informatie opgehangen en er komt een podium voor allerlei aktiviteiten. Verder bevinden zich her en der terras jes om het beeld van het Leidse Plein compleet te maken", aldus Peters. Patiëntvriendelijk Patiënten die zich nog te ziek voelen om zich in het gewoel van het Leidse Plein te wagen, blijven gewoon in hun bed. Ook op de verpleegafdelingen heeft men er alles aan gedaan om het de patiënt naar de zin te maken. Zo zijn de grote ziekenzalen verdwenen en is verder de hele inrichting van de kamers, de gangen en de toiletgroepen „patiëntvriendelijk". Op de gangen zijn geen felle lampen meer, maar armaturen met gedempt licht zodat een rustige sfeer ontstaat. Op elke verpleegafdeling komen vier eenper soonskamers, vier tweepersoonskamers en maar één vierpersoonskamer. De ka mers beschikken elk over een of twee toiletgroepen met badkamers. In totaal krijgt het nieuwe AZL achthonderdvijf tig bedden. Door de huidige opzet wordt voorzien in de behoefte van veel patiën ten aan meer privacy. Om hen nog meer tegemoet te komen, wordt momenteel een enquête gehouden naar de wensen omtrent de bezoektijden. „In dit nieuwe gebouw staan de patiën ten pas echt centraal", zegt de algemeen directeur. „We zijn bij de ontwerpen zo veel mogelijk van hun wensen uitgegaan. Daarbij hebben we de andere belangrijke taken van een academisch ziekenhuis, zoals onderwijs en onderzoek, natuurlijk ook niet uit het oog verloren. Voor een goede uitoefening van deze drie taken. onderwijs, onderzoek en patiëntenzorg is steeds meer samenwerking nodig tussen de verschillende specialismen en be roepsgroepen. Deze moeten elkaar dus ook makkelijk kunnen bereiken en niet gehinderd worden door lange loopafstan den. Omdat de medische kennis en tech nologie zich steeds sneller ontwikkelt, moest er bij de bouw van dit ziekenhuis ook rekening worden gehouden met mo gelijke veranderingen of uitbreidingen in de toekomst. Een flexibele bouw was dus noodzakelijk". Centralisatie Om te kunnen inspelen op allerlei tech nische ontwikkelingen in de toekomst zijn er in een groot deel van het complex zogenaamde installatieverdiepingen aan gelegd. Deze verdiepingen, die aan de buitenkant van het gebouw te herkennen zijn aan de brede witte' gevelelementen, bevatten allerlei technische voorzienin gen, zodat nieuwe apparatuur direct ge plaatst kan worden. Ook alle reparaties, onderhoudswerkzaamheden en wijzigin gen die in de toekomst misschien nodig zijn aan apparaten, kunnen op deze in stallatieverdiepingen worden uitgevoerd zonder dat dit overlast voor anderen op levert. „Door de groeiende behoefte aan samen werking tussen de verschillende specia lismen en beroepsgroepen is verder een Algemeen directeur J.H. Peters op het nu nog wat kale Leidse Plein. (Foto: Theo Ringers). zekere centralisatie belangrijk. In de nieuwbouw zijn de afzonderlijke functies zoveel mogelijk gegroepeerd in zönes. Zo komt er een zóne voor de poliklinie ken, een zóne voor onderzoek en behan delafdelingen, een zóne voor laboratoria en zijn de verpleegafdelingen bij elkaar ondergebracht in vijf verpleegtorens. In de nieuwbouw zijn voorzieningen die door verschillende afdelingen gezamen lijk gebruikt kunnen worden. Zo komt er een operatiecomplex, een centrale afde ling met alle rontgenkamers en een cen traal medisch archief. In de poliklinie ken wordt gewerkt volgens het zoge naamde wisselunitsysteem. De artsen hebben dan in de poliklinieken geen ei gen spreek- en onderzoekkamer meer. De ruimte die er is, wordt wisselend door de artsen bezet. Hun werkkamer hebben zij in het stafcentrum van hun specialisme. De centralisatie die in het nieuwe gebouw verwezenlijkt kan wor den, verhoogt de efficiëntie en is kosten besparend. Allerlei dubbele voorzienin gen. die door het paviljoensysteem op het oude ziekenhuisterrein noodzakelijk waren, worden in het nieuwe gebouw overbodig. Ook een uitwisseling van mensen en middelen wordt door de cen tralisatie in het nieuwe gebouw goed mogelijk", aldus de heer Peters. De nu gereedgekomen eerste fase is ech ter pas een aanzet tot dit door hem ge schetste ideaalbeeld. Alle wensen kun nen pas echt gerealiseerd worden als ook de tweede fase in 1992 klaar is. Tot die tijd blijven namelijk de meeste afdelin gen nog in de bestaande gebouwen op het oude ziekenhuisterrein gehuisvest. In de nieuwbouw komt voorlopig alleen de afdeling inwendige geneeskunde, wat po liklinieken, de róntgenafdeling, laborato ria, de bloedbank, een collegezaal en een deel van de technische dienst. Parkeren Om aan het parkeerprobleem het hoofd te kunnen bieden, zijn plannen in ont wikkeling voor de bouw van een par keergarage. Het ziekenhuis heeft echter onvoldoende geld om deze aan te leggen. Daarom wordt geprobeerd met andere belanghebbenden de bouw aan te pak ken. „De nieuwbouw van het AZL ligt erg dicht bij het station. De spoorwegen hebben al eens laten blijken geïnteres seerd te zijn in een parkeergarage dicht in de buurt. Het reizen per trein zou met zo'n voorziening tenslotte alleen maar bevorderd worden. Daarbij hebben na tuurlijk ook de gemeente, de universiteit met haar laboratoria in de Leeuwenhoek en de bedrijven daar omheen belang bij een parkeergarage. In overleg met deze instanties is het wellicht mogelijk de ga rage toch te bouwen", aldus Peters. Zolang deze er nog niet is, wordt aan de dringende behoefte gedeeltelijk voldaan door twee gebouwen (30 en 30a) te slo pen en daar een parkeerterrein aan te - leggen. Er komt weliswaar een nieuwe ontsluitingsweg vanaf de Plesmanlaan, maar die blijft voorlopig alleen toegan kelijk voor ambulances. Het andere ver keer .zal zich tijdelijk via het oude zie kenhuisterrein een weg naar de nieuw bouw moeten banen. SYLVIA VAN LEEUWEN Foto: DIRK KETTING

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19