e Wilhelminabrug: iddelpunt in eidens zorgenkind Mandy is wat bang l5*£eidoe<3oiwa/nt hond zoekt: huis CDA wil meer Aandacht voor sport Alle goede dingen bestaan in drieën. )EN OMGEVING C&idóeSomoni ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 PAGINA 15 Hoge Rijndijk is vaak een fM; jenkind geweest voor de Leiden en het hoogheem- ;chap van Rijnland itchien zelfs al wel voor de jeinen. Nu weten we over ijd van de Romeinen on- tende, maar uit 1425 da- het bericht dat, omdat water in de Rijn zeer hoog i de Rijndijk niet goed jrgd was, Claes Claesz Noirtich (een van de vier t meesters), met de am- [tsbewaafders van de be- fende ambachten naar de jk trok om de nodige igelen te nemen, was dus zaak de dijk op te n, waartoe iedere eige- van aan de dijk gelegen verplicht was. Veel land in handen van Leide- en dus zullen die naar of zand gezocht hebben, burgemeesters noteerden klagelijk in de stadsreke- omdat onze poorters ons toond hadden dat de ;vester (de boswachter die domeinen van de graaf Holland beheerde) de uit Katwijk verboden het zand te vervoeren, onze poorters ge- lerd worden, zijn Claes iz. en Symon Jude naar loutvester getrokken, het- aan vertering en ver- ikosten 24 stuivers kostte, later was Leiden erg ac- op andermans grondge- d: op 7 oktober 1425 gingen "J burgemeesters met de -"out van Zoeterwoude naar ^«Nieuwe weg om die te [wektUwen en ten algemenen iejj *e te laten repareren, met I vc ;u volgende eeuwen bleef ondanks de bemoeienis de J* Leiden en Rijnland niet r, eist gesteld met de Hoge Rijn- v In 1660 was Leiden het u dat het besloot zelf in ;rijpen. De burgemeesters dden zich tot Rijnland en lden dat ze plannen had- om tot verbetering van de van de stad de Hoge J^dijk van de Hogewoerd- nrt tot aan de Roombur- rug te effenen, te bestra- zo fraai mogelijk te be- liten, waartoe zij een over ig £)komst met de schout en in en i.bachtsbewaarders van Zoe- n C. J.ivoude wilden sluiten, an detrbij zouden de onder- A4dsplichtigen van hun taak last worden, waartegen ze er jaar een vastgesteld in bedrag naar verhouding de lengte van hun stuk g moesten gaan betalen, nland stemde hiermee in, is de dijk zo zou blijven of naakt worden als die was hoorde te zijn. ideze toestemming van 18 tember 1660 ging Leiden i de slag, en al snel smaak- het resultaat naar meer. t verzoek om de begonnen ttanting en dergelijke voort te zetten tot aan het Leider- dorpsche schouw (de Leider- dorpse) brug zou er twee jaar later komen) en ook de Lage Rijndijk van de Spanjaards- brug tot aan het schouw op dezelfde manier te behande len, werd door Rijnland op 28 oktober 1662 positief beoor deeld. Het contract tussen Leiden en het ambacht Zoe terwoude werd op 5 novem ber getekend; Leiden zou het stuk tussen de Roomburger- brug en het Leiderdorpse schouw, 161'/$ roeden lang, voor 27V4 per jaar onderhou den. In later eeuwen bleef het on derhoud zorgen baren. Zelfs is op het eind van de achttiende eeuw overwogen om een deel van de bestrating op te bre ken en de vrijkomende keien in de binnenstad te gebruiken Leiden was toen te arm om op grote schaal nieuwe straat keien te kunnen kopen. Ook de sloten naast de dijk hadden veel onderhoud nodig. Wan neer een eigenaar van een aangrenzend stuk grond of huis de sloot wilde dempen, kreeg hij daar in het begin van onze eeuw altijd toestem ming voor. Vaak werd dan wél de voorwaarde gesteld dat de aanvrager een riolering zou aanleggen. Op 15 december 1906 wend den de heren Van Kretsc- hmar en Ch. van Spall, samen de directie van de Leidsche Duinwaterleiding Maatschap pij (LDM) vormend, zich tot de Gemeenteraad van Leiden. Ingevolge een compromis van 2 augustus 1894 moest deze steeds toestemming verlenen voor grote bouwplannen en andere investeringen. Er werd toestemming gevraagd voor de bouw van een water toren volgens overgelegde te keningen. Het daartoe aange kochte terrein was 1722 vier- Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een waterrijke stad als Leiden zijn het onmisbare schakels in het wegennet. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte is echter al flink „verstoord" met in 1983 de verschijning van het gemeentelijke Bruggenboek, de onlangs gehouden ten toonstelling „De Leidse Bruggen" en de wekelijkse ru briek „OverBruggen", die inmiddels de 100 heeft over schreden. Samensteller en schrijver is de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Hij put uit materi aal dat is verzameld door een werkgroep van histo risch geïnteresseerden. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het 103e artikel in deze serie. kante meter groot en bewust aan de oostkant van de stad gesitueerd. Door de toene mende vraag naar duinwater daalde de druk in de leiding op bepaalde tijdstippen tot on aanvaardbare laagte. Door nu de toren, die een reservoir van ongeveer 1200 kubieke meter zou krijgen, 's nachts vol te pompen kon deze op de piekuren overdag voor vol doende druk zorgen. B W stelden op 1 februari 1907 de Raad voor met het voorstel accoord te gaan. Wat betreft een teergevoelig punt in de verhouding gemeente- LDM over het toezicht door Gemeentewerken op werken van de LDM adviseerden zij der discussie de toestemming de raad om het toezicht in dit voor de bouw vaif de waterto- geval op te dragen aan de ren en de betonnen reinwa- door de gemeente benoemde terkelder van grote inhoud in commissaris bij de LDM, daar Katwijk. Op deze door W.J. Kret op 7 december 1934 gemaakte foto overheerst de watertoren van de LDM de Wilhelminabrug. worden. A. van Houwelingen een totaalgewicht van 237.035 uit Den Haag moet voor kilo metaal, zelfs berekend op 235.200,- aannemer van het tramverkeer, dat er nooit ge hele stuk (2 percelen) gewor- komen is) waren 9 meter den zijn. De metalen boven- breed, waarvan 5'/2 meter rij- bouw van de in de Hoge Rijn- weg. Het wegverkeer groeide dijk te bouwen brug werd echter veel sterker dan ooit voor 64.400,- aanbesteed aan voorzien was. Nadat op 30 NV F. Kloos en Zn. te Kin- april 1935 C. Godschalk aan- derdijk. genomen had het verbreden Door de oorlogomstandighe- van de Hoge Rijndijk van de den vorderde het werk niet oprit naar de Wilhelminabrug zoals bedoeld was. Maar onder tot en met de Roomburger- het Laatste Nieuws kon de brug werd de brug steeds krant op 11 januari 1919 toch meer een flessehals. Toch SHI melden: „Heden is de nieuwe duurde het nog tot juni 1963 voor de gemeente en de pro vincie op basis van fifty-fifty- verdeling van de kosten (ge- deze voldoende technische kennis bezat. Tegelijkertijd vroeg de LDM om een nieuwe kelder voor gefiltreerd water bij de watertoren in Katwijk te mogen bouwen. Door toe nemend waterverbruik was de afpomping in de bestaande pompput op sommige uren zó aanzienlijk, dat daardoor de filters te sterk werden aange sproken. De Gemeenteraad verleende op 7 februari zon- Wilhelminabrug aan den Hooge Rijndijk voor het ver keer opengesteld, welke ge- beurtenis een eenigszins offi- raamd op een miljoen) over- welstand een aanzienlijke be- cieel karakter droeg. De brug eenstemming bereikten over sparing kon worden verkre- was met een oranje vlag en de de verbreding van de brug. gen. Er was namelijk een aan- driekleur getooid en verschil- Omdat de doorvaartwijdte bod gekomen van de Holland- lende autoriteiten, onder wie sche Maatschappij^van wer- de ingenieurs en de hoofdop- Kort daarop hing de LDM wéér aan de bel bij de Ge meenteraad. Het was wense lijk gebleken om in het ont werp van de watertoren een wijziging aan te brengen en wel voor zover dit nodig was om gebruik te kunnen maken van gewapend beton in plaats van metselwerk en ijzer, waardoor zonder opoffering van soliditeit en uiterlijke van de brug voor de scheep vaart voldoende was (10 me- ter), konden de basismaten Gravenhage, die slechts het werk voltooid werd, gelijk blijven. De breedte werd 17 meter tussen de leu ken in Gewapend Beton te 's- zichter onder wiens leiding f 53.250,- vroeg, tegen de ra- woonden de ingebruikneming ming voor het eerste ontwerp bij. Nadat de brug ten aan- :h< schouwe der talrijke aanwezi- haalbrug aan de kant van de n7 6 WÉ De Raad stemde op 2 mei 1907 gen eenige malen was opge- watertoren. Daartoe werd be- met het voorstel in en niet haald en neergelaten werd zij gin januari 1964 de ophaal- lang daarna heeft de maat- voor het gewoon verkeer brug aan die kant gesloopt, schappij, later de HBM, thans opengesteld. Een aanwinst evenals de brugwachtershuis- met onder meer de HCW in voor onze stad!" Leiden de international HBG Hierna hoefde alleen nog de vormend, de toren gebouwd, hulpweg naast de brug weg- ~r t Gezien de grote kosten (door gebaggerd te worden en was sloot de gemeenteraad een de grotere kelder in Katwijk het kanaal gereed voor inge- tunnel voor voetgangers en kon in die plaats ook in het bruikname. Op de zonnige fietsers onder de oostelijke buizennet vergroot worden) middag van 15 mei 1919 voer oprit te maken dit moest de van totaal 141.000,- wilde de een salonboot van Provinciale LDM een lening van Waterstaat het nieuwe kanaal 150.000,- tegen 4% rente slui- op en neer. Na de plechtighe- ten, waarmee de Raad op 18 den werd meteen druk ge- juli 1907 instemde. Ook met bruik van de Nieuwe Vaart de slootdemping tussen het gemaakt, en dat begon de vol- terrein van de watertoren met gende dag al zo vroeg dat om- de woning van de bewaker en wonenden er zelfs door in de dijk stemde de raad in, en hun slaap werden gestoord, tevens met de verlenging van Maar aldus de journalist: „op de termijn waarbinnen dit ge- den duur zullen zij er wel aan jes. Op 9 juni ging de brug voor auto's zelfs geheel dicht. Kort daarna, op 15 juni, be- gemeente alleen betalen, maar zou voor het overste kende langzame verkeer een grote verbetering betekenen. Dat was de raad wel f 153.000,- waard. De nieuwe ophaalbrug werd wat het bovenstuk betreft op nieuw door Kloos in Kinder dijk geleverd. Met een klap beurd moest zijn van 1 januari gewennen weldra hoort (val) van zo'n 80 ton en de an_ De' Wilhelminabrug als twee enkele ophaalbruggen over het Rijn-Schiekanaal. Foto W. Valent- goed, 1964, kort voor de vernieuwing. tot 1 oktober 1908. men het gerucht niet meer en Inmiddels was het besluit ge- vindt het zelfs een gezellige vallen om de Rijn-Schiever- beweging". Ook ging hij nog binding om de stad heen te in op de kansen voor de lan- leggen. Het nieuwe kanaal derijen langs het kanaal als kwam juist ten westen van de industrieterrein zo was al watertoren over het terrein bekend dat een conservenfa- van het buiten Rhijnstroom. briek (vermoedelijk Van De provincie begon met het Hoogenstraten uit de Joden- graven aan de kant van de kerksteeg) zich hier wilde Trekvliet bij de Lammenbrug. vestigen. Op 27 december 1915 was men zover dat het gedeelte van de in aanbouw zijryje spoorbrug in de lijn Leiden- Woerden tot aan de Span- jaardsbrug aanbesteed kon enkele ophaalbruggen (met Flessehals De twee door Kloos geleverde dere onderdelen naar rato weegt deze brug zeker niet minder dan zijn twee voor gangers. De montage van de klap vond op 15 oktober 1964 plaats, waarna het autover keer het genoegen van de brede brug eerst goed kon be leven. In onze dagen is dat ge noegen niet even groot geble ven. Wanneer echter alle el lende voor de aanleg van de busbaan doorstaan is, zal de brug zijn toch zeer grote nut voorlopig weer ongewijzigd blijven bewijzen. Tot de vol gende ingreep? LEIDERDORP „In de ko mende raadsperiode moeten de accommodatieproblemen van de binnensporten in vol doende mate worden opgelost. Met het oog daarop verdient uitbreiding van bestaande voorzieningen ernstige over weging". Deze passage in het programma van het CDA voor de komende gemeenteraads verkiezingen betekent een be langrijke koerswijziging. Het verkiezingsprogramma werd deze week door de ledenver gadering van de Leiderdorpse afdeling van het CDA goedge keurd. In het concept-programma was er sprake van uitbreiding van de voor de grote zaalspor ten te kleine sportzaal Op Dreef, maar dat werd op voor stel van oud-wethouder H.J. Verdier geschrapt. Verdier bracht nog een oud zeer naar voren. Uitbreiding van Op Dreef was bij de gemeente raadsverkiezingen van 1978 een programmapunt van de VVD. „Alle politieke partijen, het CDA voorop, hebben dat destijds te vuur en te zwaard bestreden. Maar de tijden kun nen veranderen. Strategisch lijkt het me niet verstandig. Noem dan liever een sport hal", aldus Verdier. Maar zo ver wilden de Chisten Demo craten niet gaan. De huidige formulering laat echter alle mogelijkheden open. Volgens het CDA-verkiezings- programma moet er een volks huisvestingsplan komen waar in het woonbeleid wordt vast gelegd. Ook moet de gemeente er wat aan doen om de woon lasten te beperken. Wanneer de grondprijs voor sociale wo ningbouw te hoog zou worden dan moet het grondbedrijf een financiële bijdrage geven. Wo ningbouw in Buitenhof-Mid den/West heeft de hoogsyte prioriteit. De bestemmings planprocedure dient dan ook met spoed te worden afgerond. Ook de locatie Ruigekade, ge legen tussen de Hoofdstraat, de Does en de doorgetrokken Mauritssingel komt voor wo ningbouw in aanmerking. Vol gens wethouder A.H. Meer burg ziet de AWL we) in dat gebied voor sociale woning bouw. Het bestuur van de AWL heeft de gemeente al be naderd en op de nodige spoed aangedrongen. Het CDA is er een voorstander van in de woonwijken de 30- kilometersnelheidsgrens in te voeren. Doorgaand autover keer dient op de hoofdwegen zoals de Persant Snoepweg en de Engelendaal te worden ge concentreerd. Voorts moet er volgens het CDA een groene golf op de Engelendaal komen, maar dan zodanig geprogram meerd dat het langzame ver keer zo veel mogelijk voor rang heeft. Een wens van het CDA is ook het verkeer op de Van der Valk Boumanweg te verminderen. Een hoge priori teit geniet een fietspad langs de Hoogmadeseweg. Voorts dient er een onderzoek te komen naar de levensvat baarheid van basisscholen in de wijk Buitenhof. Opmerkelijk programmapunt tenslotte is dat de burgemees ter op de hoogte moet worden gehouden van de college-on derhandelingen en dat hij in staat zal zijn tijdig de politieke partijen te adviseren. ,- JtUUN: kleejorivangt de eerste twee weken de krant gratis, wordt het abonnement betaald per. episch per maand reF ;er(l JUR EEN KOKER MET TENNISBALLEN AAN: d«jJrCODE/PUATS:. 'Sje V de bon ingerold aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, anertVD Den Haag (postzegel niet nodig). (vj MiM M I M LEIDEN Mandy, de pikzwarte poes van deze week, is wat bang uitge vallen. Daarom zit ze nog steeds in het asiel. Als er mensen naar haar komen kijken, dan kruipt ze in haar mand in het hoekje van haar hok. Wie haar direct benadert, kan een haal over zijn hand krij gen. Spreekt men haar echter eerst wat lieve woordjes toe, dan kijkt ze voorzichtig over de rand van haar mand en tilt ze uiteindelijk haar kopje op. Wie een beetje geduld heeft, kan aan Mandy een fijne kameraad krijgen. Want als ze eenmaal een beetje aan iemand ge wend is, ontpopt ze zich als een hele lieve schoot- poes. In haar hok, met steeds vreemde mensen die naar haar komen kij ken, komt ze niet uit de Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (ot soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag aeslotetv^^ verf en daarom moet Mandy in de krant. Mandy is een poes van zeven jaar oud. Ze is gesteriliseerd en bezit een pikzwarte glan zende vacht. Haar ogen zijn erg lief. Ze zit al sinds februa ri van-dit jaar in het'asiel. Op 7 februari werd ze gevonden in Oegstgeest en kwam eerst in het asiel van Oegstgeest te recht. Al snel kwam ze naar Wil en Mieke Tiele aan het Besjeslaantje. En daar zit ze dus nog steeds. Ze verkoopt zichzelf niet, omdat ze zo bang en schichtig is. Is ze ech ter een beetje aan iemand ge wend dan blijkt Mandy een lieve poes te zijn. Ze is heel rustig en ook wel wat op zich zelf. Daarom is Mandy niet geschikt voor een gezin met jonge kinderen. Dat zou veel te druk zijn. Het beste zou Mandy tot haar recht komen bij een ouder echtpaar of een alleenstaande, die de poes in eerste instantie met fust kan laten. Pas als de poes is ge wend, zou een eerste toenade ringspoging in het werk ge steld kunnen worden. Mandy moet dan heel rustig worden benaderd. De nieuwe baas van Mandy moet dus over een aardige dosis geduld beschik ken. Maar na al deze inspan ningen heeft men een echt lieve poes. Die lekker op schoot komt zitten. En dat is heel wat leuker voor Mandy dan nog langer in het hok van het dierenasiel, waar ze alleen maar banger wordt van al die vreemde mensen. Bojay Het bijzonder lieve hondje Bojay van vorige week is naar een gezin met jonge kinderen aan de Kapteinstraat in Lei-, den gegaan. Voor het bastaard hazewind hondje, dat ge roemd werd vanwege zijn flu weelzachte vacht, was erg veel belangstelling. De tele foon stond roodgloeiend.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15