-ËeidócSouACWit an gemeente SLB hoeft geen geld meer STAD OMGEVING WEEK EINDE uccesvol recital Ronald Brautigam Gemeentelijke advertenties werken slecht Folkclub Horus Leidse wint NS-prijsvraag 0 Met bijdragen van Willem Buijteweg, Paul van der Bijl, Marcel Gelauft, Astrid Schoordijk en Gert Visser. rote Politie (1) I le Ialkenburg is een rustige, pndelijke gemeente en daar ZZZ3oudt het misdaadsyndicaat jich vast en zeker niet op. Dat Bgggaioet mevrouw Sinke, de M|[j|||[Ierwprsp burgemeesters- Bj|||j|||rouw van Valkenburg, vori- 'fc week hebben gedacht toen iqe en^ boodschappen ging doen. jnina-l'j een w'n^ °P bet Castel- 9"umplein parkeerde zij haar iets, zonder deze op slot te Étten. )e verbazing was groot toen ij weer naar buiten kwam en laar fiets verdwenen bleek te ïjn. Ook enig rondzoeken iracht de tweewieler niet te ug en mevrouw Sinke wan- re in- lelde dus maar naar huis jnet let vaste voornemen het ils op 'ureau van de politie is in f alkenburg alleen 's morgens ieopend de volgende mor- [en aangifte te doen bij de po- jtie. )ie ochtend bleek het bureau, lat gevestigd is in het ge- heentehuis, dicht te zijn. Dit indanks de op het bord ver- nelde openingstijden. Ook de 'olgende dag bleek het bu- eau gesloten zonder dat daar- foor een verklaring op de leur zat geplakt. Het ant- erva- voordapparaat van het bu- eau werkte niet, zodat op die franier ook geen uitsluitsel te urige [rijgen was. Politie (2) !9en" De burgemeestersvrouw was 3ren. liet voor een gat te vangen •'n belde naar het groepsbu- «au van de rijkspolitie in iijnsburg waaronder Valken- )urg valt. „U moet toch echt n Valkenburg aangifte doen, J nevrouw", luidde daar het intwoord. Navraag leert echter dat er >ok in Rijnsburg aangifte kan vorden gedaan. De Herman- lad ter plekke laat aangiften ichter liever verwerken door ■Valkenburg en verwijst daar P lan ook naar als een zaak ||Mnren baast heeft. In dit kader bet gemis van een fiets dus kennelijk niet als een spoedeisende zaak worden aangemerkt. De volgende morgen (drie maal is scheepsrecht) was het bureautje in Valkenburg dan eindelijk open. Mevrouw Sin ke kreeg te horen dat haar te- vergeefse beroep op de politie „een vergissing moet zijn ge weest. Normaal hangen we dan altijd een briefje op de deur". Het bureau in Valken burg telt een commandant en nog twee manschappen en als die hebben overgewerkt de paardenmarkt vergde veel van de politie en er ook nog een ziektegeval is, is er niemand meer om het bureau te „bemensen". Waaruit maar weer eens blijkt dat de behandeling van alle burgers hetzelfde is, ook al gaat het hier om de echtge note van het hoofd van de po litie. Maar misschien dat me vrouw Sinke ten gerieve van haar medeburgers wel even haar man op de hoogte wil stellen van haar ervaringen met het plaatselijke politie-ap- paraat. Taboe De hoogte van het inkomen van de Nederlander wordt wel als een van de laatst over gebleven taboe's beschouwd. We weten dan wel zo'n beetje hoe het zit met minima en modaal, maar wat nu precies tweemaal en driemaal modaal is, blijft doorgaans een wat mistig geheel waarin zelfs po litieke voormannen zich kun nen vergissen. Want afgezien van de juiste bedragen, is er ook nog altijd zoiets als ver schillen tussen bruto en netto inkomen. De salarissen die bij de over heid worden betaald, zijn openbaar. Jaarlijks verschij nen er althans begrotingen en daarin zijn die posten gemak kelijk terug te vinden. Dezer dagen belandde de begroting '86 van de Stichting Welzijn Leiden, het Instituut Burger raadslieden en het Leids Edu- AhER li ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 LEIDEN Het bestuur van de Stichting Leidse Binnenstad (SLB) over weegt het jaarlijkse sub sidieverzoek aan de ge- neente in te trekken. Voorzitter R. van Leeu wen vindt dat zijn orga nisatie onafhankelijk van de gemeente moet wor den. Van Leeuwen heeft dit deze week aan wet houder J. Fase (economi sche zaken) meegedeeld. 5Het bestuur van de SLB neemt deze week een be slissing. Het college van B en W hoeft (O.V. bierdoor geen beslissing te nemen over voortzetting van de subsidie aan de SLB. Een dergelijke beslissing lag met name in de VVD-fractie moeilijk, hoewel VVD-wet- B houder Fase en een meerder de bij heid van de gemeenteraad »posi-zich inmiddels voor stopzet ting van de subsidie uitge sproken hebben. Het is de be doeling dat de 15.000 gulden subsidie die de gemeente hierdoor uitspaart, voor pro motie van de stad beschik baar komt. Een belangrijke deel ervan zal vermoedelijk worden overgedragen aan de directie economische zaken. Van Leeuwen is van plan de deelnemers aan de stichting te verzoeken de 15.000 gul den op te hoesten. Dat zal naar zijn mening zonder pro blemen lukken. „De stichting moet de handen vrij krijgen", zegt Van Leeuwen. „Wij zijn een organisatie die waar no dig oppositie moet kunnen bieden aan het gemeentebe stuur. Daarvoor moeten we zoveel mogelijk los van die gemeente komen te staan". Maar ook de discussie in de gemeenteraad over het func tioneren van de Stichting Leidse Binnenstad heeft Van Leeuwen gestoken: „Men heeft de gemeentelijke subsi die aangegrepen om de Stich ting zwart te maken. Waar om weet ik niet. Ik heb er genoeg van dat onze naam in het politieke gekrakeel door het slijk wordt gehaald". Van Leeuwen heeft zich er bij voorbeeld aan geërgerd dat hem verweten werd niet aanwezig te zijn bij een ver gadering van de raadscom missie economische zaken over het functioneren van de SLB. „Er werd gesuggereerd dat ik te lamlendig zou zijn om op te komen draven. Maar ik kreeg de uitnodiging voor die vergadering pas 's- ochtends in de bus en ik kon gewoon niet". Voorzitter Van Leeuwen ont kent dat het de laatste jaren kommer en kwel is geweest in de Stichting Leidse Bin nenstad. „Er zijn wat proble men met het vinden van een voorzitter geweest, maar dat de Stichting de laatste jaren weinig van zich heeft laten horen, zegt niets. Het is nu eenmaal niet het doel van de SLB zoveel mogelijk in de ÏDEN De Leidse Folk- avond een concert in de Waag b Horus verzorgt morgen- aan de Aalmarkt. Het concert wordt gegeven door „Beau Temps sur la Provence". Deze Franse groep speelt melodieën en liederen uit een aantal Franse streken. Het optreden begint om negen uur. Bureau gesloten (zie Politii katief Sentrum op de LC-re- dactie. Daarin de salarisbegro ting van dr? zogenaamde „sof te sector". De directeur van de Stichting Welzijn prijkt op die begro ting met een salarispost van 111.875,84 gulden. De drie konsulenten stadsvernieu wing scoren met een salaris van tussen de 90.000 en 100.000 gulden, de twee kon sulenten samenlevingsopbouw hebben meer dan 80.000 gul den en een van de Burger- raadsvrouwen komt aan ruim 96.000 gulden. De medewer kers van het Leids Edukatief Sentrum brengen allen ruim 30 mille naar huis, maar wer ken niet meer dan 20 uur in de week. Waaruit dan maar weer blijkt dat het werken in de softe sector, voor de zwakkeren in de samenleving dus, een lu cratieve aangelegenheid is. Tevreden Na een half jaar vertoont de begroting al een gat van bijna een ton, de meeste bewoners trekken zich van de hele proef niets of weinig aan, „maar", concludeerde begin deze week wethouder Jos Fase tegen beter weten in: „We zijn erg tevreden over het resultaat' Fase doelde op de proef met het ophalen van huisvuil in Tuinstadwijk in Leiden. Daar wordt sinds begin dit jaar op 1100 adressen het huisvuil in verschillende soorten opge haald. Schillen moeten in containers, die in de wijk zijn geplaatst en glas, papier en metaal moeten in Tuinstad- wijk een aparte blauwe zak. „Misschien hebben, we de prognoses wat te hoog ge steld", zei de wethouder nog in een poging het allemaal wat rooskleuriger voor te stel len. Blijft de vraag welk per centage van de bewoners de proef aan zijn laars moet lap pen, voordat de gemeente toe geeft dat gescheiden ophalen misschien goed voor het mi lieu is, maar dat de medewer king van de gemiddelde Lei- denaar minimaal is. Amateurs (1) De centrale antenne-mast in Oegstgeest wordt beheerd door een clubje goedwillende maar slecht functionerende amateurs. Het bestuur van deze club bestaat uit wethou ders en raadsleden uit diverse regiogemeenten. Hun onbe kwaamheden werden deze week weer eens ondubbelzin nig tentoongespreid. Tijdens een bijeenkomst in het Rijnsburgse gemeentehuis werden zij op de hoogte ge steld van de gang van zaken rond de komst van de twee satellietzenders Sky Channel en Europe TV (tot voor kort nog Olympus TV). De voor lichting bleef oppervlakkig, want „we zijn maar leken", zoals voorzitter mevrouw Jos Fase terecht opmerkte. „Hoe moeten wij er uitkomen als de adviseurs het al oneens zijn", typeerde de Voorscho- tense wethouder Jan van .Leeuwen op zijn beurt de stemming treffend. Kortom, kennis van zaken blijkt hier een schaars goed. Gebrekkig en inefficiënt bestuur zijn het geldverslindende gevolg. Amateurs (2) De vraag is dan ook wanneer het beheer van de mast eens professioneel aangepakt gaat worden. Voor de leden van Dagelijks en Algemeen Be stuur is het lidmaatschap van de Gemeenschappelijke Rege ling één van de meestal vele bijbaantjes. Het secretariaat, directie en financieel beheer zijn in handen van ambtena ren die dat met hun dagtaak voor hun eigen gemeente moeten combineren. Bij de oprichting, enige jaren geleden, was dat niet zo'n pro bleem. De kabelperikelen groeien de laatste tijd het be stuur mede door de snelle technische ontwikkelingen echter boven het hoofd. Op de vraag of er niet eens aan een andere, professionele bestuursvorm moet worden gedacht, wijst secretaris Noor- dermeer schamper lachend op het gebrek aan financiën. „We hebben een ingenieur als free-lance adviseur. Die doet dat bepaald niet voor niets. Hoeveel geld gaan deskundi gen in loondienst dan wel niet kosten?" Vermoedelijk toch minder dan de geldverspillende ma nier waarop nu met het be heer van de kabel wordt om gesprongen. Penibel (1) Het raadslid C. Vreeken in Warmond is van tijd tot tijd goed voor enige overpeinzing. Ongeveer twee jaar geleden zorgde hij voor politieke op schudding in Warmond door zich te distantiëren van de CDA-fractie voor welke partij hij een raadszefel bezette. Tot ieders verbazing vertrok hij niet van het politiek toneel, maar ging als eenmansfractie verder. Christen Democraat noemt hij zich sindsdien. Ook deze week manoeuvreer de het raadslid zichzelf weer eens in een merkwaardige si tuatie. De commissie ruimte lijke ordening behandelde de bezwaarschriften tegen het bouwplan voor de Norre- meerstraat. Eén van de be zwaarschriften bleek medeon- dertekend door het CD-lid Vreeken. Dat leverde een pe nibele situatie op, want Vree ken is ook lid van de commis sie ruimtelijke ordening en moest dus advies uitbrengen over zijn eigen bezwaar schrift. Penibel (2) Vreeken had een simpele op lossing voor het netelige pro bleem. „Ik onthoud me van stemming", zei hij. Die illusie werd hem ontnomen door de voorzitter van de commissie, burgemeester mevrouw G. Hendrickx. „Het gaat niet om een stemming. U moet advies uitbrengen, tenzij u niet aan wezig bent". „Nou dan ga ik wel even de handen wassen", luidde de snelle oplossing van Vreeken. Toch wilde hij wel iets kwijt. De mede-commissieleden en burgemeester zij had hem nog gewaarschuwd: „U moet een zo objectief mogelijk ad vies uitbrengen en het per soonlijke van het algemeen belang scheiden" vreesden het ergste. Vreeken liet tot stomme verbazing van eenie der weten niet voor inwilli ging van het bezwaar te zijn (.jammer voor de bewoners"). En waste vervolgens zijn han den in onschuld. Zeurpiet (1) Slager Van der Zon („Ik heb klanten onder alle partijen. Ook de arbeider weet wat goed vlees is") is een rechtge aarde zeurpiet. Waar hij maar kan, valt hij de gemeente las tig met protest- en bezwaar schriften. Van der Zon kon het destijds goed vinden met voormalig wethouder Cees Waal. Welis waar zijn directe tegenstander in de strijd om parkeerplaat sen maar Waal wist tegenover Van der Zon een eindeloos geduld op te brengen. De sla ger moet daaruit geconclu deerd hebben dat hij serieus werd genomen. Waal schijnt hem ooit verteld te hebben dat een continue stroom van bezwaarschriften de enige manier is om je gelijk te krij gen. En Van der Zon heeft deze raad hartstochtelijk op gevolgd. De nieuwe wethouder van ruimtelijke ordening, Jit Pe ters, zal zijn voorganger niet dankbaar zijn voor dit advies. Want afgelopen donderdag stond de slager er weer met zijn bezwaarschrift. Zeurpiet (2) Het middernachtelijk uur was niet ver meer en de commis sie had er weinig trek in nog een uur naar de over het alge meen zeer uitgebreide excer- cities van de heer Van der Zon te luisteren. Teneinde het bed nog enigszins op tijd te bereiken, gaf men Van der Zon opdracht zijn betoog in precies vijf minuten samen te vatten. Een beetje merkwaardige be doening in een commissie die er doorgaans in uitblinkt di verse notoire zeurpieten uit gebreid aan het woord te la ten, maar Van der Zon zat daar niet mee. Hii kreeg in vijf minuten de zaal plat. Men moest zich aan de stoelen vastklampen om niet gillend van de lach ter aarde te stor ten. Waarna vervolgens het bezwaarschrift werd afgewe zen. Nimmer werd duidelijker aangetoond dat vijf minuten spreektijd voldoende is om prëcies duidelijk te maken waar men voor staat, men 'mag er Van der Zon wel dankbaar voor zijn. Jit Peters zou er als voorzitter van deze commissie verstandig aandoen alle indieners van bezwaar schriften gelijkwaardig aan Van der Zon te behandelen. Ook burgemeester Goekoop kan er wat van opsteken, telt zijn gemeenteraad immers niet diverse 'Van der Zon nen'. Ook hier een maximum spreektijd instellen, bespaart een hoop speeksel, tijd en energie. Wie in Leiden had verwacht dat een gewoon sla ger ooit nog eens een lichtend voorbeeld voor het openbaar bestuur zou zijn. Van der Zon in ieder geval niet. LEIDEN De advertenties, die gemeenten wekelijks in dag- of weekbladen plaatsen om hun plannen aan te kondi gen, hebben nauwelijks resul taat. De advertenties zijn te gedetailleerd, waardoor ze slecht worden gelezen en nau welijks informatief zijn. Dat stelt T.A. Swierenga in een studie naar gemeentelijke voorlichting getiteld „Publica tieplichten en het recht op in formatie van de burger". De studie werd verricht in het ka der van een afstudeerscriptie andragologie aan de Leidse universiteit. Volgens Swieren ga zouden de gelden die de ge meenten voor de advertenties uitgeven nuttiger gebruikt kunnen worden om de burger te informeren. De scriptie komt voort uit een verzoek van het voormalige hoofd van de afdeling voor lichting van de gemeente Lei den, J. Lelieveldt. Hij consta teerde dat de wettelijke publi catieplicht van de gemeente (bijvoorbeeld ten aanzien van de hinderwetvergunningen) zoveel geld kost, dat er steeds minder geld is voor andere ta ken van de afdeling voorlich ting. Hij vroeg zich af of ande re gemeenten dat probleem ook kennen. Uit het onderzoek, waaraan totaal zestien gemeenten in Zuid-Holland meewerkten, blijkt dat dat niet het geval is. Volgens Swierenga omdat de andere vijftien gemeenten in tegenstelling tot Leiden meestal niet in dagbladen ad verteren maar in huis-aan- huisbladen. De vraag is wel, aldus Swierenga, in hoeverre dergelijke bladen en dus de gemeentelijke advertenties worden gelezen. Volgens haar is dat niet na te gaan. De wettelijke voorschriften ten aanzien van publicatie zouden volgens de onderzoe ker minder uitvoerig moeten worden om de gemeenten te gemoet te komen. Beroepspro cedures rond gemeentelijke beslissingen zouden helemaal uit de advertenties geschrapt moeten worden. De wetgever zou een regeling op het gebied van openbaarheid van bestuur moeten opstellen waar de bur ger echt iets aan heeft. „IK HEB GENOEG VAN HET POLITIEKE GEKRAKEEL" vef" pEN Ook voor het ;de concert in de Interna ls pianistenserie van K [as weer een enorme pu- [e belangstelling. De Ka- Dienst- lal bood maar nauwelijks bende ruimte aan de vele ken die waren gekomen leze keer naar een pianist m F eigen bodem, Ronald Hf^^tigam. te luisteren. Deze een gevarieerd program- net werken van Mozart, bert, Schönberg en Rach- noff •ecital werd geopend met te in D groot, KV 576, Wolfgang Amadeus Mo- Hoewel er technisch en muzikaal eigenlijk niets op aan te merken viel en er ontegen zeglijk veel moois in te horen was, maakte het spel van de pianist toch een net iets te makkelijke indruk. Met name het allegretto werd wel erg vlug gespeeld. Het leek een beetje alsof dit stuk een „war- ming-up" moest vormen voor wat erop volgde, de Sonate in A groot, D.959, van Franz Schubert (1797-1828). Brauti gam is in deze muziek echt he lemaal thuis. Dankzij een prachtig soepel legatospel en een sublieme toonvorming ko men de talrijke melodieuze passages heel mooi naar voren. Daarbij was er sprake van uit stekende opbouw in het spel, een uitgekiende balans van spanning en ontspanning. Na de pauze speelde Ronald Brautigam uiterst geconcen treerd Sechs kleine Klavier- stücke, opus 19,door Arnold Schönberg (1874-1951), ge schreven naar aanleiding van de dood van diens vriend en leermeester Gustav Mahler. Het zijn zes extreem korte stukjes waarin het thematisch materiaal voortdurend veran dert. In relatie met dé rest van het programma, dat ook het nodige vuurwerk behelste, be tekenden deze Stücke een ver stilling. Tot slot vertolkte Brautigam de Variaties op een thema van Chopin van Serge Rachmani noff (1873 -1943). De overkoe pelende struktuur van het ge heel is een vierdelige Sonate vorm, maar de 22 variaties worden achterelkaar doorge speeld, zodat het werk klinkt als één geheel, waarin de struktuur toch ondergeschikt blijkt aan de enorme emotio nele werking, die er van uit gaat. Het werk werd met veel overgave en passie gespeeld, soms zelfs een beetje veel van het goede. ANNETTE JASPERSE (ADVERTENTIE) De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren de winnaars ge huldigd van een prijsvraag, waarmee de NS deze maand aanwe zig was op de Leidato-huishoudshow. „Waarom is de trein zo gek nog niet?", was de vraag die aan de 3.500 deelnemers aan de prijsvraag werd voorgelegd. „De trein is niet te evenaren, wil je tijd, geld en zenuwen sparen", was het antwoord van mevrouw M. Veenman uit Leiden. Zij won daarmee een NS-jaarkaart. Drie andere deelnemers aan de prijsvraag gingen met een kortings kaart naar huis en vijf deelnemers kregen een dalurenkaart. Het gezelschap reisde gistermiddag vanuit Leiden met een speciale trein naar Den Haag om daar de prijzen in ontvangst te nemen. De NS viel overigens zelf op de Leidato ook in de prijzen. De stand van de spoorwegen bleek het meest informatief ingericht. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. NOG VRAGEN OVER HET FISCAAL NUMMER? dezer dogen heeft u. net als alle andere mensenvan 15 jaar en ouder in uw omgeving, een brief ontvangen van de belastingdienst. Daarin werd u een belastingnummer, het fiscaal nummer, gegeven. Is het u met duidelijk of hebt u nog vragen7 Bel dan (gratis) 06-0543. De medewerkers van de BelastmgTelefoon helpen u graag. BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13