Al 1 Bericht over minder iRussische raketten niets I Man na gijzeling kind weer snel vrij Onenigheid kabinet over brief aan Kamer BON: Ït: 16 km file d Den Haag KGB-agent naar VS overgelopen Politie zit met vijfhonderd kippen 73 Frankrijk maakt neutronengranaat Telefonisch DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Weslerpers, behorende lot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excT5% BTW)10,61 per mm, kleintjes! 0,43 per mm. Vrijdag 27 september 1985, 76e jaargang no. 23308 Afvalverwerking, straatkinde ren in de Derde Wereld en ge sprek met de minister-presi dent in „Hier en nu" op Ned. I om 21.25 uur. Op Ned. II om 19.35 uur mini play back-show en om 23.35 uur Nederlandse filmdagen. HET WEER In de nacht en ochtend plaat selijk mist en minimumtempe ratuur omstreeks 10 graden. Overdag droog en perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Weinig wind. Zon op: 07.36; onder: 19.25. Schev. hoog water: 3.27 en 15.57; laag water: 11.46 en 00.04 uur. HAAG Enkele kleinere aanrij- n met alleen materiële schade en vanmorgen ongebruikelijk lan- jes veroorzaakt op de rijkswegen Den Haag. Door de dichte mist wa- V~\4r botsingen en raakten auto's van yeg op de A 12 van Zoetermeer Voorburg en de A 13 van Rotter- ^_^naar Leidschendam. Op beide we- formde zich totaal zestien kilome- le, zo meldt de verkeerscentrale in hm jergen. Ernstige aanrijdingen of JU ngbotsingen hebben zich niet voor- Kapsel? Het Parijse foto model Sophie Salmon showt hier op de Champs Elysee een door kapper Paul Suissa ge maakt „kapsel", dat gerust een kunststuk ge noemd mag wor den. Het gevaar te, dat 2 meter lang en 1 meter 60 hoog is, weegt overigens 13 kilo. WASHINGTON Een hoge ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van justitie heeft bevestigd dat de Russische diplomaat, Vitali Dzjoertsjenko, die een belangrijke agent zou zijn van de geheime dienst KGB, is overgelo pen naar de Verenigde Staten. Het overlopen van de KGB-agent was gisteren gemeld door de Los Angeles Times. Dzjoertsjenko, een ad viseur van het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken, zou in augustus tijdens zijn ver blijf in Rome zijn verdwenen en momenteel in de VS zijn. Volgens de Amerikaanse tv-omroepmaatschappij NBC weet de overge lopen KGB-agent zeer veel over de Russische spionage-activiteit in de VS, West-Europa en Latijns-Amerika. GRONINGEN De Groningse politie zit met vijfhonderd kip pen. De dieren werden vannacht in 23 kratten aangetroffen op een kruising van de ringweg rond Groningen. Vermoedelijk zijn ze van een vrachtwagen ge- vallen; van de auto werd name lijk ook een metalen zijschot ge vonden. Van de wagen zelf ont breekt elk spoor. Benzine morgen 3 cent goedkoper ROTTERDAM De benzi ne wordt morgen drie cent per liter goedkoper. Daarmee komen de adviesprijzen aan de zelftank uit op 182 cent voor een liter super en 176 cent voor een liter normale benzine. De prijzen voor die sel en huisbrandolie zakken met twee cent tot 123,4 cent, en tot gemiddeld 99,8 cent. LPG blijft 73,9 cent per liter. De prijsdaling heeft als voor naamste oorzaak de aanhou dende daling van de dollar koers. VAN DEN BROEK EN CDA AFHOUDEND (Van onze I parlementaire redactie) |W1 DEN HAAG LOS AN- GELES Het Tweede el Kamerlid Joep de Boer, buiteniandspecialist van Y bet CDA, heeft afhou dend gereageerd op een bericht in een Ameri kaanse krant dat de Russen bezig zijn een aantal SS-20-raketten te ontmantelen of te ver- plaatsen. Volgens De '1 Boer verandert dit vooralsnog niets voor ons land. Hij wees erop ^^Jdat Nederland moet af gaan op de cijfers die door de Amerikaanse p 8 regering officieel ver strekt worden. „De Sov- bereid geweest eigen getallen te geven", al dus De Boer. Het Amerikaanse dagblad Los Angeles Times meldde gisteren dat de Sovjet-Unie 27 op West-Europa gerichte kaanse regering. Deze zou raketsystemen bevatten die inmiddels allang zijn weg gehaald. Van den Broek Ook minister Van den Broek (Buitenlandse SS-20's had verplaatst of ken), die in New York ver- ontmanteld. Het blad zei deze informatie te hebben verkregen van Amerikaan se regerings- en NAVO- blijft, zegt in een reactie: „Voor Nederland maakt het geen enkel verschil of de Russen SS-20's overbrengen functionarissen. Volgens het naar een ander deel van de blad is het niet onwaar schijnlijk dat de Russen vóór 1 november nog eens 36 SS-20's terugtrekken, zo dat zij hun totaal terugbren gen tot 378. Dit is precies het aantal, waarbij Neder land heeft gezegd geen kruisraketten te zullen sta tioneren. Volgens de Los A/igeles Times is er overi gens iets niet in orde met de jet-Unie is immers nooit opgaven van de Ameri- Sovjet-Unie". De bewinds man doelde op het mobiele karakter van de betreffende raketten. In New York heeft het ver wondering gewekt dat Van den Broek tevoren al „wist" dat zijn gesprek met de Russische minister Sjevard- nadze over de problematiek van de raketten niets zou opleveren. Daags na dit ge sprek zei Van den Broek in de vergadering van de Ver enigde Naties dat plaatsing van kruisvluchtwapens „vrijwel onvermijdelijk" was geworden. Die uitspraak en andere stonden echter al op papier, voordat de minister het ge sprek met Sjevardnadze in ging. Dat bleek doordat de kant en klare toespraak van de minister tot de VN-ver- gadering tevoren aan jour nalisten was uitgereikt. In het NCRV-radioprogramma „Hier en Nu" gaf Van den Broek gisteren het een en ander toe. V^nrtf zijn be zoek aan Moskou in april, toen hij met Gromyko (de vorige Russische minister van Buitenlandse Zaken) sprak, was hij „pessimis tisch" geworden over de be reidheid van de Russen tot wapenvermindering. Ruding in Peking geopereerd aan blindedarmontsteking PEKING Minister Ruding van Financiën is tijdens zijn verblijf in China in Peking geopereerd aan een acute blindedarmontsteking. De operatie is zonder complica ties verlopen. Volgens zijn ministerie ziet het ernaar uit dat Ruding volgens schema aanwezig zal kunnen zijn bij de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds en de daaraan vooraf gaande besprekingen in de Zuidkoreaanse hoofdstad Se oel. De minister moet daar 3 oktober arriveren. Ruding is voorzitter van het beleidsbe palende Interim Committee van het IMF. Ruding reist via Peking om daar met de Chinese regering besprekin gen te voeren over een aan tal IMF-zaken. Ook de fi nanciële relaties met Neder land (onder meer het bank wezen) stonden op de agen- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het con flict tussen de ministers De Ruiter (Defensie) en Van den Broek (Buiten landse Zaken) gaat niet, zoals gedacht wordt, over de tekst van het eventueel met de Amerikanen te sluiten verdrag over de kruisraketten. De tekst van het verdrag is reeds geheel en al klaar, zo zeg gen kringen rond het ka binet. De beide CDA-be- windsleiden hebben one nigheid over wat er in de brief moet komen te staan, waarmee de rege ring zonodig het concept verdrag aan de Tweede Kamer zal aanbieden. Minister De Ruiter wil daarin opgenomen hebben dat Neder land „niet buiten zijn eigen wil bij een militair conflict kan worden betrokken". Van den Broek is daar echter fel op te gen. Zijn verzet gaat niet eens zozeer over de inhoud van de passage, maar over de indruk die zoiets kan wekken naar buiten. Van den Broek is voor al bang dat NAVO-bondgeno- ten gaan denken dat Neder land „weer bezig is met een truc". De Sovjet-Unie zou daaruit kunnen afleiden dat Nederland een vetorecht heeft, waardoor er afbreuk ge daan wordt aan de afschrik kende werking van de kruis raketten, meent Van den Broek. De Ruiter houdt niettemin Vast aan het opnemen van de geciteerde passage, omdat naar zijn mening brede lagen in de Nederlandse bevolking bang zijn dat er ooit een „gekke Amerikaanse president komt, die voorgoed met de Russen wil afrekenen en daartoe de opdracht geeft raketten te lan ceren, ook die in Woens- drecht". De Ruiter wil mensen met deze angst gerust stellen door te wijzen op de procedu res in de NAVO, die naar zijn mening zo'n solo-actie van een Amerikaanse president onmo gelijk maken. Ook denkt de minister op deze manier het hoofd te kunnen bieden aan de kritiek van de PvdA dat de regering een ongrondwettig verdrag wil sluiten. Pag. 4: „Nee" op het laatste moment blijft mogelijk DOLLARKOERS WEER BOVEN DRIE GULDEN AMSTERDAM/NEW YORK De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren voor het eerst sinds april 1984 onder de drie gul den beland. Na een duikeling van zes cent noteerde de munt 2,9945 gulden. Later trad herstel op in de VS waardoor de dollar weer opwaarts ging en gistermiddag 3,02 gulden noteerde. Vanochtend tijdens de valutahan- del in Amsterdam ontstond een advieskoers van 3,003 gulden. Het later opgetreden herstel heeft gisteren niet kunnen voorkomen dat de'koersen op de Amsterdamse effectenbeurs met guldens te gelijk omlaag gingen. De voortgezette daling van den Amerikaanse dollar gisteren, is waarschijnlijk veroorzaakt doordat bijna alle. westerse centrale banken al dagen miljoenen dollars in de markt pompen. Daarbij schijnt Japan het voortouw te nemen. Vandaag moet voor een dollar 3,06 gulden worden betaald, terwijl verkoop 2,94 gulden opbrengt. Staatssecretaris Bolkestein van economische zaken heeft gisteren in een rede voor de Ne derlandse Kamer van Koophandel in New York gezegd dat het Nederlandse bedrijfsle ven een lagere dollarkoers wel aankan. „De groei van onze export naar de VS zal verder afvlakken, maar een deel van de bedrijven die van de hoge dollarkoers hebben geprofi teerd om hun uitvoer te vergroten, zal de po sitie op de Amerikaanse markt kunnen con solideren". Pag.8: Lage dollar bezorgt beurs zwarte dag. 'hristo" in Leiden Christo met de Pari/se Neuf kan, moeten wij *Uien heel wat goedkopere ier kunnen met de Lou- vg. Dat dachten 23 Leid- J Studenten, die hun stu- ~\\enwoning aan de Heren- y^}ht 43 op een orginele s^ler wilden fotograferen, ermorgen trok men naar \erdam om in de haven benodigde verpakkings- eriaal te kopen. Negen- erd vierkante meter M_yg men mee tegen beta- van 125 gulden. Van- ging men aan het werk. reusachtige witte lappen d de brug op de kruising hS^enesteeg en Herengracht tpaktOok het verkeers- d, een lantaarnpaal en schuin op de brug gepar- rde auto werden meege- 7e/7. Het karwei was om 1 twee geklaard, hetgeen r d gevierd door een geza- ilijke duik in de Heren- sht. De in het wit gehulde blijft nog enkele dagen WBtbewonderen; de Leidse He heeft althans toege- d niet te zullen ingrijpen. (ADVERTENTIES) HET DIACONESSENHUIS LEIDEN In verband met de viering van Leidens ontzet zijn de poliklinieken op 3 oktober gesloten. Dief aangehouden LEIDEN Door het alert op treden van de eigenaar van een vissportwinkel aan de ha ven heeft de politie gisteren de man die zaterdag een dure hengel uit zijn winkel stal, aan kunnen houden. Terwijl de ei genaar in het magazijn bezig was, nam een man een hengel van 1000 gulden uit de winkel mee niet wetende dat hij slechts vijf van de in het totaal negen delen had gestolen. De eigenaar van de winkel belde zijn collega's op om hen te waarschuwen voor een man die zou trachten de ontbreken de delen van de hengel te be stellen. Enkele dagen later meldde de man zich in één van de vissportwinkels waar na hij door de politie kon wor den Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ROTTERDAM Een 29-jarige Rotterdammer die het afgelopen week einde na een diefstal op het Zuidplein in Rotter dam een vierjarig jongesje anderhalf uur heeft gegij zeld en met een mes be dreigd is een dag na zijn aanhouding weer uit een psychiatrische inrichting ontslagen, zo is gisteren bekend geworden. Hoe wel een krankzinnigver klaring was afgegeven en de burgemeester van Rot terdam een inbewarings telling had gevorderd, meende de inrichting de man ook ambulant met medicijnen te kunnen be handelen. Volgens de persofficier van justitie in Rotterdam, mr. R.A.F. Gerding, heeft het ont slag uit het centrum St Bavo in Noord wijkerhout zonder overleg met politie en justitie plaatsgevonden. Dit is volgens de krankzinnigenwet echter ook niet nodig, omdat de be handelende medici daarover zelfstandig kunnen beslissen. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie is de man overigens inmiddels alsnog naar een andere psychi atrische inrichting overge bracht, nadat een psychiater van de GG en GD in Rotter dam opnieuw had geconsta teerd dat opname dringend ge wenst was. nigverklaring en een in bewa- ringstelling zo snel weer op vrije voeten wordt gesteld, al dus mr. Gerding. Daarover be staat overigens ook verschil van mening tussen justitie en de medische wereld. Volgens Gerding worden politie en jus titie geregeld afgescheept met verdachten die vanwege hun geestelijke gesteldheid in feite, niet in de cel thuishoren, maar die om voor justitie onduidelij ke redenen niet opgenomen blijven in inrichtingen. De moeder van het betrokken jongetje is nadat ze had ge hoord dat de verdachte weer op vrije voeten was met haar zoontje ondergedoken omdat zij bang was de man nogmaals* tegen te komen. Zij en haar zoontje hebben zich ook onder doktersbehandeling moeten stellen. PARIJS Franse geleerden zijn bijna klaar met het beproeven van een neutronengranaat, die in 1992 voor het Franse leger beschikbaar is. De neutronengranaat, die de naam Hades draagt, is ontworpen om veel slachtoffers te maken door sterke straling, terwijl scha de aan bouwwerken beperkt blijft. „Hoewel het wapen lijkt op andere kernwapens, verlaagt het de drempel voor gebruik terwijl de effectiviteit van een aanval wordt vergroot", zo staat in het Franse defensieblad „Armées d'Aujourd'hui" dat de ontwikkeling van de neutronengranaat onthulde. De VS hebben hun neutronenbom niet in produktie genomen uit vrees dat stationering in West-Europa de kans op een kernoorlog zou vergroten. Europa protesteerde dan ook fel tegen de plannen. De Franse granaat is volgens het defensieblad bedoeld om „het laatste waarschuwingsschot te geven". Er blijkt sinds de oliecrisis veel meer telefonisch te worden vergaderd. Al van 1930 af is deze vorm van vergaderen mogelijk, maar het bedrijfsleven heeft in 1973 deze kostenbesparende manier pas echt „ontdekt". Overdag vergheren de zakenlieden door de telefoon, 's avonds is de beurt aan verenigingen en stichtingen. Een computer zorgt er nu voor, dat de vergaderingen sneller en efficiënter kunnen worden gehouden. Nadeel blijft dat een deelnemer aan zo'n vergadering niet even naar huis kan bellen of een bepaald drankje al koud staat. Daar staat tegenover i bant kan lezen; en dat is dan natuurlijk de Leidse Courant De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend n envelop tonder postzegel opsturen naar: mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CeidócSoutont i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1