Tevredenheid over belastingen in Noordwijkerhout „Veel onverschilligheid bij burgers en politie" Lagere tekorten Tripodia Katwijk^ Scouting Zoeterwoude viert 40- jarig bestaan CeidaeSomtmt Gemeente Zoeterwoude komt uit zonder belasting verhogingen Wilma v.d. Steegmiss Jaarmarkt '85 EVENWICHTIGER BEVOLKINGSOPBOUW IN HAASWUK LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 PAGINAS Tasjesdieven aangehouden SASSENHEIM De politie van Sassenheim heeft gister ochtend twee Peruanen aange houden die in Motel Sassen heim probeerden een tasje te stelen. De Peruanen verbleven illegaal in Nederland en zullen vermoedelijk worden uitgewe zen. De politie hoopt met de arrestatie een einde te maken aan het stijgende aantal tasjes roven in het motel. Het is de laatste paar weken een aantal malen voorgekomen dat in de eetzaal van het motel een tasje van de stoelleuning werd ge stolen. ZOETERWOUDE Ondanks alle sombere verwachtingen is het college van b en w van Zoeterwoude er in geslaagd een sluitende begroting voor het jaar 1986 te presenteren. Daarbij kon tevens een be langrijk aspekt worden verwe zenlijkt, namelijk het niet ver hogen van belastingen en ta rieven. Uitgaande van de bestaande uitgangspunten stelt het colle ge dat de komende jaren - tot en met 1989 - de begroting en consoliderend karakter zal hebben. De gunstige vooruit zichten worden mede verzoor- zaakt door enkele meevallers zoals een hogere vergoeding van het Rijk voor de kosten van het onderwijs, de daling van de rentestand en het aan wenden van vrije middelen en reserves voor extra afschrij vingen. De begroting 1986 sluit met een post onvoorziene uit gaven van ƒ73.000,-. Ziet het financiële plaatje er dus redelijk uit, er zijn ook zorgen. In het bijzonder de woningbouw is een groot fi nancieel zorgenkind. Door Riik en Provincie in de steek gelaten door de invoering van de wet op de Stads- en Dorps vernieuwing dreigt er een te kort te ontstaan van 1.5 mil joen gulden op het bestem mingsplan Hoge Rijndijk west- II. Een bedrag van 400.000 gulden is geraamd voor het onderhei- en van het gemeentehuis om dat het oude gedeelte blijft verzakken. Diverse bruggen - waaronder de Geerbrug en de Lagerbergerbrug - zullen grondig aangepakt moeten worden omdat de kwaliteit zeer matig is. Voorts zullen twee bruggen aan de Noord- buurtseweg geheel vernieuwd moeten worden. De herinrichting van de Dorpsstraat zal, na overleg met de aanwonenden en win keliers in het vooijaar van 1986 gerealiseerd worden. Te vens zal de toegezegde ver fraaiing van het dorpsplein ter hand worden genomen. De parkeeroverlast van vrachtwagens - al vele jaren een punt van discussie - lijkt het einde te naderen. Binnen kort zal een proef worden ge nomen voor drie maanden op het parkeerterrein aan de Mie- ning. Gelijktijdig zal dan een parkeerverbod voor vrachtau to's in het dorp zelf van kracht worden. Een extra kostenpost wordt in 1986 verwacht ten aanzien van de Zuidbuurtseweg tussen Zonnegaarde en Geerbrug. Deze waterkering kalft af en herstel zal circa 250.000,- gaan kosten. Op het verlanglijstje van de fietspaden staat de verbinding Ommedijkseweg-Nieu we weg het hoogst genoteerd. Ook een fietsverbinding langs het Wed- depad alsmede verbetering van het Gelderswoudse Kerk- pad met aansluiting richting Benthuizen heeft de aandacht van het college. Op onderwijsgebied stelt het college van ben w voor na te gaan of het mogelijk en wen selijk is om ten behoeve van de hoogste groepen van het basisonderwijs de computer op school te introduceren. Bruidspaar ontdekt brand OUDE WETERING Een nieuwbouwwoning aan de Schoener in Oude Wetering is vannacht flink beschadigd als gevolg 'van brand. De brand werd ontdekt door een bruid spaar, dat na het einde van het bruiloftsfeest omstreeks half drie 's nachts thuiskwam om de eigen nieuwe woning aan de Schoener te betrekken. Man en vrouw ontdekten de brand in de in aanbouw zijnde flatwoning tegenover het ei gen huis en waarschuwden de brandweer, die het vuur snel kon blussen. De brand is on- staan in een kast van kunst stof, die vermoedelijk door vandalen is aangestoken. De schade loopt in de duizenden guldens; de woning is zwartge blakerd en de betonnen vloer plaat is gebarsten. Eerste paal OEGSTGEEST Burgemeester Scheenstra sloeg gis termiddag de eerste paal voor de bouw van tien luxe wonin gen aan de Abtspoel- weg te Oegstgeest. Dit bouwplan, in de nabijheid van de An tennemast, is zeer ri ant en de woningen worden dusdanig ge groepeerd, dat men kan spreken van een hof. Compostvaten via gemeente voordeliger NOORDWIJKERHOUT Wethouder Heemskerk (VVD) vindt niet dat de verkoop van VAM-compostva- ten door de gemeente nadelig is voor de plaatselijke de tailhandel. De heer Sluis (CDA) stelde hierover gister avond vragen in de raadsvergadering. In de handel zijn de betreffende vaten al jaren te koop voor ongeveer 150 gulden. De gemeente wil ze vanaf de gemeentewerf voor de VAM gaan verkopen beneden de kostprijs door een subsidie van bijna 20 gulden per vat. De vaten komen dan op 99 gulden. Maar erg concurentievervalsend vond de wethouder dit niet want in al die jaren schatte hij dat er niet meer dan vier of vijf van die vaten door plaatselijke winkeliers verkocht waren. Uit milieubelang wil de gemeente de vaten voor deze lage prijzen gaan slijten. Aanstaande maandag wordt er in De Schelft voor de inwoners een voorlichtingsavond over deze zaak gegeven. Woningen in parkje Zeeburg NOORDWIJKERHOUT In een deel van het parkje in Zeeburg zal aannemingsbe drijf Wiela elf woningen gaan bouwen. Gisteravond ging de gemeenteraad ak koord met de verkoop van 3700 m' langs de Groeneweg voor bijna een miljoen. De PvdA was tegen omdat het hier gaat om vrije-sectorwo- ningen. De socialisten vrezen dat deze elf huizen ten koste zullen gaan van het aantal nog te bouwen woningen in de gesubsidieerde sector. Geen extra-geld voor woningbouw ZOETERWOUDE Een voorstel van Progres sief Zoeterwoude om van het rekeningsaldo van de gemeenterekening over 1983 het tota le batig saldo is 400.000 gulden een bedrag van 100.000,te bestemmen ten gunste van de bouwplannen voor de sociale woningbouw kreeg niet de steun van de andere frakties. Burgemeester Houdijk hield zelfs een pleidooi om het voorstel van de progressieven nadruk kelijk af te wijzen. Burgemeester Houdijk: „Ik denk niet dat het verstandig is om gemeente gelden te bestemmen voor activiteiten waar voor feitelijk rijk en provincie moeten opdraai en". Zowel CDA als VVD steunden de zienswij ze van de burgemeester al zei de liberaal P. Kremer wel dat „wellicht de reservemiddelen aangesproken moeten worden". NOORDWIJKERHOUT Alle politieke partijen spraken gisteren tijdens de algemene beschouwin gen op de voorgestelde begroting van het college van B en W hun tevre denheid uit over het feit dat in het komende jaar geen belasting verhogin gen hoeven worden door gevoerd en dat zelfs een inflatiecorrectie niet no dig zal zijn. Over de aan leg van een vijfde voet balveld voor VVSB zijn de partijen minder te spre ken. Over enkele zaken zijn alle partijen het ongeveer wel eens. Allereerst vindt men dat de Streekmuziekschool te kort is geschoten in haar taak. Voor 1 januari van dit jaar had de gemeenteraad algemeen vor mend muziekonderwijs op de basisscholen ingevoerd willen zien. Dit is niet gebeurd en daarom moet Noordwijkerhout maar uit de muziekschool stappen. Sommige partijen stellen wel als voorwaarde dat het geld (150.000 gulden) voor muziekonderwijs beschikbaar blijft. Verder vinden alle partijen dat het ledental van VVSB niet dusdanig is toegenomen dat daardoor de aanleg van een vijfde veld voor 230.000 gulden gerechtvaardigd wordt. De EZP wijst er in dit verband op dat door de terugloop van leden bij diverse clubs en ver enigingen er binnen enkele ja ren grote financiële problemen kunnen komen. Extra subsidie zou dan wel eens gewenst kunnen zijn. Ook het verkeer krijgt dit jaar ieders aandacht. Nu in 1986 begonnen kan worden met het doortrekken van de Victori- berg, vraagt D'66 om veilige oversteekplaatsen. Om het parkeerprobleem in het cen trum op te lossen kiest het CDA voor een parkeerterrein achter bakker De Vroomen in de Zeestraat. Maar de PvdA waarschuwt dat voorkomen moet worden dat e parkeer voorziening in het orp wordt afgestemd op de „zaterdag pie ken". D'66 becommentarieert de gemeentelijke plannen om een trotoir aan te leggen langs de Zeestraat Een speciale voetgangersbrug over de BAVO-sloot vindt deze partij wat overbodig. De EZP vraagt nog om een experiment voor een snelheidsbeperking van 30 km in enkele wijken in De Zilk en Noordwijkerhout. Voorts vraagt deze partij om eventuele herinrichting van de Zilkerduinweg te ontwik kelen in samenspraak met de Zilker bevolking. Het woningprobleem in Noordwijkerhout is bekend. Al in de loop van het afgelopen jaar was gebleken dat CDA en PvdA wel voelden voor ge meentelijke subsidie om op die manier huurwoningen met lage huren te realiseren voor de minder draagkrachtigen. Gedacht moet hier worden aan woningbouw op de terrei nen van de afgebroken Prin- senhofschool en op die van de Zonnebloemschool. De PvdA geeft een heel eigen visie in een toevoeging „gemeente en lage inkomensHierin stellen de socialisten dat in de ge meente het draagkrachtbegin sel een rol moet spelen. De PvdA erkent dat de gemeente geen inkomenspolitiek mag voeren en de mogelijkheden om de zwakken te ontzien zijn dan ook gering. Toch komt de partij met een pakket maatre gelen. Er wordt o.a. voorge steld dat mensen met een laag inkomen bijvoorbeeld goedko per kunnen leszwemmen of goedkopere lidmaatschaps kaarten kunnen aanschaffen voor de bibliotheek en andere gesubsidieerd instellingen en verenigingen. Verder stellen de socialisten voorin het ste nen gebouw van de Prinsen hof een kinderdagverblijf en een peuterspeelzaal onder te brengen, benevens een vrou wentrefpunt. Kolonel J. van den Ban feliciteert de nieuwe groepscommandant met zijn benoeming. Burgemees ter Bruggeman ziet toe. INSTALLATIE ADJUDANT H. LEPPINK LEIDERDORP „Er is een stroom van wetten ingevoerd in de laatste jaren. De burgei heeft geen overzicht meer weet niet eens van het bestaan van sommige wetten af. De naleving van die wetten wordl dan onduidelijk, er ontstaat onverschilligheid, zowel bii burgers als politie. Er is sprake van een massale criminaliteit. De politie staat ter discussie Maar de politie is niet verant woordelijk voor de maatschap pelijke veranderingen", aldus adjudant H. Leppink (45) gis termorgen bij zijn installatie als groepscommandant van de rijkspolitie van Leiderdorp, waar ook de gemeenten Wou- brugge en Koudekerk onder vallen. Volgens adjudant Leppink ma ken de omvang die de crimi naliteit heeft aangenomen en de door de daders gevolgde methodes de oplossing van een delict in deze tijd heel wat minder zeker. „De politie houdt zich tegenwoordig voor al bezig met verkeer, vandalis me en conflictsituaties. Veel taken blijven liggen. Ik zal er naar streven de bewoners van Leiderdorp, Koudekerk en Woubrugge een veilig gevoel te geven. De politie moet weer de straat op. Burger en politie man hebben weinig vertrou wen in elkaar. We moeten de moed hebben elkaar te corri geren. De politie moet een menselijk gezicht krijgen", stelde de heer Leppink. Manager De nieuwe groepscommandant bepleitte ook een beter toe zicht op de speciale controle- en opsporingsdiensten. „Er moet meer duidelijkheid ko men over de samenwerking tussen deze diensten en de re guliere politie", zo stelde hij. Adjudant Leppink was de af gelopen zes jaar groepscom mandant van de politie van Nieuwkoop. Daarvoor was hij werkzaam in Vinkeveen en Jutphaas. Hij is getrouwd en heeft vier kinderen. Kolonel J. van den Ban, hoofd van de rijkspolitie van het dis trict Den Haag verichtte giste ren in het gemeentehuis van Leiderdorp de installatie van de groepscommandant die, zo als hij zei, in de huidige om standigheden meer manager zal zijn. Een beleidsman aan de basis, terwijl de uitvoeren de taken nu bij de kaderleden berusten. „Bij de gemeentelijke herinde ling zullen wij het principe van grotere rijkspolitiegroepen gaan hanteren. Die zijn flexi beler", aldus kolonel Van dfn Ban. Het hoofd van de rijkspo litie ging in zijn toespraak ook in op de veranderingen bij de rijkspolitie. „Het aanbod van werk neemt toe, de hoeveel heid personeel niet. Bedrijfs matig denken is een overle- vensvoorwaarde geworden. De bereidheid om te veranderen moet aanwezig zijn. Er is een aantal dingen mis, maar veel verandert ten goede". Volgens de kolonel gaat het niet goed met de rechtshand having. „De politie verliest terrein. Er is een golf van kleine criminaliteit, die in de meeste gevallen ongestraft blijft. De burger lijkt die groei geaccepteerd te hebben. We moeten er voor zorgen dat de sociale controle weer gewoon gaat worden", aldus kolonel Van den Ban. Geert krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LISSE De 22-jarige Wilma v.d. Steeg uit Abbenes is door de Kodak-jury gekozen tot Miss Jaarmarkt 1985 in Lisse. Dit jaar werden niet minder dan 946 fo to's gemaakt van da mes tussen 16 en 25 jaar. De heer Piet Mie- loo overhandigde de nieuwe miss gistermid dag een enorme uitver groting van haar kleu renfoto en een camera. KATWIJK Het jaar lijks tekort van het zalen centrum Tripodia zal over 1985 waarschijnlijk zo'n 50.000 gulden lager uitval len dan aanvankelijk was begroot. Dit gunstiger re sultaat is met name te danken aan een gewijzigd beheer van deze centrale accommodatie. Dit werd gisteravond tijdens de raadsvergadering bekend gemaakt. Voor wethouder W. van der Plas was dit nieuwe gegeven overigens geen aanleiding om af te zien van het instellen van een efficiency- en marketin- gonderzoek waarmee de ex ploitatie van het centrum nog verder moet kunnen worden verbeterd. Met het houden van dit onder zoek, dat verricht gaat worden door het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinb- drijf, is een bedrag gemoeid van ruim 14.000 gulden. „Een zinvolle investering", meent wethouder Van der Plas, „om dat de onderzoekers mogelijk heden zien om de inkomsten op jaarbasis met zo'n 15 20.000 gulden te verhogen". Het geraamde tekort van Tri- podiua bedraagt voor zowel '85 als '86 rond de 150.000 gulden. en zelfs nu er dus tekenenr dat dit tekort een halver meevalt is het restant voli Van der Plas nog altijd groot dat er dringend i gelen genomen moeten den. Vanuit verschillende fral werd de wethouder verweten dat hij het vooi voor het efficiency-onden op verouderde gegevens gebaseerd. Het CDA-raac C. L. van Kesteren vroeg af of er wel voldoende ove met het bestrur van de een le accommodatie was gewi „Nu men met het aanste van een andere behee: aangetoond heeft dat er degelijk iets aan het tel kan worden gedaan, is het nog wel nodig om zo'n d onderzoek uit te voeren". Kesteren kreeg ondern steun van de heer H. Mierlo (D'66) die de wetl der het advies gaf het vooi terug te nemen om nog i aan de hand van de jongste fers de zaken opnieuw op rijtje te zetten. De partijen vonden elkaar eindelijk in een compromii principe werd besloten tot houden van het onderz maar de definitieve opdii zal pas worden verstrekt nl Van der Plas op 2 oktober het Tripodia-bestuur overlegd. ZOETERWOUDE „Octaaf, een lustrum waar muziek in zit" is de slogan van het feest programma van 40 jaar scou ting Zoeterwoude dat komend weekeinde wordt gevierd. Pa ter Seb. van Beurden was fn 1945 nauw betrokken bij de start van het scoutingwerk. „Voor een aalmoezenier is er nu niets meer te doen", stelt pater Van Beurden, inmiddels 71 jaar, die het werk niette min op enige afstand nog met volle aandacht volgt. In 1945 stond pater Van Beur den aan de basis van de Maria Gorettigroep die werd ge vormd door gidsen. Pater Benschop hield zich destijds bezig met de welpen en ver kenners die de St. Christoffel- groep vormden. Pater Van Beurden: „We genoten gast vrijheid op de stalzolders van L. Droogh en J. van der Salm. Het was wel behelpen maar we waren toch blij dat we konden starten". In 1948 werd de voormalige kolenschuur van Vaneman gelegen aan de Miening aangekocht. Met veel vrijwilligerswerk werd die schuur opgeknapt en vooral ook vergroot. Aalmoe zenier Van Beurden bracht fraaie muurschilderingen aan en de scouting beschikte over een op dat moment prima ac commodatie. In 1950 werd de Maria Gorettigroep uitgebreid met een kaboutergroep. De Weekender Op den duur werd het jeugd- gebouw aan de Miening te klein en was scouting genood zaakt uit te kijken naar ande re ruimte. Na vele omwegen werd die gevonden door de bouw van een houten club huis dat als een examenwerk stuk was gemaakt door leer lingen van de Stichting Vak opleiding in het bouwbedrijf. In 1962 werd achter het ge meentehuis het nieuwe ge bouw De Weekender (in de weekeinden gebouwd) in ge bruik genomen. Kabouters en welpen verhuisden naar De Weekender terwijl de overige groepen voorlopig nog aan de Miening bleven. Tien jaar Ia- ter werd de hereniging een feit toen achter het gemeente huis een tweede houten ge bouw, genaamd 't Avond-uur, werd geplaatst. In 1977 werd de oprichting van de afdeling verkenners, de Sherpa's en Rowans een feit. De houten gebouwen begon nen steeds meer gebreken te vertonen, nog los gezien van het feit dat de ruimte te be perkt was om de jeugd op een aanvaardbaar niveau te kun nen bezighouden. In oktober 1981 ontstond het plan om in combinatie met de bouw van een nieuwe gemeente-opslag plaats ook een geheel nieuw stenen jeugdhuis te bouwen. Met medewerking van het ge meentebestuur (Pater Van Beurden: „We hebben altijd veel medewerking gehad an ders was het nooit gelukt") werden de nodige hindernis- OPRICHTER PATE S. VAN BEURDEN? „DE MENTALITEIT IS VERANDERD" l sen overwonnen. Anderma kwam er ontzettend veel z« r"l werkzaamheid aan te jr' maar op zaterdag 28 mei 11 was het zover. Het Jeugdhi werd in gebruik genomen. 1S1 ms Pionier S^1 Aalmoezenier Van Beun kijkt met veel voldoening rug op de eerste jaren. „1 ej£ pioniersjaren waren de mol jer te. We moesten echt van (r grond af opbouwen. De me werking van vrijwilligers vjta altijd hartverwarmend, hoefde maar één kik te gei m en ze waren er, wat dat treft deed een potje bier w QQ deren. Nu is alles heel andi - Voor een aalmoezenier iS|_J niets meer te doen. Vroef was er op zomerkamp ied^ ochtend een H. Mis. De ding met de kerk is er nauv J lijks nog. Subsidie van de p rochie is er niet meer. Alleu i ook veel ingewikkelder rCJ worden, de mentaliteit is vjioi anderd. Maar toch blijf L_ scouting een bijzonder war hart toedragen". On be Morgen is er vanaf half zev in de tot feestzaal omgebou^ de trappenfabriek Van Croke voirt een feestavond voor scouts en genodigden, gevof® door een gezellig samenzfSu Zondag 29 september is er I half tien een H. EucharisP» viering in dezelfde feestz^Q aansluitend gezamenlijk ou bijt. Van twaalf tot vier uuflö er in 't Jeugdhuis open waarbij tevens de tentoonsl ling over 40 jaar scouting. O! bezichtigen is. Zondag 6 okfg] ber tenslotte is er een reü^ voor alle leiders, leidsters l" aalmoezeniers gedurende jaar scouting Zoeterwoude.Ja OEGSTGEEST Tijdens de bijeen- dustrieterrein wordt in de verre toe- sprak er zijn tevredenheid over uit dat in Oegstgeest en Haaswijk 201 nieii komst van de raadscommissie volks- komst zo goed als zeker benut voor de Oegstgeest is begonnen aan de bouw bouwwoningen realiseren. Mits nAQ huisvesting kwam gisteravond in het bouw van circa 308 woningen.'Indus- van Haaswijk, waar thans de duizend- die toewijzing die men zich voolsOq, Oegstgeester raadhuis een rapport van trie zal zich nu vestigen, volgens het ste woning is gerealiseerd. „Het is be- krijgt, namelijk in deelplan I Haaswi^ de stuurgroep huisvesting alleenstaan- plan Rijnfront, in de zgn. Rijnhofpolder langrijk dat Haaswijk er is gekomen, cq, den en tweepersoonshuishoudens, als- nabij de universiteitsgebouwen. Er het geeft een zeer positief beeld van j ongesubsidieerde drive-in woningP^ mede een evaluatienota op het Oegst- blijkt in Oegstgeest overigens nog grote Oegstgeest voor wat betreft.de totale in deelplan VIII 35 bejaarden won - geester volkshuisvestingsplan aan de behoefte aan goedkopere huurwonin- bevolkingsopbouw. Er woont weer een gen, in deelplan VI 7 woningwetwon' orde. Veel cijfermatig materiaal en veel gen en premie-A woningen. Wethouder grote groep jongeren in de gemeente en gen, 4 premie-A en 1 premie-B wonK prognoses met betrekking tot de wo- Blom-de Koek van Leeuwen heeft goe- daarmee is het bewijs geleverd dat gen, 1 vrije sectorkoopwoning, 45 li r. i_. /-v1i i L-Ifmnonnorlomonlon 9Q nremio.R 1 ningbehoefte tot de eeuwwisseling. Het in de Morsebelpolder geplande in de hoop dat Oegstgeest in het komende men, zoals destijds toen de bouw stag jaar nog 36 premie-A woningen mag neerde, thans niet meer naar elders gaan bouwen. De heer Nijholt (VVD) vertrekt". Het komende jaar wil men wet- cn 36 premie A-woningen. koopappartementen, 29 premie-B v ningen en in deelplan XIV 36 wonill

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18