Stichting wil ijshal kopen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Ar m lh hernieuwde dolen de Valk leropend Meeste patiënten na drie maanden weg uit Endegeest =2eidae0ouwMit ieuwe poging a kraakpand ;g te krijgen Fietser gewond ALS NIEUW SCHAATSEIZOEN GOED UITPAKT AVONDJE UIT? KUK INDE KRANT. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 )EN/DEN HAAG De laresse mevr. M.A. Ver en van Noordeinde 40 gisteren een hernieuwde g ondernomen de kra- via een kort geding te igen het pand te verlaten, vice-president van de se rechtbank mr. P A. rs oordeelde in augustus e in totaal acht krakers in yoning konden blijven, sns de rechter kon de ei- resse het in een kort ge- vereiste, maar „spoedei- e" belang niet aantonen, iren probeerde zij het op- v. Volgens de krakers die vlieger niet opgaan, srnan mr. T. Visser stelde liet opnieuw een kort ge- ingesteld kan worden na- e rechter in dezelfde zaak innis heeft gewezen. Al- al op die grond zou de ei- se het onderspit moeten sn. jenares zegt de uitgeverij jjee Terpstra in het te willen onderbrengen, itgeverij zou in een kleine izing aan de Oranjeboom- it uit haar voegen groei- )e krakers betwijfelen dit. ens hen wil de vriend van igenaresse uit speculatief lerk de beschikking heb- jver het perceel. voelen ons uitgedaagd, speculatie is absoluut geen ce. De man is geen huis- ;lker". aldus mr. J.H. tens, advocaat van de ei- i partij. Hij was tevens mening dat een nieuw geding in dit geval wel ijk gerechtvaardigd was. vice-president van de 1 se rechtbank wijst binnen weken vonnis. ADVERTENTIE -DUV uwvoorlichting rum voor advies, aanschaf en oriëntatie lunieke expositie over bou- t en wonen met informatie r produkten en diensten tientallen bedrijven. VRIJE TOEGANG openingstijden: li., wo.. vr. 9.00-17.00 uur do. 9.00-20.00 uur za. 9.00-14.00 uur itaringtean 6 waddinxveen Uitkeringen stopgezet LEIDEN In totaal 97 mensen hebben sinds de invoering van de woningdelersrege- ling geen uitkering meer ontvangen. Het gaat om 20 mensen met een bijstandsuitke ring en 77 mensen met een RWW-uitkering. De uitkering van deze mensen is stopgezet omdat zij, ook na herhaalde aanmaningen, de invulformulieren voor de woningdelers- regeling niet terug stuurden naar de Sociale Dienst. Eerder waren al 125 uitkeringen stopgezet om deze reden, maar 28 mensen stuurden het formulier alsnog in, waardoor ook de uitkering weer van start ging. In to taal heeft de invoering van de woningde- lersregeling de gemeente ruim twee ton ge kost. Wat de overheid aan de nieuw inge voerde regeling zal gaan verdienen is nog erg onduidelijk. Jubileum Robijnzicht LEIDEN Het verzorgingstehuis Ro bijnzicht in het Morskwartier bestaat tien jaar. Dit tweede lustrum wordt met tal van festiviteiten in de maand okto ber gevierd. De eerste bewoners kwamen in oktober '75 in het verzorgingstehuis. Met een in '77 opgeleverd complex beschutte be jaardenwoningen. wordt in het cen trum thans aan 250 ouderen met 'een gemiddelde leeftijd van 84 jaar, verzor ging geboden. Het doorgaans zo rustige bejaardencomplex zal komende maand een centrum van bedrijvigheid worden. Met vlaggen, verlichting en versiering wordt de aandacht van de wijk getrok ken Binnenshuis wordt een foto- en hobbytentoonstelling ingericht. Postkantoren vroeg dicht LEIDEN De deuren van het hoofdpostkantoor aan de Schipholweg gaan donder dag 3 oktober om tien uur 's ochtends al op slot. Deze re geling geldt ook voor de postkantoren aan het Be vrijdingsplein, de Bree- straat en de Kopermolen. Het postagentschap Oegst- geest-De Kempenaarstraat sluit om twaalf uur 's mid dags. Het bijkantoor Leider- dorp-Heinsiuslaan is de hele dag open. Deze maatregelen hebben te maken met het 3- Octoberfeest. LEIDEN Een 18- jarige fietser uit Al phen is gisteren op de Steenstraat aange reden door een auto. De jongen moest met een hoofdwond en een gebroken been naar het AZL wor den vervoerd. De automobilist, die vanaf de Beesten markt kwam, ver leende de fietser geen voorrang. Jongen door twee vriendjes mishandeld LEIDEN Een 13-jarig jongetje is dinsdagavond door twee 15-jarige vriendjes mishandeld nadat hij had geweigerd hun sexspelletjes mee te spelen. De jongens bevonden zich in een pand aan de Hogerbeetsstraat toen de onenigheid ontstond. Het slachtoffer werd op weg naar huis door zijn twee vriendjes ge volgd en ter hoogte van het Rijns- burgerviaduct in elkaar geslagen. De jongen wist te ontkomen maar werd op de Langegracht opnieuw gepakt. Zijn twee vriendjes, afkomstig uit Leiden en Voorschoten, werden gis teravond en vanochtend door de po litie aangehouden. Computer-apparatuur uit Stadsbouwhuis gestolen LEIDEN Met de arrestatie van drie Leidenaars en één Noordwijker heeft de politie de diefstal van computer-ap paratuur met een waarde van 20.000 gulden uit het Stadsbouwhuis opgelost. De inbraak waarbij ook een paar schrijfmachines verdwenen werd af gelopen weekend gepleegd. Maandag werd al duidelijk de apparatuur in Noordwijk te koop was aangeboden en werd een 39-jarige Noordwijker wegens heling aangehouden. Dinsdag en woensdag werden een 24-, een 27- en een 28-jarige Leidenaar aangehouden. Zij bekenden de inbraak te hebben ge pleegd. De computer-apparatuur is te ruggevonden, maar de schrijfmachines zijn nog zoek. LEIDEN De nieuwe uitbater van de ijshal, de Stichting Schaatscentrum Leiden (SSL), gaat het komende schaatsseizoen zeer optimistisch tege moet. De hal wordt nu nog gehuurd van eige naar J. Kempeneers, maar gisteren liet de SSL al weten dat men de overdekte ijsbaan graag wil kopen wanneer het schaatsseizoen 85/86 goe de resultaten heeft opge leverd. SSL-voorzitter H. Zaalberg zei dit gisteren bij de presentatie van de plannen voor de komen de schaatsseizoen. Mor genmiddag om twee uur gaat de ijshal open voor het schaatsminnende pu bliek. De ijshal werd in juni van dit jaar weer eens met sluiting bedreigd toen beheerder EMY BV het bijltje erbij neergooide. Eigenaar van de baan was de Westland Utrecht Hypotheekbank. Leidenaar J. Kempeneers wierp zich echter op als red der in de nood. Hij kocht de hal in augustus en verhuurde het gebouw voor de komende vijf jaar aan de SSL, die een optie voor nog eens vijf jaar nam. Volgens voorzitter Zaalberg gaat het om een zeer redelijke huurprijs, ge tallen wilde hij niet noemen. Vast staat wel dat bij de huur de 75.000 gulden erfpacht zijn opgenomen die jaarlijks aan de gemeente Leiden moeten worden betaald. De SSL heeft aan de ge meente gevraagd of men de erfpacht wilde verlagen of geheel schrappen, maar op dat verkapte subsidieverzoek is negatief beschikt. Wethou der D. Tesselaar (wethouder van onder meer sportzaken) zei dat dat onmogelijk is. „Anders is het hek van de dam", zo liet hij de stichting weten. Overigens hebben de gemeenten Zoetermeer en Enschede volgens ijshal-eige naar J. Kempeneers de erf pachten op de ijshallen daar wel geschrapt. Volgens Zaalberg heeft de gemeente zich wel soepel op gesteld tegenover de zoge naamde zomerexploitatie (het houden van evenementen wanneer er geen ijs ligt) van de hal. De gemeente heeft geen bezwaar tegen activitei ten op het gebied van sport en recreatie in de ruimste zin van het woord. De SSL houdt deze evenementen overigens niet zelf, maar men verhuurt de hal. In maart wordt in de ijshal de Rommelmarkt-Sport-Inn (te rug uit de Groenoordhallen) gehouden en in april is het gebouw helemaal volkge- boekt. Ook in juni (groot zaalvoetbaltoernooi) en au gustus (verenigingen-mani festatie) staan evenementen op het programma. De SSL heeft Ton Menken (ooit eige naar van de hal) ingehuurd om evenementen binnen te brengen. Verschillende verenigingen op ijssportgebied (ijshockey, curling, hardrijden, kunstrij den) maken gebruik van de hal, in totaal gaat het om zo'n 2700 clubleden. Verder ver wacht de SSL 200 a 250.000 bezoekers dit jaar, de toe gangsprijzen zijn niet ver hoogd. Worden deze cijfers gehaald, dan kan van een ge- De ijshal aan de Vondellaan. slaagd seizoen worden ge sproken. De exploitatie van de hal is gebaseerd op de 24 weken in de winter. Volgens, de beheerder is er voor het komende seizoen geen ijs meer te huur. „De hal zit mudvol", zo werd gisteren gezegd. Overigens kan het publiek elke dag in de over dekte'baan aan de Vondel laan terecht, alleen op maan dag- en vrijdagavond en za terdag- en zondagochtend is de ijsvloer voor de verenigin gen. Nieuw in de ijshal is het pro ject Sport Overdag. In dit ka der kunnen mensen zonder werk onder deskundige lei ding tegen gereduceerde prij zen of gratis schaatsen in de hal. De gemeente Leiden stelt hiervoor geld beschik baar. Ook kan men op dins dagochtenden schaatsles krij gen en is de serviceverlening van het winkeltje uitgebreid. Het nodige onderhoud is ge pleegd en de randen van de boarding zijn voorzien van een laag rubber, zodat men bij een valpartij wat minder hard tegen de kant smakt. onderzoek, dat de vriesinstal- latie aan de milieu-eisen toetst, deze zomer met glans doorstaan. Mocht de exploitatie tegen-, vallen, dan zal de SSL niet afhaken, zo verzekert Zaal berg. Is er sprake van geldge brek, dan zal de SSL bij Lei den en de regiogemeenten aankloppen voor subsidie. „Dat heb ik ook tegen Tesse laar gezegd, maar die gaf daar geen antwoord op", al dus de voorzitter van de stichting. IDEN Een ingrij- »de opknapbeurt van len de Valk is gister- Idag afgesloten met het jcieel weer in gebruik nen van het eeuwenou- bouwwerk. De molen niet gerestaureerd, ar het interieur is aan- »ast en nu beter ge- ikt voor de duizenden risten die jaarlijks de Etlle, stijle trappen naar top en de wieken be- mmen. en de Valk is in 1743 ge- wd als een korenmolen, ntallen jaren werd de 29 Jer hoge molen daarvoor ruikt totdat hij geleidelijk ferval raakte. In 1923 maal- 3e molen voor het laatst op idkracht koren. Molen de k werd in 1953 door de ge-, inte gekocht en in 1964 •d met een hoognodige res- ratie begonnen, ds 1966 is de molen als mu- m in gebruilc en trok in die $te iaren van openbare nstelling zo'n 5.000 bezoe- s. In de loop der jaren zou uitgroeien tot ongeveer 100. „En juist daardoor ont- iden de problemen", legt lenaar en beheerder van de len Hennie van der Lelie „Verreweg de meeste be kers en voor het meren- 1 zijn het buitenlandse toe- en komen in de zomer- anden. In de maanden sep- iber tot april is het hier tl stil. Omdat ze allemaal i beetje tegelijk kwamen, I iedereen elkaar in de weg. nsen botsten op elkaar, er ïn dooplopende gangen in, De opknapbeurt van één van de opvallendste historische bouwwerken binnen de singels heeft daar aanzienlijke verbe tering in gebracht. De „loop" is nu logisch en de vertrek kende bezoeker loopt de ko mende minder in de weg. De opknapbeurt waaraan een jaar is gewerkt en de ge meente 75.000 gulden heeft ge kost heeft nog een tweede en misschien wel veel belang rijkere verbetering teweeg ge bracht. In vitrines met tiental len foto's, tekeningen, afbeel dingen en voorwerpen is de historie en de werking van de molen nu stukken beter in beeld gebracht dan tot dusver het geval was. „Tot een jaar geleden was de molen binnen voor een deel leeg", aldus mo lenaar Van der Lelie. „De be zoeker kreeg alleen maar een goede indruk van de molen tij dens een rondleiding. Nu ver telt Molen de Valk zichzelf". Op vijf zolders is te zien hoe vroeger het graan werd aange voerd, hoe grote stenen schij ven het graan vermaalden en de zakken werden gevuld en vervoerd. Graan malen is er niet meer te zien, maar de mo len maalt wel bijna elke mid dag. De opknapbeurt is uitge voerd door molenaar Van der Lelie en Wim Hoeben, een voormalige leerling van de Leidse Reinwardt Academie. Nieuw in de collectie is een aantal zeer nauwkeurig nage maakte modellen van molens, waarvan er enkele zijn open gewerkt, zodat het ingewik kelde mechanisme goed is te zien. Nieuw is ook de diavoor stelling op de eerste verdie ping. Gebleven is de sfeervolle inrichting van de molenaars- woning. Doel van dat alles is het trek ken van meer bezoek. „Vooral in de wintermaanden willen' we meer mensen. Buitenland se toeristen komen genoeg, maar Nederlanders zelf weten de weg naar de molen onvol doende te vinden", meent Van der Lelie. Scholen zullen dan ook wor den uitgenodigd om een ex cursie naar de Molen de Valk te maken. Door de vang van de molen te lichten de rem los te maken nam wethouder Kuijers de Molen de Valk gistermiddag weer in gebruik. Wethouder F. Kuijers van maatschappelijke aangelegen heden, volksgezondheid en cultuur was gistermiddag in de molen aanwezig om de vol tooiing van de opknapbeurt een officieel tintje te geven. Kuijers wees in een toespraak met name op het educatieve karakter van Molen de Valk. JAARVERSLAG ENDEGEEST „MAGERTJES" LEIDEN De doorstro ming van patiënten in het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest is vrij goed te noemen. De idee dat per sonen die eenmaal in het psychiatrisch ziekenhuis zijn beland, daar nooit meer weg komen, berust nergens op. Na drie maan den zijn de meeste patiën ten al weer ontslagen. Dit zei wethouder F. Kuijers gisteravond in de verga dering van de raadscom missie voor maatschappe lijke aangelegenheden, volksgezondheid en cul tuur. In deze vergadering werd het jaarverslag van Endegeest over 1984 besproken. Dit jaar verslag werd door de commis sieleden nogal „magertjes" be vonden en daarmee bedoelden zij het zowel in de letterlijke als in de figuurlijke zin van het woord. Het verslag was namelijk maar enkele pagina's dik en ook inhoudelijk vonden de commissieleden het verslag ronduit onvolledig. „Het is on belangrijk hoe dik een verslag is als het maar volledig is. Ik geef toe dat er wel één en an der aan ontbreekt, maar het is ook het eerste jaarverslag dat sinds tijden weer verschijnt en men is nog een beetje zoeken de naar wat er allemaal in verwerkt moet worden", ver dedigde wethouder Kuijers de directie van het ziekenhuis. Ook J. Hoekema (D'66) was mild in zijn opstelling: „Het is een erg dun verslag, maar men moet ook bedénken dat Endegeest weer in een op bouwfase zit en ik kan me voorstellen dat men nu andere zaken belangrijker vindt en niet aan een jaarverslag de hoogste prioriteit toekent". De andere commissieleden waren echter ronduit ontevreden over het verslag. Opmerkin gen over de personele bezet ting, de nazorg, het ziektever zuim, de korte tot zeer korte opnames, een bewonersraad, de vele uitzendkrachten, het beleid ten aanzien van de ver pleegsters die in Endegeest de opleiding voltooiden, Solglytt en de toestand van het op het terrein staande gebouw de „Meerval" kwamen in het jaarverslag niet voor. Dus vroegen de commissiele den er gisteren naar tijdens de vergadering, waar directeur algemene zaken mr. J.R. Bronkhorst en directeur pa tiëntenzorg drs. A. J. Lemeijn aanwezig waren om de vragen te beantwoorden. Niet alles kon echter direct beantwoord worden. Wel bleek dat het op vallend grote ziekteverzuim en het daardoor noodzakelijk veelvuldig inschakelen van uitzendkrachten alle aandacht heeft bij de directie van het ziekenhuis. Met een deskundi ge instantie wordt momenteel naar de oorzaak van het ver zuim gezocht, waardoor er ook eventueel oplossingen aange dragen kunnen worden. Ver der bleek dat de verpleegsters, die in Endegeest de opleiding volgden nagenoeg allen aan een vaste baan binnen het zie kenhuis geholpen konden worden. Het is echter niet meqr zo dat dit automatisch geschiedt. „Daarmee staan we op één lijn met alle andere zie kenhuizen in het land", aldus Bronkhorst. Het verpleegtehuis Solglytt wordt waarschijnlijk binnen Endegeest opgenomen. De overheid heeft in principe al toestemming voor de overna me verleend, maar wil daarbij ook het opnamebeleid voor Solglytt aanpassen. Het speci fieke karakter van het ver pleegtehuis zou dan echter te niet gedaan worden en daarom zijn de onderhandelingen nog niet afgerond. tijdens de wekelijkse kinder filmmiddag in de Kapelzaal van K&O aai) de Oude Vest 45. Tevens wordt woensdag middag 2 oktober een lach film met Spanky in de hoofd rol vertoond. De voorstelling begint om half drie. Sociale dienst Kinderfilms Het telefoonnummer van de Gemeente Sociale Dienst >upermuis, Popey en andere wordt per 30 september ge- triphelden draven weer op wijzigd. Het nieuwe nummer is 251313. Ook de gemeente- reiniging krijgt een nieuwe nummer. Per 9 oktober is het nieuwe nummer 252091. De gemeentereiniging verhuist op 8 oktober naar het nieuwe onderkomen aan de Admi raal Banckertweg. Op 8 okto ber zijn de kantoren van de reiniging daarom vanaf twaalf uur gesloten. De Parelvissers In de grote zaal van De Pa relvissers aan het Bizetpad gaat het koor dinsdag 1 okto ber weer repeteren. Elke dinsdag worden van drie tot vier uur onder leiding van de nieuwe dirigent D. Selier liedjes van vroeger gezongen. De contributie bedraagt3,50 per maand. Club'58 De jaarlijkse feestavond van de Stichting Club'58 wordt zaterdag 5 oktober in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat gehouden. De stichting heeft als doel sport- en recre atiemogelijkheden te schep pen voor verstandelijk ge handicapten in de regio Lei den. Het gratis toegankelijke feest wordt muzikaal opge luisterd door De Sleutels. De zaal gaat om half acht open, de groep gaat om acht uur spelen. Wandeltocht De IJshal aan de Vondellaan vormt het vertrekpunt van de 27e Hutspot wandeltocht die zaterdag 5 oktober wordt gehouden. Men kan kiezen uit 5, 10, 15, 25 en 40 kilome ter en starten tussen negen en drie uur. LEIDEN Geboren: Patricia Petro- nella Cornelia, d.v. N. Duivenvoorde en P. J.T. de Winter, Richard Ernst, z.v. E. W. M. Rodrigo en N. Rietkerk; Wendy Alida Maria, d.v. M. W. Dui- neveld en J. H. G. M. van Leeuwen; Rebecca Jaëla Rosanne, d.v. A. A. H. J. Groenendijk en D. A. Pu- per; Deborah Sarah Jozephine, d.v. A. A. H. J. Groenendijk en D. A. Pu- per; Latifa, d.v. M. Stitou en R. Dah- bi; Margriet, d.v. A. F. W. Koemans en A. C. Roorda; Anouk Simone, d.v. J. A. Sommer en S. M. Schuller tot Peursum; Desiré Nicole, d.v. N. G. J. ten Bosch en C. M. Heruer; Wieven- lien Philippina, d.v. C. D. Punt en A. C. Koert; Jalila, d.v. A. Safsaf en H. Jouhri; Reinier Arnaud, z.v. A. P. Luitingh en J. M. van der Veen; Mir jam, d.v. H. Bakkenes en J. P. Zwaan; Maarten Bart Gerrit, z.v. M. de Kort en R. A. G. de Jong; Michelle Louise Theresia, d.v. R. P. Vaillant en M. C. T. van den Berg; Nadine Maria Johanna, d.v. R. P. Vaillant en M. C. T. van den Berg; Suzanne Martha, d.v. G. J. H. Burgers en E. A. Ranken; Daniël Jan, z.v. R. A. Wel- Johan, z.v. A. Varkevisser en H. Lammertsen; Mandy Petronella Ge- zina Hendrika, d.v. P. J. M. Kapel en G. H. P. Rietmeijer; Jorg Melcher, z.v. K. van Groningen en C. A. C. M. van Werkhoven; Robbert Hans, z.v. A. D. Boon en Y M. van Steenber gen; Nadia Marieke, d.v. R. F. A. Ta- lan en M. J. C. van Dijkhuizen; Caro lina Patricia, d.v. C. van der Vijver en A A. A. Zwaan; Cornelis Arie, z.v. M. Meijvogel en J. Ketting; Lawren ce Edward, z.v. J.R. Armitage en M. A. Mansoor; Johannes Dirk, z.v. C. de Groot en J. H. Kramer.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13