Energiebewustzijn wordt opgekrikt Op zoek naar ruimte en stijl zonder franje Metaal heeft de toekomst GaOQ&tïiGfiS DONDERDAG 26 SEPTEMBER Een eethoek met metalen onderdelen. De constructie van de stoel geeft een „verende" zit. NIEUWE TREND IN MEUBELLAND: Een nieuw materiaal dringt de mo derne Nederlandse huiskamer bin nen: metaal. Hoe het is begonnen? Misschien met een metalen theeta feltje met glazen blad. Of was het die modieuze krantenbak van ge perforeerd plaat? De alweer me talen kapstok in de gang? Hoe het ook zij: vandaag de dag is ook het bankstel, de eethoek en zelfs de luie stoel van pa in metaal te koop. De klop-klop-Echt Eikenhout-cul tuur wordt ooit nog eens vervangen door het gepolijste, gespoten of ge poetste roestvrije buis-, plaat- en profielwerk. „Het is wat ons betreft inderdaad begonnen met vrij onbenullige ac cessoires zoals kledinghaken, handdoekenhangers en kapstok ken", vertelt directeur Thomas van Aalten van de nog geen drie jaar jonge meubelfabriek Kitanova BV in Blaricum. Comfortabel verzonken in de kussens van een stalen fauteuil overziet hij op de Internationale Meubelbeurs in Utrecht zijn indruk wekkende colïectie. Zegt heimelijk: „De formule van Ikea heeft ons in het begin geïnspireerd, moet ik toe geven. Jong, fris en relatief goed koop. Dat moet in Nederland ook kunnen, zo was het idee". En het kon. Begin deze maand kreeg de eetkamerstoel „Antilope" uit de collectie van Kitanova de eer ste prijs voor modern Nederlands design. Behaalde Kitanova BV met zijn metalen accessoires in 1983 een omzet van nog geen miljoen gulden, dit jaar wordt naar ver wachting afgesloten met een omzet die vijf maal zo hoog is. Alle meu bels worden vervaardigd en geas sembleerd in een eigen staalfa briek, met achtentwintig man per soneel. Voor het ontwerp van de collectie tekenden- veelbelovende jonge designers zoals Mazairac, Boonzaaijer, Hank Kwint, Bert Sie gers, Els Staal en Paul Driessen. „Metaal gaat het helemaal maken", weet directeur Van Aalten. „Het is goedkoop toe te passen en het is duurzaam. Dat is heel belangrijk als je moderne meubels wilt verkopen. Onze doelgroep bestaat vooral uit jonge mensen, of stelletjes die gaan trouwen of samenwonen. Een kri tisch publiek met een krappe beurs. Het gebeurt gewoon niet vaak meer dat een jong stel een zaak binnen wandelt en pats in een keer een heel interieur koopt". Klassiek Het klassiek eiken is volgens Van Aalten op zijn retour. Een indruk die J. van Os, voorzitter van de Ver eniging Vakbeurs Meubels (VVM) bevestigt. „Ongeveer de helft van de Nederlandse huishoudens woont nog klassiek, maar dat percentage loopt snel terug". Het rustieke ei ken wordt stilaan ingeruild voor lichter grenen of gelakt hout, een voorzichtig experiment met een sta len lamp. Intussen groeit de groep trendsetters die onvoorwaardelijk kiest voor nieuwe materialen, mo dieuze stoffen, stijlvolle designs. Een belangrijk voordeel van metaal is dat het vrij lichte en sterke con structies mogelijk maakt. En hoe vreemd het mag klinken: ook het gewicht is van belang bij de ver koop van moderne meubels. Van Aalten: „In een kamer van vier bij vijf meter, want zo klein zijn veel huiskamers geworden, kun je geen massieve zaken meer kwijt. Probeer met een stofzuiger maar eens on der een bielzen tafel te komen, daar is geen beginnen aan. Een stoel of tafel moet je kunnen verplaatsen, het liefst nog rollen. Je ziet dus een tendens naar lichtere meubels. Even voelen hoe zwaar een stoel weegt is zo gek nog niet. Soms zelfs beslissend bij de koop". Hoe succesvol de toepassing van metaal in eigentijdse meubels is, moet iedereen zelf maar beoorde len. Is het koud, veel te strak, on persoonlijk? Of juist oorspronkelijk, functioneel, esthetisch? Het is maar hoe je het bekijkt. In combinatie met pasteltinten, een lichte kamer en forse planten hoeft de warmte in een woonkamer met metalen meu bels in elk geval niet te ontbreken. En de exemplaren uit de Kitanova- stal maken duidelijk dat Nederland se ontwerpers in elk geval met het roestvrij metaal goed uit de voeten kunnen. PAUL KOOPMAN Eetbar uit metaal: ook dat kan. Hiermee is het succesverhaal van Kitanova BV begonnen: kledinghaken, kapstokken en andere metalen accessoires. NiEUWE ACTIE VOOR WONINGVERHUURDERS De animo om aan energiebesparing te doen is om een aantal redenen teruggelopen. Het is nodig om via een Nationale Isolatie Manifestatie de Nederlander weer energiebe- wust te maken. Met name in de huursector wordt minder aan ener giebesparing en isolatie gedaan dian is voorzien in het Nationaal Iso latie Programma (NIP). Ter illustra tie: Voor eind 1990 moeten in de publieke sector nog 623.000 van de 1.332.000 en in de private sector nog 236.000 van de 368.000 be staande huurwoningen worden geï soleerd. Aldus de landelijke Stichting Voor lichting Energiebesparing Neder land (SVEN) in Apeldoorn, die vol gende maand in Bussum het start sein geeft voor een nieuwe, landelij ke campagne. Deze heeft tot doel hët verbruik van gas en elektriciteit te verminderen. Daarbij wordt voor al gemikt op huurwoningen. In te genstelling tot de eigen woning, die in vijfentachtig van de honderd ge vallen gekenmerkt wordt door een of andere vorm van isolatie, is dat in de sector huurwoningen slechts in vijftig procent het geval. De hoogte van de investeringen (ge middeld 2750 gulden per woning) en de daaruit voortvloeiende huur verhoging hebben zowel huurder als verhuurder kopschuw gemaakt. Die argwaan krijgt bovendien nieuw voedsel door negatieve publikaties over vochtige danwel doorslaande (binnen)muren, waarbij als veroor zaker spouwmuurisolatie wordt aangewezen. Teneinde de achterstand in de huursector in te lopen, is de subsi die die wordt uitgekeerd bij het aanbrengen van energiebesparende voorzieningen opgevoerd tot een ongekende hoogte. Gemiddeld krijgt de verhuurder vijfendertig procent terug van zijn investeringen op dit gebied, terwijl bovendien het bedrag per woning tot tienduizend gulden is opgetrokken. De subsi dies, die destijds werden uitge keerd aan de eigen-woningbezitter steken daar schril bij af, zij het dat er op grote schaal van gebruik is gemaakt. Sinds 1982 krijgt de ei gen-woningbezitter echter geen dubbeltje subsidie meer als hij energiebesparende voorzieningen wil treffen. Het effect daarvan is on der meer dat vervolg-isolatie veelal uitblijft in de particuliere sector. Wel constateert de SVEN een toe nemende belangstelling voor doe- het-zelf-activiteiten. Daarbij scoren dubbele ramen (op de verdieping), vloer- en dakisolatie het hoogst. Zeven miljard Sinds de energiecrisis Nederland in 1974 met de neus op de feiten drukte en ons land geconfronteerd werd met het gegeven dat de isola- tiewaarde van de huizen veel lager lag dan in ons omringende landen, is er veel gebeurd. Er werd een na tionaal isolatieprogramma geformu leerd. Doel was: isolatie van het ge hele Nederlandse woningbestand voor 1990. Kosten: plusminus zeven miljard gulden. De (rijks)overheid stak de helpende hand toe in de vorm van isolatiesubsidies. Met name de eigen-woningbezitter greep die kans dankbaar aan; de huursector aarzelde. Veel subsidie naar isolatie huursector De „aftrap" voor de Nationale Isolatie Manifestatie '85 wordt op 9 oktober gegeven in Bussum, waar staatssecretaris Brokx van volkshuis vesting een congres zal toespreken van beleidsmakers, be heerders van huur woningen en mensen uit het bedrijfsleven die beroepshalve veel met woningisolatie en energiebesparing te maken hebben. Deze landelijke dag wordt gevolgd door zes regionale bijeen komsten, waarvan de dichtstbijzijnde die in Rotterdam (7 novem ber) en Haarlem (21 november) zijn. Op die bijeenkomsten zal voorlichting aan on der meer woning bouwverenigingen worden gegeven on der het motto „Goed beheren nu isole ren". Gewezen zal ook worden op de (forse) subsidies die door het rijk worden verstrekt op het iso leren van huurwonin gen. Onder te subsi diëren maatregelen vallen thans ook het verbeteren en/of aanbrengen van re- gelapparatuur voor klimaatbeheersing in collectief verwarmde woningen. Ook ver vanging van conven tionele ketels door hoog rendementsketels (particulieren krijgen hiervoor geen subsi die meer) valt daar onder, evenals het in stalleren van indivi duele warmtemeters. In al deze gevallen subsidieert het minis terie van economi sche zaken een der de van de kosten. Buitenisolatie van muren en het aan brengen van dubbel glas of voorzetramen boven de vierde woonlaag worden voor de helft ver goed. Hetzelfde geldt voor aanpassing en/of vervanging van houten schuiframen. Om voor de subsidie in aanmerking te ko men dienen de kos ten meer dan vijfhon derd gulden per wo ning te bedragen met een maximum van tienduizend gulden. Het gevolg is dat op dit ogenblik ruim de helft van alle huurwoningen in ons land nog niet geïsoleerd zijn. Vorig jaar heeft men de doelstelling 135.000 huurwoningen te isoleren niet gehaald; het werden er 123.000. Vandaar het verhoogde subsidiebedrag en de nieuwe lan delijke manifestatie. Bij het NIP in Rotterdam wordt ge zegd dat isolatie de huurder no' i meer kost. De huren zullen welis waar hoger worden, maar daar staat een lagere rekening van het energiebedrijf tegenover. Gemiddeld is men zelfs voordeliger uit aldus een woordvoerder, die uit gaande van een investering van 2750 gulden (exclusief subsidie-af trek) uitkomt op een „dynamisch huurverhogingspercentage" van 9,1 procent. Hetgeen vertaald in maan delijkse woonlasten neerkomt op 13,50 gulden. Daar tegenover staat een gemiddelde gasbesparing van 650 kubieke meter, wat bij een prijs van 66,2 cent per kubieke meter (inclusief btw) een voordeel oplevert van 430 gulden op jaarbasis ofwel bijna 36 gulden per maand. Netto resultaat in het voordeel van de huurder: 36 min 13,50 is 22,50 gul den per maand. Half Behalve deze nieuwe actie die in de komende twee maanden wordt ge houden, staat een nieuwe model bouwverordening op stapel. Dat be tekent een aanzienlijk verhoging van de isolatienorm voor nieuw bouwwoningen in ons land. In die verordening, die naar verwachting op 1 januari 1987 van kracht wordt, komt te staan dat spouwmuurisola tie een minimale dikte moet hebben van acht centimeter in plaats van vier, zoals nu het geval. Bij de SVEN in Apeldoorn wordt evenwel opgemerkt dat de nieuwe verorde ning geen eisen stelt aan vloer- en dakisolatie en dat ook geen dubbe le beglazing op de verdieping wordt voorgeschreven. „Er is dan ook sprake van een halve maatregel, en dat is jammer", aldus ir. E. A. Blan- kestijn. Als de acht centimeter spouwmuurvulling inderdaad wordt voorgeschreven, betekent dat dat de ruimte van de spouw op mini maal tien centimeter moet worden gebracht. Nu is dat doorgaans nog zeven centimeter. KLAAS GOÏNGA Niets dan lof deze weken voor Pierre Mazairac en Karei Boonzaaljé Bekroond met de prijs voor het beste moderne meubelontwerp vanl jaar heeft hun stoel „Antilope" een ereplaats gekregen op de Intern, tionale Meubelbeurs in Utrecht. Een onafhankelijke jury, waarin ondj anderen Jan des Bouvrie en architect ir. Asselbergs, was het unanlel eens over het „evenwicht in ontwerp", de „goede zit" en „expressll van het zitmeubel. Twee succesvolle ontwerpers doen een boeld open over modern wonen anno 1985. JONGE ONTWERPERS DOEN BOEKJE OPEN OVER MODERN WONEN „Een mooie kroon op ons werk", glundert Boonzaaijer terwijl hij zijn „Antilope" voorzichtig over de rug aait, wat friemelt aan de zitting en tenslotte zijn hand laat rusten op de stalen boog van de armleuning. „Als ontwerper ga je natuurlijk het liefst helemaal je gang: je maakt iets prachtigs waar geen mens fat soenlijk in kan zitten. Maar wij heb ben duidelijk gekozen voor het pu bliek. Daar conformeer je je mee. Wat wil je doelgroep? Als je het mij vraagt: eenvoud, geen overbodige versiering, doelmatigheid". Karei Boonzaaijer studeerde in 1964 af aan de Academie voor Beeldende Kunst in Utrecht, Pierre Mazairac vijf jaar later. Ze leerden elkaar kennen bij meubelfabrikant Pastou in Bergeik. Mazairac werkte er negen jaar als inrichtingsdeskun- dige, Boonzaaijer maakte tien jaar deel uit van het team ontwerpers. Aan het eind van hun loopbaan bij Pastou werkten ze beiden in het „artistiek team" van Pastou aan de „lijn" van de meubelcollectie. Mazairac: „Die combinatie van wo ninginrichter en vormgever leek ons een goede basis om samen een ei gen bureau te beginnen. Als wo ninginrichter kan ik in de gaten houden hoe de smaak van onze doelgroep zich ontwikkelt. Karei ontwerpt de meubels die daarbij kunnen passen". En hoe die smaak zich ontwikkelt? Pierre: „Ik denk nog met afgrijzen terug aan de tijd van de karrewie- len-tafels en eiken bankstellen. In een normale kamer waar zulke zwa re meübels zijn opgesteld heb je nauwelijks nog leefruimte over. God zij dank zie je dat mensen hun be schikbare woonruimte steeds doel matiger gaan inrichten. De karre- wielen gaan de deur uit, meubels worden lichter. Dat is een ontwikke ling die je over de hele linie ziet, zo wel bij mensen die hun woning tra ditioneel inrichten, als bij jongeren. Het scheppen van meer ruimte is een heel belangrijke ontwikkeling". De meubels die Boonzaaijer en Ma zairac ontwikkelen, passen in deze filosofie. Licht, doelmatig en zonder franje. Door uitgekiende vondsten toch mooi. Karei Boonzaaijer: „De stof van de zitting en rugleuning van de Antilope is langs de randen in een soort band afgewerkt. Ver siering zou je zeggen. Maar het heeft een functie. Door die band slijt de stof bij de randen minder snel. Dat het er aardig uitziet is mooi meegenomen". Hele collectie Van de nieuwbakken meubelfabri kant Kitanova kregen Boonzaaijer en Mazairac vorig jaar de opdracht een complete meubelcollectie te ontwerpen voor een jong publiek, bij voorkeur in metaal en tegen lage produktiekosten. Er rolden acht ontwerpen uit voor onder meer een eethoek, computertafel en verschil lende stoelen. „Compositiemeu bels" wordt dit type ontwerp in vakkringen genoemd omdat de on derdelen los te fabriceren en samen te voegen zijn. Het werd een suc ces: Kitanova zag zijn omzet in dat zelfde jaar meer dan verdubbelen. Vooral de wat comfortabeler eetka- merstoelen van Boonzaaije.r en Ma zairac (de Antilope is ook" bedoeld als eettafelstoel) verkopen gewel dig. Wat daar achter zit? Karei: „De eetcultuur is weer wat veranderd. Ook jonge mensen tafelen langer na. De wat rechte en houterige stoelen of bankjes worden verdron gen door stoelen waar je wat ge makkelijker op zit. Stoelen met armleuningen, zachte zittingen. Nog Het bekroonde ontwerp „Anl pe". een trend: de eethoek als to. produkt is aan het verdwiji) Steeds meer mensen stellen hun eethoek samen. Een tafel ontwerper A, en stoelen van t werper B die daar naar hun srrl goed bij passen". Carte blanche 3St( i Woninginrichter Mazairac valt ir rede: „Als woninginrichter het steeds minder te vertellen en ds maar goed ook. Vroeger kreetfl zo'n beetje carte blanche. Wa wilde, dat zou wel in orde zijn. hebben onze klanten vaak een Mni duidelijke voorkeur. UitgesproNL> 1 ideeën over kleuren, stoffen, stij De consumenten worden sfe^^™ kritischer. Er is meer behoefte-, variatie. Vandaar dat je de bel ding van steeds meer meubelsl eenvoudig kunt vervangen doorj^ andere". Dat heeft overigens nog een I praktische achtergrond. Veel i sen denken nog steeds, zo md Mazairac, dat de bekleding J meubels wasbaar is. Sommige r delaren suggereren dat ook doa vertellen dat een bepaalde I eenvoudig te reinigen is. Pia I „Maar dat is een fabeltje. Elke^ is aan krimp onderhevig. Een; neembare bekleding die eenmaj de wasmachine is geweest, krij naderhand negen van de tien l! niet meer mooi om de zitting, zult iets nieuws moeten kopen"k— Kritischer consumenten en I meer gevarieerde markt, betel ook een grotere vrijheid voor ontwerper. Karei: „Als je bijv beeld een spiegel wilt ontweri h dan kan die in principe vierkant j of rechthoekig, rond of zelfs yf hoekig. Als het ontwerp maar antwoord is, dan zijn er altijd mensen die hem willen kopen zijn zoveel individuele smaken stijlen. Je kunt alle kanten op", zairac: „Als je de functie maar g— in het oog houdt. Een spiegel m uiteraard groot genoeg zijn om zelf in te kunnen zien. Bij het werpen van een kast moet j« Vj eerst afvragen: wat wil ik er in i «sj bergen? Pas daarna komt de vd*j^ geving". Het resultaat is volgens Boonzai^ en Mazairac een collectie was het aan oorspronkelijkheid niet breekt, maar die vooral functior is. Mazairac: „Een stoel als de lope bijvoorbeeld, kun je zien een stuk confectie. Meubels nj ten lekker zitten, net als een j PAUL KOOPtf De jonge ontwerpers Pierre Mazairac (links) en Karei Boonzaaijer.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12