ilieagan eist sterkere ermindering raketten Officiële dodencijfer gestegen tot boven 4100 wrange sluit deal net Parijs uit Het Hemelbed" inzet kort geding ^EVARNADZE KOMT MET „PLAN VOOR STAR PEACE" Rampvliegtuig uit zee gehaald Pretoria wil geen gedwongen verhuizing zwarten is pao! UN LAND CcidócOoiwatit woensdag 25 september 1985 pagina 7 ewerkers van Tidhi vergiftigd VSAR In de buurt 1.30 UUe Gouden Tempel, de plaats van de Siks, zijn vo<y.n in India twee verkie- •^^'impagneleiders van de jspartij van premier Ra- o w'Spdhi vergiftigd. De twee o 74,801 een „prasad" (een o 18350 dat a's offerrande be- 3 348;50is) aangeboden gekregen 0 26-50iegeten. In de voor het 3 SiSte deel door Sikhs be- 3 7s.'2o|e deelstaat Punjab zijn 3 187 80®8 de verkiezingen be- 3 4Mon. Enorme veiligheids- 225saêelen moeten een on6e* j 29 20 verloop waarborgen. 188.00 Virus in ziekenhuis doodt negen baby's BELGRADO Het overlijden van negen pasgeboren baby's in een ziekenhuis in Serajevo is mogelijk veroorzaakt door het Coxackie B-virus. Alle ne gen baby's zijn tussen 30 au gustus en 6 september overle den. Ze lagen allemaal op de derde verdieping van het zie kenhuis. De baby's leden aan ademhalingsstoringen en sto ringen van het bloedvaatstel sel. Er worden in het zieken huis nog tien andere baby's behandeld tegen het virus, maar die lopen geen gevaar, en verdere besmetting is uitge sloten. Geweld Filippijnen eist weer levens MANILLA Bij geweld te midden van een tweedaagse staking in de stad Davao in het zuiden van de Fi lippijnen zijn minstens zeven men sen om het leven gekomen. Onder de doden waren een journalist en een agent. Wie verantwoordelijk is voor de reeks gewelddaden in Davao is niet duidelijk, maar de politie schrijft deze toe aan „communisti sche terroristen". De staking in Da vao en andere delen van het zuidelij ke eiland Mindanao is georganiseerd door de militante organisatie Bayan die een einde wil aan het 20-jarige despotische bewind van president Marcos. Vliegtuig stort neer: 14 doden WEYERS CAVE Een vlieg- tuig met 14 passagiers aan boord is neergestort in een bergachtig gebied van het na tionaal park van Shenandoah in de Amerikaanse staat Virgi nia. Er zijn geen overleven den. Het toestel was eigendom van een maatschappij die de verbinding onderhoudt tussen de stad Baltimore in Maryland en Shenadoalj-valley in Virgi nia. Het vliegtuig verdween tijdens het inzetten van de landingsprocedure van de ra dar. Over de oorzaak is nog niets bekend. Verjonging van Chinees Politburo PEKING Het Centrale Comité van de Chinese Communistische Partij heeft gis teren vijf nieuwe leden benoemd in het Politburo. De nieuwe benoemingen vor men de climax van het recente beleid van leider Deng Xiaoping om de belangrijkste posten van de hoogste machtsorganen te laten bezetten door betrekkelijk jonge functionarissen, die beter dan het veelal vergrijsde oude kader in staat zijn de eco nomische hervormingen door te voeren welke Deng voorstaat. De nieuwe leden zijn: het secretariaatslid Hoe Qili (56), de vice premiers Li Peng (57) en Tian Jiyoen (56), minister van buitenlandse zaken Woe Xoeqian (64) en de voormalige directeur van de partij-organisatie Qiao Shi (61). EG VEROORDEELT BEWIND IN SURINAME NEW YORK De tien EG-landen hebben gisteren in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York Suriname op één lijn gesteld met militaire dictaturen als Chili en Paraguay. Namens de^EG ver klaarde de Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken, Jacques Poos, dat de EG een jaar geleden de hoop uitsprak dat het democratiseringsproces in Latijns-Amerika zou doorzetten. „Thans kennen de landen van Zuid-Amerika, op enkele uitzonderin gen na als Chili, Paraguay en Suriname, de mocratische en pluralistische regimes". Het was de eerste maal dat een EG-voorzitter in de Algemene Vergadering Suriname noem de. Voorgaande jaren bleek het niet moge lijk een voor alle EG-lidstaten aanvaardbare uitspraak over Suriname te doen. VN - Vluchtelingen - organisatie in financiële nood GENEVE De hoge commissaris voor vluchtelingen van de Vere nigde Naties, Poul Hartling, heeft verklaard dat de VN-vluchtelin- genorganisatie (UNHCR) in ernsti ge financiële nood verkeert en dat de hulp aan 10 miljoen vluchtelin gen in het geding komt als er niet spoedig geld binnenkomt. Hartling deelde op een persconferentie mee dat de UNHCR dit jaar een tekort verwacht van 75 miljoen dollar. Als dit verlies niet gedekt kan worden zal de basishulp aan vluchtelingen beperkt of stopgezet moeten wor den, aldus Hartling. 10 180.9 f SS YORK De Russi- '®$}ninister van buiten nok zaken Eduard Sje- »?;8adze heeft gisteren ^•Jie Algemene Verga- awjg van de Verenigde j een plan ontvouwd President Reagan wenst overi gens dat een eventuele ver mindering van de raketbewa pening, zoals door Sovjetleider Gorbatsjov tegenover Ameri kaanse senatoren is voorge steld, meer zal bedragen dan de veertig procent die de Sov- !'3e wereld moet be- jetminister naar verwachting l:: in 7iin opcnrpkkpn mpt hpt i640jn voor wat hij oajfie de sinistere Star ^Jplannen van de 69<nkaanse regering. De 335$-minister omschreef J>el van het Russische als Star Peace. in zijn gesprekken met het Witte Huis zal bekdn maken. Officieus heeft Moskou meer dere malen laten weten in ruil voor beperking van het Star Wars-onderzoek te denken aan een vermindering van de raketarsenalen voor de lange afstand met veertig procent. Reagan zei dat hij een even tueel verdergaand Amerikaans voorstel aan de onderhande laars in Genève zou doorge ven. In de verenigde Naties zei Sje- varnadze dat het Star Wars- -plan de wapenwedloop onbe heersbaar en onomkeerbaar dreigt te maken. Sjevardnadze zei dat de Sovjet-Unie bij de onderhandelingen in Genève vergaande voorstellen heeft gedaan waarop de Amerika nen tot nog toe niet hebben gereageerd. Hij betoogde daar mee precies het tegenoverge stelde als zijn Amerikaanse ambtgenoot George Shultz, die maandag de vergadering toe sprak. De Sovjet-minister be schuldigde de regering-Reagan ervan te streven naar nucleair overwicht op Moskou door het ontwikkelen van een verdedi- gingsschild tegen kernaanval- len. De Sovjet-Unie zal echter geen militaire superioriteit over haarzelf toestaan, zei hij. Het staats- en partijleiderschap van de Sovjet-Unie heeft mij opgedragen dit nog eens vanaf het podium van de Verenigde Naties te bevestigen, zei Sje vardnadze in zijn eerste toe spraak tot de VN sinds hij An- drej Gromyko eerder dit jaar als minister van buitenlandse zaken opvolgde. De Sovjet-Unie wil verder bouwen aan evenwichtige be trekkingen tussen de super machten. Nadere Russische voorstellen voor Genève wor den verwacht wanneer Sjevar- nadze dezer dagen spreekt met zijn Amerikaanse ambtgenoot Shultz 30.00 Cr leojyolg van de voorpagina) 3 LOO ^JLINGTON De Nieuw- nso.wdse premier David Lan- ^•^eft gisteren ontkend dat 36^ee Franse geheime agen- i69.ae in zijn land worden ge- i3iaofn gehouden zullen wor- i53.«vrijgelaten in ruil voor schadevergoeding van iieoxtfrijk voor het tot zinken iw.eoen van het Greenpeace- 2|3 „Rainbouw Warrior". 34,'oorijs en Wellington deden dopten de ronde dat de ssiso^zeelandse regering tus- m-O^de wil komen in het ko- e proces tegen de twee ien. Maar volgens Lange ™^™^e bronnen van die be- |n „slecht ingelicht en antwoordelijk". De ge- elijke procedures zullen sw-on hun loop hebben zon- ümenging van buitenaf. De Nieuwzeelandse vice-pre- mier, Geoffrey Palmer, zei voor de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties dinsdag dat de omstandighe den rond de aanslag op de Rainbow Warrior wijzen op internationaal terrorisme. Te gelijkertijd onderstreepte hij dat Nieu w-Zeeland de van oudsher goede en zeer gewaar deerde betrekkingen met Frankrijk wil voortzetten. Hij zei het te betreuren dat de Franse kernproeven in de Stil le Oceaan gewoon doorgaan, zonder Frankrijk met name te noemen: „Jammer genoeg moeten we nog eens opmerken dat een van de atoommachten doorgaat met het nemen van kernproeven tegen de over duidelijke en sinds lange tijd bestaande wil van de landen in de regio". 101,30 irant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 101.70 00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezélfde avond io? «i Drgd Bomexplosie: 10 gewonden Door een bomexplosie in Wenen zijn gisteren tien mensen ge wond geraakt. Er werd grote schade aangericht. De ruiten van een modewinkel sneuvelden. LONDEN De op 23 juni voor de kust van Ierland verongelukte jumbojet van Air India zal in een laatste poging om de oorzaak van de ramp vast te stellen van de 2,4 kilometer diepe zeebo dem worden gelicht. Ameri kaanse luchtvaartkringen hebben laten weten dat in het Canadese Newfoundland een bergingsschip met spe ciale apparatuur wordt uitge rust om het moeilijke karwei tot een goed einde te kunnen brengen. Bij de ramp kwa men alle 329 inzittenden van de Boeing 747 om het leven. Aanvankelijk bestond het vermoeden dat het ging om een bomaanslag van extre mistische Sikhs. Maar dit was niet met zekerheid te zeggen op grond van de te ruggevonden vluchtrecor- ders en autopsie op de stoffe lijke resten van de slachtof fers. Lady Diana bemoedigt haar 3-jarige zoontje prins William, die gisteren voor het eerst naar de kleuterschool ging. Dat gebeurde onder grote belangstelling van de pers. Opwinding over racistisch boek school prins William LONDEN De 3-jarige Britse prins William, die giste ren als eerste telg uit het koningshuis naar een kleuter schooltje ging, heeft zijn eerste nationale schandaal aan de korte broek. Wakkere journalisten die de peuter op zijn eerste schooldag begeleidden, ontdekten in de boe kenkast van het particuliere kleuterschooltje voor rijke kindertjes een racistisch kinderboek, het Verhaal van de Kleine Zwarte Sambo. Het in 1899 voor het eerst verschenen werkje van Helen Bannerman, is een para bel over ijdelheid en trots. Het vertelt van een klein zwart jongetje, Sambo. De Nationale Commissie tegen Racisme in Kinderboeken heeft het uit de koloniale tijd stammende werkje, dat nog altijd erg populair is, racis tisch, denigrerend en beledigend genoemd. De commis sie was geschokt dat het boekje op de plank staat van een school die door een koninklijke leerling wordt be zocht. „Racistische boekeh voor prins William", luidde de kop op de voorpagina van de communistische Mor ning Star. JOHANNESBURG/DEN HAAG De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren afstand genomen van het voorstel om 42.000 zwarten te verhuizen naar het voor Zoeloes bestem de thuisland Kwazoeloe De door de commissie voorgestel de landruil houdt in dat Kwa zoeloe groter wordt, maar ook dat grond die traditioneel in handen is van zwarten over gaat naar blanken. Minister Heunis van ontwik keling en planning verklaarde dat deze voorstellen „niet de opvatting weergeven, die de regering op dit moment heeft over het verenigen van Kwa zoeloe". Waarnemers hebben er op gewezen dat de regering in haar maag zit met de publi- katie van het plan nu zij zegt te werken aan hervorming van het apartheidssysteem. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren de dood gemeld van een zwarte militant van de anti-apartheidsorganisatie UDF (Verenigd Democratisch Front) die gevangen zat. Het gaat om Mbuyileslo Mbotya (35) uit het zwarte woonoord Ginsberg in het oosten van de Kaapprovincie. Volgens de po litie is de man, die gevangen zat in het politiebureau in King William's Town, „ziek geworden" nog geen 24 uur na zijn arrestatie. De familieleden van Mbotya zijn er echter van overtuigd dat hij is doodge marteld. De Nederlandse regering gaat er van uit dat een deel van de ambassade in Pretoria gehuis vest blijft in het gebouw van de Nedbank waar zich ook de Nederlandse antropoloog Klaas de Jonge bevindt. Hier in zou eventueel verandering kunnen komen, nadat de rege ringen van Zuid-Afrika en Nederland een oplossing heb ben gevonden voor diens posi tie. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag gis teren verklaard. Spaans Paleis voor Schone Kunsten in Brussel Het geheel in Spaanse stijl uit gedoste Paleis voor Schone Kunsten in Brussel staat de komende maanden in het te ken van Europalia '85, een tweejaarlijkse manifestatie waarin, ter gelegenheid van de toetreding van Spanje tot de EEG, nu de Spaanse cultuur aan bod komt. In het paleis is tot 22 december een tentoon stelling gewijd aan de „luister van Spanje en de Vlaamse ste den tussen 1500 en 1700". Voor het eerst is het „Zicht op Toledo" van El Greco buiten Spanje te zien. Verder zijn er werken van Rubens, Moro, Van Dijck, Velasquez, Ribera, Zubarén en anderen te aan schouwen. In de koninklijke musea voor schone kunsten in Brussel wordt op 26 septem ber een grote Goya-tentoon- stelling geopend. Goya (1746-1828) wordt met visio naire en geëngageerde schil derijen beschouwd als een voorloper van de moderne kunst. Van de „moderne" kunstenaars mogen Picasso, Miro en Dali de toetreding van Spanje tot de EG luister bijzet ten. Ze zijn te zien in het Palais des Beaux Arts in Charleroi, tussen 26 september en 22 de cember. Daarnaast zijn er door heel België meer dan 150 dans- en muziekvoorstellingen te zien en wordt een groot aantal Spaanse schrijvers in het Nederlands en Frans ver taald. UTRECHT „Het gaat niet om het Belgische he melbed of het Nederland se hemelbed. Het gaat erom dat het absurd is om in een klein taalgebied als het Nederlandse twee de zelfde toneelprodukties tegelijk van start te laten gaan. Dan doen we elkaar tekort. Als dat gewoonte wordt kunnen we de vrije theaterprodukties op den duur wel vergeten". Aldus acteur Manfred de Graaf, hoofdrolspeler in het blijspel „Het Hemelbed" en gisteren ook een van de hoofd rolspelers in het kort geding dat theater-producent Aerts had aangespannen tegen het Amersfoortse auteursrechten bureau IBOA. Aerts en De Graaf menen dat IBOA zich schuldig maakt aan contract breuk door niet alleen aan hen maar ook aan een Vlaams the atergezelschap fiat te geven om met „Het Hemelbed", een stuk van Jan den Hartog, de planken op te gaan. Twee hemelbedden tegelijk maken de spoeling veel te dun en bovendien stond in het con tract met zoveel woorden dat het alleenvertoningsrecht niet alleen Nederland maar ook België gold, zo betoogde Aerts raadsman mr F. van de Loo dinsdag voor vice-president mr L. Schuman van de recht bank in Utrecht. Van de Loo beaamde dat Aerts de zinsnede over België pas later in het contract had laten opnemen maar IBOA-directeur had on der het contract in zijn uitein delijke versie zijn handteke ning gezet. „Getekend is gete kend. Als er bij IBOA bezwa ren waren geweest, dan had den ze niet moeten tekenen, betoogde de raadsman. Naifiens IBOA beschuldigde mr P. D. Labee Aerts van mis leiding en kwade trouw. Als de overeenkomst ook voor België gegolden zou hebben, zou hij op zijn vingers hebben kunnen natellen, dat het con tract dan aanzienlijk duurder zou hebben uitgepakt. IBOA- -directeur P. Beun beaamde dat hij zijn handtekening toch had gezet „omdat ik 'dacht dat we er in goed overleg onder ling wel uit zouden komen. Het is absurd om hiervoor naar de rechter te stappen". Mr. Van de Loo toonde zich verbaasd over de woede van de tegenpartij. Volgens hem is het in de theaterwereld nood- normaal dat een Nederlandsta lige produktie bedoeld is voor het hele Nederlandse taalge bied, dus ook voor België. Maar volgens mr Labee is er van dergelijke gebruiken geen sprake. Aerts eist dat uitvoering van de Belgische versie van het stuk - met Jo de Meyere (Dag boek van een herdershond) in de hoofdrol - onmiddellijk wordt stopgezet op straffe van een dwangsom van 50.000 gul den. Maar volgens mr Labee is een dergelijk verbod niet uit voerbaar. IBOA heeft met het Arca-Net Theater in Gent een keurig, rechtsgeldig contract en daar kan het auteursbureau niet onderuit. Uitspraak dinsdag 1 oktober. 4.JIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 126 1.' Even snel als KLANPOL's filmauto geko- 7 37was. verdween deze weer van de Kerk- i81> De gehuurde provo's bekeken onthutst 72 uankbiljet, dat ze gekregen hadden en op 127 3^e,aat was een trek van hev'9e a,keer te suren. „Wel verdikkie-nog-an-toe!" grom- injppe Joost. „Het blijft tien gulden..., da's ei sh-, maar het kleeft als vuil aan mijn vingers, 33 3% heb het met "wérken" verdiend.... Bah!" vf je gelijk hebt, Joostvond Blitse Nie- 43 3AEen afschuwelijke gedachte..., jawel! Dat is io! irk 'n 9een drie jaar gebeurd. Daarom moe- 2i 7*e het zo snel mogelijk uitgeven. Kom op, 2] ]fean naar de joekboks-bar...." En terwijl 38 3>r hun rug KLANPOL's filmwagen het dorp 3a asde, maakten Hippe Joost en Blitse Niekie 49 ook op om terug te gaan naar de grote GravendrechtOp de Kerkbrink ston den enkele bewoners van het dorp Graven drecht nog wat na te kletsen over de opwinden de filmgebeurtenissen, toen Eelco Eelkema er aan kwam. Hij was op zijn ronde en vroeg: „Wat is hier an de hand, mens'n? Wat is dat voor vui le rook, die over de grond dwarrelt?" „D'r is een film gemaakt van provo's, die rookbommen gooiden!" legde Gait Lamsbout uit. „Een mach tig spannende film, veldwachter!" „Een pro vo-film....? Hier vlak bij de kerker, waar Sjeems Pond zit....? Róókbommenpeinsde Eelco. Toen drong de harde waarheid plotseling tot hem door. „Da's een truuk van de vijandige ge heimzinnige dienststeunde hij. "O gru tjes...., laat het asjeblieft niet waar weez'n...." En vertwijfeld greep de geplaagde veldwachter naar zijn arme hoofd SCHADE AARDBEVING MEXICO BEDRAAGT 6 MILJARD De Mexico MEXICO-STAD aardbeving in heeft volgens de jongste officiële cijfers aan meer dan 4.100 mensen het le ven gekost. Aangenomen wordt dat nog enkele dui zenden personen, dood of levend, gevangen zitten onder het puin. Volgens schattingen zijn 350.000 Mexicanen dakloos ge worden en zitten één mil joen mensen zonder baan omdat hun kantoor of an dere werkruimte is ver dwenen. Reddingsploegen zijn er giste ren in Mexico-Stad opnieuw in geslaagd om overlevenden uit de puinhopen te halen. In to taal werden 26 mensen, waar onder twee baby's gered die nog in een couveuse onder het puin van het ingestorte Gene ral Hospital lagen. Leden van reddingsploegen hebben ge zegd dat er nog altijd levenden bevinden onder het ingestorte woningcomplex Nuevo Leon. De kosten van de aardbeving in Mexico worden volgens de eerste schattingen begroot op ongeveer 6 miljard gulden. Dit cijfer werd gisteren genoemd door de directeur van het In stituut van Ingenieurs van de Universiteit van Mexico. Ver zekeringsmaatschappijen schatten dat 7.000 gebouwen in de hoofdstad zijn beschadigd. Daarin zijn inbegrepen de 450 gebouwen die volledig zijn verwoest en andere die lichte schade hebben opgelopen. Spontane schenkingen van geld en goederen via de natio nale Rode Kruis-verenigingen en van een twintigtal regerin gen voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Mexico zijn gisteren op een totaalbe drag van 7,5 miljoen gulden gekomen. De Amerikaanse telefoon maatschappij AT and T heeft gisteren verklaard erin ge slaagd te zijn vier internatio nale telefoonverbindingen met Mexico-Stad te openen die ge bruikt worden voor dringende berichten en voor de commu nicatie tussen buitenlandse re geringen en hun ambassades. Gisteren zijn opnieuw duizen den inwoners van Mexico-Stad uit vrees voor epidemieën of gebrek aan woonruimte naar elders vertrokken, in de hoop dat kennissen of familieleden in de andere steden en dorpen hun de helpende hand zullen reiken. Een dagblad in de Mexicaanse hoofdstad meldde op de voorpagina onder de kop Exodus, dat de bevolking zeer bang is voor epidemieën. Functionarissen van gemeen telijke diensten voor de ge zondheidszorg probeerden de inwoners van Mexico-Stad enigszins gerust te stellen. Zij verklaarden dat er, in tegen stelling tot eerdere berichten, geen ernstig gevaar dreigt dat besmet water of rottende lij ken epidemieën zullen doen uitbreken. Zij adviseerden de bevolking wel om drinkwater te koken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7