Verrassend en^Aktueel Hoe meer overleg met kinderenhoe leuker de opvoeding Voe/ met elektronisch metalen bij benzinepompen Modesivcnluur Kindermishandeling in Engeland neemt toe CekUeSouamit yDA verdeeld over ^linieksabortus Advocaat eist vrijlating Dost Naslagwerk medicijnen voor publiek INENLAND/ BUITENLAND WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 edkoper vliegen ir Frankrijk i.p: r r; PHOL De KLM en 'rance zijn tariefdalingen eengekomen voor de lijn- feten Schiphol-Parijs (min ite voe|rocent) en Schiphol-Nice katoen. 29 procent). De nieuwe 'ine- ven gaan 27 oktober (win- lenstregeling) in en bedra- respectievelijk 237 en 449 en retour. De woordvoer- van Air France in Neder- I heeft dit gisteren bekend SC*® Bakt. Aan de nieuwe tarie- 'Mfi'6 we* beperkende voor- rden verbonden. Passa- I moeten bij voorbeeld tens een weekend op hun fmming blijven. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Een vierjarig meisje uit West-Londen werd door haar moeder en pleegvader letterlijk uitgehongerd. Het lijkje was slechts vel over been. De pleegvader en de moe der beweerden dat zij het kind hadden laten sterven „bij gebrek aan geld voor voedsel." Toen de politie toch geld aantrof in hun flat, zei de man: „Dat zijn centen voor mijn sigaret ten." In een ander deel van Londen werd afgelopen week een zwangere zwarte vrouw gear resteerd en beschuldigd van een dubbele kindermoord. Haar slachtoffertjes waren haar eigen, zevenjarig dochter tje en een blank vierjarig vriendinnetje van dit meisje. Toen deze moeder gisteren voor een politierechter ver scheen, werd ze uitgejouwd door krijsende volksvrouwen. Tussen afgelopen maart en 21 september werden in Enge land minstens 11 kleine kinde ren, onder wie twee jongetjes, op grtiwelijke wijze vermoord. Gelijkertijd kwam er aan hel licht, dat de laatste zes jaar de gevallen van kindermishande ling met niet minder dan 7C procent waren toegenomen. De slachtoffertjes bleken tel kens niet ouder dan 15 jaar. In Groot-Brittannie worden iedere week zo'n vierhonderd jonge kinderen toevertrouwd aan openbare instellingen om dat hun eigen ouders hen ver waarlozen of mishandelen. Duizenden opgroeiende kinde ren hebben geen dak meer bo ven het hoofd. Zij zijn nieuwe kandidaten voor drugversla ving en prostitutie. Jaarlijks lopen zo'n zesduizend Britse kinderen veroordelin gen op wegens dronkenschap. De rechtbanken van Groot- -Brittannië bestraffen weke lijks minstens tweeduizend iongeren, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstal len en andere vergrijpen. De toenemende criminaliteit on der de jeugd wordt ondermeer toegeschreven aan het onafge broken stijgende aantal echt scheidingen. In Groot-Brittan nie zijn deze de afgelopen 15 jaar verdrievoudigd. Wat de sterke piek in de gra fiek van de kindermishande lingen betreft, wordt er door specialisten op gewezen, dat de doorsnee Brit nog altijd meer houdt van dieren dan van kin deren. Norman Tutt, professor in sociale studies aan de Uni versiteit van Lancaster, is van oordeel dat de Britten traditio neel hun kinderen niet in aan raking brengen met de vol wassen samenleving. „Op die manier worden niet alleen problemen geschapen voor de kinderen van nu," zegt hij, „maar ook voor vol wassenen die hen seksueel mishandelen en die vaak zelf als kind een dergelijke behan delingen hebben ondergaan". Onderzoek naar sabotagebrochure DEN HAAG - Het openbaar ministerie (OM) stelt een lande lijk onderzoek in naar de moge lijkheid de mensen achter de brochure „Sabotage in je vrije tijd" strafrechtelijk te vervolgen. De ministers Korthals Altes (jus titie) en Rietkerk (binnenlandse zaken) hebben dit de Kamer la ten weten naar aanleiding van schriftelijke vragen van de VVD-er Nijpels. Beide bewinds lieden menen dat in de brochu re, onder meer verkrijgbaar bij de zogenoemde linkse boekhan del, sprake is van opruiing en eventueel uitlokking van een misdrijf. Ginjaar voorzitter Gezondheidsraad UTRECHT De huidige voorzitter van het bestuur van de Utrechtse universi teit, dr. L. Ginjaar, zal op 1 december dr. L. B. J. Stuyt opvolgen als voorzitter van de Gezondheidsraad, het we tenschappelijk adviesorgaan van de regering. Ginjaar zal de rijksuniversiteit Utrecht (RUU) verlaten. Stuyt gaat met pensioen. De Gezond heidsraad krijgt bovendien voor het eerst een vice-voor- zitter in de persoon van me vrouw dr. E. Borst-Eylers, die nu nog directeur is van het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU). PELDOORN De tijd voorbij, dat autoritei- 1 met een beroep op In gezag het laatste >ord hadden. Ouders, Chters, artsen, leer- achten, bedrijfsleiders, rtom volwassenen, Uen rekening moeten uden met de leefwe- |d van anderen, ook de kinderen. De jeugd heeft zich tot een eigen maatschappelijke groep ontwikkeld, met een eigen verantwoordelijkheid en met eigen behoeften. „Hoe meer ouders met hun kinderen in overleg treden, hoe meer ge zag ze krijgen en hoe leuker de opvoeding wordt". Deze visie ontvouwde profes sor mr. Miek de Langen uit Amsterdam, hoogleraar jeug drecht en voorzitter van de stichting Kinderrechtswin kel, gisteren in Apeldoorn op een bijeenkomst van de stichting Huwelijk/relaties, Ouderschap, Zwangerschap (HOZ). Zij plaatste kritische kanttekeningen bij het ge spreksonderwerp „Wat zijn de gevolgen van het is er sinds de Tweede We reldoorlog een proces op gang gekomen, waarin bin nen sociale organisaties (ge zinnen, bedrijven, scholen e.d.) het accent van bevel naar onderhandeling ver schoven is. „Je kunt als ou der niet meer volstaan met de uitspraak: „Ik ben je va der of moeder, dus je doet dit of dat maar, punt uit". Er is overleg voor in de plaats ge komen en er moet rekening gehouden worden met wat het kind zegt en vindt". De jongerenemancipatie is in haar opvatting niet meer te rug te draaien. Ouderen zul len moeten leren om met deze nieuwe situatie om te gaan. Dat is een algemene realiteit, of men nu wel of niet voor kinderen gekozen heeft, luidde de strekking van haar betoog. Mevr. de Langen vond de probleemstelling van deze dag te beperkt, omdat die naar haar mening slechts in betrekkelijk kleine kring aan de orde is. „De vraag: „Wil len we kinderen?", wordt al leen in een maatschappelijke (ontwikkelde) elite gesteld. Het is slechts een voorhoede van mensen met een hogere opleiding, die hier bewust mee omgaat. Dat is op zich zelf niets bijzonders, want zo komt elke sociale ontwikke ling op gang. Maar men moet zich wel realiseren, dat dit zo in het overgrote deel van de samenleving niet toegaat". De meerderheid kiest naar haar ervaring helemaal niet actief voor kinderen en stelt dus ook dergelijke vragen niet. De actieve onderdruk king van kinderen voert vol gens haar in onze samenle ving nog altijd de boventoon, variërend van alles verbie den tot slaan en incest „Vaak is dan een dialoog he lemaal niet meer mogelijk en lopen kinderen weg of, in ex- tremo, spannen zij een recht zaak tegen hun ouders aan. Als docente zeg ik: Hoe meer je met die jongeren in over leg treedt, des te meer win je zelf aan kracht. En zij leren meer verantwoordelijkheid, en ze leren bovendien beter te communiceren en te pres teren. Dat zullen de meeste ouders in ons land nog moe ten leren". N 1 HAAG Drie CDA-kamerleden hebben zich eren gekeerd tegen het kabinetsbesluit abortusing- sn in erkende klinieken te financieren via de Alge- f N ie Wet Bijzondere Ziektekosten. De Kamerleden _I_Jis, Couprie en Van der Linden stemden voor een ^jie van klein rechts (SGP, RPF en GPV) waarin een ^geliike bekostiging wordt uitgelegd als een wettelij- nvoering van een gratis abortus. botie sneuvelde niettemin doordat (behalve het onafhanke* j kamerlid Wagenaar) de rest van de Kamer tegen stemde. verwacht steunde een kamermeerderheid het kabinets* Jdpunt dat abortusingrepen in ziekenhuizen in aanmerking It voor ziekenfondsverzekering en die in klinieken via dc BZ. Dit om tegemoet te komen aan gewetensbezwaarden te* I bestemming van hun ziekenfondspremies voor (kliniek)a* Walnoten Met een knuppel en een stok bewerken moeder (84) en dochter (61) Bambacht uit het Gelderse Haatten de notebomen voor hun huis. De oogsttijd van de walnoten is weer aangebroken. Het tweetal heeft hier dagelijks de handen vol aan. ARNHEM De Westduitse advocaat M. Gregorius heeft de rechtbank in Düsseldorf verzocht om opheffing van de preven tieve hechtenis van de 37-jarige Arnhemmer Harm Dost. Vol gens de advocaat is Dost, die sinds eind juli in Düsseldorf vastzit op verdenking van import van hasj, deze zomer op grond van valse beschuldigingen door de Spaanse autoriteiten aan West- -Duitsland uitgeleverd. Dit heeft mr. Gregorius gisteren laten weten. Volgens de advocaat is Dost op verzoek van de Westduit se autoriteiten eind vorig jaar in Spanje aangehouden en acht maanden later door dat land uitgeleverd. De Duitsers hebben naar zijn mening ten onrechte meegedeeld dat Dost op grote schaal hasj in Duitsland heeft ingevoerd. Volgens Gregorius zou Dost in Arnhem hasj aan Duitsers hebben verkocht. Geheim onderzoek naar aids-virus ROTTERDAM De polikliniek yoor geslachtsziekten van het Dijkzichtziekenhuis in Rotterdam is zonder medeweten van de Eatiënten nagegaan of er antistoffen tegen aids voorkomen in de loedmonsters van een paar honderd personen. Het ziekenhuis heeft gisteren bevestigd dat het onderzoek heeft plaats gehad. Directeur van de kliniek prof. H. Stolz, tevens lid van de aids- -commissie van de gezondheidsraad, gaf opdracht tot het onder zoek. Hij stelt in de Gay-krant het te hebben laten uitvoeren om achteraf globaal te weten met welke patiënten de kliniek te ma ken heeft 'HOVEN Bij 84 „stations in de regio tairg-Eindhoven kan af 4 oktober betaald Il^^'den door een speciaal of giropasje in een ^Baraat te stoppen en zo bedrag automatisch de rekening af te la- boeken. Het gaat hier "■2^ een experiment dat Sfejr jaar duurt en dat er ^rrjindelijk toe moet lei- ~v dat over een paar jaar tankstation in Neder- l via een datalijn met bankgirocentrale in jinding staat. Bijzon- aan deze „proef op naar het nieuwe be- n" is dat alle banken, Postgiro/RPS en alle maatschappijen mee- manier van betalen, zo nnen de initiatiefnemers, Europa niet geheel nieuw r. In België, Frankrijk, eland en Zweden kan al -*^s 1980 op zeer bescheiden S\ial, bij afzonderlijke bank-, giro- en oliemaatschappijen benzine elektronisch worden betaald. „Dit is dus niet de eer ste, maar wel de meest volledi ge proef met een dergelijke betalingswijze", zo zei drs. H. Rudelsheim, direkteur van de Raad voor het Betalingsver keer, gisteren bij de presenta tie van het systeem in Eindho ven. De voorbereidingen voor de proef hebben drie jaar in be slag genomen. De banken en de Postgiro hebben samen zes tien miljoen gulden in het pro- jekt geïnvesteerd, voor de olie maatschappijen komt het offer volgens een woordvoerder neer op „eenderde van de ont wikkelingskosten". Een be drag wilde hij niet noemen. De initiatiefnemers- verwachten veel respons van het publiek, vooral ook omdat het de be doeling is dat met het betaal- pasje ook geld uit een auto maat kan worden verkregen. De 500.000 rekeninghouders van bank en giro in het proef gebied ontvangen dezer dagen een brief, waarin wordt gewe zen op de mogelijkheden. Wie dat wil krijgt een speciaal pas je met magneetstrip, waarin elektronisch leesbare gegevens zijn verwerkt. Ook krijgt de geïnteresseerde een geheime, viercijferige code, die samen met het pasje de gelegenheid biedt tot elektronisch betalen bij het speciale apparaat dat bij de deelnemende tankstations staat opgesteld. Zonder code is een pasje waardeloos. Het benodigde apparaat kost tienduizend gulden per stuk en is door Philips ontwikkeld en door TNO op veiligheid en fraudegevoeligheid getest. De klant die benzine heeft ge tankt en daarnaast bij wijze van spreken ook snoepgoed wil betalen, steekt de „debet- kaart" in het apparaat bij de kassa, toetst zijn geheime code in en betaalt elektronisch via een druk op de JA-knop. Het pasje komt hierna weer te voorschijn en de kassier geeft de klant een bonnetje waarop de relevante gegevens staan. Beiden krijgen na enkele da gen op de gebruikelijke wijze van bank of giro bericht van de betaling. Het nieuwe sys teem zorgt er op die manier voor dat pomphouders minder contanten in kas hebben en dus minder risico's lopen. In principe komt iedereen in de proefregio die een rekening bij bank of giro heeft in aan merking voor het pasje. De postgiro hanteert de gangbare regeling voor krediet, dus mag een klant niet meer dan vijf honderd gulden rood staan, anders weigert het apparaat de betaling. Bij de banken werkt dat iets anders. Elke klant heeft daar voor het pasje een wekelijkse „speelruimte" van duizend gulden, ongeacht het saldo op de rekening. Wie het debetbedrag in een week tijd overschrijdt, krijgt problemen bij de betaling. Dit kan problemen opleveren wanneer de automobilist die zich met Zijn pasje meldt al ge tankt heeft en behalve het pasje geen cheques of contant geld bij zich heeft. „Dan moet de pomphouder met de betrok kene maar een regeling zien te treffen", reageert ir. E.J. Ver- kaaik van Esso Nederland BV op het toch niet ondenkbeeldi ge probleem. Een ander nadeel kunnen de kosten voor de klant gaan vor men. De initiatiefnemers zul len voorlopig de prijs per transactie (tussen de tien en veertig cent, afhankelijk van het aantal mensen dat mee doet) niet doorberekenen aan de klant. Men sluit dat in de toekomst echter niet uit. SKE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM" UTRECHT Komend voor jaar komt er een naslagwerk over geneesmiddelen uit, dat speciaal geschreven is voor het publiek. Het boek, de Genees middelenalmanak, bevat in le- kentaal de belangrijkste infor matie over de geneesmiddelen die in Nederland op de markt zijn: waar de middelen voor dienen, wanneer ze niet ge bruikt mogen worden en wat de bijwerkingen kunnen zijn. Het boek is in feite een bunde ling van in eenvoudige taal ge schreven bijsluiterteksten. Dat maakte Nefarma, het samen werkingsverband van de Ne derlandse geneesmiddelenin dustrie, gisteren bekend bij de presentatie van de jongste edi tie van het Repertorium, een geneesmiddelennandboek voor artsen en apothekers. Moderne, vlotte coat waarbij de contrasterende voering doorloopt naar de manchet en kraag. Zwart van kleur Maten 38 t/m 46 159.— Broekrok met 2 steekzakken. 75% wol. In fuchsia, marine en zwart. Maten 38 t/m 46 11 9j— Moderne blouse met 2 borstzakken en epaulette. In grijs/zwart. In de maten 38 t/m 46 69.— Vinke GOUDA Kleiweg 7 LEIDEN Donkersteeg 16 UTRECHT Hoog Catharijne-Gildekwartier

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5