?ia Beek heeft haar iniehe aanbevelingen et verve overleefd Omwegen ALLER LEI(DS) jekker Hout viert honderdjarig bestaan TERDAG JUBILEUMFEEST IN WARMONDSE VESTIGING Natuurbescherming in Zuid-Holland is noodzakelijk Geslaagd DEN OMGEVING OeidAaOowumt WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 l ALLE WEDERWAARDIGHEDEN IN 45 TURBULENTE JAREN 1 n ve Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt WH mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen Wh tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 IHHK^ LoHHH - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pidi-rs Pia Beek, Neerlands ied waardigste boogie- 'erencière slechts op vokale vlak valt Rita met haar te vergelijken [parttime in deze regio machtig is, weet ze de ikmedia met de kleinste wasjes te benaderen. Al ile malen heeft mevrouw die een jaartje geleden ter Duin aan de Noord kust als haar tijdelijke (nstee verkoos, met com- iele invallen de rust in Iduinen op een prettige ie verstoord. Nu komt zij t onze aandacht vragen; it dat ik er behoefte aan in kranten te staan, als men per se over mij schrijven heb ik daar bezwaar tegen", zegt ze. laai hebben de sterren impel beraad bepaald, dat aan haar zestigste ver lag toe is en op dat peil »st zij de eerstkomende iode te blijven. Misschien, ze zelfs weer gaat terug- enen. Ook is het curieus, -s- **a tegelijkertijd haar 45-ja- °at fj^vakjubileum gevierd mag Je bibsen: ze was er vroeg bij, Dfaren<mejsje Beck, „in the early jieboetjes" r verwjaarcjag en jubileum wer- van deze week en petit comi- wintig«evjerd jn Noordwijk Bin- volgens insiders het eni- echte Noordwijk. Daar ,t onder de linden aan de irstraat het fameuze „Hof Holland" (anno 1609), irbinnen roerloze winter- lachtige palmen en bezige n rs u discreet begroeten n cordat u aan de witte tafels t aanzitten voor iets ex- n wel(jefs Qf ja carte. „Het n iOIo! van Holland", voor geen ^'.ntje vervaard en via de te Sectie van Joop van den noter en echtgenote steeds om r gereed om zich bijna teloos in een stroomver- vana^ing te storten: nog even, achterin, bovenop de Tj-t van de eetzaal, zijn kan r een stuk 0{ eif nieuwe Bijlkamers en twee zaaltjes 9959 )Uwd. („Ssst", siste van °P Ijde oud-kranteman Frits horst, die als gesoigneer- vminence grise en tegen ling voor Joop alle p.r.- in op een rijtje zet en in iiste verbale banen tracht tiden; „stil toch, dat is pas r een andere persconfe- e"). inmiddels heeft Het Hof toch de nog immer ravis sante Pia, de grote Beek, voor z'n karretje gespannen en van het Huis ter Duin af gesnoept. Maar voor hetzelf de geld zou het Huis opge lucht kunnen zijn, dat Pia haar „Happy Hours" nu naar elders verplaatst heeft. In elk geval was er op het verjaar- spartijtje van Pia in het Hof (met priklimonade en ondeu gende scheutjes likeur, en ge fileerde paling, zalm en ha ring op flinterdunne met blaadjes sla belegde schijfjes wittebrood, waarvan de helft uit je mond viel, maar dat overkwam iedereen), in elk geval had de directie van Huis ter Duin geen bloemetje gestuurd. Hetgeen Pia, de vakvrouw, enigszins ver droot: „Maar ze zijn ziedend, werkelijk veel leukere Ju- gendstil-sfeertje van het Hof van Holland ben overge- zwaaid voor mijn Happy Hours. Hoewel ik er blijf wo nen, als ik niet op mijn Spaanse boerderij ben, en ik blijf er ook incidenteel optre den". Dat allemaal volgens het logboek van Joop van den Ende, de producer van veel van die dingen. Leuke partij Overigens zoekt Pia Beek nog steeds naar een dieren en huis verzorgend echtpaar voor haar onderkomen in de buurt van Malaga, als ze met haar vriendin in Nederland zou vertoeven. Ze heeft een enkele keer minder prettige ervaringen opgedaan, bij voorgaande gelegenheden. Maar goed, het was een best leuke party bij Pia, deze week in het Hof van Hol land. Daar waren (Pia meen de welhaast verrast te zijn) de vrienden van de streek- pers met fotografen, Wim Rovers, -generalissimo van Noordwijks VVV, een leuke meid van een spraakmakend nationaal weekblad die nog moest eten, burgemeester en mevrouw Bonnike van Noordwijk (binnen en bui ten), en een paar niet nader geïdentificeerde vrindelijke figuren: „Van harte gefelici teerd met uw verjaardag en jubileum; felicidad y muchos aftos", zeiden ze, want ze wis ten precies waar Sara-plus- De sterren hebben bepaald, dat Pia Beek aan haar zestigste verjaardag toe is, een peil waarop ze de eerstkomende periode wil blijven tien allang de mosterd van daan haalt. Pia Beek zat er ontspannen bij, moet ik zeggen. Ze leek op een gebrilde creatie in wit, grijs en Iberisch zonne- bruin. Aan haar linkerhand de burgemeester in jagers groen en goeden doen, en rechts diens eega, die ook van bruinen wist. Gevleugel de uitdrukkingen vlogen over en weer. Men vermaak te zich kostelijk, bij de tuten aangesterkte wijn en uit de hand lopende snacks. Pia in grootse vorm, altijd uitgesla pen. En zo hoor je nog eens wat: „Ik hoor bij Schevenin- gen als de pier'wilde me vrouw Beck best wel verkla ren, ofschoon ze baalt van het nieuwe Den Haag aan Zee, dat schijnbaar nagenoeg onleefbaar is geworden voor iemand die het ongeschonden verleden heeft gekend. Vóór haar, op een tafeltje, lag een platenhoes. Leeg. De hoes van „Beek Alive". „Want de plaat zelf wordt steeds gedraaid over de radio en bij t.v.-pauzes. Een snert- hoes, overigens, zo lelijk als de nacht. Die moet over... Onbegrijpelijk, dat ze deze hebben kunnen maken. Maar heb je het gehoord? Van de week, over de NCRV? Ik ben persoonlijk gefeliciteerd door Greta Garbo, vanuit New York. Wat een stem hè? Daar ben ik een beetje groos mee. Mag ik?" Immense contacten. Wat je allemaal niet met „Beekkunt doen. „Beek en Decker" is er niet meer bij, vanwege Decker's oppositie. Maar dan nu weer, in het Hof, waar Pia in de herfst gaat schitteren met „Beek to the Sixties" met een kni poog „Terug naar de zestiger Sren". Met haar „Happy ours" ook. Je zou er bijna unhappy door kunnen -wor den. Óp de birthday party van Pia schuimden de toe komstverwachtingen boven op. Als ze spit heeft, gaat ze honderden meters zwemmen in het binnenbad van het Huis. En zowat elke dat loopt ze de afstand Noordwijk-Kat- wijk, vice versa, over het strand. Wat bij burgemeester Bonnike lokale twijfels op riep: „Kunt u dat nu'niet bin- Volgende maand zit Pia Beek weer in haar Spaanse keurs lijf. Even de zon op de zo goed als gelooide huid met body lotion. Maar in haar boerderij kan het ontiegelijk koud zijn; „Dat heeft werke lijk niets met het klimaat te maken, maar alleen met de manier van bouwen". Een paar dagen geleden had ze in Noordwijk nog een ontmoe ting van huis tot huis met de manager van Frank Sinatra. „Dat ging niet direct over mij, maar goed. Opvallend was het wel, dat die man zo veel op Sinatra zelf lijkt. Hoe zou dat komen hè? Nou ja, als je veel met iemand te maken hebt ga je misschien op zo'n iemand lijken ook. Wie zal het zeggen?" In haar „Hofse" enthousias me zegde Pia Beek toe, dat ze een jazzy single-plaatje zou gaan maken over het thema „In Holland staat een huis". Niet meer „In Holland staat een Huis ter Duin", maar een variant op Noordwijk Bin nen, volgens een bestaand Noordwijks volkslied, dat ooit door Arie Westgeest ge schreven werd, en op de feestelijke bijeenkomst nog even aangeheven door een plaatselijke, ter partij geïnvi teerde dame die uit bijkans volle borst enkele regels pro beerde te reproduceren als ware het een onbloedige Noordwijkse „Marseillaise", uiteraard in marstempo, die er toch niet om loog. Burge meester Bonnike, verrukt van de gezelligheid van de dag en gecharmeerd van zijn onmiddellijke afzijdigheid op de bijeenkomst: „Het volks lied van Noordwijk, me vrouw Beck; u zoudt het kunnen parafraseren, op uw plaatje". En verder hadden ze het terwijl mevrouw Beek klaag de over de vochtigheid in Spanie over het „couperen van honde-oren"; „soms met een schaar of en mes, of met een nijptang". Maar het nieu we volkslied zou best een in gehouden lied voor sauna's en partijen kunnen zijn. En Pia droomt verder alleen nog van optredens voor „duizen den jongelui die voor deze jazz op hun kop gaan staan". Ze is uitgenodigd voor het opluisteren van de opening van 5 sterren-hotel Wasse naar op 11 oktober. „Gek hè: ik hou niet van pianospelen. Toen ik kind was, was ik niet van de piano weg te slaanb. Maar dat is voorbij. Ik wil al leen maar het publiek op zwepen. Ik luister nooit naar een plaat van mezelf, maar ik vraag dan liever of ze, als ze 'm afdraaien, die plaat willen afzetten". Pia Beek gaat door. Gaat te rug, desnoods. Beck to the sixties. Van boogie tot boog- ie-rock, „afgekoeld door een stoot airconditioning er dwars overheen. Mijn groot ste fout alleen is, dat ik nooit meer constant studeer, maar alleen maar liever mijn baan tjes trek". izien, iet grz and ze df tijd oi HAAG der wordt die dag een ju- .jarmond heeft in ie- bileumfestijn gehouden met onder andere Farce Majeur en Tonny Eijk. Uit eders^eva' één din6 Be- laten met Den Haag, Via- ;ren n Singapore: de vier de Dekker Tennishal in aatst, en hebben elk een Warmond blijkt overigens i verding van Dekker dat het in die honderd o bv. Het bedrijf, dat jaar niet alleen bij hout is verwerkt en verhan- gebleven... /iert komende zater- honderdjarig be- Dekker Hout werd een eeuw Directeur Coen geleden in Den Haag geboren. In die dagen verliet de 26-jan- ge K. Dekker de Zaanstreek ter bekend werd als de Hout zagerij. Het bedrijf groeide uit het Verre Oosten te te ver zorgen. Dekker Hout beschik- de loop der jaren uit tot één te aanvankelijk ook over een van de grootste hout-indus- overslagbedrijf aan de Scheve- trieën en exporteurs van het ningse haven voor de aanvoer exporteurs van het land. In 1963 werd het bedrijf uitgebreid met een vestiging Scandinavische landen. De stammen werden met coasters t i n*7o U J t.r J naar Scheveningen gevaren. In 1978 schoot de Warmondse sinds het hout uit Scandinavië er zal de gemeente r hel<HaaS een bronzen (het land van de houtzagers) hij d|6 van een houthan- om in de Residentie een „hout- s of 1" aanbieden, ge- handel, schaverij en zagerij" de M door de Katwijkse °P Poten te zetten. Dekker Vaak pnaar Gprard Rrnti- b°uwde aan de toenmalige nog e^f1 Zuid Buitensingel - later tot op ui,BlJ de Warmondse Houtzagerssingel omgedoopt tev^nS aan "e Veerpol- een houtzaagmolen, die la- K.W. van der Willik Jr. bv. op Scheveningse vestiging alleen in de gelederen. In 1982 werd nog gebruikt als opslagruimte, een nieuw bednjfscomplex ge- De Haagse vestiging is inmid- opend aan de Veerpolder. In dels verhuisd naar het indus- het Warmondse bedrijf wor- trieterrein Zichtenburg. den massief verlijmde vure- en grenehouten planken en bladen vervaardigd met een gemiddelde dagproduktie van 1500 vierkante meter. Sinds 1981 is de naam Dekker in Warmond en omstreken voor al bekend vanwege de Dekker Tennishal die toen geopend werd. Het sportcomplex telt 12 tennisbanen, 9 badmintonba- nen en 6 squashbanen, alsme de een restaurant, een bouti que en een paramedisch cen trum. In 1983 kwamen daar nog eens acht buitenbanen bij. De onderneming nestelde zich ook in Singapore om de import en de verscheping van hout De oprichter van het bedrijf, grootvader" K. Dekker was een zeer vooruitstrevend man, die al rond de eeuwwisseling beschikte over de modernste machines en zich bovendien in 1889 al verzekerde van een te lefoonaansluiting. Grootvader Dekker was ook erg begaan met de arbeidsomstandigheden van zijn werknemers, in te genstelling tot menig andere werkgever in die tijd. Dekker stond bekend als en „sociale werkgever". Zo was zijn werk plaats reeds voorzien van gro te ramen om lucht en licht toe te laten. Hij zorgde ook voor Dekker Hout heeft in totaal een behaaglijke werktempera- 250 werknemers in dienst, 57 tuuren de arbeiders konden werken daarvan in Warmond, zich terugtrekken op „priva- Het bedrijf heeft momenteel ten, die al waren aangesloten een jaaromzet van 120 miljoen op de gemeentelijke riolering", gulden. Men opereert behalve Dekker was ook de eerste op de Nederlandse ook op de houtwerkgever in ons land, Engelse, Duitse en Belgische die zijn schaaf- en zaagbanken markt. Het transport wordt voorzag van geluidsisolerende verzorgd met eigen vrachtau- kasten. De arbeiders kregen al to's. Dekker Hout importeert in 1910 een pensioenregeling tropisch hout, Noordeuropees en in 1912 een vrije zaterdag- vurehout, grenehout en diver se Amerikaanse naaldhout soorten. Het bedrijf verwerkt dit hout door het onder meer te drogen, te schaven en te za gen. middag. De opvolgers van grootvader Dekker volgden zijn voorbeeld. Zo kent het be drijf al sinds 1960 een winstde- lingsregeling voor zijn werk nemers. De produktie-afdeling in Den Haag. Gedeputeerde Borgman zorgt voor de officiële opening door een kartonnen scharrelei op te trekken. LEIDERDORP Gedeputeerde drs. J. Borgman wees gistermiddag bij de opening van het Milieu Educatief Centrum in de Leiderdorpse Houtkamp op het belang van de natuurbescherming in Zuid-Holland. „De na tuur gaat hard achteruit in Zuid-Holland, onder meer door de verstedelijking. Er zouden eigenlijk tweè keer zoveel bomen in de provincie moeten staan als er nu zijn. Veel vogelsoorten, zoals kemphaan en watersnip zijn verdwenen. Hetzelfde geldt voor veel bloemsoor ten", aldus de voor het milieu verantwoordelijke gede puteerde. De heer Borgman reageerde daarmee ook op uitlatingen van wethouder J. Bezemer, die aan het einde van zijn toespraak het verzoek aan de gedeputeerde richtte om Buitenhof vol te mogen bouwen, gezien de Leiderdorpse behoefte aan woningen. Het is twijfelachtig of deze nieuwbouwwijk helemaal volgebouwd zal kunnen worden, omdat de provincie Leiderdorp niet al te veel huizen meer wil laten bouwen na 1990. De heer Borgman ging niet op dat verzoek in, maar stelde wel dat het een kwestie van het op de beste plaats zien te krijgen van woningen, teneinde de verstedelijking in de hand te kunnen houden. Hij toonde zich bereid hier met Leiderdorp over te praten. Gedeputeerde Borgman opende vervolgens het Milieu Edcatief Centrum door een kartonnen ei op te trekken en het naambord je van het centrum te onthullen. Vervolgens werden er duiven losgelaten en tenslotte opende de provinciale bewindsman nog het gebouwtje met een sleutel. Daarna werden de prijzen van het project Bloemen en Insecten, plantjes in potjes aan de kinde ren van de Leiderdorpse basisscholen uitgereikt. Tot en met dinsdag zijn er dagelijks activiteiten in het Milieu Educatief Centrum in het kader van de openingsweek. Het centrum ligt naast de kinderboerderij in De Houtkamp. Oud-schrift In het Gemeentearchief aan de Boisotkade 2A wordt tussen 1 oktober en 18 maart '86 een cursus oud-schrift gehouden. De twaalf lessen hebben plaats op de dinsdagavond van acht tot tien uur. Wie de cursus heeft gevolgd kan het schrift uit de ze ventiende eeuw en vroe ger lezen en begrijpen. Be langstellenden kunnen zich aanmelden bij het Ge meentearchief, telefoon 120191. De kosten bedra gen 70 gulden. Vinkenoog De dichter/schrijver Si mon Vinkenoog zal een schrijfworkshop leiden die op drie dinsdagavonden (8, 15 en 29 oktober) in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 wordt gehouden. Deelnemers moeten zelf iets schrijven, dat voordragen, waarna het door de medecursisten en Vinkenoog wordt be sproken. De deelnamekos ten bedragen twaalf gul den vijftig, wie belangstel ling heeft kan contact op nemen met het LVC (146449). Tapa „Hand-made Japanese Pa pers' is de titel van de film die zondagmiddag 29 sep tember om drie uur in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steen- straat 1 wordt gedraaid. De film toont het maken van rijstpapier. Zo wordt duidelijk dat het papier niets met rijst, maar alles met de bast van de moer beiboom te maken heeft. Postzegels De Leidse vereniging De Postzegel vrienden houdt in samenwerking met het comité Tuinstadwijk- Staal wijk maandagavond 30 september een ruilbeurs in wijkgebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De zaal gaat om zeven uur open, de toegangsprijs be draagt één gulden. Voor kinderen is een apart hoekje gereserveerd. Ta fels kunnen worden gere serveerd bij C. Vinken- stein, Acaciastraat 14, Lei den (123692). Anja van Wijk De mezzo-sopraan Anja van Wijk geeft maandag avond 30 september een liederenrecital in de Ka pelzaal aan de Hazewind- steeg. Van Wijk wordt op de vleugel begeleid door Frans van Ruth. Zij brengt werken van Schumann, Wolf, Liliën, Britten, De bussy en Rachmaninoff. Het concert begint om kwart over acht. Dagkapel Met een eucharistieviering wordt maandag 30 septem ber de nieuwe dagkapel van de Antonius van Pa dua parochie aan de Bos- huizerkade in gebruik ge nomen. De viering begint om half acht. Leidse Instrumentenma- kersschool Geslaagd MTS afdeling Fijnmachanischa Techniek van de Leidse Instrument- makeraschool: T. Arntz, R. van Berk, C. P. Clerx. J. G. M. T. Debets. H. J. Haasnoot, S. F. Hessellnk, M. R. Hoe de. E. G. Hoek. C. W. M. Jansen, P. B. J. Jünger, R. M. van Katwijk. F. Meenks. R. P. Meljrink, G. H. J. Rob ben. P. J. C. Scheeren. M. A. M. van Schle, H. W. F. van der Steen, A. T. M. Telkamp. R. P. van der Valk, J. A. M. van Velzen, J. A. Verheggen, J. C. F. de Volder, M. J. Voskuil, R. C. We ber. H. M. Zijlstra, M. L. M. Beentjes. M. J. A. Sep. Geslaagd voor de praktische exa mens afgenomen door de Vereni ging tot bevordering van de oplei ding tot Instrumentmaker: Metaal-A: M. L. M. Beentjes, R. J. Bergers, A. van Berk, R. P. de Boer, H. ter Braak, J. H. Buis, M. R. G. Cas pars, F. M. C. Dekker, E. P. Dercksen, G. R. Dijkstra, J. van Egmond, J. I. de Groot. S. F. Hesseling, A. W. J. Kralt, J. Kroon, A. N. v.d. Lagemaat, J. la Lau, T. B. P. Mul, R. Oudhaarlem, M. H. M. Puts, M. A. M. van Schie, J. C. Schipper, M. Schoneveld, C. M. Smit, R. Spiering. J. Stroo. M. H. M. Ver burg, J. C. F. de Volder, R. C. Weber, H. M. Zijlstra. Metaal-B: P. Aben. B. J. Elburg, J. Goede, M. J. G. Journee, R. M. van Katwijk. F. A. Lieder, R. P. Meijrink, P. J. C. Scheeren, M. J. A. Sep. H. W. F. van der Steen, A. T.M. Telkamp, R. P. van der Valk, J. A. Verheggen, M. J. Voskuil, R. J. M. Ammerlaan, J. D. C. F. Róvekamp, A. Timmerman. Metaal-C: Y. M. T. Rijneveen, eerste vrouwelijke meester-lnstrumentma- ker. Glaa-A: M. R. Hoede. C. W. M. Jan sen en D. de Zinger. Optiek-A: E. J. van Leeuwen en I. Nieuwlaat, I. Nieuwlaat is de eerste vrouwelijke leerling optisch glasbe- werken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13