eidaeSou/ta/rit JProef gescheiden ophalen huisvuil wordt voortgezet STAD OMGEVING °rcheologen >itten in het 'Lide centrum 25in Maredorp Theoriecursus rijexamen voor analfabeten Wereldbekend aroma nuoc in goud chtauto ploegt iveld om Snelheids controle Twee zenders uit de ether gehaald JEWONERS WERKEN GOED MEE ,c O 3.4! 14! .45 ■45G NIETS GEVONDEN 98 59 98 38 ouden speld A.J. Versprille DAMESBEURS Restauratie boerderij in Leidse Hout verloopt voorspoedig WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1985 PAGINA 11 Een vrachtwagen van een be- Alkmaar heeft gistermiddag om- cwart voor vier ongeveer 100 meter langs de Rijn- en Schiekade omge- Daarna kwam hij in de modder vast en moest door een kraanwagen weg- ^worden. De vrachtwagenbestuurder Be Rijn en Schiekade een bestelling "d en kon door de verkeersmaatre- ar niet meer voor of achteruit. Uit- besloot de bestuurder via het gras- teren. De Directie Groen van de ge tal het bedrijf in Alkmaar een gepe- kening sturen. LEIDEN De Le.d- se politie heeft gister avond tussen half elf en elf uur een snel heidscontrole gehou den op de Burggra- venlaan. Er werden 22 processen verbaal uitgeschreven. Dit waren 20 automobi listen en 2 bromfiet sers. De hoogst gemeten snelheid was 78 kilo meter per uur. Dekenale jongerendag LEIDEN In het Leonar- dus-parochiehuis aan de Haagweg 14 wordt zondag middag van 13 tot 18 uur de Leidse dekenale jongerendag gehouden. Er is een soort markt waar dekenale groe pen zich presenteren, infor matiestands aanwezig zijn en een forum van jongeren, een jongerenpastor en andere deskundigen vragen beant woorden. De jongerendag wordt om 16 uur afgesloten met een viering. Open huis in Leidse bibliotheken LEIDEN De openbare bibliotheek van Leiden houdt zaterdag van tien tot vijf uur open huis. Alle filialen en de centrale aan de Nieuwsteeg zijn dan geopend. Ook de bibliotheken in de regio houden zater dag de deuren geopend. Het open huis is een onderdeel van de Landelijke Bibliotheekdag. In de Leidse vestigingen kunnen boeken boetevrij wor den ingeleverd, is er een introduktie- abonnement van drie gulden voor drie maanden en een prijsvraag voor jeugd en volwassenen. In de centrale bibliotheek zorgt de Streekmuziekschool de gehele dag voor een muzikale omlijsting. LEIDEN De Leidse politie heeft giste ren in samenwerking met de radiocontro ledienst van de PTT de zenders Freewave en Radio Centraal uit de lucht gehaald. De puur commerciële zender Freewave is nu al acht keer uit de lucht gehaald. Voor Radio Centraal was het tweede keer. Ra dio Freewave werd vanuit een flat aan de Arendshorst uitgezonden en Centraal ging vanuit een woning aan de Anna Ma ria van Schuurmanstraat de lucht in. De zender van Freewave was erg sterk en zorgde voor veel overlast voor het vlieg verkeer. maal per week wordt op gehaald inplaats van twee maal per week voordat het experiment van start ging. Het financiële resultaat van de aktie laat voorlopig nog te wensen over. Na een half en papier verloopt Jaar wordt de begroting met een tekort van bijna een ton afgesloten. Een belangrijk deel van het tekort is ont staan, omdat de provincie tot op heden geen subsidie (men had gerekend op 67.000 gul den) heeft uitgekeerd. DEN De deelname 1 QCde proef van het ge- T»%/vrfiden ophalen van vuil in Tuinstadwijk IA dt groot genoeg ge- iv"; om het experiment rt te zetten en moge- uit te breiden. De in- QCeling van schillen, en papier verloopt jens verwachting. M3 geldt niet voor de in- ieling van metalen irop de respons wat ,ng was. Veel bewo- IQ.5 van de wijk vinden een nadeel van de ef, dat het gewone ophalen van het veevoeder- deel (schillen) zijn 48 contai ners in de wijk geplaatst. Meer dan de helft van de be woners deponeert zijn schil len in deze containers. De ge meente is erg blij met dit re sultaat, vooral omdat ook de kwaliteit van het opgehaalde veevoer erg hoog is. In, de schillen bevinden zich name lijk geen andere niet-organi- sche stoffen, waardoor het veevoer onbruikbaar zou worden. Drie procent wordt nog door een schillenboer op- Dit betekent dat totaal ruim Sinds maart van dit jaar een derde van het schillenaf- wordt op 1100 adressen in de proefwijk het huisvuil in drie 5vuil nog maar één soorten opgehaald. Voor het val niet meer in de vuilnis zak belandt. Een resultaat dat uitbreiding van de proef tot de gehele wijk rechtvaar digt, vindt de gemeente. Be keken wordt of het mogelijk is de schillen in heel Leiden op te gaan halen. Glas, papier en metaal werd in de proefwijk op woensdag ingezameld in een blauwe vuilniszak. Bijna de helft van het aantal huishoudens doet daar aan mee. Veel deelne mers doen het papier echter niet in de zak maar geven het aan een vereniging, kerk, school etc. De papierop brengst valt daarmee lager uit dan verwacht: 17 procent inplaats van 58 procent. De gemeente vindt dit echter geen nadeel omdat „het pa pier uiteindelijk toch terecht komt waar het zijn moet en dat i's niet in de vuilnisbak". Ook wordt bekeken of de 25 papierbakken in de stad niet uitgebreid kunnen worden. Deze papierbakken blijken net als de glasbakken een SUCC96 te zijn. Veel deelnemers aan het ex periment in de Tuinstadwijk blijken ook hun glas liever in de glasbak te gooien dan in de blauwe zak te verzamelen. Na de start van het experi ment werd in totaal 55 pro cent van het glas ingezameld. Voor de start van het experi ment kwam 35 procent in de glasbak terecht. Het resultaat van het ophalen van metalen viel zonder meer tegen: 17 procent inplaats van wellicht wat hoge verwachtte 50 pro cent. Ondanks het feit dat de re sultaten nog niet echt vol doen aan de prognoses, is de gemeente voornenens het ex periment voort te zetten. „Misschien hebben we de prognoses wat te hoog ge steld. We hadden weinig ver gelijkingsmateriaal op stede lijk niveau. We hebben daar om onze verwachtingen op plattelands gemeenten geba seerd en dat ligt toch anders. Nee, we zijn erg tevreden met het resultaat", aldus wet houder J. Fase. Bekeken wordt wel hoe de inzame lingsmethoden nog veran derd kunnen worden, zodat een nog hogere respons ver kregen wordt. SN Kledinggigant moet nog even ge- hebben voordat de paal voor de nieu- stiging aan de Haar- Cïrstraat de grond in vant eerst mogen ar- igen vier weken hun gaan op het in de van de Hartebrug- gelegen bouwter- Afgelopen maandag eze speurders naar »r verleden met hun soek begonnen. De werkzaamheden n vooral gegevens ien dertiende eeuw- koning aan het licht _jrlemmerstraat en om zijn de laatste jaren re- g het werkterrein van ogen geweest. In maart jitte men op de funda- van de oudste kerk £den, de Vrouwenkerk 'len 1200 en 1300 moet ouwd. Drie jaar later aan de Haarlemmer- belegen Hartebrugschool nt en kregen archeolo- juni 1983 de gelegen- In kijkje in de grond te De onderzoekers stuitT terpjes waarop in de peuwen houten huisjes gestaan. Ook werden llende gebruiksvoor werpen gevonden. In het voorjaar van 1984 legde men de fundamenten van het Ag- nietenklooster bloot. Dit in 1400 gestichte en in 1580 ge sloopte klooster heeft naast de Vrouwenkerk gestaan. Bij deze opgraving werd een bij zondere Duitse kruik gevon den. Ook in de maandag gestarte- opgraving duikt de Vrouwen kerk weer op. Peter Bitter, als middeleeuws archeoloog tijde lijk in dienst van de Directie Civiele Werken, sectie archeo logisch bodemonderzoek, ver telt in de op het bouwterrein opgestelde gele „keetwagen" dat de verwachtingen die hij van zijn onderzoek heeft, zijn gebaseerd op de aanwezigheid van de Vrouwenkerk uit 1300. „Je mag er vanuit gaan, dat deze kerk bij een dorp is ge bouwd", legt hij uit. Bitter zegt dat het goed mogelijk is dat het werkterrein zich midden in het centrum van het oude Maredorp bevindt. „Maar he lemaal zeker is dat niet", voegt de archeoloog daar voorzichtig aan toe. Bitter zegt het jammer te vin den dat hij en zijn zeven me dewerkers zo weinig tijd heb ben om het 1800 vierkante me ter grote terrein om te spitten. Zeker omdat het maar zeer zelden voorkomt dat zo'n groot terrein in de binnenstad kan worden onderzocht. Om een dergelijk onderzoek goed en nauwkeurig te kunnen doen is volgens hem vier maanden nodig. „Omdat we zo snel moeten zijn, kunnen we niet al te nauwkeurig werken", klinkt het spijtig. De graaf werkzaamheden zijn nog maar net op gang en tastbare resul taten zijn er dan ook nog niet geboekt. Er is een diep gat ge graven waarin wat scherven zijn gevonden en men heeft een beschadigd tegelvloertje blootgelegd. Bitter, die tot een diepte van twee meter gaat, verwacht overigens geen spec taculaire vondsten te zullen doen. Mocht dat wel het geval zijn, dan blijft de onderzoek stermijn van vier weken toch gehandhaafd. De aannemer staat te trappelen van onge duld om aan de slag te kunnen en ook C A heeft enige haast met de nieuwbouw. Boven: Twee onderzoekers meten alles nauwkeurig op en zetten de gegevens op kaart. Op de achtergrond kijkt het winkelend publiek nieuwsgierig toe. SN Wethouder F. s heeft vanmorgen een i speld uitgereikt aan A.J. Versprille. De a speld is een gemeen- onderscheiding voor n die zich verdienste- lebben gemaakt voor 1. iuw Versprille was ge- e-archivaris in Leiden eft na haar pensione- liepgravend onderzoek ht naar de geschiedenis van de stad. Het college van B en W heeft haar de speld toegekend van wege haar „zeer waardevolle bijdragen" in de vastlegging van de historie van in Lei den gevestigde instellingen. Ook de beschrijving van de geschiedenis van de Leidse regio door mevrouw Ver sprille speelt een rol in de toekening van de speld. Zij schreef tevens biografieën van vooraanstaande burgers van Leiden en maakte jaren lang deel uit van diverse be sturen en commissies. Vol gens het college van B en W hebben vele personen en in stellingen in de afgelopen ja ren dankbaar gebruik ge maakt van haar grote des kundigheid op het gebied van de inrichting en het be heer van archieven. „Me vrouw Versprille heeft de stad grote verdiensten bewe zen 4 LEIDEN Geboren: Cornelis z.v. C. de Vreugd en R. de Jong, GeerQe Johanna d.v. J M. van den Berge en K. van der Jagt, Maike Christine d.v. M. Heezen en M. J. Diepenhorst, Sa- lim z.v. H. Zoubaa en F. Aoulad Said, Daniël Cornelis z.v. J. Kralt en A. Hogewoning, Anthony z.v. L. H. M. Janssen en L. C. Bontje, Rui Chang d.v. L. Cai en X. Hu, Lilian Helena d.v. A. J. Jacinto en H. J. T. Klein, Mariska d.v. J. J. Mulders en C. G. Hilders, Peter z.v. J. van Rijn en N. Plug. Yong Kow z.v. S. L. Hu en C. H. Hu. Yong Wei z.v. S. L. Hu en C. H. Hu, Fleur Elisabeth d.v. F. L. Co- zijn en M. J. M. E. van der Poel, Quitta Sabrina tara d.v. R. R. Prins en W. Vonk, Linda d.v. H. G. J. Mas tenbroek en Y. van Egmond, Manuel Jose z.v. M. Fuentes Gordo en A. L. Damas Concepció, Patrick z.v. C. Gorree, Ho Main Mauven z.v. S. F. Lee en Y.M. tam, Janet d.v. R. A. van den Bent en K. W. de Jong, Den nis z.v. M. Guijt en I. Tijsterman, Jo- han Christiaan Adriaan z.v. J. A. M. Tonino en K. M. D. Jansen, Arie z.v. G. van Den Eijkel en W. P. van den Oever, Casper z.v. G. van der Plas en C. Galjaard, Appolonia Meredith d.v. A. M. Braumviller en J. S. Babb. Overleden: J. Peet, geb. 23-12-1904, man. W. Mark. geb. 11-2-1902 vrl., G Verschoor, geb. 8-8-1927, man, B. C. Jansen, geb. 11-2-1908, vrl., J. M. Ge- leijnse geb. 1-5-1948, vrl., echtgenote van J. C. Boode, J. Vlasveld geb. 10- 1-1904, vrL, geh. gew. met J. van Rijn, B. J. Turk, geb. 9-1-1909, man J. Baars, geb. 25-10-1899, vrl., geh gew. met B. van Houwelingen, N Hombroek, geb. 29-10-1967, man, S Kortekaas, geb. 25-4-1978, vrl. ZOETERWOUDE Geboren: Tho mas Johannes Holvers; Sjors Olst- hoorn; Vincent Habraken; Sebastiaar, Roderik Faas. LEIDEN Analfabeten die hun rijbewijs willen halen, stuiten vroeg of laat op het schriftelijke theorieboekje. Hoewel het theorie-examen met dia's en geluidsvragen ook door mensen die niet kunnen lezen' of schrijven mag worden afgelegd, blijkt het leren van deze theorie een onmogelijke opgave. Het Leids Edukatief Sen trum (LES) is daarom als eerste in Nederland een cursus aan het ontwikke len waarin analfabeten zonder problemen de the orie tot zich kunnen ne- „Analafabeten zijn toch al weinig mobiel in het maat schappelijk leven", zegt M. Swankuisen, medewerkster van het LES: „Gebleken is dat de behoefte aan een rij bewijs erg groot is, maar dat zij steeds weer stranden op de theorie. Het theoretische deel van het rijexamen is in middels behoorlijk vereen voudigd maar de voorberei ding ervan is een groot pro bleem". Rijscholen zijn over het alge meen nauwelijks ingericht op het geven van theorieles sen aan analfabeten. Een en kele rijschoolhouder wil nog wel eens een poging wagen met een individuele les maar daar blijft het meestal bij. Vandaar dat het LES, met subsidie van de gemeente en medewerking van één van de Leidse rijscholen, een ei gen cursus heeft ontwikkeld. Hierbij is het de bedoeling dat de cursist de inhoud van het theorieboekje met dia's en persoonlijke uitleg van de cursusleider duidelijk ge maakt wordt. De cursus duurt 15 weken, steeds één dag in de week. De eerste experimentele cur sus, die alleen voor cursisten van een analfabetiserings- cursus toegankelijk is, gaat na de herfstvakantie van start en biedt plaats aan 15 mensen. Wanneer de opzet slaagt, wordt de cursus on dergebracht in het pakket van analfabetiseringslessen zoals die op verschillende plaatsen in Leiden worden gegeven. De kosten voor de cursist zullen gering zijn: 2.50 tot 5 gulden per les. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij het LES, Nieuwe Rijn 20b, tel. 130701. 75.000 ste op de LEIDEN De restauratie van de boerderij in de Leidse Hout verloopt voorspoedig. Vandaag werd het hoogste punt be reikt en ter ere daarvan hees wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening de vlag in top. Met de op knapbeurt van deze acht tiende eeuwse boerderij is in maart van dit jaar be gonnen en men hoopt er nog voor de jaarwisseling mee klaar te zijn. Het monumentale gebouw wordt gerenoveerd in het kader van de zogenaamde te- rugploegregeling. Subsidies GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KR ANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA van het ministerie van WVC en Monumentenzorg brach ten de rest van de benodigde één miljoen vierennegentig duizend gulden bijeen. De boederij, die praktisch vanaf de grond moet worden opge- bouw, is vroeger een jacht huis geweest. Later is het pand veranderd in een boer derij. Dit monument laat zich moeilijk bij een bepaalde ca tegorie indelen. Dat komt omdat het in dit geval om een verbouwd jachthuis gaat. Het was de bedoeling dat de gemeente Leiden het gebouw zou gaan gebruiken als voor lichtingscentrum, maSr die plannen konden in verband met de bezuinigingen geen doorgang vinden. Nu worden in de boerderij drie wonin gen gemaakt; twee hiervan zijn al verhuurd. Een van de oude bewoonsters keert te rug, de andere woning wordt betrokken door een school- bioloog van de Directie Groen en de derde woning is bestemd voor een andere oude bewoonster. Maar deze laatste twijfelt nog over een terugkeer naar de Leidse Hout. (ADVERTENTIE) vol van laag in

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11