Bollenexport nadert nu magische één- mil j ardgrens Agenten luchthavenpolitie fietsen tien mille bijeen Oegstgeest wint brandweerwedstrijden Voorlichting over nerine en alstroemeria bij VBA Marselis opent school De Vliet Groente- en fruittip voor de consument LAND EN TUINBOUW fieidaeSoivuwt MAANDAG 23 SEPTEMBER 198S PAGjQI VOOR DE NEDERLANDSE HARTSTICHTING ALPHEN AAN DEN RIJN Na een voorspoe dige tocht van Nice naar Schiphol zijn de fietsende agenten van het korps luchthavenpolitie zaterdag aangekomen. Zij hadden toen een fietstocht van 1500 kilometer achter de rug, met daarin opgeno men vier van de belang rijkste bergcols uit de Tour de France. Deze prestatie is geleverd om geld in te zamelen voor de Nederlandse Hartstich ting. De Stichting Alpe d'Huez, een organisatie uit het korps lucht havenpolitie opgericht, heeft als doel sportieve prestaties te leveren om daarmee geld op te halen voor organisaties die zich met het welzijn van de medemens bezighouden. De tocht van Nice naar Schiphol op de fiets heeft voor de Hart stichting om en nabij een be drag van tienduizend gulden opgeleverd. Een ietwat teleur stellend bedrag voor de orga nisatoren. Een half jaar intensieve fiets training en goede verzorging en medische begeleiding on derweg zorgden ervoor dat de tocht met slechts twee valpar tijen kon worden uitgereden. „Het was zwaar", vond Uitten- bogaard, „maar de moeite waard, zeker omdat de team geest van de ploeg geweldig was en als er een een diepte punt had dan konden de ande ren hem weer oppeppen en ging men al zingend verder. Vooral de beklimmingen van de berg vond Uittenbogaard zelf erg zwaar. „In Frankrijk was het 34 graden, en een blauwe onbewolkte hemel. Dan is het erg zwaar om te klimmen, zeker als je door de organisatorische voorbereidin gen de laatste weken wat min der hebt kunnen trainen". Maar hij is er gekomen. Vooral dat deel van de route dat door Frankrijk voerde was erg leuk. Het begon al met het startschot in Nice dat onder grote belangstelling door staatssecretaris Van der Rey- den werd gegeven. Daarvoor hadden de fietsers samen met de staatssecretaris een privé- lunch genoten in het huis van de politiecommandant van Nice. Er bleek volop belang stelling te bestaan voor de fiet sende luchthavenpolitie. In elke plaats waar de finish van de dagetappe was was wel het een en ander georgani seerd. Toespraken door de plaatselijke burgemeester, vaantjes, vlaggetjes en overal een hartelijke ontvangst. In het dorp Briangon kwam zeis een hele ploeg van kinderen op racefietsen de politiemen sen tegemoet en fietsten zij 15 kilometer samen op. Ook in België was veel belangstelling voor de rijders van de mon sterrit. Vrijdag kwamen de fietsers aan in Nederland. In Tilburg waren allerlei activiteiten rond de tocht georganiseerd. Omdat de voorzitter van Alpe d'Huez uit Alphen komt, was ook hier het een en ander ge organiseerd. Bij de Rotonde Gouwsluis werd de fietsende groep opgewacht door de drum- en showband Con Brio en de heer Van der Leest, be stuurslid van de Hartstichting voor het district Zuid-Hollana en Utrecht. Hij sprak de fiet sers toe waarna men in op tocht door het centrum van Alphen trok naar zaal Nabij waar koffie gedronken werd en het fietsende team een her inneringsballpoint kregen. Men vertrok van daaruit naar Schiphol, het einddoel. Aan de finish was weer staats secretaris Van der Reyden, sa men met de president-direc teur van de Lunchthaven, J. Wegstapel, en twee leden van het comité van aanbeveling, de heer Biersteker en Profes sor de Wolf uit Nijmegen. Het fietsende team overhandigde op Schiphol, een grote zelfge maakte symbolische cheque aan de heer Van der Leest. Voorlopig is het bedrag ge raamd op 10.000 gulden, maar de precieze berekening moet nog komen. In ieder geval is men bij de Stichting Alpe d'Huez, genoemd naar de grote Franse col uit de Tour de France, genoeg gemotiveerd om volgend jaar weer iets voor het goede doel op stapel te zet ten met het verschil dat men nu geleerd heeft bijtijds met de voorbereidingen te beginnen. Geweldige show jarig Mavileo LEIMUIDEN Nog niet eerder tijdens het tienjarig bestaan van het Muziekkorps Mavileo is het voorgekomen dat de inwo ners van Leimuiden zijn verrast door een muzikale rondgang tij dens de late avonduren. Zaterdagavond rond 10 uur vormde dit een opgewekt besluit van de Taptoe, die werd gegeven door zes korpsen op het terrein vóór het busstation van Centraal Neder land. Jubilaris Mavileo gaf een geweldig showprogramma, waarbij al leen insiders wisten van enkele schoonheidsfoutjes, die heel creatief werden ingepast in het programma. Richard Bouwmees ter van Mavileo blies het taptoesignaal, waarna het Wilhelmus heel zuiver ten gehore werd gebracht. Mini- en majorettes brachten een keurige groet. Nog twee zaterdagen kunnen de in woners van Leimuiden en Rijnsaterwoude genieten van het tweede lustrum van hun muziekkorps. Door straatparades van diverse korpsen kan iedereen deelgenoot ziin van het feest. Ko mende week start Mavileo een financiële aktie. De opbrengst is bestemd voor uniform- en instrumentenfonds. Huis-aan-huis zullen renteloze obligaties 25.- per stuk worden verkocht In enkele jaren tijds zullen deze worden afgelost Hogere rioolrechten in Alkemade ALKEMADE De gemeente Alkemade wil in het begrotings jaar 1986 bijna drie ton minder uitgeven dan dit jaar. Dit komt neer op ruim één procent. Met het financieren van alle gemeen telijke verplichtingen en wensen zal een bedrag van 25 miljoen gulden zijn gemoeid. Om de begroting sluitend te krijgen, moet de gemeente Alkemade een bedrag van 34.000 gulden aan de saldireserves onttrekken. Dan is er nog een bedrag van 127.000 gulden beschikbaar voor onvoorziene uitgaven. Dit komt neer op ƒ9,50 per inwoner. B W laten de Alkemadese raadsleden weten dat de uitgaven en inkomsten in het lopende jaar ten opzichte van vorig jaar zijn gedaald met 2,8 miljoen gulden of ruim tien procent. In dit ver band wordt opgemerkt dat het grote verschil in 1985 ten opzich te van 1984 voornamelijk werd veroorzaakt door de rechts- streekse financiering door het rijk van de kosten van de bejaar denzorg. Inwoners van de woonkernen Roelofarendsveen, Rijpwetering, Oud Ade, Zevenhuizen, De Kaag, Nieuwe Wetering en Oude Wetering mogen volgend jaar rekenen op gelijkblijvende tarie ven van de Onroerend Goed Belasting. De rioolrechten zullen evenwel, als de gemeenteraad akkoord gaat, fors worden opge trokken tot misschien wel hodnerdvijfentwintig gulden per aan sluiting per jaar. Uit de beschouwingen over de financiële positie van de gemeen te Alkemade wordt aandacht geschonken aan de stand van de beschikbare reserves. In totaal beschikt Alkemade over 21 mil joen gulden aan reserves. Zes miljoen gulden hiervan is vrij be schikbaar. Bij het gereedmaken voor het bluswerk hoort het aansluiten van slangen. VOORSCHOTEN De regio nale brandweerwedstrijden van de „Duinkring" zijn zater dag gewonnen door Oegst geest. Voorhout en Katwijk werden respectievelijk twee ep drie. Aan de wedstrijden deden veertien korpsen mee. De oefening bestond uit een si tuatie. waarbij een buiten- brand naar binnen was gesla gen en daarmee de vluchtweg afsloot voor een bewoner van dat pand. Gezien de aanwezig heid van CO dienden ae brandweerlieden perslucht- maskers te dragen. In het pand was het volledig donker. Tegen het brandende gebouw tje, een voormalige nood- school, stond een man, geheel verward en ontredderd, maar toch was het deze man, die steeds de bevelvoerder van het korps moest vertellen wat er aan de hand was. Er waren korpsen, die deze man daarna links lieten liggen, maar die vielen dan ook niet in de prij zen. Er waren ook korpsen, die hun auto midden op de weg parkeerden en alle ver keer verder onmogelijk maak ten. Voor dergelijke manoeu vres was ook geen prijs wegge legd. Over het algemeen bleken de bevelvoerders te weinig te overleggen met hun man schappen en ook vergaten zij dpkter, ambulance en politie om hulp te vragen. Toch zei burgemeester P. Cannegieter bij de prijsuitreiking dat de deskundigheid bij alle korpsen opvallend was en dat alle deel nemers de gehele zaak goed geklaard zouden hebben in dien het werkelijkheid was ge weest. De brandweerkorpsen kwa men uit Voorschoten (buiten mededinging), Wassenaar, Warmond, Voorhout, Katwijk. Oegstgeest, Valkenburg, Noorawijk, Noordwijkerhout, Lisse, Rijnsburg, Leiderdorp, Sassenheim, Sikkens (Sassen- heim). Behalve de burgemees ter van Voorschoten waren aanwezig de burgemeesters van Leiderdorp en Oegstgeest. De volgende wedstrijd vindt plaats in Wassenaar. VOORSCHOTEN Wethou der L. Marselis heeft dit week einde de nieuwe basisschool „De Vliet" aan de Prof. Ein- steinlaan geopend. De school is voortgekomen uit de lagere Vlietwijkschool en de kleuter school „De Speeldoos" en voornamelijk bestemd voor kinderen uit de wijken Bij dorp, Krim- en Vlietwijk. Met de verbouwing van de school, waarmee een bedrag was gemoeid van 600.000 gul- .den, werd in maart van dit jaar begonnen. De leerlingen kregen gedurende die verbou wing les in Huize Bijdorp. Tij dens zijn openingstoespraak wees wethouder Marselis op een andere vorm van onder wijs geven in vergelijking met een aantal jaren geleden. Mo menteel is een individueler benadering mogelijk en wordt meer aandacht geschonken aan het stimuleren van de creativiteit in het kind. Voorzitter Ensing van de Ge zamenlijke Medezegging schapsraad pleitte voor aere geluering, privatisering en de confessionalisatie van het on derwijs. De heer K. Voogd, voorzitter van de Ouderraad prees het gemeentebestuur van Voorschoten, omdat vrij wel alles mogelijk is zodra het om onderwijsvoorzieningen gaat. Samen met de leerlingen vond hij het onderwijsgebouw gewoon „onwijs gaaf". Kaarten De Algemene Bejaif Sociëteit in Sassenf'e v® houdt vanaf morgeit/f dag weer de weker f® kaartbijeenkomst. ?r.® kaarten gebeurt in nedenzaal van On tmor op de hoek van de t m laan en de Narcisseri Er kan gekaart van half twee tot halË - lmr al Vredesweek De Raad van Kerkt het Interkerkelijk Vi beraad in Oegstgeest den morgen een gespl bijeenkomst met prol Lijtweg. Het ondenvatelij „Wij willen riik en trfwij zijn" en handelt ov^e^ Da politieke en econom achtergronden van de wapen ings wed loop. Dt 6er een komst begint om 5 gez uur. jng loudc Ondernemers- be£ vergadering De Ondernemers VieSs or ging Sassenheim l^o e] morgen in „de Oude v|ar aan de Hoofdstraat Ma. vergadering vanaf v' uur. Gesproken wordl der meer over de hei mend seizoen op fouins h< zetten activiteiten. »n de heer mr. J.A. Lam. chter het bestuur van de Kluitke houdt een lezing voöb gen winkelsluitingswet. &k. U üngv( ente Kaarten Lgt Kaartliefhebbers zijn genmiddag om twee*1 welkom in buurthui! Weipoort in ZoeterwcLj^ Voor degenen die, ke reden ook. over vrije tijd beschikken. flfl een prima gelegen heiWfel tijd op een aardige en zellige manier doer brengen. De Bloemenveiling Aalsmeer (VBA) organiseert op vrijdag 27 september een voorlichtingsochtend voor telers van nerine en op woensdag 2 oktober een voorlichtingsochtend voor telers van alstroemeria. Het doel hiervan is de VBA-kwekers een beeld te geven van de afzet van hun produkten via de in de veiling gevestigde groothandelaren en exporteurs en informatie met de handel en de keurmeesters van de veiling uit te wisselen. Eerder dit jaar werden de eerste ervaringen opgedaan met het geven van afzet- gerichte voorlichting in de ochtenduren. Kwekers, maar ook handelaren die door de kwekers werden bezocht, bleken deze nieuwe methode bijzonder op prijs te stellen. De bijeenkomsten Beginnen 's ochtends om 07.00 uur al bovenaan tribune C, waar nerine en alstroemeria de vei- lingklokken passeren. De kwekers worden daar opgevan gen door VBA-medewerkers. Tot 08.00 kunnen de kwe kers kennis nemen van het veilen en de keuring van hun produkten. Tijdens de discussie, die na de speciale pro- duktlezing wordt gehouden in het personeelsrestaurant van de VBA, kunnen zij onder meer op deze onderwerpen terugkomen. De produktlezing begint om 08.00 uur en is gebaseerd op een studie naar de afzetpositie van de pro dukten nerine en alstroemeria. De Bloemenveiling Aalsmeer heeft deze studies laten ver richten om eventuele knelpunten in de teelt en de afzet op te sporen en mogelijk oplossingen hiervoor samen met de leden-kwekers te bespreken. Zo staan er ook voorlich tingsochtenden op het programma over de produkten Cymbidium (15 november), iris (13 december) en anjer (ja nuari of februari volgend jaar). Deze produktbijeenkom- sten die voorheen 's avonds werden gehouden ondervon den veel belangstelling in de kwekerswereld. Overigens wor3t er op woensdag 2 oktober over alstroe meria ook een voorlichtingsmiddag gehouden op het Proefstation in Aalsmeer. Deze bijeenkomst is gericht op de teeltfase en bestemd voor alle kwekers terwijl de pro- duktbijeenkomst in de Aalsmeerse veiling de afzet van alstroemeria behandelt, gericht op de leden-kwekers van de VBA. Uit praktische overwegingen is na overleg beslo ten de beide voorlichtingsbijeenkomsten op dezelfde dag te organiseren. In het bloembollenvak stijgt de spanning: zal de export dit jaar de magische 1-miljard- grens overschrijden? Het lijkt er in ieder geval sterk op. De export is de laatste jaren toch al sterk gegroeid. In tien jaar tijd klom men van 416 mil joen naar 904 miljoen. Ook in volume zat er flinke groei in: men ging van 109 miljoen kilo naar 145 miljoen kilo. In kilo's was de toename procen tueel minder sterk, omdat de uitvper in guldens zo sterk kon groeien mede dankzij een gunstige dollarkoers. De meest opvallende resulta ten boekten de exporteurs die op de Amerikaanse markt opereren. Registreerde men daar in het seizoen 1982/1983 een omzet van 98,5 miljoen, een seizoen later was dat be drag al 121,5 miljoen gewor den en het laatste seizoen kwam er tot verrassing van velen een bedrag van 162 miljoen uit de bus. Sterk groeide de export ook naar Canada, naar Italië en naar Denemarken. Voor beide laat ste jaren ging het vrijwel uit sluitend om uitgangsmateriaal voor de professionele bloem kwekers, maar de omzetstij ging naar Canada en Amerika was in hoofdzaak toe te schrij ven aan een grotere interesse voor bloembollen bij de tuin- bezitters. Panelonderzoek Uit een panelonderzoek naar het gezinsverbruik var\ bloembollen in de USA is ge bleken dat in het afgelopen najaar maar liefst 500.000 ge zinnen méér bloembollen hebben gekocht dan in 1983. Het totaal aantal kopers steeg daardoor van zeven miljoen naar zeveneneenhalf miljoen. Dat lijkt een enorm aantal, maar in relatie tot het markt potentieel is het nog maar een topje van de bloembollenberg, zo meent Jac. Henneman van het Internationaal Bloembol lencentrum in Hillegom. Van alle Amerikaanse gezinnen houden er zich bijna 40 mil joen bezig met „flowergarde- ning". Dat impliceert dat 33 miljoen nog geen ervaring hebben met bloembollen in tuin en huis. Het is zaak deze groep op zachte wijze wakker te schudden. Daarvoor ge bruikt het Internationaal Bloembollen Centrum een uitgewogen promotie-mix. Er wordt driftig geadverteerd in geselecteerde maandbladen die een oplage hebben van hier-tot-ginder. Verder wordt er ook druk aan püblic rela tions gedaan en is er een stroom van kleurig promotie materiaal beschikbaar voor de wederverkopers zoals tuin centra, de grootwinkelbedrij ven, de kwekerijen die direct aan particulieren verkopen, enz. Simpel Voor de Amerikaanse markt is het zaak die informatie op de verpakking, e.d. simpel te houden. De Amerikaanse con sument wil het liefst recht- toe-recht-aan-informatie en geen ingewikkelde toestan den. Een verdere stijging van de verkoop van bloembollen voor de tuin ligt wel in de lijn der verwachtingen. Naar de mening van Henneman oe fent de bloemenexport vanuit Nederland naar Amerika een gunstige invloed uit op de verkoop van bloembollen. Im mers, een belangrijk deel van het bloemenexportpakket be staat uit bolbloemen met de tulp, de lelie en de iris in de kopgroep. Hyacint op vijfde plaats Als er wordt gesproken over vaderlandse bloembollen, dan worden er onmiddellijk drie op een rij genoemd: tulpen, narcissen en hyacinten. Het merkwaardige is dat die volg orde al jaren niet meer klopt. Inderdaad is de tulp met 6600 ha en een produkt van ruim twee miljard stuks veruit het belangrijkste bolgewas. Op de tweede plaats volgt echter niet de narcis, maar de gladi ool met een areaal van 1656 ha en een produktie van ruim anderhalf miljard stuks. Op de derde plaats start de lelie met 1642 ha en een produktie van 350 miljoen stuks er gaan van de lelies minder stuks op de roe! en als vijf de volgt dan pas de hyacint met een oppervlakte van 922 roe en een produktie van 175 miljoen stuks. Binnenlandse aftrek De totale produktie van bol- en knolgewassen loopt dicht tegen de 7,5 miljard stuks. Rond vijf miljard stuks wor den geëxporteerd en 2 1/2 miljard bollen en knollen blij ven in het binnenland. Niet dat er hier zo veel bollen in de tuinen worden geplant, want van die 2 1/2 miljard bollen die niet over de grens gaan worden er 2,4 miljard af genomen door de broeiers. Met andere woorden: de broeiers in Rijnsburg, het Westland en elders vormen met elkaar veruit de belang rijkste klant. Alleen in de broeierij zijn al 6000 vaste werknemers in dienst en bij het bollenvak zelf ca. 16.000. Is het bollenvak voor de werkgelegenheid dus niet on belangrijk, van nog meer im portantie is de bijdrage aan de handelsbalans. In 1984 reali seerde Nederland een positie ve handelsbalans van 11,8 miljard. Het aandeel van het bollenvak hierin was niet minder dan 7,4%. Er is een steeds grotere keuze aan hard fruit, zoals appels en peren. De presentatie en de kwaliteitsaanduiding is voor de consument aantrekkelijk en goed herkenbaar. Op de kisten zijn fleurige kartonnen strips aangebracht. Hier staan het soort en de kwaliteitsaan duiding duidelijk op vermeld. Bij de appelen kan er een keuze gemaakt worden uit Ja mes Grieve voor 1,52 per kilo, Summerred 1,46 per kilo, Benoni ƒ2,22 per kilo, Tydeman ƒ2,58 per kilo en Alkemene voor 2,36 per kilo. Het betreft hier de prij zen voor de grote maten ap pels. De kleinere maten zijn soms aanmerkelijk goedkoper. Het spreekt voor zich dat de kwaliteit ook een belangrijke rol bij de prijzen speelt. Bij de peren heeft men de keuze uit: Beurre Hardy voor 1,76 per kilo, Triomphe de Vienne ƒ1,78 per kilo en de Saint Remy voor 1,48 per kilo. De Conference zal ook spoedig in grotere hoeveelheden op de markt komen. Voor de beken de Rosaki druiven schommelt de prijs rond 3,80 per kilo. De Italiaanse druiven zijn wat goedkoper en kosten gemid deld ƒ3,20 per kilo. De kom kommers zijn op het ogenblik goedkoop, ze kosten 50 tot 70 cent per stuk. De tomaten, al thans de exportkwaliteit, zijn duurder geworden. De ronde tomaten kosten nu 3 gulden per kilo en de vleestomaten tra iSi 2,52. Voor een halve groene paprika's komt de f nu uit op 1,65. Voor een i ve kilo rood moet men toclENE goedkoper. Radijs is voorvan tijd van het jaar niet dl een bosje kost slechts 52 cfök f Voor glassla betaalt mening cent per krop. Koolrabiiwerl courgettes zijn niet dP de Koolrabi kost 32 cent per s* rul en de courgettes 78 per si Y?° Prei is in prijs gedaald, 1 Hjn kilo kost nu 1,40. Knol^eer kei, een anders nogal prij°^>aa groentesoort, kost op !riod< ogenblik slechts 1,54 ginge kilo. Voor de liefhebbers een iets heel anders is diteluk! slist een stip notering. Bid® bl selderij veranderde niet f® Sa van prijs, per stuk bet?n°m men 1,10. De bloemkodsse, nog wat goedkoper gewon ..De De kleine maten kosten nigin, en de grote maten 'eek, Broccoli, een ook minder 5 i kende groentesoort, is r-lub verhouding niet duur, na!n. h lijk 2,55 per halve kilo. facht nese kool is niet bep?kvei goedkoop met een prijs ;a en 2,18 per kilo. De groeipel soorten andijvie en spin staa kosten 1,75 en 1,40 -prog kilo. Er komen steeds rJ wer spruiten, men betaalt nu per kilo. Voor de kroten k*enta men op een prijs van 54 »ndiei per kilo. Het witlofseizoen de gint weer op gang te koril ee De prijzen liggen tussen 4 ovi 6 gulden per halve kilo. Die iden

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8