Dodental kan oplopen tot twintigduizend 'ransen bliezen Rainbow Warrior op Herfst BON: rs? Ambassadeur VS: enorm veel vermisten in Mexico-stad IF.MTFR FABIUS NOEMT SCHULDIGEN NIET f, PREI EN -ELDERSESCHUVEN SS^10.90 Luns: De Ruiter is tegen atoombewapening Marinetop faalde in Walrus project Gestolen Rembrandt onbeschadigd terecht Voetganger (19) gewond Kleintjes doen goede zaken in eredivisie ^*£eidóe Soutant ZMta<2owtantm Maandag 23 september 1985, 76e jaargang no. 23304 •re, behorende tot Sijthof' Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank.Amro-bank N.V. Leiden. - Jini 001—llec68,jaarl250,86. per mm, kleintjes f 0,43 per mm. u Uitgave Westei,j11 Directeur-hooiaredacteur: I.I.Hallewas, Chei-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (ind.5% BTW) per maand f 21.89 (aat.betaling),kwartaal I 65. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW)7 0,61 Politieke verwikkelingen in Cambodja in Televizier op Ned. I om 19.25 uur. Op Ned. II om 20.40 uur „Ja, natuurlijk extra". Op Duitsland 1 om 23.00 uur film „Ein Mann kommt in die Jahre". HET WEER Droog weer en wolkenvelden, ook perioden met zon. Van nacht ongeveer 10 graden, middagtemperatuur rond 19 graden. Matige wind uit weste lijke richtingen. Zon op: 07.29; onder: 19.35. Schev. hoog water: 12.36; laag water: 7.22 en 20.12 uur. ing, |ar lert kien ERDAM [sprek tussen listers van fi- n en de pre- in van de e banken aarbij vijf belang- e industrielan- peft zijn uit- ïg niet ge- e> Jonder dat zij ts van de in eekeinde af- ken samen- n bij ig om de dol- rs te drukken in te laten /as alleen het ►men al vol- t om de Ame- munt te ^^^elderen. De .was vanoch- de Amster- valutam- onder de 3,10 I gezakt. Han- spraken drukke, :lige markt, 'fficiële mid- ers bedroeg l. coni nog 3 24 I offshq en donder- 27 gulden. Als van de te- ïctors. jlende ramin- ran de groei het Ameri- B bruto natio- rodukt daalde ers tegen het Bn de handel full c<fr 3>21 gulden Ster in New r te zakken >nd 3,19 gul- nderd ïtianen tee >ooid JU Zeker Haïtiaanse telingen zijn He zee door de ning van een boot over gegooid en "elijk ver- De 100 deel uit lien groep die al de VS bin- trilde. Dit heb- leven vluchte- l die in Miami m ziekenhuis tn verpleegd de boot op de nas was ge- 1 gemeld. Vol- hen was de te zwaar en m zijn de Hai- a overboord id. De vluch- [en hadden 140 dollar be- om de VS te an binnenge- keld. Beter asielbeleid Een groep van ruim honderd Iraanse vluchtelingen heeft de afgelopen nacht doorgebracht in de Bartolomeuskapel In Den Haag en heeft vandaag een ver klaring overhandigd aan leden van de Tweede Kamer. De Ira- niërs protesteren tegen het op name- en asielbeleid van de Ne derlandse regering en willen in hongerstaking gaan, wanneer niet aan hun eisen wordt vol daan. Den Haag was het eind punt van een protestmars vanaf Schiphol via Leiden, waar in het oecumenische centrum De Re genboog werd overnacht. Pagina 7: Iraanse vluchtelin- gen dreigen met hongerata- W& kinn Giftige prei gestolen CASTEREN Vanaf een akkertje in de Brabantse gemeente Casteren is het afge lopen weekend vijftig tot zestig kilo prei ge stolen. De groente was kort daarvoor be spoten met uiterst gif tige middelen om on gedierte te bestrijden. De politie heeft via de regionale Omroep Brabant een waar schuwing doen uit gaan aan het adres van de onbekende da der. Voetbalsupporters via snelrecht veroordeeld ENSCHEDE Zeven voetbalsupporters, variërend in leeftijd van 15 tot 23 jaar, zijn gisteren in Enschede via de zoge noemde snelrechtprocedure veroordeeld tot boetes die uiteenlopen van 100 tot 350 gulden. De zeven Twentenaren maakten zich voor en tijdens FC Twente-Heracles schuldig aan onder andere poging tot mishandeling en vernieling. De Bossche gemeentepolitie arresteerde bij FC Den Bosch-Feyenoord tien voet balaanhangers. Van de tien werden er zeven opgepakt wegens verstoring van de openbare orde, twee wegens vernie lingen en één in verband met overtre ding van de vuurwapenwet, aldus de po litie van Den Bosch. MEXICO-STAD Over het aantal slachtoffers van de aardbevingen, die Mexico vorige week don derdag en afgelopen weekeinde hebben getrof fen, bestaat grote ondui delijkheid. Volgens de Mexicaanse regering wa ren gisteravond ongeveer ,3.500 doden geborgen en worden er nog enkele duizenden vermist. De Amerikaanse ambassa deur in Mexico, John Ga vin, sprak zaterdag echter over een aantal van min stens 10.000 doden en dat aantal zou volgens hem misschien zelfs tot twin tigduizend kunnen stijgen. Er bestaat nog maar weinig hoop dat de duizenden vermis ten nog levend uit de puinho pen in Mexico-Stad kunnen worden gehaald. Reddings ploegen zochten echter ook vandaag nog in de puinhopen naar overlevenden. Gisteren zijn nog zo'n honderd overle venden uit het puin gehaald. De autoriteiten zeiden dat li chamen die niet binnen 48 uur worden geïdentificeerd in massagraven zullen worden begraven, om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Veel lijken in de lijkenhuizen verkeren al in staat van ont binding. Duizenden daklozen brachten ook de afgelopen nacht weer op straat door. Van de chaoti sche toestand in het centrum van Mexico-Stad maken gewa pende bendes gebruik door vermomd als hulpverleners aan het plunderen te slaan, zo meldde Mexicaanse politie. Vele winkels, die sinds de be vingen waren verlaten, zijn door hen geplunderd. De ge maskerde plunderaars, optre dend in groepjes van vijf tien, rijden door barricades in auto's met het symbool van het Rode Kruis erop en over vallen door de gehele stad ju weliers, winkels en woningen die onbewaakt zijn. De politie heeft tot nu toe minstens 20 plunderaars gearresteerd. President Miguel de la Madrid heeft na de tweede beving van zaterdagochtend gezegd dat zijn land het geld en de midde len mist om de ramp te boven te komen. De Mexicaanse re gering heeft in eerste instaptie speciaal verzocht om zwaar bergingsmaterieel. Volgens buitenlandse journalisten ter plekke wordt het reddings werk momenteel verricht door duizenden goedwillende men sen, maar ontbreekt het hen aan de nodige ervaring en kennis. De hulpverlening begint in middels op gang te komen. Uit de hele wereld kwamen vlieg tuigen in Mexico-Stad aan met hulpgoederen, voorraden en artsen. In Genève deelde gis teravond het Internationale Rode Kruis mee ruim 1,3 mil joen dollar te hebben binnen gekregen voor hulp aan de slachtoffers. Pagina 5: Mexico heeft geen tranen meer Duizenden inwoners van Mexico-Stad zoeken naar slachtoffers van de bevingen, die de miljoenenstad de afgelopen dagen heb ben getroffen. De kans dat er in de puinhopen nog overlevenden worden gevonden is uiterst gering. —IJS „Het zijn agen- fan de Franse gehei- Jienst DGSE die het inpeace-schip Rain- Warrior hebben op- uzen. Zij hebben op gehandeld. Die waarheid is verborgen ge houden voor staatsraad Tricot". Dit heeft de Franse premier Laurent Fabius gisteravond op de Franse televisie gezegd in een volkomen onverwachte verklaring over de Greenpea- ce-affaire. Fabius bracht de Fransen daarmee op de hoogte .van wat hij noemde de eerste conclusies van de nieuwe mi nister van defensie, Paul Qui- lès, die vrijdag de ontslagen minister Hernu opvolgde. „De waarheid in deze affaire is wreed", aldus Fabius, die zei dat spoedig verdere maatrege len zouden volgen. De geheim agenten, die de Rainbow Warrior hebben op geblazen, zullen zich daarvoor niet hoeven te verantwoorden, aldus Fabius. „Het is onaccep tabel militairen te straffen die op order van hogerhand heb ben gehandeld", aldus Fabius. Wie de orders Greenpeace aan te vallen nu precies heeft ge geven, zei hij niet. De Nieuwzeelandse premier Lange heeft het tot zinken brengen veroordeeld als een „smerige daad van staatsterro- risme". Hij hekelde het feit dat de uitvoerders van de aanslag niet worden vervolgd. Green peace eist excuses en een scha devergoeding^ ndelijkheid zor- lNSLAG VERFILMD 1EY De aanslag op de Rainbow Warrior en de politieke conflicten dje p volgden worden onderwerp van een speelfilm. Dat is vandaag bekendge- t. De film, waarin ook Greenpeace een aandeel zal hebben, moet in novem- 986 klaar zijn en zal worden gemaakt door Phillips Whitehouse uit Nieuw- and en Filmline International uit Canada. NIEUW-ZEELAND EIST MILJOENEN WELLINGTON Nieuw-Zeeland eist vanwege dé aanslag op de Rainbow War rior een schadevergoeding van miljoenen guldens van Frankrijk. Het geld is deels bestemd voor Nieuw-Zeeland zelf en deels voor de internationale milieu-or- tanisatie Greenpeace. Volgens premier Lange is de schadevergoeding vooral be- oeld als compensatie voor de inbreuk op de Nieuwzeelandse soevereiniteit. (ADVERTENTIE) )ef| «dinsdagenwoensdag 'V" bben we groente en vlees j. gde aanbieding ^^Iderse schijven, inds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voormalige secretaris-generaal van de NAVO, mr. J.M.A.H. Luns, ziet in CDA-minister De Ruiter (de fensie) een tegenstander van kernwapens. „De heer De Ruiter is tegen atoombewapening. Hij heeft zich neergelegd bij de Russi sche dreiging met SS-20 raketten", zei Luns gisteren in het NOS-televisieprogramma „Het Capitool". Volgens Luns heeft De Ruiter als minister van defensie „een speciale mentaliteit". Hij onthulde dat de bewindsman zich in de afgelopen jaren tijdens NAVO-vergaderingen vaak op emotione le gronden tegen de atoombewapening heeft uitgesproken. „Dat leidde nogal eens tot pijnlijke scènes", aldus Luns. De gepensio neerde NAVO-chef leverde in het programma ook felle kritiek op het volkspetitionnement tegen de kruisraketten. Hij verge leek het petitionnement met massale volksbewegingen, waarvan in het verleden dictators als Hitier en Napoleon graag gebruik hebben gemaakt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie be schouwt De Ruiter de uitlatingen van Luns als „roddel beneden alle peil". De minister heeft er geen enkele behoefte aan Luns officieel van repliek te dienen. Pag.4: Kruisraketten in strijd met de grondwet SCHERPE KRITIEK REKENKAMER: DEN HAAG De Admirali- teitsraad, de top van de mari ne, is ernstig tekort geschoten in het Walrusproject, de bouw van nieuwe onderzeeboten die met enorme kostenoverschrij- dingen gepaard is gegaan. Dit concludeert de Algemene Re kenkamer in een vandaag aan de Eerste en Tweede Kamer en aan minister de Ruiter van defensie aangeboden rapport over het Walrusproject. Vol gens de Rekenkamer zijn de belangrijkste kostenverhogen de beslissingen op het niveau van de Admiraliteitsraad ge nomen. De Rekenkamer noemt het daarbij „onbegrijpe lijk" dat de Admiraliteitsraad de financiële overschrijdingen niet aan de bewindslieden van defensie heeft gemeld. „Geble ken is dat de Admiraliteitsraad informatie binnenskamers hield of informatie op onvolle dige wijze aan de politieke lei ding doorgaf". Die Rekenka mer vindt dan ook dat de poli tieke leiding van het departe ment van defensie een grotere greep moet krijgen op dit hoogste bestuursorgaan van de marine. In 1978 werd de Tweede Ka mer gemeld dat de bouw van de twee Walrusduikboten 425 miljoen gulden zou kosten. Vo rig jaar september meldde staatsecretaris Van Hou welin gen van defensie aan de Ka mer dat de kosten inmiddels meer dan verdubbeld waren tot boven de 900 miljoen gul den. De Rekenkamer vindt de betrouwbaarheid van de ra mingen en begrotingen die voor het Walrusproject zijn ge maakt, „twijfelachtig". Op grond van de inflatie hadden de kosten mogen stijgen tot 577 miljoen gulden, de rest van het bedrag is het gevolg van verkeerde beramingen en het aanbrengen van voorzie ningen die in de aanvankelijke berekeningen niet waren mee genomen. Pag. 3: Marinetop wilde een nieuwe onderzeeër voor de oude prijs. (ADVERTENTIE) AIX-EN-PROVENCE Twee schilderijen die begin september waren gestolen uit het museum Granet in Aix-en- -Provence in het zuidoosten van Frankrijk, waaronder een door een leerling nageschil derd zelfportret van Rem brandt van Rijn, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag „in uitstekende staat" terugge vonden in een buitenhuisje langs de weg Aix-Marignane. De politie van Aix-en-Proven- ce deelde mee dat zij tevoren een anoniem telefoontje had gekregen, waarin werd meege deeld waar zij de doeken kon vinden. Het andere schilderij, een religieuze voorstelling, wordt toegeschreven aan de Meester van Flemalle. De doe ken waren zorgvuldig verpakt ALPHEN AAN DÉN RIJN Een 19-jarige man uit Alphen aan den Rijn is zaterdagavond zwaar gewond geraakt na een aanrij ding met een bromfiets. De man liep aan de rechterkant van de Ziendeweg op de hoogte van het sluisje toen een 19-jarige brom fietser uit Zevenhoven de man van achter aanreed. Hij had de man in het donker niet gezien. Het slachtoffer liep een hersen schudding, een hoofdwond, een rugwervelbreuk en een gebro ken sleutelbeen op. Hij is naar het Rijnoord ziekenhuis gebracht. DEN HAAG De kleintjes deden in de eredivisie goede zaken. De pas gepromoveer de clubs, SC Heracles, FC VVV en NEC, haalden vijf van de zes mogelijke winst punten binnen. Heracles versloeg FC Twente op ei gen veld (0-3), FC VVV ver raste Sparta in Rotterdam met 1-3 en NEC deelde de punten in Nijmegen: 1-1. Ook aan de kop van de ranglijst schoven de clubs enigszins in elkaar, omdat Feyenoord een punt ver speelde in de semi-topper te gen FC Den Bosch. Ajax overtuigde met een over winning van 6-0 op Roda JC. Vrijdag al had PSV bij MVV met diezelfde cijfers uitgehaald. Periodetitel FC Den Haag legde zater dagavond - zonder zelf te spelen - al beslag op de pe riodetitel in de eerste divisie. De Hagenaars bouwden dat succes gisteren verder uit door De Graafschap met 3-1 overtuigend te verslaan. In een ouderwets gevuld Zui derpark - met 11.000 toe schouwers - zorgde FC Den Haag voor een soms bij vla gen hoogstaand duel. FC Den Haag werd ook de eer ste betaalde voetbalclub in de historie, die er reeds na zes wedstrijden in slaagde beslag te leggen op een pe riode-titel. Na zeven duels heeft de for matie van Rob Baan nog niet eenmaal puntverlies hoeven te incasseren. In de komende onmoeting zal de Haagse trainer ook weer kunnen beschikken over spits Remca Boere, die giste ren zijn laatste wedstrijd schorsing uitzat. FC Den Haag speelt'overigens niet in het komende weekeinde te gen SVV, maar pas op dins dag 1 oktober. Het veld in Schiedam is komende zon dag niet beschikbaar wegens de brandersfeesten. Marco van Basten, met drie treffers succesvol voor Ajax, wordt fiks gehinderd door een verdediger van Roda JC. Scheidsrechter Van der Niet laat echter gewoon doorspe len. Verder onder meer in Sporttribune: Ajax speelt ook met Roda JC Manchester United nadert uniek record Uniek gebeuren op atletiekbaan Sterk begin Foreholte Keihard Sparta bedwingt UVS Noordwijk en Spakenburg naar zeer povere re mise Pernix verspeelt ongeslagen status ZLC-Stompwijkse Boys gestaakt Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ik Een nieuwe herfst, een nieuw geluid. Variatie op een bekend thema, maar dan over een ander jaargetijde. Velen zal het wellicht ontgaan zijn, anderen dachten dat het zaterdag al zover was, maar toch is hedenmorgen om 04.08 uur de zomer vrijwel ongemerkt overgegaan in de herfst. Mooie tijd om eens te besluiten wat bakens te gaan verzetten. Bijvoorbeeld om de Leidse Courant voortaan niet elke dag meer los te kopen, maar zo'n gemakkelijk en voordelig abonnement te nemen. U merkt, dat u daar ook zó aan gewend bent. Zeker als u de krant de eerste veertien dagen nog gratis krijgt ook. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Ineenopener Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1