ijax speelt ook met Roda JC FC Den Haag superieur li IFA sluit uitstel WK niet uit Feyenoord geeft winst uit handen tid^SouAtmt idA/)fVvii/r/lytlt „Zwart geld heeft Roda in zijn ban" Opnieuw brand op tribune in Engeland .Sarta minacht jjjn publiek PAQ MAANDAG 23 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 AMSTERDAM De zwart-geldaffaire rond Roda JC heeft vol gens trainer Frans Körver een grotere invloed op zijn spelers dan hij zelf heèft ingeschat. „Mij zegt het niets. Ik verkeer al 29 jaar in het profvoetbal, maar weet niet wat zwart geld is. Maar mijn spelers praten voortdurend over de onderzoeken van de FIOD. Als ik sommige spelers vandaag tegen Ajax over het veld zie gaan, dan moeten ze met hun hoofd bij andere dingen zijn. Dit is niet dezelfde ploeg als het team, dat Feyenoord bijvoor beeld met 2-0 versloeg. Dat is de realiteit." Körver hoopt, dat er snel duidelijkheid komt van de zijde van de fiscus. „Er wordt gesproken over een navordering van ander half miljoen gulden. Dat bedrag kan de club nooit opbrengen. Zo'n zware aanslag verwacht ik persoonlijk niet. Dat andere clubs in dit geval aan onze spelers gaan trekken, is een feit dat ik moet accepteren. Hofman naar Twente Als het moet, dan moet het. Desnoods ga ik met het tweede team verder." JN Vice-voorzitter *avan van de interna- voetbalfederatie sluit niet uit, dat de ïrrnetr^jg om je wereldtitel on Kleu jaar ,n Mexico wegens blue/ca|nte aardbevingen zal worden uitgesteld. Tij- n vraaggesprek met de dio zei Cavan zaterdag, FIFA in een erg moei er met sjcet verkeert. „We heb- ryl. g nooit een dergelijke gehad", verklaarde „Er zijn bij zo'n WK mensen bij betrokken. Niet alleen de 24 teams, maar ook de officials, de scheids rechters en alle toeschouwers". Cavan betwijfelt ten sterkste of het op deze korte termijn nog mogelijk is de eindronde naar bijvoorbeeld Italië te ver plaatsen. Verschuiving van maximaal een jaar rekende Cavan tot de mogelijkheden. Hij zei. dat de FIFA pas een besluit kan nemen als een goed inzicht is verkregen in de situatie. „Ik denk, dat het ver scheidene weken kan duren, voordat we weten, wat de schade is aan de stadions en of die bijtijds gerepareerd kan worden. Uiteraard zal er, waarschijnlijk binnen een maand, een inspectiereis wor den gemaakt". De FIFA wijdt vandaag de vergadering, die op de agenda stond voor het behandelen van een aantal routinezaken, aan de mogelijke gevolgen van de aarbevingen in Mexico voor de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal. De twaalf stadions, waarin het kampioenschap wordt afge werkt, zijn volgens de berich ten niet beschadigd door de eerste zware beving. Of dat ook nog het geval is na de tweede serie aardschokken, die Mexico vrijdagnacht op nieuw opschrikten, weet de FIFA niet. Kort voor het WK 1962 in Chili vond in dat Zuidameri- kaanse land ook een aardbe ving plaats, maar dat toernooi is toen ondanks een eveneens groot aantal slachtoffers ge woon doorgegaan. TROWBRIDGE Vier maanden na de catastrofe in Brad ford, waarbij 55 mensen om het leven kwamen, is er zater dag in Engeland opnieuw een tribunebrand uitgebroken. In Trowbridge, waar het vuur een houten tribune, de be stuurskamer, het clublokaal en de kleedkamers van de plaatselijke amateurvereniging vernielde, vielen geen do den of gewonden. Veertig brandweerlieden waren vier uur in touw, voordat het sein „Brand meester" gegeven kon worden. Volgens een woordvoerder van de politie werd de brand vermoedelijk aangestoken. De schade bedraagt onge veer 400.000 gulden. Later op de middag werd er in het sta dion gewoon weer gevoetbald. gonale >- ERDAM De Ne- dse eredivisieclubs £ich steeds minder in De Meer. De i aanvalsmachine jax bezorgde Roda iteren een minder- igheidscomplex. de score van 6-0 dat door het grote .sche surplus van de jlen, van wie met •'topscorer Van Bas- vleugelaanvallers t Schip en Vanen- Ie Limburgers tot de minuut bleven dol- N tal is Ajax tot veel in v iternationaal is de ploeg ige de kansloze Europa v lerlaag (0-2) tegen Por lang niet. Toch gaf de en Roda volgens tech- lidsman Cruijff aan, dat tal op de juiste weg is. ebruikelijke verzwak- l een Europees beker- f y. deef achterwege. We zelfs de laatste twintig h nog vol gas gegeven. A |^jien bleek de ploeg fou- organisatie zelf op te Dat is positief." legon tegen Roda JC de geblesseerde linker- e Wit. De rechtsbenige ,velder Van 't Schip oor naar diens positie. :wam op de plek van Schip, maar ruilde al ;t de nieuwe rechtsback De omzettingen bij erde achterin wat icatiestoornissen op, inder de leiding van de in spelende libe ro Koeman werden die foutjes eerste helft van groot belang, toch hersteld. De aanvallende Na 1 minuut en 23 seconden rol van Koeman bleek in de vond hij met een strakke Voor- verontachtzaamde Mühren als stille en zuiver passende kracht op het middenveld, had vervolgens twaalf doelrijpe kansen nodig, voordat de vol gende score kon worden aan getekend. Koeman kreeg in de 41e minuut de bal na een een- -twee met Van Basten voor het inleggen: 2-0. Na de rust sprong Ajax wat zuiniger met zijn mogelijkheden om, waar bij Rijnink, Van 't Schip en Van Basten om de stijlprijs knokten. Het boogschot van de even later geblesseerd uitge vallen Rijnink, goed voor 3-0, leek toch wel het fraaiste. Van 't Schip kapte bij de 4-0 in één beweging drie verdedigers uit. Van Basten had te weinig te genstand van voorstopper Klein en buitte dat in de 75e en 78e minuut (5-0 en 6-0) koel uit. Het seizoentotaal van de Oranje-spits kwam daarmee op twaalf. De vele kansen, die Ajax cre ëerde, stemden Cruijff tevre den. „In sommige landen heb ben ze een hele competitie no dig om aan een gelijk aantal te komen. In dit hoge tempo moeten er over tien dagen in de return tegen Porto toch mogelijkheden komen". Een constatering, die eerder al gemaakt was door Cruijff-fan| en Roda-trainer Frans Körver. Ajax - Roda JC 6-0 (2-0): 2. Van Bas ten 1-0, 41. Koeman 2-0, 47. Rijnink 3-0, 63. Van 't Schip 4-0, 75. Van Bas ten 5-0, 78. Van Basten 6-0. Toe schouwers: 12.500. Scheidsrechter: Van de Niet. Gele kaarten: Spelbos (Ajax) en Hanssen (Roda). Ajax: Menzo; Rijnink (Regtop), Spel bos. Koeman, Boeve; Silooy, Rijk aard, Muhren, Vanenburg, Van Bas ten, Van 't Schip Roda JC: Smits; Hanssen, Klein zet Van Basten al vrij voor nekslag voor het aangaan van (Trost), Daerden, De Jong; Van de doel. een verbitterd voetbalgevecht. Ven, Gorter (Verwest), Jans, Van Die 1-0 gaf Roda meteen de Ajax, met de door Beenhakker Geel; Hofman, Meyer. ivolgei ERDAM Sparta maar niet te vaak hamburger SV win- yant wat de Rotter- ers zich op grond "e verrichting meen- kunnen permitte ren debutant FC getuigde van een 'atste eigendunk en allicht nog erger is linachting voor het k. Met de bevolking le kantine dubbel teld kwam de pen- .eester op Spangen DO kijkers, van wie i een tiental uit - tevreden naar huis V gebruikte het gebrek acentratie en werklust rta om het aantal tref- -^punten tot nu toe in de lie met twee te verme- ligen: 1-3. Een grotere ing verdiende Sparta id van de spelverhou- I gaf de eigen houding loende aanleiding toe, ^lijk ook weer niet. or verspilde de Venlose ïde te veel kansen en iet aanvallende geluk Spartanen gelijke tred Bn bereidheid het voet- serieus te beoefenen. >WijS tester Theo Vonk ver- (TTlet Sparta van zondag, IVlpc VVV tekort te wil- T__n, vooral de amateuris- instelling. Terwijl hij ras gebeten als eerste de traditie, dat op n na een redelijke of i Europa Cupwedstrijd iillusie wacht, te door- JHij slaagde er even als zijn voorgangers, terdam lectie heeft donderdag fschri|ven)ad. Tijd genoeg dus om irwinning op HSV te Daarna heb ik de spe- allQiortdurend voorgehou- it FC VVV geen uitno- 19J club is en dat we na "gen en HSV weinig te 1 hadden en veel te ver- n, aldus Vonk. landteker gezegd. Sparta ontwaakte slechts een enkele keer uit de schone droom en dan nog al leen als een achterstand op het scorebord oplichtte. De eerste maal had de opleving nog s ces. Twee minuten nadat Ver beek, volkomen vrijgelaten, FC VVV op voorsprong had gekopt, zorgde Van Gaal voor de gelijkmaker. De aanvoerder van Sparta koos tot ieders ver rassing voor een doelgericht schot, waar gezien de hoek al leen een voorzet op zijn plaats leek. Het effect van die treffer op de thuisploeg was echter te verwaarlozen. Sparta «dommel de onmiddellijk weer in. FC VVV mocht daardoor gaan denken aan een gelijkspel, maar dacht zelfs aan een zege. Taihutu, die zijn handen vaak te vol had aan Eijer, de enige Spartaan die zijn voorspoedige ontwikkeling wél wilde voor zetten, betaalde zijn technisch vaardige opponent een kwar tier voor tijd met gelijke munt terug en schoot bovendien fraai raak: 1-2. De bereidheid kwam een kwartier voor tijd bij Sparta andermaal terug, maar de druk was toen ver geefs. Met name Lengkeek mag zich dat aanrekenen, ge zien de gemiste kansen. Scheidsrechter De Munnik had nog wel wat extra minu ten in petto, maar die waren slechts aan FC VVV besteed. Libregts passeerde doelman Van Noortwijk voor de derde keer na een goede actie van opnieuw Taihutu, die als dank door trainer Vergoossen direct werd gewisseld. „Hij stond het dichtst bij de zijlijn", verklaar de Vergoossen de vreemde ingreep. „Ik wilde Nijssen ook nog de premie gunnen. Die jongen verdient dat en Taihu tu moet dat maar begrijpen". Sparta - FC VVV 1-3 (1-1): 14. Ver beek 0-1, 16. Van Gaal 1-1, 73. Taihu tu 1-2, 90. Libregts 1-3. Scheidsrech ter De Munnik. Toeschouwers: 3000. Gele kaart: Van Rosmalen (FC VVV). Sparta: Van Noortwijk; Blind, An- driessen, Wijnberg, Eijer, Lengkeek, Van Gaal, Olde Riekerink (Fraser); Schmidt, Van der Weel, Diliberto (Tiktak). FC VVV: Roox; Rutten, Coort, Van Bergehenegouwen, Valckx; Van Ros malen, Reijnierse, Libregts; Taihutu (Nijssen), Verbeek, Corbijn (Ver sleeuwen). DEN BOSCH Uiteinde lijk kon Feyenoord nog best tevreden zijn met het puntje dat het op FC Den Bosch veroverde. In het stadion waar Ajax en PSV al verschillende keren fors onderuit gleden, be hield Feyenoord zijn on geslagen status. Alleen in 1983 was FC Den Bosch in staat een puntje af te snoe pen van de Rotterdamse topclub. Ook toen werd het 1-1, maar de verhou dingen lagen destijds an ders. De thuisclub heeft zich inmid dels opgewerkt tot een degelij ke middenmoter en blijkt vooral voor topploegen in ei gen huis moeilijk te bespelen. PSV ondervond dat een maand geleden en Feyenoord was gistermiddag dan ook ge waarschuwd. Toch was de Rotterdamse spe lopvatting tegen de Bosschena ren iets te voorzichtig. Wel licht verspeelde de koploper in de eerste helft daarom ook uit zichten op de zege. Halverwe ge 'leidde het wel bikkelhard spelende Feyenoord met 1-0, omdat Eriksen in de 25e mi nuut profiteerde van twee blunders van de Bossche doel man Jan van Grinsven. Dat doelpunt en de talrijke blun ders in de Bossche verdediging vormden echter geen aanlei ding voor de Rotterdammers om de thuisclub in die fase on der druk te zetten. Feyenoord verspeelde de zege dan ook in een hoogst amusan te tweede helft, toen FC Den Bosch wel in staat was de kop loper onder druk te zetten. Feyenoord kreeg meteen de rekening gepresenteerd voor het feit dat het voor de pauze geen risico's durfde nemen. Een spelerswissel lag ten grondslag aan de opmerkelijke Bossche opleving. Rinus Israël haalde de grillige Van der Horst (in eerste instantie re serve) van stal als vervanger van de aangeslagen Pattinama en met Van der Horst op de rechtervleugel kwam er met een meer vaart in het Bossche spel. Aanvankelijk leek Feye noord het Brabantse offensief nog zonder kleerscheuren te doorstaan. Tahamata kreeg zelfs nog een riante kans op 0-2, maar nadat Van Grinsven die poging verijdelde, kropen de Rotterdammers in hun schulp, zonder ooit nog uit zichten te krijgen op een twee de treffer. Steinmann zorgde veertien minuten voor het slot voor de verdiende gelijkmaker. Nadat een aantal andere Bosschena ren eerder al een handvol kansen op een doelpunt had laten liggen. Steinmanns tref fer zorgde eigenlijk voor ge rechtigheid en betekende ook meteen dat doelman Van Grinsven in de slotfase niet opnieuw naar de frontlinie hoefde om zijn fout goed te maken. FC Den Bosch - Feyenoord 1-1 (0-1): 25 Eriksen 0-1. 77. Steinmann 1-1. Scheidsrechter: Geurds. Toeschou-r wers: 14.000. Gele kaart: Troost (Fey enoord). FC Den Bosch: Van Grinsven; Bij- nen. Van Herpen, Adriaanse, Aichorn, Pattinama (Van der Horst), Scholten, Steinmann, Gillhaus, Schouwenaar. Kaiser. Feyenoord: Hiele; Troost, Nielsen, Duut, Wijnstekers, Molenaar, Sóren- sen, Been, Rep, Eriksen (Hoekstra), Tahamata. Ron de Roode brengt FC Den Haag op 3-0 ondanks de felle po ging van ver dediger Stu ring van De Graafschap het naderend onheil te voorkomen. REEDS BEHAALDE PERIODETITEL DOET GEEN AFBREUK AAN MOTIVATIE DEN HAAG Motivatie, zelfvertrouwen, niets had ge leden onder het feit, dat de pe- riodetitel door het verlies van Helmond Sport tegen Volen- dam (3-2) en het doelpuntloze gelijkspel van NAC bij SC Cambuur. Ondanks de zeker heid van het periodekam pioenschap maakte FC Den Haag er gistermiddag in het Zuiderpark tegen De Graaf schap iets moois van. De roy aal opgekomen aanhang, bijna 11.000 man, werd daarmee niet teleurgesteld. De zege van 3-1 was in feite een flauwe afspie geling van de veldverhoudin- gen. Immers, geleidelijk kan worden gesteld, dat FC Den Haag aan het uitgroeien is tot het Ajax van de eerste divisie. Bij vlagen was FC Den Haag ten opzichte van De Graaf schap - toch geen kleintje in de eerste divisie - superieur op i wijze, die alleen Ajax in de eredivisie soms demon streert. De voorsprong van 2-0, die FC Den Haag bereikte, kwam tot stand op een manier alsof het allemaal vanzelfspre kend was. Daarbij dient dan ook te worden opgemerkt, dat de bezoekers uit Doetir.chem zich niet ingroeven, ook niet toen FC Den Haag zijn supe rioriteit al diverse malen had aangetoond. Ideaalbeeld De Haagse aanhang keek zijn ogen uit bij de simpele wijze waarop de kansen werden ge creëerd. Zelden moet FC Den Haag zo dicht bij het ideaal beeld hebben gezeten als gis termiddag tegen een in wezen niet eens zo slecht De Graaf schap. En dan te bedenken, dat trainer Rob Baan in de laatste drie wedstrijden niet kon beschikken over spits Remco Boere. Oppermachtig Vooralsnog lijkt FC Den Haag er geen problemen mee te hebben. Want ook een' kracht proef als tegen RKC (inmid dels toch nummer twee) door stond FC Den Haag zonder Boere. Zoals het veelal gaat, loert in zo'n machtige positie het gevaar van onderschatting, vermindering van concentra tie. Net zo goed, dat FC Den Haag bij vlagen oppermachtig was, kende het perioden waar in het iets te gemakkelijk leek te oordelen over kansen en te genstander. Want als FC Den Haag gistermiddag constant het hoge niveau had kunnen handhaven, dan zou er een aanzienlijk hogefe score zijn gerealiseerd. FC Den Haag zegevierde giste ren wel in een stijl een koplo per waardig. Alle goede aspec ten van het Haagse spel waren terug te vinden in het tot stand komen van de produk- tie. Foutief uitverdedigen van Alfons Groenendijk werd goedgemaakt door Karei Bou- wens, die een Doetinchems schot blokkeerde en vervol gens passte op Ron de Roode. Deze bediende op maat de in middels naar de frontlinie ge snelde Groenendijk, die met een bekeken schuiver doel man Nico Hanssen passeerde. De verdubbeling van de marge werd gerealiseerd door Bou- wens, die de bal na een voor zet van Rontberg handig aan nam en vervolgens half draai end raak schoot. Toen Ron de Roode na de rust op aangeven van Joop Lankhaar nummer drie achter Hanssen had ge schoten was het duel in feite beslist. Toen ging FC Den Haag zich Spielerei veroorloven, waar door de vele kansen die toch voordurend werden gecreëerd, onbenut werden gelaten. De Graafschap kreeg eindelijk ruimte iets terug te doen, het geen resulteerde in mogelijk heden voor Willems en Bos veld en een door Rob Kelder man voorbereid doelpunt van de voor René Notten ingeval len Cor Peitsman. Van Swieten Bij enkele duels ging het er fel aan toe. Het is aan scheids rechter Van Swieten te dan ken dat het duel geen disso nant kende. De spelleider had gemakkelijk rood kunnen trekken voor Rob Kelderman, die binnen een minuut Pablo Plak op een buiklanding trak teerde. De eerste keer trok Van Swieten geel, de tweede keer hield hij het bij een drif tige vermaning, terwijl ieder een rood vreesde. Trouwens, in een veel eerder stadium mocht Alfons Groenendijk ook niet mopperen. Een gele kaart zou zijn derde hebben bete kend en dus een schorsing. Van Swieten loste het welis waar niet op volgens de regels, maar wel in de sfeer van de wedstrijd. Ook hij stond giste ren in het Zuiderpark borg voor kwaliteit. FRANS LEERMAKERS FC Den Haag-De Graafschap 3-1 (2- 0): 25. Groenendijk 1-0, 33. Bouwens 2-0, 57. De Roode 3-0, 78. Peitsman 3- 1. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 11.000. Gele kaarten: Not ten en Kelderman (beiden De Graaf- FC Den Haag: Stam; Purvis, Jol, Lankhaar, Plak; Van Alphen (Da- nen), Otto, Groenendijk; Bouwens, Rontberg (Tolsma), De Roode. De Graafschap: Hanssen; Sturing, Trentelman, Bosveld, Pieneman; Notten (Peitsman), Leeuwerik, Wil lems; Kelderman, Rosendaal, Cooke (Wi'»enrood).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13