Lummelen met de lummels «De straa is vooè jongeren ,een tweede thuis'1 Roemenië verwerkt bijbels totwc-papier CcidócGouoatit AMSTERDAM - De meest voor de hand liggende vraag aan iemand die in naam van de wetenschap an derhalf jaar lang tussen straatslij- pende jongeren heeft verkeerd, blijkt meteen de moeilijkste. Welke overkoepelende indruk heeft dr. Jan Hazekamp van het opgroeien de deel der natie overgehouden? Is het er echt zo bar en boos mee ge steld als de noodkreten over voet balvandalisme. jeugdracisme, po- tenrammerij en buurtschennerij willen doen geloven? Hazekamp is zojuist aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepromoveerd op een proefschrift met de intrigerende ti tel „Rondhangen als tijdverdrijf'. Zeshonderd belangstellenden waren sa mengestroomd om te horen hoe hij zijn stellingen ter verkrijging van de graad van doctor in de sociale wetenschappen zou verdedigen. De aula was te klein, een grote zeldzaamheid. Daarin weer spiegelde zich de wankelmoedigheid waarvan het jeudbeleid in Nederland be vangen is geraakt - tot op het niveau van de Directie Jeugdbeleid van WVC toe. Men weet het niet meer. Zou Haze kamp de benarde voorbereiders, makers en uitvoerders van strategieën voor de toekomst een strohalm te bieden heb ben? Als hij terugdenkt aan het succes van zijn promotie, moet hij glunderen. Over zichtsfoto's komen op de proppen om te staven hoe vol die aula wel was. Maar de vraag naar de overkoepelende eindin druk die de jeugd van vandaag heeft achtergelaten, doet hem met lichte ont reddering terugzinken in de kussens van het divanbed. De sigaret tussen de vin gers blijft onaangestoken. „Heel moei lijk. hoor. De vraag lokt uit tot het op plakken van etiketten en dat is nu juist waar ik me in mijn proefschrift tegen keer. Toch een poging? Vooruit dan. Mijn indruk is dat de gemiddelde Ne derlandse jeugd van vandaag bestaat uit vrij stevige jongens en meisjes die heel nuchter zijn en heel realistisch omgaan met de omstandigheden waarmee ze -thuis, op school, in de maatschappij worden geconfronteerd. Ze zijn niet ter neergeslagen, ze lijden niet onder hun si tuatie en ze gaan zich niet te buiten aan overtrokken verwachtingen. Ze zijn niet passief, maar ook niet in verzet. Je vindt bij hen van alles een beetje, net als bi j volwassenen. De verschillen tussen jon geren en ouderen zijn echt niet zo groot. Hel enige verschil is eigenlijk het leef- tijdverschil. Daarom moeten we eens ophouden met dat opplakken van etiket ten. De jongeren van vandaag spijbe laars? Ach. hoeveel volwassenen verzui men niet eens een dag, zogenaamd om dat ze ziek zijn. maar in werkelijkheid omdat ze even geen zin hebben om naar hun werk te gaan?" Tijdverdrijf Rondhangen als tijdverdrijf. Die twee begrippen lijken met elkaar in strijd: vandaar dat de titel van het proefschrift zo intrigeert. Tijd verdrijven, dat doet men door te gaan voetballen of volks dansen. Tijdverdrijf, daar ziet men de gezonde geest in het gezonde lichaam bezig. Maar rondhangen voor een patat tent of disco? Zulk rondhangen geeft eer der aan dat men niets heeft of weet om de tijd mee te verdrijven. Zulk rondhan gen duidt op verveling. Ledigheid, des duivels oorkussen. De jonge doctor moet er smakelijk om lachen. Dan: „La ten de volwassenen eerst eens naar zich zelf kijken. Negentig procent van de vol wassenen hangt toch 's avonds en in de weekends ook rond, zij het voor de buis? Wie zul je ooit horen zeggen: gut, zie tante Truus daar eens zinvol voor haar televisie zitten? Maar op straat moet al les ineens zinvol zijn. Hypocriet. Ge woon een manier van volwassenen om hun ongenoegen op jongeren te projecte ren. Meer niet". Anderhalf jaar lang heeft Hazekamp - zelf een veertiger die echter weet te ogen als een basketbalscheidsrechter - zijn tijd verdreven lussen leerlingen van twee vierde klassen van een school voor lager beroepsonderwijs in Zaandam. „Maar dat had ook Zoetermcer kunnen zijn. Zwolle of Zwartewater. De uitkom- Hazekamp: Ze worden helemaal niet het huis of de school uitgejaagd door conflicten met ouders of leerkrachten. Ze willen gewoon een eigen plek voor zichzelf en dat kan het gemakkelijkst op straat want die is betrekkelijk vrij. sten zouden, denk ik, hetzelfde zijn ge weest want wat ik gedaan heb. is een zo genaamd leefwereldonderzoek. Mensen van vlees en bloed observeren in hun ei gen situatie. Dit soort onderzoek komt ZATERDAG 21 SEPTEMBER li pel v; ovot nee: ilder er) inze vrie ha jddi Ildel ïgie. WASHINGTON - In Washington is Roemeens toiletpapier aangetrof fen waarin hier en daar nog leesba re fragmenten van bijbelverzen te vinden zijn. Het toiletpapier wordt zeer zorgvuldig bewaard om te be wijzen dat de Roemeense regering bijbels aan het recyclen is in het kader van president Ceausescu's beleid religieuze activiteiten te on derdrukken. De Roemeense leider heeft lang een be voorrechte positie gehad in de Verenigde Staten vanwege zijn pogingen een onaf hankelijker koers te varen in zijn buiten landse beleid dan de andere landen van het Warschaupact. Maar hij is zijn kre diet aan het verspelen, aangezien er aan het Amerikaanse Congres steeds meer bewijzen worden voorgelegd van syste matische schending van de mensenrech ten in Roemenië. Het tekort aan papier, met name toilet papier, in verscheidene Oosteuropese landen is berucht en het hergebruik van papier is dan ook een normale gang van zaken. Maar in Polen bijvoorbeeld zou den de autoriteiten nooit religieuze pu- blikaties voor dit doel durven te gebrui ken. Laat staan dat zij een confrontatie met de machtige katholieke kerk zouden aandurven door de miljoenen Poolse bij bels te recyclen. De Polen maken toiletpapier van afge dankte regeringspapieren en partijbladen en de autoriteiten hebben zelfs een wis selkoers vastgesteld voor bundels oud papier en opnieuw verwerkte rollen: Misschien hopen zij dat de mensen wer kelijk de partijliteratuur zullen doorle zen en dat ze het niet alleen kopen voor een zekere persoonlijke hygiëne. Geschonken Het is mogelijk dat Roemenië, dat te kampen heeft met ontmoedigende tekor ten, uit pure nood niet alleen officiële propaganda opnieuw gebruikt maar ook religieuze geschriften. Westerse diploma ten geloven evenwel dat de sporen van bijbelverzen die op het toiletpapier ge vonden zijn, afkomstig zijn van een zen ding van twintigduizend bijbels die een paar jaar geleden naar Roemenië ver scheept werden door de Amerikaanse Hervormde Wereldbond. De Roemeens autoriteiten gaven toen toestemming voor de invoer van deze bijbels in een poging de kritiek op de schending van de mensenrechten in het land te doen ophouden. De bijbels wa ren bedoeld voor de Hongaarse minder heid in Transylvaniê, maar er wordt aangenomen dat er maar weinig zijn aan zien komen. Willen we de vcrhiL r dingen normaliseren, dan zullen we e,;;„ voorbeeld moeten nemen aan vijftig jaar geleden toen de sen onvolwassenheid en veel vager waren. Laten we ophoud^'eu met het aanwijzen van excessen bij 3S" jeugd. Ook onder volwassenen kon^ ^i excessen voor. Ze zitten in de hele ej menleving. De excessen onder de wasscncn - laat ik alleen maar ljaai drankprobleem noemen - komen hofe Z] stens minder naar buiten. Maar als aan al die ontslagen mannen denk. dncj( is dat ook niet zo'n vrolijke boel". S| Wat is dus de les die de maatschappij ier Hazekamps proefschrift over rondh&je gen als tijdverdrijf kan trekken? „Dat fj te niet met ons vingertje naar de jongerngr, moeten wijzen, maar dat we de fcjt i moeten zoeken bij onszelf', komt »r prompt uit. „Dat wc geen leuke dingjt r voor de jongeren moeten doen - q 5, maatregcltje verzinnen, een voorzienir^eni je treffen en ze voor de rest laten gaan pa maar dat we eens moeten kijken hoe iee, het als volwassenen zelf doen. En dat ven op elke plek waar we functioneren, iecf jr op zijn eigen wijze, moeten nagaa waarom toch zien we de jeugd als ii geïsoleerds? Jongeren hebben er in mfj/- visie recht op dat ze niet alleen sociai cultureel, maar ook maatschappelijk e volwassen leefstijl als jongere kunn j ontwikkelen. Compleet met publiekelL j rondhangen, wanneer ze daar zin in h^.- ben. Als motto heb ik mijn proefschrtstJ. een regel uit het werk van de Fran^ dichter Arthur Rimbaud meegegeven. me ben jong. reik mij de hand. Dat is de lj Over rondhangen voor de televisie hc^ je niemand, maar over rondhangen q straat wordt schande geroepen. Zo'n v^r(j schillende benadering spreekt toch bon delen?" .pi PIET VAN DIEMET aangekomen. Het lijkt erop dat in platal daarvan de bijbels in beslag zijn gemt men, tegelijk met vele andere religieur. publikaties. tes Het opduiken van het toiletpapier m 1 verspreide bijbelteksten lijkt niet allo, te bevestigen dat genoemde bijbels ncal hun bestemming hebben bereikt, mn er valt ook uit af te leiden dat het Rrai meense recyclingproces alles behan. perfect is. Het is immers zeer de vrior of de Roemeense autoriteiten met oped de teksten leesbaar hebben gehouden t g zodoende laten zien wat hun overtuigjui is ten aanzien van godsdienstzaken. z< HELLA PItdi Copyright The Guardfct idc in Nederland weinig voor. Maar veel van wat ik heb gevonden, kun je herken nen in studies uit de ons omringende landen. Ik durf dus, al heb ik me beperkt tot Zaandam, te zeggen dat het algemene geldigheid heeft. Vijfenzeventig procent van de jeugd is zoals ik het beschreven heb. Iedereen die zijn oogjes open heeft, kan het zien". Rondhangen Nadat de doctor in spé. door aan het normale klasgebeuren deel te nemen, ge noegzaam vertrouwen bij de leerlingen had gewekt, introduceerden ze hem in- hun kring van vriendinnen en vrienden buiten de school. Zo kon hij zich uitein delijk vrij bewegen binnen de kaders van een aantal cliques (zeg maar: geslo ten gemeenschapjes met een eigen ge dragspatroon), die hun trefpunten had den op straat, in uitgaansgelegenheden of in een eigen onderkomen. Hij ging, kortom, rondhangen met de rondhan- gers. Lummelen met de lummels. En hem viel het volgende op. „Die 16-, 17- jarigen zoeken helemaal niet uit balorig heid eikaars gezelschap op straathoeken of voor de deur van de snackbar. Ze worden helemaal niet het huis of de school uitgejaagd door conflicten met ouders of leerkrachten. Ze willen ge woon een eigen plek voor zichzelf en dat kan het gemakkelijkst op straat want die is betrekkelijk vrij. Rondlummelen heet het dan. maar ik zeg: wat is er meer in herent aan het leven dan dat? Stel je voor dat je niet zo maar wat zou mogen staan en zitten en gekheid maken. Wat doen volwassenen anders in hun stamca fé of bij de barbecue?" Rondhangen van jongeren, wil Haze kamp erin hameren, moet niet gezien worden als een zich afzetten of verzetten binnen gezin, school of arbeidssituatie, maar als een zelf gekozen vorm van om gang waarin de tijd en de ruimte actief gestructureerd worden. De eigen plek - of het nu een straathoek is, een disco of een jeugdhonk - wordt door jongeren opgevat als een tweede thuis, een pied-a- terre dat altijd beschikbaar is en waar geen rekening gehouden hoeft te worden met optreden van ouders, schoolmee^ ters of chefs. Daarnaast biedt de eigen plek mogelijkheden om zich duidelijk te onderscheiden van andere groepen, om die desgewenst te kunnen mijden en dus om potentiële botsingen te voorkomen. Het gaat om de schepping van een zóne van vrijheid ten opzichte van volwasse nen en van andere groepen leeftijdgeno ten die gestalte krijgt met behulp van een symbolische bezetting van straathoe ken, tafels in de snackbar, voetgangers tunneltjes, muren van een schoolge bouw. Bezet „Door regelmatig met elkaar bijeen te komen op dezelfde plek", aldus Haze kamp, „door er bijeen te staan, te pra ten, te gebaren, lawaai te maken, brom fietsen neer te zetten, maakt een groep jongeren duidelijk dat ze een plek sym bolisch hebben bezet. Het in beslag ne men van zo'n ruimte versterkt de eigen heid, het gevoel van bij elkaar te horen en iets voor te stellen in de openbaar heid". Alles goed en wel, zullen volwas senen mokken die balen van het brom- mergeknetter, het uitglijden over de res ten van croquetten en het gekalk met spuitbussen, maar kunnen de jongeren die eigenheid, dat gevoel van bij elkaar te horen en iets voor te stellen, niet ver sterken in hun eigen clubhuis of keet in plaats van bij mij voor de deur? „Uit er varing blijkt", werpt Hazekamp deze sputteraars tegen, „dat de verschansing van de groep achter de eigen muren na enige tijd de kans op buitensporige ver veling aanzienlijk doet toenemen. Jonge ren blijken behoefte te hebben aan vaste plekken die hun groep een strategische positie verschaffen in het openbare le ven. waar het een komen en gaan is van voorbijgangers. Het is juist de potentiële wisselwerking tussen de groep enerzijds en de omwonenden of passanten ander zijds die de aantrekkelijkheid van het rondhangen op straat uitmaakt. Er moe ten altijd mogelijkheden aanwezig zijn dat er iets kan gebeuren, of men daar nu actief aan meewerkt of niet". Doorn Het neemt niet weg dat dit schijnbaar zinloze rondlummelen menige volwasse ne en pedagoog een doorn in het oog is. Bij veel ouderen bestaat bovendien de indruk dat er steevast probleemjongeren in het geding zijn: druggebruikers, van dalen, spijbelaars, drop-outs, ontwortel den. „Terwijl dat rondhangen juist een zeer positief tijdverdrijf is dat hoofdza kelijk wordt uitgeoefend door jongeren die weinig problemen kennen en die er niet op uit zijn de omgeving te choque ren", blijft Hazekamp hameren. „Het probleem is eerder dat het rondlumme len in het denken van de volwassenen zo'n buitensporig accent is gaan krijgen. Daarmee worden de jongeren in een be paalde hoek gedrukt. Krijgen ze een eti ket opgeplakt. In de jaren zestig stond er op dat etiket: de jeugd is progressief en wil wat. Nu staat er: de jongeren zijn al lemaal rechts en lamlendig. Het is zo makkelijk. Maar in wezen betekent het dat je de jongeren niet voor vol aanziet. Eerst was de jeugd de hoop voor de toe komst. Nu is de jeugd een bron van zorg. Nooit worden jongeren eens nuch ter bekeken". Met instemming haalt Hazekamp een Franse vakbroeder aan, de socioloog Gé- rard Lutte. „Die zegt: laten we de ado lescentie afschaffen. Dat vind ik een vondst. Het idee van de adolescent is ge groeid in de tweede helft van de negen tiende eeuw. Daarvoor werd de opgroei ende jeugd nooit als een aparte, geïso leerde groep gezien. Toen haalden de jongeren ook rottigheidjes uit. maar het was allemaal veel meer geïntegreerd in de samenleving. Het was veel meer een gebeuren van jongeren en volwassenen samen. De manier waarop de adolescen ten tegenwoordig sociaal georganiseerd zijn, is uiterst gebrekkig. Dan kun je ex cessen verwachten. Het komt doorrde buitensluiting. Heel merkwaardig vind ik dat: enerzijds worden 16-. 17-jarigen 'overdonderd door de ingewikkelde ver schijningsvormen van de moderne maatschappij en moeten ze daarop rea geren. Maar tegelijk zijn ze niet opgeno men in die maatschappij. Wanneer we allemaal de mond vol hebben van de jeugdproblematiek, dan zou het wel eens kunnen gaan om een maatschappelijk probleem dat we zelf creëren. En dan zou de oplossing wel eens kunnen lui den: geef de jongeren een volwaardiger plaats". Excessen Zo niet, dan gaan de jongeren zelf hun rechten wel opeisen, voorspelt Haze kamp. „Op het ogenblik zitten we in zo verre in een dal dat de jongeren zich niet laten horen. Maar twintig jaar geleden had ook niemand verwacht dat Provo de maatschappij op zijn kop zou zetten. Het Maagdenhuis, dat had ook niemand „Stel je voor dat je niet zo maar wat zou mogen staan en zitten en gekheid maken. Wat doen volwassenen anders in hun stamcafé of bij de barbecue?".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 22