Sassenheimse belastingen volgend jaar niet omhoog Zevenhoven opent sporthi De Vlijt Rijnsburgse bibliotheek mist 3500 boeken Goed Nieuws Telefoon in BEGIN VAN VIERING 900-JARIG BESTAAN Bezwaren tegen bouwplan voor Norremeerstral LEIDEN OMGEVING £eidóc6otnant ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1985 PAGjIDÏ Overleg over Duinrell WASSENAAR Onder voorzitterschap van de Wassenaarse burgemeester drs. P.H. Schoute wordt op 8 oktober overleg gevoerd over de problemen rond pretpark Duinrell. Dat heeft hij gistermiddag ge zegd. bij het in ontvangst nemen van meer dan tweeduizend handtekenin gen van inwoners van Wassenaar, die boos zijn vanwege de overlast van dagjesmensen die het re creatiepark bezoeken. Tuinbouwvoorlichters richten eigen orde op HONSELERSDIJK De particulieretuin- bouwvoorlichters in ons land hebben zich verenigd in de gisteren officieel opgerichte Orde van Tuinbouwconsulenten en Onder zoekers (OVTO). Met de oprichting van de orde willen zij overbodigde overlegstructu ren voorkomen. Het fenomeen van de parti culiere voorlichter, naast de bestaande voorlichting van de overheid en de land bouworganisaties, is de laatste jaren sterk gegroeid. Bij een gelijkblijvend aantal overheidsvoorlichters neemt de behoefte aan gespecialiseerde en individueel geo riënteerde voorlichting toe. Dit is het deel van de voorlichting dat steeds meer door particulieren opgevuld zal worden, aldus de OVTO. RIJNSBURG De Openbare Bi bliotheek De Kloosterhof in Rijns- burg houdt van maandag tot en met zaterdag een boetevriie week. Met die actie probeert het bestuur te be reiken dat 3500 verdwenen boeken weer boven water komen en een schadepost van ongeveer 75.000 gul den wordt weggewerkt. In de boete- vrije week kan iedereen boeker, die in 1984 of daarvoor zijn geleend gratis terugbrengen. „Dat mag ook via de brievenbus, want we hoeven niet te weten wie ze hadden, als we ze maar terug krijgen", aldus een woordvoerster van de bibliotheek. De Kloosterhof bestond in 1984, het jaar van de automatisering, precies vijf jaar. Uit de jaaroverzichten van aankopen en afvoeren van boeken blijkt dat de bibliotheek nu 38.992 titels op de planken zou moeten hebben. Het ziin er echter bijna 3500 minder. Een deel van de boeken is nog niet opgenomen in het automa tiseringssysteem, maar een groot deel blijkt gewoon „weg" te zijn. Overigens is het bezit en ledenbe stand van de bibliotheek in de afge lopen vijf jaar flink gestegen naar 5.331, dat is 41,3 procent van de Rijnsburgse bevolking. In 1980 werd het nieuwe gebouw in gebruik ge nomen en verhuisden 23.500 boeken naar het nieuwe onderkomen. Sindsdien is het boekenbezit bijna verdubbeld en dat maakte reorgani satie van de afdeling voor volwasse nen noodzakelijk: er moest 70 meter aan boekenplanken bijkomen. De leden leenden in totaal 176.300 keer een boek. Volwassenen namen daarvan het leeuwendeel, 117.031 stuks, voor hun rekening. ALPHEN A/D RIJN De Alphense Goed Nieuws li van de Volle Evangelie Gemeente doet het goed. Sinds d J ling drie jaar geleden zijn er 30.000 telefoontjes binnengeP" Het eerste jaar belden ruim 10.000 mensen, het tweede j| een kleine vermindering zien en het derde jaar vertooii een stijging. De Alphense Goed Nieuws Telefoon drijft geheel op mJ king van vrijwilligers. Leden van de Volle Evangelie Ge| vertellen via een telefoonbeantwoorder iets over de waarop zij omgaan met hun geloof in het leven van alled) deren zorgen voor publiciteit en verspreiding van folder^ anderen staan gereed om verzoeken om lectuur en/of cofl beantwoorden. Van de laatste mogelijkheid hebben ruife luisteraars in de afgelopen drie jaar gebruik gemaakt. 11 Inmiddels functioneren er meerdere evangelische telefoo|fl in Nederland, overeenkomstig idee en opzet van de de Al) Goed Nieuwslijn. SASSENHEIM De ge meentelijke belastingen in Sassenheim hoeven het komend jaar niet omhoog. Zelfs de zogenaamde trendmatige belastingver hoging, die het gestegen prijspeil volgt, blijft in 1986 achterwege. Dat staat in de nota van aanbieding, waarin het college van B en W van Sassenheim de begroting voor volgend jaar van een toelichting voorziet. Oorzaak van een en ander is de daling van de rente en een snellere toename van het aantal woningen en inwoners dan bij het opstellen van de meerjarenbegroting was verwacht. Ook voor 1987 verwachten B en W dat de belastingen niet reëel hoeven te worden verhoogd, maar een trendmatige verhoging behoort voor dat jaar nog wel tot de mogelijkheden. De nota van aanbieding geeft een gunstig beeld van de fi nanciële omstandigheden waarin Sassenheim verkeert Het college meldt dat er geld vrijkomt voor aanpassing van leegstaande schoolgebouwen, die dan door verenigingen be trokken kunnen worden. Een en ander is volgens B en W mogelijk geworden dankzij het verstandige beleid dat de afge lopen jaren is gevoerd. „Toen waren belastingverhogingen nodig, maar Sassenheim plukt daar nu de vruchten van'Het college zegt dat er de afgelo pen jaren bijvoorbeeld niet overdreven beknibbeld is op het onderhoud van gemeente lijke eigendommen. „Vele ge meenten die bezuinigd hebben op het onderhoud van wegen en daardoor belastingverho ging achterwege konden laten, kregen na de afgelopen win terperiode de rekening gepre senteerd", aldus B en W. Door een financiële meevaller is er geld vrijgekomen voor uitbreiding van het gemeente huis. Sassenheim kreeg die fi nanciële meevaller, omdat bij het opstellen van de begroting geen rekening was gehouden met een extra uitkering uit het zogeheten Gemeentefonds. Via dat fonds geeft de rijksover heid geld aan de gemeenten. Omdat het kabinet voorgeno men bezuinigingen achterwe ge liet, kreeg Sassenheim een onverwachte uitkering van bijna 60.000 gulden. Die uit breiding van het gemeentehuis is nodig, omdat door arbeids tijdverkorting meer mensen op het gemeentehuis zijn gaan werken. De tarieven voor de sporthal en het zwembad zullen ko mend jaar ook niet worden verhoogd. De reden daarvan is dat de tekorten van beide complexen het afgelopen jaar weer zijn gestegen en dat wordt weer veoorzaakt door het feit dat met name het zwembad minder publiek trekt. De sporthal zal volgend jaar wel een schilderbeurt on dergaan. De onderhoudspot van de hal is daarvoor welis waar niet vol genoeg, maar B en W willen geld uit de alge mene middelen voor de verf- beurt beschikbaar stellen. Om te voorkomen dat dat in de toekomst weer nodig is, willen B en W vanaf 1987 een grotere storting in het onderhouds- fonds van de hal doen. De hoogte daarvan zal worden ge baseerd op een onderhouds- schema. Het komende jaar willen B en W ook weer andere werk zaamheden laten uitvoeren. In het vooijaar van 1986 staat de reconstructie van de derde fase van de Parklaan op het Programma. Ook de woning- ouw komt aan bod in Post- wijk met 27 premie-C-huur- woningen, 43 premie-A-koop- woningen, 8 vrije sectorwonin gen en 55 woningwetwonin gen, tenminste wanneer daar voor de benodigde rijkssteun wordt verkregen. Het aantal woningzoekenden in de ge meente is het afgelopen jaar fedaald van 522 naar 393 en at wordt met name toege schreven aan de toewijzing van woningen in Postwijk. Commissaris Patijn en Michel de Rijk zorgen gezamenlijk voor de officiële opening van de sporthal. ZEVENHOVEN De feestweek ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van Zevenhoven is giste ren op grootse wijze van start gegaan met de ope ning van de nieuwe sport hal door mr. S. Patijn, commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland. Met de 11-jarige Michel de Rijk, de voorsteller van de naam De Vlijt, genoemd naar de gelijknamige boerderij van de familie Stokman op wiens land de sporthal is gebouwd, drukte de heer Patijn op een knop waardoor de scheidings wand in de hal omhoog ging. Het orkest Crescendo uit Nieuwveen zette direct een openingsnummer in, waarna leden van gymvereniging De Zevensprong een demonstratie gaven. Met de schoolkinderen van de beide basisscholen werd een sporthallied ten ge hore gebracht. Daarna vielen honderden ballonnen uit een net naar beneden en werd de sporthal door de jeugd letter lijk „ingeknald". Na deze lu dieke ingebruikname sprak burgemeester J. Huigsloot lo- est 2 rgero vende woorden aan hetb Bei van alle medewerkers dn Bei de totstandkoming van folge hebben meegewerkt. Mpr d' voelens van trots noem aa' v de hal „een grote aai puw voor het 2600 inwoners Imp. de Zevenhoven. ilpoo' rdaai Hij maakte duidelijk een kleine gemeente hetpbj zieningenpeil toch zeer® z'c kan zijn en hij zag dit dj1*51! de toekomst zijn zelfsti stat* heid dan ook gaarne l#n: ol den. Hij bood de heer padei het boekje met de toepas kpp titel „Zevenhoven, het n de dat bleef" aan. Oud-1 °ker meester J. Wagenaar, m<pdat teel burgemeester van f°te 1 made, blikte terug op d£ de staansgeschiedenis van d^ren de hal en bood de heer I loot een basketbal aan. K>rt burgemeester Hogenboort» vele jaren met per !r^°I meende dat Zevenhoveim d« zijn 900iaar een waardevadss' bied is. Ook hij ziet de k< V£ de herindeling als een bfen* ging van het mooie dorp *"6 eindigde zijn speech m»eidei wens: „Zevenhoven. vel*>ort ven uw gebied, blijf stait06* tig, levenskrachtig, in eeifwe6 wenlang verschiet". WARMOND De commissie ruimtelijke ordening buigt zich dinsdag over de bezwaar schriften die zijn binnengeko men tegen het ontwerp-uit- werkingsplan „Straat ter Lee- de" en tegen het bouwplan voor negen woningen aan de Norremeerstraat. Tegen het plan „Straat ter Leede" zijn vijf bezwaarschriften inge diend, variërend van kleinig heidjes waaraan welwillend tegemoet kan worden geko men tot de eis om in het hele plannetje twee huizen minder te bouwen en daardoor tussen een bestaande woning en de nieuwbouw maar liefst 15 me ter open ruimte te houden. Die eis vinden B en W wat te ver gaan, omdat vroeger het leef klimaat rond de betreffende woning door de aanwezigheid van een houtverwerkend be drijf veel slechter was. Tegen het bouwplan aan de Norremeerstraat zijn vier be zwaren ingediend. Omwonen den vrezen door de beperkte ruimte ter plekke verkeers- en parkeerproblemen. Daarnaast vragen de direkt omwonenden zich af hoe men eventuele schade aan de bestaandeü ningen door de bouw zaamheden kan regelen. I wel dat een privaatrecht^ aangelegenheid is, worden, enkele tips aan de omw<^ den in het voorstel genoi Onder redactie van Ton Pieters. Gedwongen door de interna tionale gebeurtenissen en het oorlogsgeweld dichtbij de zui delijke grens moest Neder land een gemobiliseerd leger op de been houden. Dat viel om de bliksem niet mee. De mannen en jongens moesten geoefend blijven, maar je kon ze niet dag en nacht op de hei met losse flodders laten schieten, of ze steeds maar over pontonbruggen laten trekken, of ze met honden en mitrailleurs door duinpannen laten klauteren. Wat dan ge daan? Juist, sportfeesten or ganiseren natuurlijk, en aan de maatschappelijke, sociale en culturele ontwikkeling van onze soldaten te velde werken. Zo was er, bijvoor beeld, in Haarlem „ontspan ning voor onze militairen": onderlinge wedstrijden in het geblinddoekt slaan door hu zaren. Ook het „Geïllustreerd Zondagsblad", anno septem ber 1915, had daar veel aan dacht voor. Het blad signa leerde dan ook: „De ontspanning onzer mili tairen schijnt den laatsten tijd door de militaire autori teiten krachtig ter hand ge nomen te worden. We kun nen dit streven niet anders •dan luide toejuichen, daar er zoodoende althans eenige af wisseling gebracht wordt in het grijs-egale, altijd eendere, doodvervelende leven onzer gemobiliseerde troepen. Het in Amsterdam in het Stadion verleden Zaterdag en Zondag gehouden sportfeest, was een feest zooals men in ons land op militair gebied nog nim mer gezien heeft. Niet min der dan 103 officieren van het Nederlandsche en Neder- landsch-Indische leger na men er aan deel. Z.K.H. Prins Hendrik, generaal Sn;j- ders en talrijke andere auto riteiten woonden de feesten bij. En de plaat van het mu- KROONPRINS: „De kroonprins van Italië, die nu ook den solda tenransel op den rug geno men heeft en zijn as. onder danen ook met terdaad ter zijde wil staan in hun moeilijken strijd tegen de Oos tenrijkers". ziekcorps uit Gorinchem toont, dat ook de E.E. H.H.Geestelijken alles voor deze ontspanning doen". In Bussum, namelijk, werd een tweedaags concours ge houden van militaire mu ziekkorpsen binnen de Hol- landsche Waterlinie. Op de kiek: het militaire muziek korps van de Militaire Veree- niging te Gorinchem, „dat onder leiding van den heer Jos. W. Simons in dezen wedstrijd met twee prijzen werd bekroond". Op de voor grond zat de weleerwaarde heer kapelaan, moderator. Laten we verder maar weer eens in de moppentrommel duiken: „Gast (in eene eenvoudige herberg): „Kastelein, uw hond hindert mij; ik jaag hem telkens weg maar hij komt trouw terug en dat ge neert mij bij het eten". Kas telein: „Waarschijnlijk heeft u dan het bord, waarvan hij gewoonlijk eet. 't Is zoo'n verstandig beest, mijnheer!" Over een andere hond: Stu dent (in een gezelschap, waar juist over een hond als le vensredder wordt gespro ken): „Ook mijn brave hond heeft mij eens uit eene groote ongelegenheid gered*'. Een der aanwezigen: „Hoe zulks, op welke wijze? Toe, verhaal het ons". Student: „Ik heb hem eens. in benarde om standigheden, voor 50 gulden verkocht". Een „zij": „En, m'n waarde, waar is het eten dat gisteren middag is overgebleven?" Hij: „Dat heb ik aan een be delaar gegeven". Zij: „Hoe nu? Schaamt gij u niet?" Hij: „Waarom? Die wist immers niet, dat gij het had gekookt!" „Twee heeren zaten alleen in een spoorwegcoupé Bij het naderen van een station be gon de trein langzamer te rij den. De eene heer sprak tot den andere: „Kunt gij mii ook zeggen hoe laat het is?' De ander antwoordde: „Ik weet het niet". „Maar ik heb u toch zooeven op uw horlo ge zien kijken" „Ja, daar heeft u wel gelijk in, maar dat was alleen om me te overtuigen, dat ik het nog bé zat". CYCLON-BEKERRIT ..De eerste inschrijfster voor den tweedaagsche Cyclon-bekerrit en eenige deelneemster, juffr van Lmdern uit Voorburg, met bloemen gehuldigd". En het reed ook nog... ONTSPAN- v' NING: „Ter u spanning van J*1' talrijke miii be ren die te burg verblijv werden er on( D, de leiding kapitein man gi sportfeesten houden. I ziet men de beste loop der ive divist

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14