!eid<^ Sou/tont Gemeente sluit dancing STAD OMGEVING PvdA streeft opnieuw naar machtspositie in college Leidenaar beantwoordt begroeting met schoten WEEK INDE R) ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 eert N De groep Voe en Peter Ur- ►edt vanavond op iserie Le Bambou jen Aniba) aan de traat 1. De forma- bestaat uit violis- n een pianiste, traditionele folk- uit Engeland en rinestnd. Dit concert llkclub Horus be- >diekf> negen uur' de [sprijs bedraagt dieofien V eteranenlegioen bestaat 60 jaar KATWIJK/LEIDEN De 60-jarige afdeling Lei den en regio Oude Rijn, Duin- en Bollenstreek van het Veteranen Legioen Nederland, van de Neder landse Bond van Oud Strijders (NBOS), viert haar jubileum met een bij eenkomst op 11 oktober in Katwijk. De herdenkings avond wordt gehouden in het net gerenoveerde Pro testants Militair Tehuis (PMT) aan de Tulpstraat 15a in Katwijk aan den Rijn. LEIDEN/DEN HAAG Een 22-jarige Leidenaar heeft giste ren tweeënhalf jaar gevange nisstraf tegen zich horen eisen wegens poging tot doodslag op een plaatsgenoot. Het slachtof fer werd op 7 juli voor een dis cotheek aan de Stationsweg in Leiden met een omgebouwd alarmpistool in zijn hoofd ge schoten. Als door een wonder drong de kogel niet zijn schedel binnen. „Als de verdachte van kortere afstand zou hebben geschoten en de kogelbaan mischien iets anders was geweest, zou die jongen het niet hebben over leefd", aldus officier van justi tie mr, R. Schimmel. Het feit dat de Leidenaar zon der duidelijk motief de trekker van zijn alarmpistool had over gehaald verontrustte de aan klager. Aan het misdrijf was slechts een korte woordenwis seling voorafgegaan tussen slachtoffer en schutter. De verdachte had zich toen hij 's nachts uit de discotheek kwam erover opgewonden dat de ander zijn meisje had aangeraakt. De jongen die de vriendin ergens van kende had haar als begroeting een vrien delijk tikje op haar rug willen geven, maar omdat hij wat on vast te been was, raakte hij per ongeluk haar gezicht. Over een weer werden hierop wat bedreigingen geuit. Het meisje probeerde de kempha nen nog te sussen, maar haar vriend nam de kwestie zo hoog op dat hij wegholde en even la ter terug kwam met een gela den vuurwapen in zijn hand, dat hij in zijn auto had ver stopt. In blinde woede vuurde hij op straat drie kogels af, waarvan er twee raak waren. Eén kogel trof zijn plaatsgenoot in het voorhoofd en veroorzaakte een bloedende wond, de andere schampte langs zijn arm. De verdachte zei zich het inci dent nauwelijks te kunnen her inneren. Zijn drankprobleem zou hierbij zeker een rol heb ben gespeeld. Het Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) heeft als bijzondere voorwaarde behandeling en be geleiding geadviseerd. De offi cier kon zich hiermee vereni gen. De districtspsychiater achtte de verdachte enigszins vermin derd toerekeningsvatbaar. Zijn cliënt kampt al vanaf zijn jeugd met insufficiëntiegevoelens, die hij met stoer gedrag en een rij ke verzameling wapentuig tracht te compenseren. De kans op recidive werd klein ge noemd. Vonnis op 5 oktober. - AAN HOGEWOERD 'e 1IDEN Het college breiti B en W heeft giste- 1 besloten de vergun- ïg van de dancing '"tab 2000' aan de Hoge- ti^rd met onmiddellij- tan "ingang in te trekken. bezoekers van de andeicing tot voor en- et b'ie jaren Zoem-Zoem teten zorgden voor varM overlast in de ture net urt" »Uar°r zover bekend is het de tste tien jaar niet eerder irgekomen dat een café last van de gemeente •d gesloten. De bezoekers w 'Club 2000' maakten het ook wel erg bont. Regel- ,ig vonden er vechtpartij- plaats die in een aantal allen op straat werden voortgezet. Eenmaal leidde dat er zelfs toe dat de dan cing door de politie werd ontruimd. De vechtpartijen hadden het karakter van zware mishandeling. Boven dien werden buurtbewoners op straat lastig gevallen, werden portieken bevuild en maakten de bezoekers met hun auto's de straat on veilig. Ook zorgde de dan cing voor de nodige geluido- verlast, de muziekvergun- ning werd daarom al eerder ingetrokken. De Griekse ex ploitant bleek niet in staat deze overlast in te perken. Wanneer de politie te hulp werd geroepen, gebeurde dat ook altijd op initiatief van de buurtbewoners. De exploitant kan tegen het intrekken van de vergun ning in beroep gaan bij Ge deputeerde Staten. Zijn dan cing blijft echter in de tus sentijd gesloten. Wanneer hij meent zijn bedrijf op rusti ger wijze te kunnen voort zetten, kan hij een nieuwe vergunning bij de gemeente aanvragen. De maatregel betekent ove rigens niet dat de gemeente op eenzelfde wijze voortaan op wil gaan treden tegen an dere horecabedrijven die voor overlast zorgen. Wat dat betreft is dit „een uniek geval", aldus een woord voerder van de gemeente. Wel zal in het kader van de door burgemeester C. Goe- koop voorgestelde regeling om de sluitingstijden op za terdag vrij te laten, intensie ver gecontroleerd gaan wor den op overlast. Café's die hiervoor verantwoordelijk zijn, verliezen hun nachtver gunning. Dr. W. Backhuys, president van Brill, voor een antiek grafisch werktuig bij het verbouwde bedrijfs pand aan de Plantijnstraat. LEIDEN De PvdA streeft opnieuw naar een machtspositie in een na de verkiezingen te vormen college van B en W. De socialisten zullen trachten met slechts één partij een coalitie te sluiten. De af deling van de PvdA voeg de een dergelijke bepaling gisteravond toe aan het verkiezingsprogramma dat zich niet uitliet over een toekomstig college. Dit betekent dat de machtspolitiek die de PvdA de afgelopen jaren heeft bedreven, onverkort wordt voortgezet. Binnen de partij was de moge lijkheid van een afspiegelings college in discussie nadat een commissie had geconstateerd dat de weinige politieke ver schillen in de Leidse gemeen teraad een twee-partijencolle ge niet langer rechtvaardigde. Het rapport van deze commis sie kwam gisteravond op een afdelingsvergadering echter nauwelijks aan de orde. De afdeling wenste zich niet uit te spreken over een door de jonge socialisten ingediend voorstel waarin de voorkeur werd uitgesproken voor sa menwerking met klein links. Deze discussie zal op de na jaarsvergadering gevoerd wor den als onderdeel van de zoge naamde strategiediscussie. Een aantal socialisten vindt dat de partij zich voor de verkiezin gen moet uitspreken over de gewenste coalitiegenoot. Wanneer de socialisten in het college komen, zal de oppositie in een vroeg stadium bij het beleid betrokken worden. In dit kader zal het onlangs ge starte overleg van fractievoor zitters veel aandacht krijgen. Met name de afgelopen maan den klagen de oppositiepartij en het CDA voorop dat zij te weinig en vaak te laat in formatie van het college krij gen. Een voorstel van voormalig fractievoorzitter L. Meyer om uitzonderingen te maken voor partijen die door de PvdA als ongewenst worden beschouwd (zoals bijvoorbeeld de Cen trumpartij, Meyer houdt er se rieus rekening mee dat die volgend jaar een zetel in de raad verwerft) werd afgewe zen. Uitgeverij en drukkerij Brill hebben elkaar weer gevonden LEIDEN De drukkerij en uitgeverij van Brill hebben elkaar dankzij de techniek weer gevonden. Ruim 24 jaar lang leefden deze twee afdelingen van dit wereldberoemde bedrijf geschei den van elkaar: de uitgeverij was gevestigd in een pand aan de Oude Rijn, de drukkerij in een gebouw aan de Plantijnstraat. Aan deze situatie is nu een einde gekomen, onlangs trok de uit geverij in bij de drukkerij aan de Plantijnstraat. Het gebouw aan de Oude Rijn, dat door Brill van de Universiteit werd gehuurd, werd overigens direct daarna gekraakt en wordt nog steeds door krakers bewoond. De verhuizing van de uitgeverij was mogelijk omdat de nieuwe zetapparatuur veel compacter is dan de oude en er dus meer ruimte kwam aan de Plantijnstraat. Een ingrijpende verbouwing (die zo'n acht maanden duurde) deed de rest. Gisteren werd het geheel gerenoveerde pand van de Boekhandel en Drukkerij v/h E.J. Brill door burgmeester C. Goekoop officieel in gebruik ge nomen. In dit gebouw zijn zo'n zeventig personen werkzaam. Brill heeft overigens geen totaal afscheid genomen van de Leid se binnenstad; aan de Nieuwe Rijn 2 zitten nog steeds het Anti quariaat en de toonzaal. (ADVERTENTIE) NOG VRAGEN OVER HET FISCAAL NUMMER? Eén dezer dagen heeft u. net als alle andere mensenvan 15 jaar en ouder m uw omgeving, een brief ontvangen van de belastingdienst Daarin werd u een belastingnummer, het fiscaal nummer, gegeven. Is het u niet duidelijk of hebt u nog vragen? Bel dan (gratis) 06-0543. De medewerkers van de BelastingTelefoon helpen u graag. BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON EN bijdragen van Willem eweg, Sylvia van Leeu- Astrid Schoordijk en Visser. Foto: Henk van inde. I iitie iude stad als Leiden kent tradities. De belangrijk- tngste misschien wel de jaar- rband viering van Leidens istgestt op 3 oktober. Dan is er inge- is in de stad en wordt er, nformi volgens de traditie, een jitenb^t gehouden. Een bonte lkken- samengesteld uit tal van igingen die Leiden rijk zen- ar in ook het burgemees- jrst, dhtpaar per koetsje meer- t 6. Je optocht kan met recht oogtepunt van de 3-Oc- ■^■wiering genoemd wor ms van de optocht door ad loopt nooit geheel jeloos. Óf het nu komt iet bittertje dat voor stu- nsociëteit Minerva ge- r"*®d moet worden of dat Sïlnemers zo nu en dan blijven staan voor een e belangstellenden uit liliekring, elk jaar weer i er gaten in het langge- lint. Zo gaat dat al jaren •mand weet eigenlijk be- het hoort zo. ten in de optocht zijn de >ber Vereeniging echter Hoorn in het oog. En wijeerm zal de organisatie dit reng optreden tegen die ;mers die niet hard ge- 5n66ldoorloPen en daardoor tocht onderbreken. Zij Tiinistr voor straf het volgend ileidlnf notabene het jubileum- raarin extra zal worden akt niet meer mee lopen. 5°n»°)-October Vereeniging en apf n'et te heseffen dat de xse optocht slechts mo- ioudsUs door de belangeloze verking van vele hon- 9n i vrijwilligers. Het past 3tje ok niet hen te dreigen ware straffen, evenmin he soil1 de historische vereni- riemerfast te roeren in eeuwe- 's av tradities. De 3-October niging loopt wel erg van stapel en zoals bekend zijn hardlopers maar al te vaak doodlopers. Privaat (1) Het lijkt soms zo simpel, eve nementen te bedenken die voldoende publiek trekken om ze tot een commercieel succes te maken. Dat dacht ook gossip-journalist Henk van der Meyden. Met zijn ru briek in de Telegraaf en zijn eigen blad Privé moest hij zich toch een voldoende breed draagvlak kunnen creëren om met een heuse show de boer op te gaan. Een handvol sterren, wat mode, een prijsvraag en wat andere glitterende elementen resulteerden in de „Privé Idee Show '85". De première van de landelijke toer had deze week plaats in de Leidse Stadsgehoorzaal. De verwach tingen waren hooggespannen: alle ruimten werden ingericht en in de grote zaal werden 700 stoelen neergezet om het toestromende publiek een keurig plaatsje voor de mode shows te gunnen. Privaat (2) Maar het lukte niet. In plaats van de verwachte duizenden kwamen er in totaal niet meer dan 500 bezoeksters. De doorlopende optredens wer den daardoor teruggebracht tot een enkele in de middag en eenzelfde schamel aantal in de avond. Dat was het dan. Geen horden gillende fans voor Danny de Munck, Piet Bambergen of George Baker, maar een reusachtige flop. Nu heeft het iets kinderach tigs, om dat vrolijk vast te stellen. Een glimlach is toch wel op zijn plaats. Kennelijk is het Leidse publiek verstan diger dan de heer Van der Meyden in zijn arrogantie had verondersteld. Zijn ster heeft veel glans verloren. Zijn zuig kracht op het grote publiek is verdrongen door gezond ver stand. Hij zal moeten besef fen, dat zijn privé polsstok niet veel langer is dan een handvol gossip. Voor het ove rige kan hij in Leiden, zoals dat in het oud-Nederlands zo prachtig wordt uitgedrukt, het privaat op. donderdag was het weer zo ver. De gemeenteraad begon een uur later met een belang rijke vergadering waarbij op de agenda de vestiging van een supermarkt centraal stond, de zogenaamde Digros- Kamsteeg en Profimarkt- Markthof problematiek. Dis cussiepunten die niet binnen vijf minuten afgedaan kun nen worden, zeker niet als men alle erover geschreven nota's en voorafgaande dis cussies in ogenschouw neemt. En wat was de reden van het „uurtje later"? Heel simpel: een avondwandelvierdaagse die begon om half zeven zodat de bestuurders nooit om half acht weer fris gewassen in de raadzaal konden plaatsnemen. Overigens liepen enkele raadsleden alleen de donder dagavond mee en burgemees ter Scheenstra passeerde pas om tien over acht de finish. Het verschuiven van een raadsvergadering voor zoiets als een wandeling lijkt bela chelijk. Maar in Oegstgeest ging het dan ook om een bij zondere tocht: de opbrengst is bestemd voor Sierra Leone en wethouder Ton Kohlbeck is voorzitter van de organiseren de werkgroep. Het enthousiasme voor het ontwikkelingsproject is overi gens groter dan het alleen maar meewandelen. De raadsleden besloten ook nog eens de opbrengst van de ac tie door de gemeente te ver dubbelen, met een maximum van 50.000 gulden. Dat kan dus best weieens een duur uurtje geweest zijn, want de raadsleden liepen mee om de burgers te activeren de porte monnee open te trekken. voormalig kleuterschooltje naast het Cultureel Centrum in Nieuwe Wetering, in eigen dom krijgt. Al in mei 1983 sprak de raad uit het gebouw voor een sym bolisch bedrag aan de muziek vereniging te willen overdra gen. Pas nu, twee en een half jaar later, is het voorstel ter goedkeuring aan de gemeen teraad voorgelegd. Al die tijd heeft de gemeente voor nog geen gulden onderhoud aan het houten noodgebouwtje ge pleegd. Tot ongenoegen van KLerks en DGV. Gunst (2) Doorgaans prijkt er een tennisbal op de welvaartsknobbel, ook wel trekhaak, van de auto. Soms het hoofd van een pop, hetgeen een bizar beeld geeft. Deze handelaar vond een nieuwe verfraaiing. Hij sierde zijn aanhangwagentje met een etalagepop, keurig in schut kleur geverfd, en rijdt nu met zijn eigentijdse 'Venus van Milo' stad en land af. Loopje (2) Loopje (1) Belangrijke zaken kunnen wachten in Oegstgeest, dat is al vaker gebleken. Afgelopen Wantrouwende lieden fluis terden, dat het college ook nog een andere reden had ge had om de raadsleden voor de vergadering af te peigeren. De besluitvorming over de su permarkten zou immers wat sneller kunnen worden afge rond als eenieder pijn in de benen had. Dat bleek dus vol strekt niet het geval te zijn. Het onderwerp werd zeer uit gebreid besproken en de ver gadering kon pas rond half een worden gesloten. Toch bleek-de vermoeidheid soms te zijn toegeslagen. Maar dat was dan alleen te consta teren uit de door de diverse fracties gebruikte argumenten om „voor" danwel „tegen" te zijn. Om in het kort de pro blematiek duidelijk te maken. Projectontwikkelaar Proper heeft in het winkelcentrum Kempenaerstraat nieuwbouw gepleegd om de zuigkracht van het wat verouderde win kelareaal te vergroten. In deze Markthof wilde Digros zich vestigen. De parkeerpro blemen bleken onoverkome lijk en het gemeentebestuur blokkeerde het plan. Vervolgens liet Digros zijn oog vallen op de leegstaande garage Kamsteeg, dichtbij het winkelcentrum. Parkeerpro blemen bleken daar minder ernstig. Plotseling toonde de Profimarkt belangstelling voor de Markthof. Maar twee supergrutters op korte afstand van elkaar is niet haalbaar. Eén van beide zou de voor keur dienen te krijgen. De winkeliers van De Kem penaerstraat kozen voor de Markthof en zegden toe zich tot het uiterste te verzetten tegen de komst van Digros. Ziedaar de moeilijke keus waar de raadsleden voor ge steld werden. Het college gaf de voorkeur aan de Kam steeg-oplossing. Loopje (3) De enige fractie die een echt duidelijke afweging tussen Kamsteeg en Markthof maak te, bleek de VVD. Wethouder mevrouw T.L. Blom-de Koek van Leeuwen, aanvankelijk verdedigster van het college voorstel voor Kamsteeg, trok zich onder druk van haar fractie terug. Voor het voor stel van het college was het CDA. Eind van het liedje was, dat het college-voorstel het haalde met negen tegen acht stemmen. Een keus op plano logische gronden, aldus de voorstemmers, niet op econo mische motieven. De PvdA stelde daarbij, dat het niet aan de politiek is om zich te mengen in een concur rentiestrijd tussen midden standers. Alsof het niet de taak van de politiek zou zijn, de belangen van de zwakke ren te beschermen; dat ge beurde immers ook enkele uren eerder tijdens de wande ling? Burgemeester Scheenstra, toch altijd goed voor onver wachte en soms malle stand punten, kwam met een reken sommetje om de planologische voordelen van Kamsteeg te accentueren. Opstoppingen in de Geversstraat komen er niet, want „er kunnen per twee minuten drie auto's af slaan, dat zijn er negentig in een uur, kunt u uitrekenen hoeveel dat er per dag zijn". Alsof iedereen keurig op ver spreide tijden zijn boodschap pen gaat doen. Zo'n opmer king noemen ze soms „een loopje nemen" met raadsle den. Gunst (1) Het uit Nieüwe Wetering af komstige CDA-raadslid W Klerks schoot deze week in de vergadering van de raads commissie financiën behoor lijk uit zijn slof. Hij maakte bezwaar tegen de manier waarop de Nieuwe Wetering- se muziekvereniging Door Gunst Verkregen (DGV) haar houten onderkomen, een De „lastige" muziekvereni ging werd de afgelopen jaren steeds opnieuw van het kastje naar de muur gestuurd maar betaalde desondanks braaf haar jaarlijkse huur van 1000 gulden. Nu is het gebouw hard aan een opknapbeurt toe (schilderwerk en een nieuwe dakbedekking) maar dat moet de nieuwe eigenaar DGV maar betalen, vindt het colle ge. Dat ging Klerks te ver en hij stelde voor de duizenden guldens huur te besteden aan achterstallig onderhoud. Daar voelde men weinig voor ook al omdat de gemeente jaarlijks 600 gulden van de huuropbrengst moet afdragen aan dé Stichting Cultureel Centrum, eigenaar van de grond die bij het gebouwtje hoort. Maar dit voormalige schoolplein is al jaren een speelterrein voor de Nieuwe Weteringse kinderen, en DGV had daar dus weinig profijt van. B en W verwachten echter wel van de muziekvereniging dat deze het pleintje opnieuw gaat betegelen. De benodigde tegels zullen door de gemeen te kosteloos ter beschikking worden gesteld. Het is te ho pen dat het daarbij blijft. DGV zal zich waarschijnlijk niet nog meer „gunsten' van de gemeente kunnen veroor loven. Verrassing (1) Zo langzamerhand heeft iede re Leidenaar zich publiekelijk kunnen uitspreken over de (gedeeltelijke) afsluiting van de Breestraat op zaterdag en/of donderdagavond. Wet houder Jit Peters was de aan stichter van deze discussie toen hij zich enkele maanden geleden in een onbewaakt ogenblik opmerkingen hier over liet ontvallen. Degenen die in deze discussie nog niet aan bod zijn geweest, zijn de winkeliers die aan de Breestraat hun brood verdie nen. Een groep waar reke ning mee gehouden dient te worden al was het alleen maar, omdat eventuele akties van hun kant alle gemeente lijke plannen kunnen blokke- Misschien dat het ontbreken van een officieel standpunt van de Leidse bestuurders er de reden van is dat de winke liers nog niet om hun mening is gevraagd. De winkeliersvereniging Breestraat heeft daarom be sloten zelf de kat de bel aan te binden en wethouder Peters om een onderhoud over deze affaire aan te vragen. Zij schreven een maand geleden een brief aan het college maar mochten daarop tot op heden geen antwoord ontvangen. Verrassing (2) „Het had ook anders gekund", vindt voorzitter Van Cleef van de winkeliersvereniging. Hij had het galanter gevonden wanneer de gemeente de win keliers bij de plannenmakerij had betrokken maar goed „zo kan het ook". Wat is Van Cleef van plan de wethouder te vertellen wan neer het tot een gesprek komt. „We hebben een enque- te onder de winkeliers gehou den over een mogelijke afslui ting maar de resultaten daar van wil ik liever nog even ge heim houden. Inderdaad, als een soort verrassing voor de wethouder", doet Van Cleef geheimzinnig. Zijn persoonlijke mening over de afsluiting wil hij wel kwijt. „Een afsluiting is afhankelijk van de parkeergelegenheid die de gemeente in de buurt van de Breestraat wil realise ren. Over enkele maanden is de Sanders-parkeergarage klaar en als wordt ingestemd met de bouw van een par keergarage op de plaats van de Aalmarktschool, dan kan de gemeente met ons vele kanten op. Maar dan praten we wel over een volledige af sluiting van de Breestraat, ook voor openbaar vervoer, begrijp dat goed". Is het onzinnig om te veron derstellen dat deze uitspraken min of meer overeenstemmen met de uitslag van de enquete. „Nee hoor", wil Van Cleef wel kwijt, „Dat zou best wel eens kunnen". Peters kan zich er vast op voorbereiden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13