ecretaresse ÜKohl vlucht aar de DDR Pretoria houdt vast aan gescheiden woongebieden Le Monde: „Actie was zorgvuldig voorbereid" Vrijspraak voor kunst handelaar na verkoop van valse Van Dongen ien jaar cel voor Europarlementariër Politie verhindert heropening scholen .240? Reagan: Star Wars- onderzoek gaat door 5EPTEM1 n llTENLAND Saidó&Qowuvnt WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 ■jtBIJSTERING IN ITALIË Enzo Tortora, Ita- I Europarlementariër en J populair tv-presentator, ■10 jaar cel veroordeeld, i de straf die de recht- tan Napels hem gisteren opgelegd, wegens lid- chap van de Napolitaan- ffia en wegens handel in i Tegen hem was 13 jaar uitspraak veroorzaakt Hige beroering in Italië, daaruit moet blijken dat •a, het idool van het •knende publiek en re- Ijk ook profeet voor een [aardiger justitie, werke lijk lid is geweest van de be ruchte Nieuwe Georganiseerde Camorra, de bende van gang sterkoning Cutolo. „Tortora" is de laatste maan den het gesprek van de dag geweest. Italië was verdeeld in twee kampen: diegenen die Tortora schuldig en hen die hem onschuldig achtten. En quêtes wezen uit dat de grote meerderheid overtuigd was van zijn onschuld. Vele Italia nen zullen nu dus moeten wennen aan de idee dat hun held door de justitie officieel als misdadiger wordt be schouwd. De zaak Tortora heeft zoveel stof doen opwaaien, niet zo zeer omdat het om een lande lijk bekend persoon ging, maar vooral omdat hij en zijn 240 medeverdachten terecht ston den slechts op grond van de belastende verklaringen van enkele zogenaamde „berouw volle" misdadigers. Het was bovendien ook de eerste keer dat een maffia-proces werd „opgehangen" aan deze be- rouwvollen. Tortora heeft de beschuldigin gen altijd met grote stelligheid ontkend. Maar de onderzoeks rechters wilden daar niet van horen. Zo heeft de showman een jaar gevangen gezeten, eerst in de cel en vervolgens thuis, totdat hij in juni 1984 in het Europees parlement werd gekozen en dus vrij kwam. Tortora is het symbool gewor den in de strijd voor een rechtvaardigere justitie in Ita lië, „voor een justitie die haar werk goed doet en bijvoor beeld meer waarde hecht aan de verklaringen van brave burgers dan aan die van gewe tenloze en onbetrouwbare mis dadigers" (aldus zijn verdedi ging). Spaanse mijnwerkers opnieuw in staking BARCELONA Voor de tweede maal in nauwelijks 14 dagen tijd hebben 30D00 mijn werkers in de Noordspaanse provincie Asturias gisteren 24 uur gestaakt uit protest tegen de onveiligheid in de mijnen. Alleen al in Asturias zijn dit jaar 30 mijnwerkers omgeko men door vallend steen en puin. In geheel Spanje zijn in de eerste negen maanden van dit jaar al 60 mijnwerkers bij ongelukken gedood. Het aantal arbeidsongelukken in de mijn bouw ligt in Spanje maar liefst 120% hoger dan in de overige EG-landen. JOHANNESBURG Gewa pende politieagenten hebben, volgens ooggetuigen, gisteren verhinderd dat ruim 1.000 scholieren en leraren in de omgeving van Kaapstad weer naar school konden gaan. De scholen van kleurlingen zijn op last van de regering geslo ten als gevolg van de rellen, maar ouders en leerlingen vin den dit een extreme strafmaat regel die de gehele gemeen schap zwaar treft. Volgens mi nister Le Grange neemt het aantal incidenten in het land overigens duidelijk af. Inmiddels heeft het Zuidafri- kaanse ministerie voor het ge vangeniswezen meegedeeld dat de gevangen ANC-leider Mandela „de noodzakelijke medische behandeling krijgt" in verband met een nierkwaal. Een regeringsarts heeft opera tie aanbevolen van Mandela, maar diens vrouw Winnie wil dat een door haar gekozen arts hem kan onderzoeken. De Amerikaanse regering wil binnen enkele weken een ver bod instellen op de invoer van de Krugerrand, de Zuidafri- kaanse gouden munt. Dit heeft minister George Shultz van buitenlandse zaken dinsdag meegedeeld. Shultz' medede lingen over het invoerverbod kwamen heel wat stelliger over dan de verklaring die Reagan eerder deze maand af legde in een televisiebood schap. De Verenigde Staten hebben de inval van Zuid-Afrika in Angola scherp veroordeeld. Ook Nederland heeft de inval veroordeeld. Het Komitee Zui delijk Afrika heeft gewezen op de onvolkomen naleving van de EG-gedragscode door West- europese bedrijven in Zuid- Afrika, die rassenscheiding verbiedt. De huwelijksfoto van het echtpaar Herta-Astrid W N In de bondskan- j van Helmut Kohl, entrum van de macht 'est-Duitsland, is ja- ng gespioneerd door i6-jarige secretaresse ia Astrid Willner. De die voor de DDR Ite is met haar man prt Willner, die ook erde, naar Oost- Éjn gevlucht. Daar mee heeft Bonn het zo veelste spionage-schan- daal in een tijdsbestek van enkele weken. De vlucht van het echtpaar, dat niet terugkeerde van een vakantie in Spanje, hangt sa men met de zaak-Tiedge. Hans-Joachim Tiedge, chef van de DDR-contra-spionage in de bondsrepubliek, was voor hij overliep naar Oost- -Berlijn bezig met een onder zoek naar de handel en wan del van Hertha Willner. Waar schijnlijk heeft Tiedge, die op 19 augustus overliep, de DDR gewaarschuwd dat er tegen Herth? Willner de verdenking van spionage gerezen was. In elk geval is het echtpaar Will ner, dat sinds 12 augustus in Spanje verbleef, van daaruit direct naar de DDR gegaan. Beiden dienden gisteren in brieven die via een Oostber- lijnse advocaat verstuurd wa ren hun ontslag in. De 59-jari- ge Herbert Willner werkte bij de Friedrich Naumann-stich- ting, een instelling die nauw verwant is met de liberale FDP. Willner schreef in zijn brief aan de stichting dat hij gevlucht was omdat hij verno men had dat hij gearresteerd zou worden. Hij had echter, zo schreef hij, niet gespioneerd. Hertha Willner werkte in de bondskanselarij als secretares se van de afdeling drie, die verantwoordelijk is voor bin nenlandse zaken, sociale zaken en planning. Een afdeling waar volgens minister Wolf gang Schüble van de honds- kanselarij „relatief weinig ge heime stukken" op tafel ko men. Berichten als zou zij ook inzage gehad hebben in gehei me technische gegevens voor het installeren van een af- weerschild in de ruimte tegen vijandelijke raketten. SDI, en het Europese technologie-pro ject „Eureka", werden door Schüble ontkend. „Met de technische kant van deze pro jecten heeft de afdeling drie niets van doen", aldus de mi nister. Hij gaf wel toe dat Her tha Willner inzage heeft gehad in de notulen van de vergade ringen van de ministerraad. Voor een vergelijking met de zaak-Guillaume uit 1974 wordt geen reden geacht. Guillaume was een persoonlijk referent van bondskanselier Willy Brandt. lester en lister igen ten VS AAG Een in Nicara- mende Franse priester iNicaraguaanse minister anciën hebben gisteren iet Internationaal Hof Den Haag be- le verklaringen afgelegd ie VS. De priester, Jean vertelde over marte en moorden door de s, die adviezen en mo- Dok geld krijgen van de •e Amerikaanse veilig- iviseur Robert McFarla- ft aan het Huis van Af- digden gemeld dat de ig van de VS is doorge- »et het geven van advie- in de contra's. Volgens dat niet in strijd met de ndanks een verbod van ïgres om direct of indi- lilitaire steun te geven k contra's. De Nicara- E jas e minister stelde dat de s voor 1,3 miljard dollar in Nicaragua hebben miektrui micht. Overigens boycot- eenmaal' Verenigde Staten de (Vervolg van de voorpagina) PARIJS De twee dui kers die de aanslag in Auckland uitvoerden plaatsten'volgens Le Mon de elk een lading explo sieven bij het Greenpeace schip. Zij stonden onder bevel van de commandant van hét opleidingscen trum in Aspretto, kolonel Dillais. Hij zou de actie persoonlijk hebben ge coördineerd. De Le Monde-journalisten Bertrand Legendre en Edwy Plenel schrijven hun informa tie te hebben verkregen uit kringen van de Franse opposi tie en uit de onmiddellijke en tourage van president Mitter rand. De Franse president zelf zou van de actie geen weet hebben gehad en pas een week later op de hoogte zijn gesteld van een eventuele betrokken heid van Franse militairen door zijn minister van binnen landse zaken, Pierre Joxe. De hele actie is volgens Le Monde zorgvuldig voorbereid. De op varenden van de „Ouvea" dienden er voor te zorgen dat het benodigde materiaal ter het Hof. tricot rok De auto van kolonel Plimmp arriveerde in idrecht en reed het terrein van de firma en Vijfderibbe op, alwaar de gebruikelij- "r"' Jrijvigheid heerste van mannen, die met L 1 irten en 'izeren PUpen sjouwden. „Zie zo, L I weer thüis Mauk-" ze' de kolonel. „Er is wrk verzet, en we weten nu precies wat er eems Pond gebeurd is. Eigenlijk moeten ikbaar zijn, dat hij alleen maar het slacht- i geworden van een overijverige dorps- landeling. chter. Het had veel erger kunnen zijn. Ik uurlijk van het standpunt uit, dat Pjotr tr en zijn handlangers wel degelijk arg- iegens ons koesteren...." - „Juist," zei „Daarom laat U Eelco met een slim Loo. e die onschuldige guitaar ophalen." - is," hernam de kolonel, die intussen zijn ie vermomming had afgelegd. „Als Pjotr in heeft, dan bestudeert hij natuurlijk de Hij vindt echter niks bijzonders en dus üi weer in argeloze slaap gesust. En van- avond, als het donker is, laat de burgemeester Sjeems Pond vrij. De dorpelingen zien daar dus niks van. Sjeems komt zich dan onmiddellijk bij ons melden. De zaak is bijna rond Mauk. We hebben de vijand om zo te zeggen in de knip...." - „Het duurt nog lang voor het donker is, kolonel," zei Mauk zorgelijk. „Er kan nog veel gebeuren in die tijd. Ik vertrouw het hele zaakje pas, als Sjeems Pond weer veilig op onze basis Is teruggekeerd." Intussen was de tijd aangebroken, dat ook Eel co Eelkema zijn speciale B.G.D.-opdracht moest gaan vervullen. Hij was onderweg naar de smid se, maar zag er enigszins zorgelijk en beteuterd uit. „Die kwibus van de Geheimzinnige Dienst heeft makkelijk praat'n," mompelde hij. „Een bekeuring geev'n voor foutief matjesklopp'n, dat kan'k ook nog wel an. Maar een guitaar weghaal'n bie valse spionn'n.., da's werk veur specialist'n. Afijn..., we zull'n ons best doen plaatse kwam. Het valse echt paar „Turenge", ofwel de DGSE-officieren Prieur en Mafart, had de opdracht infor matie te verzamelen en dien den tevens voor de afleiding. Vooral door de blunders van dit zogenaamde echtpaar, zo belden zij eenmaal gearres teerd door de politie van Auckland direct naar het „alarmnummer" van de DGSE in Parijs, kwamen de Nieuw- -Zeelandse autoriteiten op het Franse spoor. Volgens Le Monde kan het niet anders of de generaals La- caze (voormalig chef-staf van de Franse strijdkrachten) en Saulnier (ex-chef van de gene rale staf van president Mitter rand en opvolger van Lacaze) hebben weet gehad van de voorbereidingen voor de aan slag. Ook minister van defen sie Hernu kan een en ander volgens de krant niet zijn ont gaan. In politieke kringen in Parijs deden gisteren wilde geruch ten de ronde over een op han den zijnde laatste verklaring van minister Hernu. Waarne mers verwachten dat als de berichten in Le Monde inder daad worden bevestigd nog deze week tal van koppen zul len rollen. Leden van de Fran se oppositie vergeleken de zaak gisteren met de gerucht makende Watergate-affaire in Amerika. Ze eisten het aftre den van president Mitterrand, die volgens UDF-leider Leca- nuet nu eindelijk eens de waarheid aan het Franse volk moet vertellen. EG: vakantie ganger beter beschermen BRUSSEL De Europese Commissie wil de vakantie gangers in Europa beter wape nen tegen de grillen van reis bureaus. Op Europees niveau wordt gewerkt aan regels die de consument beter bescher men. Volgens Europees com missaris Clinton Davis kan het niet langer door de beugel dat touroperators hun reisschema's onbeperkt omgooien zonder hun klanten schadeloos te stel len. Hij wil ook het opmaken van schriftelijke en begrijpelij ke contracten tussen tourope rators en hun klanten ver plicht stellen. Davis zei dit gis teren in Brussel, waar hij een tien jaar Europees consumen tenbeleid de revue liet passe ren. Hij toonde zich niet tevre den over wat er in die tijd is bereikt. Ten onrechte heerst de opvatting dat de Europese consument het best op natio naal niveau wordt beschermd, aldus Davis. Thatcher bepleit Palestijnse deelname aan vredesoverleg KAIRO Palestijnen, die ter rorisme verwerpen als politiek instrument, moeten niet uitge sloten worden van deelname aan het vredesoverleg in het Midden-Oosten, alleen omdat zij banden hebben met de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO. Dit heeft de Britse premier Margaret Thatcher gisteren tijdens een persconfe rentie in Kairo gezegd, na een onderhoud van twee uur met de Egyptische president Moe barak. De bekende namen bin nen de PLO komen niet in aanmerking voor deelname aan het vredesoverleg, zei Thactcher. „Maar er zijn ook PLO-leden die terrorisme vol ledig en absoluut afwijzen. Wij kennen allen een aantal van dergelijke namen", aldus de Britse premier. PRETORIA Regerings woordvoerders ontkennen dat er een ingrijpende verandering op handen is in dé wetten op de ge scheiden woongebieden, waarvan de pasjeswetten een onderdeel vormen, en die voorzien in aparte woongebieden voor blan ken, zwarten en kleurlin gen. De grenzen tussen de eens zo streng gescheiden woongebieden van de ver schillende rassen zijn ech ter, zo geven ze toe, aan het vervagen zijn door marktinvloeden in combi natie met de grotere om gangsvrijheid tussen de rassen. De voorgenomen of reeds uit gevoerde afschaffing van wet ten die rassenintegratie onmo gelijk maken (afschaffing van de wet die sex verbiedt tussen rassen, de reservering van be paalde banen voor blanken) heeft de hoop, en voor sommi gen de vrees, doen toenemen dat de nog overgebleven bol werken van rassenscheiding vernietigd zullen worden. Vo rige week beloofde Botha de zwarten in de thuislanden het Zuidafrikaanse staatsburger schap en een dag later beval het adviescollege van de presi dent de afschaffing van de pasjeswetten aan, die ertoe bij dragen de zwarten in hun thuislanden te isoleren. Af schaffing van de pasjeswetten en van de wet op de geschei den gebieden is echter nog niet snel te verwachten, ge deeltelijk omdat zij de steunpi laren vormen waarop de nieu we grondwet van Zuid-Afrika berust. De grondwet voorziet in drie kamers, elk voor één ras, voor blanken, kleurlingen en Indiërs. Dit betekent dat de bevolkingsregistratie onmis baar is, omdat daarin bepaald wordt wie welk ras is en daar mee ook wie stemrecht heeft en verkiesbaar is voor welke kamer. De nieuwe grondwet bepaalt tevens dat elk ras zeg genschap heeft over zijn eigen zaken terwiil het tegelijkertijd een aandeel krijgt in de be sluitvorming over landelijke aangelegenheden. Maar zeg genschap over eigen zaken iioudt in dat de verschillende groepen in door ras gescheiden woongebieden en dat hun kin deren naar gescheiden scholen gaan. Botha en de zijnen hebben steeds gezegd dat er niet on derhandeld kan worden over gescheiden woongebieden, ge scheiden scholen en deelne ming aan het politieke proces op basis van de eigen groep. De formeel ondoordringbare grenzen tussen de raciale woongebieden zijn echter po reus geworden. Het gebrek aan huisvesting in de gebieden van de kleurlingen en Indiërs en het overschot aan apparte menten in de blanke woonge bieden heeft tot gevolg gehad dat kleurlingen en Indiërs woonruimte huren en soms kopen in officieel blanke woongebieden. De afschaffing van de sexwetten heeft nieu we druk veroorzaakt op de be staande afscheiding. Het is im mers niet redelijk te veronder stellen dat kinderen geboren uit blank-zwarte verbintenis sen in een bepaalde rasge meenschap «uilen worden op genomen. HOOFDEXPERT VEILINGHUIS ONTKENT ECHTHEID AQUAREL DEN HAAG Een 55-ja- rige kunsthandelaar uit Den Haag is gistermorgen door de politierechter vrij gesproken wegens het te koop aanbieden van een als vals aangemerkte aquarel van de beroemde- Nederlandse schilder Kees van Dongen, getiteld „La voiture bleue". Volgens politierechter mr. J. van Overbeek heeft officier van justitie mevrouw mr. M. Renckens op geen enkele ma nier kunnen bewijzen, dat het hier een schilderstuk met val se signatuur betreft. Het feit dat de hoofdexpert van het veilinghuis Sotheby Mak van Waay het kunstwerk thans als een falsificaat aanmerkt, wil nog niet zeggen dat dat inder daad ook zo is. Vreemd is dat de man de Haagse kunsthan delaar in 1980 op een veiling in Amsterdam persoonlijk nog verzekerd zou hebben dat men hier te maken had met een au thentieke Van Dongen. Het werk, deel uitmakend van de Peijnenburg-collectie toebe horend aan de bekende koek fabrikant gold op de veiling als één der topstukken. Niet voor niets stond „La voiture bleue" van de 860 te veilen ka vels in kleuren afgedrukt in de catalogus. Dat de hoofdexpert nu een compleet andere verklaring aflegt, heeft ook de Hagenaar verrast, 's Mans plotselinge twijfel zou hem pas zijn inge geven, nadat een bevriende Amsterdamse kunsthandelaar de aquarel in één klap als een duidelijke vervalsing had her kend. Valse Aangifte Opmerkelijk is wel dat diezelf de Amsterdammer indertijd een koopovereenkomst van 25.000 gulden heeft afgesloten met zijn Haagse collega, omdat hij het zo'n mooi doek vond. Later krabbelde hij om onbe kende redenen terug en deed „opzettelijk valse aangifte bij de politiealdus mr. J.P. Van Ginkel, de advocaat van de Hagenaar. Intussen loopt er in de hoofdstad een civiele proce dure waarin de voormalige as pirant-koper om nakoming van de koopovereenkomst wordt verzocht. Laatstgenoemde beweert nu dat de Haagse kunsthandelaar hem toentertijd zelf op de valsheid van zijn kostbare be zit heeft geattendeerd. De be trokkene: „Dat is klinkklare onzin. Ik ben er nog altijd van overtuigd dat het een echte Van Dongen is. Ik zou toch nooit in mijn zaak tussen al die waardevolle voorwerpen, die bijelkaar miljoenen waard zijn, een valse aquarel ophangen. Ik ben honderd procent on schuldig". Parijse Expert „La voiture bleue" is ook door een Parijse expert onderzocht. Hoewel deze niet heeft beves tigd dat het hier een originele Van Dongen betreft, kan men daar ook niet het tegeadeel uit afleiden. De Fransman weet het gewoon niet. Een betrouw bare tegenexpertise is nadien nooit verricht. Het enige docu ment dat de authenticiteit van het topstuk garandeert is af komstig van de hoofdexpert van Sotheby Mak van Waay, maar deze slikt zijn vroegere verklaring nu in. De Haagse kunsthandelaar verklaarde gistermorgen, na dat hij was vrijgesproken, met tranen in de ogen dat hij zich zowel door de hoofdexpert van Sotheby Mak van Waay als door diens collega enorm ge nomen voelt. „Het is een die venbende", zei hij. PETER VIERING WASHINGTON De Ameri kaanse president Reagan heeft gisteren op zijn eerste formele persconferentie na zijn kanke roperatie verklaard dat het door de Sovjet-Unie fel bekri tiseerde onderzoek in het ka der van het ruimtedefensie- -project Star Wars zal door gaan. Volgens Reagan bestaat er geen enkel wapenverdrag dat het verrichten van Research naar nieuwe ruimtedefensie- wapens verbiedt en hij gaf daarom aan dat dat onderzoek zal doorgaan of de Russen nu hoog of laag springen. Een aan Reagans top met Gorbatsjov in november voorafgaande over eenkomst over een volledig verbod op ruimtewapens lijkt daardoor uitgesloten. In de voorgaande dagen waren er geruchten dat de Amerikaanse regering haar standpunt inza ke Star-Wars aan het herover wegen was na de verklaringen van Gorbatsjov over forse ver mindering van raketten voor de intercontinentale en mid dellange afstand. Inmiddels zouden Groot-Brit- tannië en West-dyuitsland op het punt staan akkoorden af te sluiten over het onderzoek naar Star Wars. In Genève begint morgen de derde ronde in de ontwape ningsbesprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie. Na de uitspraken van Reagan worden geen opzien barende veranderingen ver wacht van de onderhandelin gen. Een mogelijke doorbraak wordt alleen verwacht na de topontmoeting in november.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5