AV Holland mist promotie Dames Avanti kloppen Scylla ËcldAcSotmo/lit TOP, Pernix en De Danaïden nog altijd zonder nederlaag Schaaksimultaan Van der Wiel Successen zwemmers De Zijl/LGB DAMES SPARTAAN DEGRADEREN LEIDEN De schaakclub Rijnsburg bestaat 50 jaar. Om dit feestelijk ge beuren te vieren organiseert de vereniging morgenavond een schaaksi multaan met John van der Wiel, die na zijn uitschakeling in Londen weer tijd genoeg heeft. Morgen kan dus een ieder die de regels van het schaakspel meester is zijn krachten meten met de Leidse grootmeester. Van der Wiel zal de strijd aanbinden met 40 tegenstanders, de overigen spelen tegen de Wim Heemskerk, die als jeugdspeler zijn eerste partijen in zijn geboorteplaats Rijnsburg speelde voor hij naar LSG overstapte. De simultaan zal plaats vinden in "De Voorhof" in Rijnsburg en de deelname is gratis. De Rijnsburgse schaakclub is in 1935 opgericht als personeelsvereniging van de NZH, zoals ook VTL de personeelsvereniging van de touwfabrie- ken was. Pas in de jaren '60 werd de club een gewone burgervereniging. Momenteel heeft Rijnsburg twee teams in de LSB-competitie. Het eerste in de le-klasse en het tweede in de 2e-klasse LSB. Dat betekent dat bijna al de 25 actieve leden ook extern spelen. Toernooiwinst HZC/De Robben VEENENDAAL HZC/De Robben is zaterdag winnaar geworden van het door VZC georganiseerde Ritmeester- waterpolotoernooi. De Hilversumse formatie bleef AZC in de eindstrijd met 5-4 de baas. Het als landskampi oen getipte VZC eindigde teleurstel lend als vierde. Na in de voorronden al te hebben gelijkgespeeld tegen AZC (8-8), ging de nieuwe ploeg van Tony Buunk in de troostfinale met 6-7 ten onder tegen het Haagse ZIAN. De Zijl/LGB speelde geen rol van bete kenis in dit sterk bezette toernooi en werd voorlaatste. Slechts tegen De Robben (nipt 7-8 verlies) werd goed gepresteerd. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 PAGINA 18 LEIDEN Drie zwemmers van de Zijl/LGB behaalden dit weekeinde al in de eerste wedstrijd van dit seizoen een limiet voor de Adspiranten Win terkampioenschappen Zwemmen. Niels Ouwerkerk en Laurens van Kampen waren succesvol op het on derdeel 200 meter vlinderslag. De 13- jarige Van Kampen zwom precies de limiettijd (2.44.0), terwijl de 14-jarige Ouwerkerk hier ruim zeven seconden onder bleef. Ouwerkerk sleepte ook een startbewijs in de wacht op het on derdeel estafette (200 meter vrije slag). Met een tijd van 2.13.1 bleef hij nu bijna drie seconden onder de li miet. De derde succesvolle zwemmer was Robert Janssen. Hij kwalificeerde zich voor de 100 meter vrije slag (59.8) en de 100 meter schoolslag (1.18.5). Marco Blokpoel had op de 200 meter vlinder slag een halve seconde teveel nodig. Mireille Correljé miste de limiet op de 100 meter schoolslag, waar zij drie- tiende seconde te laat aantikte. In de Kring B-competitie kwam al leen Hannie de Wit (LZ) tot een op vallende prestatie. Zij won de 100 me ter rugslag coor meisjes onder 16 in een tijd van 1.22.3. Haar clubgenote Marian Nieuwenburg sleepte twee médailles uit het water. De 100 meter vrije slag won zij in 1.11.3, op de 100 meter schoolslag eindigde zij als twee de in een tijd van 1.36.8. LEIDEN De Leidse korfbaltop voldoet voorlo pig aan alle hooggestemde verwachtingen. TOP, Per nix en De Danaïden zijn nog ongeslagen en ook Fi des Pacta boekte een eer ste overwinning. Alleen Zuiderkwartier viel uit de toon en leed een kansloze nederlaag. Op lager ni veau bleef De Algemene in een spannende derby Crescendo een neuslengte met 8-7 voor. Binnen een goed half uur besliste TOP het duel te gen AKC door rigoureus een 10-4 voorsprong op te bouwen. De formatie van Oele („ze kunnen het dus wel") buitte het lengte voordeel aldoor effectief uit en stoomde onverdro ten door naar een onver wacht ruime 19-11. Ron van der Will ik (4), Sjoerd van der Klaauw en Anne van der Zaag, beiden 3x, waren de grote gangma kers in de aanval van de Sassenheimers. Met hard werken kon Pernix het gemis aan top vorm tegen VES compen seren, met als uitkomst een 8-7 zege. De thuisclub verspeelde in de warmin- gup al Carla Kuipers (ver draaide knie) en in de tweede helft bijna een 7-3 voorsprong, totdat Geer- ten Breedveld de bevrij dende achtste goal maak te. Met drie treffers was Kees Hortensius de beste schutter. Op het laatste kwartier na had Fides Pacta de wedstrijd bij Deto steeds in handen, het geen te danken was aan een fel gespeelde eerste helft (rust 1-4). De fusieclub liet bij 3-7 de concentratie verslappen en bracht zichzelf door veel plaatsfouten nog in problemen. Uiteindelijk bleef de schade tot 5-7 beperkt, waarbij Robin Sommeling en Henk van der Waals elk goed waren voor twee doelpunten. Met „schaakkorfbal" boekte De Danaïden tegen Olympi- aan de derde overwinning met één goal verschil: 8-7. Het twaalftal van Van Huis liet na rust (4-2) een 6-4 voordeel glippen, eer Eric Kromhout in de 88ste minuut de tegenstan der echt mat kon zetten. Ge noemde speler was met drie treffers ook veruit de produk- tiefste aanvaller. Geen moment zat Zuider kwartier in de wedstrijd te gen Achilles, dat met fysiek spel even na de pauze tot 5-1 wegliep. De Leidse ploeg ont waakte nu uit haar slapheid en kwam via Carla Akse, Els van Lunteren en Wil de Wit nog tot 5-3 terug. Daarna verloor zij Dirk Jan de Kreek met een rode kaart en onvermijdelijk ook de wedstrijd met 6-3. Slechts één helft kon Fiks via bekeken aanvalsspel TOP (A) in verlegenheid brengen (rust 5-2). Jeroen Huizing kon na dien als enige de produktie van Theo Vreeken (2), Tanja Reitsma, Diederick van Veen en Nico van Weizen opvoeren, waardoor een glansloze 6-4 ge stalte kreeg. „Tegen dertien man is niet te korfballen", kri tiseerde coach Roedoe van Ons Eiland de scheidsrechter, die door vijf strafworpen Sa- gitta met 10-4 aan de leiding hielp. Zijn volgelingen haal den door René Arnoldus (4) en Anja Ouwerkerk, Huib Hassel- bach (2) en Jolanda de Boer nog tot 10-7 op, alvorens een nieuwe strafworp alle hoop de bodem insloeg: 11-9. Ook Velocitas ondervond bij IJsselvogels, hoe een warrige arbitrage het spelritme kan verstoren. De Leiderdorpers zagen vier uitwijkballen als „lopen" weggewuifd worden en mochten blij zijn, dat een doorloop van Rien van Poel geest in de 87ste minuut wél genade vond, want anders was het nooit meer 4-4 geworden. De stadsderby tussen De Alge mene en Crescendo leverde geen groots korfbal op, maar bleef wel tot het einde toe spannend. Beide ploegen heb ben enige jongeren opgenomen en zochten dientengevolge nog naar het spelritme. Het team van Slegtenhorst nam als eer ste een ruimere voorsprong, toen Marco Mud in de 56ste minuut uit een strafworp 6-4 vervaardigde. Deze marge kon door afnemende vaart en zui verheid niet vergroot worden, zodat de bezoekers onder de impulsen van invallers Ineke Huigsloot en Loek de Jong konden terugkomen, zij het enkel tot 8-7. Voor de thuis club scoorden Bert Molloy, Marco (2) en Enrico Mud naast Diane Hoppenbrouwer, Hen- nie Waasdorp en Martin Filip- po. De verliezer had in Henk (2) en Anita Alberts, Marlies Brouwer, Saskia en Peter Baak en Loek de Jong haar schutters. Kwalitatief bezat Tempo een overwicht op Olympia, dat echter op fysieke kracht tot 7- 7 bleef kleven. De twaalf uit Alphen, die Ellen de Nijs (ver rekte knieband) zagen uitval len, wonnen door de routine van Aad Haagsman (2) en Tom de Vries ten slotte nog nipt met 7-8. „Een gelukkige winnaar", noemde Kees van Vliet Fluks in het treffen tegen Ventura Sport, dat na 1-1 (rust) met 4-3 werd teruggewezen. Bram Koppenael was de enige heer die doel trof en werd zo een kwartier vóór tijd prompt matchwinnaar ook. Michel van Gent Marlies Brouwer scoort voor Crescendo. De Algemene zou echter met 8-7 de winst naar zich toetrekken. LEIDEN Voor het eerst sinds jaren waren de Avanti-dames hun colle ga's van Scylla de baas en wel met 6-2. Bij de heren hadden de Hazerswoude- naren minder geluk. Met 6-4 werd verloren bij Val- kencourt. De reserves scoorden wel twee be langrijke punten tegen JCV. Scylla had weinig in te brengen tegen L&T: 1- 6. Bettine Vriesekoop, Robert Turk en Mariano Lukov ver loren weliswaar met 6-4 maar hoeven niet ontevreden te zijn. Valkencourt lijkt niet de ge doodverfde favoriet als van te voren verwacht. Bovendien gaat het er voor Avanti voor alsnog alleen maar om bij de eerste drie te eindigen en daar was deze wedstrijd niet echt belangrijk voor. Lukov was overigens nog steeds niet op volle sterkte, maar had geen enkele moeite zijn honderd percent score te handhaven. Vriesekoop pakte bovendien Wegman nog in, terwijl Turk een eventueel gelijkspel door zijn vingers liet glippen toen hij tegen Wegman een 15-10 voorsprong in de beslissende game uit handen gaf. In de andere ere/eerste divisie poule behaalden de Hazers- woudse reserves een belang rijke overwinning op mede de gradatiekandidaat JCV. Ro bert de Groot had met zijn hattrick een belangrijk aan deel in de krappe 6-4 zege. Scylla had het beduidend moeilijker tegen het zwaar ge sponsorde L&T. Peter ian Vrind zorgde voor eeffepn name verrassing; via |anrT tional Ron van SpanjL hij de Leidse eer en zo> voor dat er de rest *en avond ergens om gefó^stg worden. )omi Sjaardema had in dej?n divisie meer moeite |ing tweede van Scylla dajeno 0 uitslag doet vermoec so Reitsma, Mark Sa)ok en Herman van der Bverk) ren niet optimaal gemén, en kwamen daardooives' eens in de moeilijkhedrijfs'. eindelijk gaf het oversiuller routine toch steeds ders slag. 'rat Overige uitslagen: SjaF^' 2-Phoenix 9-1, Sjaarfjp De Salamanders 0-10r 1 Tybb 8-2, Docos 2:TT<pllc Önkyo 3-De Trefffl81P Smash-Scylla 3 10-0. F™ DAMES 'an h Scylla zonder PatrP°ge Groot en met een afti?e 1 Sandra de Kruiff b'" kwetsbaar in de derb^a Avanti. Ellen Bakk)ei| aanvallend van De Kr|P be wat haar verdedigen7actl lukte. Daarmee legde ^0° sis voor 2-6 Hazerj?*s zege, want alleen Deji smaakte aan Leidse José Bakker en ClauJebt* schoor het zoet der ning. "cb Overige uitslagen: |P team 2-Amsterdam 'en I Dextroteam 3-ATC 7e.nt] cos-Irene 4-6, L&T-Scj1™?1 3, Docos 2-Never/DesPbb Dextroteam 4-Huizen cos 3-Belcrum 5-5. |n LEIDEN De landelijke atltiekfinales hebben de heren van Holland op het nippertje geen promotie opgeleverd en de dames van De Spartaan op de zelfde manier wel de de gradatie. De overige ploe gen bleven (soms met moeite) in hun klassen. Als enige in de regio heb ben de dames van De Spartaan een klassewijzi ging ondergaan. Ondanks heftig verzet bleek de ploeg van hoofdtrainer Jan van Heek niet vol doende inhoud te hebben om de reeks degradaties (vanaf de hoofdklasse naar de derde klasse) te voorkomen. De inzet van de dames was echter voor beeldig: In totaal werden ruim 130 punten meer ge scoord dan in de beste voorronde en ook het aan tal persoonlijke of sei zoensrecords sprak boek delen. Liefst drie over winningen konden degra datie niet voorkomen. Le- nie van der Poel pakte de eerste door een snelle 3000 meter te lopen in 10.32.2 minuten, Astrid Oostèrmeyer volgde bij het speerwerpen met 37.12 meter en Marga Korte- kaas pakte het discuswer pen met 35.34 meter. Pau la van Beek op ver (5.22 meter) en Marinda van de Meer (1.55 meter hoog) zorgden eveneeens voor veel punten. De heren van Holland deden er alles aan om hun 50-jarig bestaan luister bij te zetten: met slechts 52 punten achter stand werd promotie naar de hoofdklasse gemist. Een bitte re 52 punten: Gert Jan Palm ontbrak op horden en hoog omdat hij geen vrij kreeg van zijn militaire verplichtingen en Marc van Vliet brak een aantal tanden toen hij op 4.40 meter polshoog pech kreeg. Daar tegenover stond het goe de-presteren van Ruud Wayer (51.88 meter speer en 41.80 meter discus), de 400 meter hordentijd van Menno Swier (54.98 seconden) én de serie- winst van Michel Moll (1.55.43 minuut) en Ad Kruit (1.58.31) op de 800 meter. Nico Kriat- kov deed waarvoor hij naar Holland gehaald werd: 14.11 meter kogel en 44.98 meter discus. Voortreffelijk was ook het optreden van Martien van den Hoorn. Met een voor sprong van bijna 20 seconden werd hij gedicideerd eerste in 9.14.00 minuten. Rob Ultzen was met 6.45 meter versprin gen en 13.87 meter hinkstap eveneens goed op dreef. Arjan den Haan kwam bij polshoog weer tot 4.00 meter en noteer de op de 4000 meter horden 57.16 seconden. Op de hoge horden kwam Walter Botman 0.01 seconde tekort om Aja van Gemeren (AAV) te passe ren en noteerde 16.05. Chris Winkel zorgde voor 16.52 se conden. tylet 23.890 punten bleef Holland achter Hellas (24.165) en Lycurgi* (23.942) toch in de eerste klasse. In de eerste klasse bleven ook de dames. Centraal stond dit keer helaas weer Regina van Duijn. Door in een stratenloop over 12 kilometer mee te doen belastte zij haar gevoelige achillespezen dermate dat deelname aan deze finale op het allerlaatste moment verbo den werd. Improviseren dus voor de Holland dames. Willy Don en Brigit Bakker werden door het optreden van de mid- denafstandsloopster geprik keld en notereden op de 800 meter 2.28.01 en 2.27.27 minu ten. Beiden kwamen later op hun tweede nummer minder uit de verf. Toch is niet alles op van Duijn af te schuiven. Veelal was de tweede deel neemster op de diverse num mers niet sterk genoeg voor de eerste klasse. Yvonne van Dorp hoort daar overigens wel thuis. Getrouw aan haar eigCh voorspelling was het dit keer in de verspringbak wel raak. Met 6.04 meter won zij dit on derdeel. De 400 meter ging daarna in 58.09 seconden. Es ther Schouten was op horden en hoog op dreef met winst in 14.56 seconden en 1.60 meter. Tanja Mahieu zorgde voor nog een Holland overwinning door 40.68 meter speer te werpen. Jacqueline Baliet pakte veel punten met 15.33 seconden op en 10.73 meter kogel. In Alphen werden de presta ties van de heren en dames van AAV weinig enthousiast ontvangen. Volgens verwach ting prolongeerden de dames het hoofdklasseschap en kon den de heren daar niet aan ko men. Bij de dames was Marian Goedhart uiteraard verant woordelijk voor veel punten. Met 14.0 seconden op de 100 meter horden en 6.02 meter ver vergaarde ze meer punten dan Trudy van Deuren (12.62 en 59.43 seconden op 100 en 400 meter) en Kim Nieuwland (39.96 meter speer en 9.99 me ter kogel). Carla Spikkeler kwam tot 11.00 meter kogel en Henriette Slotboom noteerde op haar 3000 meter een goede 10.35.97 minuten. In de heren- ploeg kwam Rene Zorge met 60.88 meter speer (Paul Boere kwam tot 60.92 meter) als tweede AAV werper over die magische grens, won Ed van Gemeren in de matige tijd van 4.05.33 de 1500 meter en kwam Aart Stigter tot 5000 meter winst in 14.54.99 minuten. Ruud van Maurik vergaarde veel punten met 6.96 meter ver en 14.36 meter hinkstap. Charles den Uijl was met 15.96 seconden op de 1.06 meter hoge horden zo op dreef dat hij de 2.00 meter hoogspringen matig vond. Theo Haverkamp noteerde op de 800 meter 1.56.17 minuut. John Nieu- meyer pakte bij hoog de 1.95 meter. De Spartaan heren kwamen in Leiden tot, ondanks diverse goede pretasties toch teleur stellende, zesde plaats. Nico van Noort won met een voor treffelijke 47.62 meter het dis cuswerpen, Jan Laan de 5000 meter in 14.54.55 minuten en ook de polshoogspringers Tom de Koning (4.10) en Hein van Heek (3.90) goed voor de dag. John van Loon was op de hoge horden goed voor 15.83 secon den en bij ver voor 6.31 meter. Martien van der Hoorn op weg naar een ruime overwinning in de 3000 meter steeple chase. Het mocht de heren van Holland niet aan promotie helpen. John van der Zwet gaf Menno Swier goed partij met 56.86 se conden, Gert Jan Faas slaagde weer niet het clubrecord 800 meter te verbeteren en noteer de 1.56.53 minuut. De Bataven dames deden het in Haarlem stukken beter dan hun mannelijke clubgenoten: met een derde plaats werd promotie op een haar na ge mist. Boven alles uit stak de jongste van de ploeg: Hellen Bank. De net 17 jaar geworden Hoogmadese was op de 100 meter erg snel met 12.6 secon den en liet daar een nog veel snellere 400 meter van 57.2 se conden op volgen. Marian Langezaal noteerde 15.0 secon den op de 100 meter horden en was met 1.60 meter hoog ook danig in haar sas. De prestaties van veterane Femmy Jansen, gehinderd door privé proble men toch 9.96' meter kogel en 28.54 meter discus haalde mo gen tekenend voor de inzet in de ploeg genoemd worden. Een sfeer waar de heren een voorbeeld aan kunnen nemen. Han Kulker was in die heren- ploeg legaal afwezig, hij had zich op tijd afgemeld. Edwin Haasbroek en Frank van der Linden deden dat niet (juist) en riskeerden degradatie van hun ploeg. Dat dit niet gebeur de dankt Bataven mede aan het optreden van Waldo de Boer (een debuut van 16.6 se conden op de hooggte horden). Ook zorgden Theo Brusche (16.9 seconden op diezelfde horden en 3.50 meter pols hoog), Arie Schooneveld (11.6 seconden op de 100 meter), Gerrit Verdoes (12.66 meter kogel en 6.13 meter ver) en de middenafstandslopers voor veel punten. Ton van den Berg en Wybo Lelieveld ont liepen elkaar in de 1500 me terseries niet. Van den Berg kwam solerend tot 4.01.8 mi nuten, Lelieveld (die dit week end zijn clubrecord op die af stand aan Han Kulker kwijt raakte) vocht tot de laatste meters om de winst, verloor, maar noteerde 4.01.3 minuten. In de 5000 meters kwam een zieke Henk van de Oever niet verder dan een goede 3000 me ter, de laatste 2000 meter wer den een martelgang die ein digde bij 15.40.5 minuten. Jan Verloop verging het beter, hij won in 15.09.0 minuten. GERT VELTHUIZEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18