'eriodetitel binnen bereik Persiflage in de Kuip ÜdóQ-OowiMlt Van Basten grote man in team Ajax Politie Brussel wil maar 5.000 Oranje-fans SGE FC DEN HAAG OP HEERENVEEN n,aC,%) A 0 sw MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 'ers terug ribune Na ruim tien in heeft Kees Rij- ch weer laten zien wedstrijd in het Ne- 'se betaalde voetbal, g nam de oud- ach plaats op de ibune in het Venlo- 'od De Koel bij FC I FC Twente. Sinds jwillige ontslag als •h vera n t woorde- n voor Oranje op 1 er van het vorig 1 Rijvers die stap t weer gezet. Autosportbond wil GP Zuid-Afrika FRANCORCHAMPS De internationale autosportfede ratie wil de Grand Prix van Zuid-Afrika doorzetten. Tij dens een persconferentie in Francorchamps bevestigde FI- SA-voorzitter Balestre dat de wedstrijd op 19 oktober op het circuit van Kyalami wordt ge houden. Met deze beslissing gaat de FISA in tegen de toe nemende druk van een aantal regeringen om de race van de agenda af te voeren. Gezien de ontwikkelingen in Zuid-Afri ka hebben Frankrijk, Brazilië, Zweden en Finland opgeroe pen de wedstrijd te schrappen. BRUSSEL De Belgische politie ziet de te verwach ten schare Nederlandse voetbalsupporters voor de WK-kwalifikatiewedstrijd Belgie - Nederland op 16 oktober in vermoedelijk het Heizel-stadion met grote zorg tegemoet. Om ongeregeldheden in het stadion en op weg er naar toe zo veel mogelijk te voorko men, wil men niet meer dan 5.000 kaartjes in Nederland aan de man laten brengen. De Belgen zijn bereid voor hun uitwedstrijd, op 20 november in de Rotterdamse Kuip, met eenzelfde aantal kaartjes ge noegen te nemen. De overige kaarten kunnen al leen bij de Belgische voetbal clubs worden besteld. Om de zwarte markt buiten spel te zetten zullen de toegangsbe wijzen pas een week voor de wedstrijd kunnen worden af gehaald. Onvolkomenheden bij de kaartverkoop werden door een parlementaire onderzoekscom missie aangewezen als één van de oorzaken voor het drama tijdens de Euopa Cup-finale op 29 mei van dit jaar. Na ge vechten tussen Britse en Itali aanse supporters bezweek er toen een muurtje in het sta dion. Er vielen 39 doden. Volgens voorzitter Wouters van de KBVB wordt de defini tieve beslissing over de plaats van handeling pas woensdag genomen na verdere bespre kingen met alle betrokken in stanties. De gemeente Brussel wil niet meer dan 45.000 toe schouwers toelaten, maar vol gens de Belgische voetbalbond kunnen er best 50.000 mensen in het stadion. Voor de „derby der lage lan den" hebben de politie en an dere hulpdiensten een uitge breid draaiboek opgesteld, dat voor het eerst werd beproefd tijdens atletiekwedstrijden op 30 augustus. Het draaiboek schrijft de aanwezigheid voor van een groot aantal agenten van'politie en rijkswacht in en om het stadion. Ook in het sta dion zelf werden na het drama enige nieuwe voorzieningen aangebracht, zoals een com mandotoren voor de politie. Het fatale muurtje is weer op gebouwd en op enkele plaat sen zijn nieuwe hekken neer gezet. WEEN De ïn 2-0 op Heeren- jas nog maar nét ?erd toen de spe- [Den Haag al weer (wensten te kijken, boegen, dat vooral. Dndag is De Graaf- in verband met lig seizoen een be- tegenstander - in QroQderpark te gast. En de verwachting, hrifteli10^ zeker 10.000 ars de tribunes be- in. Want FC Den in deze fase bla- an zelfvertrouwen iet komend week- Ie eerste periodeti- le zak steken. Met Kimale score van punten uit zes taat de ploeg van Rob Baan fier bo- en één gelijkspel Krec^ om eerste deze competitie te inhaleren. jaliteit verloochende s tegen Heerenveen »or de tweede maal spits Remco Boere aanvalslinie ander- staat te scoren. Ron de en Karei Bouwens na de rust raak, ter- «renveen amper een erd gegund, mpe de Haan, verlie- Ich van een club, die f punt uit zeven wed- londeraan de ranglijst i waren de druiven S zuur. „Dit was geen Ie overwinning. FC ig speelt puur counter- Alleen wij hebben lag lef getoond". Taal teleurgestelde trainer, uwens ook Baan, met irden geconfronteerd, p opmerkte. istrijd duurt nu een- 3or,tl'g minuten en wie meeste doelpunten imaakt is gewoon de IS W winnaar. Er kunnen 5 factoren in het spel tot een onverdiende ping leiden - scheids- IVERTENTIE kiligheid 1st de deur. sloten, kluizen, raaH nische beveihgings- Smen, van Blijswijk t alles in huis voor finar*veiiig thuis. En zit dichtbij. "irkade 10. 070-471791 Hogewal 1-9, stunusstraat 60. rechterlijke dwalingen, ballen op paal en lat of een groot aan tal blessures - maar daar was gisteren van Heeenveen-zijde geen sprake van. Want scheidsrechter Thomas leidde de wedstrijd perfect. Alléén FC Den Haag raakte de lat (Otto bij een kopbal) en Heer-* enveen kön fit aan het karwei beginnen. Dus mét een op pa pier sterk viermans-midden- veld, bestaande uit John van de Wildenberg, Eddy Bosmarv Pieter Bijl en Ype Anema. En FC Den Haag speelde gis teren trouwens ook geen coun tervoetbal. Want wie met een overigens goed switchende aanvalslinie De Roode, Bou wens en Rontberg speelt en bovendien op het middenveld de aanvallend ingestelde Groenendijk en Van Alphen posteert, kan geen verdededi- gende speelwijze worden ver weten. En daarom zat De Haan er helemaal naast. Waarheid Wel had de trainer gelijk toen hij opmerkte dat FC Den Haag helemaal niet zo veel kansen had gehad. De op en neer gaande eerste helft leverde voor de iets sterkere gastclub wel een aantal bijna-kansen op, maar schoten van Bou wens, Groenendijk en Van Al phen misten de juiste richting. De grootste doelmogelijkheid was trouwens in die eerste helft voor Heerenveen, maar Ype Anema schoot de bal over het doel. Na de pauze wisselde Baan vleugelspits Bram Rontberg in voor Marcel Tolsma, die na zijn succesvolle invalbeurt vo rige week tegen RKC wat kre diet had opgebouwd. En Tols ma deed het aan de linkerkant wederom niet slecht. „Ik speel met meer zelfvertrouwen dan in het vorig seizoen", zei hij. „Maar toch ben ik nog niet he lemaal tevreden". Dat laatste mocht Marco van Alphen gisteren overigens wel zijn, want tot tweemaal toe was hij bij de realisering van een Haagse treffer betrokken. Na een snel en vooral goed ge nomen vrije trap van Otto schoot de middenvelder vanaf de rechterkant naar Ron de Roode, die vlak voor het doel laag inkopte: 0-1. Achteruit En toen pas nam Heerenveen inderdaad alle risico's. FC Den Haag werd wat achteruit ge drongen, maar omdat de Frie se vleugelspitsen niet rendeer den werd de bal constant hoog in het Haagse centrum ge speeld. En daar stonden dan altijd Martin Jol, Heini Otto en soms Karei Bouwens om de bal doeltreffend weg te kop pen. Opvallend in de Haagse defensie was trouwens ook het spel van de vleugelverdedigers Edwin Purvis en Pablo Plak. Beiden waren hun directe te-^ genstanders de baas en konden' bovendien nog wel eens aan vallende activiteiten ontplooi en. Plak was trouwens weer in Vreugde bij FC Den Haag nadat Karei Bouwens (rechts) voor het tweede doelpunt heeft gezorgd. De Haagse aanvoerder heeft Ron de Roode van blijdschap in de armen. Marcel Tolsma (no 16) en Heini Otto zijn eveneens verheugd. grootse vorm: soms gaat het al-, lemaal griezelig goed bij de man die vorig jaar nog bij de amateurs van ADO speelde. „Het is allemaal leuk om te zien wat Plak doet", oordeelde ook Baan. „Maar soms, ja soms hou ie natuurlijk je hart even vast' Terwijl Heerenveen vergeefs een gat in de Haagse defensie trachtte te boren, gooide FC Den Haag er vlak voor tijd toch nog even een snel uitge- Foto's: Tjerk Heringa. voerde counter uit. Alfons Groenendijk plukte de bal van de voeten van Karei Bouwens en schoof direct door naar we derom Van Alphen. Die het leer vervolgens op dito wijze naar het Friese doel bracht, waar Ron de Roode vervol gens terug kopte naar de in middels gearriveerde Karei Bouwens. De Haagse aanvoer der schoot van dichtbij gena deloos hard in: 0-2. En dus was de met vier bussen meegereisde Haagse aanhang, gelukkig alleen vocaal na drukkelijk aanwezig, door het dolle heen. „Wij worden kam pioen", zong het legioentje dat door de spelers na afloop uit voerig werd bedankt. „Dat pu bliek geeft ons in de wedstrijd toch steun", zei Bouwens daar over. Rest de vraag welke eer ste divisieploeg nu in staat moeten worden geacht de in middels fikse voorsprong van FC Den Haag op de concur rentie te gaan indammen. Want kijkend naar de ranglijst lijkt FC Den Haag superieur. „Wij", sprak Alfons Groenen dijk nog, „wij zijn voor nie mand bang". DENNIS MULKENS Heerenveen-FC Den Haag 0-2 (0-0): 64. Ron de Roode 0-1, 84. Karei Bou wens 0-2. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 4.700. Heerenveen: Reys; Elzinga (Akker man), Kist, Portijk, De Jong; Van de Wildenberg, Bosman, Bijl, Anema; Schuurmans, De Jonge (Schulting). FC Den Haag: Stam; Purvis, Jol, Lankhaar, Plak; Van Alphen, Otto, Groenendijk; De Roode, Bouwens, Rontberg ijk; De (Tolsma). ALMELO Ajax is van daag met een opgewekt gemoed naar Porto ver trokken. De Amsterdam mers hadden namelijk gis teren in Almelo aan Hera cles, dat al na 56 seconden wist dat het kansloos was, geen kind. Toen al opende Mühren op aangeven van De Wit de score, die uit eindelijk pas bij 1-8 staak te. Grote man bij Ajax was Van Basten, die liefst vijf maal het net trof. De thuisclub kwam op alle on derdelen van het spel klassen tekort tegen de ploeg van Jo- han Cruijff, die na afloop des ondanks het leed bij de gasthe ren niet nog groter wilde ma ken. „Dit is vooral de verdien ste van de ploeg", aldus de maestro uit de Meer. „Ben je tegen een tegenstander als He racles niet vanaf het begin ge concentreerd, dan kun je het verschrikkelijk moeilijk krij gen". Dat was gisteren dus in geen enkel opzicht het geval. Metz verspeelde in de ope ningsminuut de bal en De Wit ging op snelheid langs Poell en Dilling, die hem niets in de weg legden. De flankspeler plaatste de bal vervolgens te rug op Mühren die met een di agonale schuiver scoorde: 1-0. Elf minuten later maakte van Basten er 2-0 van. Toen was het bekeken in Almelo. Ter Mors zorgde na een te riskante pass van Van 't Schip nog wel erg fraai voor 1-2, maar echt in de wedstrijd kwam Heracles nooit. Nog voor rust tekenden Van Basten en Van 't Schip voor 1-4. Een onnozele over treding van doelman Tukker tegen Van Basten maakte na de pauze een einde aan een opleving bij de thuisclub, die via Oude Wesselink twee kan sen kreeg om dichterbij te ko men. In het eerste geval greep Menzo knap in. Vervolgens werd de goalie gered door de paal. De strafschop was voor Van Basten het begin van een hattrick binnen vijf minuten waarna Rijkaard vijf minuten voor tijd het toen al freew heelende Ajax nog naar 1-8 mocht schieten. Ajax acteerde in Almelo zon der Ophof, die woensdag wel van de partij kan zijn. De Am sterdammers kunnen dan ook weer een beroep doen op Rij- nink. Regtop, die gisteren als invaller voor Vanenburg (maagklachten) zijn competi tiedebuut voor de hoofdstede lingen maakte en weinig geluk had met een paar aardige po gingen, reist om die reden niet mee naar Portugal. Net als De Wit (met een knieblessure ge wisseld voor Gasselich), zal Vanenburg tegen FC Porto in actie kunnen komen. Heracles - Ajax 1-8 (1-4): 1. Mühren 0-1, 12. Van Basten 0-2, 28. Ter Mors 1-2, 35. Van Basten 1-3, 45. Van 't Schip 1-4, 65. Van Basten 1-5, 69. Van Basten 1-6, 70. Van Basten 1-7, 85. Rijkaard 1-8. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 12.000. Heracles: Tukker; Poell, Gritter, Dil ling. Richardson; Ter Mors. Van Staa, Wigger (Schepers); Metz, Oude Wes selink. KrUzen. Ajax: Menzo; Silooy, Spelbos, Koe man, Boeve; Van 't Schip, Rijkaard, Mühren; Vanenburg (Regtop), Van Basten, De Wit (Gasselich). Arnold Mühren haalt al na vijf seconden uit voor de eerste treffer van Ajax in het duel met Heracles. en ziet ook deze poging niet met succes bekroond. ROTTERDAM De creativiteit van Feye- noord, die voor het begin van dit seizoen de fans in het vooruitzicht werd ge steld, heeft gisteren in het duel met Haarlem wel erg groteske vormen aangeno men. De Rotterdammers voerden in hun vierde thuisbeurt zo'n miserabele voorstelling op, dat er bij na sprake was van een persiflage van een voet balwedstrijd. Gedurende hele perioden in het uiteindelijk met 2-0 ge wonnen treffen sprong de bal zo knullig van de voet van menig Feyenoorder, dat de pa tronen van een flipperkastbal- letje er bijna een systeem bij leken. Het sierde Haarlem be paald niet dat van deze min kukel-operatie geen profijt werd getrokken. Hetgeen trai ner Hans van Doorneveld vol mondig beaamde. „Als we ooit een kans hadden gehad Feye- noord wakker te schudden voor woensdag in Portugal moet worden gespeeld was dat nu wel", deelde de oefenmees- ter var) het bescheiden Noord hollandse ploegje mee. „Eigen lijk is het treurig dat we deze wedstrijd hebben verloren. Na twintig minuten heb ik vanaf de bank probeerd duidelijk te maken dat we ten onrechte bang waren voor dit Feye- noord. Maar dat is kennelijk niet doorgekomen". Het resultaat was een slechte partij voetbal, die weliswaar het tot dusver grootste aantal toeschouwers (17.247) naar de Kuip trok, maar opnieuw niet kon aantonen dat Feyenoord zijn leiderspositie terecht be kleedt. De Rotterdammers eta leerden een dermate gebrek aan vorm en zelfvertrouwen, dat het legioen tijdens de tweede helft het stadium van fluitconcerten oversloeg en di rect een onvervalst boegeroep ten gehore bracht. Hetgeen de Rotterdammers zo vlak voor hun eerste Europa Cupduel bepaald niet als muziek in de oren moet hebben geklonken. Het rammelde aan alle kanten bij Feyenoord, in welke for matie slechts Nielsen op zijn gebruikelijke peil acteerde. De overigen, met Duut en invaller Hoekstra als exponenten, maakten er helemaal een potje van. Maar dit duo stak daarbij overigens nauwelijks echt ne gatief af tegen de rest van de ploeg, want Tahamata bijvoor beeld kwam nog geen lan taarnpaal voorbij, Rep muntte uit in obligate passjes en de Denen Eriksen en Sörensen vielen slechts op door hun doelpunt. Het was dan ook wat merk waardig te horen dat trainer Ab Fafié van Feyenoord zijn centrumspits behoorlijk had zien spelen. Fafié, die ver klaarde „verheugd te zijn over de winst van zijn slecht spe lende team", daarover: „Erik sen was de enige die zijn nor male spelletje bleef spelen". Dat hield dan overigens niet meer in dan wat plichtmatig meespringen in kopduels en voor het overige nauwelijks nuttige voetbewegingen bij Rotterdamse pogingen tot een combinatie. Feyenoord, dat Ling en Kwi- dama met blessures al in de ziekenboeg had, raakte nog verder in de problemen wat dat betreft, want ook Been en Molenaar moesten gisteren met ernstige enkelblesures af haken en doelman Hiele en Wijnstekers waren pas te elf der ure net voldoende fit be vonden. Pas morgenavond zal trainer Fafié bepalen welke formatie hij tegen Sporting in het veld stuuurt. Die zal niet veel afwijken van de samen stelling van gisteren na de pauze. Dus erg veel soelaas zal dat woensdagavond laat in Lissabon niet bieden. Het be looft voor de Rotterdammers opnieuw een zeer kort Euro pees optreden te worden als de geest niet erg spoedig vaardig wordt over de ploeg. Blankenstein Een apart hoofdstuk vormde scheidsrechter John Blanken stein. De Hagenaar, die tot dusver nogal wisselvallig fluit op het hoogste niveau, was gis teren op een opmerkelijke ma nier aan het marchanderen. Hij kende Feyenoord bij een onduidelijke situatie tussen Eriksen en Liesdek een straf schop toe, maar liet andere uitwassen onbestraft. Twee maal dupeerde hij Haarlem daarmee (Been contra Mase- field en Hiele contra Balm) en. eenmaal gunde hij nadien Verkaik het voordeel van de twijfel na een charge tegen over Sörensen. „Het cruciale moment voor Haarlem was die penalty, die Masefield niet kreeg", oordeelde Van Door neveld later. „Als we uit een strafschop gelijk kunnen ma ken leggen we Feyenoord mis schien wel over de knie. Maar tegen de topclubs spelen we kennelijk tegen elfëneenhalve man". FRANK WERKMAN Feyenoord-Haarlem 2-0 (0-0): 37. Eriksen 1-0 (strafschop), 71. Sörensen 2-0. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 17.247. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Niel sen, Duut, Troost; Molenaar (Hoek stra), Been (Stafleu), Sörensen; Taha mata, Eriksen, Rep. Haarlem: Metgod; Masefield. Ver kaik, Baas (Moniz), Leysner, Nijholt, Liesdek, Balm; Matthaei (Atteveld). Keur, Peeper.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11