Tikken zonder handen: de typemachine doet het werk NIEUWE TECHNIEK NOG DIT JAAR BESCHIKBAAR MARKTEN Satelliet-primeur voor World Trade Centre Rotterdam ECONOMIE SnidóaQowiant ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 PA<v£ Dollar zes cent lager AMSTERDAM De dollar noleerde gisteren rond het middaguur ƒ2,2750, bijna zes cent lager dan donderdag middag. De daling zette donderdag avond al in in New York. In geld marktkringen wordt dit koersverschil toegeschreven aan de gisteren bekend gemaakte cijfers over consumptieve besteding en industriële produktie in de VS. De verwachtingen daarvan 'waren zo hoog gespannen, dat de Jcoers eerder in de week omhoog ge stuwd werd. Met de cijfers in zicht is het optimisme wat getemperd en nu is sprake van een zekere reactie. Overi gens wordt het koersverschil groot maar niet extreem gevonden. Twee weken geleden noteende de dollar nog ƒ3,11. De koers zou ook beïnvloed kunnen zijn door winstnemingen. Vraag naar Jaguars groter dan aanbod LONDEN Jaguar, de Britse fabri kant van luxe automobielen, heeft in de eerste helft van dit jaar een bru towinst behaald van omgerekend circa 273 miljoen gulden. Dat is 54 procent meer dan de 178 miljoen gulden die indezelfde periode vorig jaar werd verdiend. Volgens Jaguar- -topman John Egan is de vraag naar Jaguars op alle grote exportmarkten groter dan het aanbod. Op de be langrijkste exportmarkt, de Verenig de Staten, nam de verkoop toe met dertien procent tot 13.481 wagens. Vorig jaar werd Jaguar losgemaakt van het staatsconcern BL (British Ley land) en aan de particuliere sec tor overgedaan. OESO: Prijzen stegen minder snel PAKIJS De consumentenprijzen in de 24 landen van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) zijn in juli met gemid deld 0,2 procent omhoog gegaan. In Ne derland daalden ze met 0,2 procent na een daling met 0,1 procent in juni. Ook in West-Duitsland, Groot-Brittannië, Denemarken, Zweden en Zwitserland daalden de prijzen. De sterkste daling, 0,7 procent, werd in Griekenland gere gistreerd, zo heeft de OESO bekendge maakt. In de twaalf maanden tot en met juli stegen de prijzen met 4,7 procent. Voor Nederland geeft de OESO in die op. waarmee Nederland samen met West-Duitsland de geringste stijging van de consumentenprijzen heeft. Hoger interim- dividend Kon. Olie DEN HAAG Het interimdivi dend van de Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij (Kon. Olie) is voor 1985 vastge steld op 4,50 per aandeel tegen 3,85 in 1984. Het netto-actief per eind juni en het nettoresultaat over de eerste zes maanden van de vennootschap (voornamelijk bestaande uit het belang in het netto-actief en haar aandeel in het nettoresultaat van de maat schappijen van de Kon./Shell Groep) bedragen resp. 242,25 en 16,99 per aandeel. De overeen komstige cijfers over dezelfde pe riode van vorig jaar zijn ƒ207,91 en 17,28. Hoger premie-inkomen maar minder winst bij Ohra ARNHEM Ohra Verzekeringen heeft in de eerste helft van dit jaar het premie-inkomen ten opzichte van dezelfde periode van 1984 zien stijgen met 3,8 procent tot ruim ƒ270 miljoen. Het bedrijfsresultaat daalde echter van 6,4 miljoen tot 5 mil joen. Ohra geeft als reden voor de daling op, dat bij de ziektekostenver-* zekeringen dit jaar geen premiever hoging is doorgevoerd. Dit ging ge paard met een verdere stijging van de kosten van de gezondheidszorg. Voor heel 1985 verwacht Ohra een premie-inkomen van ƒ410 miljoen (v.j. 394 miljoen). Britten geven handels kredieten met lage rente LONDEN De regering van Groot-Brittannië wil voortaan leningen tegen lage rente ver schaffen aan landen die orders plaatsen bij Britse bedrijven. goud en zilver De goud- en zllverprijzen van gistermiddag, tussenhaakjes de vorige noteringen. Goud fijnme- taai 33.700-34.200; (33.950-34.450). Bewerkt 35.910 laten; (36.180 laten). Zilver fijn metaal 605-675; (610-680). Be werkt 710 laten; (720 laten). (ADVERTENTIE) NOG VRAGEN OVER HET FISCAAL NUMMER? Die beslissing is genomen na dat diverse landen, waaronder Indonesië en China, hadden laten weten dat dergelijke kre dieten hen zouden aanmoedi gen zaken te doen met Britse ondernemingen. Het besluit is mede genomen doordat het Britse bedrijfsleven eerder dit jaar een grote order van Tur kije voor de aanleg van een "brug over de Bosporus misliep, jpe order, waarmee een bedrag van omgerekend 1,9 miljard gulden was gemoeid, ging toen •naar Japan. De Britten be schuldigden Japan ervan dat jeen Japanse lening aan Tur- "kije van 692 miljoen gulden de jdoorslag had gegeven. „Het Moont weer eens aan dat wij <ricket spelen terwijl de Ja- spanners aan karate doen", luidde destijds het commen taar van de woordvoerder van de verenigde Britse werkge- AMSTERDAM Van Berkel was gisteren op de aankondi ging van de directie dat de winst over het lopende jaar matig zal stijgen, 3,20 in reac tie naar 40,30. De Amsterdamse effecten beurs was gisteren een toon beeld van rust. De lust om za ken te doen, die doorgaans op vrijdag toch al niet een hoog tepunt bereikt, werd nog danig getemperd door een flauw Wall Street en een fors lagere dollar. De meeste aandelen koersen noteerden lager, al gingen de verliezen de gulden maar zelden te boven. Bij de internationals was Akzo een dubbeltje lager. Hoogovens stond rond het middaguur veertig cent lager en voor Uni lever werd 1 mindef betaald. Ook KLM en Philips leden minimale verliezen. Kon. Olie stond onveranderd op 197,70. De financiële waarden pasten geheel in het algemene beeld met merendeels geringe ver liezen. Een licht herstel was er op het aanemingsfront. Volker Stevin herstelde tachtig cent ha het forse verlies van de af gelopen week. Alleen HBG zakte naar 127. Ook de mees te lokale aandelen waren la ger. soms zelfs fors lager. Zoals HAL, met een duikeling van 14. En Rademakers waarvoor ƒ21 minder werd neergeteld. Ook Schuitema moest met een verlies van ƒ25 een flinke veer laten. Op de parallel- markt verloor Enraf Nonius 2. De obligatiemarkt gedroeg zich wat aarzelend. Over het algemeen lagen de leningen goed prijshoudend in de markt, maar daar stonden ook enkele lager geprijsde stukken tegenover. DEN HAAG Een beetje monotoon en zorgvuldig articulerend zegt de vrouw: „Ik ben een stem- geactiveerde typemachine. Ik schrijf netjes wat er wordt gezegd". De woor den zijn nog niet uitge sproken, of de typmachine gaat aan het werk. Zonder dat er toetsen zijn beroerd verschijnen op het beeld scherm de fragmenten van een zin: „Ik..be- n..een..stern- geactiveerde .typema chine". Foutloos typen met losse han den, zelfs zonder enige taal kundige kennis; het is van daag de dag mogelijk. In de la boratoria van de Kurzweil- company in Boston wordt de zelf-typende typemachine mo menteel uitgetest op zijn voca bulaire. dat zo'n vijftiendui zend woorden omvat. Het her kennen en uittypen van de ge sproken woorden gaat nu nog wat langzaam, maar binnen twee maanden, zo is de ver wachting, kan de computer een vlot uitgesproken dictee foutloos bijhouden. „Nog dit jaar is de zelftypende typemachine klaar voor de markt", vertelt Raymond Kur- zweil, directeur van de gelijk namige onderneming in Ame rika. Als uitvinder van de eer ste zelflezende computer ter wereld, het eerste computer- spraaksysteem ter wereld en het eerste computer-toetsen bord dat alle orkestinstrumen ten natuurgetrouw kan weer geven, bevindt Kurzweil zich in de voorhoede van de com putertechnologie Via een wereldwijde 'satelliet- persconferentie presenteerde Kurzweil deze week zijn nieuwste vinding, die als een belangrijke doorbraak kan worden beschouwd op het ge bied van computer-spraakher kenning. Kurzweil, in beeld en geluid te zien en te horen in conferentiekamers te Den Haag, Londen, Madrid, Rome, Bonn en Tokio, schetste de te verwachten ontwikkelingen op computergebied. Voorspelling De uitvinder: „Over twee maanden zijn we zo ver dat de typemachine de gewone spreeksnelheid kan bijhouden. Dat kan alleen omdat de com puter steeds voorspelt welk volgend woord aan bod kan komen. Na het woord „ik" bij voorbeeld. zal vrijwel altijd een werkwoord volgen. Uit zijn woordenschat houdt de computer dus al zijn werk woorden paraat, als een per soonlijk voornaamwoord is uitgesproken. Om te kunnen schrijven op spreeksnelheid zijn de computer ingewikkelde grammaticaregels bijgebracht. Om dat alles weer te kunnen behappen kan de computer duizend calculaties gelijktijdig uitvoeren en zijn speciale chips ontwikkeld. Slechts drie procent van de uitgesproken woorden wordt verkeerd be grepen, omdat elk woord in zijn context bekeken wordt". De standaard-woordenschat van de zelftypende typmachi ne omvat tienduizend woor den. Ingesproken woorden die de computer niet kent, moeten gespeld worden en kunnen zo in het geheugen worden opge slagen tot een maximum van' viftienduizend woorden. Bo ven dit aantal laat de compu ter bij elk nieuw woord dat hij „aanleert" één van de woor den vallen die het minst ge bruikt worden. De zelftypende typmachine lijkt ondanks al dat technisch vernuft nog een omslachtige vinding ter vervanging van stenografen. Maar volgens Kurzweil zal de vinding een kettingreactie teweeg brengen. Wereldwijd is met name de laatste drie jaar intensief ge werkt aan computers met het vermogen tot spreken en luis teren. Superchips, met meer dan een miljoen schakelingen op een plaatje nog kleiner dan een pinknagel, openen nieuwe mogelijkheden. Gezocht wordt naar „supercomputers" die geen ingewikkelde program meertaal en codes meer nodig hebben, maar gewoon met het gesproken woord bediend kunnen worden. Kurzweil: „Stel je voor: een krachtiger en gemakkelijker manier van communiceren is er gewoon niet. Met een computer wer ken via een toetsenbord is voor veel mensen nog een on overkomelijke barrière, met een computer praten kan in principe iedereen". Raad van bestuur Kurzweil schets een ontwik keling waarbij in de grote on dernemingen sprekende com puters toetreden tot de raden van bestuur. Qua intelligentie doen deze geavanceerde com putersystemen, zo mag je vei lig aannemen, zeker onder voor de bestuursleden, maar het geheugen van de computer is onfeilbaar. Elk feit, elk his torisch gegeven is op afroep beschikbaar. De bestuursleden hoeven er maar om te vragen. Kurzweil: „Ik heb zo vaak meegemaakt dat in een direc tievergadering gevraagd werd naar bijvoorbeeld de omzet het afgelopen jaar van een bepaal de dochteronderneming in Bo livia. Dan zie je de president- directeur gokken: „Een mil- joentje of vier". Op grond van dat soort gegevens worden be slissingen genomen, want geen van de bestuursleden heeft zin om naar de computer in de ka mer ernaast te gaan. Ze weten bovendien niet hoe zo'n ding werkt en willen het niet leren ook". En wie weet komt het nog zo ver dat de computer suggesties aan de hand doet voor investe ringsbeleid, marktsituaties en personeelswerving. Er zijn al zogeheten „expert-systemen" op de markt die op een vrij be grensd gebied kunnen advise-, ren, bijvoorbeeld in de mijn bouw (bij de speurtocht naar mineralen), medische weten schap (bij het stellen van diag noses) of in het financieel be heer. Op de Wereldtentoon stelling Tsukuba in Tokio heb ben computerfabrikanten deze week verschillende expert-sy stemen gedemonstreerd. Nu is Kurzweil uiteraard niet de enige die vorderingen heeft gemaakt met het onderzoek naar zelftypende machines. Zo heeft IBM een prototype van een computer met een vocabu laire van vijfduziend woorden. Twee kleinere ondernemin gen, Waltham in Massachus- sets en Speech Systems of Tar- zana in Californië werken aan vergelijkbare systemen. Kur zweil is tot dusverre wél de enige die vol zelfvertrouwen aankondigt nog dit iaar met een „talkwriter" op de markt te komen. Hij noemt zelfs een prijs voor zijn produkt: zo'n zeventigduizend gulden. ROTTERDAM Het Beurs en World Trade Centre Rot terdam is aanstaande maandag het middelpunt van een op merkelijk „communicatie-s pektakel". Die dag wordt het hoogste punt bereikt van de hoogbouw waarmee dit beurs en handelscentrum wordt uit gebreid. Om te onderstrepen dat dit World Trade Centre is voorzien van de meest moder ne communicatie-middelen, brengt Rotterdam maandag de eerste particuliere satellietver binding rond de wereld tot stand. Een wereldprimeur dus. De directe beelden van het ze ventig minuten durende pro gramma komen maandag om twaalf uur op het tv-scherm via satelliet uit Houston, Lon den, Rotterdam en Japan. Het programma wordt gepresen teerd door Koos Postema en uitgezonden door Olympus, de zender van de Europese om roepen. Ook minister Smit- Kroes van verkeer en water staat zal een optreden wegge ven. Via kabelnetten kunnen ruim vijf miljoen aansluitin gen in Europa, waarvan an derhalf miljoen in Nederland, het programma zien. Er wordt verbinding gemaakt met de Tsukuba Expo '85 in Tokio waar Chriet Titulaer met EG-ambassadeur in Tokio Laurens Jan Brinkhorst zal spreken over de betekenis van een dergelijk modern World Trade Centre voor de wereld handel. Chriet Titulaer zal daar proberen een robot het Wilhelmus te laten spelen. De tweede locatie is Houston waar een verslaggever bij een model van de Space Shuttle praat met Wubbo Ockels, die eind dit jaar als eerste Nederlander de ruimte in zal gaan. Ockels zal via een satelliet-afstands bediening een vlag in de top van de toren in Rotteram hij sen. Beide live-verbindingen lopen via het Intelsat-circuit waarvan de grote parabool-an tennes staan opgesteld in het Friese Burum. De derde ver binding, met Londen, loopt via de Europese ECS-2 kunst maan. Via deze maan en via het Intelsat-circuit kunnen sinds kort videoconferenties gehouden worden. Dat wordt maandag in Rotterdam gede monstreerd. De PTT grijpt de gelegenheid aan om het glasvezelnet van Rijnmond officieel in gebruik te nemen. Dit net is voor zry'n dezer dagen heeft u, net als alle andere mensen van 15 jaar en ouder in uw omgeving, een brief ontvangen van de belastingdienst Daarin werd u een belastingnummer, het fiscaal nummer, gegeven. Is het u niet duidelijk of hebt u nog vragen Bel dan (gratis) 06-0543. De medewerkers van de BelastingTelefoon helpen u graag BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOON Het hoogstamunt van het nieu we gedeelde van het World Trade Center in het hartje, van de Maasstad, wordt maandag bereikt. Hollandse Beton Maat schappij zal het hoge gebouw, dat de Rotterdamse sky-llne gaat beheersen, in 1987 ople veren. maandag in Den Haag te vol gen op kanaal 63. 25 miljoen gulden aangelegd en biedt het bedrijfsleven in de regio mogelijkheden tot snelle, betrouwbare en hoog waardige communicatie. Een dergelijk net speciaal aange legd voor het bedrijfsleven be staat nog niet elders in West- -Europa. Het programma, dat maandagavond 7 oktober nog maals wordt uitgezonden, js

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6