Onthulling over dubbelagent chadelijk voor het Westen ondst Titanic stapje ii lilitarisering zeebodem Stenland Geen gratie voor 88-jarige SS'er Italië gaat brug naar Sicilië bouwen Premier Palme vertrouwt op zijn economische prestaties DDR en Tsjechslowakije willen chemische wapens weg uit Centraal-Europa foidóeSouMwl ZATERDAG 14 SEPTEMBER 198S PAGINA 5 ess< Igt gewonden door ïapt chloorgas I in de Verg; nen. 1 t zoek liging ^meri l )ELHI Als gevolg van irj in vaten met een chloor- I ling, ziin in de Indiase »chin 50 kinderen en 150 enen in een ziekenhuis nen. De patiënten klaag- er ernstige ademhalings cheden. Ook hun ogen aangetast. De vaten met nisene stof werden door _jragens van Bombay ver baar Cochin. Volgens een ike functionaris was de ie stof afkomstig uit Ne en bedoeld voor de aan- van een insectenverdeL 1 ddel. België stopt met lozing kernafval BRUSSEL De Belgi- sche staatssecretaris voor milieu, Firmin Aerts, zal geen vergun ningen meer afgeven voor het dumpen van licht radioactief afval in zee. Hij vindt dat er niet genoeg bewijzen voor de stelling, dat de dumpin- fen van afval ongevaar- ijk zijn voor het zeemi lieu. Er zal naar andere oplossingen worden ge zocht, zoals het opslaan van het afval in ondoor dringbare kleilagen on der de grond. VS leggen bewegingsvrijheid VN-diplomaten aan banden NEW YORK Voor de toch al slechte verhouding tussen de Verenigde Naties en de Verenigde Staten heeft zich de afgelopen weken nieuwe conflictstof opgehoopt. Het Ameri kaanse Congres heeft bepaald dat VN-functionarissen uit de Sovjet-Unie, Afghanistan, Cuba, Iran en Vietnam in het vervolg binnen een straal van 30 kilometer van het VN-hoofdkwartier in New York blijven. Willen ze daarbui ten privébezoeken afleggen, dan moeten ze speciaal toestem ming vragen. De bewegingsvrijheid van de circa 40 bij de VN werkzame Libiërs is nog meer beperkt. Zij mogen zon der toestemming zelfs niet meer buiten de stad New York komen. Volgens de VN-leiding zijn de beperkingen in strijd met het VN-Handvest. Naar verwachting zal de maatregel tijdens de komende Algemene Vergadering uitgebreid aan de orde worden gesteld. minstens 70 mensen tot levenslang veroordeel de voormalige SS'er Josef Erber, zal niet uit de gevangenis worden ontslagen. De man is nu 88 jaar oud. Bij het tweede Auschwitz-proces in 1966 werd hij veroordeeld, omdat hij betrok ken zou zijn geweest bij de selectie van joden die moesten worden vergast. Het Oberlandes- gericht in Frankfurt vernietigde gisteren een eerdere uitspraak van het Landgericht in Mar burg, dat besloten had dat de man wel moest worden vrijgelaten. De officier van justitie en het Oberlandesgericht waren van mening dat de daden van de voormalige SS'er zo gruwelijk waren, dat hij ondanks zijn leeftijd Ln de ge vangenis moet blijven. Gorbatsjov wil betere contacten met Japan TOKIO De Russische partij leider Michail Gorbatsjov heeft in een brief aan de Ja panse premier Nakasone aan gedrongen op betere betrek kingen tussen beide landen. Nakasone noemde de brief van Gorbatsjov zeer belangrijk en zei dat hij erop zou ant woorden. Sinds 1978 hadden de leiders van beide landen niet meer met elkaar gecorres pondeerd, afgezien van plicht matige condoleancetelegram- men bij sterfgevallen. Gorbats jov ontmoette Nakasone in maart, bij de begrafenis van Tsjernenko. ROME Italië gaat een brugverbinding aan leggen tussen het vasteland en Sicilië. De rege ring heeft de afgelopen tien jaar verscheidene studies laten verrichten, maar die leidden tot dusver niet tot concrete plannen. Volgende maand zal echter een voorlopig contract wor den getekend door de staatsspoorwegen, de dienst wegenbouw en een consortium van bouwmaatschappijen. Met de aanleg wordt in 1988 gestart. De brug over de Straat van Messi na, die met een lengte van 3,3 kilometer de langste ter wereld wordt, zal een enkele boog krijgen en plaats bieden aan een autoweg en spoorweg. Het projekt moet in 1996 voltooid zijn. lie h< 's8 uufcNHAGEN De lenspqe minister van justi- luinigjEi-jk Ninn-Hansen f- in eigen land een ale'vJoed van kritiek istenfich heen gekregen. !rves.ki de westerse inlich- de idiensten grote scha- en c%ben berokkend met "l^bpH'hnlling. dat de ardenH°Pen Russische zitterBrspion Oleg Gor- zoveeki vele jaren een ett'g Hagent is geweest, enkojjiu voor het Westen jeter zijn geweest, als iveidif0'1 bekend was ge- oen ifn. ?en togen van inlichtingen- :hap tn toonde men zich ver- Maarover de uitlatingen van funefcrister, die voor de tv 1 voferde dat Gordievski een ielangrijke bron is ge- n zijn CIA-functionarissen den larden desgevraagd, dat rbeidfcvski een schat aan in law etie zal kunnen geven ddigefloen en laten van de ring.'In Britse inlichtingen- oemem js later vernomen, dat gere^vski al bijna twintig stvenoor de Britten werkte, voorigisteren gemeld, is de aptervdiplomaat in Londen v»a Slopen en heeft hij in captegrittannië politiek asiel praaien. Als gevolg van zijn ig- II Een in stijl geklede portier (met onder meer hoge hoed) van de Russische ambassade in Londen hield de nieuwsgierige journalisten gisteren weg van de toegang tot de ambassade. „Keep out", luidde zijn boodschap. onthullingen, moeten 25 Sov jet-functionarissen die worden verdacht van spionage binnen drie weken Groot-Brittannië hebben verlaten. In Londen verwacht men, dat de Sovjet- Unie als vergelding een aantal Britten zal uitwijzen. Volgens de zegslieden had Gordievski al contact met de Britse geheime dienst toen hij in de jaren zestig ging werken voor de afdeling III van de KGB. Deze sectie bemoeit zich vooral met Groot-Brittannië en de Scandinavische landen. Volgens de anonieme zegslie den van de Britse geheime dienst viel de beslissing van Gordievski om over ie lopen enkele weken voordat het hoofd van de Westduitse con- tra-spionage, Joachim Tiedge, naar de DDR vluchtte. Vol gens hen ging het om een „zorgvuldig voorbereide" stap van Gordievski. De Russische journalist Victor Louis, die in het Westen geldt als een belangrijke spreekbuis voor het Kremlin, heeft in een artikel in de Britse krant The Standard verklaard, dat Gor dievski niet de chef was van de KGB-centrale in Londen. Louis schrijft: „Het lijkt erop dat men Gordievski een over trokken belangrijkheid heeft toegemeten .teneinde hem op hetzelfde niveau te tillen als Tiedge". I^TAGON GEÏNTERESSEERD IN DIEPZEE-ROBOT onze correspondent [arc de Koninck) INGTON De ge le speurtocht op de lische Oceaanbodem Ie Titanic is in feite iderneming geweest het Pentagon, het ikaanse ministerie defensie. Het weten- jpelijke team onder rd<v£> van de Ameri- jetiti?e dr. Robert Ballard win opdracht van de variikaanse marine en ope( een Amerikaans Jieschip de onbeman- ___tpzee-robot Argo aan lesten, toen men op n 1912 vergane schip e. De „Argo" is met ■^ikaans defensiegeld ikkeld. ve onderzoeker is Bal- ook president-directeur fijn in 1983 opgerichte jerciële bedrijf „Deep I Search and Survey 'Ballard (43) wil instru- 5n als de „Argo" als par ticulier ondernemer gaan pro duceren en verkopen. De dub belrol die Ballard speelt, heeft heel wat wenkbrauwen in de VS aan het fronsen gebracht. Critici achten het onaanvaard baar dat iemand die op kosten van de belastingbetaler (het Pentagon) een nieuw product ontwikkelt, die kennis onmid dellijk particulier te gelde maakt door het apparaat zelf op de markt te brengen. Andere vragen hebben betrek king op de militair-strategi sche betekenis van de „Argo- "-technologie voor de VS en het Westers bondgenootschap. Ballard bevestigt dat „andere landen" belangstelling tonen voor de robot, waarmee ocea nografen voor het eerst in de geschiedenis voor onbeperkte tijd op meerdere kilometers diepte onbeperkte stukken zeebodem kunnen bekijken en aftasten. Het was de perfecte combinatie van bestaande technieken inclusief het ge bruik van de sateliet „Nav- star" voor tot op centimeters exacte plaatsbepaling op zee die gezorgd heeft voor de vondst van de Titanic. Een zegsman van het Pentagon blijkt overigens niet erg ver ontrust over Ballards export plannen met de „Argo". „De Russen kunnen zoiets ook als ze willen", aldus de woord voerder. Een en ander neemt niet weg, dat de VS graag een voor sprong willen behouden in wat de militarisering van de oce aanbodem belooft te worden. „De „Argo" en de nog betere opvolgers die op stapel staan, zullen tal van geheime op drachten krijgen", zegt dr. William Marquet. Zijn collega- -oceanograaf Bill Nierenberg, een top-adviseur van het Pen tagon, meent: „De kennis van de zeebodem is wezenlijk voor zaken als als anti-onderzeeër- -systemen en de navigatie van onder water af te vuren raket ten". En Ballard zelf zegt: „De toekomstige kracht van de Amerikaanse marine zal af hangen van haar vertrouwd heid met de zeebodem". Nieuwe technieken om ook mensen op zeer grote diepte te beschermen tegen de reusach tige druk van duizenden me ters oceaanwater, zullen niet lang meer op zich laten wach ten. Volgende zomer al wil Ballard persoonlijk afdalen naar de Titanic om de „Alvin" uit te proberen, een unieke on derzeeër, die op vier kilometer diepte drie inzittenden in le ven kan houden en met twee mechanische armen dingen ter grootte van een koffer kan op pikken. Ook die operatie zal bijdragen tot de verwezenlij king van Pentagon-projecten, zoals het uitzoeken van ge schikte lanceerbases voor kernraketten op de oceaan- grond. Daarnaast komen nu al lang gekoesterde plannen van de marine tot leven om specifieke objecten, die ooit in onbereik bare diepten zijn verdwenen, te vinden. Bijvoorbeeld verga ne Russische onderzeeërs en de waterstofbom die een Ame rikaans vliegtuig in 1966 voor de Spaanse kust heeft verlo ren. Ballard zelf intussen is niet ge ïnteresseerd in het leeghalen of omhoog brengen van het schip en hij hoopt dat niemand anders daaraan zal beginnen. Maar de robots die hij gaat verkopen kunnen haast niet anders dan anderen in de ver leiding brengen het zeemans graf van meer dan 1.500 men sen te gaan plunderen. Alles wat ze meebrengen zal veel geld opbrengen. „Al zouden de kluizen van het schip geen en kele diamant bevatten, verza melaars zullen welk voorwerp dan ook willen kopen. Elk kopje of schoteltje uit die boot, zal al goud waard zijn", aldus de werkelijke vinder van de Titanic. En nu krijgen we weer zo'n echt slim en 7tJftaaltie B.G.D.-werk te zien. Let dus goed ^ers, dan weet gij ook hoe het allemaal pd in zulke gevallen. Om te beginnen had er „Plimmp" Meyer zijn gespierde chauf- pen bepaalde opdracht gegeven, welke ns volgens de B.G.D.-regels werd uitge- Dus liep chauffeur Mauk de smidse van ^^jlen binnen met de woorden: „Hela, me- smid. Met de komplimenten van me- ir« eyer en of U even de friktieplaten onder wou bijstellen, want er is iets met de TTaJling niet in orde" - „Ik ben smid..,, Ik ben ^nu automonteur," zei Pjotr benauwd, want toto's had hij niet zoveel verstand. - „O, ife,t niks," zei Mauk Moker geruststellend, ^gpchroevedraaier is voldoende. Ik wijs wel even waar je precies draaien moet". - „Maar ik kan de wagen niet omhóógkrijgen!" protesteer de Pjotr nog benauwder. „Ik heb geen krik!" - „Lig toch niet te zeuren," gromde Mauk. „Ik til dat ding wel even aan de bumpers op!" Tja..., en toen zat er voor Pjotr niks anders op dan mee te gaan. en even later kroop hij al onder de wagen, die door de ijzersterke Mauk moeiteloos omhoog getild werd.... - En deze gebeurtenis vormde blijkbaar een onderdeel van dat sluwe B.G.D.-plannetje, want op het zelfde moment kon kolonel Plimmp aan de achterzijde van de smidse waargenomen worden met een ladder onder de ene en een groot pak onder de andere arm. Aan die achterzijde..., daar boven.., stond het slaapkamerraampje van Jopie de Bietel, alias agent 009, nog steeds wagenwijd open Unesco - directeur dreigt wanbetalers PARIJS De directeur-gene raal van de Unesco, Amadou Mahtar M'bow, heeft gedreigd dat lidstaten die in gebreke blijven met de betaling van hun contributie, de komende Assemblée van hun stemrecht zullen worden beroofd. Het to tale bedrag aan achterstallige contributie bedraagt 344,7 mil joen dollar, aldus M'Bow. De Unesco kampt met financiële problemen sinds de Verenigde Staten, die 25 procent van de begroting voor hun rekening namen, zich op 1 januari 1985 terugtrokken uit de VN-orga- nisatie. Uniek 'Fly and Drive' aanbod van uw krant in samenwerking met TAP Portuguese Airways 9 dagen naar het zonnige PORTUGAL inclusief auto voor de 4» fiTOfif zeer speciale prijs van I iJÖW»" p.p. 30 september tot en met 8 oktober 1985. Portugal, een land voor mensen die van zon en lekker eten houden maar ook een land voor avonturiers, mensen die zelf willen ontdek ken wat dit land te bieden heeft. Bij aankomst staat er een AVIS-auto (Fiat Uno) voor u klaar. Wel dient u minimaal 1 jaar in bezit te zijn van een rijbewijs en de leeftijd te hebben bereikt van 23 jaar. De autohuur, volledige all risk- verzekering-en plaatselijke belastingen zijn bij de reissom inbegre pen. Ook over het aantal kilometers behoeft u zich geen zorgen te maken. Wel dient u zelf de benzine te bekostigen en eventueel een inzittenden-verzekering af te sluiten. Eenmaal in de auto (minimaal 2 personen) ligt dit prachtige land voor u open. U kunt bv. de schitterende paleizen in SINTRA bezoeken of het 11e-eeuwse Castello Sao Jorge vanwaar u een onvergetelijk overzicht heeft over Lissabon, de stad met het oude stadscentrum Alfpma, dat u zeker niet mag overslaan. U kunt gaan en staan waar u wilt, of u nu de oude bedevaartplaats FATIMA wilt bezoeken of gaan eten in een van de beroemde visrestaurants O'Pescador of Albatros in CASCAIS. Of na het zonnebaden aan de heerlijke stranden 's avonds het casino bezoeken met z'n floorshows in ESTORIL, u bepaalt zelf uw reisdoel. U kunt voor uw verblijf natuurlijk een tent meenemen maar voor de toerist, die comfort weet te waarderen hebben wij kamers geboekt in het 4-sterrenhotel ATLANTIS nabij SINTRA en ESTORIL Voor 8 overnachtingen betaalt u slechts 180.- p.p. op basis van logies in een 2-persoonskamer. Toeslag voor 1-persoonskamer 145.-) Reissom 585.- inclusief huur Fiat Uno of gelijkwaardige auto. Ver trek 30 september te 20.20 uur vanaf Schiphol. Terugreis 8 oktober te 9.45 uur vanaf Lissabon. Niet in de reissom is begrepen de borg som ad 125.- voor de auto, alsmede de overnachtingen in Portu gal. i2"SIJTHOFF PERS Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vnjdag 9-16 uur) of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070- 190882 Genietend van de zon bereidden premier Palme en minister van financiën Feldt zich gistermiddag voor op het tv-debat, dat de afsluiting vormde van de Zweedse verkiezingsstrijd. ZWEDEN NAAR DE STEMBUS DEN HAAG Zweden is „op de juiste weg" zo menen de sociaaldemo craten in het grootste en dichtbevolkste land van Scandinavië, daarmee doelend op de economi sche situatie. De vraag is echter of de kiezers de leuze, waarmee de Ar beiderspartij de algeme ne verkiezingen van aan staande zondag ingaan, in voldoende mate zullen ondersteunen. De jongste opiniepeilingen wijzen op een gelijkopgaande strijd in staat zijn het land op ver antwoorde wijze te regeren, waarbij vooral wordt gerefe reerd aan de economische po litiek van de burgerlijken, zowel in het verleden als in de toekomst. De kiezers is voorgehouden dat een con servatieve regering de wel vaartsstaat zal vervangen door een maatschappij waar in sociale voorzieningen al leen tegen betaling beschik baar zijn en waar de belan gen van het milieu moeten wijken voor die van het za kenleven. In 1976 werden de sociaal-de mocraten, na bijna 44 jaar tussen de sociaal-demo- onafgebroken cratische regerin^snartii te z,Jn geweest- afgelost door cratiscne regeringspartij een burgerlijke coalitie. In en de oppositie. Bij de gang wordt niet alleen gekozen voor de Rijksdag, het uit één hetzelfde jaar kwam Zweden, mede door de internationale de stembus oliecrisis, in een economische neergang terecht die tot 1982 zou voortduren. kamer bestaande parlement, De Arbeiderspartij kwam in maar ook voor de gemeente en provinciale raden. De ver kiezingen vinden in Zweden altijd gelijktijdig plaats, om de drie jaar op de derde zon dag in september. De verkiezingsstrijd wordt gevoerd tussen twee blokken. 1982 weer aan de macht en kreeg de steun van een weer aantrekkende economie. De afgelopen maanden hebben zich ontwikkelingen voorge daan die afbreuk doen aan het door de regering gunstig geschetste beela. Desondanks Aan de ene kant de Arbei- houdt de regering vol op de derspartij onder leiding van juiste weg te zijn. premier Olof Palme (58) die Deskundigen zijn echter van samen met de communisti- mening dat de winnaar van sche VPK tot het socialisti- de verkiezingen snel moet sche blok behoort. Beide par- handelen. Het Internationale tijen beschikken achtereen- Monetaire Fonds en een aan- volgens over 166 en 20 zetels tal grote Zweedse banken in de 349 zetels tellende hebben al laten weten dat zij Rijksdag. erop rekenen dat de nieuwe Daartegenover staat het zo- regering dit najaar strenge genoemde burgerlijke blok bezuinigingsmaatregelen zal met als grootste oppositiepar- nemen, tij de conservatieve Modera- De oppositie heeft beloofd te-partij onder leiding van het economische roer radi- Ulf Adelsohn (44). De „mode- caal te zullen omgooien. Cen- raten" hebben 86 zetels in traal staat bij hen de privati- het parlement. Adelsohn sering van de staatsbedrijven, heeft er zijn hoop op geves- „Er is geen reden waarom de tigd de eerste conservatieve staat soepfabrieken en ham- premier sinds 1928 te wor- burgerketens /fnoet leiden", den. Verder maken de Cen- trumpartij Volksi zei Lars Tobisson, de econo- en de liberale misch woordvoerder van de met respectieve- conservatieve partij, die ove- lijk 56 en 21 zetels, deel uit rigens in het verleden juist van dit blok. Tussen deze blokpartijen be- voorstander is geweest van grote overheidssteun aan be staan echter talrijke politieke drijven, meningsverschillen. Hierdoor Defensie en buitenlandse po- is men er niet in geslaagd de litiek hebben tijdens de cam- kiezers een gezamenlijk pro- pagne geen rol van betekenis gramma voor te leggen en overeenstemming te berei ken over een kandidaat-pre mier. Het belangrijkste wat deze partijen lijkt te binden is hun oppositie tegen Palme en een aantal economische punten. De boodschap van de Sociaal democraten is, dat slechts zij gespeeld. Ondanks de zo nu en dan over en weer vliegen de verwijten op onderge schikte punten, bestaat er tussen de grote partijen in principe overeenstemming over de neutraliteit van Zwe den en de daarmee gepaard gaande sterke nadruk op de conventionele defensie. BONDSREPUBLIEK REAGEERT TERUGHOUDEND (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN In een gezamenlijk initiatief hebben de DDR en Tsjecho-Slowakije de Bondsre publiek opgeroepen te gaan onderhandelen over het ver wijderen van alle chemische wapens uit Midden-Europa. De Bondsrepubliek heeft zeer terughoudend op het voorstel gereageerd, omdat zij vindt dat dit soort zaken wereldwijd moeten worden besproken. In brieven aan Bondskanselier Kohl stellen DDR-partijleider Honecker en de Tsjechische minister-president Strougal voor dat de drie landen gaan praten over het terugtrekken van alle chemische wapens uit Centraal-Europa. Over de exacte inhoud van het voorstel van de DDR en Tsjechoslowa- kije is niets bekend gemaakt. Niettemin wordt in Bonn aan genomen dat beide landen zich in grote lijnen baseren op het concept voor het terugtrekken van alle chemische wapens, dat onlangs werd uitgewerkt door de Westduitse sociaalde mocratische SPD en vertegen woordigers van de Oostduitse communistische partij, de SED. In een reactie zegt de re gering in Bonn grote waarde te hechten aan een oplossing van het probleem van de che mische wapens. „Het voorstel zal daarom passende aandacht krijgen", aldus regerings woordvoerder Fried helm Ost; Maar Bonn voelt niets voor „regionale deeloplossingen".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5