3 Nieuw stelsel sociale zekerheid lukt niet meer voor verkiezingen Massale karakter petitionnement verontrust CDA Tutu: hervormingen zijn kruimeltjes Stationschef verantwoordelijk voor treinramp SCHEIDEND VOORZITTER SOCIALE VERZEKERINGSRAAD VAN DEN BOS: JÜSKANTE OPERATIE" VAN BERT DE VRIES GRIEKENLAND? ƒ95 BINNENLAND/ BUITENLAND E&idóaQowuvnt ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1985 PAGfi LISSABON Portugese autoriteiten hebben eên stationschef verantwoordelijk gesteld voor eên botsing tussen twee passagierstreinen, die woensdag aan minstens 49 mensen het leven hèeft gekost. De man heeft tegelijkertijd twee treinen toestemming gegeven over een stuk enkelspoor te rijden. Intussen gaat het zoeken naar slachtoffers nog steeds door. Volgens de autoriteiten worden nog 64 mensen vermist. EQe schatting is gebaseerd op grond van voor lopige gegevens over het aantal passagiers en melding van vermisten door familieleden, vrienden en de buitenlandse ambassades. JOHANNESBURG Bis schop Desmond Tutu heeft de twee hervor mingsmaatregelen die in Zuid-Afrika op stapel staan betiteld als „krui meltjes", omdat daarmee nog steeds niet wordt te gemoetgekomen aan de belangrijkste eis van de zwarte meerderheid van het land: het verdelen van de macht. Volgens Tutu reageert de re gering te laat op de nu toene mende druk uit het buiten land. Ook de belangrijkste op positiepartij, het Verenigd De mocratisch Front, reageerde niet positief. In de Zuidafri- kaanse pers waren de reacties echter gematigd positief. „Wat volgt?", luidde de kop op de voorpagina van het zwarte dagblad Sowetan. De afgelo pen dagen heeft de regering aangekondigd dat het Zuida- frikaanse staatsburgerschap van de bewoners van de thuis landen zal worden hersteld en Intussen bleef het gisteren in verschillende delen van Zuid- -Afrika onrustig en vielen er weer doden. Een blanke deken van de Nederduitse kerk werd gedood toen hij een steen te gen het hoofd kreeg in de township Guguletu. Hij was het vijfde blanke slachtoffer van de onrust. In totaal zijn meer dan 700 mensen omgeko men. De regering in Pretoria heeft een bijeenkomst verboden van de Wereldconferentie over Godsdienst en Vrede, die dit weekeinde in de zwarte voor stad Soweto van Johannesburg zou worden gehouden. Vol gens de politie zou de bijeen komst de openbare vrede ern stig in gevaar brengen. Minister van buitenlandse za ken Van den Broek heeft gis teren op zijn ministerie van gedachten gewisseld met de leider van de SWAPO, Sam Nujoma en het hoofd interna tionale zaken van het ANC, Johnnie Makatini. Het gesprek vond plaats „in het kader van het streven van de regering om contact te onderhouden met Zuidafrikaanse anti-apart heidsbewegingen". Kabinet wil kosten voor Spelen drukken DEN HAAG Het kabinet wil dat er nieuwe gesprek ken worden gevoerd met de gemeente Amsterdam en de .stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 over de kosten van de spelen. De ge sprekken zullen in de ko mende weken moeten plaatsvinden. Geprobeerd zal worden bepaalde kosten posten onder meer de veiligheid en bouwkosten te drukken. Premier Lub bers zei dit gisteren na af loop van het kabinetsberaad. pa] Moebarak en Hoesst gaan naar Washingt WASHINGTON Dc Amerikaanse pr Reagan heeft de Egyptische president l.-n rak en de Jordaanse koning Hoessein ui digd voor overleg later deze maand. Mi en en Hussein hebben de uitnodiging aan ne Beide leiders zijn eind deze maand in de er nigde Staten om de Algemene Verga van de Verenigde Naties bij te wonen. rijkste punt van gesprek wordt het zoek j, de VS naar een formule, om vredesbesj gen tot stand te brengen tussen een Isra ja| delegatie en een Jordaanse afvaardiging van Palestijnen deel uitmaken. Ameri ,L functionarissen wezen er op dat Reaga e] verwachting de komende weken ook de ,Voor mij stond steeds de mens achter de uitkering centraal' Een actief werkzaam leven van meer ;dan dertig jaar op het terrein van de so ciale zekerheid, waarvan de laatste ze ventien jaar als voorzitter van de Sociale Verzekeringsraad. Zo ziet in een notedop de carrière van de scheidende voorzitter Aanstaande donderdag, twee dagen na Prinsjesdag, draagt Van den Bos de voorzittershamer over. Helemaal breken met de raad. doet hij niet. Hij blijft aan de SVR verbonden als kroonlid en als voorzitter van enkele commissies, waar onder de klachtencommissie. De werkzaamheden in deze commissie noemt Van den Bos een van de aardigste dingen van zijn voorzitterschap. „Het gaat om mensen, dat is heel belangrijk. Zeker bij een technisch adviesorgaan ben je zo bezig met regeltjes en technie ken. dat je bijna de mensen achter de verzekeringen zou vergeten. De verze kerde heeft bij mij echter altijd centraal gestaan. Daarom hoop ik dit werk nog even voort te kunnen zetten. Het heeft altijd mijn liefde gehad". ZOETERMEER De So- ciale Verzekeringsraad is één van de belangrijkste advies- en toezichthou dende organen in ons land. Zowel in de richting van de politiek als van de organen die de sociale wetten uitvoeren. De raad bestaat naast de voorzitter Uit 24 leden afkomstig uit vakbeweging en werkge versorganisaties en een aantal door de minister benoemde deskundigen. In 1966 werd Van den Bos lid en vice-voorzitter van de raad. Twee jaar later werd hij tot voorzitter benoemd. Daarvóór was hij werkzaam als ambte naar op het ministerie van so ciale zaken, als juridisch advi seur bij het CNV (samen met de huidige staatssecretaris Louw de Graaf van sociale za ken) en was hij verbonden aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Steeds met als be- Van den Bos: „Het introduceren van toeslagen is een aanslag op de verzekeringsgedachte". heid. Van den Bos stapt op als voor zitter op eeri moment dat de raad midden in de voorberei ding van een zeer belangrijk advies zit: de herziening van het stelsel van sociale zeker heid. Deze week nog zond staatssecretaris De Graaf een notitie met de uitwerking van de nieuwe werkloosheidswet naar de SVR. de Eerste en de Tweede Kamer. De SVR-voor- zitter erkent de noodzaak van de stelselwijziging. „De sociale zekerheid ontkomt niet aan de gevolgen van de economische achteruitgang. Ook de vakbe weging ontkent dit niet. De manier van aanpassen is ech ter een heel andere zaak". Van den Bos is duidelijk niet erg te spreken over de kabi netsplannen met betrekking tot de uitkeringen. Hoewel hij zich niet laat verleiden tot het doen van politieke uitspraken, is er in zijn woorden volop kritiek te beluisteren. Hij spreekt van een haperend wetsontwerp vol lacunes. Maar wat hem het meeste steekt is dat in het wetsontwerp de re latie tussen premie en uitke ring volledig zoek is. Boven dien. meent Van den Bos, is er van een vereenvouding van de sociale zekerheid (toch een van de belangrijkste onder werpen in het regeerakkoord) absoluut geen sprake. Toeslagenwet ..De doorzichtigheid zal er niet op vooruit gaan. De samenvoe ging van de werkloosheids wetten ww en wwv lijkt op zichzelf weliswaar een vereen voudiging. maar het wetsont werp spreekt over tal van uit zonderingssituaties die in het geheel niet duidelijk zijn. Ook de voorstellen met betrekking tot de arbeidsongeschiktheids verzekeringen aaw en wao, zijn nauwelijks hanteerbaar. Maar waar ik nog het meest ongelukkig mee ben is de toe slagenwet. Die moet er voor zorgen dat mensen niet door het minimumniveau zakken. Een dergelijke wet hoort niet in een systeem van sociale verzekeringen thuis, dat altijd van het standpunt uitging dat er een relatie moest zijn tussen premie en uitkering. Het in troduceren van toeslagen is een aanslag op de verzeke ringsgedachte". Het kabinet gaat er vooralsnog vanuit dat het nieuwe stelsel in deze kabinetsperiode (dus voor of op 1 mei volgend jaar) kan worden ingevoerd. Van den Bos gelooft daar niet in. Het is zijn stellige overtuiging dat de stelselwijziging op het bord van een volgend kabinet terecht zal komen. „En dan hangt het van de samenstel ling van het nieuwe kabinet af of we ons huiswerk over moe ten doen". Advies De kritiek van de voorzitter, die in grote lijnen door de raad wordt gesteund, zal ook duide lijk naar voren komen in het advies dat de raad momenteel aan het voorbereiden is. Het advies, volgens Van den Bos een „verschrikkelijke klus", zal resulteren' in een boek werk van meer dan 300 pagi na's en zal in oktober aan het kabinet worden toegezonden. Minstens vijftien stemmingen zullen er nodig zijn in de raad voordat het advies de deur uit kan, voorspelt Van den Bos, omdat werkgevers en werkne mers op een aantal punten lijnrecht tegenover elkaar staan. Daarna kan de. Raad van State pas aan de slag met het wetsontwerp. „Al met al is het duidelijk dat de datum 1 mei 1986, waar het kabinet nu op mikt, niet gehaald zal wor den". De slechte voorbereiding van het wetsontwerp is volgens Van den Bos te wijten aan de enorme tijdsdruk waaronder het departement van sociale zaken heeft moeten werken. Dat heeft er toe geleid dat de voorstellen die er nu liggen „volstrekt onvoldragen zijn", aldus Van den Bos. „Ook al wordt het wetsontwerp nog deze kabinetsperiode tot wet verheven, dan nog zitten wij met het probleem van de uit voeringsvoorschriften naar de organen toe. Het parlement heeft niet altijd voldoende oog voor de problematiek die in de uitvoering kan ontstaan" „De uitvoeringsorganen (de bedrijfsverenigingen) komen voor geweldige moeilijkheden te staan, zeker wanneer tel kens de termijn van invoering van de wet verschuift Die or ganen worden met een gigan tisch karwei opgezadeld, voor al als je je bedenkt dat de uit voering van de wwv, in de nieuwe werkloosheidswet, overgaat van de gemeenten naar de bedrijfsverenigingen. Dat heeft ook personele gevol gen. Die zijn nog niet te over zien, maar het is duidelijk dat een aantal mensen van de so ciale diensten zal moeten wor den ondergebracht bij de be drijfsverenigingen". Premieverlaging Het kabinet heeft voor vol gend jaar een verlaging van de premies voor de burgers in petto. Deze verlaging is moge lijk doordat de fondsen, en met name het Algemeen Werkloosheidsfonds, dit jaar zullen afsluiten met een over schot van bijna 3 miljard gul den. „Hoe het financiële beeld van 1986 en 1987 er uit gaat zien is moeilijk in te schatten. Het overschot bij de fondsen laat in 1986 een premieverlaging toe. Het kabinet heeft nog niet verteld hoe groot die verlaging zal zijn. Alleen daarom al is het moeilijk te zeggen of zo'n verlaging ons in 1987 zal op breken, zodat een premiever hoging nodig zal zijn. Dit heeft trouwens ook alles te maken met de realisatie van de huidi ge stelselplannen. Die moeten immers tevens leiden tot het terugdringen van lasten en hebben daardoor ook een pre- mieverlagend effect. Maar op dit moment kan ik moeilijk overzien welke plannen zullen worden gerealiseerd, wanneer dit zal gebeuren effect. Daarmee blijft nanciële beeld van 1987 voorlopig mistig". Aan laars gelapt De afgelopen jaren hej kabinet de adviezen raad inzake de hoogte t premies veelal aan de lai lapt. „Hoe jammer heti voor de raad, de eind\ woordelijkheid voor mies en uitkeringen lil eenmaal bij regering ent ment", zegt Van den V moeten hun beleid inp. de doelstellingen die 1 ogen staan. Van alle prei viezen voor 1985 is, uit P tings- en inkomenspi overwegingen (bezuinigj afgeweken. Wij kijken j jr naar wat er nodig is f terrein van de sociale ringen, naar inkomsten I gaven en naar reserves. IL regering zegt dat de wel wat lager kan en sen wel mogen interen J reserves, ja, dan hebbi dat maar te aanvaarden! De scheidend voorzitterpri eerlijk op het na zoveeki ende jaren, wel prettig Maj den dat hij binnenko£)U minder verantwoorde!, den zal dragen. „Het vf terschap vergt geweldir01 tijd en energie. Toen ijn. kwam was het een Ijngi naast mijn docentschap i Vrije Universiteit. Maarpve loop der jaren is de funcfois tela Als hoogtepunten in zijr. baan noemt Van den ferc invoering van de arbeidj schiktheidswetten aaw „Dat was een geweldigere uitgang en verbetering, in het aan alle werknemer uitkering bood die ger< was aan het laatstvern loon en er tevens voori gen voor gehandicapten' men. Later konden via fj ook vroeggehandicaptëBrj zelfstandigen aanspraalen ken op een uitkering. l£l_ dat we de aaw nog net f" hebben kunnen binneml in 1976, vlak voordat der sie in alle hevigheid toj Daarmee was in feite h T bouw van de sociale zeky voltooid. Maar toen kwf j ommekeer, de bomen gre niet langer tot in de I Ook wij, als SVR, hebbe onderkend dat we eig aan de top van ons ki waren". MARGA RIJERSE DEN HAAG „Naar den koning!" riep Abraham Kuyper op 16 juli 1876, nadat de Tweede Kamer een nogal liberaal getinte wet op het lager onderwijs had aangenomen. Tien dagen later stond de voor man der kleine luyden op de stoep bij koning Wil lem III om deze een zoge heten volkspetitionne ment aan te bieden. Dit geschrift, waarin de vorst gevraagd werd het betref fende wetsontwerp niet te bekrachtigen, was gete kend of voorzien van een kruisje door 469.000 ka tholieken en protestanten. Ogenschijnlijk was alle moeite voor niets. Het voor die dagen reusachtige aantal onderteke naars weerhield de koning er niet van het wetsontwerp tot wet te verheffen. Maar op ter mijn bleek de actie wel dege lijk succesvol. Dr. Kuyper, ook wel Abraham de Geweldige genoemd, maakte van de woe de bij het protestants-christe lijke deel van de natie gebruik om de eerste echte politieke partij van ons land op te rich ten. de Anti-Revolutionnaire Partij, die het ruim honderd jaar zou uithouden en die nu nog voortleeft in het Christen- Democratisch Appèl. Tegen die achtergrond doet het wat vreemd aan dat nu ie mand uit diezelfde ARP felle kritiek heeft op het volkspeti tionnement tegen de plaatsing van kruisraketten in ons land. We hebben het over CDA- fractieleider Bert de Vries, die in zijn column in het partijblad CD/Actueel het verzoekschrift van het Komitee Kruisraket ten Nee onder de loep neemt. De Vries verwijt het KKN on der meer dat het de actie slecht heeft opgezet en georga niseerd. De vraagstelling zou demagogisch zijn en ook zou de deelnemers de kans gebo den worden te frauderen. Te mager Maar zou dat niet voor elk volkspetitionnement gelden? Een dergelijk verzoekschrift SUSKE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM" moet uit de aard der zaak kort zijn en kan derhalve onmoge lijk alle nuances van een in het geding zijnde kwestie aan de orde stellen. Evenmin is er een waterdicht systeem te be denken om te voorkomen dat iemand twee keer tekent of dat er vervalste handtekenin gen worden aangeboden. Wel is het zeer slordig dat het kaartje van het „Komitee Kruisraketten Nee" hier en daar twee keer bezorgd schijnt te zijn. „Twee keer vijf is tien", merkte Bert de Vries op, verwijzend naar de vijf hand tekeningen die per kaart gezet kunnen worden. In 1876 was dat inderdaad beter georgani seerd. Toen lagen er in alle katholieke en protestantse kerken lijsten, waarop gete kend werd onder toezicht van pastoor of dominee. De door het KKN ingeschakelde nota ris zal niet méér kunnen doen dan het nemen van steekproe ven. Maar dat verschilletje tussen de petitionnementen van 1876 en 1985 lijkt toch te mager om de suggestie te wettigen dat de vredesbeweging bezig is met een enorme frauduleuze ope ratie. Toch deed de Bert de Vries dat door op de televisie aan te kondigen dat zijn frac tie, wanneer het aantal onder tekenaars bekend wordt ge maakt, zal vragen hoeveel „dubbelen" er onder zitten. De redenering van de CDA- voorman dat het volkspetition nement van het KKN een „riskante politieke operatie" is, snijdt evenmin hout. Hijzelf haalt nu de petitie van 1876 erbij om zijn stelling te bewij zen. „Onze voorouders" zou den destijds hebben gepro beerd de koning tegen zijn mi nisters uit te spelen. „Dat hield het risico in van een constitu tionele crisis", aldus De Vries. Nu dreigt volgens hem het ge vaar „dat het volkspetitionne ment tegen de parlementaire democratie als zodanig wordt uitgespeeld". Met beide voorbeelden gaat De Vries echter voorbij aan het feit dat een volkspetitionne ment niet meer dan een VER- ZOEKschrift is. Volgens arti kel 5 van de grondwet staat het een ieder vrij „verzoeken schriftelijk bij het bevoegd ge zag in te dienen". De keerzijde daarvan is uiteraard het recht van regering en parlement om zo'n verzoek af te wijzen. Na de waarschuwingen in zo on geveer alle media, laatstelijk dus ook in CD/Actueel, mag worden aangenomen dat lang zamerhand alle Nederlanders op de hoogte zijn van het vrij blijvende karakter van een volkspetitionnement. Referendum Zou De Vries, en met hem de grote meerderheid van de CDA-fractie, dan wellicht nog een andere, niet genoemde re den hebben om zich zo af te zetten tegen da actie van het KKN? Het is niet onmogelijk, omdat dit volkspetitionnement in één opzicht uniek is. Voor het eerst zijn alle Nederlan ders benaderd, iets wat tot dusver bij dit soort acties on mogelijk was. Maar door een financiële garantie van de FNV kon het Komitee Kruis raketten Nee een lening krij gen bij de Hollandse Koop mansbank en zodoende een contract sluiten met de PTT. Het staatsbedrijf wilde voor 450.000 gulden de kaarten van het KKN bezorgen op alle 5,4 miljoen huisadressen in ons land. Daardoor heeft het volkspeti tionnement in feite het karak ter gekregen van een „consul tatief referendum", waarvoor bijvoorbeeld CDA-politicus Sytze Faber, inmiddels burge meester van Hoogeveen, altijd fepleit heeft. Als er meer dan .625.000 kaarten binnenko men, meer dus dan de helft van het aantal stemgerechtig de Nederlanders, dan zou men kunnen stellen dat de meer derheid van het volk het par lement de raad geeft de plaat sing van kruisraketten af te wijzen. Helemaal terecht zou dat overigens niet zijn, omdat ook kinderen en buitenlanders kunnen tekenen en dus het to taal handtekeningen flink kunnen opschroeven. Maar ook al blijft men steken tussen vier en vijf miljoen, zoals wordt verwacht, dan nog is er sprake van een geslaagde ac tie. Want het gaat dan toch om mensen, die zo gemotiveerd zijn dat zij de moeite hebben willen nemen een kaartje te voorzien van naam, adres èn handtekening. Dat is nog even iets anders dan anoniem en vrijblijvend antwoorden op een (telefonisch) vraagje van een enquêteur. Intens Ook Bert de Vries is zich daar zeer wel van bewust. „Meer dan andere informatiebronnen geeft de petitie inzicht in de intensiteit van de gevoelens", schrijft hij in CD/Actueel. Zou het dus niet zo kunnen zijn dat zijn kritiek vooral voortkomt uit de gedachte dat zijn fractie straks, samen met die van VVD en klein rechts, in moet gaan tegen de uitdrukkelijke wens van een notarieel vastgestelde meerderheid of in elk geval een zeer grote minderheid van het volk? Waar nog bij komt dat circa dertig procent van De Vries' eigen achterban, zo hebben opiniepeilingen uitgewezen, het petitionnement zal teke nen. Met de verkiezingen in aantocht zijn dat geen aanlok kelijke gedachten voor een fractievoorzitter van een rege ringspartij. Anderzijds had De Vries ook kunnen bedenken dat maar weinig kiezers in het stemhok je hun partijkeuze laten bepa len door één onderwerp. Mis schien was het dus helemaal niet nodig geweest zo te keer te gaan tegen het petitionne ment, zeker niet als men be denkt dat zoiets ook contra- produktief kan werken. Onre delijke beschuldigingen kun nen het KKN in de undé, positie brengen, waardooP méér mensen het petitiie ment ondertekenen. W#n was er dus sprake vaifik „riskante politieke opef van Bert de Vries zelf. lec RIK IN T (ADVERTENTIE) ikl ooi tijn Vertrek vrijdag 4,11 en 18 oktober a.s. 8-daagse VLIEGREIS Griekenland. Standplaats hotel Tolo in Tolon-Nafplion. Direct aan zee. Alle kamers met douche, toilet, teleff en balcon. Halfpension ter plaatse. Excursiemogelijkheden naar Sparta, Mycenae, Olyrr en de eilanden Hydra en Spetses. Prijs op 4 en 18 oktober slechts Prijs op 11 oktober a.s Gecombineerde reisverzekering 20.- p.p. ƒ5.- p4in kosten. er Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom ft?" poliskosten. di

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4