'wintigste eeuw weegt ooralsnog 7,2 pond nale FRAAIE ATALOGUS ZONDER DIEPGANG ZATERDAG 14 SEPTEMBER 198S uwen' edere ar het dame eilijk naakt in ind >ee te nacht? De Nederlandstalige editie van de vorig jaar in Dortmund verschenen Kroniek van de 20ste eeuw" biedt van maand tot maand een keuze uit de feiten die zich tussen 1 januari 1900 en 28 december 1984 in de wereld hebben voorge daan. Ruim duizend maanden, meer dan twintigduizend fei ten, waarvan ongeveer een kwart in meer of minder uit gebreide berichten nader is uitgewerkt. Vele honderden illustraties, deels in kleur, sie ren de tekst die de duizend pagina 's fors overschrijdt. Een geweldige onderneming dus, waaraan tientallen medewer kers hun keuze uit de gebeur tenissen in Nederland en Bel gië hebben toegevoegd. Uiteraard fascineert dit boek het meest waar het graaft in de jaren die het verst achter ons liggen. Men ziet er de wortels liggen van al wat verder volgen zou. vaak ook een weerspiegeling van de bijbelse wijs heid dat er niets nieuws is onder de zon. De gretige lezer vindt hier stof voor vele dagen vol historische ge neugten. En naarmate hij dichter nadert tot onze eigen tijd, biedt de kroniek de samenvattende bevesti ging van wat wij ons herinneren uit krant, radio en beeldscherm. Nochtans leert een kritische steek proef ook dat deze forse uitgave, die vele redenen tot waardering biedt, niet in elk opzicht tot een gave prestatie heeft geleid. Er zijn nogal wat vraagtekens te zetten bij de subjectieve keuze uit de feiten en de manier waarop zij in berichten zijn verwerkt en van koppen voorzien. Natuurlijk moest de onafzienbare hoeveelheid mate riaal sterk worden gecomprimeerd, waardoor het boek vaak aan de op pervlakte blijft steken. Maar met name de kroniek van de jaren 1940-1945 lijkt verre beneden rede lijke maat. Er zijn aanwijsbare on juistheden zoals de weergave van de evacuatie bij Duinker ken en forse leemten rond bij voorbeeld de spoorwegstaking en de hongerwinter. Er zijn ook teke nen van haastwerk, waaraan wel licht mede de onvolledigheid van het verwijsregister te wijten valt. Daar staat gelukkig heel veel aar digs tegenover. Hadjememaar Hadjememaar komt bijvoorbeeld goed uit de verf. De Vlaamse kwes tie met al haar verwikkelingen evenzeer. Tussen het overwegend politieke en militaire nieuws doen de sportbijdragen nogal eens pot sierlijk aan, al zou niemand de fraaie berichten over de eerste ja ren van de Tour de France willen missen. Kunst, wetenschap en reli gie komen er evenals bijvoorbeeld economie tamelijk bekaaid af. Op weinig uitzonderingen na staan er helaasgeen authentieke nieuwsberichten in het boek, al is bij voortduring de schijn van het tegendeel beproefd. Men heeft zich daardoor wel heel wat kansen op historische kleurenrijkdom laten ontsnappen, al wordt in dat gemis ten dele voorzien door vele foto's en reprodukties van affiches en spotprenten. Jammer is het dat daaraan niet enig kaartmateriaal is toegevoegd. En helaas is ook ten aanzien van de tekst elke vermei-, ding van de gebruikte bronnen achterwege gelaten. Stellig echter biedt dit panorama zonder diep gang als fraaie catalogus van feiten en feitjes een nuttig uitgangspunt voor ieders eigen onderzoek, zoweL naar meer details als naar groter samenhang. JAN ONSTENK- „Kroniek van de 20ste eeuw"; Eindredacteur Maarten Valken Ui tg. Elsevier, Amsterdam/Brus sel; Prijs tot 31 december 99,50 gulden, daarna 129,50 gulden. e latei i illema n met nlang «/an dwaar zal de twintigste iezenjdie onafwendbaar naar ïn «inde spoedt, uiteindelijk ireisjer Voor geschiedschrij- hakei^0 open vraag. Reagan g jaarrorbatsjov bijvoorbeeld hakem elkaar nog spreken, taakpbij Elsevier weten ze het k odI twintteste eeuw weegt tyid. Het gewicht van een kwaijk geschapen boreling, damsenk niet dat de mensen i allesuit de winkel zouden het ajuwen als hij nog zwaar- pe'°i geweest", zegt Maar- daaralken zuinig, en. Hi van fco'n beetje de maximale dik- Hij isiarbij de kanttekening dat er n eerk van de vijftien jaar die er oeten millennium resten, een half iik. ,Jtn wordt toegevoegd. De de- 'e twintigste eeuw zal dus op SNOId komen. inde lezers zullen door heb- §■■1 het hier om een boek gaat. ek van de 20ste eeuw" luidt en de historicus drs. Maar- lken is er de eindredacteur latste feiten die hij heeft ge- kafd, zijn de giframp die de I stad Bhopal heeft geteis- ft eindrapport van de enquê- liissie over RSV, het ak- dat bereikt is over Hong en de dood van de Ameri- filmregisseur Sam Peckin- aarmee is pagina 1043 en af- ig nummer tweeduizend be- le maximale dikte, en houdt niek op. „Maar jaarlijks ver- n er bijlagen zodat de kro- an de twintigste eeuw een (te en up-to-date informatie- jlijft", belooft Elsevier in de ier van de pil. Noch is daar- e kous af. „Het boek staat Handel Maar eerst de kroniek van de twin tigste eeuw. Want precies zoals de afgelopen lente het herdenken van veertig jaar bevrijding voor de uit gevers handel heeft betekend, zo wordt de twintigste eeuw straks handel. Valken geeft het grif toe. En die het eerst komt, die het eerst maalt. Toch blijkt dit niet de be langrijkste reden te zijn geweest voor de ietwat premature verschij ning van het boek. Elsevier is trou wens ook niet de eerste. Readers Digest bracht al in 1978 zijn „Mijl palen van de 20ste eeuw" op de markt, om maar iets te noemen. Laatste nieuwsfeit daarin: de Ame rikaanse president Carter schort de produktie van de neutronenbom op. Dat wordt straks helemaal in halen geblazen. Nee, de aanleiding voor Elsevier om nu al met zijn kroniek te ko men, is gelegen in het succes dat de Duitse uitgeverij Harenberg Kom- munikation in Dortmund met een soortgelijke uitgave heeft geoogst Het schot in de roos, denkt Valken, is te danken aan de nooit eerder vertoonde opzet van de turf. Waar in dat unieke schuilt „Als naslag werk voor de twintigste eeuw", al dus de eindredacteur, „geeft de Als kranteberichten De kroniek is chronologisch opge bouwd van jaar tot jaar en daar binnen weer van maand tot maand. Voor elke maand is een hele tot an derhalve pagina uitgetrokken, daarbij inbegrepen een kalendari- um met de belangrijkste voorvallen in de betrokken maand plus de ge boorte- en sterfdata van vooraan staande persoonlijkheden. Per maand worden twee tot zes onder werpen bij de horens genomen in artikeltjes met een gemiddelde lengte van vijfendertig regels. Ze zijn gekopt en opgemaakt als kran teberichten en er wordt gebruik gemaakt van een kranteletter: de Times. Allemaal zeer bewuste keu zes. „Niet voor niets luidt ons mot to: de krant van de eeuw op schoot", zegt Valken, voorbijgaand aan het feit dat dit een lezer met een wel zeer stevige kniepartij ver eist. „Het zaait verwarring", geeft hij toe. „Op het eerste gezicht zou den de mensen kunnen denken: het boek is met de schaar en lijm pot uit oude kranten samengesteld. Maar ze zullen snel merken dat de artikelen in een moderne stijl ge schreven zijn, vanuit een heden daagse visie bovendien". Belangrijk, dit laatste. Valken: Op schoot De krant van de eeuw op schoot. Nu wil het geval dat journalisten van normale kranten werken van uit het deprimerende besef dat hun produkt voornamelijk gebruiks waarde heeft als verpakking voor een krop sla. Desondanks doen ze hun best de pagina's, behalve met nieuws, ook te vullen met com mentaren, achtergrondinformatie, diepte-reportages en kritieken. Al draagt een Elfstedentochtrijder de krant slechts als extra verwarming onder de borstrok, dan nog zal deze niet slechts de blote feiten, maar ook hun verbanden, hun plaats in het grotere geheel op zijn huid meedragen. De krant van de eeuw echter is andere koek. Die past on der geen enkele borstrok, laat staan dat er sla in te verpakken zou zijn. De krant van de eeuw hoort thuis op de boekenplank. En liefst niet eentje van spaanplaat, want dat wil nog wel eens doorbuigen. De krant van de eeuw is er, mits met enige zorg omringd, voor de eeuwigheid. Des te opvallender mag het heten dat in dit papieren monument elke vorm van commentaar, van grotere verbanden, van historische per spectiefwerking, van kritische kanttekeningen ontbreekt. Het „wat" staat er allemaal voorbeeldig in; het „waarom" en „waartoe" echter zal de lezer in andere boe ken dienen na te pluizen. Waarom 1900 Het begint al op de allereerste blad zijde met de allereerste zin van de kroniek. „Het was de paus die het precieze begin van de twintigste eeuw moest vaststellen", staat daar. „Leo XIII koos voor 1 januari 1900 in plaats van 1 januari 1901 en hoe wel protestanten het er niet mee eens waren, bleef zijn keuze van kracht". Maar waarom de paus Waarom de aarzeling tussen 1900 en 1901 Waarom het dwarsliggen van protestanten Dat wil de lezer dan en passant ook wel even we ten. Geen woord van nadere ver klaring echter. Het blijft bij die ene kriptische zin. Valken, geconfron teerd met de kritiek: „Het pro bleem is dat je in zo'n kroniek niet alles kunt uitdiepen. We hebben gewerkt vanuit de begrenzing die een strikt chronologische opzet nu eenmaal met zich meebrengt. Je hebt gemiddeld vijfendertig regels per onderwerp. Daarin moet je ver melden wat er gebeurd is, tegen welke achtergrond de gebeurtenis zich afspeelt en welke reacties er in die tijd op gekomen zijn. Dan ben je uitgepraat. Je komt niet toe aan een analyse, aan uitdiepen, aan het leggen van verbanden. Ik denk dat het een boek is om iets in na te slaan. Wie was die McCarthy ook weer Wat deed hij Veel verder dan het voorpagina-beeld kun je niet gaan. Wanneer werd Kennedy vermoord En wat gebeurde er nog meer rond die dag Meer vind je inderdaad nauwelijks, daar ben ik het mee eens". Echter: „Die verbrokkeldheid, dat wegvagen van de grote lijnen, daar ontleent het boek juist zijn charme aan", gaat Valken met verve in de verdediging. „Noem het voor mijn part een leuk bladerboek. We heb ben de tijd willen laten zien in een dwarsdoorsnede. Wat gebeurde er zo'n beetje per tijdvak Het grote en het kleine nieuws naast elkaar. Ik vind het eigenlijk helemaal niet zo gek dat een boek met een derge lijke opzet er juist nu gekomen is. We leven in een periode waarin de informatieoverdracht steeds be langrijker wordt. De geschied schrijving van de voorafgaande tijd is vooral een zoeken naar golven en dalen geweest, naar een groter plan, naar lessen die getrokken kunnen worden. Maar op het ogen blik zie je een neiging terug te gaan naar de feiten. En de manier waar op in onze kroniek de feiten naast elkaar worden gezet, kan wel dege lijk tot andere inzichten leiden, denk ik. We spelen niet alleen in op de groeiende waardering voor feiten die het informatietijdperk met zich meebrengt, maar we be reiken ook een verrassingseffect. Door de feiten zo naast elkaar te Koude oorloj Wie in het boek de ontwikkeling- van de Koude Oorlog wil nazoeken waarachtig toch niet de minst gezichtsbepalende factor van de tweede eeuwhelft komt van een koude kermis thuis. Het begrip staat niet in het register vermeld Evenzo zal de leergierige lezer ver- - geefs speuren naar begrippen als apartheid, antisemitisme, de crisis van de jaren dertig, de derde we reld, de emancipatie, de technologi sche revolutie, om maar enkele." dwarsstraten te noemen die de mensheid gedurende de twintigste eeuw is ingeslagen. „Daar heb je andere boeken voor", wuift Valken weg. „Het aardige van ons boek is juist dat mensen kunnen grasdui nen zonder dat daarbij ingegrepen wordt. We leiden de mensen niet bij de hand. We drukken geen stempels. Hadden we dat wel ge daan, dan zou je bijvoorbeeld een artikel over de dolle jaren twintig gekregen hebben. Door zulke stem pels te vermijden en de feiten naast elkaar te zetten, ontdekken de mensen juist dat het echt niet alle maal lollig was in de jaren twintig". Een relativerende werking. „Ik ben vijfendertig en heb dus de oor log niet meegemaakt", zegt Valken. „Dan denk je: april 1940, alleen maar donkere wolken pakken zich samen boven de wereld. In het boek zie je dat er ook gewoon ge-' voetbald werd. Hier: 21 april 1940/; het Nederlandse elftal wint met 4— 2 van België. De oorlog Bij dat woord dacht ik vroeger aan veld slagen. In het boek zie dat er in de oorlog ook Elfstedentochten ge-„ reden werden: 22 januari 1942. Irf weerwil van Duitse bezetting wa ren er 970 .wedstrijdrijders en 3862 doorbijters voor de toertocht. Op dezelfde pagina lees je dan hoe vijf dagen tevoren de eerste Nederland-^ se joden naar Westerbork zijn gede porteerd. Dat effect bedoel ik. Of op dezelfde pagina de crisis rond het Suezkanaal en de Russische iiv--. val in Hongarije. Pang opeens staat de wereld in brand. Die ge lijktijdigheid. De verbanden moet de lezer er dan zelf maar bij ver zinnen. Toegegeven, het vereist; enige zelfwerkzaamheid. Maar,, hoort ook dat niet bij de geest van deze tijd PIET SNOEREN., niet op zichzelf", zegt Valken, „maar maakt deel uit van een reeks die de hele geschiedenis van de mensheid in een chronologische volgorde zal presenteren. Volgend jaar rond deze tijd komen we met de kroniek van de mensheid waar in de wereldgeschiedenis is vastge legd tot 1900 waarna we het drie luik completeren met een kroniek van de Nederlanden, weer een jaar later". kroniek antwoord op vragen als: wanneer werd Kennedy vermoord of wanneer is prinses Juliana gebo ren Maar vooral ook wordt ant woord gegeven op de vraag: wat gebeurde er nog meer in november 1963 Juist het naast elkaar plaat sen van de grote politieke ontwik kelingen en van gebeurtenissen die niet direct in het brandpunt van de nationale aandacht stonden, maakt het boek tot iets unieks". „Geheime verdragen of onderhan delingen waren op het moment zelf uiteraard niet bekend. Van bepaal de zaken is de werkelijke betekenis pas later duidelijk geworden. Denk aan het niet-aanvalsverdrag dat Hitler met Stalin sloot. Het boek is daarom geen spiegel van de tijd en ook geen weergave van krantebe richten van vroeger, maar een pa norama van de gebeurtenissen en persoonlijkheden van deze eeuw, gezien vanuit de dag van vandaag. Daarbij hebben we ons laten leiden door het criterium: wat zou van daag de voorpagina van de krant halen Van een Nederlandse of een Vlaamse krant wel te verstaan. Je kiest dus voor de grote wereld gebeurtenissen en voor het nieuws uit Nederland en Vlaanderen dat uitkomt boven een bepaald niveau. En voor sport hebben we gekozen. Dat moest erin, vonden we. Ook dat is nieuw aan de opzet. In geen enkel geschiedenisboek zul je iets over sport vinden, terwijl het toch een heel belangrijke maatschappe lijke uiting is, een onderdeel van de cultuur". zetten, krijg je een zekere relative- rende werking". Eindredacteur Maarten Valken: „Het plaatsen van de grote politieke ontwikkelingen naast gebeurtenissen die niet direct in het brandpunt van de belangstelling stonden, maakt het boek tot iets unieks".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21