Stemgeluid in de aanbieding finale Bejaarden stellen vaardigheden gratis ter beschikking m ZATERDAG 14 SEPTEMB E" Bef] Een wrange grap: Nadat een tech nische storing is opgetreden kun nen twee van de drie mannen in eèn ruimteschip worden gered. De derde moet eeuwig in de ruimte blijven. Ground Control besluit dat niet het lot, maar een eenvoudige qüiz moet aanwijzen wie de ge doemde is. De eerste, een blanke astronaut, krijgt de vraag: wanneer verging de Titanic Met het ant woord „in 1912" redt hij zijn leven. Aan de tweede, ook een blanke, wordt gevraagd: hoeveel slachtof fers vielen er toen Zijn antwoord „1513" is juist en ook hij hoeft niet in de ruimte te blijven. Aan de der de, een neger, wordt tenslotte ge vraagd: „Geef alle namen van de slachtoffers". Zo ongeveer moet ook de positie van de vrouw worden gezien als het erom gaat dienst te kunnen ne men in het Belgische leger. Want het wordt de vrouw in België wel uitermate moeilijk gemaakt de wa penrok te dragen. Al in 1951 dien de de regering een wetsontwerp in waarbij het vrouwen werd toege staan dienst te nemen, maar dat werd onder druk van de oppositie schielijk ingetrokken. In 1957 werd een dergelijke wet wèl goedgekeurd, maar zij kreeg geen rechtskracht omdat de uitvoe ringsbesluiten achterwege bleven. De wettelijke doorbraak kwam pas in 1982, toen de Belgische overheid besloot de anti-discriminatiewet van 1978 ook toe te passen op de Nochtans gebeurt het zelden dat men in België een vrouwelijke mi litair aantreft Het aantal dames dat toegelaten wordt tot de officiers-, onderofficiers- of soldatenopleiding is uitzonderlijk laag en dat heeft niets te maken met de geringe be langstelling. Want die is er, mede dank zij de werkloosheid, zeker. Het komt doordat men de fysieke eisen voor vrouwen en mannen even hoog stelt. Vandaar dat vij fentachtig procent van de manne lijke gegadigden slaagt voor de li chamelijke toelatingsproeven en slechts tien procent van de vrou wen. Volgens een onderzoeker naar dit fenomeen, prof. dr. Knops van de universiteit van Leuven, is dit het rechtstreekse gevolg van de femi nistische eis tot volstrekt gelijke behandeling in het leger. Tot 1982 hanteerde het leger aan gepaste testen voor vrouwelijke kandidaten, hoewel ze toen nog al leen in aanmerking kwamen voor administratieve en medische func ties. Maar toen het leger voor man nen en vrouwen even toegankelijk werd, althans leek te worden, gin gen feministen die meestal niets van het leger moeten hebben op de barricaden en eisten dus ook gelij ke rechten en plichten. De legerlei ding ging daar, wellicht gretig, op in en besliste dat het dan ook afge lopen moest zijn met de aangepaste tests. Sindsdien moeten de dames bewijzen „kerels" te zijn. Wat vol gens de onderzoeker niet kan. Want, zegt hij, de vrouwelijke con stitutie is anders. Vrouwen zijn kleiner dan mannen, hun ledema ten zijn korter, hun spiervolume is geringer, hun hart en hun bloedvo- lume zijn kleiner en dus ook hun zuurstofopname. Dat is dan ook de reden waarom vrouwelijke topatle ten mindere prestaties leveren dan hun mannelijke collega's: hun we reldrecords liggen zeven tot vijfen twintig procent lager. De Belgische man of vrouw die be roepsmilitair wil worden, moet bij voorbeeld een hockeybal dertig meter ver kunnen gooien. Alleen al op dat onderdeel vallen vrouwen massaal af. De hockeybal is voor de Belgische dames te vergelijken met de quiz in de ruimte. Bordjes in het Mozeshuis aan het Amsterdamse Waterlooplein wijzen de weg. „Gilde", daar is het „Gilde betekent twee dingen", zegt Wou ter van Doornik, de grondvester van het project „Ten eerste geeft het aan dat er overdracht plaats vindt in de oude. beproefde trant van meester op gezel. Maar bo vendien ligt erin besloten dat hier allemaal mensen bezig zijn met hetzelfde doel. Wanneer de nieuwe Gildegids uit is, geven we altijd een feest. Dan denk ik: daar zit dus dat Gilde En zo voelen ze zich ook. Een broeder- en zusterschap. Heel saamhorig". Wouter van Doornik is vormings werker van professie. Dat wil zeg gen: hij zet zich beroepsmatig in voor de ontplooiing van het indivi du, geplaatst tegen de achtergrond van maatschappelijke verande ringsprocessen. Als zodanig is hij betrokken bij de cursussen van Pensioen in Zicht, zijnde een breed project dat afzwaaiende werkne mers klaar moet stomen voor een arbeidsloze levensavond. „Ik doe dat nu zes jaar. Toen ik begon, kreeg ik te maken met mensen van vijfenzestig. Inmiddels is die leef tijd gezakt tot zestig jaar of lager. Zulke mensen pikken de verhaal tjes over hobby's en vakantiereisjes niet meer. Ze willen in de maat schappij staan. Erbij horen". Ontdekking Vormingswerker Van Doornik proefde de noodzaak bij die behoef te, aan te haken. „Ik ben me gaan oriënteren bij de vrijwilligerscen- trales waarvan er verspreid over hét hele land zo'n vijftig draaien. En toen ontdekte ik iets geks. Als we eerlijk zijn en de kaartenbak doorkijken, kreeg ik te horen, zit er eigenlijk niets voor ouderen bij. Heel de sector van het vrijwilli gerswerk, ontdekte ik, is doortrok ken van de heersende jongerencul tuur. In dat sfeertje van kratten bier en popmuziek past een werk loze academicus van dertig natuur lijk beter dan een vut'er of een ao- w.'er. Wat voor de ouderen over bleef. dat was het verzorgen van gehandicapten of het bezoeken van zieken, want daar hebben de jonge ren geen zin in. Nou vind ik dat verre van minderwaardig werk, hoor, en het moet ook gebeuren, maar ik dacht: zou er misschien iets te_verzinnen zijn dat meer op het lijf van ouderen geschreven is AMSTERDAM Eigenlijk is de tijd van het spreekuur om, maar de jongeman met de baard mag nog binnenkomen. Hij drukt zich uit in stenografisch Nederlands en dat nog met een zwaar Amerikaans accent. Of hij hier terecht kan voor iemand die hem helpt bij het schrijven van sollicitatiebrieven „Zeker", zegt Wouter van Doornik, terwijl hij een geel formulier trekt. „Ik hoop alleen dat u niet te veel haast hebt. Veel ouderen gaan in septem ber met vakantie. Gelijk hebben ze". Of het iets kost „Nee, het kost niets. U hoeft hoog stens eventuele reiskosten te vergoeden". Oh. Of er dus niet per woord betaald dient te worden „Nee. De ouderen doen het omdat ze het leuk vinden. En omdat ze iets van hun kennis of ervaring door willen geven. Ze doen het uit een soort van hobby. Soms ko men mensen uit dankbaarheid'aanzetten met een taart. Dat mag. Mensen zijn nu eenmaal niet meer gewend dat er gratis iets voor ze ge daan wordt. Daar weten ze geen raad mee". De jongeman vertrekt met een naam en een telefoonnummer. „U moet zelf maar zien of het klikt". Vormm. Wouter vaj Doornik: plan is zo eenvoudig! kan op de achterkanf een luciferdooi hun diensten niet betaald luidt een steeds terugkJ vraag. Maar ook: zijn hun 1 loze diensten niet een oneerlijke concurrentie het eerste te beginnen", zed Doornik, .juist doordat alles j geloos gaat, is de sfeer zo rend. Geld schept verplicht* en het is nu eenmaal de gij verworvenheid van gepensié den dat ze helemaal niets! hoeven. Doen ze toch iets, het met hart en ziel. En w< concurrentie betreft, tja. mogf» deren alsjeblieft misschien oo| beetje Waarom moetf muis- en muisstil zitten eii mand voor de voeten lopenj,^ vendien gaat het allemaal h< formeel. Het schitterendste d-- vind ik dat van een man d- meubelfabriek heeft gehad1^ schaapjes zijn al lang op het f maar hij is zo verslaafd aai vak dat hij in die oude f? mensen wil gaan opleiden totu| belmaker. Hij start met een rrj zes. Concurrentie De meubef school neemt niemand aan dl der is dan twintig en ze hebb^ wachtlijst van hier tot ginder Volgeboekt Een bloemlezing uit de Gilt tenslotte om de critici te late*— hoe onschuldij het allema Verre landen. De heer en me' De Lange maken al jarenlang reizen naar alle delen van dwa. reld. Ze zijn bereid adviezen die ven aan oudere mensen diu^ hun vakantie wat meer wilier7 ken dan de bekende busreisje! de bekende plaatsen Schake^0 schaker met ruim vijftig jaarrorl ring wil wel eens schakeifi mensen die geen schaakpjjjj hebben; hij denkt hierbij aan mensen die moeilijk op_ komen. Jordaan. De heer veld heeft het eerste kwank deze eeuw in de Amsterdamink daan gewoond en er van allesuit gemaakt, bij voorbeeld het a*uvv peloproer van 1917 en het opt van legendarische figuren alqï de Waterduiker. Hij wil daar"k( op scholen over vertellen. H) radepaard uit de stal van Zo'n deze heer Westerveld „Hij isiarb tachtig, maar we hebben eeik vi sticker op zijn kaart moeten mil ken", zegt Van Doornik. ,>n v voorlopig volgeboekt". 'e tv PIET SNOld k inde Het Belg- TH leger hec*-^ vrouwen' geledere maar het de dame moeilijk gemaakti baan in armee t« bemacht» Dat werd dus Gilde. En nu het eer ste proefjaar zijn laatste kwartaal nadert, begint bij Van Doornik het blije vermoeden post te vatten dat hij raak in de roos geschoten heeft. De twee studiedagen die hij over het Amsterdamse project heeft ge organiseerd, mochten zich verheu gen in een landelijke belangstelling van vormingsdeskundigen. Op veel plaatsen broeit sindsdien het plan naar hoofdstedelijk model een ei gen Gilde te stichten. De VARA en de KRO willen ermee op de televi sie komen, het tweede Duitse net heeft interesse en er is zelfs een groep Italianen in het Mozeshuis wezen kijken. „Terwijl het toch al lemaal zo eenvoudig is", grinnikt Van Doornik. „Het kan op de ach terkant van een luciferdoosje. Wanneer je vroeger iets over je fiets wilde weten, stapte je naar de gepensioneerde rijwielhersteller aan de overkant. Het verschil is dat er momenteel op veel plaatsen geen overkant meer bestaat. Door de in gewikkeldheid van de moderne maatschappij verliezen de mensen elkaar uit het oog". Overkant Gilde wil de overkant weer in ere herstellen, daar komt het op neer. En zo staat het ook met grote, rode letters bovenaan in de Gildegids waarvan binnenkort het derde exemplaar verschijnt. „Voor ieder een die iets wil weten of kunnen en die daarbij de ervaring en ken nis van een ander goed gebruiken kan". Van Doornik achteraf: „Het spannendste is eigenlijk dat het werkt Je verzint zoiets achter de vergadertafel, maar dan kom je thuis en denk je: hoe kom ik aan vijftig ouderen die zich aanbieden Want met vijf kun je geen gids ma ken. En verdraaid, net voor het sluiten van de eerste gids meldt zich de vijftigste aan. Vervolgens de angst: zullen de mensen wel ge bruik van het aanbod maken Nou, de eerste gids was uit en het leek wel of de telefoon onder stroom stond. Dan krijg je de derde fase. Beleven beide kanten plezier aan elkaar Tot onze grote vreugde we doen dit met zes bejaarde vrijwilligers; ik ben de enige snot neus bleek er op de dag die we hadden uitgetrokken om het pro ject te evalueren, alle reden te zijn een paar flessen wijn uit de kast te halen. We hopen nog dit jaar de honderdste bejaarde in de aanbie ding te hebben. Aan de vraagkant komen we boven de duizend uit. En beide partijen zijn blij met el- kaar". Concreet Waar komt de jongeman met de baard en het Amerikaanse accent terecht Van Doornik blijkt legio mogelijkheden uit de mouw te kunnen schudden. „Een dame met grote administratieve ervaring wil mensen behulpzaam zijn, die moei te hebben met het schrijven van brieven. Hier, de heer Cornelissen heeft ruime ervaring met het schrijven van sollicitatiebrieven, verzoekschriften en dergelijke. Hij wil graag behulpzaam zijn. In okto ber wordt het helemaal mooi. Dan krijgen we een gepensioneerde dame die haar hele leven op een personeelsafdeling heeft gewerkt. Duizenden sollicitatiegesprekken heeft ze gevoerd. Die biedt zich aan om gegadigden letterlijk alle fijne Het geheim van de vormingswer ker „Op die studiedagen waren er ook vertegenwoordigers van be jaardenbonden. Je'gaat zeker weer iets opzetten voor ouderen, zeiden ze met vies gezicht. Ik zei: krijg het zuur, ik ga helemaal niks voor jul lie opzetten. Jullie zijn met je ken nis en ervaring onmisbaar voor de maatschappij. Schitterende verha len kan ik erover vertellen. Oude ren die hier wat stilletjes binnenko men timide, lijkt het wel en die je als het ware helemaal op ziet bloeien. Uiterst bezige bijtjes wor den ze soms. Dan is het opeens van: als je me wilt bereiken, moet je 's avonds bellen, want overdag ben ik op pad. Ze hebben een eigen plek gevonden voor hun laatste levens fase. Steeds belangrijker zie ik dat worden. Je ziet toch geen bouw vakker van boven de vijftig meer Nou, stel dat zo'n uitgerangeerde bouwvakker vijfentachtig wordt. Dan heeft hij nog meer dan een derde van zijn leven voor de boeg". De filosofie achter Gilde is dus: waarin zijn ouderen even goed als jongeren of misschien wel beter Niet zoeken naar „wat kunnen ze nog", maar naar „wat kunnen ze juist". De kennis en ervaring die bij ouderen ligt opgeslagen, mag niet als een stuk kaalslag in een sane- ringswijk braak blijven; er moet Een bejaarde dame biedt zich aan om te vertellen over haar ervarin gen met yoga. Meer dan honderd gegadigden vragen bij Gilde naar haar adres. „Dan denk ik: wat raar. In de Gouden Gids barst het van de instituten die yoga geven. Het Het gaat niet om de vraag „wat kunnen, bejaarden nog", maar om „wat kunnen ze juist". En die kennis en vaardigheden willen ze gratis ter beschikking stellen van een ieder die daarin is geïnteresseerd. komt, denk ik, doordat ouderen vertrouwen inboezemen. Het een trekt het ander ook aan. Je krijgt samenwerkingsverbanden. We hebben een heer Tettero die ama teur-boekbinder is. Hij heeft een meisje boekbinden geleerd en nu wil ze daar een bedrijfje mee begin nen. Nou, dan kan de heer Tettero haar doorsturen, want we hebben ook een gepensioneerde registerac countant die bereid is weinig draagkrachtige mensen financiële en zakelijke adviezen te geven. Zo werkt dat dus bij Gilde. Het kan al lemaal erg goedkoop, want je draait met vrijwilligers. Wat je nodig hebt, is een kamertje, een kaarten- bakje en een telefoon. Met tiendui zend gulden per jaar kom je een heel eind. Bovendien wil ik er be langstellenden op wijzen dat het ministerie van WVC een speciaal potie voor flankerend ouderenbe leid heeft waarin de nodige miljoe nen zitten. De ambtenaren geven dat geld liever uit aan een Gilde- project dan aan een bustochtje voor bejaarden naar de Flevohof". Van Doornik verheelt nie't dat Gil de bloot staat aan twee soorten kri tiek die merkwaardig genoeg nog eikaars tegengestelde zijn ook. Waarom mogen die ouderen voor kneepjes v brengen". het solliciteren bij te Onmisbaar mee gewoekerd worden. Onver wachte vormen kan dat aannemen. Zo biedt de Gildegids stemgeluid aan. Van Doornik: „Dat is een me vrouw van in de zeventig die een conservatoriumopleiding heeft ge had en lang zangeres is geweest. Als zodanig weet ze alles over het gebruik van het strottehoofd of de borstkas, alles over ademhalings technieken. Ze zit nu eenzaam in een klein woninkje en wil adviezen geven aan mensen die hun stem willen bijschaven of een spraakge brek hebben. Het wonderlijke is dat ze zelf een beroerte heeft gehad waaraan ze een spraakstoornis heeft overgehouden. Maar dank zij haar techniek is ze relatief heel goed verstaanbaar. Ze kwam in de gids en na vijf dagen had ze al elf klanten".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 20