Plan Holtlant, Leiderdorp GRETA GARBO WIL ALLEEN GELATEN WORDEN die oom fiets van a IN EN OM DE KAS MEER HERFSTKOMKOMMERS >c in Prinses Margriet opent AGF-Totaal binnen de perken De bollen zijn er wei S De mol dieü Gerieflijk wonen in een fraai appartement O 02521-19135 boekhoudkundig medewerker (m/v) Ernst Whinney Nederland LAND EN TUINBOUW fieidócSoiuant VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 PAGE Prinses Margriet opent op maandag 23 september om 's mid dags vijf uur in de Expohal in Hilversum de derde nationale Vakbeurs voor de Handel in Aardappelen Groenten en Fruit, de AGF-Totaal '85. De vakbeurs, die onder auspiciën van het Bedrijfsschap voor de Groothandel in Groenten en Fruit wordt gehouden, is de enige gespecialiseerde beurs op dit ge bied in Europa. Op de beurs zijn de jongste teeltresultaten van de Nederlandse land- en tuinbouw te zien. Daarnaast expose ren toeleveranciers de in de detailhandel gebruikte verwer kingsmachines, winkelinrichting, verpakkingsmaterialen en apparatuur. AGF Totaal is uitsluitend toegankelijk voor de vakhandel en horeca/grootverbruik en is geopend op 23 sep tember van 18.00-22.00 uur, op dinsdag 24 en woensdag 25 sep tember van 10.30-22.00 uur. Op donderdag 26 september van 10.30 uur-18.00 uur. Appelsap de grootste Appelsap is de meest gedronken sap in Nederland. Deze sap- soort heeft dit jaar de sinaasappelsap van de eerste plaats op de ranglijst verdrongen. Dit is het gevolg van een scherpe da ling van de consumptie van sinaasappelsap. Werd vorig jaar al een daling van vijftien procent geconstateerd, dit jaar is er tot en met juni maar liefst een derde deel minder sinaasappelsap op de binnenlandse markt afgezet. Appelsap werd daarente gen wat meer gedronken. De verschuiving van de ene sap naar de andere wordt door het produktschap voor groenten en fruit toegeschreven aan de snelle prijsstijging van sinaasappel sap. Bij de kleinere sapsoorten hebben drivesap en tomatesap ook stuivertje gewisseld. De consumptie van tomatesap was vrijwel constant, terwijl die van druivesap verder afnam. Ook van grapefruitsap wordt er steeds minder gedronken. Over het eerste half jaar gezien nam het verbruik van vruchten- dranken niet te verwarren met vruchtesappen weer fors (ruim met een derde) toe. Van het totaal aan sappen en dran ken vertegenwoordigede de laatste al ruim een vijfde; in 1983 was dat nog geen tiende. Toch groeit de afzet van vruchten- dranken op korte termijn gezien niet meer. Uit cijfers blijkt, dat vorig jaar een voorlopig hoogtepunt is bereikt. De aanvoer van paddestoelen aan de veiling Westland Noord in Poeldijk is praktisch nihil. Toch heeft een groepje padde stoelen gepresteerd wat geen van de grote aanvoerprodukten, zoals tomaten, komkomers en paprika, ooit is gelukt. Het be gon met een kleine, onverklaarbare verhoging van de ongeveer 8 centimeter dikke bitumenlaag die in een van de veilinghallen de vloer vormt. De bobbel groeide en op een ochtend, vorige week. zag men weggedrukte brokken asfalt naast een zegevie rende groep zwammen van een nog niet gefinieerde soort. Op deze wijze blijft „Westland Noord" met primeurs komen. De aanplant van herfst- komkommers is groter dan vorig seizoen. Dit wordt onder meer ver oorzaakt door het steeds meer omschakelen naar steenwol. De tomatente- lers die niet lang door willen telen of tussen willen poten, hebben weinig keus om nog een andere teelt dan kom kommers te kiezen. Daarbij komt ook nog, dat de produktie van de op steenwol geteelde gewassen hoger uitvalt. Er wordt daarom in de komende pe riode op een aanmerkelijk groter aanbod gerekend. De aanvoer zal groter uitvallen dan vorig jaar. In de eerste week van september waren de eerste voortekenen al waar te nemen, de aanvoer groeide in een week tijd met 3,5 miljoen stuks. In de afgelopen week was er ook sprake van een ruim aan bod. De prijsdruk nam toe en alle sorteringen moesten inleveren, soms tot twee dubbeltjes per stuk. Voor de sortering van 31 tot en met 61 lag de prijs in de afgelo pen week tussen 25 en 31 cent per stuk. Deze prijzen steken sterk af bij die van vorig jaar. Toen werd er in dezelfde verslagweek van 39 tot 72 cent per stuk be taald. De aanvoer was toen wel een stuk kleiner. Er wordt voor de komende week op een gelijk of groter aanbod gerekend, de prij zen blijven onder druk en zullen ongunstig bij die van vorig jaar blijven afsteken. Tomaten Op de tomatenmarkt zette het prijsherstel, zij het op bescheiden wijze, door. Bij de vleestomaten was het prijsherstel het grootst. De totale aanvoer van tomaten nam licht af. Bij de ronde tomaten liep de prijs voor de A-export op naar 93 cent per kilo. Bij de vleestoma ten kwam de gemiddelde prijs op 1 gulden en 11 cent per kilo uit. De concurren tie op de West-Duitse markt nam wel af, maar daar stond tegenover dat de natuur-tomaten uit eigen land erg gewild zijn. De ex port naar Engeland gaf een sStiSs. Het inpakken van vleestomaten. groei te zien. Zo werd er in de laatste week van augus tus 2952 ton naar Engeland geexporteerd, tegen 1335 ton in 1984. Voor de ko mende week wordt er een verder afnemend aanbod van tomaten verwacht. De prijzen trekken verder aan. Paprika's De aanvoer van groene pa prika's vertoont weer een stijgende lijn, dit ging dui delijk ten koste van de prijsvorming. In de afgelo pen week zakte de prijs weg naar 2 gulden en 10 cent per kilo. Ten opzichte van vorig jaar steekt de prijs nog steeds gunstig af, toen werd er 1 gulden en 73 cent per kilo betaald. Naar alle waarschijnlijkheid neemt het aanbod niet ver der toe. De prijs zal dan in de komende week niet veel veranderen. Bij de rode pa prika's neemt de aanvoer nu wekelijks verder af, het prijsherstel zette dan ook door. Gemiddeld bracht een kilo rond 3 gulden en 35 cent op. Voor roodgele pa prika's was het herstel, door een snel kleiner ge worden aanvoer, nog gro ter. Voor geel liep de ge middelde prijs op van 3 gul den en 76 cent naar 5 gul den en 95 cent per kilo. De witte puntpaprika's moch ten ook in het prijsherstel meedelen. Voor deze sorte ring trok de prijs aan naar 2 gulden en 60 cent per kilo. Overige kasgroenten De glassla is duidelijk min der in trek dan de natuurs- la. De gemiddelde prijs daalde in de afgelopen week naar 23 cent per krop. Voor de natuursla daaren tegen liep de prijs op naar 40 cent per krop. Het totaal aanbod van sla wordt klei ner, waarschijnlijk trekt de prijs van de glassla aan en zal die van natuursla wei nig verandering ondergaan. Een zwakke vraag en een vrij ruim aanbod van radijs voor de tijd van het jaar, zette de prijs weer onder druk. Er moest weer een paar centen per bos ingele verd worden. Gemiddeld werd er 28 cent per bos be taald (vorig jaar 60 cent). Er wordt een kleiner aanbod verwacht, hogere prijzen liggen daarom voor de hand. De druk op de ketel bij de aubergine-prijzen werd in de afgelopen week weer minder. De gemiddel de prijs liep met bijna zes dubbeltjes per kilo op, naar 2 gulden en 15 cent. De aanvoer neemt weer verder af, hij blijft nog wel groter dan vorig jaar, de prijs trekt verder aan. Het prijspeil van vorig jaar, 3 gulden en 60 cent per kilo, zit er nog niet in. Voor postelein liep de gemiddelde prijs op naar 92 cent per kilo. Voor ge wassen als koolrabi en courgettes veranderde de prijs nauwelijks. Voor kool rabi werd er 49 cent per stuk betaald en voor de courgettes kwam de gemid delde prijs op 42 cent per stuk uit. Vollegrondsgroenten Voor ijsbergsla werd er 58 cent per stuk betaald. Deze prijs lijkt in de komende week in gevaar te komen, omdat de belangrijkste af nemer, West-Duitsland, in de eerste helf van septem ber een oogst verwacht die twee maal zo groot is dan vorig jaar. De belanstelling voor bleekselderij nam ver der af, de prijs zakte weg naar 45 cent per stuk. Aan voer en prijs zullen niet veel veranderen. Chinese kool deed het in de afgelo pen week beter. Het ruime aanbod trof een goede vraag, de prijs liep op naar 95 cent per kilo. Hogere prijzen zitten er niet in. De aanvoer van spitskool is aanmerklijk kleiner dan vorig jaar. Het scheelt bijna 220 ton per week. De prij zen liggen drie maal zo hoog, per kilcr werd er 92 cent betaald. ii tim riiiifflirriiiitkrfÉÉMdelmÉdAttdÉil ee Op vrijdag 20 september wordt weer Wereldbloembolle oei gehouden. Op die dag wordt wijd en zijd bekend gemaal ia de bloembollen er weer zijn en dat het tijd wordt dat U<JC aan het planten gaat denken. Dat wil zeggen; als men 001 minste verzekerd wil zijn van veel bloemenpracht in her® mende voorjaar, want genieten van bloembollen gaaf fiaard met een stukje vooruit denken. Nu dus planten ater groot plezier aan te beleven. Zo'n Bloembollendag wordt overigens niet alleen in N{ land gehouden. In diverse andere landen zal zo'n dag ar.3' heugensteuntje voor handel en konsument dienen en ir kader is vanuit het Internationaal Bloembollencentru Hillegom een macht een promotiemateriaal over de gr« gegaan. Folders en posters voornamelijk, naar onder af West Duitsland, Amerika, Engeland, Italië, Zweden, 1HP marken, België. Overigens kan men alle mogelijke info tie over het hoe en wat van het planten verkrijgen alsk,r daartoe een briefkaart stuurt naar Postbus 172, 2180 >W Hillegom, onder vermelding van „Bloembollen, de Bloi springen eruit". En denkt u maar niet dat u alleen stabel het aanvragen van dergelijke informatie, want in Hillegr het hooibroei om alle mogelijke aanvrage bij te kunnei nen. Die van de lesbrieven die voor de scholen zijn on^\ pen bijvoorbeeld. De eerste oplage van de zeer aantrek) uitziende brochure was 70.000 exemplaren groot en it^ time is men daar totaal doorheen geraakt. Inmiddels is»C dus al een tweede druk aan het voorbereiden en de aas gen doen vermoeden dat men ook van die oplage eeqjN deel zal slijten. [wa De belangstelling voor de bloembol (en uiteraard de da>iei komende bolbloem is wereldwijd. De bloembollen-e^ n stuurt de produkten naar ongeveer 140 landen en dan |ar ken we over om en nabii de zeven miljard bloembollejani een exportbedrag dat dicht in de buurt van de één mjee komt. Maar dichtbij huis weet men ook van wanten enN' licht dat u zich eveneens onder de bloembolfanaten bejm< en dan kunt u beslist ook nog uit de voeten met onze sl<M° dat op vrijdagavond 18 en op zaterdag 19 oktober aanstap 8 in de CNB hallen te Lisse de jaarlijkse Bloembollend wordt gehouden en daar zal men een rijke variatie aad'"c produkten aantreffen. j f°T Veel mensen hebben nog nooit een mol in werkelijkheid zien maar wel de resultaten, de molshopen. Geen wo^j want het dier leeft nagenoeg uitsluitend ondergronds. H^ k, chaam is helemaal afgestemd op zijn graafaktiviteiten: ^,er uitsteeksels die in de weg kunnen zitten en sterke, naaride teren gerichte graafpoten. als De mol graaft soms diep, soms vlak onder de oppervlakfceel de gangen worden regelmatig nagelopen om te kijken «dei geen dieren „ingevallen" zijn! (ze leven van allerlei boijefl dieren, insekten, wormen enzovoort). De grond wordt boP"^ gronds gedeponeerd. Aandachtige waarnemers zullen j^e' ken dat de mol op vaste tijdstippen graaft, met tussenpf1 van ongeveer 12 uur. aalTEV territorium denkt binnen te kunnen dringen. De jonge len worden dan ook, als ze op eigen poten kunnen staa wijde wereld ingestuurd. En dan maar hopen dat zeLn plekje vinden waar nog geen soortgenoot zich geveper: heeft! nktx Als mollen extra grote hopen opwerpen (hetgeen niet op^fc gesteld zal worden door de boer en tui nelaar) dan koiio; regen. po Loofbomen zijn bomen met „gewone" bladeren zoals eikj""j de, es enz. Naaldbomen, het spreekt voor zich, hebben a: den; smalle meestal dikke leerachtige bladeren. Naaldbal: 8 verliezen over het algemeen maar een deel van hun na^~ waardoor het net lijkt alsof ze altijd groen blijven. Alleej larix verliest iedere herfst al zijn naalden. 4J - £s j *0* jjëa Prijzen v.a. f1 32.00C j- lot f 198.000," v.o.n. Gunstige ligging Wilma Koopwoning te Zeist heeft het plan om op de hoek van de Persant Snoepweg en de Simon Smitweg in Leiderdorp het bouwprojekt Holtlant te realiseren. Een aantrekkelijk pro- jekt dat bestaat uit 58 fraaie drie- en vierkamer- appartementen en 16 luxe herenhuizen. De situering is uitstekend. De bereikbaarheid via de autoweg en de busverbindingen zijn goed, terwijl de voorzieningen in de buurt - winkel centrum Winkelhof. sportvoorzieningen, scholen en waterrecreatie - zich op loopaf stand bevinden. De omgeving is rustig en groen. Er ligt een mooi wandelpark vlakbij. Ruime appartementen Fraai afgewerkt en ruim van opzet zijn deze appartementen met o.a. riante woonkamer met balkon, keuken, twee of drie slaapkamers, badkamer met ligbad en een berging op de begane grond. Waarom een Wilma Koopwoning? Uitgekiende woningen; Rente 7,2% 5 jaar vast Met zorg gebouwd; Uitgebreide keuzemogelijkheden; Lage energielasten Een hypotheek op maat; Garantie volgens de regels van de Stichting Garantie Instituut Woningbouw; De Wilma nazorg; Desgewenst een vermogensverzekering bij ongewenste privé situaties. Nadere informatie Wilt u meer weten over deze fraaie apparte menten in Leiderdorp, neemt u dan kontakt op met: Mens Makelaardij b.v. Heereweg 2312161 BG Lisse Telefoon 03404-58900 Wilma kan u woningen aanbieden In: Almere-Amersfoort-Assen-Bergen op Zoom- Borne-Capelle a/d IJssel-Dordrecht-Ede- Eelde-Egmond a/d Hoef-Gorinchem- Harderwljk-Heemstede-Hoogeveen-Leiden- Son-Zeewolde-Zeist-Zuidlaren-Zwolle IS MISSCHIEN WEL 5 WAARD. ZET NS EEN TIENTJES KLEINTJE Ernst Whinney Nederland is een zelfstandig onderdeel van Ernst Whinney International, een organisatie van accountants, belasting- en bedrijfsadviseurs met 22.000 medewerkers en kantoren in meer dan 70 landen. Onze praktijk in Nederland met ongeveer 130 medewerkers richt zich voornamelijk op vennootschappen, (inter)nationaal actiefin handel, industrie en dienstverlening. Op de boekhouding van ons kantoor in 's-Gravenhage is een vakature voor een boekhoudkundig medewerker. In een klein team worden in ons kantoor te 's-Gravenhage alle boekhoudkundige werkzaamheden verricht die er voor onze organisatie in Nederland nodig zijn. Een afwisselende baan, soms erg druk, maar in een prima werksfeer. De medewerker die wij zoeken zal met name belast worden met de urenregistratie en de invoering van de gegevens in de computer. De kandidaat die wij zoeken heeft al enige tijd op een boekhoudafdeling gewerkt, is gewend aan het werken met computers en in het bezit van het Praktijk Diploma Boekhouden. Geïnteresseerden kunnen schriftelijk solliciteren bij Mevrouw I. Verbeek in Den Haag. Koningin Julianaplein 10,2595 AA 's-Gravenhage, tel.: 070-8149 81 Parnassusweg 126,1076 AT Amsterdam, tel.: 020-76 08 15. NEW YORK Wanneer Greta Garbo woensdag 18 september 80 jaar wordt, wil ze waarschijnlijk met rust gelaten worden, zoals ze heeft gewild sinds ze afscheid nam van Holly wood in 1941. De legen darische, in Zweden ge boren godin van het witte doek, woont alleen aan de East Side van Manhat tan, laat zich weinig zien en geeft nooit interviews. „In de krant staan is zoiets dwaas", zei ze in haar laatste interview bijna een halve eeuw geleden. „Het is goed voor belangrijke mensen die een bijdrage te leveren heb ben. Dat heb ik niet". De ster van „Flesh and the Devil" (1927), „Mata Hari" en „Grand Hotel" (1932), „Queen Christina" (1933), „Anna Ka- renina" (1935) en „Camille" (1936) spreekt echter nog al tijd tot de verbeelding. Garbo- -kijken is een sport in de sjie- ke buurt van Manhattan waar „La Divina" woont. Winke liers, portiers en gewone voorbijgangers willen het we ten wanneer ze de ster toeval lig tegen het lijf gelopen zijn. Vorig jaar maakte de -filmre gisseur Sidney Lumet "Garbo Talks", over een jonge man die buitengewoon ver gaat om gedaan te krijgen dat Garbo met zijn moeder spreekt. Greta Garbo had niets met de film te maken, maar Lumet en zijn filmploeg brachten weken door op de stoep van haar appartement aan East 50th Street. Victor Mejias, portier in het gebouw dat aan dat van Gar bo grenst, maakt melding van een niet aflatende stroom pas santen, al of niet met fototoe stel, en automobilisten die even afremmen en staren. De Garbo-biograaf John Bainbridge legt die belang stelling als volgt uit: „Haar schoonheid is tijdloos. Haar legende ook. Zij rijpt met elk jaar dat voorbijgaat. Zij doet niets om haar in stand te hou den, behalve dan dat zij de ongrijpbare blijft die zij is, wat voldoende lijkt". „Zij is de droomprinses van alle tijden. Zij is de wonder baarlijkste melange van per soonlijkheid die het witte doek ooit heeft te zien gege ven", aldus André Sennwald in een New York Times van 1934. Garbo was de dochter van een werkman wiens taak het was voor een barbier man- nengezichten in te zepen. Zij bezocht de Koninklijke To neelacademie van Stockholm en zij speelde in 1924 voor haar mentor Mauritz Stiller, haar eerste grote filmrol, in „De Boetedoening van Goesta Berling". Louis B. Mayer van Metro-Goldwyn-Mayer merk te haar het volgende jaar in Berlijn op en haalde haar naar Amerika, waar haar fijn- -geciseleerde trekken, hoge jukbeenderen, indringende blauwe ogen, zwanehals en ook nog specifiek acteertalent haar snel succes brachten. Zij stapte zonder enige moeite van de stomme film over op de sprekende en zij had bijna elke topacteur van die tijd als tegenspeler. Ze werd drie keer voorgedragen voor een Oscar-onderscheiding van de Amerikaanse filmindustrie, maar ze kreeg er nooit een. Garbo zette er een punt ach ter na "Two-Faced Woman" (1941). Een film die veel Amerikaanse steden niet bin nenkwam omdat hij te „sug gestief van inhoud" werd ge vonden. Zij speelt daarin een vrouw die haar mislukkende huwelijk probeert leven in*ARi" blazen door voor te wencD^ dat zij haar wildere zusterj^ De film was een misluk! en er was geen regisseur haar kon overhalen om eens voor de camera te g staan. Garbo's teruggetrokken leVj zou kunnen zijn ingege\f door de legende geworden t die ze in „Grand Hotel" sprak: „I vont to be left ir ne", (Ik wil met rust gelai worden).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8