Groot- Brittannië bij oorlog „Klein- Amerika Mururoa, omstreden Frans atoom-atol in Stille Oceaan Als zender zwijgt is proef geslaagd Geennieuwe afhankelijkheid' bij thuisverpleging erkgevers en bonden groepen samen tegen ïndvolgersehap i8*SIJTHOFF PERS GENLAND/BUITENLAND üüdóaQowuvnt VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 PAGINA 5 straa'' iggezonden uiers es.e™uggekeerd >epe- JAAG De vijf Iraniërs, die on- Jteerdtons land werden uitgezet en reeks naar Pakistan werden ge- asterrw zijn vandaag op Schiphol terug- n H. Staatssecretaris Korte-Van it nr. j (justitie) zal vermoedelijk nog et weekeinde beslissen wat er )ptendn dient te gebeuren, zo is van- üq j bekend gemaakt. Gisteren zei gjajepiiv.' Korte-Van Hemel in de Kamer het te betreuren dat de verblijfsvergunning voor Pa- hebben kunnen bemachtigen. e Wel Bayer: vlooiendruppels zijn niet gevaarlijk UTRECHT Volgens Bayer zijn de anti-vlooien druppels Bolfo niet gevaarlijk. Aleen bij herhaalde overdosering kan het middel, op basis van het insec ticide Fenthion, bij honden of katten leiden tot „een lichte verandering in hun gesteldheid". Hun gezond heid loopt daarbij geen enkel gevaar. De Duitse ge neesmiddelenfabrikant reageert daarmee op een Amerikaans onderzoek, waaruit zou blijken dat Fen thion wel degelijk gevaarlijk is. Dat onderzoek heeft volgens Bayer slechts aangetoond dat medewerkers van een dierenhospitaal, die met een reeks insectici den in aanmerking kwamen, neurologische klachten kregen. Het staat niet vast of Fenthion deze klachten heeft veroorzaakt. Het middel is sinds begin dit jaar ook in Nederland te koop. In de Verenigde Staten en West-Duitsland is het alleen op recept verkrijgbaar. „Showboot" De sinasappeltjes kunnen er vast op, het andere fruit moet met het oog op bederf nog maar even wachten. In Tiel wordt momen teel druk gewerkt aan de aankleding van de grote praalwagens voor het jaarlijkse fruitcorso aanstaande zaterdag. Dat fruit niet alleen smakelijk is maar ook nog de coratief. staat daarbij voorop. Hier de praal wagen waarmee Gel- dermalsen op de eer ste prijs mikt: „Show boot". lied 0iX opvarenden Titanic len gered len worden GTON De jers van de Titanic, 1912 zonk na een jring met een ijsberg, pn gered kunnen als een ander de „Californian", ad geslagen op de (ignalen en te hulp was gesneld, irklaarde dr. Robert Bal ie het wrak van de Tita- eft gevonden op de bo- an de oceaan ter hoogte anada. De kapitein van ifornian gaf zijn positie irrect op en heeft niet eerd de Titanic te hel- jldus Ballard. De onder- ran de Titanic kostte aan nensen het leven. Ze- iderd konden door an- :hepen, die verder weg dan de Californian, i opgepikt. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In een Derde Wereldoorlog wordt Groot-Brittannie als het ware Klein-Amerika. Dit onthult deze week het Londense tijdschrift New Statesman. Het schrijft on der meer dat de Amerika nen dan 30 grote Britse ziekenhuizen zullen over nemen. Alle burgerlijke patiënten moeten eruit. Duncan Campbell en Patrick Forbes, twee redacteuren van de sterk links georiënteerde New Statesman, zijn gespecia liseerd in het opdelven van Britse staatsgeheimen. De au toriteiten zijn daar verre van gelukkig mee. In 1977 werd Campbell gearresteerd omdat hij een gewezen verbindings officier van de strijdkrachten een vraaggesprek had afgeno men. Campbell verscheen voor het gerecht onder beschuldi ging van inbreuk op de wetge ving inzake staatsgeheimen, maar hij werd glansrijk vrijge sproken. Afgelopen week al onthulde Duncan Campbell in de New Statesman, dat Groot-Brittan nie en de Verenigde Staten in 1983 uitgebreide oorlogsafspra ken hadden gemaakt. Deze week haakt hij er samen met zijn collega Patrick Forbes verder op in. Uit hun verhalen blijkt dat als het ooit tot een Derde Wereldoorlog komt, de Verenigde Staten praktisch „carte blanche" zullen krijgen. De eigen Britse regering zal een tweederangsrol gaan spe len. Zij knapt het „vuile werk" op, waaronder het arresteren van politiek verdachte perso nen. Aan weerspannige of pa niekerige lieden wordt „de dood met de kogel" beloofd. Volgens de New Statesman zullen de eerste van deze uit 1983 daterende afspraken van kracht worden zodra een ge voelige verslechtering van de relaties tussen Oost en West valt waar te nemen. Komt er oorlog van, dan sturen de Ver enigde Staten in minder dan tien dagen meer dan honderd duizend soldaten naar Groot- -Brittannië. De Britse regering heeft beloofd dat aan de Ame rikanen de nodige werkkrach ten, levensmiddelen, brandstof en dergelijke zullen worden geleverd. Groot-Brittannië zal ook voor bouwmateriaal, uit rusting en transportmiddelen zorgen. Alle Britse openbare en particuliere ondernemingen worden gemobiliseerd. Hoewel deze onthullingen de regering-Thatcher in verle genheid brengen, probeert zij de Brits-Amerikaanse oorlog safspraken als vanzelfspre kend voor te stellen. „Wij moeten toch op alles voorbe reid zijn", zegt Thatchers con troversiële minister van de fensie, Michael Heseltine. „Eventuele oorlogsomstandig heden mogen ons niet verras- PATIËNTEN: DEN HAAG De Nationale Raad voor de Volksge zondheid heeft zich gisteren unaniem uitgesproken voor experimenten met thuisverpleging. Mensen die in een ziekenhuis of verpleeghuis zouden moeten worden opgenomen (of blijven), maar die liever thuis worden verzorgd, moeten daartoe volgens de raad ook de mo gelijkheid krijgen. Tevens werd er op aangedrongen te voorkomen dat er voor de patiënt bij thuisverpleging een „nieuwe afhankelijkheid" ont staat. Naast professionele hulp door artsen, wijkverpleging en gezins zorg, speelt ook de inzet van familie, buren en vrienden bij thuiszorg een belangrijke rol. Vandaar dat bij de discussies in de raad sterk de nadruk werd gelegd op de noodzaak van een loon dervingsregeling voor bij voorbeeld de werkende partner van de patiënt dië thuis blijft om hem of haar te verzorgen. De vertegenwoordiger van de patiënten, J. van der Wilk van het Patiënten/Consumentenplatform, toonde zich het meest on gerust over de mogelijkheid dat familieleden met een baan die het grootste deel van de verzorging op zich willen nemen daar geen financiële vergoeding voor krijgen. Dan zullen er vrijwilli gers moeten worden ingeschakeld, maar dat gaat ten koste van de onafhankelijkheid van de patiënt, zei hij. Smokkelende parachutist valt dood KNOXVILLE Een drugssmokkelende parachutist in de Ver enigde Staten, die voor 13 miljoen dollar zuivere cocaïne bij zich had, is doodgevallen doordat zijn valscherm niet open wilde gaan. De politie van Knoxville in Tennessee deelde mee dat An drew Thornton, een voormalig agent van de narcoticabrigade en militair parachutist, is gevonden in de buurt van een vliegveldje, met aan zijn lichaam bevestigd twee legertassen die 174 kilo co caïne bevatten. Thornton droeg een kogelvrij vest, overlevings- uitrustingstukken en pistolen. Verder was hij in het bezit van 4.500 dollar aan geld en valse persoonsbewijzen. Russische jongen mag in VS blijven CHICAGO Een hof van beroep in Chicago heeft gisteren be slist dat Walter Polovtsjak, een Russische jongen van 17, in de VS mag blijven, tegen de wil van zijn ouders in de Sovjet-Unie in. „Dit is de mooiste dag van mijn leven", zo schreeuwde een blije Walter het uit, „Vrijheid is het belangrijkste in het leven". Het hof vernietigde een eerdere uitspraak van een rechtbank dat Walter omdat hij minderjarig is terug moest naar zijn ouders. Walter Polovtsjak wordt overigens op 3 oktober 18 en hij wil dan de Amerikaanse nationaliteit aanvragen. ten tellen ,3 van honderd klaar? Dan kan er een elastiekje uit de grote doos omheen. Tachtigduizend Bigers hebben deze dagen de handen vol aan het verzamelen en keurig tellen van de duizen- landtekeningen die via de post binnenkomen, in het kader van het volkspetitionnement tegen ;uisvluchtwapens. Zoals hier, op het Amsterdamse kantoor van het Komitè Kruisraketten Nee. i/ond wordt op het NOS-journaal van 22.30 uur een tussenstand bekend gemaakt. !RSUM De omroepwerkgevers en vakbonden op één lijn in hun bezwaren tegen het trendvol- hap voor de omroepmedewerkers. Dat blijkt.uit (gisteren naar de Tweede Kamer verstuurde brief, in de werkgevers protesteren tegen de plannen minister J. de Koning (sociale zaken) om omroep- iwerkers tot trendvolgers te bombarderen. jzwaren van de werkgevers richten zich met name op de graving van de concurrentiepositie van de omroep, als zich in het personeelsbeleid niet meer kan meten met de marktsector. De omroepbonden hebben eerder al tegen het volgersschap geprotesteerd vanwege de inkomensachte- ing die daarmee gepaard gaat. verwachting wordt het wetsvoorstel over het trendvolger- over twee weken in de Tweede Kamer behandeld. Oostenrijks bier niet met opzet vergiftigd WENEN Sporen van een giftige chemische stof die bij laboratoriumonderzoek is ge vonden in een Oostenrijks biermerk, zijn daaraan niet opzettelijk toegevoegd, maar het gevolg van „een onfortuin lijke gang van zaken". Dit is bekendgemaakt door het Oos tenrijkse ministerie van ge zondheidszorg. In het bier was per liter 10 milligram broom- zuur aangetroffen. Langdurige consumptie zou kunnen leiden tot letsel aan spieren, de lever en de nieren. In 6.000 liter bier, die vorige week bij de be wuste brouwerij in beslag was genomen, zaten echter geen chemicaliën. Bij een onder zoek onder alle bierbrouwerij en in Oostenrijk bleek geen enkel ander monster broom- zuur te bevatten. >KE EN WISKE „ANGST OP DE AMSTERDAM" MITTERRAND: „DE KERN AFSCHRIKKING, DAT BEN IK" (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Bijna twintig jaar geleden tuurde de toenmalige Franse presi dent De Gaulle vanaf een oorlogsbodem met een verrekijker naar de eerste Franse atoompad destoel boven het atol Mururoa. Vandaag heeft president Mitterrand voet gezet op datzelfde Mururoa, dat inmiddels het middelpunt is gewor den van de internationa le discussie over de Franse kernproeven in het zuidelijk gedeelte van de Stille Oceaan. Met zijn overwachte bezoek wil de Franse president te genstanders van de kern proeven extra duidelijk ma ken, dat hij niet van plan is het testprogramma op te schorten of af te breken. Vol gens Mitterrand Franse kernproeven een be langrijk deel van de geloof waardigheid van de „force de frappe", de Franse nucleaire slagkracht. „De kernaf schrikking, dat ben ik", is een recente uitspraak van het Franse staatshoofd, waar uit mag blijken hoezeer hij aan een sterke, onafhankelij ke Franse kernmacht hecht. Anders dan zijn illustere voorganger, zal president Mitterrand op Mururoa geen kernproef bijwonen maar de eerste zitting van het op nieuw opgerichte Comité Co ördinatie Zuidelijke Pacific. Dit uit Franse militairen, to pambtenaren en diplomaten samengestelde gezelschap komt samen om te praten over de Franse belangen in de regio. Dat die belangen erg groot zijn, onderstreept president Mitterrand voor het oog van de wereld met zijn aanwezigheid op Muru roa. Het bezoek van Mitterrand aan Mururoa heeft de anti- Franse gevoelens in Niuew- Zeeland en in Australië ver sterkt. De Nieuwzeelandse en Australische regeringen heb ben het bezoek een provoce rend gebaar genoemd. De spanningen tussen Frankrijk en met name Nieuw-Zeeland, dat al vele jaren fel protes teert tegen de Franse kern proeven en de spanningen rond Greenpeace, geven de plotselinge reis van Mitter rand een beladen karakter. De president lijkt overigens in zijn element in dergelijke moeilijke situaties, want toen de Fransen in Libanon en Nieuw-Caledonië moeilijke momenten doormaakten, be sloot hij volkomen onver wacht naar die gebieden af te reizen. Het is bekend dat Franse kiezers waardering hebben voor dergelijke on dernemingen. En ook in mi litaire kringen in Parijs wordt het initiatief van Mit terrand uiteraard van harte toegejuicht. Op het in 1767 door de En gelse zeevaarder Carteret ontdekte oude vulkaaneiland Mururoa wonen tegenwoor dig ongeveer drieduizend Fransen. Een paar honderd daarvan zijn geleerden, de rest militairen. Mururoa wat in het Polynesisch staat voor „het eiland van het gro te geheim" kwam pas in 1964 officieel in het bezit van Frankrijk. Toen de Fransen hun eerste atoomtestgebied in de omgeving van Reggiane in de Algerijnse zuidelijke Sahara moesten ontruimen in verband met de op handen zijnde Algerijnse onafhanke lijkheid, koos men de op 18.000 kilometer van Parijs gelegen atol als nieuw testge bied voor de kernwapens. De geïsoleerde ligging van het eiland plus de geologische samenstelling (basalt) waren ideaal voor proefnemingen met atoom-, waterstof- en la ter ook neutronenbommen. Tot 1975 werden die proeven bovengronds gehouden. Na dat Nieuw-Zeeland, Australië en de Fiji-eilanden de Franse regering voor het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag hadden gedaagd, gin gen de proeven ondergronds verder. Het Hof bepaalde dat daarmee de basis ontviel aan de Nieuwzeelandse klacht. De proeven worden nu geno men op een diepte van tussen de 800 en 1000 meter. Genie troepen van het Vreemdelin genlegioen graven daarvoor al vele jaren speciale putten. De reeks proeven voor dit jaar begon op 1 mei met een explosie van 10 kiloton, ge volgd op 9 mei door de zwaarste proef (150 kiloton) die ooit op het atol was uitge voerd. Begin juni werden er twee kleine proeven geregi streerd. Naar verluidt wordt het atol nu in gereedheid ge bracht voor een nieuwe serie proeven die later deze maand van start zal gaan. VANDAAG EERSTE TEST ANTI-SATELLIETWAPEN WASHINGTON Het doelwit van de Ameri kaanse satellietvernietiger (Asat), die vandaag door een F-15-gevechtsvlieg- tuig van de luchtmacht moet worden gelanceerd, bevindt zich in een vrij wel cirkelvormige polaire omloopbaan op ruim vijf honderd kilometer boven de aarde. De circa vijftien kilo wegende Asat moet het toestel vernietigen door het met warmtestra lingssensoren op te sporen en met een snelheid van dertien kilometer per se conde te rammen. De proef kan doorgaan waarschijnlijk aan het begin van de avond Nederlandse tijd nadat een rechter in Washington een klacht van vier Democratische Congresle den en verscheidene geleerden tegen de proef van de hand had gewezen. De doelsatelliet, waarover het Pentagon overigens niets wil zeggen om gedetailleerde ob servatie van het experiment door de Russen zoveel moge lijk te bemoeilijken, blijkt de 1331 kilo wegende Solwind P78-1 te zijn, die op 24 februa ri 1979 per Atlas-raket vanaf de basis Vandenberg in Cali- fornië gelanceerd werd. Hoe wel het Solwind-project een door het Pentagon in het le ven geroepen en bekostigde aangelegenheid was, had de satelliet geen uitgesproken mi litaire betekenis. De bijna drie meter lange kunstmaan, ge bouwd door Ball Aerosystems, heeft zich voornamelijk bezig gehouden met onderzoek van de ionosfeer en de magnetos- feer van de aarde en de effec ten daarop van de zgn. zonne wind, stromen geladen deel tjes, afkomstig van de zon. Eén van de bekendste omderzoeks- resultaten werd gevormd door opnamen van het neerstorten van een komeet op de zon. Solwind heeft al lang geen we tenschappelijke gegevens meer naar de aarde gezonden, maar zijn zender werkt nog wél. Dat zal één van de (bijkomende) redenen zijn geweest waarom hij werd „uitverkoren" om als doelwit te dienen voor de nie- t-explosieve Asat. Als die zen der zwijgt, is de proef ge slaagd. Daar komt nog bij dat de baan van de satelliet een zekere overeenkomst vertoont met die van sommige Russische Kosmos-satellieten, die de Amerikanen in geval van een conflict ongetwijfeld met prio riteit zouden willen uitschake len. Dat zijn de zogenaamde Elint-kunstmanen, die (mili taire radio-)verbindingen af tappen, en de (vaak met kleine kernreactoren uitgeruste) Kos- mos-kunstmanen voor mari tieme surveillance. (ADVERTENTIE) WIJNREIS - RUDESHEIM Vertrek maandag 14 oktober a.s. 4-daagse luxe touringcarreis naar de wijn feesten. Inclusief bezoek aan Keulen, Lorelei, Wiesbaden, Maria- Laach, Altenahr en Monschau. Standplaats Hotel Darm- stadterhof in Rüdesheim, gelegen aan de boulevard in het centrum. Alle kamers met douche en toilet. Afscheidsdiner in Nederland. Prijs Per slechts I dOtf«a persoon op basis van een 2-persoonskamer en halfpension 3x logies, ontbijt en diner). Gecombineerde reisverzekering 10.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag 9-16 uur) of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070 - 190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5