Noordwijkerhout moet zelf maar gaan bouwen Raad Warmond blij met terugkeer burgemeester Dezekrantenautol LISSE KOMT AFSPRAKEN NIET NA Pianisten serie veelbelovend van start "I H. van der Luit koninklijk onderscheiden Bezwaar tegen motel bij Ruigenhoekerweg Slechte opkomst bij hoorzitting over subsidieverdeling Warmond voelt zich benadeeld door provincie;* LEIDEN OMGEVING EeidócSommit Dl VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 PAGI1 DRIE ONGEVALLEN IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN De politie in Voorschoten kreeg gister avond binnen tweëenhalf uur tijds liefst drie meldingen van aanrijdingen met persoonlijk letsel te verwerken. De eerste was om negen uur op de Leidseweg. Een 35-jarige automobilist uit Leidscnendam wilde keren en stak daarbij achteruit een fiets pad op. Een Voorschotense bromfietser die net kwam aanrijden, kon hem niet meer ontwijken. Hij werd met een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Een kwartier later raakte een 30-iarige inwoner van Voorscho ten gewond, toen hij op de Papelaan met zijn bromfiets in de berm belandde. Dat gebeurde op het moment dat de bellen en lichten van de spoorwegovergang in werking traden. Mogelijk schrok de bromfietser aaar van. Hij werd met een gebroken sleutelbeen naar het AZL vervoerd. Om half twaalf ontstond er eveneens op de Papelaan een onge val. Een 22-jarige Leidenaar kwam met zijn auto uit een uitrit en zag daarbij een 50-iarige fietsster uit Voorschoten over het hoofd. De vrouw werd met een gekneusde linkream en -voet overgebracht naar het AZL. Harddraverijvereniging verwelkomt 1500ste lid LISSE De harddraverijvereniging Lisse en omstreken heeft haar 1500ste lid feestelijk verwelkomd. De geluk kige is Ria Diels van het Rembrandt- plein in Lisse, die zich gisteren in de C.R. De Beurs als lid kwam laten in schrijven. Door voorzitter Nic. de Bruin werd zij in de bloemetjes gezet. Tevens kreeg zij een gratis lidmaatschap, VVV-bon- nen, een uitnodiging voor het bijwo nen van de kortebaandraverij en toe gangskaarten voor het concert van het Volendams Operakoor op de vrij dag in de feestweek verzorgd in de St. Agathakerk. Weerstand tegen VOS-subsidie RIJNSBURG De subsidie voor de VOS-cur- sus Vrouwen Oriënteren zich op de Samen leving heeft weer voor de nodige problemen gezorgd. Alhoewel dit geld uit de pot Emanci patiewerk wordt betaald, moet de gemeente raad zich hierover een oordeel vormen. Alle fracties in de Rijnsburgse gemeenteraad waren het met de subsidie eens, behalve de heer Oudshoorn van de RPF. Hij stelde dat het niet aanging kleine groepjes vrouwen subsidie te verlenen, terwijl andere grote vrouwenorga nisaties het zonder moeten doen. De heer Verheij (CDA) vroeg de heer Ouds hoorn welke vrouwenorganisaties dan geen geld kregen hij vroeg deze te noemen. De heer Oudshoorn zei dat het diverse vrouwenor ganisaties waren maar noemde geen namen. Duidelijkheid over opmeten woonschepen WARMOND De Christen Democraat C. Vreeken wil dat B en W van Warmond nu voor eens en altijd duidelijk maken hoe een woonschip wordt opgemeten. Deze „eis" stel de hij naar aanleiding van het voorstel van het college om de tarieven voor ligplaatsen van woonschepen met tien procent te verho gen. „Het hek is van de dam. Nauwelijks is de prijscontrole vervallen of de tarieven gaan gelijk met tien procent omhoog. Dat is niet correct als bij andere regelingen de prijzen slechts trendmatig worden verhoogd", aldus Vreeken. In dat kader wees hij ook op de problemen met het opmeten van woonsche pen waarover niets duidelijk is. IRS1 Plan tot verbreding Oegstgeesterkanaal RIJNSBURG Het hoogheemraadschap van Ri; met is van plan voor het jaar 2000 het Oegstgeesterkai [ger' verbreden. Dit plan werd gisteravond in de veiUn ring van de gemeenteraad van Rijnsburg bespi Men vreest grote problemen voor de agrariërs lan kanaal. Burgemeester Jonkman vertelde dat reeds een jaren bekend was dat het kanaal verbreed moestP den, maar sinds kort dat dat voor het jaar 2000 d v, gebeuren. Er is onlangs een gesprek geweest n er t dijkgraaf en het college zou op de hoogte gehFor" worden. Verheij vroeg uiterste voorzichtigheid, euli vond een goede waterhuishouding ook in ve S oi met de tuinders erg belangrijk. De raad zal in ieder geval via de commissie op de te blijven van de ontwikkelingen. ADVERTENTIE bouwvoorlichting centrum voor advies, aanschaf en oriëntatie De unieke expositie over bou wen en wonen met informatie over produkten en diensten an tientallen bedrijven. VRUE TOEGANG openingstijden: dl., wo.. vr. 9.00-17.00 uur do. 9.00-20.00 uur za. 9.00-14.00 uur •taringleen 6 waddinxveen Floratel ontvreemd RIJNSBURG Enkele we- ken geleden is bij de firma den Heijer aan de Oegstgeesterweg een Floratelinstallatie ont vreemd. De eerste. De Floratel is nog niet zo lang in gebruik. Op het apparaat is informatie van de veiling Flo ra af te lezen. Niemand heeft verder iets aan het scherm. LEIDEN De interna tionale pianistenserie", ge organiseerd door K O, beleefde gisteravond een veelbelovende start. In een overvolle Kapelzaal bracht de vermaarde Brit se pianiste Imogen Coo per, leerlinge van onder meer Alfred Brendel, een programma met composi ties van Franz Schubert (1797 - 1828) ten gehore. Dit concert had K O nog van Cooper tegoed uit het vorige seizoen, toen zij één van de vier door haar te geven Schubert - reci tals wegens ziekte moest afzeggen. Gisteravond speelde zij Sonate in a klein (opus 42), Drei Kla- vierstticke, en Sonate in D groot (opus 53). De sonates vertonen klassisistische ele menten met liedachtige passa ges, maar ook min of meer or kestrale effekten. Het melo disch materiaal is vaak erg mooi, maar mist toch het boei ende en gespannen karakter dat een goede compositie haar samenhang moet geven. Daar door zijn deze werken niet hecht van struktuur, maar vormen een enigszins grillig geheel met afwisselend prach tige melodieuze gegevens en dwingende ritmische patro nen. Soms heel fijnzinnig, maar soms ook een beetje ba naal. Met haar perfekte techniek en uiterst geraffineerde spel pro beert Imogen Cooper niet meer uit deze stukken te halen dan er in zit. Ze is niet uit op kunstmatig - sentimentele ef fekten of op overdreven pa thetiek. Haar spel is bijzonder duidelijk, waardoor elk detail tot zijn recht komt: de uitste kend aangevoelde melodische gedeeltes klinken in alle een voud charmant en ontroerend; de markante ritmiek, de rijke afwisseling in kleine en grote bewegiging, de dynamiek, alle elementen waren bijzonder goed overwogen en droegen in hun samenhang bij tot het evenwichtige karakter van het spel van deze grote pianiste. Het volgende concert in de „Internationale pianistenserie" wordt 27 september gegeven door Ronald Brautigam (Mo zart, Rachmaninoff, Schubert). ANNETTE JASPERSE NOORDWIJKERHOUT Lisse moet honderd woningen afstaan aan wo ningzoekenden die af komstig zijn uit Noordwij kerhout. Als Lisse deze al jaren geleden gemaakte afspraak niet nakomt, moet Noordwijkerhout die woningen zelf maar bou wen, vindt de Provinciale Planologische Dienst (PPD). Het geschil over de honderd huizen sleept zich nu al een heel tijdje voort. Het verhaal begon toen er een korting kwam van 17 procent in het streekplan. Deze te bouwen woningen gingen af van het aantal huizen dat Noordwij kerhout wilde bouwen (het planologische contingent). Deze woningen moesten vol gens dat streekplan elders in de streek worden gerealiseerd, namelijk in Lisse. Het kwam er dus op neer dat in die ge meente honderd woningen ge bouwd zouden worden om Noordwijkerhoutse woning zoekenden op te vangen. Dit was in het streekplan vastge legd maar over de concrete uitwerking moest Noordwij kerhout met Lisse in nader overleg treden. Tot nu toe lopen handelingen alies behalve soe pel, of zoals de heer Dijkstra van de gemeente Noordwij kerhout het gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommissie openbare wer ken en ruimtelijke ordening voorzichtig uitdrukte: „We hebben de indruk dat Lisse niet wil". Afgelopen maandag heeft Noordwijkerhout de kwestie besproken met de he ren Van Pelt en Vreeling van de Provinciale Planologische Dienst en volgens wethouder Heemskerk zou de heer Van Pelt gezegd hebben: „Als het dan niet mag, als Lisse dan niet wil, dan moet Noordwij kerhout die woningen zelf maar bouwen". De heer Van Pelt wilde in elk geval met de gemeente Lisse gaan praten. Misschien dat dan toch een op lossing wordt gevonden. In dezelfde commissievergade ring vroeg mevrouw Hof (PvdA) gisteravond of het waar was dat het planologi sche contingent voor Noord wijkerhout inderdaad vermin derd is. Voorzitter Heemskerk antwoordde dat de gemeente er van uitgegaan is dat men in Noordwijkerhout een tegoed had van 112 huizen. Maar nu blijkt de provincie met heel andere berekeningen te ko men, zodat de uitkomst voor het aantal te bouwen huizen uitkomt op maar 80. De heer Heemskerk kon voorlopig al leen zeggen dat de zaak in stu die was. Geslaagd oranjefeest in Valkenburg Onder een stL q de zon heeft!? kenburg gisF een geslaagd (ime Jefeest gefc k Gistermorgen Na een grandiozéhuu deroptocht fond de straten varet Rijndorp, gaf ooi slagen door) spl enthousiaste nigte. Dezedl tocht werd vo8"1 gegaan doofz0' drumband erÜr' kenburg's Hl1® n;e;,,veei bP stelling wa^rk 's middags karJ de volkss^n waaronder ha ze ditionele touv^iel ken. ich n di .-pn r* oc WARMOND Complimenten uitdelen. Dat was het eerste dat burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar gis teravond deed tijdens haar eerste raadsvergadering na an derhalf jaar met ziekteverlof te zijn geweest. De burgemees ter nam gisteravond met voortvarendheid en een be minnelijke glimlach de voor zittershamer ter hand om daar waar nodig zoals in een welles-niettus-discussie over de ingekomen stukken re gelend op te treden. Zij prees de gemeenteraad en de wet houders, onder wie de tijdelij ke wethouder van Progressie! Warmond (PW) G.J.M. Slin gerland voor het feit dat zij be wezen hebben dat een ge meente ook zonder vervan gend burgemeester uitstekend door kan draaien. Ook de burgemeester zelf werd door de raad met vrien delijke woorden verwelkomd. „In zo'n klein dorp leef je in een glazen huis. De gordijnen zijn een tijdje dicht geweest, maar nu gaat het gelukkig weer", zo verwoordde PW- fractievoorzitter Th.W.M. Duijnhoven namens zijn frac tie de blijdschap. CDA-fractie- voorzitter J.J. Bonnet was ook blij met de „come-back" van de burgemeester, stak een pluim op de hoed van de drie wethouders, maar maakte daarbij de kanttekening dat van hogerhand „de supe rieuren van de burgemeester" onvoldoende informatie aan de gemeenteraad is verstrekt over de gang van zaken. Me vrouw C.A.M. Saris (VVD) sprak de hoop uit dat „norma le tijden" weer terugkeren na deze moeilijke periode. Moei lijk was die omdat met name 'bui lelfs haar fractie „steeds te f M had met keuzes. We l«ch steeds gekozen voor de—- praktische, logische en^^ Warmond meest directe u singen, maar die lageni ver van onze politieke] te entt S8Ü Burgemeester Scheepstra spreekt de heer Van der Luit toe. Links mevrouw Van der Luit. OEGSTGEEST Het feit dat de heer H. van der Luit, telg van een bekende Oegstgeester familie, veertig jaar geleden in dienst trad bij „De Beukenhof" aan de Terweeweg werd giste ren op waardige wijze gevierd. Ook op koninklijke wijze want burgemeester mr. Sj. J. Scheenstra reikte aan de heer Van der Luit de eremedaille in zilver behorende bij de orde' van Oranje Nassau uit. Dit gebeurde tijdens een bij eenkomst „entre nous" voor afgaande aan een receptie. Burgemeester Scheenstra, uit voering gevende aan het ko ninklijke besluit prees de res taurantmanager van „De Beu kenhof" voor zijn inzet: „U hebt zilver gepoetst, zilver ge schikt en ik kom u zilver bren gen". Namens de Horeca Nederland ontving Van der Luit daarna uit handen van de heer G. van Veen een gouden medaille van „40 jaar horeca". Daarna volg de nog een aantal sprekers waaronder de chef-kok, de heer Fulpen die namens het personeel een kistje met witte wijn aanbood. De heer Van der Luit gaat met pensioen, in verband hiermee werd hem een fraaie portret tekening overhandigd van de kunstenaar Bart van der Valk. NOORDWIJKERHOUT Het bollenbedrijf van de Gebr. Pen- nings bij de Ruigenhoekerweg heeft bezwaar aangetekend tegen de bouw van een motel in de nabijheid van zijn land. Vooral vreest men dat recreanten gebruik zullen gaan maken van de sloot naar het Oosterduinse Meer. Dit water loopt dwars door het land van de heer Pennings. In de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening lichtte het bedrijf gisteravond bij monde van de heer A.C. Willemsen de bezwaren toe. Eigenlijk werd alleen gevraagd om duidelijk heid. Er wordt straks een grootschalig project gebouwd nabij het bloembollenbedrijf. Men vreest de neveneffecten die op kunnen treden als recreanten het water gaan gebruiken. Er zouden mensen over de landpaden kunnen gaan lopen bijvoorbeeld. De firma Pennings drong aan op bepaalde waarborgen ter bescher ming van de agrariërs in de omgeving. VOORSCHOTEN Vrij wel alle verenigingen zijn het eens met de door het gemeentebestuur toege paste verdeling van de subsidiegelden. Daf zou men kunnen afleiden aan het geringe aantal vereni gingen dat bezwaar maak te gisteravond in de raad zaal tegen de toegepaste kortingen op de subsidie verleningen. Waarschijn lijk ligt de hele zaak niet zo simpel, maar hebben diverse verenigingen geen kans gezien op korte ter mijn door de vele papie ren heen te lezen, wat men het komende jaar kan verwachten. In zijn algemeenheid krijgt ie dere vereniging dezelfde sub sidie als vorig jaar, met uitzon dering van enige stichtingen, die vorig jaar dringend bezui nigingen zijn opgelegd zoals de Streekmuziekschool, De Vrije Academie en De Lindehoeve. Streekmuziekschool en Linde hoeve hebben kans gezien zich subsidiabel „aan te passen", de Vrije Academie zegt dat niet te kunnen zonder cursussen te moeten opheffen. Exultate Deo heeft zich gesto ten aan de opmerking dat de subsidie voor het kerstconcert „heroverwogen" dient te wor den. De heer Rietmulder be toogde dat het subsidiebedrag van ƒ2.180.- nauwelijks vol doende is. Wethouder L. Mar selis deed de voorspelling dat het bedrag wel eens lager kan worden. J. Peeters, namens de sektie Cultuur, zette uiteen dat volgens de sektie Cultuur al leen maar overwogen wordt om de subsidie voor het Kerst concert beter vast te leggen dan tot nu toe gebeurd was. Daarover bestond binnen de funktionele commissie echter verschil van opvatting. Mr. J. Goosens, eveneens namens de sektie Cultuur, berekende dat de gemeente Voorschoten thans een stelpost heeft op de subsidie van ruim 12.000.- mede omdat een aantal vere nigingen hun subsidie niet ge bruikt hebben vorig jaar. Hij zou graag zien dat die stelpost verdeeld wordt tussen nieuwe projekten en de verenigingen, die gekort worden. Het emancipatorisch vrouwen- beraad, vroeger de V.O.S.-cur- sussen, meent dat de gemeente het subsidie tussen huur van de panden en ondernomen ak- tiviteiten moet scheiden: „Een mooi vrouwenhuis is prachtig, maar niet indien de totale sub sidie daaraan besteed gaat worden". Men kwam er niet helemaal uit te meer daar de vrouwen zich organisatorisch wel samengevoegd hebben, maar in hun aktiviteiten nog steeds sektoraal werken. EP in speelgoedformaat zijn voor u wanneer u ons een nieu Niji abonnee opgeeft. Eén van het tvpe dat dagelijks ook uw kN| vervoert, en onze onvolprezen dubbeldekker, die u regeling bij evenementen kunt tegenkomen. De nieuwe abonnee uiwe ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste tjf™ weken grabs. mmrmmmmm JfHAAGSCHfcCÖP17 j Noteer als nieuwe abonnee ingaande- I Naam:. J Adres:. j Postcode/plaats: Telefoon: voor controle bezorging) IprC J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken graP^; Daarna wordt het abonnement betaald per: nie maand (per automatische betaling) Jjb I kwartaal per acceptgiro I Stuur als dank de krantenauto's aan: I Naam: I Adres:. I Postcode/plaats: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnurrune r® |J500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). idae WEGENS UITBLIJVEN BUDRAGE ,v WARMOND Mede op verzoek van de gemeente Warmond onderzoekt de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) of het mogelijk is stappen te ondernemen tegen het bestuur van de provincie Zuid-Holland. Aanleiding daarvoor is het verdeelbe- sluit stad- en dorpsver nieuwing 1985. De ge meente maakte aanspraak op een bijdrage voor de verplaatsing van een transportbedrijf en kreeg dat plotseling niet als ge volg van een verandering van de wet Met name CDA-fractievoorzit- ter J.J. Bonnet drong aan op het nemen van maatregelen tegen dit „geld door de neus boren" van de provincie. Bur gemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar antwoordde daarop dat overleg is gepleegd met de VNG. Ook andere ge meenten blijken zich „gepakt" te voelen en willen de provin cie aansprakelijk stellen voor het niet nakomen van toezeg gingen. De VNG studeert vol gens de burgemeester nu op maatregelen die voor de leden een maximaal profijt opleve ren. „Dat kan niet zomaar, wat er nu is gebeurd". Het punt kwam aan de orde bij het verdeelbesluit dat met name sloeg op steun aan de verbetering van door de eige naar bewoonde huizen. Frac tievoorzitter Th.W.M. van Duijnhoven van Progressief Warmond (PW) toonde zich verbaasd over het feit dat „ie dereen" zomaar voor een bij drage uit dit deel van het Fonds Dorps- en Stadsver nieuwing in aanmerking kan komen en dat er geen voor waarden zijn gesteld aan het inkomen van degene die een bijdrage aanvraagt „Iemand met een dikke beurs die zijn keuken grandioos luxe wil verbouwen kan bij wijze van speken net zoveel krijgen als ik", haalde Van Duijnho ven de lachers op zijn hand. Na ambtelijk overleg bleek dat men wel degelijk aan voor waarden moet voldoen om voor een bijdrage in aanmer king te kunnen komen. De woning moet ouder zijn dan 25 jaar, mag niet groter zijn dan 125 vierkante meter en de ver bouwing (renovatie) maj meer kosten dan 90.0* den. „Bovendien moet ander sober en doelmatil den uitgevoerd, dus gelf gen voor een gigantisch keuken zit er niet in", wethouder mevrouw C.4 huizen-Polano. Op echter van de PW-fractii zitter, die werd gesteun partijgenoot C.J. van deed burgemeester Hem de toezegging dat ondel zal worden of het verlf van een bijdrage niet afl lijk aan het inkomen aanvrager kan worden g

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16