Sowva/nt M atelliet televisie alf oktober mogelijk Toch weer hoop voor Zijloever STAD OMGEVING Asielbestuur wijst verbroedering met Dierenbescherming van de hand Tevredenheid over nota anti-discriminatiebeleid Rijnland zet eigen energiebedrijf in tegen plan provincie VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 dent andeld feN Een 22- JLeidse student gisteravond van mishan- gedaan. Hij betrokken bij «chtpartij toen >epje jongens t Minerva aan Vrouwensteeg binnendringen. 1-jarige student, \n de toegang fcweigerd, liep dneus en een (de wang op. K G op bezoek in Stadhuis LEIDEN De show and marchingband K&G wordt donderdagavond 19 septem ber ontvangen door het Leidse gemeen tebestuur. Dit ter gelegenheid van het behalen van de titel 'nationaal kampioen showwedstrijden' tijdens het in juli ge houden Wereldmuziekconeours in Kerk- rade. De ontvangst op het stadhuis rond acht uur wordt voorafgegaan door een tocht door de stad. Om 19.00 uur vertrekt de streetparade van de Oosterstraat om via Evertsenstraat, Zijlsingel, Oosterkerk straat, Ir. Driessenstraat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje en Botermarkt op het Stadhuisplein aan te komen. Na het officiële gedeelte trekt de parade om 21.10 dezelfde route langs, alleen in om gekeerde volgorde. Ruzie om meisje LEIDEN Een 27-jarige Leidenaar heeft gisteren in een eethuisje aan de Stationsweg een aantal onzedelijke opmerkingen over een meisje met een klap in zijn gezicht moeten bekopen. De man kreeg de stomp van de vriend van het meisje. Hij heeft aangifte gedaan. Dewit blijft winnen ATLANTIC CITY De Canadese zwaargewicht van Nederlandse afkomst Willy Dewit heeft in Atlantic City zijn zesde overwinning op rij als beroepsbok ser behaald De 24-jarige Dewit, die tij dens de Olympische Spelen van Los An geles, de Nederlander Arnold Vanderlij- de uit de finale hield en vervolgens zil ver veroverde, versloeg de Amerikaanse kolos (120 kilo) Marion Bridges. De scheidsrechter greep aan het einde van de tweede ronde al in. Het gevecht kon overigens moeilijk als serieus gelden, omdat het was afgesloten op slechts vier ronden. De belangrijkste partij van de avond kwam op naam van zwaargewicht Marvis Frazier, de 24-jarige zoon van van de vroegere wereldkampioen Joe Frazier. De Amerikaan versloeg met moeite de 22-jarige Cubaan Jose Ribalta. Snackbar leeggeroofd LEIDEN Uit een snackbar aan de Zoe- terwoudsesingel zijn tussen eind augustus en begin september voor 16.500 gulden aan goederen gesto len. Toen de 29-jarige eigenaar gisteren in zijn zaak kwam, ont dekte hij dat deze ge heel leeg was. Kassa, bestek, krukken, koelkast, geluidsap paratuur en een af valbak waren ver dwenen. IDEN/OEGST- (EEST De abonnees het kabelnet in de idse regio kunnen in incipe vanaf half ok- iber sateliettelevisie 89424itvangen. B en W van 'gstgeest hebben een ergunning verleend oor de bouw van de hotelantenne, die de itvangst van satelliet- jnalen mogelijk moet aken, op het terrein van gemeentewerken aan de Kwaaklaan. Mo menteel worden de fun deringen al gelegd. De gemeenschappelijke re geling, die de mast van het kabelnet beheert, heeft lan ge tijd geprobeerd om de schotel naast de mast ge plaatst te krijgen. De mast staat echter op het terrein van het ministerie van De fensie, en die wilde daar niet nog eens een schotelan tenne bij hebben. „We zijn. toen verder gaan zoeken en kwamen uiteindelijk op het terrein van gemeentewer ken aan de andere kant van de Kwaaklaan. Het is zaak dat die schotel niet te ver van de overige apparatuur komt te staan, vanwege de kosten. Ook moest de plaats aan bepaalde eisen voldoen, omdat die signalen door de schotel vrij ontvangen moe ten worden", aldus secreta ris van de gemeenschappe lijke regeling, de heer G Noordermeer. Hij verwacht dat de schotel begin oktober opgesteld staat. „Er is echter enige vertraging in de levering van een paar onderdeeltjes van de antenne. Waar schijnlijk komen die zo'n veertien dagen later. Als die geïnstalleerd zijn is de mast bedrijfsklaar en kan in principe het signaal van sa- telietprogramma's doorge geven worden", aldus Noor dermeer. Of de kabelabon nees die programma's dan ook kunnne ontvangen hangt volgens nem van meer dingen af. „We zitten met het probleem dat we maar een beperkte kanaal capaciteit hebben. Die kan wel uitgebreid worden, maar dan moet het abonne mentsgeld omhoog. De ge meenten zitten voor dus voor een dilemma. Niet ie dereen wil al die program ma's hebben. Voor een her schikking van het program mapakket zijn we boven dien afhankelijk van wat de Tweede Kamer besluit om trent de Mediawet". )us E.S.P.: bitterend idders "Meldend ^„feater inde en De voorstel- oigensjyan Opus E.S.P. be ls iedereen nog in de zit. Willem Jansen naam die je niet di- ^rou verbinden aan ie- I die geschoold is in laanse drumtechnie- komt langs en de toeschouwers lderl|door het LAK-thea- iroordat ze op hun i kunnen gaan zitten. sn e t tocht kom je wat veel verstorende elementen i(jammer dat de bordjes n Uitgang', de onderkant p tribune en de TL-bui- Uiet zijn afgeschermd), de Afrikaanse begrafe- feiek erbij is betoverend e- (Josch is de theatermaker n 'Opus E.S.P. Hij ging uit s ituelen, zoals die in elke r te vinden zijn. Ritue- fcken ongrijpbare begrip- ntuiglijk waarneembaar, Br de ondertitel van het l, 'een verzinnebeelding', jiten liggen vaak spelle- i grondslag, en meestal e gepaard met muziek, "fen kostuums. Het ver net theater is in veel ge- i dan ook moeilijk aan te de vorm van het stuk Bosch zich laten inspire- por het sjamanisme. Sja- zijn priesters, die door kende handelingen kun- Senezen. Ze gaan heel ial te werk, en laten ak vergezellen door een In Opus E.S.P. verzorgt t>wn (Danny Alice) de 1 SpelenDe hele voorstel - 5 met veel gevoel voor t gemaakt, de toeschou- Irordt regelmatig op het trde been gezet. Iimor is een van de rede- pt dit stuk zonder ver- twee uur lang boeit, factoren zijn de mu- (Willem Jansen, de .^ige stem van mezzo-sop- Anne Haenen en de ge- and van Kerry Wood- de kwaliteiten van de ts en mime-artiesten en jlichting. Een scène als faarin twee spelers rit- stokken tegen elkaar en een derde er op de j onmogelijke manieren (door springt, is in al zijn peid toch heel spannend, het is vooral het perfek- ïenspel van alle aspecten teurs dat Opus E.S.P. tot Iterk voorbeeld van dit bewegingstheater maakt. eo ICK VAN TEYLINGEN BEHEERDER TIELE MAG NIET OP BEESTENSPUL KOMEN LEIDEN Het bestuur van het Leidse dierenasiel wil van een verbroede ring met de Leidse Die renbescherming niets we ten. Dit schrijft het be stuur op de uitnodiging van de .Dierenbescher ming om nog voor de die renshow Beestenspul (die wordt gehouden op 21 en 22 september) om de tafel te gaan zitten. Het bestuur acht het niet zinvol te pra ten zolang de ontslagzaak van beheerder W. Tiele onder de kantonrechter is. Op 4 september schreef de Dierenbescherming een brief waarin men het asielbestuur opriep tot verbroedering. Zou het bestuur willen samenwer ken, dan zou de Dierenbe scherming de subsidiekraan weer openzetten. Het bestuur moest voor 12 september rea geren, anders zouden de finan- gens de beheerder wil het asielbestuur dat hij niet op Beestenspul verschijnt. Het asiel presenteert zich altijd op deze dierenshow met zijn die ren. Tiele, die wel aanwezig wil zijn op de dierenshow, zegt dat het bestuur bang is voor confrontatie met het publiek ciële consequenties niet meer en dat hem daarom op 21 te dragen zijn voor het asiel, zo dreigde de Dierenbescher ming. In een reactie schrijft het bestuur dat de inhoud en wijze van verspreiding van de brief van de dierenbescher mers weinig ruimte laten voor verbroedering. De Dierenbe scherming overweegt nu naar de rechter te stappen. Rond beheerder Tiele is een nieuw conflict gerezen. Vol- 22 september twee vrije dagen zijn aangeboden. Volgens de Dierenbescherming is het asielbestuur naar Tiele's advo caat (mr. W. Kalkman) gestapt om hem te vragen 'of hij zijn cliënt wil bewegen niet naar Beestenspul te komen. Kalk man was vanochtend onbe reikbaar voor commentaar. W. Heilbron, voorzitter van het asielbestuur. wilde niet ontkennen of bevestigen of Tiele is gevraagd niet op Bees tenspul te komen. „Wij zijn nog in gesprek met de heer Tiele. Ook met betrekking tot Beestenspul", liet hij vanoch tend weten. Zowel de Dieren bescherming als het Leidse asiel zijn aanwezig op de die- rententoonstelling in de Groe- noordhallen. Opvallend is dat de kraampjes van beide in stanties zover mogelijk van el kaar zullen staan opgesteld. Groenoordhallen-directeur A. de Jong zei gisteren dat dat toeval was. Volgens hem was de indeling van de hal al ge maakt, voordat het conflict tussen de Dierenbescherming en het asielbestuur bijna twee maanden geleden oplaaide. LEIDEN De gemeente lijke ontwerp-nota anti discriminatiebeleid kan de goedkeuring van ver schillende groeperingen wegdragen. Door een en keling werd gisteravond tijdens een hoorzitting over nota in de Stadsge hoorzaal een kantteke ning gemaakt. De ont werp-nota is een uitvloei sel van de vorig jaar ge houden Leidse Werkcon ferentie tegen racisme en discriminatie. Opmerkingen kwamen er gis- teraovnd vooral van de Leidse Werkgroep Homosexualiteit (LWH). Het was voor het eerst dat in een nota over een ge meentelijk homobeleid wordt gesproken. Algemeen coördi nator van de LWH, drs. M. Smits kwam met een lijst con crete aanbevelingen. Naar aanleiding van het plan van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) om bij de overheid aan te dringen op een spoedige totstandkoming van de wet gelijke behande ling, stelde Smits dat het Leid se college er daarbij op moet aandringen dat er in die wet geen uitzonderingsbepalingen worden opgenomen. Zoals be kend hebben vooral homo- sexuelen tegen deze wet ge protesteerd omdat zij door die uitzonderingsbepalingen gedis crimineerd zouden worden. Burgemeester Goekoop zegde gisteravond direct toe dit bij et overleg met de VNG zeker aan te zullen kaarten. Verder wilde de LWH dat er een regelmatig overleg zou ko men met de politie en gemeen te in verband met de zoge naamde potten- en potenram- merij. Ook zou de algemene plaatselijke politieverordening nagekeken moeten worden op voor homosexuelen discrimi nerende artikelen. Ook dit zegde Goekoop toe. Deze ver ordening zou binnenkort toch eens doorgenomen worden en de medewerking van de LWH werd daarbij zeker op prijs ge steld, zo beweerde Goekoop. De vraag of de gemeente haar homobeleid ook bij de zuster steden Oxfort en Krefeld wil benadrukken, kon Goekoop eveneens bevestigend beant woorden. Hij zou de gasten uit de zustergemeenten graag bij een volgend bezoekje eens meenemen naar het onderko- men van LWH aan de Lange- gracht, zei Goekoop. Namens net Comité Leiden te- klachten over discriminatie gen Fascime merkte de heer kwijt kunnen) onvoldoende. Jacobse op dat hij wat meer Wethouder H. Dongen merkte uitgewerkte concrete ideeën hierover op dat dit meldpunt ter bestrijding van discrimina- zich eerst moet bewijzen. Als tie in de ontwerp-nota miste, blijkt dat het echt storm loopt, Hij prees de goede voorne- dan kan er altijd nog uitge- mens in het rapport, maar zei breid worden, stelde zij. Met bang te zijn, dat voor een goe- betrekking tot zijn opmerking de uitwerking onvoldoende dat veel in de nota te vaag was capaciteit aanwezig was. Zo omschreven, nodigde zij de vond hij de bezetting van het heer Jacobse uit ook met con- meldpunt (waar mensen crete voorstellen te komen. „GEEF ONS EEN JAAR DE TIJD" LEIDEN Woordvoer ders van energiebedrijven in het noordelijk deel van Zuid-Holland hebben de provincie gisteren ge vraagd om een jaar de tijd om hun fusie rond te krij gen. Zij drongen er op aan niet drie, zoals de provin cie wil, maar vier grote bedrijven in Zuid-Holland toe te staan. Het noorde lijk deel van de provincie zou daarmee een eigen energiebedrijf krijgen in- plaats van opgedeeld te worden in 'Oost' en 'West'. De fusie van de betrokken elf bedrijven is reeds vergevorderd. Het provinciaal bestuur heeft een plan laten ontwikkelen om de circa dertig waterlei dingbedrijven in Zuid Holland op te delen in een drietal grote bedrijven: 'Zuid' met Rotter dam als kern, 'West' met Den Haag als kern en een bedrijf Zuid Holland Oost. Leiden en de Bollenstreek zouden wor den ondergebracht bij Den Haag, de Rijnstreek gaat in het plan op in het waterleidingbe drijf Oost. De bedoeling van het plan is dat de distributie en de produktie van water in een bepaalde regio bij één be drijf worden ondergebracht waardoor er een betere contro le op de kwaliteit van het wa ter plaats zou kunnen hebben. Het zou in de toekomst boven dien goedkoper zijn. In het provinciehuis vond gisteren een hoorzitting over dit plan plaats. Rotterdam en Den Haag zien het provinciale plan wel zitten zij het dat Den Haag een gro ter afzetgebied claimt dan de provincie voorstelt. Het is de bedoeling dat Den Haag een deel van de overcapaciteit uit Rotterdam over gaat nemen. De Haagse bestuurders wensen zich verzekerd te zien van vol doende afname. Een aantal kleinere bedrijven voelen weinig voor de voorge stelde grootschaligheid omdat concentratie niet ten goede van de afnemers zou komen. Zij wezen er ook op dat uit voering van het plan tot grote verschillen in de waterprijs zou leiden. Zo zou men in 'Zuid' bijna 80 cent per kubie ke meter meer moeten gaan betalen dan in 'Oost'. Het ver schil zou overigens rond 2000 weggewerkt moeten zijn wan neer het plan geheel moet zijn uitgevoerd. De kleinere bedrij ven willen echter liever door onderlinge fusies het aantal van dertig verminderen. Weerstand De meeste weerstand tegen het plan wordt geboden door de bedrijven in het Noordelijk deel van de provincie. Zij vre zen dat het water uit Den Haag duurder uit zal vallen dan wat er nu in Rijnland voor wordt betaald. Het ver schil bedraagt volgens me vrouw J. Fase, president-com missaris van de Leidsche Duinwater Maatschappij, maar liefst 21 cent per kubieke me ter. 'De bedrijven in Rijnland pro beren de provincie af te troe ven middels een grootscheeps fusieplan voor alle energiebe drijven in Noord Zuid-Hol land. Het voordeel boven het provinciale plan hiervan is, zo werd gisteren betoogd, dat het hier niet alleen een concentra tie van waterleiding- maar van alle energiebedrijven be treft. Niet uitgesloten werd dat deze fusie zou leiden tot een prijsverlaging voor de consu ment. Met name vanuit Den Haag is er fel verzet tegen het Rijn landse initiatief. Daar ziet i een deel van het beoogde af zetgebied verloren gaan. Na mens de gemeente Den Haag betoogde N. Dijkhuizen dat het Rijnlandse plan een prijsstij ging van het water in Den Haag tot gevolg zou kunnen hebben. Hij bestreed dat Rijn land met het Haagse water duurder uit zou zijn. Staatssecretaris Van Zeil op het Schutters veld. Van Zeil voorziet NBBS-kantoor vanbetonvloer Staatssecretaris P. van Zeil van economische za ken gaf gistermiddag op het Schuttersveld de offi ciële aanzet tot de bouw van het nieuwe NBBS- hoofdkantoor aan de Schipholweg. De bewinds man sloeg of boorde deze keer voor de verandering geen eerste paal, maar liet met de nodige mechani sche hulp een hoeveelheid vloeibaar beton vallen op de plek waar de vloer van dit nieuwe, viereneenhalve verdiepingen tellende ge bouw moet komen. Van Zeil was wel enigszins verwonderd dat juist hij was uitgenodigd om de bouw te starten. De staats secretaris is immers een groot voorstander van va kantie in eigen land, terwijl de NBBS overwegend in buitenlandse reizen han delt. „Maar ik ben blij dal 15 procent van de NBBS- reizen Nederlands zijn", al dus Van Zeil, die in aanwe zigheid van burgemeester C. Goekoop en mevrouw J. Fase (wethouder van eco nomische zaken) aanstipte dat, er 10.000 mensen werken voor reisbureaus die zich richten op zoge naamd uitgaand toerisme. De reisorganisatie NBBS is naar het Schuttersveld uit geweken omdat de behui zing aan het Rapenburg te krap is geworden en om dat er nauwelijks parkeer plaatsen zijn. Het gebouw, dat tegenover het hoofd postkantoor wordt opge trokken, gaat ruimte bie den aan 110 van de 230 personeelsleden van de NBBS. De overige werkhe- mers zijn actief in de 27 NBBS-reiswinkels in Ne derland. Men krijgt op het Schuttersveld de beschik king over 40 eigen par keerplaatsen. De reisorga nisatie nam gisteren ook een nieuwe reiswinkel aan de Breestraat 52 (op de hoek met de Vrouwen- steeg) in gebruik. GEMEENTE WIL MILJOEN BIJDRAGEN AAN BEJAARDENHUIS LEIDEN/DEN HAAG De kans dat het bejaar denhuis Zijloever toch binnen enkele jaren tot stand komt, is groter ge worden. Zowel binnen Provinciale als Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland gaan stemmen op om aan de Zijloever een hogere prioriteit toe te kennen dan tot dusver de bedoeling was. Bovendien overweegt de gemeente Leiden een miljoen gul den bij te dragen in de bouwkosten. Dat laatste liet wethouder D. Tesselaar gisteren weten tij dens een commissievergade ring van Provinciale Staten waar het beleid van de provin cie ten aanzien van de bouw en de exploitatie van bejaar denhuizen aan de orde kwam. De bouw van bejaardenhuis Zijloever kost ongeveer zes miljoen gulden. Mocht de pro vincie besluiten de bouw in bijvoorbeeld 1988 van start te laten gaan dan zou een ge meentelijke bijdrage van 1,2 miljoen gulden tot gevolg heb ben dat de bouw al in 1986 zou kunnen beginnen. Twee bussen vertrokken gisteren uit Lelden Noord In de vergadering van de provinci ale commissie over de Zijloever bij te wonen. „We zouden die 1,2 miljoen ge bruiken om de provincie de rente en aflossing voor te schieten. De gemeente Leiden kost dat dan wel ruim een mil joen, maar dat heb ik er wel voor over", aldus wethouder Tesselaar in een toelichting op het aanbod van de gemeente. Hij zegt geen idee te hebben waar het geld van vandaan zou moeten komen. „Ik heb het nog niet eens aan de rest van het college B en W voor- De provinciale commissie boog zich gisteren alleen over de uitgangspunten van het oude renbeleid. Pas in maart vol gend jaar zullen GS een keuze maken uit alle ingediende plannen tot nieuwbouw en re novatie van bejaarden- en ver zorgingshuizen in Zuid-Hol land. Groot probleem daarbij is dat er door bezuinigingen van het kabinet op de bejaar denzorg veel te weinig geld is om alle bouwplannen te reali seren. Tot dusver maakte de Zijloever niet veel kans omdat de nood in andere gemeenten volgens de provincie hoger is. Dat de nood in Leiden ook hoog is, maakten enkele tien tallen oudere bewoners van Leiden Noord en wethouder Tesselaar gistermiddag met hun aanwezigheid tijdens de provinciale vergadering duide lijk. Met twee bussen vol was het gezelschap naar het Pro vinciehuis in Den Haag ge reisd. „Zeker 3.500 ouderen in Leiden Noord kunnen nergens terecht", hield J. Vervoorn de commissie voor. „De renovatie in Leiden Noord is zeer ingrij pend geweest. Nergens zijn ou deren zo ontredderd als daar", merkte Tesselaar onder meer op. De bewoners en PvdA-wet- houder Tesselaar hebben met hun lobby in elk geval de PvdA-fractie in de Staten en de PvdA-gedeputeerde J.H. Boone aan hun zijde weten te krijgen al wees Boone er giste ren op, dat Leiden zich dient te realiseren dat andere ge meenten ook rechten hebben. De Zijloever zal dus in elk ge val niet boven aan de lijst ko men te staan. De fracties van VVD en CDA wilden gistermiddag geen dui delijkheid verschaffen. Vol gens de VVD mag extra aan dacht voor de steden zoals Boone en de PvdA-fractie wil len niet tot gevolg hebben dat bejaardenvoorzieningen op het platteland achter blijven.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13