Kinderen moet je leren elkaar te waarderen w Record Pete Rose geeft honkbalin VS weerglans Minder inkomen, minder sporten Geen vrijaf voor Oranje 395,- QeidwQowuvnt Hübner even voor Miles MARIAN LA UDMBEGELEIDT NATIONA LE TENNISJEUGD Sportwereld WINTERBERG 'SIJTHOFF PERS r SPORT VRIJDAG 13 SEPTEMBER 198S PAGIN(f)E Ook Renault mijdt GP Zuid-Afrika PARIJS De politieke druk op de organisatoren van het formu le 1 circus (FISA) de race om de Grote Prijs van Zuid-Afrika te annuleren, groeit met de dag. Nadat Zweden, Brazilië en Fin land hun coureurs een startver bod oplegden, heeft nu het Fran se staatsbedrijf Renault besloten dat zijn wagens niet in actie zul len komen. De FISA weigert vooralsnog overstag te gaan voor de groeiende politieke druk. .Zolang wij vijftien rijders aan de start kunnen brengen, gaat de wedstrijd normaal door", lichtte een woordvoerder toe. Eervol verlies basketbalsters VICENZA De Nederlandse da- mesploeg heeft de laatste groeps wedstrijd tijdens de Europese titel strijd basketbal met 65-64 van Tsje- cho-Slowakije verloren. Bij de rust was het verschil eveneens een punt, maar dan in het voordeel van Ne derland: 35-34. Door deze eervolle nederlaag speelt Nederland in de fi naleronde in Treviso om de negen de tot en met de twaalfde plaats. Een dubieuze beslissing van de Poolse scheidsrechter Paszucha bracht de basketbalsters van bonds coach Vladimir Heger op de knieën. Scores voor Nederland: Annette Keur 16 punten, Anita Blangé 14, Marja van Helvoirt 12. VAN DER WIEL GEEN RESERVE LONDEN Voor John van der Wiel is een einde gekomen aan zijn hoop op een reserveplaats bij het kandidatentoernooi in Montpellier. De grootmeester verloor in Londen zijn laatste partij in de schaakdrie- kamp met de Brit Speelman en de Rus Gavrikov. De Nederlander, die Speelman op 2-2 had gehouden, leed een nederlaag van 2 1/2 - 1 1/2 te gen Gavrikov. De vierde partij in de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken in Moskou tussen ti telverdediger Anatoli Karpov en uit dager Gari Kasparov is gisteren af gebroken. De met wit spelende Kar pov had een licht voordeel, toen hij zijn 41e zet onder couvert afgaf. TILBURG De positie van Tony Miles in het Interpolis- -toernooi is nog steeds liggend, maar zeker niet onderlig gend. De Brit raakte weliswaar de leiding in de twee-ron- dige achtkamp kwijt aan de met Timman remiserende Robert Hübner, maar dat is een tijdelijke zaak. Uit de twee hangpartijen die Miles heeft gekweekt, haalt hij ze ker anderhalf punt. Timmans positie in het woensdag voor de tweede keer afgebroken duel met Miles is ronduit hopeloos. Zwart kan met toren en pion - het enige wat hem is overgebleven - onmogelijk de op twee vleugels op rukkende witte pionnen van promotie afhouden. Gisteren bleef Miles tegen Dzindzichasivili gemakkelijk overeind, hoewel hij er bij lag en „Dzin' stond. Dat alleszins merk waardige schouwspel maakte deel uit van de geheime ak koorden, die enkele dagen geleden in Tilburg tot stand zijn gekomen. De via Israël naar de Verenigde Staten ge ëmigreerde Rus leek het wel een ludiek idee Miles op zijn beurt met iets ongewoons te confronteren en liet demon stratief zijn stoel wegzetten. ZUIDKOREAANSE SPORTERS NAAR SOVJET-UNIE SEOEL Voor de eerste keer sedert het neerhalen in 1983 door de luchtmacht van de Sovjet-Unie van een Zuidko- reaanse Jumbo-jet, waarbij alle 269 inzit tenden om het leven kwamen, hebben de Sovjet-Unie en Zuid-Korea de sportieve contacten weer aangehaald. Deze week arriveerden in Kiev acht junioren uit Zuid-Korea, die in de hoofdstad van Oekraine zullen deelnemen aan de strijd om de wereldtitel in de moderne vijf kamp. In 1988 worden de Olympische Zo merspelen in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel gehouden en de regering van dat land is er alles aan gelegen een boycot van de Sovjet-Unie te voorkomen. Carrière van Jan Jongbloed lijkt voort AMSTERDAM De carrière Jongbloed lijkt ten einde. De in i ber 45 jaar wordende doelman Ahead Eagles, die woensdag in e sterdams ziekenhuis werd opgenj met hartklachten, blijkt een hartaj te hebben gehad. Behandelende noemen zijn situatie bevredigend. 1 bloed, die in Deventer tevens assil trainer is, voelde zich afgelopen z<^ na afloop van het duel met Haarlem I goed en stelde zich enige dagen late J der doktersbehandeling. Volgens clq Ab Rozijn van Go Ahead Eagles ij voorbarig te stellen dat Jongbloed! riere nu voorbij is. „Pas na enige J kan worden vastgesteld hoe ernst! gevolgen zijn", aldus Rozijn. SCHEVENINGEN De Nederlandse tennisbond (KNLTB) bezit vele blik ken, maar een vooruit ziende blik is tussen de ballenvoorraad zelden aangetroffen. Het moet daarom ook als louter toe val worden gezien, dat Nederland daags voor de finales van Flushing Mea dow, waar zowel bij de dames (Mandlikova) en meisjes als bij de heren (Ivan Lendl) een uit Tsje- cho-Slowakije afkomstige speler de enkelspeltitel greep, werd geconfron teerd met het definitieve bericht dat Marian Laudin een jaar lang zal optreden als interim-bondscoach van de KNLTB. De thans 39-jarige Laudin verruilde zijn vaderland Tsjecho- Slowakije al in 1969 voor Nederland en bezit sinds vele jaren de Nederlandse nationaliteit. Op het park van de Metselaars in Scheveningen, waar hij pri- vélessen geeft, vertelt de man die ooit in Pilsen voor inge nieur studeerde, niet zo geluk kig te zijn met dat „onjuiste" bericht. Bondscoach is een te groot woord. Met Davis-Cup- teams en dergelijke krijgt hij niets te doen. „Ik ga", vertelt hij op het verrassend zonnige parkterras, „straks drie keer in de week Nederlandse jeugd- selecties trainen. Daarnaast moet ik vijf selectieweekein- den organiseren. Met de jeugd- planbegeleiding zal ik in totaal vijftien weken bezig zijn". Dat bondswerk begint pas in okto ber, maar Marian Laudin ver trekt maandag al voor de vier de keer naar de wereldkampi oenschappen voor de jeugd in Orlanda Florida (Disneyland). Dit keer als coach van Marlies Rijnders (tot 16 jaar), Bettina Sonneveld, Paul Doggen en Richard Krajicek (allen tot 14 jaar). Dat Laudins contract voorlo pig maar voor één jaar is, heeft een goede reden. Per 1 oktober 1986 hoopt de KNLTB Stanley Franker, nu nog werkzaam voor Oostenrijk, aan te stellen als bondscoach. „En", aldus Laudin, „Stanley Franker moet de hem toege zonden intentieverklaring nog tekenen. Hij vraagt verregaan de bevoegdheden. Hij wil ook zelf beslissen met wie hij wil werken. En ik wil me nu ook nog niet binden. De nieuwe commissie toptennis bekijkt al les en ik hoop, nu de hele technische staf is weggegaan, dat de zaken straks beter zul len worden aangepakt. Ik hoop ook dat Franker snel te kent en dan alvast zijn wensen uitspreekt. Dan kan de werk groep al iets gaan doen. En ook ik zal dan weten volgens welke lijn ik kan gaan werken of welke lijn ik zelf kan kie- Samen met Kodes Marian Laudin weet met ten Tenniscoach Marian Laudin bij „zijn" Metsbanen. nis waarover hij praat. Ooit hielp hij als singelaar naast Jan Kodes Tsjecho-Slowakije tweemaal de Coupe Galea winnen. Dat was in 1965 en 1966. In Nederland haalde hij later driemaal de halve finales van de nationale titelstrijd, maar moest daarin steeds op het nippertje capituleren. Een maal tegen Jan Hordijk, twee keer tegen Louk Sanders. Dis trictstrainer van Den Haag is Laudin al met rustpauzes sinds Huub van Boeckel als broekie van elf zijn eerste sla gen goed onder de knie kreeg. Over zijn „werkmateriaal" meent Laudin: „Talenten hier of bijvoorbeeld in Amerika? Bijna geen verschil. Ze spelen hier ook goed. Je moet als trai ner fanatiek bezig zijn, maar wel rustig. Geen wonderen verwachten, je hebt immers met kinderen te maken. McEnroe gaat ook wel eens dik af en waarom zou dat dan niét met kinderen mogen ge beuren? Het blijft verder ge woon sport. En als je dat goed wilt doen, moet het je blijven boeien. Steeds weer een uitda ging. Winnen èn verliezen moet je boeien. Je moet die spanning zelf opzoeken. Op avontuur willen gaan. Dan heb je kans dat je een goede speler wordt. Je moet meer gokken. Het is altijd beter dat je hoger wilt grijpen dan je denkt te kunnen. Ik blijf de kinderen steeds zeggen, dat ze niet jaloers moeten zijn op el- kaars succes. Het moet een voorbeeld kunnen zijn, waar van ze leren en waaraan ze zich optrekken. Ik heb het ge voel dat het werkt. In Tsjecho- Slowakije, waar iets in sport betekenen veel privileges op levert, maakt men ook goed gebruik van de grote kampioe nen om anderen mee te trek ken. In Nederland heb je ster ke persoonlijkheden nodig om de spelers zo ver te brengen dat deze elkaar gaan waarde- „Met de juiste organisatie, mensen en gelden zijn de ta lenten te ontplooien. Tennis en studie zijn daarbij best te com bineren. En familie moet je ook niet wegcijferen. Kinde ren moeten in een vertrouwde omgeving opgroeien. Trou wens, ouders en eigen trainers kunnen je veel helpen. Je moet van alle mogelijkheden gebruik maken. Ook van de concurrentie van tennisscho- len. Ik verwacht niet dat we daarvan geen medewerking krijgen. Het is ook voor de scholen eervol en belangrijk als hun pupillen in een lan denteam worden gekozen. Het is van belang dat we van de bond uit alle betrokken partij en duidelijk maken op welke manier wij werken om vervol gens alle krachten te bunde len". HERMAN JANSEN' Ajax tegen verschillenden alcohol maatregelen kn°c AMSTERDAM fyen bestuur van de Alien* sterdamse voetbalcljare Ajax is tegen een rfst,s differentieerd bel?H® ten aanzien van hetve cohol verbod tijde eer voetbalwedstrijden, i in Maatregelen tegen K t0' gebruik van alcohol f T zich wijst het bestui n niet af, maar het m<{. e dan wel een algemet^ maatregel worden: af wedstrijden drooglejTE gen, of geen enkele.l^] Burgemeester Van Th; van Amsterdam maai dit standpunt van het b stuur van de Amst< damse voetbalclub gist ren bekend tijdens vergadering van i raadscommissie voor lp litiezaken, waarbij t{ itU\ Volgens Van Ttyci vreest het Aiax-bestu dat een verschillend b leid ten aanzien van vt schillende wedstrijd juist een verhoogd ris! met zich brengt. „Het j vaar bestaat immers o een wedstrijd bij vot baat gestigmatisee wordt", aldus de burfcn meester. lëeri Probleem daarbij is vtres gens Van Thijn echtocl dat juist de KNVB Ids voortouw hooft genoi om dergelijke maatr< len per wedstrijd uit^ vaardigen. ?ef NEW YORK Met Pete Rose had het Amerikaanse profhonkbal zich geen betere figuur kunnen wensen om het danig geschonden blazoen op te poetsen. Tijdens de zomer werd de honkbalfan opge schrikt door verbeten touwt rekkerij met contracten en af geschrikt door onthullingen in het gerechtshof over drug gebruik in de clubhuizen. Rose gaf deze week het honk bal in één klap zijn glans te rug door het 57 jaar oude re cord van Ty Cobb te verbete ren. Met een tik richting linksveld bracht Rose het aantal honkslagen in zijn loopbaan in de major league op 4192, één meer dan Cobb. De 52.000 toeschouwers in het Riverfront-stadion, de thuis basis van de Cincinnati Reds, eerden hem met een staande ovatie, die tien minuten aan hield. Rose, die als eerste werd gefeliciteerd door zijn zoon Pete jr. die de dug-out uit stormde bij de rake klap, was tot tranen toe bewogen. De competitie in de Verenig de Staten werd tot nu toe goeddeels overschaduwd door het proces in Pittsburgh tegen een man, die ervan wordt be schuldigd één van de grootste cocaine-dealers te ziin in het honkbalwereldje. Tal van be kende profs zorgden voor gro te koppen in de kranten door te bekennen, dat ze tot de klantenkring van de aange klaagde behoorden. In af wachting van de komst van Pete Rose als de beste hitter aller tijden, was de aandacht op slag terug bij de lijnen op het veld in plaats van de lijn tjes op de koffietafel. Rose be trad sinds zondag, toen hij in Chicago het record van Cobb al evenaarde, zes keer ver geefs het slagperk. De zeven de keer was het op een opgooi van San Diego-pitcher Eric Show wel raak. En op zijn 44e jaar, in zijn 23e seizoen als profhonkballer, speelde Rose nog met de toewijding van een tien jaar oud jongetje. Nog iedere wedstrijd rent Rose of zijn leven ervan af hangt. Hij loopt zich steevast de longen uit het lijf, ook als het zeker is dat hij uit gaat, hij weigert te kuieren na vier wijd te hebben gekregen, hij stormt naar het tweede honk in de hoop de bewaker daar angst aan te jagen of omver te kegelen en hij vliegt met wapperende haren, het hoofd vooruit en de cap in de vaart In 1981 was Pete Rose nog blij met 3631 „hits". Sinds deze week heeft hij het record met 4192 honkslagen. verloren naar het derde of de plaat. Kortom Rose sprint het veld op en er ook weer af. Dat doet hij al 23 jaar. Hij is zo fa natiek bezig in conditie te blijven, dat hij nog nooit een druppel alcohol tot zich heeft genomen, laat staan een ande re drug. De nieuwe recordhouder, spe ler en manager van de Reds tegelijk, is bezeten van zijn vak. Zozeer zelfs dat hij nog steeds voor iedere slagpoging de knuppel met alcohol schoonmaakt, of het nu tij dens de wedstrijd is of de trai ning. Hij wil weten waar de bal op het slaghout komt om er zo mogelijk zijn voordeel mee te doen. Baseball is ten slotte het enige wat telt. Ro se's eerst vrouw Karolyn, met wie hij zestien jaar was ge trouwd tot in 1980 de schei ding volgde, kan dat slechts beamen. „De sport is zijn eer ste liefde en hij was bereid er zijn familieleven voor op te offeren. Eerst kwam honkbal, dan zijn auto en dan ik pas". Toch kijkt zijn ex-echtegenote zonder wrok terug. „Pete komt die recordverbetering toe en hij verdient alle eer, die zoiets meebrengt'. Hij -is de beste". De bijnaam van Pete Rose veranderde in de loop der jaren van „Hot Dog" in „Charley Energie". DEN HAAG Een verdere daling van de inkomens zal tot ge volg hebben dat veel mensen met het sporten stoppen. In de af gelopen jaren is er door sporters al bezuinigd op hun hobby. Voor velen is echter de kritische grens bereikt. Dubbele lid maatschappen werden opgezegd. Deze conclusie komt naar vo ren uit een door WVC gedaan onderzoek. De resultaten zijn gis teren gepresenteerd onder de titel „Zuinig met sport". Uit het onderzoek is gebleken dat sporters in de afgelopen twee jaar tien procent hebben bezuinigd op hun hobby. De sportdeel- name bleef echter gelijk. Bijna 40 procent van alle Nederlanders ouder dan zes jaar doet aan sport, al dan niet georganiseerd bin nen verenigingen. Vooral gezinnen waar het inkomen de laatste jaren met vijf procent of meer daalde bezuinigden op het sport en. Die bezuinigingen bedroegen negentien procent. Daarnaast werd bezuinigd op het lidmaatschap van sportverenigingen. Van alle huishoudens zou vier procent spontaan met de sport stoppen als het inkomen in de toekomst zou dalen. Dertig procent van de huishoudens zou dat doen als het inkomen met meer dan 30 pro cent zou afnemen. Degenen die binnen verenigingen aan sport doen zijn jaarlijks gemiddeld 385 gulden aan de hobby kwijt. Het sporten buiten verenigingen om kost gemiddeld 200 gulden per jaar. RUIME WINST VOOR SVLV K SCHIPHOL De selectie van het Nederlands voetbalelftal zal zich voorafgaande aan het eerste duel op 16 oktober tegen België (in Brussel of in Brug ge, daarover beslist de KBVB begin volgende week) om plaatsing voor het WK in Mexico vijf dagen lang op het KNVB-sportcentrum te Zeist voorbereiden. Het is de bedoeling de interna tionals op vrijdag 11 oktober te verzamelen. Bondscoach Leo Beenhakker zal hen dit keer geen vrijaf gunnen tijdens het weekeinde. Voor de teleurstel lend in 1-1 geëindigde ontmoe ting met Oostenrijk in Rotter dam was dat wel het geval. „Die fout maak ik niet nog een keer", meldde Beenhakker gisteren tijdens de al om zes uur in de ochtend begonnen en negen uur in beslag nemen de vermoeiende terugreis van uit Katowice, na woensdag toeschouwer te zijn geweest bij Polen-België. Maandag maakt de bonds coach de namen bekend van 20 of 21 spelers uit welke groep hij de teams voor de bei de duels met de Belgen zal gaan kiezen. Na zijn bezoek aan FC Porto-Ajax brengt Beenhakker de selectie vol gende week terug tot (waar schijnlijk) 16 man, die in aan merking komen voor een plaats in de ploeg, die aan het eind van een tweedaags trai ningskamp te Zeist op dinsdag 24 september in Arnhem oe fent tegen Vitesse. Komend weekeinde gaat bondsmanager Rinus Michels op visite bij zijn oude club FC Köln, dat de Westduitse landskampioen Bayern München ontvangt. Michels gaat bij die gelegen heid proberen van Köln ge daan te krijgen dat Michel van de Korput kan opdraven in de testmatch tegen Vitesse. De oud-Feyenoorder is zoals ver wacht nadrukkelijk in de markt om tegen de Belgen als centrale verdediger op te dra ven. Beenhakker zelf bekijkt zaterdagavond PSV-Excelsior en is een dag later toeschou wer bij SC Heracles-Ajax. Zijn assistent Dick Advocaat zit zondag op de tribune bij Feye- noord-Haarlem. Voetbal De tuchtcommissie van de KNVB heeft slechts drie eerste-elftalspelers behoe ven te schorsen naar aanlei ding van hun derde gele kaart. Voor één wedstrijd werden uitgesloten: Schulte (Heracles), Krommendijk (Wageningen) en Busio (Willem II). Volleybal De Nederlandse volleybal-jongens tot 21 jaar, hebben ook hun tweede wed strijd tijdens de strijd om de wereldtitel gewonnen. Chili werd met 3-0 verslagen: 15-3, 15-5, 15-1. Jong Oranje bereik te daardoor de laatste twaalf. Tennis Tom Nijssen en John Vekemans hebben giste ren de kwartfinales van het Belgische satelliet-toernooi in Luik bereikt. Nijssen versloeg de Belgen Vandeweghe (6-3, 6-1) en Brichant (6-1, 6-4). Ve kemans was te sterk voor De Preter (6-3 6-1). Autosport De formule 1-rijder Alan Jones heeft in Groot-Brittannië een rijverbod gekregen voor een jaar. De Australiër, die in 1980 wereld kampioen was, wordt twaalf maanden van de Britse wegen geweerd, omdat hij met te veel drank op achter het stuur werd aangetroffen. T ïnnis Het bestuur van de stichting „Tennis Trainings Instituut" (TTI) heeft besloten toch door te gaan met het echtpaar Van Hulst voor de training en begeleiding. Dat betekent dat het TTI verhuist van Geldrop naar Valkens- waard. (ADVERTENTIE) f..ai VOORSCHOTEN S* heeft gisteren het vooruil speelde competitie-treffeip^ gen Quick Steps in een rrezi. winst van 4-1 omgezet. mi De thuisploeg nam via ffr- van Berne en Perry Berfar\£ vroeg een voorsprong. Slootjes scoorde namen: Haagse club tegen, maar 1 Berk maakte er nog voer"" rust 3-1 van. Na de pf ay schoot Mark van Alphen' °e mens SVLV nog een raak. Ur De club uit Voorschoten l| a'" in de vierde klasse B nupen punten uit drie duels v#r 8 meld en staat op de ran| "e. nog wel achter DWO en VP" burg, die beide vier puntei 'ev twee wedstrijden peurt- m Quick Steps staat nu laln v met één punt uit drie duel v ■Jtrej ^sportuitslagen ster] „Ee Vertrek maandag 23 september a.s. 5-daagse luxe touringcarreis incl. excursies naar o.a. de Kahler Asten, Edersee en Wal deck, Korbach en Attendorn. Standplaats Hotel Ambassador in Winter berg. Alle kamers met douche en toilet. Volpension incl. afscheidsdiner. BASKETBAL EK dame» Groep A: Vicenza: Roemenië rije 74-72; Tjecho-Slowakije - land 65-64; Frankrijk - Joeg 72-64. Eindstand: 1. Bulgarije 6 ten, 2. Tsjecho-Slowakije 6, 3. F rijk 6, 4. Joegoslavië 6. 5. T 4. 6. Nederland 2. Bulgarije en Tsjechoslowakije est halve finales. Groep B: Treviso: Polen-lti Spanje-Sovjet-Unie 42-115; Bi7T^ -Hongarije 40-83. Eindstand: 1. Sovjet-Unie 10 punten. 2. Hië Prijs slechts per persoon Vel ij gev rije 8, 3. Polen 4. 4. Italië 4, 5. SR bi 4, 6. België 0. Sovjet-Unie en Hganp rije naar halve finales. he Itiek SCHAKEN Wil Internationaal toernooi in Tilba is. 11e ronde: Ljubojevic (Joej-Rornjfc jln (Sov) 1/2-1/2; Poloegajevskl Korlsjnoj (Zwl) afgebroken; Hf (WDI)-Timman (Ned) 1/2-1/2; DïPveri Stand: 1. Hübner 6 punten; 1/2 en 2 afgebroken partijen; C man 5 1/2 en 1 afg; 4. Ljubojt Romanisjin 5 1/2; 6. Korlsjnoj afg; 7. Dzindzichasjvili en Pc jevski 4 en 1 afg; Toeslag 1-persoonskamer 50,- Gecombineerde reisverzekering 12,50 p.p. 5,- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% v.d. reissom 6,- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag 9-16 uur) of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070- 190882 irijvi VOETBAL Hongarije Slofok-Ferencvaros 2-0; Ho« Szombathety 2-1; Debrecen-krjv 0-0; Bekescsaba-Tatabanya Pecs-MTK 2-0; Csepel-Raba Györ 2-0; Vasas-Videoton 0-0; U.ae 1 Dozsa-Zalagerszeg 1-1. Stand aMen kop: 1. Honved 8-13; 2. Pees 7-kelir Zalaegerszeg 8-9. lson Tsjecho-Slowakija idelfi Bohemians Praag-Sparla Praai 'J Lokomotiva Koslce-lnter Bratf"6 1 3-0; Tatran Presov-Dukla Banskhenl strica 1-1; ZVL Zilina-Dynamo Z Budejovice 2-0; Sigma OIomouGphj najska Streda 4-0; Sparlak Tiv. RH Cheb 1-3; Dukla Praag-fKei; Praag 5-1; TJ Vitkovice-Banlk flatscl va 2-1. Stand aan de kop: 1.psti( mouc 4-7; 2. Dukla Praag 4-6; 3de T Zilina, Dukla Banska Bystrica, 1veprr kovice, Slavla Praag 4-5. 5

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10