ellen Birmingham itlaatklep voor leiale spanningen lsen liggen dwars nemen sancties Kohl slaat politieke munt uit de angst voor Strauss Grootscheepse jacht op Monster van Florence ff Japanner die Nederlandse studente opat vrijgelaten Laura Ashley zwaar gewond WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 PAGINA S ROME Italiaanse (echt)paren wagen zich 's nachts niet meer in de verlaten bossen rond Florence na talloze waarschuwingen voor een moordenaar die het daar op vrijende paartjes voorzien heeft. Maar die waarschuwingen konden Janine en Jean-Michel, twee toeristen uit Frankrijk, natuurlijk niet bereiken. Zij zetten zater dag in het bos bij Florence nietsvermoedend hun tent op, en werden 's avonds vermoord. Het ritueel, het wapen en de omstandigheden zijn dezelfde als in zeven voorafgaande gevallen. Janine en Jean-Michel zijn slacht offer no 15 en no 16 van wat hier genoemd wordt het „monster van Florence". Na de jongste moordpartij van dit monster heeft justitie een grootscheepse jacht op hem aangekondigd, van nog grotere om vang dan in het verleden. Maar of dat succes zal hebben is zeer de vraag. Want zelden hebben de Italiaanse justitie en politie zich zo machteloos gevoeld als in hun zoektocht naar het „Monster van Florence". Hij heeft sinds 1968, toen de reeks moorden begon, zeven onderzoeksrechters versleten en honderden politieman nen een gevoel van frustratie bezorgd. Computers zijn tegen hem ingezet. Psychologen, psychiaters, so ciologen én glazen bol-kijkers hebben hun theorieën over daad en dader mogen spuien. Geloof en bijgeloof zijn gemobiliseerd. Maao alles tevergeefs. Het enige wat de justitie in al die jaren kon produceren waren enorme blunders en gerechtelijke dwalingen. Vijf verdachte „monsters" hebben maandenlang gevangen gezeten, een ver dachte is zelfs tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld na een „bekentenis": ten onrechte. Steeds als justitie de wereld vol trots.verzekerde dat de gearres teerde meneer X het monster was, werd er weer een (echt)paar vermoord. Het onderzoek kon daarop weer van voren af aan be ginnen. Volgens de wetenschap is de dader iemand die zich ergert aan de verloedering van de publieke zeden. Uiterlijk is er waar schijnlijk niets op hem aan te merken. Een keurig nette moorde naar dus, en daarom ook zo moeilijk te pakken. ZEVENTIGJARIGE BEIER „EEN TIERENDE VERLIEZER" (Van onze correspondent) BONN In zijn carrière als politicus heeft hij ongelooflijke klappen gehad, maar hij is nooit van het toneel verdwenen. Hij kon wel geraakt worden, maar niet geknakt. Dat Strauss in de afgelopen veertig jaar een politiek instituut is gewor den, is dezer dagen weer eens gebleken bij zijn zeventigste verjaardag. Alles wat naam en faam heeft in de Bondsrepu bliek toog naar de Beierse hoofdstad om hem te feteren. Want Strauss' vrienden en vijanden zijn het over een ding eens: politici van zijn soort worden tegenwoordig niet meer gemaakt. Toch hangt er enige lijkgeur boven het feest, dat afgelopen vrijdag begon en veertien dagen gaat duren. Strauss' invloed is tanende. De temperamentvolle Beier blijft goed voor ver rassingen en hij kan de politiek van de regeringscoalitie in Bonn nog steeds beslissend beïnvloeden. Maar hoewel in Duitsland weinig dingen zo riskant zijn als voorspellingen over het gedrag van Strauss, lijkt de Beier geen grote per soonlijke ambities meer te hebben. Vanuit München vuurt hij minder vaak torpedo's af richting Bonn. Strauss is rusti ger en milder geworden. De plotselinge dood van zijn vrouw, een jaar geleden, heeft daar wellicht toe bijgedragen. De buitenlandse politiek blijft zijn stokpaardje, maar eigen lijk hoeft niet meer zo nodig. Slechts ajs hij een kans zou zien kanselier te worden, zou de oude strijdlust weer op kunnen flakkeren. Maar dat zo'n gelegenheid zich ooit nog voordoet, lijkt uitgesloten. Als aanvoerder van de kleinste van de twee Duitse christen democratische partijen had Strauss zijn kans in 1980. Hij ging toen echter kopje onder tegen de populaire sociaal-de mocraat Helmut Schmidt. De kiezers lieten de slagerszoon uit München precies zien waar diens grenzen liggen. Strauss is onberekenbaar en daar houdt het kiesvolk niet van. Dezer dagen is in Duitsland een boek verschenen over kan selier Helmut Kohl. Verreweg het interessantste hoofdstuk is gewijd aan de relatie tussen de kanselier en Strauss. De stelling van auteur Paul Pucher, die jarenlang hoofdredac teur was van de „Munchner Merkur": Strauss mag dan wel voortdurend op Kohl inhakken, maar de man uit Oggers- heim is er in alle stilte in geslaagd de Beier op een zijspoor te rangeren. Kohl weet politieke munt te slaan uit de angst voor Strauss". Onverbiddelijk somt Pucher de nederlagen op die Kohl zijn Beierse tegenstander heeft bezorgd. De grootste wellicht da teert uit 1976. Kohl mag dan minder kwaliteiten in huis hebben dan Strauss, zijn machtsinstinct is sterker ontwik keld dan dat van zijn tegenstander. „Kohl", schrijft Pucher, „is een machtmens par excellence. Daarom houdt hij er niet van zijn tegenstanders te prikkelen of publiekelijk te dee- moedigen. Hij beperkt zich er toe zijn tegenstanders uit de weg te ruimen, zo geruisloos en onopvallend als maar moge lijk is. Dat velen hem onderschatten komt hem daarbij uit stekend van pas". Als het er op aan kwam, trok Strauss steeds aan het kortste eind. Na zijn glorieuze verkiezingsoverwinning van 1983 slaagde Kohl er op superieure wijze in Strauss uit het kabi net te houden. Toen kanselier Kohl de DDR met een eerste miljardenkrediet wilde verblijden, vreesde hij tegenwind van de conservatieve CSU. Vandaar dat hij besloot Strauss een hoofdrol te geven in de onderhandelingen met de DDR. De afrekening kwam later. Strauss had zijn positie in de CSU oyerschat. In de partij brak een opstand uit. De plotse linge koerswijziging van de voorzitter, die altijd fel ten strij de was getrokken tegen de verzoenende „Ostpolitik" van de sociaaldemocraten Brandt en Schmidt, werd niet begrepen. Voor Kohl was de wraak zoet. Hij sloeg twee vliegen in een klap. Hij bond de CSU aan zijn DDR-politiek en hij bezorg de Strauss een gevoelige nederlaag bij zijn Beierse politieke vrienden. fieidae Commit Proces over proef anti-satellietwapen WASHINGTON Vier leden van het Amerikaanse congres en een groep geleer den hebben gisteren een proces aange spannen tegen minister van defensie Weinberger. Zij willen dat de rechter Weinberger verbiedt vrijdag een proef met een anti-satellietwapen te laten ne men. Volgens George Brown, één van de vier democratische leden van het huis van afgevaardigden, is de proef in strijd met de voorwaarden die het congres gesteld heeft. In de defensiebegroting staat, aldus Brown, dat zo'n proef alleen mag worden genomen als bewezen kan worden dat de nationale veiligheid in gevaar is, dat zo'n proef de kansen op een akkoord met de Sovjet-Unie niet in gevaar brengt en dat de proef niet in strijd is met de verdragen. Ontslag directeur Franse spoorwegen PARIJS De directeur van de Franse spoorwegen, André Chadeau, heeft gisteren zijn- ontslag ingediend naar aanlei ding van de reeks spoorweg- ongevallen van de afgelopen' maanden. Hierbij kwamen 84 mensen om het leven. De Société Nationale des Che- mins de Fer Francais, SNCF, is een grootscheeps onderzoek begonnen naar de werkwijze en veiligheidsvoorzieningen bij de spoorwegen nadat een voorlopig onderzoek had uit gewezen dat zeker drie van de ongelukken te wijten zijn aan menselijke fouten. WILLEMSTAD Er bestaan plannen voor het dumpen van noog radio-actief afval op de bodem van de Caribische Zee en Nederland heeft hieraan een belangrijke financiële bij drage gegeven. Dat heeft Greenpeace gisteren in Wil lemstad gemeld. Greenpeace zegt dat ook de Verenigde Sta ten, West-Duitsland, Enge land, Frankrijk, Japan en Ca nada bij de plannen betrokken zijn. Het afval zou gedumpt moeten worden op 600 kilome ter afstand van het eiland His- "paniola bij Haïti en de Domi nicaanse Republiek. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ^ENLAND fndendste mannen )ven de 60 i \ORK De jongste, filmac- 1 Newman, is zestig en de I, collega Cary Grant en V Isaac Bashevis Singer, 81: door het Amerikaanse vrou- McCall's gekozen onder de 'indendste Amerikanen van Ie zestig. ijst in het oktobernumnmer verder president Ronald (74), zanger Frank Sinatra schrijver Norman Mailer 'an Cary Grant, Paul New- de anderen straalt zo'n re in explosieve kracht uit dat een raket mee naar de maan fer zou kunnen schieten", al- 'alls. Gorbatsjov wil zone vrij van chemische wapens MOSKOU De Russische partijleider Mi- chail Gorbatsjov heeft gisteren in een onder houd met de Westduitse socialistische Johan nes Rau zich voorstander getoond van de vorming van een zone in Europa vrij van chemische wapens, als de Verenigde Staten het daarmee eens zijn. Het idee voor zo'n zone is afkomstig van de Westduitse sociaal democraten en de DDR. Rau, de rijzende ster binnen de SPD, zei dat Gorbatsjov het idee, eerder dit jaar opgesteld door SPD-parlemen- tariërs en Oostduitse functionarissen, toe juichte. In de VS wordt gediscussieerd over het opnieuw aanmaken van chemische wa pens, nadat deze sinds het eind van de jaren zestig heeft stil gelegen. In West-Europa be vinden zich geen chemische wapens, wel daarentegen in de Oostbloklanden. Gesprekken over De Jonge afgerond DEN HAAG De gesprek ken tussen een Nederlandse en een Zuidafrikaanse delegatie in Genève over de .juridisch- technische" aspecten van de zaak-Klaas de Jonge zijn giste ren afgerond. De Nederlandse delegatie brengt daarover ver slag uit aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken. De Jonge verblijft sinds 19 juli in Pretoria. De Zuidafrikaanse regering beschuldigt hem van het transporteren van wapens voor het Afrikaans Nationaal Congres. Een beeld van de ravage die de relschoppers in Birmingham in enkele uren wisten aan te richten. spontane uitbarsting spreken". Minister van binnenlandse za ken Hurd, die gisteren Bir mingham bezocht, noemde het plunderen en brandstichten van de nacht ervoor een mis daad. En volgens de hoofd commissaris van politie waren de gevechten voor een aantal van de relschoppers puur ver maak. „Zij hebben hebben zich kostelijk geamuseerd", aldus de politiechef. Intussen zit Birmingham met de schade. Bijna alle nering doende inwoners van Hands- worth zijn Aziaten en de meesten hunner hebben het grootste deel van hun bezittin gen verloren. Het zal weken duren om het puin op te rui men. Vraag je iemand naar de financiële omvang van de schade, dan haalt hij de schou ders op. De rokende en stin kende puinhoop is een wonde, die het aanzien van Hands- worth nog lang zal ontsieren. Daarom hadden we er een van onze beste ge heime agenten geplaatst. Sjeems Pond.be ter bekend als agent 009!" -- „Aha! Daar ken ik alle boekjes van!" zei burgemeester van Muize nis opgetogen. „Kijk, hier heb ik net zijn laat ste. Goudneusje. Ik mag dus erkennen, dat ik deskundig ben en helemaal op de hoogte!" - „En dat zijn onze vijanden nu ook!" zei kolonel Plimmp sarcastisch. „Dat hebben we dan te danken aan deze tamme idioot hier.deze stralende ster aan het politiefirmament! Hij heeft ons zojuist zijn hele verhaal verteld!" „Wat hè'k dan verkeerd gedaan?" vroeg Eelco Eelkema geprikkeld. „Jij hebt de groene er- tesnert in je domme schedel aan het denken ge bracht!" bulderde kolonel Plimmp. „En dat had je beter kunnen laten. Want zelfs de B.G.D. stond toen machteloos!" -- „Dan ben'k nog be ter dan de Geheimzinnige Dienst," lachte Eelco en hij salueerde tevreden. „Dank U voor het komplement, kolonel!" BEDRUKTE JEANS 68.- DJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR (ADVERTENTIE) KATOENEN JACK 155- TOKIO De Japanner die in Parijs zijn Neder landse vriendin René Hartevelt vermoordde en gedeeltelijk opat, is ont slagen uit een psychia trisch ziekenhuis in Tokio. De 36-jarige student Issei Sa- gawa beging zijn misdaad in 1981 en pleegde daarmee een van de afzichtelijkste moor den uit de Franse misdaad geschiedenis. Franse artsen vonden de student geestelijk ontoerekeningsvatbaar en een proces niet waard en de Parijse politie stond toe dat hij naar Japan terugkeerde, waar hij in mei 1984 in een psychiatrisch ziekenhuis werd ondergebracht. De Ja panners hebben hem vorige maand ontslagen en hij woont nu bij zijn ouders in Yokohama ten zuiden van Tokio. „Nederland helpt bij dump kernafval in zee" In de werkkamer van burgemeester van tis vond op dat ogenblik ook een opge- in gesprekje plaats. Kolonel Plimmp had rmomming eventjes afgelegd om zich be- :e maken en zei: „Hier zijn mijn papieren, heester. Gestempelde, officiële papieren Dto en al." Met een achteloos gebaar hij de bewijsstukken op het bureau en )rt afgebeten zinnetjes maakten duidelijk, er de onversaagde beroepsofficier stond, van plan was te wijken voor een burge en een veldwachter uit een klein dorp. stond Eelco Eelkema erbij, luiste- wat deze kordate bezoeker nog meer had. „Zo. nu heeft U het wel ge- vervolgde Plimmp. „Mijn naam is dus Mijn rang:kolonel. Mijn functie- Öoofd van de Bijzonder Geheime Dienst, t de B.G.D- waren een zeer geheimzinnig op het spoor, burgemeester. Het speelde hier in het hartje van uw eigen dorp. LONDEN De Britse ontwerpster Laura Ashley, stichteres van het gelijknamige internationaal stoffenimperium, is levensge vaarlijk gewond bij een val van een trap. Een woordvoerder van de firma zei dat Ashley werd gewond toen zij in het weekeinde logeerde bij vrienden. Zij ligt nu in een ziekenhuis ergens in En geland. De woordvoerder wilde de plaats niet noemen. Het be drijf van de 60-jarige Laura Ashley telt 180 winkels in de hele wereld en heeft een omzet van 200 miljoen pond sterling. Hoe wel het op het punt staat ter beurze te gaan, wordt het nog steeds beschouwd als een bloeiend familiebedrijf waarin Laura's echtgenoot Bernard en hun vier kinderen werk vinden. Ashley en haar man, de president-commissaris van de firma, wonen in Brussel, maar hun hoofdkantoor is in Wales gebleven. nieuw van racisme en zei dat deze „aanzienlijke pogingen doet de Zuidafrikaanse rege ring te redden van de gevol gen van haar eigen daden. Inmiddels is de Westduitse ambassade in Pretoria bezet door acht Westduitse groenen. Minister Botha van buiten landse zaken heeft geëist dat de Groenen de ambassade niet als centrum voor de versprei ding van propaganda gebrui ken. ren gooiden. Veel aandacht in de pers zou volgens de politie tot nog meer geweld leiden. Geschat wordt dat ruim 30 procent van de kleurlingen in Groot-Brittannië werkloos is, terwijl bij blanken 20 procent zonder baan zit. Slechts vijf procent van de Britse bevol king is niet blank, maar zij wonen meestal bij elkaar in overbevolkte wijken. Ondanks het harde werk van organisa ties voor rassenbetrekkingen en parlementsleden die gelijke kansen voorstaan, blijkt uit de statistieken nog steeds dat kleurlingen het minder goed doen op school en minder snel aan een baan komen. Mede daardoor ontstaat in de ver armde wijken een klimaat, waarin de criminaliteit kan gedijen. Als de situatie vervolgens uit de hand loopt, krijgt men al snel te horen dat het de schuld is van de politie. Dat was ook het eerste wat de relschoppers in Birmingham zeiden. De po litie zou hen allemaal als jun kies beschouwen, voortdurend aanhouden, fouilleren en ar resteren. Er zijn in Groot-Brit- tannie ook gevallen bekend, waarbij de politie een op zijn minst twijfelachtige rol heeft gespeeld. En de klachten van de bewoners van de verpau perde. vervallen wijken wor den door de politici genegeerd. De omstandigheden in Bir mingham maken het er al niet veel beter op. Eens was de stad het centrum van de auto-in dustrie, maar door buitenland se concurrentie zijn veel fa brieken gesloten. Tussen 1961 en 1981 zijn 203.000 banen ver loren gegaan. In de wijken Handsworth en Lozell, waar zich de rellen van maandag voordeden, bedraagt de werk loosheid zelfs 29,9 procent. Toch wordt Birmingham door gaans beschouwd als een stad waar de verhoudingen tussen de verschillende etnische groe peringen redelijk goed zijn. De rassenverhoudingen, de ghetto-vorming, en de houding van de politie tegenover de immigranten zijn niet de enige verklaringen voor de onlusten. Werkloosheid en sociale ach terstand treffen immers ook veel blanken, van wie een aantal overigens ook meedoen aan de onlusten. De sociaal-psycholoog dr. George Gaskell van de econo mische faculteit van de uni versiteit van Londen heeft een uitgebreid onderzoek gehou den naar relschoppers. De rel len van deze week in Birming ham waren volgens hem ge deeltelijk ook „zeker crimineel gedrag'„Als mensen benzine bommen klaar hebben om naar de brandweer te gooien, kun je nauwelijks van een ben, aldus kringen in Luxem burg, niet meer dan symboli sche waarde. De Fransen zijn voorstander van een investe ringsstop en een importstop. Vorig jaar importeerden de EG-landen voor meer dan 23 miljard gulden uit Zuid-Afrika en werd voor ongeveer 2o mil jard geëxporteerd. De door president Reagan af gekondigde strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika zullen wei nig gevolgen hebben voor de economie van het land, maar ze dreigen wel het vertrouwen van de blanke bevolking in de regering te ondermijnen, zo was de teneur van de Zuidafri kaanse reacties op de maatre gelen van Reagan. President Botha veroordeelde de sancties die „niets anders zijn dan een vorm van oorlog, maar Zuid- Afrika zal zich niet de 'wet la ten voorschrijvenn en de Zuidafrikaanse economie is sterk genoeg om de sancties te weerstaan". De zwarte bis schop en Nobelpreijswinnaar Tutu beschuldigde Reagan op- MjfT1 NGHAM Lozells de straat van de ijke rellen in de [andsworth in Bir- im, is een rokende op. De honderden r gierigen die komen U zeggen zonder uit ing: „Het is net of >ommen zijn ont- H Het totaal vemiel- Ippostkantoor trekt jet meeste bekijks, en weet dat in het g wee verkoolde lij- n gevonden. larsting van geweld in {ham heeft opnieuw gemaakt, dat Enge- jampt met gespannen pingen tussen verschil- etnische groeperingen, j geen week voorbij of jt wel een „rassen-inci- flaats, dat afbreuk doet t beeld van Engeland t'\ tolerante, vreedzame leen geleden deden zich ijeldheden voor in de pxteth in Liverpool. De heeft geprobeed zo min k ruchtbaarheid te ge- n het incident, waarbij •litiemannen gewond toen zo'n 50 jongeren listenen, keien en spe- van de voorpagina) JOHAN- verbod vormen van nucle- menwerking door gisteren in Luxem- volgens Van den mmmm de import van ura- t(ant}rts uit Zuid-Afrika »n omvatten. De luitsers die daar oen. van afhankelijk zijn •n dit echter niet be- d. De ministers kwa- ha uren vergaderen ;n akkoord, dat door env/<.rijk nog dreigde te in verworpen omdat ■■■"xafpakket te mager bevonden. Engeland andelscontacten gro an de overige EG- n samen, verzette le hele dag hardnek- genomen sancties heb-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5