EG verdeeld over Zuid-Afrika HELP DE LEPRA Opnieuw rellen in Birmingham Reclame BON: I ALEEN SYMBOLISCHE STRAFMAATRGELEN en tv zaterdag ogelijk weer stil aatslening beneden ïrwachtingen Inlegpremie voor jongeren bij artoteken DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND =^3 Uitgave Westerpers. behorende tot Si)thof! Pers Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur I.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen, (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut betaling),kwartaal f 65,68, iaar f 250,86 Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excT5% BTW)T 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Woensdag 11 september 1985, 76e jaargang no. 23294 Dreigende stakingen bij trend volgers mogelijk in Aktua op Ned. I om 22.20 uur. Op Ned. II om-19.45 uur film impressie „Romeo en Julia". Op België 2 om 20.20 uur film „Luke, de koude hand". HET WEER In de nacht en ochtend mist banken en een minimumtem peratuur rond 9 graden. Over dag droog en zonnige perio den. Middagtemperatuur rond 22 graden. Zwakke zuidooste lijke wind. Vrijdag koel en wisselvallig. Zon op: 07.09, on der: 20.02; hoog water Schev.: 01.42 en 14.35, laag water: 09.52 en 22.21. akte overvaller RIKet door omstanders SRDAM Als gevolg van een */o beutand heeft een overvaller van yelierszaak in Amsterdam giste- arjaar ^nen ontsnappen met de hulp van bliek. werd na de overval door drie VfeJolgers in zijn kraag gepakt. Om- L&gs dachten echter dat de overval- ■^gjslachtoffer was van een mishan den ontzetten hem. Dankbaar ge- .Jjnakend van deze onverwachte de man er vervolgens als een *^^andoor. De overvaller had de 1 samen met een andere man ge- Met een loden pijp sloeg het de etalageraam van de winkel in ;te een nog onbekende hoeveel- •raden weg. Botha belooft zwarten staatsburgerschap PRETORIA De Zuidafrikaanse president P.W.Botha heeft vanmor gen verklaard dat zijn land bereid is het staatsburgerschap te herstellen van de zwarten die het door de apart heid zijn kwijtgeraakt. Botha ver klaarde tijdens een bijeenkomst van de Nasionale Partij in Bloemfontijn dat zijn regering zal gaan onderhan delen over de zaak met de leiders van de vier in naam onafhankelijke zwarte thuislanden. De zwarten zijn ingezetenen van deze thuislanden en hebben hun Zuidafrikaanse staats burgerschap verloren. Het thuislan- denbeleid is een van de hoekstenen van het beleid om het overwicht van de blanken te handhaven. Kanaal-fietser Nog voordat er ook maar sprake is van een vaste verbinding tussen Engeland en Frankrijk, is een man per fiets het Kanaal overgestoken. De Frans man Yvon Ie Caer heeft de afstand van 120 kilome ter tussen Cherbourg en Poole in minder dan zeven tien uur afgelegd per „aquacycle", een speciaal ont worpen fiets. MANAGER SCHOTS TEAM Jock Stein overleden na interland CARDIFF Jock Stein, manager van het Schotse voetbalelftal, is gisteravond in een ziekenhuis in Cardiff overleden aan de gevolgen van een hartaanval. Stein was in Wales met het nationale elftal. Tij dens het duel kreeg de beroemde Schot een hartaanval. Hij werd met spoed naar een ziekenhuis in Cardiff gebracht. Vlak na aan komst overleed hij. Pag. 9: Ergernis over fotograaf fataal voor Schotse manager. Connors geschorst NEW YORK Jimmy Con nors is met onmiddellijke in gang geschorst voor 42 dagen. Bovendien werd de 33-jarige Amerikaan een boete op van 1500 dollar (ruim 5000 gulden) opgelegd. De schorsing hing Connors al tijdens de open' Amerikaanse tenniskampioen schappen boven het hoofd. Na de partij uit de achtste finales tegen de Zweed Stefan Edberg werd hem een boete opgelegd van 2500 dollar wegens onwel voeglijk taalgebruik en obscene gebaren. Daarmee kwam hij uit boven de grens van 7500 dollar, die volgens de tennisraad voor beroepsspelers jaarlijks is toege staan. Proef met veiliger giropas DEN HAAG De PTT begint november dit jaar een proef in Tilburg en Goirle met een speciaal te gen diefstal en misbruik beveiligde giropas. De pas is aan de voorkant identiek aan de huidige giropas, maar aan de achterzijde is een magneetstrip geplakt met een code voor giro- en pasnummer. Een speciaal apparaat op het postkantoor „leest" de gegevens, en geeft alleen het groene licht nadat de kaarthouder een juiste cijfercombinatie heeft ingetikt. De nieuwe pas is ook te gebruiken voor het elektronisch betalen bij benzinestations. Het Kabinet zal overigens nog dit jaar met een nieu we paspoortwet moeten komen, zo hebben de Ka merfracties van CDA, VVD en PvdA gisteren in een motie geëist. De nieuwe wet is de eerste stap naar invoering van een Europees paspoort of plastic pas- poortkaart. Pag.3: PTT opent aanval op verkoop zendappara tuur jarige Ines lupe Duarte Hchter Isident Harte ™;voerd SALVA- Een zwaar be nde man- heeft giste- de oudste er van de tdoraanse tent Jose eon Duarte oerd en een f haar lijf- Jen gedood. elijkheid op- De autoritei- llen niet spe- over de wie de daders i I Linkse rebel- het land strij- tor de omver- ig van het d-Duarte. e doodseska- bben zich in erleden ook Idelijk schul- (emaakt aan ringen en partijen. De ge Ines Gua- Duarte bij een plaat radiostation ideert aan dé siteit in San lor. Duarte's t is geschei- n heeft drie DEN HAAG, LUXEMBURG Nederland zal niet eenzijdig meer strafmaatregelen nemen tegen Zuid-Afrika dan gisteren is afge sproken in het verband van de Europese Gemeenschap. Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) heeft dit gisteren gezegd in Den Haag na zijn terug keer uit Luxemburg, waar negen van de tien landen van de EG be sloten tot een pakket van meren deels symbolische sancties tegen het apartheidsbewind. Alleen Groot Brittannië doet niet mee. Hoewel het gaat om straffen, die Ne derland toch al toepast (geen olie leve ren, opschorten van militaire en cultu rele contacten) ziet minister Van den Broek geen reden voor verdere actie. „Alleen het effect telt. Als negen lan den van de EG maatregelen nemen, heeft dat meer invloed op Zuid-Afrika dan dat Nederland op z'n eentje iets doet". Van den Broek noemde het een „duidelijke stap vooruit" en een „krachtig signaal" dat nu zo'n groot Het CDA, de grootste regeringspartij, gaat akkoord met de benadering van de minister. Volgens het Kamerlid J. de Boer moet Nederland voorzichtig zijn met eenzijdige acties. Volgens hem zou den andere landen daaraan „een alibi kunnen ontlenen om af te haken". Het CDA wil wel dat Nederland probeert de andere acht EG-leden te bewegen tot gezamenlijke verdere maatregelen. Aangezien ook de VVD niets voelt voor een dergelijke actie, is er geen Kamer meerderheid voor eenzijdige stappen tegen Zuid-Afrika. De oppositie daar entegen wil dat Nederland zich aansluit bij landen als Frankrijk en Zweden, die veel verder willen gaan. Tot de nu ge nomen maatregelen behoort het stop zetten van de export van in de EG ge produceerde olie. Maar de twee belang rijkste olieleveranciers, Engeland en Nederland, leverden hun olie toch al niet rechtsstreeks aan Zuid-Afrika. Minister veroordeelt acties tegen bedrijven DEN HAAG Minister Korthals Altes (Justitie) veroordeelt de acties die al enige tijd worden ondernomen tegen Neder- 'landse bedrijven die contacten hebben met Zuid-Afrika of Zuidafrikaanse produkten verkopen. De acties zijn deels spon taan en deels goed voorbereid. Justitie heeft een landelijk coör dinatiecentrum ingericht om de daders op te sporen. Er zijn wel enkele aanwijzingen maar onvoldoende om de daders te identificeren, aldus de minister in antwoord op vragen van het kamerlid Wagenaar. Een van de relschoppers loopt met een molotov-coctail in de hand door de stra ten van Handsworth. BIRMINGHAM Op verschillende plaatsen in de wijk Handsworth in Birmingham, die maan dagnacht het toneel was van hevige onlusten, heb ben zich vannacht op nieuw incidenten voorge daan. Volgens de politie werden in totaal 150 brandjes gesticht, ruiten ingegooid en plunderin gen verricht. Maar de om vang van de rellen was veel geringer dan 24 uur eerder. Ook in twee ande re wijken van Birming ham en in Coventry de den zich op kleinere schaal ongeregeldheden voor. De politie heeft gisteren enor me versterkingen naar Hands worth gebracht om herhaling van de gebeurtenissen van maandag te voorkomen. Hier bij zijn met minder dan 1.400 agenten ingeschakeld. In to taal zijn het afgelopen etmaal 91 mensen aangehouden. Gis termiddag was het al tot nieu we rellen gekomen toen mi nister van binnenlandse zaken Hurd de wijk wilde bezoeken. De minister kon nauwelijks zeggen: „Ik kom even kij ken..." of hij werd door ben den zwarte jongelui met fles sen en stenen bekogeld. De Gisteren in de loop van de dag werd de schade van de rellen pas goed duidelijk. De brand van maandagnacht heeft in enkele uren een winkelstraat van honderden meters lengte in de as gelegd. minister dook lijkbleek in een verklaarde Hurd later, wil dere steden, bestelwagen van de politie, die proberen te voorkomen dat Pagina 5: Rellen Birming- hem pijlsnel naar het bureau het geweld zal overslaan naar ham uitlaatklep voor raciale reed. De regering-Thatcher, zo de immigrantenwijken in an- spanningen. Leden Europarlement bidden en vasten voor Nicaragua STRAATSBURG Een aantal leden van het Europese Par lement heeft zich vandaag op de grond voor de ingang van de zittingszaal genesteld en „biddend en vastend" solidariteit met Nicaragua betuigd De actie is een initiatief van het Nederlandse lid Ien van den Heuvel (PvdA), die zo een vervolg wil geven aan een actie van de minister van buitenlandse zaken van Nicara gua, Miguel d'Escoto. Deze heeft ettelijke weken gevast uit protest tegen de politieke druk van de Verenigde Staten op zijn land. Behalve Groenen en Britse en Italiaanse socialis ten bleken overigens maar weinig leden van het 434 leden tellende parlement belangstelling te hebben voor het idee. Zelfs in de PvdA was de animo niet al te groot. Desondanks wordt de actie morgen herhaald. Gecorrigeerde werkloosheid licht gedaald DEN HAAG Het aantal bij de arbeidsbureaus ingeschre ven werklozen is in augustus fors gestegen, maar gecorri geerd voor seizoensinvloeden is er sprake van een lichte da ling. De feitelijke werkloos heid bedraagt thans 776.700 (plus 15.800), terwijl de gecor rigeerde werkloosheid is ge daald tot 762.500 (min 900), zo blijkt uit cijfers van het minis terie van sociale zaken en werkgelegenheid. Het aantal geregistreerde vacatures bij de arbeidsbureaus is de afgelopen maand met 1.800 toegenomen tot 27.800. (ADVERTENTIE) audio boortoestellen Steenstraat 22, 2312 BW Leiden. 071-141538. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. illlllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ERSUM Er is een grote kans, dat er zaterdag op radio evisie alleen maar nieuwsuitzendingen zijn. Er dreigen na- f nieuwe acties bij de omroep, de sociale verzekeringsbe- n en de ziekenfondsen. De bonden in deze sectoren willen jfeden opgeroepen zaterdag deel te nemen aan een protest en Den Haag, als minister De Koning (Sociale Zaken) be- leze groepen tot trendvolger te maken. De minister wil dat (om meer greep te krijgen op de arbeidsvoorwaarden van geveer 30.000 werknemers. Hij wil de wet waarin dat moet in geregeld, volgende week aan de Tweede Kamer voor- n. De bonden noemen dat een overvaltactiek, omdat De jg dit op onverwacht korte termijn wil doen. HAAG De 6,75 procent staatslening per 1991-1995, gisteren kon worden ingeschreven, heeft het rijk 1,2 gulden opgebracht. De uitgiftekoers is vastgesteld op ocent. Het effectieve rendement komt daarmee op zeven it, aldus Financiën. Op de vastgestelde koers van 98,5 pro negentig procent van de inschrijvingen toegewezen. Door testijging van de laatst tijd bleek een uitgiftekoers van 100 t onhaalbaar, zodat de lening volgens de markt geen da- I succes is geworden. Het bedrag komt weliswaar overeen jnb 4e verwachtingen, maar de emissiekoers is nog wat lager op fallen dan sommigen hadden geschat. Een 'woordvoerder 0el ïnanciën noem de uitslag van de lening desondanks „be- gend", gezien de renteontwikkeling van de laatste dagen, entepercentage van 6,75 procent is de laagste op een staats- mmd sinds 1969. (ADVERTENTIE) Lepra verminkt als niet tijdig hulp wordt geboden. Voor een goede behandeling is verschrikkelijk veel geld nodig. Help daarom uw nationale instelling voor leprabestrijding, de NSL, met uw bijdrage. Doe het nu. Want op leprabestrijding bezuinigen kan en mag niet. Lepra? Dat zal ons zeker 'n zorg zijn. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam, Tel. 020 - 93 89 73. DEN HAAG Onder het motto „Kunst lenen en 50 piek op de koop toe" beginnen de Nederlandse kunstuitleencentra en arto teken een speciale actie voor jongeren tussen 14 en 25 jaar. Men sen in die leeftijdsgroep kunnen vijftig gulden inlegpremie krij gen als ze bij de kunstuitleen sparen voor de aankoop van een kunstwerk. De regeling geldt twee jaar. Volgens de Vereniging Overleg Artoteken staan jongeren over het algemeen zeer open voor de diverse kunstvormen en zijn ze onbevooroordeeld wat betreft de keuze van het kunstwerk. De inlegpremie, bedoeld om het jongeren makkelijker te maken uiteindelijk een kunst werk te kunnen kopen, wordt mogelijk gemaakt door een spe ciale subsidie van het ministerie van WVC. De actie wordt on dersteund met een televisiespot, onder het motto „Kunst lenen, geen kunst". In de postkantoren en bibliotheken ligt een folder met meer dan 100 adressen waar kunst geleend kan worden. VLOOIENMIDDEL IN OPSPRAAK DEN HAAG Er bestaat onrust over een bestrij dingsmiddel tegen vlooien bij honden en katten dat sinds begin dit jaar in de dierenspeciaalzaken te koop is. Een Amerikaans onderzoek heeft uitgewezen dat de zogeheten Bolfo-druppels bij volwassenen tot her senbeschadiging kunnen leiden, waardoor geheugen verlies, evenwichtsstoornissen en plaatselijke ver lammingen optreden. De druppels zouden dodelijk kunnen zijn voor kinderen. In het buitenland mogen de druppels slechts door'de dierenarts mogen wor den gebruikt. Daar staat op de verpakking dat kin deren twee tot drie dagen niet in aanraking mogen komen met een dier dat de druppeltjes heeft gekre gen. Een woordvoerder van Volksgezondheid noemt de ongerustheid „overdreven". De gesignaleerde klachten treden volgens hem op als de aanwijzingen bij de verpakking worden genegeerd. Veertig advocaten uit Arnhem en omgeving, die eerst werden berispt, hebben het pleit nu toch gewonnen. Het gaat over het al of niet maken van reclame in een advertentie, waarin zij vorig jaar bekend maakten dat zij de eigen bijdrage op rechtshulp niet zouden innen van cliënten met de laagste inkomens. Uitgemaakt is nu, dat het bij de advocaten niet om reclame ging. Om aan alle misverstanden een einde te maken, gaat het in dit stukje wel degelijk om reclame. Daar komen we rond voor uit. En wie daar niet van houdt moet toch onze raad eens opvolgen om de Leidse Courant twee weken gratis te proberen, 't Gekke is dat je daar niemand over hoort reclameren. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Qowuvnt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1