Sportclubs vrezen ictie abonnee-lotto ALLER LEHDS) !ciclóc(Somcuit^~ stad omgeving Schouwburg in de schijnwerpers Onderzoek hemofiliepatiënten Stadsverwarming kost bewoners Stevenshof 600 gulden te veel Boksen De boksschool van Chris Lantrok gaat een cursus boksen voor dames ge ven. Recreatieve boks- training met de nadruk op conditie-training wordt gegeven geduren de tien weken. De eerste gelegenheid is op dinsdag 17 september om negen uur in de bokszaal aan de Corantijnstraat. Voor in- lich tingen: tel. 071- 132218. Wandelen De Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat is het startpunt voor de IVN- stadswandelingen zondag 15 september (vanaf tien uur 's ochtends) en maandag 16 september (vanaf zeven uur 's avonds). In de natuurgid- sen van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie zijn twee wandelingen door Lei den beschreven. Buurtgroen De groencommissie van de De Werve (dit is een woonbuurt van 300 wo ningen in de Merenwijk) houdt woensdagavond 18 september een excursie door de wijk. In De Wer ve wordt door de bewo ners erg veel zelf aan het groen in de wijk gedaan. In 1983 kreeg men subsi die in het kader van het Project Natuur in de Ste delijke Omgeving. De groencommissie heeft zich de laatste jaren spe ciaal toegelegd op sinp- pergroen, dit zijn kleine strookjes groen tussen de huizen. De excursie be gint om half acht 's avonds op de Zwarte- meerlaan ter hoogte van De Werve. Men moet zich telefonisch aanmel den op vrijdag 13 sep tember tussen zeven en acht uur. Fietsbel verplicht voor aërodynamische driewieler Teleac De Stichting Teleac houdt in het gebouw van de Louise de Coligny- scholengemeenschap aan de Kagerstraat vanaf 7 oktober een cursus En gels. Belangstellenden kunnen zich telefonisch melden: 121151. De cur sus bestaat uit twintig lessen en deelname kost 110 gulden. Winter- kledingbeurs De Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilli gers houden op dinsdag 17 en woensdag 18 sep tember een winterkle- dingbeurs in het gebouw aan de Caeciliastraat 18. Op dinsdag kan men er 's avonds van zeven tot ne gen uur terecht, op woensdag van tien uur 's ochtends tot twee uur 's middags. Kleding in brengen kan op maandag 16 september van tien tot vier uur. Meer inlichtin gen via telefoonnum mers: 132920, 155568, 131335 en 210314. Een naam voor dit merk waardige voertuig, dat sinds kort in Leiden rond toert en erg veel bekijks trekt, is er (nog) niet. De eigenaar, Leidenaar C. van Cleef, houdt het op maan- wagentje, maar die vlag dekt de lading toch niet helemaal. Deze uit Enge land afkomstige driewieler heeft wel wat weg van een bobsleetje op wielen. Het ontwerp is gebaseerd op dat van een ligfiets. Ook in dit geval leunt men achter over (in een comfortabele kuipstoel), de benen liggen over het rechte stuur heen en de voeten rusten op de trappers. Een verschil met de ligfiets is, dat men de trappers al leen hoeft te gebruiken om op gang te komen. Is er genoeg vaart dan is één druk op de knop voldoen de om een electromotortje het werk over te laten ne men. Deze lig-snorfiets heeft een bereik van 60 ki lometer, die hij met een snelheid van 18 kilometer per uur kan afleggen. Is de stroom op, dan legt men het wagentje aan het stop contact en de accu's wor den vanzelf weer gevoed. De Leidse politie weet zich niet goed raad met de maanwagen van Van Cleef. In het begin hield men het op een snorfiets, maar van dat „geloof" is men afge stapt. Ten einde raad heeft men Van Cleef gezegd dat hij een fietsbel moest mon teren en verder laat de po litie de zaak voorlopig op zijn beloop. De eigenaar van het trapautootje (dat voldoet aan de laatste ei sen van de aërodynamica) heeft dit stukje speelgoed voor zó'n 2500 gulden aangeschaft om de aan dacht op zijn winkel in electronische apparatuur aan de Botermarkt te ves tigen. Hij blijft er twee a drie maanden in rondrijden en daarna zal hij het mis schien onder klanten ver loten. Geen krant ontvangen?' Be! tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. "i - A WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1985 PAGINA 13 [DEN Het deze Ik huis aan huis ver fden van ruim 100 abonnee-lottofor- lieren heeft onder Leidse sportvereni- gen voor grote on- t gezorgd. De clubs ?en dat zij hierdoor pten verliezen en Jhun inkomsten zul- teruglopen. De heer T. Zwartjes, direc- r van de Sporttotali- >r (toto en lotto) in ji Haag, kan zich de Imotie wel voorstel- f Volgens hem moet «echter op zo breed i ^gelijke schaal actie W rden gevoerd om er klanten te win- 1. Volgens Zwartjes is markt toch groter de clubs aankun- L fnnee-lotto is een jaar geleden ingevoerd. Met dit systeem wil men het de spe ler gemakkelijk maken. Hij hoeft niet elke week zijn lotto-briefje in te leveren, maar speelt elke week auto matisch mee. Daarnaast kan men ook elke week lotto of toto blijven spelen; de weeklotto is verreweg de grootste inkomstenbron. Spelers kunnen op twee manieren worden gewor ven; door de sportvereni gingen zelf, of rechtstreeks (via onder meer huis aan huis verspreiding van de formulieren) door de Sport- totalisator in Den Haag. Wanneer de clubs toto- of lotto-formulieren zelf opha len, dan krijgen ze van ie der formulier 10 procent. Bij rechtstreeks spelen, be landt het geld in een grote pot en delen de clubs mee. De grootste vereniging krijgt naar rato het meeste. De clubs hoeven daarvoor niets te doen. Zelf ophalen is dus aantrekkelijker Volgens Zwartjes van de Sporttotalisator heeft hij de opdracht gekregen om op alle mogelijke manieren klanten te winnen voor de niet al te goed draaiende toto en lotto en zijn de clubs daarvan op de hoogte. Ook weten de verenigingen vol gens de directeur dat de briefjes huis aan huis wor den verspreid. „We hebben de clubs in het begin van dit jaar ruim de gelegenheid gegeven om spelers voor de abonnee-lotto te vinden. De schrik is verklaarbaar, maar als de verenigingen zelf actie hebben onderno men dan hoeven ze niet zo bang te zijn", meent Zwar tjes. „De ervaring leert dat werving van klanten door ons meer succesvol wordt gedaan, dan door de clubs. Van elkaar verdringen op de markt is geen sprake. Mensen die niet willen spe len, doen het toch niet". Zwartjes zegt dat binnen kort een campagne wordt gestart, waarbij de clubs ex tra kunnen verdienen wan neer zij spelers voor de abonnee-lotto werven. „Dan is het aantrekkelijk om er flink tegen aan te gaan", al dus de directeur. De verenigingen werken vaak samen met sigaren- en buurtwinkels. Daar levert de klant zijn lotto- of toto formulier in en dat wordt later opgehaald door de clubs. Ook zijn er vereni gingen die de briefjes bij de spelers gaan halen. Volgens de clubs bestaat de kans dat de winkeliers door de acties van de Sportotalisator afha ken, zeker nu ook wordt ge dacht om grootwinkelbe drijven bij de verspreiding van formulieren in te scha kelen. De sportclubs zijn be reid om de formulieren die huis aan huis zijn verspreid en naar Den Haag moeten worden gestuurd, zelf bij de mensen te komen ophalen. Jubileumconcert Jeugdkamerorkest LEIDEN Het jeugdkamerorkest Leiden geeft zondag 22 september om half twaalf een concert in de Taffehzaal van het Rijksmuseum voor Oudhe den aan het Rapenburg in Leiden. Het concert, uit gevoerd door musici met een gemiddelde leeftijd van 16 jaar, heeft plaats naar aanleiding van het 25- jarig bestaan van het Jeugdkamerorkest. Tevens wordt gevierd dat Henk Briër sinds die tijd de in spirerende dirigent is van het orkest. In het kader van dit jubileum worden dit jaar ver schillende concerten gegeven met als afsluiting een concert in mei 1986, waarbij verschillende promi nente oud-leden zullen soleren. Soliste bij het con cert op zondag 22 september is Ester van Stralen. Zij speelt met het jeugdkamerorkest een vioolcon cert van Haydn. Verder staan werken van Mozart, Szelenyi en Genzmer op het programma. Kaarten a 5 gulden zijn aan de zaal verkrijgbaar. LEIDEN Er komt een landelijk onderzoek onder hemofilie-patiënten. De afdeling hemostase en trombose-onderzoek van het Academisch Ziekenhuis in Leiden verleent daaraan haar medewerking. Doel van het onderzoek is het krijgen van een zo juist mogelijk beeld van de verschillende toegepaste behandelingsmethoden en de maatschappelijke posi tie van lijders aan bloederziekte. Voorts wordt gekeken naar de effecten van erfelijkheidsvoorlichting. Het aantal hemofilie-patiënten in Nederland be draagt ongeveer 1500. Het onderzoek neemt drie jaar in beslag. Het bestaat uit de volgende deelon derzoeken: een enquête onder alle patiënten met hemofilie A of B, een en quête naar aanleiding van een steekproef van vrouwelijke familieleden van patiënten, die (mogelijk) draagsters zijn, interviews met groepen die voor draagsteronderzoek en/of erfelijkheidsvoorlichting in de laatste tien jaar in het Academisch Ziekenhuis Leiden zijn geweest en interviews met ouders van kinderen met hemofilie. De eerste schriftelijke enquête gaat in oktober van start. Alle leden van de Nederlandse Vereniging van Hemofilie Patiënten krijgen een formulier toe gestuurd. Patiënten die geen formulier krijgen worden verzocht er een aan te vragen via een briefkaart, gericht aan de werkgroep Hemofilie in Nederland 3, Antwoordnummer 10017, 2300 VB Leiden of telefonisch: tel 071-262217. LEIDEN Leiden heeft een prachtige schouwburg. Lange tijd is dit monumentale maar intieme, 280 jaar oude pand niet opgevallen. Wist het pu bliek de spil van het culturele leven in Leiden niet te vinden. Dat moet nu verleden tijd zijn. Onder een compleet nieuwe leiding, moet de schouwburg uit de anonimiteit treden. Gisteren was het al zo ver. De schouwburg was versierd met bloemen, licht en planten, en leek een meter 'uit te steken buiten de andere gebouwen aan de Oude Vest. De reden voor de feestelijke uitdossing was de theatrale presentatie van de nieuwe ploeg, die van een grijs gebouw een cultuur- paleis moeten gaan maken. Eerder onthulden de kersverse directeur Frans Boelen en zijn plaatsvervanger Hans Kagie in een interview in deze krant iets van hun plannen, gisteren was de eerste gelegenheid om te kijken of daarvan al iets ge realiseerd was. Op het schouwburgpodium kondigde wethouder Kuijers de nieuwe medewerkers van de schouwburg aan die zich een voor een, knipperend te gen het felle licht, aan het hooggeachte publiek vertoon den. Naast Boelen en Kagie zijn dat belichtingsman Jack van den Bereken, secretaresse Nicolet Reumer en toneel meester Jack Reenders. Op hun optreden volgde dat van Mini en Maxi, die muzikaal en niet zonder humor het officië le gedeelte onderbraken. Daarna nam Boelen het woord, die een bloemlezing gaf van de meest spectaculaire programmapunten van de ko- Frans Boelen, Jack van den Bereken, Hans Kagie, Nicolet Reumer en Jack Reenders (v.l.n.r.). mende maanden. Freek de Jonge zal het theaterseizoen openen met twee voorstellin gen van 'De bedevaart', op 12 en 13 september. In Leiden zal hij dan voorlopig niet meer te zien zijn, want vanaf januari verdwijnt hij voor anderhalf jaar naar het buitenland. Voorts komen deze maand Pe ter Faber, Ome Joop, Henk van Ulsen en Jan Blaaser. 'De firma List en Bedrog', een programma van Joost (Erik Engerd) Prinsen en Dick van der Stoep, gaat op 28 oktober in de schouwburg in première. Op 16 januari komt Ted de Braak om een theatershow voor de televisie op te nemen. Ook het Groningse rockmusi- cal-spektakel 'Ik, Jan Cremer' komt naar Leiden. Het is na tuurlijk wel wat veel gevraagd van de hoogbejaarde grijsaard aan het water om al die dol lende jongelui in zijn rood plu chen buik te dulden, en ook al gezien de omvang van de pro- duktie wordt de musical op 19, 20 en 21 februari in de Groe- noordhallen gespeeld. Het verzorgen van lunchthea- tervoorstellingen is een idee dat misschien op de langere termijn verwezenlijkt kan worden. Het past goed in het streven om van de schouw burg een gastvrije instelling te maken, waar, als alle idealen tenminste worden verwezen lijkt, de Leidenaar in en uit loopt om bij zijn koffie een broodje cultuur te nuttigen. Maandjournaal Als het gaat om het bereiken van veel mensen, is een van de belangrijkste factoren na tuurlijk de voorlichting. Boe lens filosofie daarover is: nie mand mag ooit thuisblijven omdat hij niet wist dat hij ook naar de schouwburg kon. Hij bood aan wethouder Kuijers het eerste exemplaar van het „Maandjournaal" aan. Daarin is behalve de schouwbqrga- genda ook het programma van de Waag opgenomen. Graag zou Boelen dat elke maand huis aan huis laten versprei den. In het eerste nummer aandacht voor het amateurto- neelverleden van burgemees ter Goekoop. DICK VAN TEYLINGEN •e motor :o!en GEMEENTERAAD MOET BEMIDDELEN IN CONFLICT MET EBR ipoedig I de be- enen tien uur >nds uie stoel op kon- zoeken. groot H omwo- en ten dat in echte was ge- 1 De e had 1 moeite omstan- op een nd te pn. Te- werd verkeer lleid. N Vanaf de Garen- Is in de nacht van afge naandag op dinsdag een Davidson gestolen De s eigendom van een 24- nan uit Zwolle. De mo- legergroen en voorzien pmaal nieuwe onderde- de tank staat een witte onder meer geen rekening mee dat de kosten van het on derhoud van de installatie al zijn opgenomen in de huur van de woningen en worden die onderhoudskosten daar door via het vastrecht dubbel in rekening gebracht. Het EBR zou ook de investeringskosten van 'de stadsverwarming niet goed inschatten. De Federatie vraagt de ge meenteraad te bemiddelen in het conflict met het EBR om dat maandenlange onderhan delingen over de ontstane pro blemen niets hebben opgele verd. De Federatie betoogt in de brief aan de gemeenteraad dat moet worden afgezien van verdere uitbreiding van de stadsverwarming in Leiden als dit conflict met het EBR niet eerst wordt opgelost. Adjunct G.H. de Boer van het EBR wijst de beschuldigen van de Federatie van de hand: „Dat de huurders in de Ste venshof honderden guldens te veel betalen, zal ik niet ont kennen. Daar hebben wij jaren geleden al voor gewaar schuwd. De oorzaak ligt echter niet bij ons maar bij de Fede ratie. Wij brengen een onder- houdstarief voor de installatie in rekening. Hoe huurder en verhuurder dat onderling ver rekenen, daar staan wij volle dig buiten. Zoals de situatie nu is, steekt de Federatie het ge deelte van de huur dat onder houd van de verwarming be treft in eigen zak. Er is maar één oplossing voor het pro bleem en dat is verlaging van de huren". Volgens De Boer heeft het Philips Pensioens fonds dat ook een groot aantal woningen in de Ste venshof beheert dat ook ge daan. „Alleen de huurders van woningen van de Leidse wo ningbouwverenigingen beta len te veel. Daaruit blijkt al dat wij geen te hoge bedragen in rekening brengen, maar' dat de verhuurder fout zit". De Boer zegt bemiddeling door de gemeenteraad niet af te wijzen, maar verandering in zijn standpunt zal dat niet brengen: „Als wij op de eis van de Federatie in zouden gaan en de tarieven voor de stadsverwarming in de Ste venshof zouden verlagen, zou den alle andere klanten van het EBR meer moeten gaan betalen om het zo ontstane gat op te vullen. Dat zou niet te recht zijn". LEIDEN Stadsverwarming blijkt in de Stevenshof niet goedkoper maar veel duurder dan een gewone centrale ver warming. Vierhonderd huur ders in de nieuwste Leidse woonwijk betalen per jaar 600 gulden meer voor de stadsver warming dan voor een gewone installatie nodig zou zijn. Dat schrijft de Federatie van Wo ningbouwverenigingen aan de gemeenteraad. De Federatie vraagt de raad te bemiddelen in het conflict dat~is ontstaan tussen de woningbouwvereni gingen en hét Energie Bedrijf Rijnland (EBR) over die hon derden guldens per jaar. De gemeenteraad besloot in 1981 tot aanleg van stadsver warming in de Stevenshof. Daarbij werd bepaald dat stadsverwarming de huurders per jaar niet meer zou mogen kosten dan de kosten van een normale verwarmingsinstalla tie. Eind vorig jaar stelde de Nationale Woningraad op ver zoek van de Federatie een on derzoek naar de stadsverwar ming in de Stevenshof in en daaruit kwam het bedrag van zeshonderd gulden. Volgens de Federatie houdt het EBR er l?ze unieke motor verte- Jfrdigt een waarde van 15.000 gulden. ,mp in het skenhuis AZL beleefde gister- j de grootste rampe- ining uit zijn geschie- Een ontploffing op ivende verdieping van isterflat had een tien oden en vele gewon- :ot gevolg. Niet alleen ifdelingen van het AZL ook de Leidse Jweer, de ambulance- jven en de brandweer vier regiogemeenten en opgeroepen de te lijf te gaan. lukte

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13