Catwiikse Martin ian der Plas Inmiddels de held ian Olhao Glasbergen bedwingt Zwartewolf3-3 Miles ligt Timman niet 1st Via Friesland naar Portugal ^ORT LEIDEN CcidócSotncmt DINSDAG 10 SEPTEMBER 198S PAGINA 9 vorig jaar stortte voetballer Martin van »r Plas. tot dan toe spits bij zaterdag llVfr deklasser Katwijk, zich in een prof- rontuur in Portugal. Hij werd „ontdekt" ^ric /«tens een zomeravondtoernooitje in Yanfriesland, waar hij zich als een makkelijk I a\slpren<^e aanvaller presenteerde. Een in he vaderland werkende Portugees die langs de towicf1 stond ie kijken, verhaalde in zijn gen )boorteplaats Olhao bij de plaatselijke )uivefofclub opgetogen over de Katwijker. Kort zich larop werd Van der-Plas (21) uitgenodigd i voofor een proeftraining. Nog wat ongelovig ap 9pte hij op het vliegtuig, trainde een paar i driaée/i mee. en kreeg prompt een contract w Olhanense. Van der Plas zegde zijn baan als stucadoor op en reisde in januari af naar Zuid-Portugal. „Het is net een droom", zei hij vlak voor zijn vertrek. Voor Van der Plas is de droom inmiddels werkelijkheid. Hij is een gevierde spits in de visserplaats OlhSo. „Ik leef hier in een paradijs", vertelde hij aan verslaggever Paul van der Bijl, die Van der Plas opzocht in Portugal. Maar toch kijkt hij verder. De Katwijker kreeg bij Olhanense een contract voor vijf jaar aangeboden, maar tekende maar voor één jaar. „Want ik wil hogerop", laat hij weten. „Naar de hoogste Portugese divisie, maar het liefst naar een betaald voetbalclub in Nederland". It LEEF HIER IN EEN SOORT PARADIJS...' lelijk ij [.'"Spel; :,js"fon irger en ldg^|AO „Gostamos rlech0 de Martin". Verte- kijkt de Portugese prter naar de Hol- se Held van Sporting Olhanense, die in en eni trainingspartijtje net nmidJeen snoeihard schot Was4t. Martin van der eni^Nfis de lieveling van de ios", zo verzekert de siandVêees: razend snel en s Zij voor veel doelpun- nkee i^Scoren is hier vrese- langrijk", verklaart londe spits even later YianJ populariteit in het Diiione aan de Portugese 'htaHFust- "Ook als je hier BOLCman op rij passeert, l°"ema je die bal pan- Yorif voor iemand neer- staat de volgende dag ;n de doelpuntenma- n de krant. Omge werkt het ook zo. Sje een slechte wed- speelt en je scoort, je de held". n Tilb anisjii-aarde die aan doelpunten wordt blijkt ook tij- Partijtje op de mid- Uit de meest on- en 2 ilijke posities wordt ge- te scoren. Als het een t|bp<[raak is gaan de handen oe scorende équipe mas- de lucht in. Een langge- „goooool" klinkt in koor 'het veld. Omdat de 21-ja- .^J^ÏKatwijker ook in wed ding gen geregeld het net weet iheimiden. is hij in het half jaar ik Tötij nu in Portugal voetbalt jlestrftjroeid tot een heuse ve- Van der Plas kan in Ol- tiiet honderd meter over ice-B< lopen zonder handen supporters te moeten pMden en zoenen van vrou- nskafe ^ans 'n ontvangst te lnt<n. O* op: bla ukla lon' ilair |Onde Hollander is geheel lurgerd in OlhSo. het 9 inwoners tellende vis- idje. Driekwart van de /ejk'ng is afhankelijk van ^4 Jisserij. toerisme is een Bid lelijks ontwikkelde bron z.t.; nkomsten in Olhao. Be- 3t (^§de prijzen omhoog en het fde tpdel van de Portugezen 56. Viat niet betalen". 1- Kjabbelt aardig Portugees 3nnnJniet zichtbaar van alle e,aftelling. ..Ik heb het enen..nderdaad verschrikkelijk zin. Ik voelde me al f^lthuis. De taalproblemen ieJe Jrij makkelijk opgelost. Ik les. Bovendien heb 2.50.i verkering met een Por- meisje en dan leer je Heimwee? Ach. het is j 2'.liet Katwijk, ook zo'n vis- (CiPrp Maar dan veertig Wisfeleden populariteit onder het Felijk deel van OlhSo is „Blond haar, hè", glim- wis* hij verontschuldigend. 3) op/ord hier op straat aange- °P 0jen door wildvreemde op oFs die vagen of ik 's a- 8. si mee ga naar de disco- )en) z!- Ik kijk het allemaal wel Verdeetje aan. De ouders van ®1ivriendm Xandra willen 93 B dat we trouwen, maar !bróepeft wat m'j betreft voor- p 1.<* niet", vertelt hij 's a- s op het terras van de terrt?'^e uitspanning „Bon op 6fs". waar hij een niet on- deel van z'n vrije 5. W^oorbrengt. z.t.; Spa) (Zwl,.. Jdijsje ^at ^an ^er ^as op0?rtu§al leiclt' wordt door igadö zelf „paradijselijk" ge- op Old. Hij woont in een ap- ospelment met zwembad. traint 's ochtends en's mid dags een paar uur en vertoeft een groot deel van de reste rende tijd op terrasjes. „Het is een jongensdroom", beaamt hij grif. „Ik ben hier een van de best betaalde spelers. Apparte ment van de club, gratis eten in het restaurant en een jaar salaris van 20.000 gulden. Neen, ik heb geen moment spijt gehad van de overstap". Een overdreven rustig leventje heeft hij echter niet. volgens hemzelf. „Als je hier niet leeft voor het voetbal, lig je er zo uit. De concurrentie is zwaar. Veel jongens willen hier graag profvoetbal spelen. Het is voor hen de enige manier om onder de visserij uit te komen. We zijn dit seizoen met dertig man begonnen, inmiddels zijn er acht afgevallen. En de trainin gen'zijn behoorlijk pittig, ze ker met die hitte. We hollen regelmatig twee uur langs het strand. Ik ben in vergelijking met Nederland zes kilo afge vallen", aldus Van der Plas, die zich om half elf veront schuldigt en naar huis ver trekt. „Morgen hebben we een wedstrijd en als je het te laat maakt weet de hele stad het." Aanpassen De volgende dag heeft de se lectie tot 's avonds vrijaf, om dat er om half tien een oefen duel tegen Farense uit het na bijgelegen Faro op het pro gramma staat. Op een terrasje in Faro, waar hij overigens ook weer menig handje moet schudden, blikt hij 's middags terug op zijn eerste half jaar bij Olhanense. De ove'rgang naar de plaatselijke Sporting Clube verliep boven verwach ting. „Toen ik hier kwam was er natuurlijk een taalpro bleem. Het was de bedoeling dat ik de rest van het seizoen in het reserveteam zou spelen, gewoon om een beetje aan te passen". „In het reserveteam ging het verschrikkelijk goed. In elf wedstrijden scoorde ik 28 keer. Het aanpassen ging gemakke lijk. Ik werd dan ook al vrij snel bij het eerste gehaald, eerst als reserve. Dan speelde ik in het reserveteam en daar na nog een kwartiertje in het eerste. In totaal heb ik toen nog zo'n zestien wedstrijden bij het eerste gezeten, waarvan ik er tien in de basis heb ge staan. Ik scoorde drie goals en van de overige doelpunten be reidde ik zo'n 70 procent voor. Op een gegeven moment be gon het publiek mijn naam te roepen als ik op de reserve bank zat. Dat is het mooiste dat ik tot dusverre hier heb meegemaakt, dat publiek dat „Martin, Martin" roept". Enkele maanden na zijn en tree werd trainer Mario Lino ontslagen. De sfeer was toen ronduit slecht, al had Van der Plas weinig problemen. „Lino werd ontslagen 'omdat hij op kwam voor jongens die hun geld te laat of niet kregen. Spelers liepen via de pers al hun klachten te spuien, de re sultaten werden minder. Een van de spelers heeft toen het trainerschap overgenomen. Zelf had ik overigens geen problemen. Ik kreeg alles keu rig op tijd uitbetaald. Maar door al dat gedoe was de kans op promotie naar de hoogste divisie verkeken". Slechte velden Niettemin een leerzame tijd voor de Katwijker, zoals hij zelf zegt. „De hitte, de velden, de scheidsrechters, het voetbal zelf, je moet er toch aan wen nen. Het veld bij ons is vrij be hoorlijk, maar andere velden zijn een ramp. Ze gooien er hier domweg een zak grint overheen. Als je dan een keer valt lig je helemaal open. We moesten vorig seizoen ook bij Uniao de Madeira voetballen. Dat was helemaal niet te gelo ven. Daar lag op het veld een soort zwart stof dat de hele tijd opdwarrelde. Je zag werkelijk Hans de Kruijs verzorgde namens UVS vier doelpunten in het met 8-1 gewonnen zaalvoetbalduel met Cleijn Duin. niets. Die gasten waren er aan gewend en maakten er handig gebruik van. We verloren ge loof ik met 2-0. Maar we heb ben lekker drie dagen op Ma deira doorgebracht". Ook aan de arbitrage moest Van der Plas zich duchtig aan passen. „Het niveau van de scheidsrechters is hier bar en boos. De scheidsrechters die ik bij Katwijk meemaakte waren beter dan wat hier in het prof voetbal rondloopt. Vooral grensrechters begrijpen er hier niets van. Ik blijf altijd twee meter achter mijn tegenstan der hangen, omdat ik er op snelheid meestal toch wel langs kom. Maar als ik ze voorbij ga als de bal al lang ge speeld is, gaat die vlag meestal toch de lucht in. Omkopen is hier ook aan de orde van de dag. Niet alleen bij scheids rechters. Ploegen kopen el kaar ook om. vooral aan het einde van de competitie. Vorig seizoen streken we op die ma nier nog 500 gulden de man op, omdat we van een ploeg in degradatienood wonnen. De conurrentie had daar wel wat Technisch Aan het voetbal was Van der Plas redelijk snel gewend. „Het zijn hier vooral techni sche voetballers. De hardheid valt over het algemeen wel mee, je hebt een paar beesten rondlopen. Pas speelde ik te gen een Spanjaard. Ik had een paar dagen daarvoor twee keer gescoord, en hij zou die Hollander wel eens even le ren. Mijn shirtje en broekje werden van mijn lijf ge scheurd en door de schoppen heb ik twee dagen niet kun nen trainen. Maar techniek overheerst hier toch. Soms is het wel erg individualistisch. Er speelde hier vorig seizoen een jongen die puur voor zich zelf liep te voetballen. Ik heb hem zestien voorzetten gege ven waaruit hij scoorde. Van hem kreeg ik nooit wat. Maar ja, zo werkt het hier. De doel puntenmaker is belangrijk. Ik heb besloten om komend sei zoen ook maar wat egoïsti- scher te spelen. Ik ben ook wel wat technischer geworden. Dat word je vanzelf met die balgoochelaars om je heen". De voetbaljaargang 84/85 staat in OlhSo in het kader van de terugkeer van de Sporting Clube naar de hoogste divisie. Een niveau waar Olhanense zo'n vier jaar geleden voor het laatst acteerde. „Het is een soort Volendam", legt Van der Plas uit. „Ze zitten al jaren op de grens van eerste en tweede divisie. Het is een club met een vrij rijk verleden. Vroeger zijn ze elf keer kampioen van Portugal geweest". Het mana gement heeft voor het komend seizoen ambitieuze plannen. De spelersgroep werd voor de helft vernieuwd, de begelei dende staf sterk uitgebreid en het stadion wordt opgeknapt. Dat laatste is wel nodig ook, want de enige tribune die aan een van de lange zijden staat oogt vrij bouwvallig. „Toch hebben we hier toppers gehad waarbij 20.000 mensen waren. Een groot deel staat dan ge woon langs het veld. Bij gewo ne wedstrijden komen er meestal zo'n 10.000", aldus Van der Plas. Trainersstaf De trainersstaf van Olhanense bestaat uit drie man: de nieu we trainer Manuel Cajuda, af komstig van Farense, een as sistent-trainer en een speciale psycholoog voor de begelei ding op het mentale vlak. Bo vendien is Olhanense naast Porto de enige ploeg in Portu gal die bij iedere wedstrijd vi deo-opnamen maakt. Het team bestaat uit spelers die vrijwel allemaal rond de twintig jaar oud zijn. Uitzondering is de Keniaan Herculane, die 27 is. Van der Plas ziet promotie naar de eerste divisie wel zit ten. „Cajuda heeft er een hechte groep van gemaakt. Hij ligt veel beter in de groep dan Lino. Hij kan zijn enthousias me overbrengen op de ploeg". Over een basisplaats maakt Van der Plas zich niet al te veel zorgen. „We speelden eind vorig seizoen vriend schappelijk tegen Farense, de ploeg van Cajuda, en toen scoorde ik drie keer. Ik wist niet dat hij de nieuwe trainer was, maar maakte natuurlijk aardig naam. Dit seizoen ben ik eigenlijk de enige aanvaller. Daar spelen we de laatste oe fenwedstrijden dan ook naar: vijf middenvelders en ik al leen in de spits. Dat bevalt ook wel. Lekker een beetje dè ruimte voorin". Ambitieus Van der Plas kreeg deze zo mer een contract voor vijf jaar aangeboden, maar wilde maar voor één jaar tekenen. „Ik heb het hier prima naar mijn zin, maar ben toch ook ambitieus. Ik wil volgend jaar bij een eer ste divisieclub hier in Portugal spelen of bij een profclub in Nederland. Ik denk dat ik een goede kans heb bij Portimo- nense. Dat is een eerste divi sie-club uit PortimSo, hier zo'n 50 kilometer vandaan, die dit seizoen Europacupvoetbal speelt. Het is de enige eerste divisie-club uit de Algarve. Bij clubs uit het noorden van Por tugal en uit Lissabon ben je niet zo erg in beeld als je in het zuiden voetbalt". Een eventuele overstap naar een Nederlandse profclub lijkt hem voor zijn ontwikkeling beter. „Mijn vader heeft con tacten bij Feijenoord, mis schien dat daar wat mogelijk is. De zogenaamde topclubs hier in Portugal steken er toch niet echt bovenuit. We hebben onlangs met 3-1 van Portimo- nense gewonnen, dat toch op Europees niveau speelt. Ajax en Feijenoord moeten het met de Europacup volgens mij ook wel kunnen redden". Zijn ploeggenoot Miguel Ange- lo, één van de nieuwe gezich ten in de selectie en tijdelijk bij Van der Plas ingetrokken, denkt dat de Hollander het een eind kan schoppen, zeker in Portugal. „Hij is sneller dan alle verdedigers hier, kan goed koppen en is tweebenig.. Dat zijn dingen die hier in Portu gal niet veel voorkomen. Vooral in koppen blinkt hij uit. Ik ben langer, maar hij verslaat me in de lucht". Prestigeduel Die avond speelt Olhanense een uitwedstrijd bij Farense, dat het afgelopen seizoen de gradeerde naar de tweede di visie. „Het wordt een prestige duel", kondigt Van der Plas aan. „Ze willen zo snel moge lijk terug naar de eerste divi sie. Bovendien liggen Olhao en Faro vlak bij elkaar. Hier in de Algarve is het een soort Ajax-Feijenoord. Waarschijn lijk zal het komend seizoen ook tussen ons en Farense gaan om het kampioenschap van de tweede divisie". De Katwijker blijkt in het fraaie stadion van Faro, waar het om half tien 's avonds nog altijd een graad of twintig is, inderdaad de enige spits van Olhanense. De thuisclub weet zich eigenlijk geen raad met het overvolle middenveld van de gasten en de eenzame spits „Martin", zoals hij altijd in de opstelling wordt vermeld. Di recte tegenstander Queresma wijkt geen meter van zijn zij de. Olhanense creëert het eer ste kwartier een licht over wicht dankzij de verwarring aan de zijde van Farense. Dan krijgt de thuisclub wat meer vat op het spel en blijft Van der Plas verlaten en alleen in de spits hangen. De Olhao-de- fensie houdt onder leiding van de zeer sterk spelende Keni aan Herculane met moeite stand. Behoorlijk uitverdedi gen is er nauwelijks bij. Vijf minuten voor rust krijgt Van der Plas de eerste bespeelbare Martin van der Plas voor het clubgebouw van de Sporting Clube Olhanense: „Heimwee? Ach, het is hier net Katwijk, ook zo'n vissersplaats. Maar dan veertig jaar geleden". bal, laat prompt Queresma zijn hielen zien, maar schiet vrij voor keeper Peres net naast. In de tweede helft krijgt Van der Plas wat meer steun vanaf het middenveld. Al na enkele minuten mag hij op de rand van buitenspel doorgaan, maar ziet zijn inzet gestuit door Pe res, die met de voeten redt. Kort daarop is het toch raak. Van der Plas tikt door op Bar- rocal, die vanaf rand straf schopgebied uithaalt en voor 0-1 zorgt. Het vak met 01ha: nense-supporters viert uitbun dig feest. Kort daarop dreigt het duel even te ontsporen als de wei nig overtuigende arbiter José. Filip een doelpunt van Olha nense afkeurt wegens buiten spel, terwijl de grensrechter niet gevlagd heeft. Uiteinde lijk besluit hij tot een scheids- rechtersbal. Na een kwartier wordt het door Barrocal 0-2, die zich daarmee de man van de wedstrijd weet. Farense neemt nu alle risico's achterin en de voortdurende diep spur tende Van der Plas krijgt twee dotten van kansen. Eén keer wordt de bal nog net van z'n voet getikt, de andere inzet gaat naast. Tien minuten voor tijd krijgt hij kramp, wordt ge wisseld en krijgt een staande ovatie van de Olhanense-aan- hang. Tevreden, maar toch ook iet wat teleurgesteld komt Van der Plas na afloop de kleedka mer uit. „Dit is natuurlijk een leuke opsteker voor het ko mende seizoen. Die jongens hebben een forse mentale tik gekregen. Ach, het ging wei aardig. Maar toch, ik had graag mijn goaltje meegepikt vanavond", zegt hij met een spijtige glimlach. PAUL VAN DER BIJL LEIDEN Het interregionale zaalvoetbalteam van Glasber gen zorgde op de eerste com petitieavond voor een verras sing door het als een der grote favorieten aan het karwei be gonnen Zwartewolf een (3-3) gelijkspel af te dwingen. FC Lisse bleek in sporthal De Maas een maatje te klein voor de ploeg van die naam: 3-7. Ceverbo was te sterk voor Spartaan '20 (4-1), terwijl Lug- dunum gisteravond de eerste wedstrijd uitgesteld zag wor den. Tegenstander De Rozet belandde in een tien kilometer lange file voor de Brienen- oordbrug en moest derhalve verstek laten gaan in de Leid- se Vijf Meihal. Het in de hoofdklasse teruggekeerde UVS opende sterk tegen Cleijn Duin: 8-1. „Eigenlijk hebben we nog een punt laten liggen", concludeer de Glasbergen-coach Nico Glasbergen gisteravond na het treffen met Zwartewolf. En inderdaad: de Rijnsburgers kenden direct na de pauze een sterke periode waarin Wim Driebergen hij had in de eerste helft ook al gescoord zijn ploeg op een beslissend ogende 3-1 voorsprong zette. Twee momenten van onacht zaamheid schonken Ben de Roo en Jan van der Reijden echter de kans ook de Zwarte wolf op een totaal van drie doelpunten te brengen. Ger Nachtegeller had in het eerste part al gescoord. Het in het geheel nog niet in gespeelde FC Lisse was amper aan het duel begonnen, op het moment dat De Maas al een veilige 3-0 voorsprong kon koesteren. Die marge is in het verdere verloop niet meer in gevaar geweest, al kwam het uiteindelijk met 3-7 verliezen de Lisse gaandeweg dan wat beter in de wedstrijd. „Er is nog heel wat werk te verzet ten", stelde coach Johan Elfe- ring, die Gepie van Rooijen, Wim Bouckaert en Leon van der Zwet zag doelpunten. UVS had gisteravond geen kind aan het in de eigen hal aantreden de Cleijn Duin. Waar de Kat- wijkers via Adrie Koelewijn slechts eenmaal tot scoren kwamen (in een periode dat UVS, met twee man minder, zelfs óók nog een keer raak schoot), deden de Leidenaars. dat maar liefst acht keer. Hans de Kruijs (4x), Hans Verkuy- len (3x) en Jeroen Désar te kenden voor de Leidse doel punten. Ter Aars biljartkampioenschap LANGERAAR De biljart vereniging De Plas organiseert vrijdag(avond), zaterdag en zondag in het parochiehuis te Langeraar een Ter Aars bil jartkampioenschap. De win naar van deze titelstrijd zal zich een jaar lang kampioen van Ter Aar mogen noemen en krijgt tevens een door de heer R. Pieterse, secretaris van TILBURG Morgen, de midweekse opruimingsdag van Tilburg, zal pas dui delijk worden wie er bij de grootmeesterlijke tweerondige achtkamp het beste voorstaat. Van de vier partijen uit de ne gende ronde van gisteren, werden er drie verdaagd. De tiende ronde kan dat aantal nog vergroten, ter wijl Miles-Poloegajevski uit de zesde ronde ook nog op voltooiing wacht. Maar het moet al heel vreemd verlopen, wil Tony Miles niet fier aan de kop gaan. of liggen, als men zijn horizontale speel- positie in aanmerking neemt. Na Poloegajevski, Ljubojevic en Kortsjnoj, was gisteren ook Jan Timman niet bij machte de op zijn buik liggende Brit (rugklachten) te verontrusten. Het was dat Miles in die ge makkelijke positie op de mas sagetafel aan het mijmeren sloeg en daardoor in hevige tijdnood geraakte, anders had Timman waarschijnlijk de tijd- controle niet gehaald. Zo pre; cair was zwarts positie gewor den na de openingsfase, waar in een tamelijk bekende vari ant van het Catalaans op het bord kwam. Er resteert een to ren-eindspel, dat voor zwart (Timman) moeilijk speelbaar is. maar niet op slag verloren. Intussen wordt in de groot- meesterlijke gelederen gemord vanwege de uitzonderingsposi tie van Miles. Dzindzichasjvili heeft zelfs al gedreigd verstek te laten gaan, als de Brit niet gewoon op een stoel gaat zit ten. Het grappige is dat nie mand Miles daartoe kan dwin gen. Het woord stoel wordt in de reglementen zelfs niet ge noemd. Van der Wiel John van der Wiel, in Londen strijdend om een reserveplaats bij het kandidatentoernooi in Montpellier, heeft gisteren re mise gespeeld in de schaakpar tij tegen de Rus Gavrikov. In het weekeinde heeft Van der Wiel het eerste deel van de driekamp afgesloten met een eindstand van 2-2 tegen de Brit Speelman. De derde partij eindigde op de 16e zet in remi se. De met de witte stukken spelende Van der Wiel verloor de laatste partij tegen Speel man 48 zetten. Squashtoernooi gaat toch door DEN HAAG De derde edi- tie van de Haagse Squash Mas ters, meetellend voor de we reldranglijst, zal in 1986 wor den gehouden. Via een kort geding verzekerden de organi satoren zich van sponsorsteun, ter grootte van 70.000 gulden. De Haagse bank, die het eve nement financieel steunde, had zich willen terugtrekken, maar onder de dwang van de rechtszaak kwamen beide par tijen tot een akkoord over voortzetting. Strandloop AV Holland LEIDEN De Leidse Atle tiek Vriendenkring Holland opent morgenavond het loop seizoen '85-'86 met een strand loop aan de Wassenaarseslag over 2, 4 en 8 kilometer. Vanaf 18.30 uur kan worden inge schreven bij het parkeerwach tershuisje vlak voor de afgang naar het strand. Het inschrijf geld bedraagt- 2,50 tot en met 14 jaar en een gulden meer' voor de ouderen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9